Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο δε μου έχει τύχει. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι θα ενημερωνόμουν για το τι πρέπει να κάνω και θα ζητούσα από το γονιό να με εξουσιοδοτήσει να δράσω όπως πρέπει, αλλά και πάλι αν πρέπει να κάνω ένεση στο παιδί μπλέκεται το πράγμα.

 

Σε νηπιαγωγείο που υπηρετεί πολύ καλή μου φίλη, φοιτά παιδί με τροφική δυσανεξία στα πάντα και από ότι ενημέρωσε η μητέρα έχει και πρόβλημα με το τι μπορεί να αγγίξει και τι όχι. Το συγκεκριμένο παιδί και λόγω ηλικίας και λόγω σοβαρότητας της κατάστασης συνοδευόταν από τη μητέρα του καθημερινά στο σχολείο (διότι βεβαίως το υπουργείο δεν της εξασφάλιζε συνοδό, αυτά τα ωραία περί ειδικής αγωγής), η οποία είχε απαλλάξει εγγράφως τη νηπιαγωγό από τη σχετική ευθύνη.

 

Επίσης σε περιστατικά επιληψίας που γνωρίζω, πάλι κάποιοι συνάδελφοι δέχονται να παρέμβουν ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Είμαστε τελείως ακάλυπτοι και ομολογουμένως δεν έχουμε και καμία καθοδήγηση για το θέμα. Οι περισσότεροι σύμβουλοι τελικά δεν παίρνουν θέση ή έμμεσα σου λένε να μην το αναλάβεις, ενώ οι σύμβουλοι ειδικής αγωγής είναι δυσεύρετοι σαν τετράφυλλο τριφύλλι (γιατί βεβαίως οι άνθρωποι έχουν τεράστιες περιφέρειες που εμπεριέχουν όλες τις βαθμίδες). Κάθε χρόνο λοιπόν κοιτάμε τα δελτία υγείας των παιδιών (ευτυχώς προστέθηκε και καρδιολογική εξέταση που μέχρι τώρα έλειπε) και ελπίζουμε να μπορέσουμε να αντεπεξέλθουμε κατα το δυνατό καλύτερα και για τα παιδιά, αλλά και για εμάς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σας πω βρε κορίτσια (και αγόρια και αγόρια). Μήπως να κάναμε καμιά κίνηση μέσω του parents για το θέμα αυτό. Να μαζέψουμε υπογραφές. Η κίνηση που έγινε για τα βιβλιάρια υγείας και τον αυτισμό είχε αποτέλεσμα, μήπω να επιχειρήσουμε κάτι παρόμοιο. Να το πούμε στη Μαρία Στυλλιανάκη να το κοιτάξει;

 

Επίσης θα μπορούσαμε να εμπλέξουμε και τους συλλόγους των εκπαιδευτικών σε αυτό. Αντί να τρώμε τα μουστάκια μας για τις ελλείψεις, ας κάνουμε κάτι γιαυτές. Για πείτε κι εσείς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μεσα, αλλα αυτη η λιτοτητα και τα λεφτα που μπαινουν στις τσεπες καθε κομματος, πολιτικου μας απογυμνωνει. Αυτα θα μας φανε, το προεξοφλω, αλλα ενταξει, θελω να το προσπαθησουμε.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε καλυμμενοι ακομη και αν υπαρχουν αυτα;

 

