Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ


LA LATINA

Recommended Posts

Θα σας τα πω ακριβως οπως ειναι ... ειμαστε παντρεμενοι απο το 2007 κι εχουμε ενα αγορακι 3χρονων και 4 μηνων και ενα μικροτερο που ειναι 1χρονου και 4 μηνων....ειναι δυο μικροι ΤΑΖ, ειδικα ο μεγαλος νομιζει οτι ζει σε ενα μεγαλο τραμπολινο χιχιχι... τον αντρα μου τον λατρευω και με λατρευει...τωρα τελευταια μου λεει οτι δεν προλαβαινει να ξεκουραστει, να κοιμηθει λιγο, να ηρεμησει, και να παμε τα παιδια στους παππουδες οπως κανει ολος ο κοσμος μια δυο φορες το μηνα για διημερο- προσεξτε το εχει σημασια δε λεει καθε μερα- γιατι εχασε τη γυναικα του λεει και ολη μερα δεν μπορει να φωναζει και να ειναι κομματια...επιπροσθετο προβλημα οτι απο περυσι τετοιο καιρο εγω τραβιεμαι με σοβαρο προβλημα μεσης που δυσχεραινει τη ζωη μας και ενω ως τωρα του τα ειχα ολα στο πιατο - γιατι ετσι ηθελα εγω- τωρα τον κουραζω πιο πολυ γυρναει απ τη δουλεια και εχει να κανει με τα παιδια πιο πολυ απο πριν γιατι εγω συχνα ποναω...

μεχρι τωρα του ελεγα "σχολας 5 τι να πουν αλλοι που δουλευουν ως τη νυχτα" αλλα τον βλεπω οντως πολυ μελαγχολικο....και δε θελω να ειναι ετσι...

Η μαμα μου μενει απο κατω, αλλα ειναι σχεδον 80, απο τοτε που αρρωστησα μαγειρευει, σιδερωνει, πλενει, αλλα με τα ταρζανακια δεν τα καταφερνει, κανα μισαωρο με το ζορι και δε θελω να τη ζοριζω αλλο, γιατι ειναι και μεγαλη γυναικα...

Οι παππουδες στους οποιους θελει ο αντρας μου να τα στειλω, ειναι οι γονεις του, οι οποιοι γενικως ειναι αλλου, δηλαδη θα τα βγαλουν εξω με το κρυο, δε θα αναψουν θερμανση, θα πανε στο φαρμακειο και θα παρουν μονοι τους φαρμακα ενω εχω πει να με ενημερωνουν, εδω και δυο χρονια η γιαγια μονο πατατες στο φουρνο τους δινει οποτε της τα παω...πως να σας εξηγησω, ειναι περιορισμενης ευθυνης ειδικα η γιαγια, ο παππους ειναι προσεκτικοτατος αλλα ικανοτατος να την αφησει μονη με δυο παιδια να παει να κοιμηθει εκεινος....το "κι εμεις μεγαλωσαμε παιδια" δε με αφορα και βγαζω σπυρια οταν το ακουω, τα παιδια τους απλα τα ξυλοφορτωνανε, μεχρι και με καυτο νερο καηκε ο κουνιαδος μου γιατι η γιαγια μας ξεχασε το καυτο νερο μες το σαλονι...(και εδω να τονισω οτι ο αντρας μου δεν τους θελει καθολου τους γονεις του, απο δικη μου παροτρυνση τους επισκεπτομαστε παντα, γιατι ειναι παππουδες και θελω να βλεπουν τα παιδια)

