Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Με αφορμή μια πρόσφατη εκκαθάριση που έκανα στο σπίτι (ντουλάπες, συρτάρια, κλπ), μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι αφήνω πράγματα να συσωρεύονται για καιρό και όταν πάω να κάνω εκκαθάριση, δεν ξέρω από που να αρχίσω, να χρειάζομαι πάρα πολύ χρονο και φυσικά να έχω χάσει πολύ χώρο αφού τα πράγματα μέσα στα ντουλάπια και τα συρτάρια δεν είναι σωστά τακτοποιημένα.

Στο παιδικό δωμάτιο ειδικά,δεν ήξερα από που να αρχίσω προχθές.

Το ίδιο συμβαίνει και με κάποιες δουλειές που πολλές φορές αναβάλω και μετά πελαγώνω και για να τα κάνω χρειάζομαι περισσότερο χρόνο.Για παράδειγμα τη μέρα που κάνω δουλειές βάζω πλυντήριο, απλώνω και διάφορα άλλα και τρέχω πανικόβλητη! :shock:

Έχετε κάποιο πρόγραμμα που τηρείτε και σας βοηθάει;;

Για παράδειγμα κάποιες μέρες που κάνετε κάποιες συγκεκριμένες δουλειές;Δεν είμαι και τόσο καινούργια νοικοκυρά αλλά παλιά το δικαιολογούσα ότι είχα τον μικρό και δεν είχα τόσο χρόνο. Τώρα που το παιδί μεγάλωσε, υπάρχει περισσότερος και έτσι με τρώει το ότι δεν μπορώ να εφαρμόσω μια συγκεκριμένη τακτική. :roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχα! να σου πω τι κανω εγω? Ειμαι τελειος σπαστικη :lol:

Τα πεταω ολα κ οσο αφορα οργανωση? Αστα, δεν αφηνω τιποτα στην τυχη του. Ακομη κ τωρα με το παιδι, φαντασου ερχονται να με δουν κ με ρωτανε αν κοιμαμαι για να προλαβαινω. Βεβαια ουτε αυτο ειναι υγιες, το καταλαβαινω, αλλα τι να κανω? Αν τα αφησω εγω δεν θα τα κανω παλι?

Η γιαγια του αντρα μου αναφερεται σε μενα ως "παστρικια", με την σωστη εννοια βεβαια ετσι??? :lol:

Link to comment
Share on other sites

΄Ναι, ούτε αυτό δεν είναι καλό αλλά αν ειναι να μην τα κάνεις και να σε "τρώει" τότε καλύτερα να τα κάνεις και να αισθάνεσαι ήσυχα. Γιατί έχω πολλές φίλες που δεν τα κάνουν αλλά είναι ήσυχες. Ετσι μάλιστα. Να τεμπελιάζεις αλλά να το ευχαριστιέσαι τουλάχιστον. ¨Οχι να τρέχεις μετά!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Εγω εναποθεσα ολες τις ελπιδες μου στους Ιαπωνες... Τι γινεται μ' εκεινο το ρομποτ-οικιακη βοηθο που λεγανε;; Εχουμε κανενα νεο;;

 

Αγαπημένη μου :D:D:D:D:D:D:D:D αν κυκλοφορήσει θα τη μοιραζόμαστε;;;;;;;;;;;;;; :lol::lol::lol::lol::D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για... νοικοκυρεμένο σερφάρισμα:

 

http://www.flylady.net/

 

Πού ξέρετε; Ίσως μετά από πολύ διάβασμα καταφέρετε να νοικοκυρέψετε κάτι! :wink:

 

΄Καλό Αγλαϊα μου!!!!! :wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μία από τις αγαπημενες μου φράσεις που άκουσα πριν καιρό και εφαρμόζω στη ζωή μου είναι:

 

"Work as hard as you can and finish what you started" - "Δούλεψε όσο πιο σκληρά μπορείς και τελείωνε αυτό που άρχισες."

