Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Με αφορμή ένα γεγονός που συνέβει σε ανηψάκι μου.....

 

Πηγαίνει στο γυμνάσιο σε κάποιο σχολείο στην Αθήνα (Καματερό). Χθες γλύστρισε και έσπασε το πόδι του. Κανένας καθηγητής δεν ανέλαβε να τον πάει στο νοσοκομείο, παρά περιμέναν να έρθει κάποιος δικος του. Δυστυχώς η μητέρα του, ήταν έξω σε δουλειές και δεν μπόρεσαν να την ειδοποιήσουν σύντομα, τον πατέρα επίσης και έψαχναν να βρουν οπωσδήποτε κάποιον. Δεν θα έπρεπε στο μεταξύ όμως να φροντίσει κάποιος καθηγητής να τον μεταφέρει στο Νοσοκομείο ή έστω να φωνάξουν ασθενοφόρο και να τον συνοδεύσουν; Εμένα μου έκανε εντύπωση. Δεν ξέρω βέβαια τι λένε οι σχολικοί νόμοι αλλά πως να αφήσεις ένα παιδί να πονάει και να περιμένεις ντε και καλά να έρθει κάποιος δικός του;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:wink:Λία μου καλή σου μέρα!Είναι εξοφρενικό αυτό που συμβαίνει στα σχολεία στις μέρες μας.Ο Θεός να σε φυλάει να μη συμβεί τίποτα στα παιδιά μας και πέσουμε στην ανάγκη τους.Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει το δικό μου πρόβλημα.Αν ναι τότε καταλαβαίνεις πως δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα από αυτούς!!!Δυστυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα!!!!! :cry::cry::cry:

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ 0!!! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ!!!ΚΑΤΟΙΚΩ ΜΕΣΑ ΣΆΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκέλα δεν το έχω διαβάσει μάλλον.... αν δε σου κάνει κόπο με "μεταφέρεις"; Ευχαριστώ.

 

Όσον αφορά αυτό που έγραψα πιο πάνω εγω το θεωρώ εξωφρενικό. Περαστικός να περάσει δίπλα μας και να τραυματιστεί θα σταματήσουμε να τον βοηθήσουμε. Πρώτα θα φροντίσουμε την υγεία του και στη συνέχεια θα ειδοποιήσουμε τους δικούς του. Εγώ έτσι γνωρίζω τη σωστή σειρά. Τώρα σε ολόκληρο σχολείο να μη θέλει κανείς να αναλάβει ευθύνη.... δεν το καταλαβαίνω...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

πλακα με κανεις Lια??ακου περιμεναν τους γονεις....δεν ξερω για το γυμνασιο αλλα χτες μαλιστα στο δημοτικο μας ενα παιδι εσπασε το χερι του και δασκαλα το πηγε αμεσως στο νοσοκομειο.

Δεν ξερω αν υπαρχει νομος αλλα η τυπολαγνεια μας μαρανε.Την ευθυνη δεν την σκεφτονται???

μην τρελαθουμε κιολας....

Link to comment
Share on other sites

:wink: Λία μου το δικό μου θέμα στο forum είνα( ο γιός μου έχει φοβίες ).Αν το διαβάσεις τότε θα καταλάβεις πόσο μόνοι μας είμαστε εμείς οι γονείς και πόσο απροστάτευτα τα παιδιά μας!Εκτός από μάνα που μπορώ να καταλάβω την αγωνία σου δουλεύω και σε νοσοκομείο οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τι σημαίνει πόνος!!!!! :o:o:o:o

ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ 0!!! ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ!!!ΚΑΤΟΙΚΩ ΜΕΣΑ ΣΆΥΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΤΟΝ ΦΟΒΑΜΑΙ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλακα με κανεις Lια??ακου περιμεναν τους γονεις....δεν ξερω για το γυμνασιο αλλα χτες μαλιστα στο δημοτικο μας ενα παιδι εσπασε το χερι του και δασκαλα το πηγε αμεσως στο νοσοκομειο.

Δεν ξερω αν υπαρχει νομος αλλα η τυπολαγνεια μας μαρανε.Την ευθυνη δεν την σκεφτονται???