το καλοκαιρι εδωσα πρωτη φορα το μεγαλο μου γιο για τρεις μερες στο εξοχικο να κανει κανα μπανακι (ο μπαμπας του τον εδωσε για την ακριβεια) και οταν πηγα ηταν γαζωμενος απ τα κουνουπια (ηταν και η εγκεφαλιτιδα παρακαλω) συγκαμενος ως τα μπουτακια (γιατι προσπαθωντας να του "βγαλουν" τις πανες τον ξεπλεναν απ τα κακα με δυο χουφτες νερο απ την πισινουλα) αντιηλιακο δεν ξεραν τι θα πει, και ολα αυτα τα ξερω γιατι συνεχιστηκαν και μπροστα μου......εγω γενικως δεν πολυμιλαω, ειπα "να τον πλενουμε καλυτερα με σαμπουαν" και ως εκει η αντιδραση μου....μεχρι και εξω απ το σπιτι την εχει κλεισει το παιδι την πεθερα μου ενα απογευμα που της τον πηγα.....μ αυτα και αλλα πολλα που γεμιζουν βιβλιο εχω αποφασισει να τους τα δινω για λιγες ωρες, και με τιποτα για διανυκτερευση....μονο οταν μπηκα νοσοκομειο εμεινε το μεγαλο τρια βραδια εκει

τα παιδια μια χαρα περνανε και λατρευουν τους παππουδες, οποτε ο αντρας μου απ την εξανλτηση εχει αρχισει να λεει ενα "ε και τι εγινε, δε θα πεθανουν αμα πανε στη γιαγια" το οποιο εμενα με ε ξ ο ρ γ ι ζ ε ι !!!!!!!!!

εδω καπου να πω αν και θα το καταλαβατε, εχω τρελλα με τα παιδια μου, οχι ομως σε σημειο να τα κραταω δεμενα πανω μου, αν ηταν καποιος πιο εμπιστευσιμος ανθρωπος κι ας ηταν απο το σοι του αντρα μου (πχ ο αδερφος του) ανετα θα τα αφηνα γιατι ξερω οτι θα εχει τα ματια του δεκατεσσερα, αλλα η συγκεκριμενη γιαγια ειναι αναξια εμπιστοσυνης....και για να μην παρετε φορα οι πεθερες, τονιζω οτι ουτε στη μαμα μου τα αφηνω ετσι???

εχω ολη την καλη διαθεση να τα παω για ενα απογευμα, ή το πρωι και να τα παρω βραδακι, αλλα αυτο το να πανε τα παιδια εκει Παρασκευη βραδυ και να τα παρω Δευτερα, ε........με τιποτα!!!!!!!!!!! εγω δε δουλευω ξεχασα να σας το πω, ειμαι και λογω υγειας στο σπιτι.

ΜΑΛΩΣΤΕ ΜΕ, ΒΡΙΣΤΕ ΜΕ, ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ, ολες τις μαμαδες που τα δινουν τρεις μερες στη μια γιαγια και τρεις στην αλλη θα τα σεβαστω ολα, απλα βοηθηστε με!!!!!

δε θελω ο αντρας μου να δυσανασχετει, τα λατρευει τα παιδια και η αληθεια λιγοι μπαμπαδες τετοιοι υπαρχουν στον κοσμο, ειναι απλα υπεροχος, αλλα μηπως τον παρακουρασα και εχει οντως δικιο στο να μεινουμε καποιο ΣΚ μονοι μας???? Και με τι καρδια να το κανω αυτο οταν ξερω οτι τα παιδια μου ανα πασα στιγμη ειναι σε κινδυνο... βοηθειστε με μαμαδες.....την τελευταια φορα που της τον αφησα εβαλε στο τριχρονο να βλεπει επανειλλημενα DVD με τους ναζι που καινε τους Εβραιους και μου το ειπε η ιδια!!!!!!!!!!! και το παιδι ελεγε "δε θελω να παω παιδικο, να τους βαλω φωτια???"

