Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

.....

Θέλω να πω ότι καμιά φορά, η χαρά και η ικανοποίηση που παίρνουν κάποιοι γονείς από την προσφορά στα παιδιά τους είναι μεγάλη. Και ίσως πρέπει να τους αφήνουμε να προσφέρουν ότι θέλουν και μπορούν. Νομίζω πως νιώθουν και ενδόμυχα την ικανοποίηση ότι ακόμα μπορούν. Κι αυτό είναι μεγάλο πράγμα για έναν άνθρωπο που μεγαλώνει.

 

Κατά πρώτον λυπάμαι πολύ για τον αδελφό σου, το λιγότερο που μπορώ να πω.

 

Κατά δεύτερον συμφωνώ ότι καλό είναι οι γονείς μας να έχουν έναν ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ στόχο για να περνούν τις ημέρες τους, κάτι που να τους θυμίζει ότι είναι ακόμα "στο ρίνγκ της ζωής" και ότι είναι απαραίτητοι στα παιδιά τους / εγγόνια τους.

 

Απλά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "περνάω ωραία με τα εγγόνια μου και βοηθάω και το παιδί μου" από το "η κόρη μου αντί για οικιακή βοηθό έχει εμένα" :shock:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

Εντάξει κορίτσια , άλλο το να απαντάμε και άλλο το να ειρωνευόμαστε και να κάνουμε μπουλινγκ... Από την αρχή διαφώνησα με την κοπέλα αλλά με κάποια επιχειρήματα. Χρησιμοποιείστε λοιπόν επιχειρήματα και όχι ειρωνείες και εξυπνάδες.

 

αυτό το να χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο όπου να ναι, ότι να ναι... ο καθένας λέει την άποψή του είτε αρέσει είτε όχι.. όσο ένα άτομο έχει το δικαίωμα να θεωρεί γαιδούρι ένα ηλικιωμένο άτομο που δεν πάει να του κάνει τις δουλειές του τόσο έχω και εγώ το δικαίωμα να λέω ότι αρλούμπα θέλω και να κάνω πλάκα...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό το να χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο όπου να ναι, ότι να ναι... ο καθένας λέει την άποψή του είτε αρέσει είτε όχι.. όσο ένα άτομο έχει το δικαίωμα να θεωρεί γαιδούρι ένα ηλικιωμένο άτομο που δεν πάει να του κάνει τις δουλειές του τόσο έχω και εγώ το δικαίωμα να λέω ότι αρλούμπα θέλω και να κάνω πλάκα...

 

Δε σου στέρησε κανένας το δικαίωμα στην αρλούμπα! Αν είσαι της άποψης "οφθαλμός αντί οφθαλμού" πάω πάσο. Απλά το να ξεφεύγουμε τόσο πολύ με τις "πλάκες" το καίμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου στέρησε κανένας το δικαίωμα στην αρλούμπα! Αν είσαι της άποψης "οφθαλμός αντί οφθαλμού" πάω πάσο. Απλά το να ξεφεύγουμε τόσο πολύ με τις "πλάκες" το καίμε το θέμα.

 

Επί της ουσίας συμφωνούμε... επίσης, κατ΄ εμέ ένα θέμα που έχει τίτλο "τι δουλειές κάνει η μαμά και η πεθερά στο σπίτι σας" νομίζω ότι είναι από μόνο του καμμένο! οπότε μόνο αστεία μπορώ να το δώ... μου κάνει λίγο σε "τι δουλειές κάνει η οικιακή βοηθός σπίτι σας" που αν δεν κάνω λάθος έχει ανοιχτεί εδώ και έχει μία λογική...

επίσης, όταν κάποιος θεωρεί γαιδούρι έναν ηλικιωμένο έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ γαιδούρι εγώ αυτόν..

από εκεί και πέρα εννοείται ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που δίνουν και παίρνουν στην σχέση τους με την μητέρα τους / πεθερά τους και αναγνωρίζουν την βοήθεια που λαμβάνουν και που δίνουν και οι ίδιες βέβαια... εκεί μιλάμε για ισορροπημένες σχέσεις... και αυτά τα άτομα ποτέ δεν θα ανοίξουν ένα θέμα στο ιντερνετ για να βγάλουν τα απωθημένα τους.. if you know what i mean....:)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επί της ουσίας συμφωνούμε... επίσης, κατ΄ εμέ ένα θέμα που έχει τίτλο "τι δουλειές κάνει η μαμά και η πεθερά στο σπίτι σας" νομίζω ότι είναι από μόνο του καμμένο! οπότε μόνο αστεία μπορώ να το δώ... μου κάνει λίγο σε "τι δουλειές κάνει η οικιακή βοηθός σπίτι σας" που αν δεν κάνω λάθος έχει ανοιχτεί εδώ και έχει μία λογική...

