Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας καταθέσω και την δική μου εμπειρία για την λειτουργία του εκπαιδευτικού μας συστήματος από τα 6 χρόνια που εργάζομαι στα σχολεία ως εκπαιδευτικός. Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που ανέφεραν πιο πάνω ότι οι οδηγίες που έχουμε από τους εκάστοτε διευθυντές είναι ότι δεν δίνουμε φάρμακο σε παιδί χωρίς την έγγραφη συναίνεση και διαταγή του γονιού για λήψη φαρμάκου. Δεν δίνουμε ούτε ντεπον και οι λόγοι έχουν αναφερθεί πιο πάνω (εμφάνιση αλλεργικής αντίδρασης, κλπ). Και αυτό είναι το σωστό. Δεν είμαστε γιατροί να κάνουμε διάγνωση όταν το παιδί παραπονείται ότι το πονάει το κεφάλι του, η κοιλιά του, κλπ. Επειδή εκτός από το πτυχίο διορισμού μου στην εκπαίδευση έχω και πτυχίο φαρμακοποιού να σας αναφέρω απλά ότι και η πρακτική που ακολουθείται στα φαρμακεία όσον αφορά τα ενέσιμα σκευάσματα είναι παράνομη. Απαγορεύεται ο φαρμακοποιός να κάνει ενέσεις, ούτε καν ενδομυικές διότι πολύ απλά δεν έχει εκπαιδευτεί για αυτό. Μόνο διπλωματούχος νοσηλεύτρια και γιατρός μπορούν να κάνουν ένεση με τις οδηγίες του θεράποντος γιατρού πάντα. Το αναφέρω αυτό ενδεικτικά για να καταλάβετε πόσο αρμόδιος είναι ο κάθε εκπαιδευτικός να δώσει αυτοβούλως οποιοδήποτε φάρμακο σε ένα παιδί! Όσον αφορά τις πρώτες βοήθειες, αν κάποιος έχει παρακολουθήσει πιστοποιημένα μαθήματα του ΕΚΑΒ θα συμφωνήσει μαζί μου, δεν μπορεί να τις προσφέρει κάποιος που έχει απλώς διαβάσει ένα βιβλίο ή έχει ακούσει μία διάλεξη. Η ημιμάθεια είναι τραγικά επικίνδυνη. Και οι εκπαιδευτικοί ΔΕΝ έχουν γνώσεις πιστοποιημένες για πρώτες βοήθειες. Οι πρώτες βοήθειες δεν μαθαίνονται σε ενημερωτικές διαλέξεις. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που σε λιποθυμίες - χωρίς αισθήσεις - παιδιών έχω ακούσει συναδέλφους να φωνάζουν ''δώστε του νερό να πιει, πορτοκαλάδα, καραμέλα!'' κ.α. ευτράπελα και τραγικά....Που θέλω να καταλήξω? Δεν είναι εκπαιδευμένος ο εκπαιδευτικός να προσφέρει τέτοιου είδους υπηρεσίες. Δεν είναι ούτε γιατρός, ούτε ΕΚΑΒίτης, ούτε νοσηλευτής, ούτε πολλά άλλα. Σχετικά με ατύχημα του παιδιού που αναφέρθηκε αρχικά, σίγουρα πρέπει να ενημερωθούν πρώτα οι γονείς να προσέλθουν στο σχολείο και καλείται το ΕΚΑΒ. Το ΕΚΑΒ όπως γνωρίζουμε όλοι δεν λειτουργεί με το νόμο ''τώρα το κάλεσα εγώ, τώρα θα έρθει'', διότι οι διακομιδές γίνονται με κριτήρια σοβαρότητας του συμβάντος - π.χ. δεν μπορεί ένα κάταγμα να προηγείται ενός εμφράγματος - διαθεσιμότητας, κίνησης στους δρόμους, κλπ. Καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη θα σας έλεγα ότι ούτε και εγώ θα αναλάμβανα την ευθύνη μεταφοράς ενός παιδιού στο νοσοκομείο χωρίς την σύμφωνη γνώμη των γονιών του.