μην τρελαθουμε κιολας....

 

Δυστυχώς δεν κάνω πλάκα. Μου το είπε ο άντρας μου το πρωί και επαθα και γω πλάκα. Εδώ σηκώνει καταγγελία κανονικά.....

 

Μαρκέλλα.... κοπέλα μου το διάβασα το ποστ σου.... Τι να πω πια.... Ή θα πρέπει να σταματήσω να .... διαβάζω ή κάτι πρέπει να κάνουμε όλοι οι γονείς. Ήδη με όσα ακούω που γίνονται στα σχολεία (στα δημόσια τουλάχιστον στα ιδιωτικά δεν νομίζω) το σκέφτομαι σοβαρά για να στείλω τη δικιά μου σε ιδιωτικό. Ίσως αυτό να μην βοηθάει στο να βελτιώσουμε την δημόσια εκπαίδευση αλλά δε θα το άντεχα να συμβαίνουν κάτι τέτοια απαράδεκτα συμβάντα στο παιδί μου. Δεν το μεγαλώνω εγώ στα όπα όπα για να μου το "διαλύσουν" ψυχικά και σωματικά στο σχολείο.....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καμιά σας δεν σκέφτηκε τι θα γινόταν αν ο εκπαιδευτικός που θα έβαζε στο αυτοκίνητό του το παιδί για να το πάει στο νοσοκομείο ,τράκαρε και το παιδί χτυπούσε . Ποιός θα τον έσωζε απο τις καταγγελίες των γονιών ;Για να μην πούμε για συκοφαντίες περί σεξουαλικής κακοποίησης που θα μπορούσαν κάποιοι κακόβουλοι να του προσάψουν. Ασφαλώς , πιστεύω ότι θα έπρεπε να ειδοποιήσουν ασθενοφόρο. Μπορεί όμως να μην κατάλαβαν τη σοβαρότητα της κατάστασής του.Δεν ήταν και θέμα ζωής και θανάτου. Πάντως ξέρω ότι απαγορεύεται να μεταφέρουν μαθητές με τα αυτοκίνητά τους ,ακόμα και σε επείγουσες καταστάσεις. Πόσο εύκολοι είμαστε στο να κατηγορούμε, ακόμα κι όταν δεν ξέρουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Elenipsa λες και ήσουν μέσα στο μυαλό μου. Είμαι νηπιαγωγός και πίστεψέ με έχω δει πολλές περιπτώσεις γονέων. Δεν είναι όλοι λογικοί και με κατανόηση. Κι εγώ να ήμουν στη θέση αυτών των εκπαιδευτικών δε θα αναλάμβανα να μεταφέρω το παιδί. Θα φώναζα ένα ασθενοφόρο, αλλά εγώ δε θα το μετέφερα. Δε μπορείτε να φανταστείτε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει ένας εκπαιδευτικός αν βγάλει παιδί από το σχολείο. Μέχρι και στα κανάλια θα τον έσερναν και ελάχιστοι θα του έλεγαν μπράβο. Όλοι θα τον κατηγορούσαν...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκπαιδευτικός και δουλεύω στη Δ/θμια εκπαίδευση.

Δεν ξέρω το συμβάν, αν όντως κάλεσαν ή όχι ασθενοφόρο. Απλά θα αναφερθώ στο κομμάτι "μεταφορά με αυτοκίνητο". ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μεταφέρει καθηγητής με το αυτοκίνητο του μαθητή. Πρέπει πάντα να υπάρχει έγγραφη άδεια από γονέα. Και μην αρχίσετε "η τυπολατρεία μας μάρανε"! Αν θέλουμε επιτέλους μια φορά σε αυτή τη χώρα να εφαρμόσουμς τους νόμους, πρέπει κάποιοι να το κάνουν!Τι θα συνέβαινε αν κάποιος καθηγητής μετέφερε το μαθητή στο νοσοκομείο και πάθαινε κάτι στο δρόμο?Ποιος θα έσωζε τον καθηγητή?

