Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάλλον σε λίγο καιρό θα ανήκουμε κ εμείς εδω...


Recommended Posts

:confused:Στα 2 χρόνια σχέσης με το σύντροφο μου έμεινα για ΤΡΙΤΗ φορά έγκυος κ αποφάσισα να το κρατήσω...

Τότε άρχισε ο γολγοθάς μου...

Δεν ήθελε να το κρατήσω ούτε αυτός ούτε οι γονείς μου...μόνο η μάνα του...

Δε με υποστήριξε πουθενά κ όταν έπρεπε να παντρευτούμε δηλαδή πριν τη γέννα μου είπε ΟΧΙ...

Παρόλα αυτά είμαστε ακόμα μαζί.Το παιδί είναι 2,5 χρονών. Εγώ δε δουλεύω γιατί δεν έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί κ έτσι πληρώνει τα πάντα αυτός...

Μένουμε μαζί για το παιδί κ για κανέναν άλλο λόγο...

Δεν τον θέλω στη ζωή μου γιατί πολύ απλά μου θυμίζει μόνο τα άσχημα όταν τον βλέπω...αλλά δεν μπορώ να τον βγάλω από τη ζωή του παιδιού μου...

Προσπαθώ να βάλω το παιδί μου πάνω από τον εγωισμό μου αλλά δε θα αντέχω για πολύ ακόμα...

Τι να κάνω;;;

Να προχωρήσω με τη ζωή μου ή να κάνω υπομονή μέχρι να πεθάνω;;;line_m121_beg_16_time_1206417600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

z4cac3032b708f.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αλλά δεν μπορώ να τον βγάλω από τη ζωή του παιδιού μου...

Προσπαθώ να βάλω το παιδί μου πάνω από τον εγωισμό μου αλλά δε θα αντέχω για πολύ ακόμα...

Kαι χωρια να ειστε παλι μπορει να ειναι στην ζωη του παιδιου σας. ΣΤο χερι σας ειναι αυτα

 

Να προχωρήσω με τη ζωή μου ή να κάνω υπομονή μέχρι να πεθάνω;;;

Αυτο ειναι κατι που θα το αποφασισεις μονο εσυ. Αν παντως το βλεπεις σαν καταναγκαστικα εργα (δλδ δεν θελεις να εισαι μαζι του πια και ειναι δεδομενο) δεν βλεπω κανεναν λογο να σε κραταει. 2 γονεις που ειναι μαζι δεν κανουν ενα παιδι πιο ευτυχισμενο απο 2 που ειναι χωρια.

 

Αρχικα ανασυγκροτησου και προσπαθησε να ανεξαρτητοποιηθεις. Στην κατασταση που εισαι αυτη την στιγμη δεν μπορεις να κανεις κατι οποτε αυτο ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανεις ωστε να μπορεσεις να σταθεις στα ποδια σου.

Ενας παιδικος θα ήταν αρχικα ενα καλο βημα (ή καποιος να κραταει το παιδι εστω) ωστε να μπορεσεις να βρεις μια δουλεια και να μπορεις να συντηρισεις εσενα και το παιδι σου.

Μετα βλεποντας και κανοντας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη Μαργαρίτα,

 

Κάτι έχω χάσει στην περιγραφή σου... εννοείς πώς μένετε μαζί αλλά δεν είστε παντρεμένοι ? έχει αναγνωρίσει το παιδί όμως (φαντάζομαι πως ναι) ?

 

Στην θέση σου θα έψαχνα πρώτα να βρω κάποια δουλειά, θα κοίταζα μήπως μπορώ να βάλω το παιδί σε δημόσιο σταθμό που είναι πιο οικονομικό οπωσδήποτε και μετά θα μίλαγα ανοιχτά με τον σύντροφό μου ότι δεν πάει άλλο κλπ. κλπ. . Είναι σημαντικό να γνωρίζεις, πριν κάνεις οποιοδήποτε βήμα, και τις προθέσεις του άλλου. Δλδ σε περίπτωση που χωρίσετε θα είναι εκεί ως πατέρας να καλύπτει τις υποχρεώσεις του ή θα την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια ?