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα του νέου στελέχους ιού της γρίπης και την σχετική εγκύκλιο που έχει σταλεί σε όλα τα σχολεία. Πρώτα να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη εγκύκλιος δεν είναι από το ΥΠΕΠΘ αλλά από το Υπουργείο Υγείας και εκτός των άλλων ανεφάρμοστων - για την Ελλάδα - μέτρων αναφέρει ότι οι μαθητές θα πρέπει να κάθονται στις τάξεις όσο το δυνατόν πιο μακριά ο ένας από τον άλλον. Παράλληλα με την συγκεκριμένη εγκύκλιο έχει έρθει στα σχολεία άλλη εγκύκλιος από το ΥΠΕΠΘ που υποχρεώνει τα τμήματα των παιδιών να είναι τριαντάρια (30 μαθητές σε κάθε τάξη!). Αθάνατο Ελληνικό Κράτος! Αναρωτιέμαι έχει περάσει ποτέ κανένας από αυτούς που γράφει τις εγκυκλίους από τα κτίρια που στεγάζουν τα ελληνικά σχολεία? Στο σχολείο μου έχουμε ωραιότατες αίθουσες χαρακτηριστικού εμβαδού 6 τ.μ. χωρίς παράθυρα.... Δεν χρειάζεται να αναφερθώ σε περαιτέρω λεπτομέρειες...για τουαλέτες, χώρους απομόνωσης, κλπ.

Κατά καιρούς έχουμε αναφέρει στην Διεύθυνση της Δευτεροβάθμιας για τον διορισμό ψυχολόγου, νοσηλευτή, μονίμων καθαριστριών, φύλακα στα σχολεία. Όσο τα έχετε δει εσείς τα έχουμε δει και εμείς. Δυστυχώς χρήματα δεν υπάρχουν....αυτή είναι η απάντηση. Βέβαια για μίζες, λαδώματα, κλπ πάντα υπάρχουν τα σχετικά κονδύλια.

Επιπλέον να αναφερθώ και στο χάλι του εκπαιδευτικού μας συστήματος - που στην πολιτισμένη χώρα που ζούμε αλλάζει ανά κυβέρνηση ή καμιά φορά και μέσα στην ίδια κυβέρνηση! - και έχει ως αποτέλεσμα τα πιο δυστυχισμένα παιδιά του κόσμου!

Για το τέλος άφησα το θέμα των κατηγοριών που δέχονται οι εκπαιδευτικοί κατά καιρούς. Σε κάθε επάγγελμα-λειτούργημα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί, οι ικανοί και οι ανίκανοι, οι υπεύθυνοι και οι ανεύθυνοι. Το ελληνικό κράτος τους διορίζει και τους δέχεται όλους διότι τα κριτήρια που έχει θέσει για τον διορισμό τους και την παραμονή τους στην υπηρεσία είναι τουλάχιστον γελοία. Και τι εννοώ με αυτό? Πριν ορκιστώ ως ΔΥ έπρεπε να περάσω από ψυχίατρο. Η εξέταση που έκανε ο ψυχίατρος ήταν η εξής ''Πως λέγεστε? Έχουμε κανένα πρόβλημα?''. Η διάγνωση έγινε. Κρίθηκα ψυχικά ισορροπημένη και υγιής!

Κατά καιρούς έχω περάσει από διάφορα σχολεία και αυτό που μπορώ να σας πω είναι οτι επικίνδυνος δεν είναι ο εκπαιδευτικός που δεν μπορεί να στηρίξει γνωστικά το αντικείμενο διδασκαλίας του αλλά ο άνθρωπος που δεν φέρεται σωστά στα παιδιά. Εκπαιδευτικοί που δεν έχουν στοιχειώδη ευγένεια, μιλούν άσχημα στους μαθητές - ας μην επεκταθώ σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες - , που χειροδικούν (ναι! ακόμη γίνεται αυτό), και άλλα πολλά.

Νομίζω όμως ότι σας ζάλισα...

Θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή.... Ναι σας απειλώ!!!. Το θέμα είναι ανεξάντλητο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πες τα Χρυσοστομε!

Αντε, γιατι πολυ νοσοκομα το παιζω γιατι μου το ζητουν βεβαιως -βεβαιως αλλοι ασχετοι, και παρ' ολιγο να το παρω πανω μου! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...