 

Ας μην βγάζουμε λοιπόν συμπεράσματα και ας μην κατηγορούμε για ΟΛΑ τη δημόσια εκπαίδευση!Επιτέλους!Δεν είναι όλοι οι καθηγητές το ίδιο, όπως δεν είναι και όλοι οι γιατροί, παπάδες, δικηγόροι! Και ως γονείς, ας είμαστε λίγο πιο αντικειμενικοί και να βλέπουμε τα πράγματα με πιο καθαρή ματιά!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Α, όσο για την καταγγελία!Δεν σηκώνει καμία καταγγελία το συμβάν, πιστέψτε με!Ο νόμος είναι ξεκάθαρος:ούτε φάρμακο δεν κάνει να χορηγήσεις σε παιδί, χωρίς την άδεια του γονέα. Το αντίθετο, θα σήκωνε καταγγελία:αν δηλ ο καθηγητής μετέφερε με το αυτοκίνητο τον μαθητή!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τις δυο συναδέλφους. Να συμπληρώσω ότι σε περίπτωση νηπίου που το πονούσε η κοιλιά του και δεν μπορούσαμε να βρούμε τους γονείς του πουθενά (κλειστά τα κινητά έλεος δηλαδή με το παιδί στο σχολείο!!), η εντολή από το γραφείο ήταν ξεκάθαρη: Δεν μετακινείτε εσείς το παιδί, σας δίνουμε άδεια μόνο για να καλέσετε ασθενοφόρο και να συνοδεύσετε το παιδί στο νοσοκομείο εφόσον εξασφαλίσετε την ασφάλεια των υπόλοιπων παιδιών.

 

Αντί να καταγγέλετε τους εκπαιδευτικούς καλό θα ήταν να ξεσηκωθείτε και να απαιτήσετε νοσηλευτές στα σχολεία, οι οποίοι θα είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν τέτοια κι ένα σωρό άλλα περιστατικά. Χρόνια το ζητάμε αλλά κάνουν σαν ακούν μύγες να βουίζουν δεν τους απασχολεί τίποτα. Απαιτήστε καλύτερες συνθήκες στα σχολεία.

 

Επίσης πλέον απαγορεύεται και φάρμακο να δώσεις, εκτός κι αν έχεις ενυπόγραφη εξουσιοδότηση του γονέα που θα αναφέρει και την ποσότητα. Εγώ προσωπικά ούτε αυτό το αναλαμβάνω. Φανταστείτε τι γίνεται όταν έχουμε στο σχολείο επιληπτικό παιδί που δε μας καλύπτει κανένας νόμος ούτε αν δώσουμε φάρμακο ούτε αν δε δώσουμε. Χάος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, όσο για την καταγγελία!Δεν σηκώνει καμία καταγγελία το συμβάν, πιστέψτε με!Ο νόμος είναι ξεκάθαρος:ούτε φάρμακο δεν κάνει να χορηγήσεις σε παιδί, χωρίς την άδεια του γονέα. Το αντίθετο, θα σήκωνε καταγγελία:αν δηλ ο καθηγητής μετέφερε με το αυτοκίνητο τον μαθητή!

 

Φίλοι εκπαιδευτικοί σας ακούω και .... τρομάζω. Δηλαδή θα έχει το παιδί μου 40 πυρετό, δεν θα μπορείς να με βρεις στο τηλέφωνο και θα το αφήσεις έτσι? Δεν θα δώσεις DEPON, γιατί δεν έχεις συναίνεση του γονιού? Πιστεύεις ότι θα έλεγε ποτέ ο νόμος τέτοιο πράγμα? όχι βέβαια. Σαν να μου λες ότι καίγεται το σπίτι του γείτονα, αλλά εγώ δεν μπορώ να μπω από το φράχτη και να σβήσω τη φωτιά, γιατί δεν βρίσκω το γείτονα να τον ρωτήσω αν μου επιτρέπει να μπω.