 

Δεν ανέφερες καθόλου πως συμπεριφέρεται απέναντι στο παιδί...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη Μαργαρίτα,

 

Κάτι έχω χάσει στην περιγραφή σου... εννοείς πώς μένετε μαζί αλλά δεν είστε παντρεμένοι ? έχει αναγνωρίσει το παιδί όμως (φαντάζομαι πως ναι) ?

 

Στην θέση σου θα έψαχνα πρώτα να βρω κάποια δουλειά, θα κοίταζα μήπως μπορώ να βάλω το παιδί σε δημόσιο σταθμό που είναι πιο οικονομικό οπωσδήποτε και μετά θα μίλαγα ανοιχτά με τον σύντροφό μου ότι δεν πάει άλλο κλπ. κλπ. . Είναι σημαντικό να γνωρίζεις, πριν κάνεις οποιοδήποτε βήμα, και τις προθέσεις του άλλου. Δλδ σε περίπτωση που χωρίσετε θα είναι εκεί ως πατέρας να καλύπτει τις υποχρεώσεις του ή θα την κάνει με ελαφριά πηδηματάκια ?

 

Δεν ανέφερες καθόλου πως συμπεριφέρεται απέναντι στο παιδί...

 

Mε κάλυψες metaxaki

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!

1. Δεν είμαστε παντρεμένοι

2. Εχει αναγνωρίσει το παιδί

3. Έχει ανοίξει δική του οικογενειακή μερίδα όπου φαίνεται μόνο αυτός κ το παιδί.

4.Εγω φαίνομαι ακόμα ως παιδί του μπαμπά μου κ ως μητέρα του παιδιού στη δική του μερίδα.

5.Την πήρανε στο δημοτικό παιδικό σταθμό της περιοχής μόλις φέτος κ θα ξεκινήσει στις 26/9 γιατί πρέπει να έχει κλείσει τα 2,5.

6.Χρωστάω κάμποσα μαθήματα κ πρακτική στη σχολή νοσηλευτκής...πράγμα που δε γνωρίζει ο πατέρας μου...

 

Δυστυχώς οι ελπίδες να σταθώ στα πόδια μου είναι πολύ μακρινές...σε 2 χρόνια το λιγότερο

 

Α! η συμπεριφορά του προς το παιδί είναι γενικά καλή αλλά στα πλαίσια των υποχρεώσεων του ως πατέρας κ στο ότι γενικά σαν άτομο είναι πολύ κτητικός...

υποστηρίζει πως αν δε δει το παιδί για μια μέρα του λείπει αλλά είναι άνετος στο να πάει κανα ταξιδάκι μόνος του στους δικούς του...

εγώ δεν μπορώ ούτε μια ώρα μακρια από το παιδί μου....

 

Γενικά φέτος θα αλλάξουν πολλά αλλά το κακό είναι ότι δεν έχω που να στραφώ για υποστήριξη...γι'αυτό το λόγο μπήκα στο φόρουμ...

 

Α! και κάτι ακόμα

πιστεύω πως μετά το χωρισμό δε θα έχει χρόνο για το παιδί όπως δεν έχει κ τώρα άλλωστε...όσο για χρήματα??? Δε θέλω να μου δώσει τίποτα...

θα μου έφτανε μόνο το να ασχολείται με το παιδί του...κάτι που για να το κάνει πρέπει πρώτα να μαλώσουμε...

line_m121_beg_16_time_1206417600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

z4cac3032b708f.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας υπερευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!

1. Δεν είμαστε παντρεμένοι

2. Εχει αναγνωρίσει το παιδί

3. Έχει ανοίξει δική του οικογενειακή μερίδα όπου φαίνεται μόνο αυτός κ το παιδί.

4.Εγω φαίνομαι ακόμα ως παιδί του μπαμπά μου κ ως μητέρα του παιδιού στη δική του μερίδα.