Λοιπόν αυτή είναι και η ουσία του πράγματος. Αυτό που ζητούν οι εκπαιδευτικοί σήμερα είναι να 'είναι καλυμμένοι' στο να μην κάνουν τίποτα παραπάνω από το μάθημά τους. Και δεν τους αδικώ. Εργάζονται για ένα κράτος που δεν σέβεται τη δουλειά τους. Γιατί να βάλουν και την ψυχή τους? Στο νηπιαγωγείο του ανηψιού μου, η νηπιαγωγός άφησε με τα κακάκια του παιδάκι για 3 ώρες, μέχρι να ειδοποιηθεί και να έρθει η μαμά του, γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά της (και δεν ήταν, πράγματι). Το μικρούλι ήταν στη γωνία, περίμενε τη μαμά του και μυξόκλαιγε, και τελικά το καθάρισε η επιστατρια (που προφανώς θεώρησε ότι δεν την υποτιμά το γεγονός ότι θα καθάριζε ένα μικρό παιδάκι). Αντίθετα ένας φίλος μου νηπιαγωγός (ξέρω δύο άντρες νηπιαγωγούς, υπέροχους επαγγελματίες, όσο και μπαμπάδες) κάνει θαύματα σε μία γωνία της ελλάδας με την ψυχή του και τα 35 παιδάκια που έχει μαζέψει από τα γύρω χωριά. Αυτός μου είπε και το εξής για τους επαιδευτικούς. 'Όταν φύγει ο φόβος από τον εκπαιδευτικό, τότε μπορεί να απολαύσει πραγματικά τη δουλειά του'.

Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν είδα γονιό να κάνει καταγγελία σε εκπαιδευτικό που φρόντισε το παιδί του μέχρι φυσικά ο γονιός να αναλάβει. .

 

 

Εγω επισης ΠΟΤΕ δεν εχω δει ΔΥ να υποκειται σε οποιαδηποτε τιμωρια.

Α ναι,ειναι κατι αστυνομικοι που τους κοβουν 200? απο το μισθο τους αν σκοτωσουν (κυριολεκτικα) κανεναν στο ξυλο.

 

Δυστυχως οι ΔΥ ειναι ακρως ευθυνόφοβα ατομα και αυτο ειναι μια νοοτροπια που καλλιεργεται και μεταβιβαζεται ευλαβικά απο τους παλιους προς τους νεους.

Ενα τρανταχτο παραδειγμα:

 

"Μετά από συνεννόηση των αρμοδίων Aρχών, η Κύπρος απέστειλε ειδικό ελικόπτερο πυρόσβεσης, μισθωμένο από τη Ρωσία, προκειμένου να συνδράμει στην κατάσβεση των πυρκαγιών.

 

Κατά τις 10:45 το πρωί το ελικόπτερο απογειώθηκε από την Κύπρο, με κατεύθυνση τη Ρόδο, όπου και θα ανεφοδιαζόταν. Στη Ρόδο προσγειώθηκε στις 13:00 μετά το μεσημέρι. Οι Αρχές του αεροδρομίου, κατά τον έλεγχο των ταξιδιωτικών εγγράφων του πληρώματος, ανακάλυψαν πως ο συγκυβερνήτης του ελικοπτέρου -με ρωσικό διαβατήριο- χρωστούσε στο Ελληνικό Δημόσιο το υπέρογκο ποσό των... 600 ευρώ και τον συνέλαβαν!

Αυτό θα πει ζήλος γραφειοκράτη και μάλιστα όταν η πρωτεύουσα της χώρας βρίσκεται υπό πύρινη πολιορκία."

 

Επισης η ευθυνοφοβια και η κωλυσιεργία ειναι πολλες φορές επικάλυψη της αδιαφοριας,οταν προσπαθεις να μεταβιβαζεις συνεχως ευθυνες και υποχρεώσεις ή προσπαθεις να βρεις μια γκριζα ζωνη για να θαφτει το θεμα.

Για την αδιαφορια μπορεί να ειναι υπευθυνο το σύνδρομο του burn-out.

 

Το σύνδρομο burnout ή ολοκληρωτικής εξάντλησης , αποτελεί μια μακροπρόθεσμη αντίδραση στο επαγγελματικό stress και εμφανίζεται κυρίως σε άτομα που ασκούν κοινωνικό λειτούργημα.

Έχει περιγραφεί ως ένα τρισδιάστατο σύνδρομο : εξάντληση, αποπροσωποποίηση κι αίσθημα αναποτελεσματικότητας αποτελούν τις συνιστώσες του.

Η συναισθηματική και ψυχολογική επιβάρυνση που χαρακτηρίζει τα επαγγέλματα που προσβάλλονται συχνότερα από το σύνδρομο-ιατροί , νοσηλευτές, εκπαιδευτικοί, κοινωνικοί λειτουργοί -οδηγεί στη γρήγορη κατανάλωση των ενεργειακών αποθεμάτων , στον επηρεασμό της ψυχικής και σωματικής υγείας και τελικά στην εξάντληση .

