Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

Χαχαχα χαχαχα λιώνω το γέλιο λέμε!!!

 

Είδες όμως συναίσθημα? Δεν ηρεμείς και μόνο στην σκέψη ή στην θέα του οργανωμένου σπιτιού..?

 

Μη νομίζεις και ʽγω σε τρελή φάση αναδιοργάνωσης είμαι! Φυσικά τα κάνω σιγά-σιγά και χωρίς άγχος, γιατί δεν ωφελεί τα είπαμε…

 

Έχω το βουνό μπροστά μου, βλέπε αποθήκη μου, την οποία την έχω έξω από την πόρτα του σπιτιού μου (στον όροφό μου δηλαδή) και πρέπει να την κάνω γενικη αναδιοργάνωση. Καλά αυτό θα πάρει πολύυυυυ καιρό…. Όμως πρέπει να γίνει.

 

Την Κυριακή αισίως διαλύσαμε την κούνια του Ανδρεούλη και πήραμε από το ΙΚΕΑ ένα τραπεζάκι και καρεκλάκι για να κάθεται να ζωγραφίζει ο μικρός. Πρέπει να δω που θα μπει και η κούνια, η οποία επειδή έγινε παραγγελία και στο χέρι είναι τεράστιαααα….

 

Έχω δουλειές ακόμα…. Πολλές… :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον κοριτσια διαβαζα τις συμβουλες και με παρακινησατε να κανω μια καλη εκκαθαριση σε συρταρια και ντουλαπες ειδικα στην κρεβατοκαμαρα μας... Πεταξα καμποση σαβουρα και τακτοποιησα χαρτια που ηταν ψιλοχυμα τοσο καιρο σε συρταρια... Εκκαθαρισα και εσωρουχα, πεταξα αρκετο πραγμα :D:D

 

Τωρα σειρα εχει η κουζινα :cool::cool:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ, σας ζηλεύω. Εγώ καλα ξεκίνησα με την ξεκαθαριση οτι ειχα να πεταξω και ευτυχως εχω ολοκληρωση τη ντουλαπα, αλλά δεν υπάρχει χρονος για να κανω και ενα καλο τελειωτικο καθαρισμα για να στρωσω και τα χαλια.

Μετά τη δουλεια, δουλευω αλλες 4-5 ωρες στο σπιτι και μετα να μαγειρεψω, να ψιλοσιμμαζεψω, καλα που δεν θα ερθει κανεις μουσαφιρης, και εχω και το ζουζουνι. Αντε να δω ποτε θα στρωσω χαλια! Α! και πριν απο ολα να στρωσω και τον αντρα μου να πλυνει τα χαλια γιατι δεν υπάρχει περιπτωση να τα στρωσω ετσι ουτε κατα διανοια!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια σας ζηλεύω.Κάθε πρωι στο γραφείο σας διαβάζω και με πιανει η ορεξη να παω στο σπιτι και να βαλω κι εγω μια ταξη πλεον στο χαος που επικρατει και ουπς ως δια μαγειας μολις μπαινω στο σπιτι εξαφανιζεται αυτη η ορεξη και λεω ελα μωρε θα τα κανω αυριο που θα ειμαι πιο ξεκουραστη....αλλά ποτέ δεν είμαι :cry:

Επίσης βρε Ειρήνη μου αυτο με το σιγα σιγα και χωρις αγχος το εφαρμοζα κι εγω αλλα μεχρι να τελειωσεις ολο το σπιτι εχει βρωμισει ηδη το πρωτο δωματιο που ξεκινησες ετσι δεν το χαιρεσαι και πολυ.Μηπως το παω πιο σιγα απ'οσο θα'πρεπε? :D

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου

 

Στεναχωριέμαι που αγχώνεστε. Να μην αγχώνεστε! Ο σκοπός μας είναι το ακριβώς αντίθετο!!!

 

Γιʼ αυτό σας λέω το εξής ώστε να μην υπάρχει παρανόηση:

 

Κάνουμε χαλαρά και χωρίς κανένα άγχος οτιδήποτε έχει σχέση με την οργάνωση του σπιτιού μας.

 

Τις καθημερινές δουλειές τις κάνουμε ανάλογα με το πρόγραμμα της κάθε μίας από μας. Όπως μας βολεύει δηλαδή.

 

Αυτό σημαίνει πως η οργάνωση του σπιτιού μας, ναι μεν μας βοηθάει πολύ γιατί το σπίτι θα είναι πάντα τακτοποιημένο, τα ντουλάπια, τα συρτάρια, ακόμα και αυτά που βλέπουμε έξω, τα μικρο-αντικείμενα, τα οποία μας δημιουργούν εκνευρισμό, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει από την μία μέρα στην άλλη. Ούτε σε 1 εβδομάδα, ούτε καν σε 1 μήνα! Αυτό θα πάρει αρκετό καιρό στην κάθε μία ανάλογα με το τι ανάγκες έχει.

 

Εγώ π.χ. που θέλω να τακτοποιήσω από την αρχή όλη μου την αποθήκη θα μου πάρει μήνες. Το έχω αποδεχτεί και την τακτοποιώ τμηματικά όποτε έχω όρεξη και χρόνο. Οργανώνω τα ξύλινα κουτιά και το τι περιέχουν, αναρωτιέμαι πως θα τακτοποιήσω τα παπούτσια μας (μέσα σε κουτιά σκέτα, με κουτιά και 1 φωτογραφία τους απʼ έξω.. θα δω), τα καθαριστικά και πως θα τα τακτοποιήσω…. έχω ακόμα τόσα πολλά..