 

Το 2ο μέρος είναι που ταιριάζει περισσότερο σε αυτό το thread. Δηλαδή, όταν ξεκινάς μία δουλειά, πχ να απλώσεις τα ρούχα, μην την αφήνεις ποτέ στη μέση. Τελειωσέ την και μετά κάνε κάτι άλλο. Σίγουρα αυτό δε γίνεται αμέσως - χρειάζεται εξάσκηση, αλλά αν το εφαρμόσεις τότε θα τα πας περίφημα.

 

Επίσης, όταν πιάνεις κάτι στα χέρια σου - τακτοποίησέ το - μην το αφήνεις για μετά.

 

Κάτι άλλο είναι ότι θα πρέπει να λες περισσότερο "Όχι" σε κάποια πράγματα. Συνήθως αναλαμβάνουμε την ευθήνη για περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορούμε να κάνουμε και καταλήγουμε να έχουμε μισοτελειωμένες δουλειές.

 

Αυτά σαν μερικές ιδέες...

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θοδωρή σωστά και σημαντικά όσα λές!!!!

Ειδικά ότι πρεπει να κάνεις ότι μπορείς τώρα και όχι μετά είναι το πιο απαραίτητο, γιατί το "μετά" φορτώνεται από πολλά του πριν!!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ναι θοδωρή σωστά και σημαντικά όσα λές!!!!

Ειδικά ότι πρεπει να κάνεις ότι μπορείς τώρα και όχι μετά είναι το πιο απαραίτητο, γιατί το "μετά" φορτώνεται από πολλά του πριν!!!!! :wink:

καλο καλο!! πρεπει να δειτε το δικο μου μετα! φορτωμενο σαν γαιδουρι ειναι!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε κάποιο πρόγραμμα που τηρείτε και σας βοηθάει;;

 

ναι... :roll:

γυναίκα κάθε δεκαπέντε μέρες :lol:

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ.

 

Σαν τί δηλαδή; :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ.ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ.

 

Σαν τί δηλαδή; :roll:

 

καταρχην δεν αφηνει φευγοντας απλυτο ουτε ενα καλτσακι,ντουλαπες & συρταρια οργανωση τελεια, να χωρανε μεσα αλλα τοσα.Ενοειται τα κλασσικα μπαλκονια,σκουπισμα,σφουγγαρισμα ξεσκονισμα,σιδερο.Το σημαντικοτερο καθε Παρασκευη που γυρναω απ'τη δουλεια ΔΕΝ κάνω απολυτως τιποτα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

A είπα κι εγω οτι κάνει "παπάδες" :lol:

Μα αυτή είναι η δουλειά των οικιακών βοηθών, να κάνουν τις οικιακές εργασίες με σύστημα.

 

Εντάξει εμένα με αγχώνουν άλλα θέματα οργάνωσης, π.χ. ψώνια γιατι άν και μπορώ να το αναθέσω στην βοηθό, έχω λόξα να ψωνίζω μόνη μου και τακτοποίηση βιβλίων, λογαριασμών, εγγράφων κλπ που πρέπει να τα κάνω η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

A είπα κι εγω οτι κάνει "παπάδες" :lol:

Μα αυτή είναι η δουλειά των οικιακών βοηθών, να κάνουν τις οικιακές εργασίες με σύστημα.

 

Μακάρι να ήταν όλες έτσι γιατί έχουν ακουσει πάάααααααρα πολλά τ'αυτακια μου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά κάνετε κορίτσια που παίρνετε συχνά γυναίκα. Εγώ την παίρνω 3-4 φορές το χρόνο. Επειδή όταν έρχεται κάνω μαζί της δουλειές δεν θέλω να την παίρνω συχνα γιατί θα πρέπει να χαλάω κάποια Σάββατα για να κάνω δουλειές. Ενώ μόνη μου τα κάνω Πέμπτη ή Παρασκευή. Και όσο για να τηναφήνω μόνη τηςκανένα Σαββατο και να φεύγω δεν μπορώ, δεν μου κάθεται καλά. Κάπως νοιώθω να είναι μόνη της και να ΄μην είμαι εγώ. ¨Οσες όμως μπορουν σίγουρα βρήκαν την υγειά τους.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς από έλλειψη οργάνωσης πάσχουμε.