Όλα αυτά γιατί υπάρχει και ένας νόμος που λέέι, ότι όταν κινδυνεύει ένα μεγάλης σημασία έννομο αγαθό, όπως η υγεία ή η ζωή ενός παιδιού, οι απλοί κανόνες που ισχύουν στη λειτουργία του σχολείου (να μην βάζει ο εκπαιδευτικός τα παιδιά στο αυτοκίνητό του για λόγους ασφαλείας των παιδιών) παρακάμπτονται, για το καλό του παιδιού. Και αν τρακάρεις, μη φοβάσαι, κανένας δεν θα σε τιμωρήσει που είχες στο αυτοκίνητο ένα παιδάκι για να το πας στο γιατρό. Πίστεψέ με, σου το λέω υπεύθυνα.

Ας σταματήσουν οι εκπαιδευτικοί -οι λίγοι έστω- να βρίσκουν πρόσχημα τις απλές οδηγίες για τη λειτουργία των σχολείων, προκειμένουν να αποφύγουν να κάνουν τη δουλειά τους. Μπορεί να μην τους ενδιαφέρει καθόλου οτι έχει απαξιωθεί η δημόσια παιδεία με αυτές τις συμπεριφορές. Θα τους ενδιαφέρει όμως να μάθουν, ότι αν κάποια μέρα πάθει τίποτα σοβάρο ένα παιδί, θα τρέχουν στα δικαστήρια με σοβαρές κατηγορίες, και ας πάνε εκεί να πούνε αυτές τις ευτελείς δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δουλειά μου να δίνω φάρμακα, ειδικά χωρίς να ξέρω δοσολογία και πιθανές αλλεργίες. Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση και τη λαβή χάιμλιχ δικαούμαι να την εφαρμόσω εφόσον εκπαιδεύομαι συχνά γιαυτό, αλλά φάρμακα όχι. Αν δε βρίσκω το γονιό (γιατί να μην τον βρίσκω κι αν όχι τον ίδιο τουλάχιστον κάποιον από την οικογένεια που να μπορεί να έρθει να πάρει το παιδί; Πώς είναι δυνατό να μη βρίσκω ένα γονιό που έχει το παιδί του στο σχολείο) θα καλέσω ασθενοφόρο. Πυρετό 40 δύσκολα ανεβάζουμε από την μια στιγμή στην άλλη κάτι θα έπρεπε να έχει υποψιαστεί ο γονιός από το πρωί που έφυγε το παιδί από το σχολείο (το λέω αυτό γιατί πολλές φορές μου φέρνουν παιδιά με δέκατα και αν δεν τα δεχτώ ακούω πάλι τα περί δικαιολογιών και δημοσίων υπαλλήλων).

 

Η δημόσια παιδεία δεν απαξιώνεται από το ότι εγώ δεν αναλαμβάνω να δώσω φάρμακα ή να μετακινήσω ένα χτυπημένο παιδί, αλλά ακριβώς από το ότι με εκπαίδευση νηπιαγωγού καλούμαι να λειτουργώ ΚΑΙ ως νοσηλεύτρια. Στα σεμινάρια των πρώτων βοηθειών πάντως μας λένε να μη μετακινούμε παιδί με πιθανότητες κατάγματος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Maya,

είσαι εκπαιδευτκός?

Αν ναι, ξέρεις πώς είναι τα πράγματα...

 

Αν όχι, σε παρακαλώ πολύ, επέτρεψε μας να ξέρουμε καλύτερα!

Βάλτα με τους νόμους, όχι με μας!!!Κι όμως, ο νόμος έτσι λέει...ΑΝ έχει πυρετό το παιδί, απαγορεύεται και φάρμακο να χορηγήσσουμε!!

 

Δεν θα δώσεις DEPON, γιατί δεν έχεις συναίνεση του γονιού? Πιστεύεις ότι θα έλεγε ποτέ ο νόμος τέτοιο πράγμα? όχι βέβαια.

Μα αυτό ακριβώς λέει!

 

Κατά τα άλλα, η miriki έχει απόλυτο δίκιο!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμια σχεση με εκπαιδευτικους..αλλα συμφωνω μαζι τους.

Ημουν στο συλλογο γονεων 4 χρονια και εχω δει κηδεμονες και κηδεμονες..οποτε ολα αυτα που λενε μου φαινονται απολυτα λογικα...

