Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαζύγιο στο εφετείο και καινούριο μωράκι


tercek

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα τη συμβουλή σας. Με τη σύντροφό μου είμαστε μαζί εδώ και 6 χρόνια.΄Με τον πρώην σύζυγό της έχει χωρίσει εδώ και 9 χρόνια. Το διαζύγιο δεν της το δίνει ο άλλος και είναι στα δικαστήρια από τότε... είναι στο εφετείο μετά από αναβολές / απεργίες και πολύ τρέξιμο.

Το πρόβλημα είναι ότι πρόσφατα αποκτήσαμε ένα υγιέστατο αγοράκι. Τι γίνεται με το όνομα του παιδιού ? Υπάρχει το τεκμήριο γάμου αφού δεν ύπάρχει οριστική και αμετάκλητη απόφαση διαζυγίου? Τι πρέπει να κάνουμε τώρα? Το μωρό παίρνει το όνομα του πρώην της και πρέπει να κάνω προσβολή πατρότητας ?

έχω αγχωθεί πάρα πολύ και πελαγώσει όσο δεν παίρνει άλλο

 

please help !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίγουρα η σύντροφός σου έχει δικηγόρο που ασχολείται με το θέμα του διαζυγίου της, σε αυτόν θα έπρεπε να είχατε απευθυνθεί εδώ και πολύ καιρό (ελπίζω να ειδικεύεται στο οικογενειακό δίκαιο) και αυτός θα σας κατευθύνει. Το παιδί τώρα φαντάζομαι έχει το επώνυμο του πρώην συζύγου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα παράλληλα, να γίνει και ένα τεστ DNA, ώστε να κατατεθεί μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία που τυχόν θα ζητηθεί και να φαίνεται ότι είναι δικό σου το παιδάκι (να σας ζήσει παρεπιμπτόντως). Το αναφέρω γιατί συγγενής μου βίωσε παρόμοια κατάσταση. Δυστυχώς δεν έχουμε πλέον επαφές με τη συγκεκριμένη κοπέλα και δεν μπορώ να τη ρωτήσω για τις ενέργειές της.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο πρόβλημα!

 

Στην δικη μου περιπτωση γεννησα λίγες μέρες πρίν τελεσιδικηση η απόφαση. Δυστυχως το μωράκι θα πρέπει να γραφτει στον πρώην σύζηγο!

ΚΑι μετα θα γίνει προσβολη πατροτητας απο την σύζυγο σου!

Υπομονη να έχετε και όλα θα πάνε καλά!!

Εμεις ακομη είμαστε στις διαδικασίες!

 

Κάποια στιγμη θα έπρεπε να κοιτάξουν ξανα τους νόμους που έχουν φτιάξει πριν 200 χρόνια!

KuxCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια στιγμη θα έπρεπε να κοιτάξουν ξανα τους νόμους που έχουν φτιάξει πριν 200 χρόνια!

 

Το τεκμήριο έγινε προς όφελος του παιδιού. Φαντάσου ότι πριν από ... 200 χρόνια η μητέρα ΔΕΝ είχε δικαίωμα να προσβάλει την πατρότητα του συζύγου. Δηλαδή, αν ο σύζυγος δεν ήθελε να προσβάλει την πατρότητα, ήταν νομικός πατέρας μεχρι να μεγαλώσει το παιδί και την προσβάλει αυτό. Η δυνατότητα της μητέρας προβλέφθηκε το 1983. Έτσι για την ιστορία, απλά να ξέρετε ότι έχουμε ένα από τα προοδευτικότερα οικογενειακά δίκαια στον κόσμο (και φυσικά δεν είναι μόνο η προσωπική μου άποψη)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ?

Γίνεται δικαστήριο ??

Μπορεί να γίνει η διαδικασία χωρίς να ενημερωθεί ο πρώην σύζυγος? Δεν θέλω να μπλέξουμε σε δικαστήρια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ?

Γίνεται δικαστήριο ??

Μπορεί να γίνει η διαδικασία χωρίς να ενημερωθεί ο πρώην σύζυγος? Δεν θέλω να μπλέξουμε σε δικαστήρια κλπ...

 

θα πρέπει να γινουν 2 δικαστηρια το ένα για να μπει καποιος εκπρόσωπος του παιδιου αφου είναι ανήλικο και το άλλο στο οποιο θα γινει η αποποιηση και η αναγνώριση απο εσενα. Δυστυχως δεν γίνετε να γίνει χωρις να ενημερωθει ο πρωην σύζυγος. φαβτάζομαι ξέρει ότι το παιδί έχει γραφτει επάνω του.

Συμβουλευτειτε πάντως και τον δικηγόρο σας αφου κάθε περιπτωση είναι μοναδικη!

KuxCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία ?

Γίνεται δικαστήριο ??

Μπορεί να γίνει η διαδικασία χωρίς να ενημερωθεί ο πρώην σύζυγος? Δεν θέλω να μπλέξουμε σε δικαστήρια κλπ...

 

 

Οπωσδήποτε πρέπει να ενημερωθεί ο πρώην, γιατί τη δική του πατρότητα αμφισβητείς. Αν υπάρξει συμφωνία είναι πολύ σύντομη διαδικασία, αν έχει αντίρρηση, τότε περιπλέκονται τα πράγμτα. Να πάτε άμεσα σε δικηγόρο να ξεκινήσετε τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και πάλι. Τελικά όντως δεν το αποφεύγουμε το δικαστήριο. Η δικηγόρος είπε ότι μάλλον θα χρειαστούμε και τεστ πατρότητος DNA. Ξέρετε τι κόστος έχει και που μπορώ να το κάνω? Γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο ?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, σύμφωνα με τον νόμο ένας άντρας μπορεί να κάνει παιδιά με όποια γυναίκα θέλει και να τα αναγνωρίζει χωρίς θέμα αλλά μια γυναίκα μπορεί να κάνει μόνο τα παιδιά του συζύγου; τι χαζομάρα είναι αυτό; ή το έχω καταλάβει λάθος;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο πρόβλημα!

 

Στην δικη μου περιπτωση γεννησα λίγες μέρες πρίν τελεσιδικηση η απόφαση. Δυστυχως το μωράκι θα πρέπει να γραφτει στον πρώην σύζηγο!

ΚΑι μετα θα γίνει προσβολη πατροτητας απο την σύζυγο σου!

Υπομονη να έχετε και όλα θα πάνε καλά!!

Εμεις ακομη είμαστε στις διαδικασίες!

 

Κάποια στιγμη θα έπρεπε να κοιτάξουν ξανα τους νόμους που έχουν φτιάξει πριν 200 χρόνια!

 

Taniabell μπορείς να μιλήσουμε μέσω pm να μου πεις τις δικές σου ενέργειες ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρεπιπτόντως δεν έχει γραφτεί το παιδί στο Ληξιαρχείο στο όνομα του πρώην... Αυτή τη στιγμή είναι στο όνομα της συντρόφου μου.. Δεν έχω κάνει καμιά ενέργεια με το ληξιαρχείο

Link to comment
Share on other sites

όχι.... ισχύει το τεκμήριο του γάμου και πρέπει να πάω δικαστικώς εγώ ο βιολογικός πατέρας και να κάνω προσβολή πατρότητας... Η εκδίκαση θα γίνει μετά το καλοκαίρι... δηλαδή το μωρό μου θα πάρει το όνομά μου μετά από 1 χρόνο...

!!! τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...