 

Το να οργανώσεις επίσης μία ντουλάπα θα πάρει χρόνο. Πρέπει η κάθε μία να σκεφτεί τι χρήση κάνει στην ντουλάπα της. Την βολεύει να είναι στις κρεμάστρες ανά χρώμα, ανά κατηγορία (δηλαδή πρωϊνό ή βραδινό ρούχο) ή όπως να ναι? Οι ζώνες επίσης. Τα αξεσουάρ επίσης… όλα θέλουν τον τρόπο αλλά και τον χρόνο τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια σας ζηλεύω.Κάθε πρωι στο γραφείο σας διαβάζω και με πιανει η ορεξη να παω στο σπιτι και να βαλω κι εγω μια ταξη πλεον στο χαος που επικρατει και ουπς ως δια μαγειας μολις μπαινω στο σπιτι εξαφανιζεται αυτη η ορεξη και λεω ελα μωρε θα τα κανω αυριο που θα ειμαι πιο ξεκουραστη....αλλά ποτέ δεν είμαι :cry:

Επίσης βρε Ειρήνη μου αυτο με το σιγα σιγα και χωρις αγχος το εφαρμοζα κι εγω αλλα μεχρι να τελειωσεις ολο το σπιτι εχει βρωμισει ηδη το πρωτο δωματιο που ξεκινησες ετσι δεν το χαιρεσαι και πολυ.Μηπως το παω πιο σιγα απ'οσο θα'πρεπε? :D

 

Βρε κοριτσάκι,

 

Γιατί να πλακώσεις το σπίτι και να το τελειώσεις και μαζί του να τελειώσουν οι υπομονές, τα νεύρα και η μέση σου?! :lol:

 

Να το πας όσο σιγά νομίζεις εσύ! Κανένας δεν μπορεί να στο πει αυτό. Το σπίτι ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ποτέ και πάντα ΖΗΤΑΕΙ. Οπότε σιγά – σιγά.

 

Σήμερα σίδερο, αύριο σκούπισμα/σφουγγάρισμα, μεθαύριο μπαλκόνια κ.ο.κ. Μήπως και θα σου δώσει κανείς κανένα βραβείο?!

 

Αν σκεφτείς τα παραπάνω θα δεις ότι ουσιαστικά ΠΟΤΕ δεν το χαίρεσαι το σπίτι εντελώς καθαρό. Γι αυτό βγάλε το από το μυαλό σου. Βάλε ένα πρόγραμμα στις καθημερινές δουλειές σου ώστε να έχεις και χρόνο για το παιδί. Και να το τηρείς όσο φυσικά γίνεται. Το θέμα είναι να είσαι ήρεμη και να βλέπεις την οικογένειά σου, όχι να είναι τέλειο το σπίτι (ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΣΠΙΤΙ). :wink:

 

Στα κενά σου μόνο φρόντισε την οργάνωση του σπιτιού σου ώστε να είναι μακροπρόθεσμα πάντα ήρεμη. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Ειρηνη μου αυτο κανω γιατι οντως η μεση μου τα'παιξε γιατι πλακωνομουν και τα'κανα ολα μαζι αλλα και μ'αυτο το συστημα καθε μερα κατι εχω να κανω και δεν ξεκουραζομαι καθολου.Δηλαδη σημερα σιδερο,αυριο σκουπισμα-σφουγγαρισμα κτλ αν προσθεσεις και τα απαραιτητα καθημερινα(μαγειρικη,πλυσιμο πιατων,συγυρισμα)φτανει 9 η ωρα το βραδυ!Και μολις πεις τελειωσα, παλι γεμισε το καλαθι με τα ασιδερωτα και φτου κι απ'την αρχη!!!Οπότε λεω να γυρισω στο παλιο συστημα.Ξεπατωνομουν μια μερα αλλα τουλαχιστον ημουν ανετη την υπολοιπη εβδομαδα :wink:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Margio,καλό είναι αυτό με τη μια μέρα και ξεμπέρδεψες. Κι εγώ κάνω το Σαββατο ή την Παρασκευή δουλειές σε όλο το σπίτι. Πλύσιμο μπαλκόνια, άλλαγμα σεντόνια, ξεσκόνισμα, σκούπισμα και σφουγγάρισμα.

Αλλά για παράδειγμα αν έχεις να κάνεις τζάμια ή περβάζια παραθύρων, κάν'τα άλλη μέρα. Ή την εκκαθάριση, και το συμμάζεμα στα ντουλάπια και στα συρτάρια, μην τα κάνεις τις ίδιες μέρες με τις δουλειές. Καλύτερα να τα κάνεις πρίν. :wink:

Μέχρι αρχές του έτους, το βλέπω κορίτσια....................θα είμαστε εξπέρ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αυτό θα κάνω.Η λέξη κλειδί είναι το πριν γιατι εγώ άφηνα τη εκκαθάριση για μετά και ηταν πιο δυσκολο.Καλά εγώ προβλέπεται να γινω εξπερ κατα το τελος του αλλου χρονου....μαλλον ειμαι ανοικοκυρευτη τι να πω? :oops:

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Ειρηνη μου αυτο κανω γιατι οντως η μεση μου τα'παιξε γιατι πλακωνομουν και τα'κανα ολα μαζι αλλα και μ'αυτο το συστημα καθε μερα κατι εχω να κανω και δεν ξεκουραζομαι καθολου.Δηλαδη σημερα σιδερο,αυριο σκουπισμα-σφουγγαρισμα κτλ αν προσθεσεις και τα απαραιτητα καθημερινα(μαγειρικη,πλυσιμο πιατων,συγυρισμα)φτανει 9 η ωρα το βραδυ!Και μολις πεις τελειωσα, παλι γεμισε το καλαθι με τα ασιδερωτα και φτου κι απ'την αρχη!!!Οπότε λεω να γυρισω στο παλιο συστημα.Ξεπατωνομουν μια μερα αλλα τουλαχιστον ημουν ανετη την υπολοιπη εβδομαδα :wink:

 

Πολύ ωραία! Όπως σε βολεύει και όπως λειτουργεί καλύτερα για ʽσένα. Αυτό έχει σημασία!

 

Γι αυτό γράφω και πιο πάνω πως στο θέμα των καθημερινών δουλειών την κάθε μία όπως την βολεύει. Η κάθε μία έχει το σύστημά της. Μπράβο που βρήκες το δικό σου.

 

Φρόντισε όσο μπορείς, σιγά-σιγά, να οργανώσεις και το σπίτι σου (αυτά που λέγαμε πιο πάνω) ώστε να έχεις στο μυαλό σου μόνο τις ρημαδο-δουλειές και όχι και τα άλλα (ντουλάπες, συρτάρια κλπ.)! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χθες ας πούμε, έκανα μακαρονάδα. Ωραίο και εύκολο φαγητό. Αφού φάγαμε και μέχρι να πλύνω τα πιάτα έβαλα να μαγειρέψω φασολάκια με καροτάκια (που δεν θέλει ιδιαίτερη «φροντίδα» όσο μαγειρεύεται) για σήμερα. Μέχρι να γίνει το φαγητό έκανα το μπάνιο μου και έκατσα με τον άντρα και το παιδί μου στους καναπέδες και ψιλο-παίζαμε παράλληλα με τις ειδήσεις της τηλεόρασης. Αποφάσισα συνειδητά να μην κάνω καμία δουλειά.

 

Σήμερα που δεν έχω μαγείρεμα θα βάλω μία καλή σκούπα & θα κάνω ένα σφουγγάρισμα.

 

Έτσι και διατηρώ το σπίτι και κυρίως… την ψυχραιμία μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Ειρηνη μου αυτο κανω γιατι οντως η μεση μου τα'παιξε γιατι πλακωνομουν και τα'κανα ολα μαζι αλλα και μ'αυτο το συστημα καθε μερα κατι εχω να κανω και δεν ξεκουραζομαι καθολου.Δηλαδη σημερα σιδερο,αυριο σκουπισμα-σφουγγαρισμα κτλ αν προσθεσεις και τα απαραιτητα καθημερινα(μαγειρικη,πλυσιμο πιατων,συγυρισμα)φτανει 9 η ωρα το βραδυ!Και μολις πεις τελειωσα, παλι γεμισε το καλαθι με τα ασιδερωτα και φτου κι απ'την αρχη!!!Οπότε λεω να γυρισω στο παλιο συστημα.Ξεπατωνομουν μια μερα αλλα τουλαχιστον ημουν ανετη την υπολοιπη εβδομαδα :wink:

 

Πολύ ωραία! Όπως σε βολεύει και όπως λειτουργεί καλύτερα για ʽσένα. Αυτό έχει σημασία!

 

Γι αυτό γράφω και πιο πάνω πως στο θέμα των καθημερινών δουλειών την κάθε μία όπως την βολεύει. Η κάθε μία έχει το σύστημά της. Μπράβο που βρήκες το δικό σου.

 

Φρόντισε όσο μπορείς, σιγά-σιγά, να οργανώσεις και το σπίτι σου (αυτά που λέγαμε πιο πάνω) ώστε να έχεις στο μυαλό σου μόνο τις ρημαδο-δουλειές και όχι και τα άλλα (ντουλάπες, συρτάρια κλπ.)! :wink:

 

 

Αυτό προσπαθώ τώρα την ρημαδοοργάνωση αλλά δεν θα'λεγα οτι τα καταφερνω και πολυ καλα γιατι πως γινεται να τα τακτοποιω ολα να πεταω τα αχρηστα και σε λιγο καιρο να γεμιζουμε παλι?Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και για αρχη θα καταργησω το ρημαδοσυρταρο με τα χαρτια που μου'χει φαει την ψυχη!Μετα σειρα εχουν τα παιχνιδια γιατι ο μονος σκοπος τους τους ειναι να απλωνονται στο πατωμα!Παλι θα τον γεμισω τον καδο

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες ας πούμε, έκανα μακαρονάδα. Ωραίο και εύκολο φαγητό. Αφού φάγαμε και μέχρι να πλύνω τα πιάτα έβαλα να μαγειρέψω φασολάκια με καροτάκια (που δεν θέλει ιδιαίτερη «φροντίδα» όσο μαγειρεύεται) για σήμερα. Μέχρι να γίνει το φαγητό έκανα το μπάνιο μου και έκατσα με τον άντρα και το παιδί μου στους καναπέδες και ψιλο-παίζαμε παράλληλα με τις ειδήσεις της τηλεόρασης. Αποφάσισα συνειδητά να μην κάνω καμία δουλειά.