Τ οτι μπορει στους 1000 να υπαρχουν και 5 μλκς αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι εκπαιδευτικοι δεν κανουν καλα την δουλεια τους ..ουτε διαλυουν τα παιδια μας ψυχικα..

 

Υπαρχουν παιδια που εχουν αλλεργιες...φανταζεστε καποιος να εδινε σ ενα παιδι καποιο αντιπυρετικο και να παθαινε αλλεργικο σοκ???Τοτε παλι ο εκπαιδευτικος θα εφταιγε???

 

Εχουμε χρεος σαν γονεις πρωτα εμεις και μετα οι αλλοι να δωσουμε στο σχολειο 2-3 ακομα και 4 τηλ ..σε περιπτωση αναγκης να μας καλεσουν..ωστε να παρουν τη αδεια μας σε οτι πρεπει να γινει

 

Τουλαχιστον εγω...δεν θελω να κανουν τιποτα στο παιδι μου αν πρωτα δεν ενημερωθω

 

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δασκαλος δεν ειχε καμια δουλεια να μεταφερει το παιδι,αλλα επρεπε να φωναξουν ενα ασθενοφορο και να το συνοδευσει καποιος καθηγητης εφοσον δεν εχουν βρεθει οι γονεις του,αυτα ολα οπως τα ειπε η babystar τα προβλεπει λογικοτατα ο νομος.

 

Δεν ειναι ομως καθολου σωστο να αφηνεις το παιδι χωρις περιθαλψη κρυμμένος δηθεν πισω απο το γραμμα του νομου.(ακαλυπτος εισαι γιατι επιδεικνυεις αμέλεια).Βεβαια οι ΔΥ εχουν την απαντηση για ολα:"Δεν υπαρχει αρκετο προσωπικο"

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς και εγώ είπα (κάνω copy-paste τα λόγια μου!):

 

Δεν ξέρω το συμβάν, αν όντως κάλεσαν ή όχι ασθενοφόρο. Απλά θα αναφερθώ στο κομμάτι "μεταφορά με αυτοκίνητο".

 

Το ασθενοφόρο είναι μια άλλη ιστορία. Και βέβαια όφειλαν να καλέσουν. Αλλά επειδή δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε, μίλησα μόνο για τον νόμο.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ απόλυτα με την Αφροδίτη:

Εχουμε χρεος σαν γονεις πρωτα εμεις και μετα οι αλλοι να δωσουμε στο σχολειο 2-3 ακομα και 4 τηλ ..σε περιπτωση αναγκης να μας καλεσουν..ωστε να παρουν τη αδεια μας σε οτι πρεπει να γινει

 

Τουλαχιστον εγω...δεν θελω να κανουν τιποτα στο παιδι μου αν πρωτα δεν ενημερωθω

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μια ζωή πρέπει να κατηγορούμε τους εκπαιδευτικούς και δεν κατηγορούμε και τους γονείς; Γονέας, ο οποίος μου φέρνει ένα παιδάκι με γαστρεντερίτιδα και με το που φτάνει στο σχολείο κάνει εμετό, δε του λέμε τίποτα. Γονέας ο οποίος μου στέλνει το παιδί με πυρετό, πάλι δε λέμε τίποτα. Γονέας που επικοινώνησε το σχολείο μαζί του για να του πει ότι το παιδί ανέβασε 39 πυρετό, και λέει "Έλα μωρέ, σε 2 ώρες σχολάει, θα έρθει σπίτι", επίσης δε του λέμε τίποτα. Ο εκπαιδευτικός όμως που κάνει τη δουλειά του και ακολουθεί το νόμο τον κατηγορούμε για αδιαφορία. Ο γονέας πρέπει να είναι υπεύθυνος και να είναι σε θέση το σχολείο οποιαδήποτε στιγμή να επικοινωνήσει μαζί του ή με κάποιον άλλο συγγενή.

 

Κι εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω φάρμακα στα παιδιά. Κι αν ένα παιδάκι έχει αλλεργία κι εγώ δε το γνωρίζω ( πολύ πιθανό και οι γονείς του να μη το έχουν ανακαλύψει) και πρηστεί και πάθει αλλεργικό σοκ; Ποιον θα τρέχουν μετά γιατί έδειξε ευσπλαχνία για το άρρωστο παιδί και δεν ακολούθησε το νόμο; Εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε τωρα, εγω σαν γυμναστρια που τα παιδια κανουν γυμναστικη εξω, τρεμω!