επίσης, όταν κάποιος θεωρεί γαιδούρι έναν ηλικιωμένο έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ γαιδούρι εγώ αυτόν..

από εκεί και πέρα εννοείται ότι υπάρχουν πολλές κοπέλες που δίνουν και παίρνουν στην σχέση τους με την μητέρα τους / πεθερά τους και αναγνωρίζουν την βοήθεια που λαμβάνουν και που δίνουν και οι ίδιες βέβαια... εκεί μιλάμε για ισορροπημένες σχέσεις... και αυτά τα άτομα ποτέ δεν θα ανοίξουν ένα θέμα στο ιντερνετ για να βγάλουν τα απωθημένα τους.. if you know what i mean....:)

 

Yes I know....:-D

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω να τα κανω μονη μου και να μην εχω κανεναν πανω απο το κεφαλι μου..

Γιατι συνηθως μαζι με τις δουλεις παει και η μουρμουρα ;) ... Βασικα ειναι κριμα να κανουν τοσες δουλειες, να κρατανε ατελειωτες ωρες τα παιδια μας και να φωναζουμε και απο πανω οτι δεν τα κανουν οπως θελουμε.. Οποτε η καθεμια σπιτι της, κυρια του εαυτου της και την οικογενειας της..

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα είπε την λέξη γαϊδούρα σε ένα ποστ, εσείς την είπατε γαϊδουρα έστω και έμμεσα στα 12 από τα 15 επόμενα ποστ σας.:-D

 

Θα συμφωνήσω με Daenerys_T, δεχόμαστε βοήθεια όταν είναι πραγματική ανάγκη και όχι για να εκμεταλλευτούμε. Και έμενα η μαμά μου κρατάει την μικρή μου (δυστυχώς δεν μας πήρανε σε παιδικό σταθμό), από τις δουλειές που της έχω ζητήσει είναι να ταϊζει, αλλάζει και γενικά φροντίζει το μωρό. Τα υπόλλοιπα τα τακτοποιώ μόνη μου όταν επιστρέφω από την δουλειά. Αν μου έλεγε και εμένα η μαμά μου ότι δεν θέλει να κρατήσει την εγγονή της φέτος (που για μένα ήταν ανάγκη) η αλήθεια είναι ότι θα είχα τεράστιο θέμα και της είμαι ευγνώμον για αυτό:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα είπε την λέξη γαϊδούρα σε ένα ποστ, εσείς την είπατε γαϊδουρα έστω και έμμεσα στα 12 από τα 15 επόμενα ποστ σας.:-D

 

Θα συμφωνήσω με Daenerys_T, δεχόμαστε βοήθεια όταν είναι πραγματική ανάγκη και όχι για να εκμεταλλευτούμε. Και έμενα η μαμά μου κρατάει την μικρή μου (δυστυχώς δεν μας πήρανε σε παιδικό σταθμό), από τις δουλειές που της έχω ζητήσει είναι να ταϊζει, αλλάζει και γενικά φροντίζει το μωρό. Τα υπόλλοιπα τα τακτοποιώ μόνη μου όταν επιστρέφω από την δουλειά. Αν μου έλεγε και εμένα η μαμά μου ότι δεν θέλει να κρατήσει την εγγονή της φέτος (που για μένα ήταν ανάγκη) η αλήθεια είναι ότι θα είχα τεράστιο θέμα και της είμαι ευγνώμον για αυτό:wink:

 

Το θέμα ανοίχτηκε το 2010 (τώρα το παιδί θα έχει πάει και σχολείο) από μία κοπέλα που έπρεπε να κάτσει στο κρεβάτι και πήγε η πεθερά να βοηθήσει και η μαμά που άνοιξε το θέμα καθόταν και έγραφε τι ΔΕΝ έκανε η πεθερά και τι έκανε η ίδια.... αυτό μόνο ως κουτσομπολιο μπορώ να το εκλάβω..