συγνωμη που μακρυγορησα αλλα ειμαι χαλια ειλικρινα, εγω ημουν παντα της λογικης, "εκανες παιδια, ξεχνα τα παντα για 5 χρονια" που μου ελεγαν οι αλλες μαμαδες....τωρα ειμαι σε διλημμα και φοβαμαι να μην απογοητευσω τον σντρα μου....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ Μ ΑΚΟΥΣΑΤΕ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς δεν έχουμε κανέναν να αφήσουμε την μικρή, οι γονείς μου είναι σε άλλη πόλη και στους γονείς του άντρα μου δεν μπορεί να διανυκτερεύσει για πολλούς λόγους.( ο πιο βασικός για εμένα είναι ότι έχουν πολλές γάτες στο σπίτι) Αν δεν νιώθεις άνετα να αφήσεις τα παιδιά μην το κάνεις γιατί θα έχεις το μυαλό σου συνέχεια εκεί και δεν θα περάσεις καλά, επίσης άμα τους συμβεί και το παραμικρό θα έχεις φρικτές τύψεις που δεν άκουσες το ένστικτό σου. Αν θέλετε να χαλαρώσετε ένα ΣΚ δες την πιθανότητα να πάτε σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο που έχουν μέσα παιδότοπους και baby sitter και πολλές δραστηριότητες για να απασχολούνται τα παιδιά. Το καλοκαίρι κάναμε διακοπές σε τέτοιο, τώρα αυτή την εποχή δεν ξέρω πόσα λειτουργούν.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βρεις κάποιον εμπιστοσύνης να έρθει να μείνει σπίτι σας ένα ΣΚ και να σηκωθείτε να φύγετε εσείς. Αν δεν υπάρχει δημιούργησε έναν... βρες μια κοπέλα που θα την δοκιμάσεις στο να σε βοηθήσει αρχικά με τα παιδιά και να δεις πως θα συνυπάρξουν και μετά κάνεις το βήμα.

 

Αν η γιαγιά και ο παππούς κράταγαν στο σπίτι σας τα παιδιά αντί για το σπίτι τους νομίζεις θα άλλαζε κάτι στην ανευθυνότητα; Θα το δέχονταν κάτι τέτοιο;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εμείς δεν έχουμε κανέναν να αφήσουμε την μικρή, οι γονείς μου είναι σε άλλη πόλη και στους γονείς του άντρα μου δεν μπορεί να διανυκτερεύσει για πολλούς λόγους.( ο πιο βασικός για εμένα είναι ότι έχουν πολλές γάτες στο σπίτι) Αν δεν νιώθεις άνετα να αφήσεις τα παιδιά μην το κάνεις γιατί θα έχεις το μυαλό σου συνέχεια εκεί και δεν θα περάσεις καλά, επίσης άμα τους συμβεί και το παραμικρό θα έχεις φρικτές τύψεις που δεν άκουσες το ένστικτό σου. Αν θέλετε να χαλαρώσετε ένα ΣΚ δες την πιθανότητα να πάτε σε ένα μεγάλο ξενοδοχείο που έχουν μέσα παιδότοπους και baby sitter και πολλές δραστηριότητες για να απασχολούνται τα παιδιά. Το καλοκαίρι κάναμε διακοπές σε τέτοιο, τώρα αυτή την εποχή δεν ξέρω πόσα λειτουργούν.

 

σ ευχαριστω κοπελια....να κατι τετοια σκεφτομαι κι εγω....και αν δεν ειχαμε κανενα να τα αφησουμε τι θα γινοταν? ποσα ζευγαρια δεν εχουν κοντα ποππουδες??? εμενα στην τυχη μου ολοι οι γνωστοι και οι φιλοι μας τα αφηνουν με τις μερες....και τα παιρνουν το ΣΚ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βρεις κάποιον εμπιστοσύνης να έρθει να μείνει σπίτι σας ένα ΣΚ και να σηκωθείτε να φύγετε εσείς. Αν δεν υπάρχει δημιούργησε έναν... βρες μια κοπέλα που θα την δοκιμάσεις στο να σε βοηθήσει αρχικά με τα παιδιά και να δεις πως θα συνυπάρξουν και μετά κάνεις το βήμα.