Επιβαρυντικοι παράγοντες αποτελούν η μειωμένη κοινωνική αναγνώριση της εργασίας , οι χαμηλές οικονομικές απολαβές , ο αυξημένος φόρτος εργασίας και οι ώρες εβδομαδιαίας εργασίας , η έλλειψη υποστήριξης από συναδέλφους και ανωτέρους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν αυτή είναι και η ουσία του πράγματος. Αυτό που ζητούν οι εκπαιδευτικοί σήμερα είναι να 'είναι καλυμμένοι' στο να μην κάνουν τίποτα παραπάνω από το μάθημά τους. Και δεν τους αδικώ. Εργάζονται για ένα κράτος που δεν σέβεται τη δουλειά τους. Γιατί να βάλουν και την ψυχή τους? Στο νηπιαγωγείο του ανηψιού μου, η νηπιαγωγός άφησε με τα κακάκια του παιδάκι για 3 ώρες, μέχρι να ειδοποιηθεί και να έρθει η μαμά του, γιατί δεν είναι αυτή η δουλειά της (και δεν ήταν, πράγματι). Το μικρούλι ήταν στη γωνία, περίμενε τη μαμά του και μυξόκλαιγε, και τελικά το καθάρισε η επιστατρια (που προφανώς θεώρησε ότι δεν την υποτιμά το γεγονός ότι θα καθάριζε ένα μικρό παιδάκι). Αντίθετα ένας φίλος μου νηπιαγωγός (ξέρω δύο άντρες νηπιαγωγούς, υπέροχους επαγγελματίες, όσο και μπαμπάδες) κάνει θαύματα σε μία γωνία της ελλάδας με την ψυχή του και τα 35 παιδάκια που έχει μαζέψει από τα γύρω χωριά. Αυτός μου είπε και το εξής για τους επαιδευτικούς. 'Όταν φύγει ο φόβος από τον εκπαιδευτικό, τότε μπορεί να απολαύσει πραγματικά τη δουλειά του'.

Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.

 

 

Οχι καλη μου.Κανεις ποτε δε μου εχει πει αυτο το πραγμα. Και με στεναχωρει οτι δε με ξερεις και το λες αυτο. Και τη ζωη μου δινω για τα παιδια ποσο μαλλον την ψυχη μου.

 

Και νομιζω οτι δεν εχω δωσει αφορμη με αυτα που εγραψα ως τωρα να πει ο οποιοσδηποτε οτι δεν δινω την ψυχη μου.

 

Ολο το σχολειο απο γυμναστη περναει οταν χτυπησει και πρεπει να αυτος να κανει τον γιατρο, αν και δεν ειναι. Ξερεις σε τι σεμιναρια εχω τρεξει, σχετικα με τον τομεα της υγειας, που δεν ηταν υποχρεωτικα, μονο και μονο για να ειμαι υπευθυνη και παθει κατι ανεπανορθωτο καποιο παιδι εξ' αιτιας της ανευθυνοτητας μου;Αλλα μπορω να αναπληρωσω την νοσοκομα που χρειαζεται ενα σχολειο;

 

Αλλα οταν εχεις γονεις που ερχονται και σε κανουν φασαρια για απιθανους λογους και βρισκουν οτι το παιδι τους το εβαλες στο ...ματι και εναν διευθυντη που σε αφηνει εκτεθειμενη, για να φανει καλος στους γονεις, μετα θα προσεξεις.Οχι βεβαια ωστε να παραμελησεις το παιδι.

 

Τουλαχιστον εγω μεχρι να ερθει ασθενοφορο, γιατι ετυχε αυτο και οι γονεις, αφηνω 20 παιδια στο ελεος του Θεου ή σε αλλο γυμναστη και ειμαι πανω απο το παιδι. Τα αλλα παιδια ομως εκεινη την ωρα δεν ειναι εκτεθειμενα; Κανω πολλα περα απο την δουλεια μου αλλα ποιος προστατευει τα υπολοιπα παιδια,που αναμεσα τους μπορει να ειναι το δικο σου παιδι; Παιδια ειναι, αταξιες κανουν. Τοτε τι ειμαι; Υπευθυνη ή ανευθυνη; Ουτε κανονικη γραμματεια δεν εχουμε, να με βοηθησει εκεινη την ωρα, οταν ολοι λειπουνε στο μαθημα.