άμα είσαι έγκυος και πρέπει να κάτσεις στο κρεβάτι πιανεις το σύζυγο και λες: αυτές οι δουλειές πρέπει να γίνουν.. τι κάνουμε?? εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε.. οπότε συναποφασίζεις με τον σύζυγο αν θα πληρώσεις μία γυναίκα ή εάν μπορεί να έρθει η μαμά / πεθερά να έρθει και να ξέρει ότι έρχεται για να κάνει αυτό αυτό και αυτό.. τέλος...

το να ανοίγεις θέμα εκ των υστέρων και να λες ήρθε και δεν έκανε τίποτε και δείτε τι έκανα εγώ που δεν έπρεπε να τα κάνω κιόλας μου κάνει πολύ κατινίστικο..

αποψή μου....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου χτύπησε άσχημα η φράση "μου κάνει λαμπικο το σπίτι και καθαρίζει τα πάντα".καθε βοήθεια ειναι δεκτή και ειδικά αν υπάρχει ανάγκη αλλά αυτές οι φράσεις μου έκατσαν άσχημα αναφερόμενη στην μαμά και όχι στην καθαρίστρια.Γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχοντας κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου θα πω το εξής:

 

Υπάρχουν μαμάδες που τρέχουν μια ζωή πίσω από τα παιδιά τους. Κι η δική μου μαμά τέτοια είναι. Υπάρχει όμως κάτι, πολύ σημαντικό: Κάποιες από αυτές "απαξιώνουν" με τον τρόπο τους τις ικανότητες των παιδιών τους από την βρεφική τους ηλικία μέχρι τώρα πχ. "άστο αυτό δεν γίνεται έτσι", "δεν μπορείς εσύ θα το κάνω εγώ" και πάει λέγοντας. Όχι μόνο στα του σπιτιού αλλά και σε πολλά άλλα.

 

Τελικά, μεγαλώνοντας τα παιδιά αυτά δεν αναλαμβάνουν ποτέ πρωτοβουλίες και ανάλογα και με τον χαρακτήρα φυσικά, βολεύονται κιόλας. Οπότε βλέπεις καταστάσεις όπου καθημερινά τα ταπεράκια πάνε κι έρχονται (όχι γιατί η κόρη δεν προλαβαίνει λόγω δουλειάς κλπ) οι εξωτερικές δουλειές σε εφορία, ΙΚΑ, τράπεζες κοκ γίνονται από τους γονείς (έχω 2 περιπτώσεις όπου οι κόρες δεν εργάζονται αλλά τρέχουν οι γονείς τους για όλα) και γενικά συμπεριφέρονται λες και είναι ακόμα παιδιά. Σ'αυτές τις περιπτώσεις, όσο και να κράξει κανείς τις κόρες, δεν μπορεί να μην τους αναγνωρίσει έστω ένα ελαφρυντικό.... Δεν αφέθηκαν ποτέ μόνες τους να παλέψουν και να ωριμάσουν. Κι αυτό είναι θλιβερό.

 

Εν τω μεταξύ, δεν μπορεί κανείς να εξαιρέσει και τους άντρες από αυτό... Διότι, κι εκεί συμβαίνουν αντίστοιχες καταστάσεις...

 

Άλλο βοηθώ, κι άλλο διαπαιδαγωγώ έναν άνθρωπο να είναι άβουλος, τεμπέλης και φυσικά ανασφαλής. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου θα πω το εξής:

 

Υπάρχουν μαμάδες που τρέχουν μια ζωή πίσω από τα παιδιά τους. Κι η δική μου μαμά τέτοια είναι. Υπάρχει όμως κάτι, πολύ σημαντικό: Κάποιες από αυτές "απαξιώνουν" με τον τρόπο τους τις ικανότητες των παιδιών τους από την βρεφική τους ηλικία μέχρι τώρα πχ. "άστο αυτό δεν γίνεται έτσι", "δεν μπορείς εσύ θα το κάνω εγώ" και πάει λέγοντας. Όχι μόνο στα του σπιτιού αλλά και σε πολλά άλλα.