 

Αν η γιαγιά και ο παππούς κράταγαν στο σπίτι σας τα παιδιά αντί για το σπίτι τους νομίζεις θα άλλαζε κάτι στην ανευθυνότητα; Θα το δέχονταν κάτι τέτοιο;

 

καλο μου αερικο, παντα με βοηθας με τη γνωμη σου....οικονομικη δυνατοτητα να την κανουμε εμεις δεν εχουμε, και η κοπελα επισης θα πληρωθει και θα ειναι τελειως ξενη, αν οι παππουδες ερχονταν σε μας θα ηταν απλα τελεια, γιατι εγω πχ δεν εχω στρωμενα στη σειρα ολα τα γυαλικα της γης, το σπιτι μου ειναι ειδικα διαμορφωμενο για τα ταρζανια μου, ΑΛΛΑ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ....και να μας δουν ακομα σπανια ερχονται, εμεις πηγαινουμε, γιατι???? τωρα θα κουφαθεις.....γιατι της πηρα το γιο στο σπιτι μου!!!!!!!(στα 30 του)!!!!!!!!!! και ηθελε να μεινει κοντα της, αλλα ο αντρας μου την εκανε με ελαφρα απ το τρελλοκομειο, και δε χωνευουν ουτε εμενα, ουτε την περιοχη μου (που ειναι εκατο φορες καλυτερη απ τη δικη τους) και καλα τον πηρα απ τη μανουλα καταλαβες???? και μου εχουν πει καταμουτρα πολλες φορες "εμεις στο σπιτι μας τα ευχαριστιομαστε τα παιδια, εδω δε θελουμε" να φανταστεις αμα δεν παω μπορει να κανουν και δυο μηνες να τα δουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω εγώ πως το βλέπω. Το να αφήσετε τα παιδιά κάπου για 2 μέρες δεν είναι λύση "ξεκούρασης", πόσο μάλλον σε τέτοιους παππούδες που εγώ δεν θα τα άφηνα ούτε για 1 ώρα.

Την ξεκούραση πως την αντιλαμβάνεται? Απλώς να λείπουν από το σπίτι για να κοιμηθεί ή θέλετε να πάτε κάπου?

Λύσεις που προτείνω: ΑΝ η ξεκούραση αφορά μόνο στον ύπνο, αυτό λύνεται εύκολα. Κρατάς εσύ για ένα 2ωρο τα παιδιά για να κοιμηθεί πχ το μεσημέρι του Σαββάτου ή τα πας κάτω στη μαμα σου και εσύ μαζί και το μεσημέρι της Κυριακής τα κρατάει εκείνος για να κοιμηθείς εσύ. Ή κάτι τέτοιο.

Αν θέλετε να πάτε κάπου για ΣΚ, διαλέγετε ένα μέρος φιλικό για παιδιά με παιδότοπο ή ένα ξενοδοχείο με δυνατότητα φύλαξης των παιδιών. Ή στην τελική βρίσκετε μία νταντά την οποία θα επιβλέπει η μαμά σου που μένει από κάτω για ένα ΣΚ ώστε να φύγετε εντελώς μόνοι σας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Lucy έτσι όπως το περιέγραψε ο άντρας της θέλει ένα break διαρκείας από τα παιδιά και ό,τι συνεπάγονται για να το περάσει με την γυναίκα του. Η λύση που προτείνεις με νταντά και τη μαμά της μοιάζει καλή αν μπορεί φυσικά η γυναίκα να το κάνει.

 

Στέλλα μου είχα ξεχάσει το θέμα "μου πήρες το γιο θα σε εκδικηθώ"¨...

 

Άλλος συγγενής που να τον εμπιστεύεσαι υπάρχει να έρθει να μείνει σπίτι σας σε συνδυασμό με τη μαμά σου για ενα ΣΚ?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Την ξεκούραση πως την αντιλαμβάνεται? Απλώς να λείπουν από το σπίτι για να κοιμηθεί ή θέλετε να πάτε κάπου?