 

Σήμερα που δεν έχω μαγείρεμα θα βάλω μία καλή σκούπα & θα κάνω ένα σφουγγάρισμα.

 

Έτσι και διατηρώ το σπίτι και κυρίως… την ψυχραιμία μου! :lol:

 

Ετσι Ειρηνούλα..... :wink: να μας ενημερώνεις και για τέτοιες λεπτομέρειες, να παίρνουμε γραμμή οι ανοργάνωτες!!! :lol::lol:

Αυτό για παράδειγμα που ενώ τακτοποιούσες την κουζίνα είχες βάλει το φαγητό...πολύ καλή ιδέα. Εγώ πάντα το αφήνω για το βράδυ...και νοιώθω ένα βάρος. Τώρα που το λές, κανά δυο φορές, είχα μαγειρέψει μόλις γύρισα από την δουλειά και ένοιωθα μεγάλο ξελάφρωμα!!! :wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ τώρα την ρημαδοοργάνωση αλλά δεν θα'λεγα οτι τα καταφερνω και πολυ καλα γιατι πως γινεται να τα τακτοποιω ολα να πεταω τα αχρηστα και σε λιγο καιρο να γεμιζουμε παλι?Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και για αρχη θα καταργησω το ρημαδοσυρταρο με τα χαρτια που μου'χει φαει την ψυχη!Μετα σειρα εχουν τα παιχνιδια γιατι ο μονος σκοπος τους τους ειναι να απλωνονται στο πατωμα!Παλι θα τον γεμισω τον καδο

 

Αυτό το παλιο-σύρταρο είπαμε… με γονάτισε μέχρι να σκεφτώ πως πρέπει να καταργηθεί!

 

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΡΤΑΡΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ! ΟΛΑ! :lol:

 

Να ισχύσει ένας νόμος βρε παιδί μου, κάτι να μας σώσει!!!

 

Ότι χρειαστείς, οτιδήποτε σου έρθει στο μυαλό, εδώ είμαστε!

 

Υ.Γ. Δεν έχω καλύτερο από το να γεμίζω τον κάδο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Ειρηνούλα..... :wink: να μας ενημερώνεις και για τέτοιες λεπτομέρειες, να παίρνουμε γραμμή οι ανοργάνωτες!!! :lol::lol:

Αυτό για παράδειγμα που ενώ τακτοποιούσες την κουζίνα είχες βάλει το φαγητό...πολύ καλή ιδέα. Εγώ πάντα το αφήνω για το βράδυ...και νοιώθω ένα βάρος. Τώρα που το λές, κανά δυο φορές, είχα μαγειρέψει μόλις γύρισα από την δουλειά και ένοιωθα μεγάλο ξελάφρωμα!!! :wink::D:D:D

 

Μάτα μου,

 

Ξέρεις τι νεύρα, γκρίνια και τι εκνευρισμό έχω περάσει για να γίνω (λέμε τώρα) οργανωμένη! Μακάρι να είχα κάποιον να μου τα πει για να τα κάνω νωρίτερα, ειλικρινά σου μιλάω.

 

Φιλενάδα, το μαγείρεμα άμα περάσει η ώρα είναι σκότωμα! Καλύτερα να με πλακώσεις παρά να μαγειρέψω βράδυ… κουράζομαι, εκνευρίζομαι και με πιάνει ψυχοπλάκωμα πότε θα τελειώσω…!

 

Μόλις φάτε κλπ., βάλε το να γίνεται. Ειδικά τα φαγητά που δεν χρειάζονται φροντίδα εκτός από το να τα κοιτάς που και που (όπως λαδερά, ψητά κλπ.) δεν έχω καλύτερο να μαγειρεύω γιατί ουσιαστικά είναι η ετοιμασία και μόνο. Οπότε εσύ έχεις χρόνο!!! Να κάνεις το μπάνιο σου, να παίξεις με το μικρό, να πλύνεις πιάτα…

 

Άσε που έτσι θα κοιμηθείς και νωρίτερα και θα είσαι πιο ξεκούραστη για την επόμενη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παλιό-σύρταρο (που λέγαμε) μπορεί να αντικατασταθεί με ένα απλό κουτάκι οργάνωσης ή και γιατί όχι με μια παλιά τσάντα που μπορεί να έχουμε σπίτι μας με θήκες:

 

mla103005_0607_bags_xl.jpg

 

Ή και να φτιάξουμε ένα κουτί της αρεσκείας μας (να το αγοράσουμε από τα είδη αποθήκευσης και να το φτιάξουμε με μια κορδέλα υφασμάτινη, χάρτινη, να το βάψουμε, να το ντύσιμε με ύφασμα.... όπως μας αρέσει:

tvs7349_xl.jpg

 

Υ.Γ. Φαντασία να έχεις (και χρόνο…!)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι Ειρηνούλα..... :wink: να μας ενημερώνεις και για τέτοιες λεπτομέρειες, να παίρνουμε γραμμή οι ανοργάνωτες!!! :lol::lol:

Αυτό για παράδειγμα που ενώ τακτοποιούσες την κουζίνα είχες βάλει το φαγητό...πολύ καλή ιδέα. Εγώ πάντα το αφήνω για το βράδυ...και νοιώθω ένα βάρος. Τώρα που το λές, κανά δυο φορές, είχα μαγειρέψει μόλις γύρισα από την δουλειά και ένοιωθα μεγάλο ξελάφρωμα!!! :wink::D:D:D

 

Μάτα μου,

 

Ξέρεις τι νεύρα, γκρίνια και τι εκνευρισμό έχω περάσει για να γίνω (λέμε τώρα) οργανωμένη! Μακάρι να είχα κάποιον να μου τα πει για να τα κάνω νωρίτερα, ειλικρινά σου μιλάω.