 

Τελικά, μεγαλώνοντας τα παιδιά αυτά δεν αναλαμβάνουν ποτέ πρωτοβουλίες και ανάλογα και με τον χαρακτήρα φυσικά, βολεύονται κιόλας. Οπότε βλέπεις καταστάσεις όπου καθημερινά τα ταπεράκια πάνε κι έρχονται (όχι γιατί η κόρη δεν προλαβαίνει λόγω δουλειάς κλπ) οι εξωτερικές δουλειές σε εφορία, ΙΚΑ, τράπεζες κοκ γίνονται από τους γονείς (έχω 2 περιπτώσεις όπου οι κόρες δεν εργάζονται αλλά τρέχουν οι γονείς τους για όλα) και γενικά συμπεριφέρονται λες και είναι ακόμα παιδιά. Σ'αυτές τις περιπτώσεις, όσο και να κράξει κανείς τις κόρες, δεν μπορεί να μην τους αναγνωρίσει έστω ένα ελαφρυντικό.... Δεν αφέθηκαν ποτέ μόνες τους να παλέψουν και να ωριμάσουν. Κι αυτό είναι θλιβερό.

 

Εν τω μεταξύ, δεν μπορεί κανείς να εξαιρέσει και τους άντρες από αυτό... Διότι, κι εκεί συμβαίνουν αντίστοιχες καταστάσεις...

 

Άλλο βοηθώ, κι άλλο διαπαιδαγωγώ έναν άνθρωπο να είναι άβουλος, τεμπέλης και φυσικά ανασφαλής. ;)

 

Συμφωνώ σε αυτά που λες.. οικογένεια όμως τώρα πια είναι η μαμά ο μπαμπάς και τα παιδιά... όταν όμως αφήνουμε την μαμά / πεθερά να εισχωρήσει μέσα στο σπίτι μας τότε ναι της δίνουμε και λόγο για το σπίτι μας...

και επίσης και εγώ ξέρω αρκετές κοπέλες που ενώ δεν έκαναν τίποτε σπίτι τους μια χαρά έχουν στήσει το νοικοκυριό τους και δεν εξαρτώνται από κανένα....

όπως επίσης ξέρω και κοπέλες που τις βοηθάνε οι γονείς τους και τους το ανταποδίδουν... έγραψα και πιο πάνω ότι απόλα έχει ο μπαξες!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

 

εμενα η μητερα μου είναι 70 ετων επισης και δε μου παει η καρδια να μου κανει δουλειες παρολο που εχω πρόβλημα με την εγκυμοσυνη μου,,εχει όμως και προβλήματα υγειας αλλα και τιποτα να μην ειχε παλι δεν μου αρεσει ο άλλος να κανει δουλειες στο σπιτι μου...θελω να τον περιποιούμαι οταν ερχεται.....

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτςια αφήστε τις πεθερές και τις μάνες και πιάστε τους συζύγους! Ομάδα δεν είστε με δαύτους; Βάλτους να καθαρίσουν !

Αυτο έκανα και εγω που ουτε πιάτο δεν μου εχουν πλύνει ουτε πεθερα ουτε μανα!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα στο μυαλό μου θα πω το εξής:

 

Υπάρχουν μαμάδες που τρέχουν μια ζωή πίσω από τα παιδιά τους. Κι η δική μου μαμά τέτοια είναι. Υπάρχει όμως κάτι, πολύ σημαντικό: Κάποιες από αυτές "απαξιώνουν" με τον τρόπο τους τις ικανότητες των παιδιών τους από την βρεφική τους ηλικία μέχρι τώρα πχ. "άστο αυτό δεν γίνεται έτσι", "δεν μπορείς εσύ θα το κάνω εγώ" και πάει λέγοντας. Όχι μόνο στα του σπιτιού αλλά και σε πολλά άλλα.

 

Τελικά, μεγαλώνοντας τα παιδιά αυτά δεν αναλαμβάνουν ποτέ πρωτοβουλίες και ανάλογα και με τον χαρακτήρα φυσικά, βολεύονται κιόλας. Οπότε βλέπεις καταστάσεις όπου καθημερινά τα ταπεράκια πάνε κι έρχονται (όχι γιατί η κόρη δεν προλαβαίνει λόγω δουλειάς κλπ) οι εξωτερικές δουλειές σε εφορία, ΙΚΑ, τράπεζες κοκ γίνονται από τους γονείς (έχω 2 περιπτώσεις όπου οι κόρες δεν εργάζονται αλλά τρέχουν οι γονείς τους για όλα) και γενικά συμπεριφέρονται λες και είναι ακόμα παιδιά. Σ'αυτές τις περιπτώσεις, όσο και να κράξει κανείς τις κόρες, δεν μπορεί να μην τους αναγνωρίσει έστω ένα ελαφρυντικό.... Δεν αφέθηκαν ποτέ μόνες τους να παλέψουν και να ωριμάσουν. Κι αυτό είναι θλιβερό.