 

θελει να κοιμηθει, η να ηρεμησει να μη φωναζει, αλλες φορες θελει να παμε μια βολτα, η να κατσουμε λιγο - εχουμε καταντησει να συζηταμε μεταμεσονυκτια!!!!_ απλα πραγματα, να χαλαρωσει απ το θορυβο κυριως, και ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ....αμα χαλαρωναμε ο καθενας χωριστα καλα θα ηταν, αλλα ολο λεει "ΘΕΛΩ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ"!!!!!!!!!! αυτο που λες ισως και καποια συγγενης θα μπορουσε με πληρωμη βεβαια να συντροφευσει τη μαμα μου να τα κρατησουν αλλα μετα η αλλη θα σκυλιασει "τους ξενους θα φερουμε να κρατανε τα παιδια μας???" αχ παιδια πουθενα δεν την πιανεις δεν αντεχω αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος συγγενής που να τον εμπιστεύεσαι υπάρχει να έρθει να μείνει σπίτι σας σε συνδυασμό με τη μαμά σου για ενα ΣΚ?

 

 

μπα για νυχτα χλωμο......και τι ρε παιδια θα βαλω εναν ασχετο ανθρωπο να μεινει σπιτι μου νυχτα με τα παιδια μου για να κανει ο αντρας μου break??? δηλαδη αν τα δωσω πρωι και τα παρω βραδακι δεν ειναι break??????????

Link to comment
Share on other sites

[quote=Lucy;ξενοδοχείο με δυνατότητα φύλαξης των παιδιών.

 

 

παιδια πρωτη φορα το ακουω υπαρχει τετοια πραγμα???? και λεφτα να ειχα δεν το εχω ακουσει ποτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lucy έτσι όπως το περιέγραψε ο άντρας της θέλει ένα break διαρκείας από τα παιδιά και ό,τι συνεπάγονται για να το περάσει με την γυναίκα του. Η λύση που προτείνεις με νταντά και τη μαμά της μοιάζει καλή αν μπορεί φυσικά η γυναίκα να το κάνει.

 

Στέλλα μου είχα ξεχάσει το θέμα "μου πήρες το γιο θα σε εκδικηθώ"¨...

 

Άλλος συγγενής που να τον εμπιστεύεσαι υπάρχει να έρθει να μείνει σπίτι σας σε συνδυασμό με τη μαμά σου για ενα ΣΚ?

 

Λύση διαρκείας θα ήταν να ξεκουράζει ο ένας τον άλλον εναλλάξ.

Τώρα αν θέλουν να φύγουν για διήμερο ή έστω για έναν καφέ που λέει ο λόγος, επιμένω στην νταντά που θα την επιβλέπει η μαμά της (θέλω να πω μπορεί να πετάγεται για λίγο επάνω να βλέπει αν όλα βαίνουν καλώς και η νταντά θα έχει την αίσθηση ότι δεν είναι μόνη της).

 

Αν δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα για νταντά, παίρνουν τα παιδιά μαζί και βρίσκουν ένα μέρος όπου μπορούν να είναι απασχολημένα και εκείνοι να χαλαρώσουν. Ο παιδότοπος καμιά φορά κάνει θαύματα. :-)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις... θα κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις για τον άντρα σου και σένα και δεν θα υπολογίσεις τι θα πει και ποιος! Αυτά θα τα αντιμετωπίσεις μετά και αν προκύψουν! Προέχει η ηρεμία της οικογένειάς σου και επειδή το έζησα πρόσφατα καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη ενός άντρα που τρέχει σε δουλειά και σπίτι να θέλει να αποτοξινωθεί και να αποσυμπιεστεί για 18 ώρες (τόσο περίπου θα είναι σύνολο :lol: ) από τα παιδιά και το τρέξιμο. Και να φανταστείς ότι εμεέις έχουμε μόνο ΜΙΑ :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μπα για νυχτα χλωμο......και τι ρε παιδια θα βαλω εναν ασχετο ανθρωπο να μεινει σπιτι μου νυχτα με τα παιδια μου για να κανει ο αντρας μου break??? δηλαδη αν τα δωσω πρωι και τα παρω βραδακι δεν ειναι break??????????