 

Φιλενάδα, το μαγείρεμα άμα περάσει η ώρα είναι σκότωμα! Καλύτερα να με πλακώσεις παρά να μαγειρέψω βράδυ… κουράζομαι, εκνευρίζομαι και με πιάνει ψυχοπλάκωμα πότε θα τελειώσω…!

 

Μόλις φάτε κλπ., βάλε το να γίνεται. Ειδικά τα φαγητά που δεν χρειάζονται φροντίδα εκτός από το να τα κοιτάς που και που (όπως λαδερά, ψητά κλπ.) δεν έχω καλύτερο να μαγειρεύω γιατί ουσιαστικά είναι η ετοιμασία και μόνο. Οπότε εσύ έχεις χρόνο!!! Να κάνεις το μπάνιο σου, να παίξεις με το μικρό, να πλύνεις πιάτα…

 

Άσε που έτσι θα κοιμηθείς και νωρίτερα και θα είσαι πιο ξεκούραστη για την επόμενη!

 

Ετσι παιδί μου όπως τα ΄λές είναι!!!!Ξέρεις...ανοργάνωτος με ανοργάνωτο διαφέρει. Εμείς όλες που γράφουμε εδώ για παράδειγμα όπως κι εσύ όπως ήσουν στο παρελθόν, ανήκουμε στην κατηγορία των ανοργάνωτων που όμως μας τρώει και μας εκνευρίζει. Υπάρχουν και οι άλλοι, που είναι έτσι και έτσι θέλουν να παραμείνουν. Δεκτό αυτό, αλλά να το ευχαριστιέσαι, γιατί αν είναι να σε τρώει....τί να το κανεις;

Εγώ πάντα μετανοιωνω όταν αναβάλω κάτι για μετά, ή όταν βλέπω δουλειές ή πράγματα που συσσωρεύονται. Αυτό γίνεται γιατί δεν είχα βρεί την σωστή τακτική (τώρα ευτυχώς άρχισα να την βρίσκω)και έτσι με τον ελάχιστο χρόνο που έχω αν δεν υπάρχει μια καλή τακτική, είναι αδύνατον να λειτουργήσεις αποτελεσματικά.

Όσο για το τελευταίο που λές για το φαγητό και τον ύπνο ή τον ελεύθερο χρόνο......αχχχχχχχ πόσες φορές το μετανιωσα που δεν το έκανα πρίν.

 

Αυτό που έκανα ήταν να αφήνω αυτά που έχω να κάνω όλο το απόγευμα, με την δικαιολογία(που βέβαια είναι και γεγονός), ότι αφού γύρισα 4.30 σπίτι μου, δικαιούμαι να ξεκουραστώ το απόγευμα. Ετσι, αφού ξεκουραζόμουν, μετά έτρεχα το βράδυ μέχρι αργά για να τα κάνω. Ετσι, κοιμόμουν και πιο αργά, και δεν είχα χρόνο για τον εαυτό μου, από την ώρα που κοιμόταν το παιδί και την άλλη μέρα δεν μπορούσα να μαζέψω τα κομμάτια μου και αναγκαστικά πάλι αφού γύριζα από τη δουλειά, επαναλάμβανα το ίδιο χαζό πρόγραμμα και πάει λέγοντας........

Ευτυχώς το κατάλαβα όμως και τώρα προσπαθώ να μην το κάνω.

Ειδικά από την ώρα που έκανα τις δουλειές του σπιτιού και το στρώσιμο, και ένοιωσα την αίσθηση της τάξης και της απολυτης καθαριότητας να επανέρχεται, μετά από τους πιο χαλαρούς ρυθμούς του καλοκαιριού στο θέμα της καθαριότητας(τα βασικά γινόταν πάντα αλλά τα πιο αναλυτικά παραβλεπόταν μια που όλα ήταν ανοιχτά από παντού και οι σκόνες ήταν αναποφευκτες)είμαι πολύ βελτιωμένη και έχω καλύτερη τακτική.

Ας συνεχίσουμε όμως τις ιδέες γιατί σε καλό μας βγαίνει τελικά!!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι εγω mata,ελεγα τωρα πρεπει να ξεκουραστω αλλα σ@@@@ ξεκουραση ηταν γιατι καθομουν μεν αλλα με ετρωγε το αγχος πω πω εχω κι αυτο να κανω και κεινο και τ'αλλο και εγω η μουλαρα καθομαι!!!Τωρα τελειωσε δεν καθομαι καθολου αλλα επανηλθε η ψυχικη μου ηρεμια και ολα τελειωνουν πιο γρηγορα και προλαβαινουμε να παιξουμε και λιγο.