 

Εν τω μεταξύ, δεν μπορεί κανείς να εξαιρέσει και τους άντρες από αυτό... Διότι, κι εκεί συμβαίνουν αντίστοιχες καταστάσεις...

 

Άλλο βοηθώ, κι άλλο διαπαιδαγωγώ έναν άνθρωπο να είναι άβουλος, τεμπέλης και φυσικά ανασφαλής. ;)

 

Πολυ σωστή! Έπιασες την πηγή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνησω κατα πολυ με την sweetberry28. απο κατι τετοια παιρνουν ζωη οι μαναδες μας. οταν νιωθουν οτι μπορουν να προσφερουν με οποιο τροπο μπορουν. αν ενας ανθρωπος στεκεται καλα και γουσταρει δεν καταλαβαινω γιατι να τον απομονωσεις και να τον κανεις να αισθανεται γερος επειδη απλα ειναι 70 χρονων. εχουν περασει προ πολλου οι εποχες που 70 χρονων ηταν μαθουσαλες.

 

βεβαια sweetberry28 δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις με το φιλοτιμο που ανεφερες. η αληθεια ειναι οτι αν δεν μου προσφερθει βοηθεια δεν προκειται να την ζητησω αλλα εννοειται αν η μαμα/πεθερα μπορει και θελει να βοηθησει φυσικα και θα δεχτω την βοηθεια και θα την εκτιμησω. αν παλι η μαμα/πεθερα δεν θελησουν ή δεν μπορουν να βοηθησουν, δεν σημαινει οτι δεν εχουν φιλοτιμο, να τα λεμε κι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτςια αφήστε τις πεθερές και τις μάνες και πιάστε τους συζύγους! Ομάδα δεν είστε με δαύτους; Βάλτους να καθαρίσουν !

Αυτο έκανα και εγω που ουτε πιάτο δεν μου εχουν πλύνει ουτε πεθερα ουτε μανα!

 

Αυτό!!!!! Κι ας έχω μάνα και πεθερά που αν τους το ζητούσα και παραπέντε θα έκαναν (αλλά δεν το ζητάω).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έρχονται συχνά, ούτε θέλω να μου κάνουν τίποτα. Δουλεύω και εγώ και ο σύζυγός πολλές ώρες. Δεν είμαστε πλούσιοι ούτε παίρνουμε μεγάλους μισθούς. Ειδικά εγώ... το άκρως αντίθετο. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όμως δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι σε κανέναν, ούτε βλέπω τις μαμάδες μας σαν οικιακές βοηθούς. Μία φορά την εβδομάδα φέρνω γυναίκα, την πληρώνω, στερούμαι κάτι άλλο αλλά είμαι κυρία του σπιτιού μου και δε δίνω σε κανέναν το περιθώριο να εισχωρήσει στο σπίτι μου και μοιραία να έχει και άποψη για οτιδήποτε.

Δε συμφωνώ ως προς την εκμετάλλευση των γονιών μας ούτε για τις δουλειές του σπιτιού ούτε για το παρκάρισμα των παιδιών. Ατάκες του τύπου "μα αυτή είναι η χαρά της" είναι πολύ φτηνές δικαιολογίες για όσες απλώς βολεύονται μέσα σε τέτοιες καταστάσεις.

Δόξα τω Θεό ζούνε οι γονείς και των δύο μας. Και οι μεν και οι δε, έχουν δουλέψει, έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους και είναι καιρός να ξεκουραστούνε και να χαρούν ο ένας τον άλλον για όσα χρόνια θα είναι ακόμη μαζί.