 

Και κατι ακομη. Στα απλα, θα αντιδρασεις απλα. Στα δυσκολα,αν παρ' ολο τις προσπαθειες σου, δεν καταφερεις να αντικαταστησεις τη νοσοκομα ή τον γιατρο που χρειαζεται το πρωι, τι γινεται;Ποιος θα μας βοηθησει;

 

Και εγω μανα ειμαι και δε θελω να υπαρχει τυπολατρεια. Νομιζω ομως οτι βλεπετε τα πιο ασχημα και ακραια πραγματα που ουτως ή αλλως ειναι κατακριτεα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο νηπιαγωγείο, που συνήθως είναι μια νηπιαγωγός για 20 παιδιά, που δεν υπάρχουν καθαρίστριες ή άνθρωποι να την βοηθήσουν τι θα πρωτοκάνει;;; Όταν δεν έχεις βοήθεια από πουθενά δυστυχώς δε θα τα καταφέρεις σε όλα. Όταν ένα παιδάκι χτυπήσει ή λερωθεί, μια νηπιαγωγός δε μπορεί να αφήσει μια ολόκληρη τάξη στο έλεος του Θεού. Προσπαθεί με όσα μέσα έχει να φροντίσει όλα τα παιδιά. Αντίστοιχα σε μια περίπτωση αρρώστιας. Τα βλέπετε όλοι από έξω. Νομίζετε ότι το σχολείο πόσο μάλλον το νηπιαγωγείο είναι σαν μια δουλειά γραφείου. Δεν είναι έτσι. Η ευθύνη που έχουμε είναι τεράστια. Και το ποσοστό των δασκάλων δίνει και την ψυχή του για τα παιδιά.

Η κοριτσομάνα έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει παραπάνω. Και συγγνώμη αλλά δε λειτουργούν όλοι οι εκπαιδευτικοί με το φόβο. Λειτουργούν και με την ευθύνη και την ευαισθησία τους για το επάγγελμα που διάλεξαν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το απρόσωπο κράτος που δε σέβεται τον εκπαιδευτικό, αλλά και οι αποδέκτες των προσπαθειών του, οι "πελάτες", δηλαδή οι γονείς. Πόσο συχνά σας κάνει σκουπίδι κάποιος μπροστά σε συναδέλφους, προϊσταμένους, υφισταμένους ή άλλους πελάτες στη δουλειά σας; Εμάς μία ή δύο φορές την ημέρα.

 

Vago καλή η παράθεση του burnout εξηγεί πολλά. Αν προσέξατε πρότεινα να κάνουμε κάτι γιαυτό ως parents κι αντί να πάρουμε θέση συνεχίζουμε να αντιδικούμε για παραλείψεις άλλων. Μπορεί κάποιος να συντάξει ένα κείμενο για την έλλειψη νοσηλευτών, μόνιμου προσωπικού καθαριότητας, φυλάκων κλπ Νομίζω ότι με αφορμή και τη γρίπη και τις σχετικές οδηγίες μπορούμε να έχουμε ένα καλό πάτημα. Ιδού και η σχετική εγκύκλιος για την προετοιμασία για τη γρίπη. http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank31_8_9_01125.php

 

Θα προσπαθήσω να βρω κι άλλες σχετικές με το ζήτημα εγκυκλίους, κάντε κι εσείς ό,τι μπορείτε. Έχουμε μια ευκαιρία να δράσουμε ας την αξιοποίησουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το απρόσωπο κράτος που δε σέβεται τον εκπαιδευτικό, αλλά και οι αποδέκτες των προσπαθειών του, οι "πελάτες", δηλαδή οι γονείς. Πόσο συχνά σας κάνει σκουπίδι κάποιος μπροστά σε συναδέλφους, προϊσταμένους, υφισταμένους ή άλλους πελάτες στη δουλειά σας; Εμάς μία ή δύο φορές την ημέρα.