Μεχρι εδω ειναι απλα τυπικουρες που δεν σου προσφερουν κατι ουσιαστικο. Ο γαμος δεν ειναι μια πραξη, ειναι συναισθηματα. Και αυτα δεν μπαινουν ή βγαινουν αναλογα με το αν υπαρχει στεφανι ή οχι. Κανεις δεν θα σου ζητησει ληξιαρχικη πραξη γαμου για να καταλαβει αν εισαι οικογενεια ή οχι. Αυτο ειναι στο μυαλο απλα καποιον που δεν εχουν κατι να κανουν. Οποτε... μην σε απασχολει.

 

5.Την πήρανε στο δημοτικό παιδικό σταθμό της περιοχής μόλις φέτος κ θα ξεκινήσει στις 26/9 γιατί πρέπει να έχει κλείσει τα 2,5.
Πολυ καλα . Θετικοτατο. Αρα ψαχνεις για δουλεια ή αρχιζεις να διαβαζεις ωστε να ξεμπερδευεις με τα μαθηματα που χρωστας ;)
6.Χρωστάω κάμποσα μαθήματα κ πρακτική στη σχολή νοσηλευτκής...πράγμα που δε γνωρίζει ο πατέρας μου...
Βγαλτα απ την μεση ωστε να παψουν να σε απασχολουν. Ειναι πολλα?

 

Δυστυχώς οι ελπίδες να σταθώ στα πόδια μου είναι πολύ μακρινές...σε 2 χρόνια το λιγότερο
Μην θετεις χρονοδιαγραμματα. Κανε τα βηματα μπροστα απλα και μην υπολογιζεις κατι που δεν ξερεις :D

 

Α! η συμπεριφορά του προς το παιδί είναι γενικά καλή αλλά στα πλαίσια των υποχρεώσεων του ως πατέρας κ στο ότι γενικά σαν άτομο είναι πολύ κτητικός...

Οταν λες κτητικος....:?

 

υποστηρίζει πως αν δε δει το παιδί για μια μέρα του λείπει αλλά είναι άνετος στο να πάει κανα ταξιδάκι μόνος του στους δικούς του...

εγώ δεν μπορώ ούτε μια ώρα μακρια από το παιδί μου....

Κι εγω λατρευω τα παιδια μου και δεν εχω παει πουθενα χωρις αυτα. Αλλα υπαρχουν ωρες ωρες που θα ενοιωθα ευγνομων αν μπορουσα να παω ενα διημερο και να μην ακουσω την λεξη μαμα. Μονο το πλαφ των κυμματων :-D:-D:mrgreen: .

 

Α! και κάτι ακόμα

πιστεύω πως μετά το χωρισμό δε θα έχει χρόνο για το παιδί όπως δεν έχει κ τώρα άλλωστε...όσο για χρήματα??? Δε θέλω να μου δώσει τίποτα...

θα μου έφτανε μόνο το να ασχολείται με το παιδί του...κάτι που για να το κάνει πρέπει πρώτα να μαλώσουμε...

Ολα ειναι στο χερι σας οσον αφορα αυτο. Δεν εχει σημασια ποσο χρονο θα περναει καποιος με το παιδι , αλλα τι ποιοτητα εχει αυτος ο χρονος (σε λογικα πλαισια εννοειτε).

 

Καλη τυχη και απλα κοιτα μπροστα και ενα ενα τα βηματα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

:confused:Στα 2 χρόνια σχέσης με το σύντροφο μου έμεινα για ΤΡΙΤΗ φορά έγκυος κ αποφάσισα να το κρατήσω...

Τότε άρχισε ο γολγοθάς μου...

Δεν ήθελε να το κρατήσω ούτε αυτός ούτε οι γονείς μου...μόνο η μάνα του...

Δε με υποστήριξε πουθενά κ όταν έπρεπε να παντρευτούμε δηλαδή πριν τη γέννα μου είπε ΟΧΙ...