Ενώ τακτοποιώ και συμμαζεύω ντουλάπες,συρτάρια κλπ μετά από λίγο καιρό επικρατεί ένα χάος.Ελα όμως που έχω και το άλλο να μην θέλω ξένη γυναίκα μέσα στο σπίτι..έλα που δεν θέλω γενικά βοήθεια από μαμά, πεθερά κτλ γιατί θέλω να τα κάνω εγώ πιστεύοντας οτι θα τα κάνω καλύτερα.

Κακές συνήθειες έχω δηλαδή και πρέπει να της κόψω!!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι παιδί μου φρόντισε να παίρνεις βοήθεια από όποιον σου την προσφέρει. Όσες φορές έκανα κάποια εκκαθάριση και ήρθε και με βοήθησε η μαμά μου, έγινε πολύ ωραία δουλειά γιατί έχει εμπειρία. Δηλαδή τί έγινε αν μας πλύνει κάποιος άλλος το μπαλκόνι;;;Ή κάνει κάτι άλλο τη στιγμή που εμείς κάνουμε άλλη δουλειά;;Μήπως εμείς θα τα κάνουμε καλύτερα;; :wink::D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς από έλλειψη οργάνωσης πάσχουμε.

Ενώ τακτοποιώ και συμμαζεύω ντουλάπες,συρτάρια κλπ μετά από λίγο καιρό επικρατεί ένα χάος.Ελα όμως που έχω και το άλλο να μην θέλω ξένη γυναίκα μέσα στο σπίτι..έλα που δεν θέλω γενικά βοήθεια από μαμά, πεθερά κτλ γιατί θέλω να τα κάνω εγώ πιστεύοντας οτι θα τα κάνω καλύτερα.

Κακές συνήθειες έχω δηλαδή και πρέπει να της κόψω!!

 

Έτσι ακριβώς ήμουν και εγώ. Νόμιζα πως αν έρθει καποια γυναίκα στο σπίτι θα εισβάλει στον προσωπικό μου χώρο. Το θεωρούσα καταπάτησει των προσωπικών μου δεδομένων. Μετά όμως απο λίγο καιρό αφότου γέννησα, και αφού εγώ έτρεχα και δεν προλάβαινα, έκανα την υποχώρηση και πήρα μια γυναίκα την οποία τώρα δεν αλλάζω με τίποτα. Κάνει το σπίτι μου να αστράφτει και να μοσχοβολάει, είναι δουλευταρού μέχρι εκει που δεν παίρνει, την έχω απόλυτη εμπιστοσύνη και είναι ένας απο τους πιο χαρούμενους ανθρώπους που έχω γνωρίσει.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδί μου φρόντισε να παίρνεις βοήθεια από όποιον σου την προσφέρει. Όσες φορές έκανα κάποια εκκαθάριση και ήρθε και με βοήθησε η μαμά μου, έγινε πολύ ωραία δουλειά γιατί έχει εμπειρία. Δηλαδή τί έγινε αν μας πλύνει κάποιος άλλος το μπαλκόνι;;;Ή κάνει κάτι άλλο τη στιγμή που εμείς κάνουμε άλλη δουλειά;;Μήπως εμείς θα τα κάνουμε καλύτερα;; :wink::D:D

 

Κι εμένα με βοηθάει λιγάκι η μαμά μου όποτε χρειαστεί και συμφωνώ ότι σαν παλια νοικοκυρά το αποτέλεσμα είναι πάντα καλύτερο και γρηγορότερο από το δικό μου... Βέβαια δε θέλω να την κουράζω και με δουλειές γιατί κρατάει τη μικρή καθε μέρα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνει κάτι όταν έρθει.. Είναι στο αίμα της :)

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...