Ειρηνη συνεχισε να μας δινεις ωραιες ιδεες και κουραγιο,γιατι εγω απο τοτε που σε διαβαζω συνεχως βελτιωνομαι.Το συρταρι που'λεγαμε δεν το'κανα ακομα(θελει μεγααλη αποφαση)αλλα εκανα τα παιχνιδια και ενιωσα τοοσο ξαλαφρωμενη λες και τα κουβαλουσα στην πλατη μου τοσο καιρο :) και πανω που βαριομουν κι ελεγα να τα παρατησω σκεφτομουν αντε καν'τα τεμπελα και αυριο θα το πεις στην Ειρηνη!Ετσι τελειωσα.Ειδες ποσο με βοηθας εστω και νοερα?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

........Αυτό που έκανα ήταν να αφήνω αυτά που έχω να κάνω όλο το απόγευμα, με την δικαιολογία(που βέβαια είναι και γεγονός), ότι αφού γύρισα 4.30 σπίτι μου, δικαιούμαι να ξεκουραστώ το απόγευμα. Ετσι, αφού ξεκουραζόμουν, μετά έτρεχα το βράδυ μέχρι αργά για να τα κάνω. Ετσι, κοιμόμουν και πιο αργά, και δεν είχα χρόνο για τον εαυτό μου, από την ώρα που κοιμόταν το παιδί και την άλλη μέρα δεν μπορούσα να μαζέψω τα κομμάτια μου και αναγκαστικά πάλι αφού γύριζα από τη δουλειά, επαναλάμβανα το ίδιο χαζό πρόγραμμα και πάει λέγοντας........

Ευτυχώς το κατάλαβα όμως και τώρα προσπαθώ να μην το κάνω.

Ειδικά από την ώρα που έκανα τις δουλειές του σπιτιού και το στρώσιμο, και ένοιωσα την αίσθηση της τάξης και της απολυτης καθαριότητας να επανέρχεται, μετά από τους πιο χαλαρούς ρυθμούς του καλοκαιριού στο θέμα της καθαριότητας(τα βασικά γινόταν πάντα αλλά τα πιο αναλυτικά παραβλεπόταν μια που όλα ήταν ανοιχτά από παντού και οι σκόνες ήταν αναποφευκτες)είμαι πολύ βελτιωμένη και έχω καλύτερη τακτική.

Ας συνεχίσουμε όμως τις ιδέες γιατί σε καλό μας βγαίνει τελικά!!!!! :wink:

 

Έτσι είναι Μάτα μου.

 

Όταν επιστρέφουμε σπίτι, είναι καλό να μην ξεκουραζόμαστε (…όπως και αν ακούγεται αυτό). Να προχωράμε τις όποιες δουλειές πρέπει να γίνουν και να ξεκουραζόμαστε μια και καλή.

 

Σκέψου τα οφέλη:

- Αν επιστρέψεις και ξεκουραστείς, μετά «πέφτεις» και ψυχικά και σωματικά. Δεν μπορεί να ζωντανέψεις τόσο όσο χρειάζεται!

- Μπαίνεις με φούρια από την δουλειά και αυτή η φούρια θα κρατήσει 1-2 ωρίτσες ώστε να τελειώσεις τις δουλίτσες σου.

- Θα κάνεις με ηρεμία το μπάνιο σου.

- Θα έχεις χρόνο, έστω μισή ώρα να ασχοληθείς αποκλειστικά με το παιδί.

- Θα είσαι ήρεμη

- Θα κοιμηθείς νωρίτερα και πιο ευχάριστα αν πας στο κρεβάτι σου ξεκούραστα. Φαντάσου να τρέχεις σαν τρελή έως τις 10.00 και μετά ξαφνικά να πέσεις στο κρεβάτι και να θέλεις να κοιμηθείς λες και είσαι ρομπότ! Δεν γίνεται, χρειάζεται κάποιος χρόνος για να πέσουν οι «παροχές» του οργανισμού.

 

Φιλιά :D

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη συνεχισε να μας δινεις ωραιες ιδεες και κουραγιο,γιατι εγω απο τοτε που σε διαβαζω συνεχως βελτιωνομαι.Το συρταρι που'λεγαμε δεν το'κανα ακομα(θελει μεγααλη αποφαση)αλλα εκανα τα παιχνιδια και ενιωσα τοοσο ξαλαφρωμενη λες και τα κουβαλουσα στην πλατη μου τοσο καιρο :) και πανω που βαριομουν κι ελεγα να τα παρατησω σκεφτομουν αντε καν'τα τεμπελα και αυριο θα το πεις στην Ειρηνη!Ετσι τελειωσα.Ειδες ποσο με βοηθας εστω και νοερα?

 

Χιχιχιχι Αισθάνομαι σαν λοχίας! χιχιχι

 

Να το κάνεις όποτε έχεις την όρεξη για να το τηρήσεις κι όλας. Μην πας μετά από κανένα μήνα και έχει… επανέλθει μόνο του! :lol:

 

Οπότε να το κάνεις όταν θελήσεις. Και να βρεις ένα όμορφο κουτάκι που να βάλεις μέσα τους λογ/σμού σου και τα «διάφορα» ώστε να μην σου κάνει καρδιά να το αμελήσεις.

 

Μπράβο που έκανες τα παιχνίδια… Θέλει κουράγιο αυτό!!! :wink: Αυτά που σιχαίνομαι είναι τα μικρά... εκείνα τα εκνευριστικά σκατολο**** που τα βρίσκουν μέσα στις "δωρο-σακούλες" κλπ... Μικρά από δω, μικρά από κει... και τα νεύρα μου κρόσια!