Παρόλα αυτά είμαστε ακόμα μαζί.Το παιδί είναι 2,5 χρονών. Εγώ δε δουλεύω γιατί δεν έχω κάποιον να μου κρατήσει το παιδί κ έτσι πληρώνει τα πάντα αυτός...

Μένουμε μαζί για το παιδί κ για κανέναν άλλο λόγο...

Δεν τον θέλω στη ζωή μου γιατί πολύ απλά μου θυμίζει μόνο τα άσχημα όταν τον βλέπω...αλλά δεν μπορώ να τον βγάλω από τη ζωή του παιδιού μου...

Προσπαθώ να βάλω το παιδί μου πάνω από τον εγωισμό μου αλλά δε θα αντέχω για πολύ ακόμα...

Τι να κάνω;;;

Να προχωρήσω με τη ζωή μου ή να κάνω υπομονή μέχρι να πεθάνω;;;line_m121_beg_16_time_1206417600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

δυστηχισμενη μανα = δυστηχισμενο παιδι :-(...........

Link to comment
Share on other sites

Μερίδες κτλ δεν πρέπει να σε απασχολούν. Αν το παιδί είναι στη μερίδα του πατέρα δε τα κάνει περισσότερο παιδιά του. Εγώ δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει πραγματικά κάποιο πρόβλημα ή απλα δεν τον θες άλλο. (το απλα το λέω γιατί δεν είναι πολύπλοκο ως αιτία).

 

Γενικά, κάτι που πάντα έλεγε ο πατέρας μου στις αδελφές μου και θα λέω κι εγώ στην κόρη μου είναι πως "Η γυναίκα πρέπει να δουλεύει". Δε γίνεται αλλιως. Και ας φτάνουν τα χρήματα, πρεπει να δουλευει γιατι

 

- Οσο και να αγαπιέσαι με τον άνθρωπό σου, παρεμένεις εξαρτημένη οικονομικά

 

- Όταν δουλεύεις ανοίγει το μάτι σου (με την καλή έννοια). Βλέπεις τι γίνεται στον κόσμο, πως σκέφτεται ο κόσμος προς τα που παει το πραγμα βρε αδελφέ. Βλέπεις τους κινδύνους. Τα πάντα.

 

- Βγαίνεις από το σπίτι. Έστω και αν κουράζεται περισσότερο μια εργαζόμενη μητέρα, το διάλειμα που κάνει από το παιδι δεν κάνει κακό.

 

Πιστεύω πως πρέπει να τελειώσεις τη σχολή σου πάσει θυσία, το γρηγορότερο. Πες στον πατέρα σου την αλήθεια στην περίπτωση που χρειάζεσαι υποστήριξη. Δε θα σε φάει ο άνθρωπος. Ντομπρα πράγματα και έτσι θα νιώσεις και καλύτερα. Μη σου φαίνεται βουνό. Αν το βάλεις σκοπό θα περάσει ο χρόνος πολυ γρήγορα και στο τέλος θα είσαι περήφανη με τον εαυτό σου.

 

Μην τα παρατάτε μπροστα στα προβλήματα. Ο πατέρας μου πάντα μου λεει "Κόντρα στην κόντρα. Δε θα τα παρατάς ποτέ".

 

Υ.Γ. Έβαλα quotes από τον πατέρα μου και μπορεί να σας φαίνεται πως τα επικαλούμαι ως σοφίες αλλά για μένα είναι και δεν ήθελα να πάρω το credit. Έχει το copyright :P

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ξανα κ Ξανα!!!

 

Το τυπικό με ενδιαφέρει γιατί για να την πάρουν στον παιδικό έγινα ρεζίλι σε γνωστούς κ συγχωριανούς...το ΕΠΑΙΞΑ ανύπαντρη μητέρα ενώ δεν είμαι...όχι ότι έχω κάτι με τον τίτλο απλά δε θέλω να με κοίτάνε με μισό μάτι (μένω σε κωμόπολη) γιατί με κοιτάνε...

Πες τε με χαζή αλλά δε σκίζω από αυτοπεποίθηση για να τους αντιμετωπίσω...