Και μια φορα καποτε που απο το τιποτε ειχα ατυχημα με ενα κοριτσακι, ευτυχως τιποτε σοβαρο, στο μυαλο μου γυριζαν οι σκεψεις αν ημουν εκει που επρεπε, αν εκανα το σωστο μετα, αν παρελειψα τιποτε... Υπαρχουν γονεις και γονεις, που σε περιμενουν στη γωνια, γιατι θελουν καπου να ριξουν ευθυνη.

 

Οποτε σιγουρα κοιταζεις να δρασεις ουσιαστικα αλλα ταυτοχρονα νομιμα. Να μεταφερω παιδι που χτυπησε στο κεφαλι και ειναι κατω ; Μα υπαρχει κινδυνος για παραλυση λογω βλαβης στον αυχενα. Θα με πουν αναισθητη; Μονο αν δεν καλεσω ασθενοφορο και οχι γιατι δεν το σηκωσα να το παω εγω στο νοσοκομειο. Αυτο λεγεται υπευθυνοτητα απεναντι στο παιδι.

 

Και φαρμακα που ζητανε απο εμενα, δινω με πολυ επιφυλαξη, γιατι για παραδειγμα, πονα η κοιλια, δινω cipralex ή αλλο παυσιπονο, το παιδι εχει σκωληκωιδιτιδα, καλυπτεται απο αυτο και μετα παει για περιτονιτιδα. Μετα φταιει η γυμναστρια που εδωσε το φαρμακο και ας πηρα εγω και τα απαραιτητα τηλεφωνηματα στους γονεις.

Ακομη το ξερετε οτι οι γιατροι σε χτυπημα στο κεφαλι λενε να αποφευγουμε τον παγο; Αναισθησια ειναι ολα αυτα;

 

Μα ενα θα σας πω: Σαν γονεις να κανουμε προσπαθεια να μπουν νοσοκομες στα σχολεια. Γιατι εγω δεν ειμαι νοσηλευτρια και παιρνω τον ρολο της με καθε συνεπεια. Και επειδη εχω συγγενη γιατρο, τον παιρνω τηλεφωνο εκεινη τη στιγμη να τον συμβουλευτω. Ειναι δυνατον;;;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Maya,

είσαι εκπαιδευτκός?

Αν ναι, ξέρεις πώς είναι τα πράγματα...

 

Αν όχι, σε παρακαλώ πολύ, επέτρεψε μας να ξέρουμε καλύτερα!

Βάλτα με τους νόμους, όχι με μας!!!Κι όμως, ο νόμος έτσι λέει...ΑΝ έχει πυρετό το παιδί, απαγορεύεται και φάρμακο να χορηγήσσουμε!!

 

 

Μα αυτό ακριβώς λέει!

 

Κατά τα άλλα, η miriki έχει απόλυτο δίκιο!!

 

Δεν είμαι εκπαιδευτικός. Είμαι δικηγόρος και θα ήθελα να μου πεις ποιος νόμος είναι αυτός, γιατί δεν τον γνωρίζω. Και μην μου πεις κανένα έγγραφο της διεύθυνση, γιατί αυτό δεν είναι νόμος.