Με την πρώτη ευκαιρία.... τα ξεπαστρεύω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

1)Στην ντουλάπα της βεράντας όπου έχω όλα τα απορρυπαντικά την ηλεκτρική σκούπα την πρέσα (μεγάλη εφεύρεση :P ) πήρα ένα κουβά με σιδερένιο χερούλι, έβαλα μέσα ένα ζευγάρι γάντια, vittex, σφουγγάρια, βούρτσες, απορρυπαντικά. Ξεκινώντας την καθαριότητα τον πέρνω μαζί μου (τον κουβά) από δωμάτιο σε δωμάτιο και έτσι έχω οτι χρειάζομαι δίπλα μου. Μόλις τελειώνω το δωμάτιο τα ξαναβάζω όλα μέσα και πάω στο επόμενο.

2)Πήρα ένα καλάθι και το έβαλα κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας. Έβαλα μέσα τις ταμπλέτες, το γυαλιστικό του πλυντηρίου, γάντια, σφουγγάρια, συρματάκια κ.λ.π. Τώρα όταν χρειάζομαι κάτι απλά τραβάω έξω το καλάθι πέρνω αυτό που θέλω και το ξανασπρώνχω μέσα. Άσε που καθαρίζετε και το ντουλάπι εύκολα τώρα.

3) Κάτι ανάλογο έκανα και για το μπάνιο. Με περισσότερα μικρότερα καλαθάκια και κουτάκια. Αποθήκευσα μέσα λακ, αφρούς, έξτρα σαμπουάν οδοντόκρεμες χαρτιά υγείας βερνίκια παπουτσιών όλα σε κατηγορίες στο καλαθάκι τους.

4) δίπλωσα τις πετσέτες σε ρολά και τις έβαλα την μία πάνω στην άλλη ανά χρώμα και φαίνονται τέλειες! Τις πάνω πάνω τις έδεσα με κορδέλες και είναι πολύ ωραίες. Έβαλα και πάνω στον πάγκο μια παλιά κρυστάλλινη μπολιέρα, την γέμισα με χρωματιστή άμμο από το τζάμπο και έβαλα μέσα σαπουνάκια και μικρά μπουκαλάκια.

5)Ντουλάπες. Έβγαλα τα πάντα έξω, καθάρισμα, ξεχώρισμα τι κρατάω τι φοράω τι μου κάνει τι πετάω. Τα χώρισα ανά είδος και άνα χρώμα π.χ. τα τζίν μαζί, οι φούστες μαζί τα φορέματα μαζί, όλα τα μαύρα στην σειρά, όλα τα καφέ-μπέζ, όλα τα λευκά. Κρεμάστρα για ζώνες. Κουτιά για φουλάρια,για στέκες, εσώρουχα ανά χρώμα και είδος, π.χ στρίνγκ all together, strapless σουτιέν μαζί κ.λ.π.

6)Στο επάνω συρτάρι της τουαλέτας μου έβαλα καπάκια από κουτιά παιδικών παπουτσιών και έβαλα σκουλαρίκια μαζί, βραχιόλια χωριστά, ρολόγια χωριστά, δαχτυλίδια χωριστά.

7)Παπούτσια μέσα σε κουτιά, φωτογραφία με την ψηφιακή εκτύπωση στον εκτυπωτή κόλλημα από έξω στο κουτί το ένα κουτί πάνω στο άλλο, 25 ζευγάρια στο δ΄παεδδο της ντουλάπας μια χαρά!

 

Ελπίζω να τ α βρείτε χρήσιμα :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ ΆΨΟΓΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!! :wink::D:D:D Ευχαριστούμε για την λεπτομερή περιγραφή, γιατί θα πάρουμε ιδέες!!!!!!!!!! :wink::D:D Φαντάζομαι ξελάφρωμα που αισθάνθηκες!!!!!!Μπράβο!!Σούπερ οργάνωση!!!!!!!!!!!!!

 

Ειρήνη έτσι είναι κορίτσι μου!!Όπως τα λές. Δυστυχώς με τα ωράρια μας, η ξεκούραση όταν γίνεται νωρίτερα από ότι πρέπει, μετά όλες οι δουλειές είναι στη γωνία και μας περιμένουν με το τουφέκι!!!Και ΝΑΙ όντως είσαι ο λοχίας μας!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Εγώ εφάρμοσα σωστή τακτική χθές και νοιώθω ξελαφρωμένη. Ας σας κάνω την ανάλυση μου!!!

Το ΣΚ είμασταν Θεσσαλονίκη. Ετσι, δεν μπόρεσα να κάνω τις εβδομαδιαίες δουλειές. Γυρίσαμε κατά τις 7 το απόγευμα. Αφού τακτοποίησα τον μικρό πρώτα, με μπάνιο, διαβάσματα και φαγητό, ήπια λίγο καφέ για να οργανωθώ, στο τί πρέπει να κάνω. Παρόλο που ήμουν ψόφια από την οδήγηση, και την πρωινή βόλτα στην παραλία της Θεσσαλονίκης και αφού ανέβηκα και τα 96 σκαλιά του Λευκού Πύργου, είχα πεί ότι μόλις γυρίσω σπίτι θα ξεκουραστώ. Μετά όμως όσο έπινα τον καφέ στο σπίτι, σκέφτηκα ότι όλες οι δουλειές θα με περιμένουν για σήμερα και τελικά ούτε και σήμερα θα ξεκκουραστώ. Ετσι είπα, ότι αφού η χθεσινή μέρα έκρυβε μπόλικη υπερένταση, το εκμεταλευτηκα και πήρα φόρα.