 

Απαιτω να με παντρευτεί πλέον γιατί τελείωσε η αφάλιση από τον πατέρα μου εδώ κ 2 μήνες...θα αργήσω να βρω δουλειά με ένσημα για να μπορώ να βγάλω δικό μου βιβλιαριο...

 

Δε με φοβίζει το γεγονός ότι θα πρέπει να βγώ εκεί ΕΞΩ στην εργασιακή ζούγκλα αλλά μου τη σπάει το ότι για να πάει αυτός κόντρα στο κατεστημένο δε με παντρεύεται να ησυχάσω...

 

Μου λέει με ύφος: "Πιάσε δουλειά να βγάζεις δικά σου χρήματα κ αν ακόμα θέλεις να παντρευτούμε θα γίνει"

Φυσικά δε θα θέλω τότε

τι να το κάνω??

αν έχω καλή δουλειά κ ασφάλιση τι να τον κάνω τον γάμο??

 

Θα σε διώξω από το σπίτι κ θα είμαι ανύπαντρη μητέρα με δική μου επιλογή!!!!!!!!!!!

 

|Συγχίζομαι πάλι...

 

Μη με παρεξηγείτε...

 

Τώρα πρέπει να δικαιολογούμαι στους πάντες κ να προσέχω τι λέω γι'αυτόν γιατί δε θέλω να τον κακοχαρακτηρίσουν...Πάντου είμαι μόνη μου...Δε με συνοδεύει πουθενά...

Γιατί να τον έχω μέσα στο σπίτι κ να στεναχωριέμαι κ να είμαι κ ανύπαντρη???

ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ Λ Ε Φ Τ Α ΤΟΥ...

Ντρέπομαι που το λέω αλλά πλέον τον εκμεταλλεύομαι κανονικότατα...

 

δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του από τότε που μου είπε ότι δε θέλει το παιδί

είμαστε σε μια διαρκή κόντρα από τότε...

 

Γυναίκα είμαι κ τα θέλω ΟΛΑ...

 

Θα με συντηρείς όσο χρειαστεί αλλά ως σύζηγός μου κ όχι ως γκόμενός μου!!!

 

ΕΛΕΟΣ!

 

μάζι του τα έχω κ όχι με εσάς

 

απλά πρέπει κάπου να τα πω γιατί αλλιώς θα σκάσω...

είναι τόσα πολλά...

z4cac3032b708f.gif
Link to comment
Share on other sites

απάντηση στο κτητικός

 

έχω επιχειρήσει να ανοιχτώ κοινωνικά πολλές φορές κ πάντα ή θα μου κάνει ζήλιες ή θα με πάρει με το καλό για να μείνω στο σπίτι μαζί του...

 

αυτός συναναστρέφεται με πολύ κόσμο στη δουλειά κ έχει την ευκαιρία να ανταλλάξει μια άποψη βρε αδερφέ...

εγώ έχω μάθει την κόρη μου να μιλάει απο 1,5 χρονών για να μη μιλάω με τους τοίχους,τις κατσαρόλες κ τα φυτά

z4cac3032b708f.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι όπως τα λες, νομίζω πως, στην θέση σου, δεν θα με ενδιέφερε καθόλου μα καθόλου το τυπικό μέρος της υπόθεσης δλδ να βάλω στεφάνι με έναν άνθρωπο που εξ αρχής δεν ήθελε καν να κρατήσω το παιδί του και να το φέρω στον κόσμο. Ζείτε μαζί έτσι ? Ε και τί με αυτό ? Δεν τον υπολογίζεις ως άνθρωπο - δεν τον αγαπάς/σέβεσαι κλπ. και τον κοιτάς μόνο ως τσέπη επειδή ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από εκείνον....