 

Αν αυτόν τον καλύπτει φυσικά :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

To baby parking στο ξενοδοχείο ( το έχουν όλα τα μεγάλα ξενοδοχεία) αλλά εγώ δεν το εμπιστεύομαι εκτός αν είναι το παιδί ήδη κοιμισμένο και θέλουμε να πεταχτούμε στο μπαρ του ξενοδοχείου για ένα ποτάκι. Αφενός το πληρώνεις με την ώρα ( και πολλά λεφτά αν θυμάμαι καλά) αφετέρου σου φέρνουν ένα άσχετο άτομο που δεν το έχεις ξαναδει να μείνει με τα παιδιά. Και αν δεν είναι μωρά τελείως που δεν νιώθουν, ποιός σου λέει ότι θα δεχτούν να μείνουν με την baby sitter του ξενοδοχείου και δεν θα χαλάσουν τον κόσμο άμα κάνεις ότι φεύγεις.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

[quote=Lucy;ξενοδοχείο με δυνατότητα φύλαξης των παιδιών.

 

 

παιδια πρωτη φορα το ακουω υπαρχει τετοια πραγμα???? και λεφτα να ειχα δεν το εχω ακουσει ποτε...

 

Υπάρχει στα πιο καλά ξενοδοχεία. Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβά, αλλά αξίζει τον κόπο για ένα ΣΚ μια φορά στο τόσο, αν υπάρχει τόσο μεγάλη ανάγκη ξεκούρασης.

 

Πάντως και εμείς τα ίδια τραβάμε... Μας βοηθάει η μητέρα μου πολύ, αλλά είναι περίοδοι που δεν θέλω να την επιβαρύνω ή που λείπει, οπότε είμαστε συνέχεια με τα παιδιά.

Εμείς αυτό το σύστημα ακολουθούμε. Ξεκουράζει ο ένας τον άλλο ανάλογα με την περίπτωση (ποιος έχει πιο πολλή ανάγκη), ή πηγαίνουμε κάπου όλοι μαζί βρίσκοντας ασφαλές μέρος για να απασχολείται η μεγάλη. Παιδότοπο, πάρκο, κούνιες κτλ.

Πάντως για διήμερο δεν τα έχουμε αφήσει ποτέ για να φύγουμε. Μόνο 2-3 φορές έχουν διανυκτερεύσει στη γιαγιά τους για να πάμε πχ σε γάμο. Αλλά το πρωί τα ξαναπαίρναμε πίσω:mrgreen:

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα οσα θέλει ο άντρα σου είναι απολύτως λογικά ....εγώ θα έβρισκα μια κοπέλα να ερχόταν 3 φορές την εβδομάδα καθημερινές απογεύματα να απασχολούσε τα παιδιά απο 3 ώρες την κάθε φορά . απο την ώρα που θα σχολούσε ο άντρας σου και μετά για 3 ώρες. παράδειγμα 5 - 8. τις καλές μερες θα τα έβγαζε μια βόλτα στις κούνιες ....να παίξουν .

έτσι ουτε πολλά χρήματα είναι διότι είναι λιγες οι ώρες και μπορεί ο άντρας σου να κοιμηθεί ένα 2 ωράκι και να πείτε και τα δύο σας έναν καφέ 1 ωρίτσα.

και θα είσαι και συ ήρεμη και οταν θα φεύγει η κοπέλα στις 8 μετά απο λίγο τα παιδάκια θα πέσουν για ύπνο και εφόσον θα εχει κοιμηθεί ο άντρας σου ενα 2 ωρο μπορείτε να κάθήσεται αλλη 1ωρίτσα αγκαλίτσα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μας , και εμεις ειμαστε χωρις βοηθεια . Ο αντρας μου και εκεινος κανει σχεδον τα παντα μαζι μου , ιδιαιτερα δε τωρα που εμεινα και εγκυος , αλλα εμεις βγαινουμε και σχεδον καθε μερα και παμε τα μωρα να παι3ουνε . Και ο αντρας μου κουραζεται παρα πολυ , γιατι παει δουλεια 7.00 και γυρανει 3.30 . Η μητερα μου και μενα ειναι ηλικικωμενη , οσο η δικια σου , μενουμε κοντα αλλα οχι παρα πολυ , οποτε μαγειρευουμε , καθαριζουμε και κανουμε τα παντα μονοι μας , τα παιδαι ενοοειτε δεν θελω να της τα αφησω γιατι οντως δεν μπορει και δεν θελω σε καμια περιπτωση να της βαραινω και δεν εχω και εμπιστοσυνη επειδη ειναι μεγαλη .