Αλλαξα σεντόνια και ξεσκόνισα σε quick motion, τα υπνοδωμάτια, έβαλα πλυντήρια, άπλωσα, καθάρισα το μπάνιο, σκούπισα, σφουγγάρισα, και έπλυνα και το μπαλκόνι. Το μπαλκόνι, η αλήθεια ήθελα να το αφήσω αλλά μετά σκέφτηκα ότι μπες - βγες θα ξαναλερωθεί το σπίτι και τα χαλιά, και έτσι κατά τις 12 το βράδυ :shock: , το "πλάκωσα" κι αυτό.

Τα πράγματα από το ταξίδι δεν ήταν πολλά, και εκτός από τη βαλίτσα που άδειασα, τα άλλα τα άφησα μέσα στο δωμάτιο σε μια γωνία, για να τα συμμαζέψω σήμερα που θα γυρίσω.

Κουράστηκα αρκετά η αλήθεια, και κοιμήθηκα κατά τις 1.30 μέχρι να κάνω και ένα μπάνιο, αλλά η ανακούφιση ότι όλα είναι καθαρά και δεν θα πλακωθώ στις δουλειές σήμερα που θα γυρίσω είναι πολύ καλή αίσθηση!!!

Και το σπουδαίο νέο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Πήγα ΙΚΕΑ και πήρα πολλά κουτιά αποθήκευσης σε καφέ και λευκό χρώμα για να τακτοποιήσω μέσα διάφορα πράγματα!!!! :D:D:D:D:D:D Πήρα και ένα μεγάλο υφασμάτινο με μικρές θήκες ενδιαμεσα για τα φουλάρια και τις ζώνες.Για τις ζώνες έχω και βέργα που τις κρεμάω στη ντουλάπα, αλλά είναι πολλές και δεν κλείνουν με ευκολία τα φύλλα. Οπότε, έτσι θα βάλω μέσα κάποιες!! Ανυπομονώ να βάλω μέσα διάφορα, γιατί είναι πολύ όμορφα τα κουτιά και οπτικά μοιάζουν με δερμάτινα!!!!!!!!

Μεγάλη ανάλυση έκανα, αλλά ήθελα να σας τα πώ!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink::wink::D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ΣΚ εκανα δουλίτσες. Το Σάββατο εκανα ολο το σπίτι, ξεσκονισμα, πλύσιμο, σφουγγάρισμα, μπαλκονια. Την Κυριακή την εκμεταλλέυτηκα και εκανα προετοιμασία για το φαγητό όλης της εβδομάδας. Δηλαδή, ετοιμασα κεφτεδάκια και μπιφτέκια και τα έβαλα στην καταψυξη όπως επίσης και ένα ταψι παστίτσιο. Ε, στο ενδιαμεσο θα κάνω και κανένα λαδερο, καμια ψαροσουπα οποτε τουλαχιστον η προετοιμασια και τα απλυτα λιγόστεψαν. Επίσης εβαλα προγραμμα για τη γενικη καθαριοτητα του σπιτιου και το ξεκαθαρισμα πριν στρωσω τα χαλια. Τώρα εχω τις καλοκαιρινες μοκέτες οποτε το σπιτι δεν ειναι κρυο.

Σήμερα θα σιδερωσω γιατι δεν παίρνει αλλη αναβολη. Και καθε μέρα θα βάζω το σύζυγο να πλένει και απο ενα χαλί, σύνολο 3 τα χειμερινα.

Το προγραμμα που ετοιμασα ειναι σχετικα ευκολο και απαιτεί ελάχιστες ωρες την ημέρα. Ετσι ωστε και γρηγορα να τελειωνω και καλα να γινονται και να εχω χρονο για μενα και το παιδι. Λοιπον, θα ξεκινησω και αν παει ετσι οπως θελω θα σας γραψω λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Irene!!! :wink:

Σκέφτηκες πλάνο για το πώς να οργανώσεις τις χειμωνιάτικες δουλειές ή πώς θα ρεγουλάρεις με πρόγραμμα τις εβδομαδιαίες δουλειές;

Περιμένουμε λεπτομέρειες!!! :wink::D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

mata thanks :D

 

irene για πες περισσότερα για το θέμα φαγητό, με ενδιαφέρει!!!

 

Όλη την εβδομάδα έπλενα και σιδέρωνα τα χειμερινά μου διότι τον χειμώνα που πέρασε δεν μου έκαναν πολλά από αυτά λόγω της πρόσφατης γέννας, και πάνω που είπα ΟΥΦ ΤΕΛΕΙΩΣΑ!!! Πάω να πάρω τον γιό μου από το νήπιο Παρασκευή απόγευμα και τσούπ! μου δίνει η δασκάλα μια μεεεγάαααληηη σακούλα σκουπιδιών, λέω ,θα μου τα δίνει να τα αφήσω στον κάδο από έξω μια ςκαι έχουμε αναπτύξει μια οικειότητα. Την ώρα που πέρνω την σακούλα στα χέρια τι μου λέει???? "πλύσιμο στους 90 και καλό σιδέρωμα" Έμεινα κόκκαλο!!!! 40 ΠΕΤΣΕΤΕΣ παρακαλώ! :cry: Άντε πάλι σιδέρωνε Βίκυ! Ευτυχώς και το φωνάζω ΕΥΤΥΧΩΣ! Ας είναι καλά η singer Divina! :lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...