Λοιπόν : ένα ένα βηματάκι κάθε φορά. Αρχικά, μιλάς στους γονείς σου. Λες στον πατέρα σου πως χρωστάς μαθήματα στην σχολή, αρχίζεις να παρακαλουθείς και να διαβάζεις, πας και τα δίνεις και παίρνεις το χαρτί στα χέρια σου. Ζήτα από τους γονείς σου ή από την πεθερά σου (νομίζω πως ανέφερες ότι εκείνη μόνο σε υποστήριξε αρχικά) να σε βοηθούν τις ώρες που εσύ θα λείπεις στη σχολή. Διάβαζε το βράδυ. Όλα τα μπορεί ο άνθρωπος.

Ψάξε να βρεις έστω μια εργασία με μερική απασχόληση (λίγες ώρες την μέρα), απλά για να αρχίσεις να βγαίνεις.

Είναι ηλίου φαεινότερο πως ο σύντροφός σου επιδιώκει να σε κρατάει στο σπίτι γιατί γνωρίζει πως φοβάσαι ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΟΥ....

Τί να τον κάνεις τον γάμο ? Μόνο για την αναγνώριση ή για τα χρήματα ? Πιο δυστυχισμένη και πιο "άδεια" θα είσαι...

Και κάτι άλλο: μην σκέφτεσαι τί λέει ο κόσμος. Μπορεί να λέει ότι θέλει και αν σε κοιτούν με "μισό μάτι" εσύ να τους κοιτάς με τα άλλο μισό. Μόλις υψώσεις το ανάστημά σου και βρεις την ανύπαρκτη αυτοπεποίθησή σου, θα δεις που θα τους κοιτάς εσύ έτσι... Κανείς δεν ξέρει τί γίνεται όταν κλείνουν οι πόρτες...

ΣΗΚΩ, ΞΕΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΟΥ ΜΕΘΟΔΙΚΆ. ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ. Κανε μια αρχή σήμερα κιόλας.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

"να κάνω υπομονή μέχρι να πεθάνω;;;"

 

ME ΣΟΚΑΡΕ αυτή η φράση!!!! Αν είναι δυνατόν! Έχεις πλέον ένα παιδί ξέρεις και σε χρειάζεται!!!

Μόλις ξεκινήσει με το καλο τον σταθμο κοίτα να ξεκινήσεις και εσύ .... να δεις τί θα κάνεις με δουλειά και ίσως να διαβάσεις να δώσεις τα μαθήματα που χρωστάς,,,θα σε βοηθήσει η σχολή. είναι σίγουρα ένα εφόδιο....

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω πως πιστεύω δεν πρέπει να κατηγορούμε τον άνθρωπο αν δε θέλει ένα παιδί. Εννοώ, είναι υποχρεωτικό να το θέλει κάποιος? Για όλα τα άλλα οκ, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα δε μπορείς να πεις και πολλά. Και με δεδομένο πως δεν υπάρχει τρόπος να υποχρεώσεις κάποια γυναίκα να μην κρατήσει το παιδί, πρέπει να αισθάνεται τελείως χάλια που τον αγνοούν σε αυτό. Μήπως από κει ξεκίνησε η συμπεριφορά του?

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες, νομίζω πως, στην θέση σου, δεν θα με ενδιέφερε καθόλου μα καθόλου το τυπικό μέρος της υπόθεσης δλδ να βάλω στεφάνι με έναν άνθρωπο που εξ αρχής δεν ήθελε καν να κρατήσω το παιδί του και να το φέρω στον κόσμο. Ζείτε μαζί έτσι ? Ε και τί με αυτό ? Δεν τον υπολογίζεις ως άνθρωπο - δεν τον αγαπάς/σέβεσαι κλπ. και τον κοιτάς μόνο ως τσέπη επειδή ΕΞΑΡΤΑΣΑΙ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ από εκείνον....

Λοιπόν : ένα ένα βηματάκι κάθε φορά. Αρχικά, μιλάς στους γονείς σου. Λες στον πατέρα σου πως χρωστάς μαθήματα στην σχολή, αρχίζεις να παρακαλουθείς και να διαβάζεις, πας και τα δίνεις και παίρνεις το χαρτί στα χέρια σου. Ζήτα από τους γονείς σου ή από την πεθερά σου (νομίζω πως ανέφερες ότι εκείνη μόνο σε υποστήριξε αρχικά) να σε βοηθούν τις ώρες που εσύ θα λείπεις στη σχολή. Διάβαζε το βράδυ. Όλα τα μπορεί ο άνθρωπος.