 

Vago καλή η παράθεση του burnout εξηγεί πολλά. Αν προσέξατε πρότεινα να κάνουμε κάτι γιαυτό ως parents κι αντί να πάρουμε θέση συνεχίζουμε να αντιδικούμε για παραλείψεις άλλων. Μπορεί κάποιος να συντάξει ένα κείμενο για την έλλειψη νοσηλευτών, μόνιμου προσωπικού καθαριότητας, φυλάκων κλπ Νομίζω ότι με αφορμή και τη γρίπη και τις σχετικές οδηγίες μπορούμε να έχουμε ένα καλό πάτημα. Ιδού και η σχετική εγκύκλιος για την προετοιμασία για τη γρίπη. http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank31_8_9_01125.php

 

Θα προσπαθήσω να βρω κι άλλες σχετικές με το ζήτημα εγκυκλίους, κάντε κι εσείς ό,τι μπορείτε. Έχουμε μια ευκαιρία να δράσουμε ας την αξιοποίησουμε.

 

Χτες μας ενημερωσαν για αυτα τα μετρα της νεας γριπης στο σχολειο. Πραγματικα, καποιοι αναρωτηθηκαμε γιατι δεν κρινουν απαραιτητο να στειλουν νοσηλευτες και μας καλουνε για αλλη μια φορα, να το παιξουμε γιατροι, με μασκες, με γαντια, με θερμομετρα. Προβλεπω πανικο στα παιδακια αν με δουνε εμενα να εξεταζω ετσι ενα παιδι, με μασκα και γαντια, αν καταλαβαινετε τι εννοω. Ειτε το στειλω σπιτι ειτε το κρατησουμε στο σχολειο!

 

Θα το κανω φυσικα και οτι αλλο χρειαστει, δε με πειραζει, το σωστο να γινεται, οπως απολυμανση και στις μπαλες (σε ωρες που δεν εχω μαθημα, υποψιν). Αλλα οντως ειναι ευκαιρια να ζητησουμε νοσηλευτικο προσωπικο. Αν οι γονεις καταλαβαιναν οτι η αιτηση για νοσηλευτικο προσωπικο δ ε ν ειναι μεταθεση ευθυνων α λ λ α αναληψη ευθυνων και υπευθυνοτητα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Χτες μας ενημερωσαν για αυτα τα μετρα της νεας γριπης στο σχολειο. Πραγματικα, καποιοι αναρωτηθηκαμε γιατι δεν κρινουν απαραιτητο να στειλουν νοσηλευτες και μας καλουνε για αλλη μια φορα, να το παιξουμε γιατροι, με μασκες, με γαντια, με θερμομετρα. Προβλεπω πανικο στα παιδακια αν με δουνε εμενα να εξεταζω ετσι ενα παιδι, με μασκα και γαντια, αν καταλαβαινετε τι εννοω. Ειτε το στειλω σπιτι ειτε το κρατησουμε στο σχολειο!

 

Και επιπλεον, ακομη και με τα μετρα που θα παρω, δεν υπαρχει περιπτωση να μεταδωσω στα υπολοιπα παιδια που περιμενουν να συνεχισω το μαθημα, το στελεχος της γριπης, αν το παιδι εχει οντως τη γριπη; Δεν ξερω, υπερβαλλω;

 

Θα το κανω φυσικα και οτι αλλο χρειαστει, δε με πειραζει, το σωστο να γινεται, οπως απολυμανση και στις μπαλες (σε ωρες που δεν εχω μαθημα, υποψιν). Αλλα οντως ειναι ευκαιρια να ζητησουμε νοσηλευτικο προσωπικο. Αν οι γονεις καταλαβαιναν οτι η αιτηση για νοσηλευτικο προσωπικο δ ε ν ειναι μεταθεση ευθυνων α λ λ α αναληψη ευθυνων και υπευθυνοτητα...