Από την εμπειρία μου δε στη δημόσια διοίκηση, ποτέ κανένας εκπαιδευτικός δεν βρήκε τον μπελά του, επειδή βοήθησε παιδάκι. Στα μέτρα του φυσιολογικού βέβαια. Κανείς δε λέει να φορτώνεις το παιδί στο αυτοκίνητο και να το μεταφέρεις με κάταγμα. Αυτό απαγορεύεται ιατρικά και για μεγάλους, πολύ περισσότερο για παιδάκια. Όμως εσείς το παρουσιάζετε ότι θα βάλετε τσιρότο στο παιδί και ο γονιός θα σας κάνει μήνυση. Δεν είναι και έτσι βρε παιδιά. Όλες οι δουλειές έχουν ευθύνες και πρέπει να τις αναλαμβάνουμε. Εμεις οι γονείς αφήνουμε τα παιδιά μας σε ανθρώπους όχι σε μηχανές. Προς τί τόση δυσπιστία? Έχουμε φτάσει να μην λειτουργούμε σαν άνθρωποι, μόνο και μόνο για να μη μας κάνουν καταγγελία, δηλαδή για να μην υποστούμε την ταλαιπωρία να δώσουμε λόγο σε έναν Προϊστάμενό μας. Έχω ασχοληθεί με τα πειθαρχικά των εκπαιδευτικών χρόνια. ΠΟΤΕ δεν είδα γονιό να κάνει καταγγελία σε εκπαιδευτικό που φρόντισε το παιδί του μέχρι φυσικά ο γονιός να αναλάβει.

Διαφορετικά να υπογράφουμε χαρτί, όταν παραδίδουμε τα παιδιά στο σχολείο, ότι οι παραλαβόντες δεν φέρουν καμία ευθύνη.

Σου το λέω λοιπόν υπεύθυνα (και επώνυμα αν χρειαστεί) ότι κανείς δεν θα σε τιμωρήσει αν δώσεις DEPON σε παιδάκι ούτε αν το πας με το αυτοκίνητο στο σπίτι του, εφόσον η μητέρα του δεν μπορεί να έρθει να το πάρει).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετσι; Και γιατι εκτος απο τους γονεις μας περιμενουν οι διευθυντες μας στη γωνια; Αδικα αγχωνομαστε ετσι; Νομος δεν υπαρχει, διαταξη ομως, διευκρινηση απο τη διευθυνση ή το υπουργειο, ολα αυτα δεν ισχυουν; Ειμαστε καλυμμενοι ακομη και αν υπαρχουν αυτα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Σου το λέω λοιπόν υπεύθυνα (και επώνυμα αν χρειαστεί) ότι κανείς δεν θα σε τιμωρήσει αν δώσεις DEPON σε παιδάκι ...

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί γονείς που δε δίνουν depon στο παιδί τους γιατί ακολουθούν ομοιοπαθητικές θεραπείες. Αυτοί δεν θα είναι και τόσο ευγνώμονες :cool:

 

....ούτε αν το πας με το αυτοκίνητο στο σπίτι του, εφόσον η μητέρα του δεν μπορεί να έρθει να το πάρει).

 

:shock: :shock:

 

Και να κάνεις και babysitting στο αδελφάκι του για να πάει η μητέρα του στην αγορά...Τι σόι άνθρωποι είμαστε; :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα ξέρω αν έχει κάταγμα κι αν κάνει να το μετακινήσω; Και πόσο ντεπόν θα του δώσω; Εδώ μας κάνουν καταγγελίες για πολύ πιο απλά πράγματα στα φάρμακα και τα αυτοκίνητα θα δυσκολευτούν. Στο περιστατικό που ανέφερα πριν, η μάνα έφτασε την ίδια στιγμή με το ασθενοφόρο (30 λεπτά αργότερα). Συνολικά είχαν περάσει 45 λεπτά από την έναρξη του περιστατικού και μέχρι να προλάβω να βγω τρέχοντας (είχα άλλα 26 παιδιά στην τάξη μη ξεχνιόμαστε, εκείνο τον καιρό τα τμήματα ήταν τριαντάρια) έκανα πέντε λεπτά και μου είπε "φταίω εγώ να φύγω τώρα;" Ούτε καν της έκανε εντύπωση το ασθενοφόρο που περίμενε απέξω. Και όλα αυτά σε χωριό, κοινώς μηδαμινές αποστάσεις.