Ψάξε να βρεις έστω μια εργασία με μερική απασχόληση (λίγες ώρες την μέρα), απλά για να αρχίσεις να βγαίνεις.

Είναι ηλίου φαεινότερο πως ο σύντροφός σου επιδιώκει να σε κρατάει στο σπίτι γιατί γνωρίζει πως φοβάσαι ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΣΟΥ....

Τί να τον κάνεις τον γάμο ? Μόνο για την αναγνώριση ή για τα χρήματα ? Πιο δυστυχισμένη και πιο "άδεια" θα είσαι...

Και κάτι άλλο: μην σκέφτεσαι τί λέει ο κόσμος. Μπορεί να λέει ότι θέλει και αν σε κοιτούν με "μισό μάτι" εσύ να τους κοιτάς με τα άλλο μισό. Μόλις υψώσεις το ανάστημά σου και βρεις την ανύπαρκτη αυτοπεποίθησή σου, θα δεις που θα τους κοιτάς εσύ έτσι... Κανείς δεν ξέρει τί γίνεται όταν κλείνουν οι πόρτες...

ΣΗΚΩ, ΞΕΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΙΝΗΣΟΥ ΜΕΘΟΔΙΚΆ. ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ. Κανε μια αρχή σήμερα κιόλας.

 

 

Στάσου στα πόδια σου και ξεκίνα να σκέφτεσαι τη ζωή σου και όχι το γάμο! Ο γάμος δεν είναι αυτοσκοπός! Είναι αυτά που σου έγραψε η metaxaki. Χωρίς αυτά δεν υπάρχει γάμος και πίστεψέ με... δεν το θες γιατί τότε πραγματικά θα νιώθεις σα να έχεις πεθάνει! Μην εγκλωβίζεσαι σε στερεότυπα!

 

Προσπάθησε με ειλικρίνεια να τα βρεις με τους γονείς σου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

1.Οταν γκαστρωνεις 3 φορες Ρασπουτιν ε δεν εισαι και αμοιρος ευθυνων!

Μη λεμε και τετοιες χοντραδες εδω μεσα!!!!!! Να αγορασει προφυλακτικα αν δε θελει να σπερνει παιδακια......

2.Η κοπελλα ακομα δεν εχει αποφασισει τι θελει και συγνωμη αλλα δεν αντεχω να μην απαντησω

Κοιταζει αποτι βλεπω να ειναι στηριζομενη παντα σε αλλους, εξαρτομενη απο γονεις και αντρα . θελεις να σταθεις στα ποδια σου? θελεις αντρα? θελεις να εισαι μονογονεικη??? Δεν τον θελεις αλλα θελεις τα λεφτα του? Προσβαλεσαι να σε λενε ανυπαντρη?

 

 

Νομιζω οτι πρεπει να κατσεις κατω και να ξεκαθαρισεις τα πραγματα μεσα σου.

Φιλικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να προσθέσω πως πιστεύω δεν πρέπει να κατηγορούμε τον άνθρωπο αν δε θέλει ένα παιδί. Εννοώ, είναι υποχρεωτικό να το θέλει κάποιος? Για όλα τα άλλα οκ, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα δε μπορείς να πεις και πολλά. Και με δεδομένο πως δεν υπάρχει τρόπος να υποχρεώσεις κάποια γυναίκα να μην κρατήσει το παιδί, πρέπει να αισθάνεται τελείως χάλια που τον αγνοούν σε αυτό. Μήπως από κει ξεκίνησε η συμπεριφορά του?

 

Rasputin,

 

Δεν κατηγορούμε εδώ τον άνθρωπο. Ας πούμε πως "Καλά" κάνει και δεν το θέλει το παιδί. Αλλωστε, δεν το ήθελε εξ αρχής και δεν την στήριξε την κοπέλα πουθένά. Δικαίωμά του είναι. Και όλοι οι άνθρωποι σίγουρα δεν είναι γεννημένοι για να γίνουν γονείς...