Οι γονεις του αντρα μου ειναι νεοι , η μαμα του 54 και ο πατερας του 70 , μας εχουνε βοηθησει παρα πολυ , και τον πιτσιρικα τον 1ο χρονο κρατησανε 2-3 διοιημερα , και οταν κυνδινεψα με αποκοληση στην 2η εγκυμοσυνη 1 βδομαδα και οταν γεννησα τη Μαρια μας 2 βδομαδες και οταν καναμε μετοκομιση αλλη 1 βδομαδα . Ομως πακετο και τους 2 δεν τους αφηνω , και ο πιτσιρικας δεν καθεται βραδυ να κοιμηθει πλεον και κλαιει και γενικα κσαταλαβαινω οτι ειναι μια πολυ μεγαλη κουραση για τους ανθρωπους 2 μικρα παιδια , της εχω απολυτη εμπιστοσυνη ειναι το ιδιο "chyco" με μενα σε ολα τα θεματα ασφαλειας . Και οταν πεθανε ο πατερας μου κουβαληθηκε η γυναικα και μας κρατησε σπιτι μας τα παιδια μας 1 μερα για την κηδεια και γενικα πολυ βοηθεια . αλλα ουασιατικα στην καθημερινοτητα μας δεν την εχουμε , μονοι μας ειμαστε . Αμα δεν την εμπιστευεσαι κοριτσι μου μην τα στελνεις , δεν θα ηρεμησεις ουτε λεπτο , σκεψου οτι εγω που της εχω απολυτη εμπιστοσυνη οταν τους αφηνουμε 1 φορα το μηνα για να παμε 2 ωρες για εναν καφε ειμαστε με ενα τηλ στο χερι για να την πριζουμε πως τα πανε οχι να τα αφησουμε και μερες ...

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δε συζηταμε να φυγουμε, αλλα να μεινουμε μονοι στο σπιτι θελει ( η γιαγια ειναι 13 λεπτα με το αυτοκινητο) που λεφτα για εκδρομες και ξενοδοχεια!!! στον παιδοτοπο τον ενα και μοναδικο της περιοχης πηγαμε με τους γειτονες προχτες, αλλα κι εκει εμεις τρεχουμε απο πισω, μια κοπελα εχουν ολη κι ολη, και η αληθεια, ο τριχρονος παιζει και δεν εχει αναγκη, αλλα ο μικρος, ενα χρονω, δεν ειναι που θα τον αφησεις στην κοπελα, δεν καθεται αν δεν ειμαστε κι εμεις οποτε ο ενας πινει καφε και ο αλλος τρεχει - το ιδιο και το φιλικο μας ζευγαρι με τη διχρονη κορη τους...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα όσα είπαν οι κοπέλες. Κάντο γρήγορα και μην το καθυστερείς καθόλου!! Πάνω απ΄όλα η οικογενειακή σας ηρεμία. Απορώ γιατί λαμβάνεις υπόψη σου αυτή την κακεντρεχή γυναίκα...εννοείται ότι δεν θα άφηνα το παιδί μου μαζί της ούτε για 5 λεπτά...

 

 

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα θέλει ο άντρα σου είναι απολύτως λογικά ....εγώ θα έβρισκα μια κοπέλα να ερχόταν 3 φορές την εβδομάδα καθημερινές απογεύματα να απασχολούσε τα παιδιά απο 3 ώρες την κάθε φορά . απο την ώρα που θα σχολούσε ο άντρας σου και μετά για 3 ώρες. παράδειγμα 5 - 8. τις καλές μερες θα τα έβγαζε μια βόλτα στις κούνιες ....να παίξουν .

 

την απεναντι 3 φορες την βδομαδα για ενα απογευμα καθε φορα την ζητησαν 250 ευρω παιδια, δεν παιζει, δινω ηδη 170 για τον παιδικο και δουλευει μονο ο συζυγος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ- ΔΕΝ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΕΡΕΣ- ΠΑΡΑΝΟΗΣΗ!!!!