 

Εγω σαν γονεας αυτο το επιδοκιμαζω. Πρεπει να δραστηριοποηθουμε και αντι να προσαπτουμε ανουσιους χαρακτηρισμους,να συμμαχησουμε για μια καλυτερη σχολικη περιθαλψη και φροντιδα, οπως σε πολλα τα σχολεια του εξωτερικου. Τι λετε ;

 

.......................................................................

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρε κάτι μηνύσεις που έχουν να τραβήξουν κάποιοι γονείς άμα το παιδί τους πάθει τίποτε. Τα μέτρα που έστειλαν στα σχολεία είναι επιεικώς για γέλια. Αν δεν στείλουν νοσοκόμες στα σχολεία προβλέπω να γίνεται πανζουρλισμός. Και καλά έστω ότι αρρωσταίνει ένα παιδάκι, ποιον γονιό να βρουν που δουλέυουν εκείνη την ώρα? Σε πόσες μάνες θα δώσει ο εργοδότης άδεια (με επιστροφή ξέρω τι λέω)για να κοιτάξουν το παιδί τους το οποίο έχει συμπτώματα της νέας γρίπης;

Και γιατί να πάει ο εκπαιδευτικός να εξετάσει το παιδάκι? Αν ήταν γινόταν γιατρός για να είναι και σίγουρος! Ποιος εγγυάται στον εκπαιδευτικό ότι δεν θα κολλήσει ο ίδιος με όλες τις πιθανές συνέπειες?

Link to comment
Share on other sites

Καλα, αν θα κολλησουμε ειναι στα πλαισια της δουλειας που διαλεξαμε. Οπως με τις ιωσεις, ξερουμε οτι μπορει ουτως ή αλλως να κολλησουμε αλλα και να μεταδοσουμε στα παιδια οσο και να προσεχουμε και ολα αυτα να μεταφερθουν στα παιδια μας ειτε μικρα ειτε πιο μεγαλα.

 

Αλλα το ξεραμε παντα το ρισκο, τι να κανουμε.Θα προσεχουμε οπως παντα. Το θεμα ειναι να υπαρχει πολιτικη υγειας σωστη στα σχολεια και οχι της πλακας και του ποδαριου.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον να μη τα στέλνουν άρρωστα, όπως κάνουν συνήθως.

 

Και μηπως καποιοι γονεις εχουν αλλη επιλογη;Αραγε εχουν ολοι μια αμεση λυση;

 

Επισης, ετυχε και σε εμενα το παιδι να φαινεται καλα, και χωρις πυρετο, να το εχω στειλει σχολειο και τελικα να με τηλεφωνουν να το παρω γιατι εκανε πυρετο.Δεν μπορεις να το προβλεψεις σιγουρα, νομιζω.

 

Αλλα για να το λες αυτο, μαλλον καποιοι συστηματικα φερνουν το παιδι τους ενω ξερουν οτι ειναι αρρωστο; Και τις επομενες μερες;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

"ε, έχει δέκατα μωρέ, δεν θα είναι τίποτα μάλλον"

"ε, εντάξει, έκανε τρεις φορές εμετό χτες και λίγο σήμερα το πρωί, κάτι θα έφαγε μάλλον. ό, τι κι αν ήταν θα έφυγε τώρα"

" ε, έχει σπυράκια ακόμη από την ανεμοβλογιά, αλλά ήθελε πολύ να δει τη γιορτή κι είπα να μην του το στερήσω" Κι η συνάδελφος ετοιμαζόταν για εξωσωματική. (αυτά έχουν γίνει μπροστά μου, τα δυο πρώτα με δικά μου παιδιά και το τελεταίο με συνάδελφο που είχαμε δίπλα δίπλα τις τάξεις μας)

 

Κάποιοι μάλιστα αντιδρούν όταν μετά από τρεις τέσσερις μέρες που έλειψε το παιδάκι ζητάμε χαρτί γιατρού ότι όλα είναι οκ. Πρόπερσι πήρα τέσσερις φορές αντιβίωση (που δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου) γιατί κάποιοι εννοούσαν να τα φέρνουν άρρωστα. Και την πρώτη χρονιά που διορίστηκα πέρασα οστρακιά. Στα ανθυγιεινά πρέπει να μπει ο κλάδος:lol::lol::lol:

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άστα... Εμένα πέρυσι 2 παιδάκια μου στην τάξη είχαν οστρακιά, ευτυχώς οι υπόλοιποι δεν κολλήσαμε. Εμείς πάντως στο σχολείο έχουμε εντολές να μη δεχτούμε κανένα παιδάκι με συμπτώματα και αν εμφανίσει στο σχολείο θα απομονώνεται σε ένα γραφείο και θα έρχονται οι γονείς να το πάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ... με τα παιδιά μου πρώτη χρονιά στον παιδικό σταθμό κι εμένα πρώτη χρονιά διορισμένη... δεν έχω ελπίδες, εεε?! Να κάνω κράτηση για προσωπικό παθολόγο και παιδίατρο; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια αλκυόν. Καλή τοποθέτηση και καλό κουράγιο. Ούτως ή άλλως η πρώτη χρονιά είναι λίγο αρρωστιάρικη, αλλά πλακωθείτε στις βιταμίνες και στις διατροφές και θα την παλέψετε. Στην τάξη σου πάντα ένα παράθυρο ανοιχτό και στο διάλειμμα ΟΛΑ (κι αυτά που δεν ανοίγουν)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή σχολική χρονια σε όλους... Εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές θα πρέπει να είναι ενωμένοι αν θέλουν να πιέσουν και να πετύχουν κάτι καλύτερο...

Μάλλον δυσκολη χρονιά η φετινή...

Link to comment
Share on other sites

alcyon αν έστω και ένα από τα παιδιά σου είναι κάτω των 4 ετών δικαιούσαι την άδεια ανατροφής 9 μηνών ή τόσων μέχρι να συμπληρώνει τα 4. Για ψάξου μήπως και δεν πας καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχτηκα τόσο πολύ.... που θα στείλω τον άντρα με άδεια.... να κάνει break μετά από 10 χρόνια στα θρανία.... ;)

Εγώ... έσκασα τόσα χρόνια μέσα..... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αδεια δικαιουμαι... τη μεταβιβαζω στο συζυγο... ;)

 

Είμαστε off topic... εδω είναι οι υποχρεωσεις εκπ. και οχι τα δικαιωματα... :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, πειτε μου τωρα. Επειδη εχω περασει απο Ερυθρο Σταυρο ως εθελοντρια εστω και ενα φεγγαρι,πριν απο 10 χρονια δηλαδη, δηλωσα εθελοντρια για την επιμελεια της φροντιδας των παιδιων που παρουσιαζουν συμπτωματα της νεας γριπης, αναρωτιεμαι: γιατι οι μεγαλυτερες συναδελφισσες με πολυ μεγαλυτερα παιδια, παντρεμμενα ή πανω απο εικοσι χρονων δε μιλουσαν;

 

Εγω εξ αιτιας των μικρων μου, υπηρχε περιπτωση να μη δηλωσω αλλα δεν υπηρχε περιπτωση να μαζευτουμε 5 ατομα που ηθελαν, εβαλαν τους γυμναστες, εμας δηλαδη που δηλωσαμε και 2 ατομα ακομη απο συλλογο 35 καθηγητων.

 

Μηπως τελικα η νοσοκομα που λεγαμε εχει μεγαλυτερη πειρα απο εμενα να πει αν υπαρχει συμπτωμα της νεας γριπης και για αυτο οι συναδελφοι σφυριζαν αδιαφορα; Μηπως παιζουμε την υγεια των παιδιων μας κορωνα γραμμα γιατι οσο να ναι δεν εχουμε παρει την εκπαιδευση να προφυλαχτουμε;

 

Και αντε εγω θα κανω αυτην τη δουλεια, ομως εχω και μαθημα. Ποιος θα προσεχει τα παιδια μου, τους μαθητες μου;

 

Εγω σαν γυμναστρια θελησα να κανω το καθηκον μου, θα το κανω ομως σωστα;

 

''Προβλημα, προβλημα, πες μου πως το λυνεις, αστυνμος, Σαινης'', θυμαστε το παιδικο;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...