 

Σε ένα νηπιαγωγείο είχαμε μονόζυγο. Μια πιτσιρίκα λοιπόν ανέβηκε και ήμουν ακριβώς από κάτω της. Το παιδί έπεσε κυριολεκτικά ανάμεσα από τα χέρια μου. Δεν την πρόλαβα και χτύπησε το χέρι της. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να της βάλω πάγο και να ειδοποιήσω τους δικούς της. Ήμασταν μισή ώρα πριν το σχόλασμα και μου είπαν ότι δεν πειράζει ας περιμένει να σχολάσει. Το παιδί πονούσε. Κι όχι μόνο αυτό μετά το σχόλασμα, την πήγαν και στην παιδική χαρά για να μην κλαίει. Ρωγμώδες κάταγμα ο απολογισμός μετά από τέσσερις μέρες που έπαιρνα τηλέφωνο δυο τρεις φορές τη μέρα για να τους πετύχω. Ούτε καν να μας ενημερώσουν. Έχασα τον ύπνο μου για μήνες, γιατί το παιδί χτύπησε στα δικά μου τα χέρια.

 

Και ναι σκισμένα φρύδια και ανοιγμένες μύτες, ένα θερμόμετρο και ένα γδάρσιμο να τα αντιμετωπίσω, αλλά μέχρι εκεί.

 

Και κάτι ακόμα Maya με όλο το θάρρος. Είσαι δικηγόρος, κανένας δε θα σε πει ανάλγητη αν για παράδειγμα το κυλικείο στα δικαστήρια δεν έχει καλό φαγητό. Γιατί περί αυτού πρόκειται. Καλούμαστε να κάνουμε κάτι που δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές μας, έχουμε τόση εκπαίδευση γιαυτό όση από μόνες μας επιδιώξουμε (σεμινάρια πρώτων βοηθειών κ.λ.π.) και καμία στήριξη από κανέναν. Βάλε κι άλλα 20 το λιγότερο παιδιά από πίσω που πρέπει να είναι ήρεμα και ασφαλή. Ας μη μιλήσουμε και για αλλεργίες κ.λ.π. που πρέπει να δράσεις άμεσα χωρίς όμως να μπορείς (τι θα κάνω, θα δώσω αντισταμινικό, θα κάνω κορτιζόνη:shock::shock:) γιατί ούτε τη γνώση έχεις ούτε την εξουσιοδότηση. Ζητήστε νοσηλευτές στα σχολεία.

 

Κι ένα τελευταίο. Κατά την εγγραφή του παιδιού στο νηπιαγωγείο τουλάχιστον που γνωρίζω ο γονέας υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση ότι φέρει την ευθύνη για την ασφαλή μεταφορά του παιδιού του από και προς το σχολείο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, πώς θα το βγάλω εγώ έξω; Χάος είναι μην το ψάχνετε. Κάποια πράγματα λειτουργούν με τόσο παράλογο τρόπο που κυριολεκτικά σου δένουν τα χέρια. Πάντως Maya, να σε έχουμε στα υπόψιν γιατί με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου κάθε χρόνο σίγουρα θα σε χρειαστούμε. :)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως πρέπει στα σχολεία να υπάρχει γιατρός ή νοσηλευτής

όπως δυστυχώς θα έπρεπε να υπάρχουν και στα νοσοκομεία και στα γήπεδα κι οπουδήποτε χρειάζεται δεν τα έχουμε οπότε μέχρι να τα αποκτήσουμε (το πότε δεν το γνωρίζω ίσως και ποτέ)θα πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε κάποιες καταστάσεις όσο καλύτερα γίνεται.

 

Απλά θα ήθελα να μάθω την άποψη των εκπαιδευτικών όταν αποδεδειγμένα

υπάρχει ιατρικό πρόβλημα πχ διαβήτης γιατί διάβασα παραπάνω ότι κάποιοι δεν αναλαμβάνουν ούτε αυτές τις περιπτώσεις δίνοντας πάτημα σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31368&highlight=%F1%E1%F4%F3%E9%F3%EC%FC%F2+%F0%E1%E9%E4%E9%DC+%E4%E9%E1%E2%DE%F4%E7

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Σε εμας, στο γυμνασιο μας περσι, ενα παιδι ειχε διαβητη και η μαμα του μας εφερε τη βελονα, το φαρμακο και μας εδειξε πως να κανουμε την ενεση. Στη συνεχεια αυτα εμειναν στο φαρμακειο του Σχολειου μας.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...