αυτο το καφεδακι ρε παιδι μου, αυτο το να κοιμηθεις λιγουλακι το μεσημερι, το να ξυπνησεις χωρις να τσιριξεις.....να πας σε μια ταβερνουλα.....για ενα διωρο....γι αυτο το τονισα οτι λεει μια δυο φορες το μηνα να βγαινουμε η να μενουμε λιγο μονοι, για να μη νομισετε οτι το θελει συχνα οπως νομισατε.....μαλλον τον εχω πιεσει πολυ, και η αληθεια τιποτα δε θα ειχε φτασει σ αυτο το σημειο αν εγω ημουν καλα, αναγκαζομαι να τον κουραζω και ο καημενος τσιμουδια δε βγαζει.....επεσε ολο το βαρος πανω του.....ελπιζω ο καινουριος γιατρος που θα παω να κανει κατι γιατι τωρα στα 5 βηματα σταματαω να καθισω δεν ειναι και λιγο......παντως το γεγονος ειναι δε βλεπω καμια να με κραζει, δλδ κι εσεις δε θα τα αφηνατε σε μια τετοια πεθερα ετσι??? και οχι μονο δε με κραξατε, αλλα και αισθανομαι και χαλια που τα δινω και τοσο που τα δινω......πωπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το να φύγετε ένα ΣΚ δε νομίζω ότι είναι λύση οπότε μην ψάχνεις που να αφήσεις τα παιδιά. Αφενός γιατί εσύ θα έχεις το μυαλό σου συνέχεια εκεί, οπότε για τι ξεκούραη μιλάμε...αφετέρου γιατί ο άντρας σου δε νομίζω ότι έχει ανάγκη μόνο από ένα ΣΚ.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αλλαξετε τρόπο ζωής και συνήθειες στο σπίτι...δηλαδή:

- Να προσπαθείς να κοιμίζεις νωρίς τα παιδιά για να μένει χρόνος για χαλάρωση το βράδυ,

- Να βρεις μέρη πχ παιδότοπους όπου θα μπορείτε να πηγαίνετε οικογενειακώς ή μόνη σου με φίλες για να μπορεί να ξεκουράζεται ο άντρας σου

- Εαν υπάρχει η δυνατότητα να παίρνεις αραια και που μια γυναίκα για τις βαριες δουλειές του σπιτιού και άλλα που θα διευκολύνουν την καθημερινότητά σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Στέλλα... γιατί να σε κράξουμε; Λογικό είναι να βάζεις την ασφάλεια των παιδιών σου πάνω απ΄όλα και γι' αυτό έκανες και το θέμα! Για να βρεις λύσεις... αν ήταν να σε κράξουμε γιατί να κάνεις θέμα;

 

ΟΚ εφόσον θέλει για λίγο νομίζω ότι και ο αδερφός του (αν τον εμπιστεύεσαι) μπορεί να κάτσει ένα διωράκι με τα παιδιά. Άλλος συγγενής που να εμπιστεύεσαι υπάρχει; Αδερφή, θεία, ξαδέρφη κ.λπ.?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μην νιώθεις άσχημα, εμένα η κόρη μου είναι 14 μηνών και το περισσότερο που την έχουμε αφήσει για διασκέδαση είναι 3 ώρες. Δεν πρέπει να πιέζεσαι να αφήσεις τα παιδιά άμα δεν νιώθεις άνετα. Επειδή δεν δουλεύεις για να έχεις μόνιμη baby sitter, ίσως πρέπει να βρείς μια κυρία που να την καλείς σε τέτοιες περιπτώσεις. Η baby sitter μας κανονικά φεύγει μόλις γυρίσω από το γραφείο, αλλά έχει τύχει να την καλέσουμε πρωί αργίας μόνο και μόνο για να κοιμηθούμε αργά. Ίσως σου χρειάζεται ένα τέτοιο άτομο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι και Θεσσαλονίκη ρε παιδί μου :lol: θα ερχόμουν εγώ !

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...