Λυπάμαι που ακούγεται πολύ κυνικό όλο αυτό, όμως είναι απλώς η αλήθεια.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμά Λευτεράκι, αν θες απαντας, μετά την εγκυμοσυνη και με 2 μικρα θα συνεχισεις να δουλευεις 8-8 (δική σου δουλεια ?) γτ και τοτε θα χρειαστεις βοηθεια και νμζ και περισσοτερη. Αν μπορει να σε βοηθησει μαμα/πεθερά δεν το βλεπω κακό και κυριως σε εκτακτη αναγκη οπως τωρα. Απλά δε γουστάρω μετα να μου το χτυπανε οτι βοηθησανε ή το βραδυ ωχ τα ποδια/μεση/χερια ! Δεν ειχα καμια βοηθεια εκτός τις μερες που ημουν στο μαιευτηριο και επρεπε να μεινει με το 1ο ημαμα μου. η πεθερα μου το απολυτο τπτ. και σημειωτεον οτι εμεινα 10 μερες μαιευτηριο λογω λοιμωξης μου και 18 ημερων νεογνο μπήκαμε ΠΑΙΔΩΝ, βγηκαμε 42 και εμενα να μου χει κοπει γαλα και να μου χει ερθει περιοδος στις 27 μερες μετα την καισαρικη..... απο δικο μου απωθημενο θελω να μαι καλα να μπορω να βοηθησω στις νυφες μου.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη δουλειά που θέλω να κάνει η πεθερά μου είναι να κρατάει το στόμα της κλειστό !

 

:D:D:D:D

Και να το ανοίγουν για να λενε ποςο όμορφες και ικανές είμαστε και ποςο τυχεροί ειναι αυτοί οι γιοί τους! :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό!!!!! Κι ας έχω μάνα και πεθερά που αν τους το ζητούσα και παραπέντε θα έκαναν (αλλά δεν το ζητάω).

 

 

Και εγω δεν ζητάω για να μην παίρνουν δικαίωμα μετα - αυτά τα δυο μαζι πανε δυστυχώς :P

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου με βοηθάει πάρα πολύ και το αναγνωρίσουμε και την υπερευχαριστούμε .. Είναι ο μόνος συγγενης που βοηθάει ουσιαστικά, οι υπόλοιποι μόνο στα λόγια, και κάποιοι οχι μόνο δε βοηθάνε αλλά μας βλάπτουν κιόλας!!

Και φυσικά τους έχουμε βάλει όλους στην άκρη και είμαστε πλέον ήρεμοι και χαρούμενοι.

 

Βέβαια το κακό που έχει η μητέρα μου είναι ότι λέει τη γνώμη της . Συνέχεια. Χωρίς να τη ζητήσουμε. Με πρήξιμο. Και στο 90% των περιπτώσεων αυτή η γνώμη είναι αρνητική..... Αλλά τι να την κάνουμε έτσι είναι.. Προσπαθούμε να μη μας χαλάει και να μη μας επηρρεάζει όσο γίνεται

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ούτε έρχονται συχνά, ούτε θέλω να μου κάνουν τίποτα. Δουλεύω και εγώ και ο σύζυγός πολλές ώρες. Δεν είμαστε πλούσιοι ούτε παίρνουμε μεγάλους μισθούς. Ειδικά εγώ... το άκρως αντίθετο. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Όμως δεν μου αρέσει να υποχρεώνομαι σε κανέναν, ούτε βλέπω τις μαμάδες μας σαν οικιακές βοηθούς. Μία φορά την εβδομάδα φέρνω γυναίκα, την πληρώνω, στερούμαι κάτι άλλο αλλά είμαι κυρία του σπιτιού μου και δε δίνω σε κανέναν το περιθώριο να εισχωρήσει στο σπίτι μου και μοιραία να έχει και άποψη για οτιδήποτε.

Δε συμφωνώ ως προς την εκμετάλλευση των γονιών μας ούτε για τις δουλειές του σπιτιού ούτε για το παρκάρισμα των παιδιών. Ατάκες του τύπου "μα αυτή είναι η χαρά της" είναι πολύ φτηνές δικαιολογίες για όσες απλώς βολεύονται μέσα σε τέτοιες καταστάσεις.

Δόξα τω Θεό ζούνε οι γονείς και των δύο μας. Και οι μεν και οι δε, έχουν δουλέψει, έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους και είναι καιρός να ξεκουραστούνε και να χαρούν ο ένας τον άλλον για όσα χρόνια θα είναι ακόμη μαζί.

Λυπάμαι που ακούγεται πολύ κυνικό όλο αυτό, όμως είναι απλώς η αλήθεια.

Συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...