Αλλά αναρωτιέμαι γιατί εφόσον ήταν κάθετος στο θέμα του παιδιού επέλεξε να μένουν μαζί και να τους συντηρεί και οικονομικά ?

Αυτά είναι ερωτήματα στα οποία μόνο η Ελένη Μαργαρίτα μπορεί (αν μπορεί) να δώσει απαντήσεις...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι.. αν έχεις ή αν κάνεις γιο...

αυτό να του συμβουλέψεις και να είσαι και περήφανη/ος!

Αν αφήσει κάποια έγκυο, να μην αναλάβει τις ευθύνες του αν δε θέλει

γιατί απλά κανένας δε μπορεί να τον υποχρεώσει. Γιατί φαντάζομαι αρκετά ώριμος

θα είναι για να κάνει σεξ αλλά όχι αρκετά ώριμος για να στηρίξει την κοπέλα του.

Ή αν έρθει η κόρη σου και σου πει "είμαι έγκυος, αλλά ο πατέρας

του παιδιού δε μας θέλει και θέλει να κάνω έκτρωση" να πεις

"δε πειράζει κόρη μου... δε μπορείς να τον υποχρεώσεις".

 

 

Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται!

 

Όντως συμπάθα με, αλλά μεγάλη χοντράδα πέταξες...

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά του είναι. Και όλοι οι άνθρωποι σίγουρα δεν είναι γεννημένοι για να γίνουν γονείς...

 

Δεν είναι δικαιωμά του όταν δεν παίρνει τις κατάλληλες προφυλάξεις.

Και όταν δεν θες παιδί και είσαι απόλυτος και συνειδητοποιημένος

πάνω σε αυτό, να πας να κάνεις βαζεκτομή, όχι να στέλνεις

τη κοπέλα στο χασάπη! Απλά τα πράγματα!

 

Και για να είμαι δίκαιη...

Δεν θεωρώ πως η κοπέλα που κάθεται μαζί του για τα χρήματα

κάνει το σωστό... Σημασία έχει για μένα πρώτα από όλα να είναι

καλά το παιδί. Αλλά το παιδί δε θέλει μόνο χρήματα, θέλει και

ένα ισορροπημένο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι.. αν έχεις ή αν κάνεις γιο...

αυτό να του συμβουλέψεις και να είσαι και περήφανη!

Αν αφήσει κάποια έγκυο, να μην αναλάβει τις ευθύνες του αν δε θέλει

γιατί απλά κανένας δε μπορεί να τον υποχρεώσει. Γιατί φαντάζομαι αρκετά ώριμος

θα είναι για να κάνει σεξ αλλά όχι αρκετά ώριμος για να στηρίξει την κοπέλα του.

Ή αν έρθει η κόρη σου και σου πει "είμαι έγκυος, αλλά ο πατέρας

του παιδιού δε μας θέλει και θέλει να κάνω έκτρωση" να πεις

"δε πειράζει κόρη μου... δε μπορείς να τον υποχρεώσεις".

 

 

Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται!

 

Όντως συμπάθα με, αλλά μεγάλη χοντράδα πέταξες...

 

Προφυλάξεις μπορεί να λάβει και η γυναίκα πλέον και να προστατεύσει μόνη της τον εαυτό της.... νομίζω πως από κοινού έκαναν ότι έκαναν...

Δηλαδή η γυναίκα είναι άμοιρη ευθυνών ? Αυτό λέμε τώρα ?

Κι εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο: ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Ή ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ...

Και ναι δυστυχώς ή ευτυχώς όλοι οι άνθρωποι δεν μπορούν να γίνουν γονείς....

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και διάβασε λίγο πιο προσεκτικά... το "καλά κάνει" είναι μέσα σε εισαγωγικά... είπα ας πούμε καλά κάνει..... δες το όλο ως σύνολο και όχι μεμωνομένα...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...