Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δουλειές κάνει η πεθερά η μαμά σας όταν έρχεται σπίτι σας ?


Recommended Posts

Προφανώς η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική, αλλά υπάρχουν κάποιες γενικές κοινές γραμμές.

Όταν κάνουμε ένα παιδί, πρεπει να είμαστε προετοιμασμένοι για το ενδεχόμενο να μην υπάρχει καποιος απο την οικογένεια να μας το κρατάει! Γιατί απλά είτε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος πχ λογω απόστασης, είτε να εργάζεται, είτε να κωλύεται είτε…..είτε…

Εμένα η μητέρα μου είναι γερμανίδα και ίσως εχω μάθει και στην γερμανική νοοτροπία. Επειδή όμως εχω μεγαλώσει στην Ελλάδα, γνωρίζω και την ελληνική. Οπότε μπορώ να κάνω σύγκριση μεταξύ των δυο, και καταλήγω στο ότι μου φαίνεται λογικό να της δίνω μισθό για κάτι σπουδαιότατο που προσφέρει και που οι επαγγελματίες και μη, πληρώνονται αδρά για να το κάνουν. Στο εξωτερικό συνηθίζεται.

Επίσης, αν δεν μου κράταγε το παιδί, θα είχε τον χρόνο να δουλέψει κάπου αλλού, και θα πληρωνόταν βέβαια.

Σεβούλα, πιάστηκα από τα δικά σου γραφόμενα, γιατί τα γράφεις με πάθος! Πώς θα μπορούσα να έχω κάτι μαζί σου αφού δεν γνωριζόμαστε?

Απλά αυτά που αναφέρεις ότι στερείστε με τον αντρα σου, τα στερούνται και τα ζουν σχεδόν όλοι οι γονείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sevoula

    sevoula 51 δημοσιεύσεις

  • Aeriko

    Aeriko 28 δημοσιεύσεις

  • mama_3

    mama_3 20 δημοσιεύσεις

  • mkcm

    mkcm 12 δημοσιεύσεις

Προφανώς η κάθε περιπτωση είναι διαφορετική, αλλά υπάρχουν κάποιες γενικές κοινές γραμμές.

Όταν κάνουμε ένα παιδί, πρεπει να είμαστε προετοιμασμένοι για το ενδεχόμενο να μην υπάρχει καποιος απο την οικογένεια να μας το κρατάει! Γιατί απλά είτε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος πχ λογω απόστασης, είτε να εργάζεται, είτε να κωλύεται είτε…..είτε…

 

.....καταλήγω στο ότι μου φαίνεται λογικό να της δίνω μισθό για κάτι σπουδαιότατο που προσφέρει και που οι επαγγελματίες και μη, πληρώνονται αδρά για να το κάνουν. Στο εξωτερικό συνηθίζεται.

Επίσης, αν δεν μου κράταγε το παιδί, θα είχε τον χρόνο να δουλέψει κάπου αλλού, και θα πληρωνόταν βέβαια.

 

 

Συμφωνώ 1.000.000.000.000%

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως και αυτη ειναι η διαφορα μας απο αλλες χωρες.Τα ηθη και τα εθιμα μας.Ο τροπος ζωης μας.Ο ρολος της γιαγιας και του παππου στην ανατροφη των παιδιων.Η βοηθεια των γονιων προς τα παιδια.Δεν μπορω να διανοηθω αυριο μεθαυριο να μην βοηθαω με καθε τροπο την κορη μου.

Η μανουλα μου λεει........"μια κατσαρολα φαγητο, την βαζω που την βαζω....τι ειναι να στειλω και απο ενα πιατο φαγακι στις κορες μου που δουλευουν μεχρι αργα?" Για να μην πω οτι το παιδικο δωματιο εχει ηδη φτιαχτει στο σπιτι της για τα εγγονια .....και εννοειται πως οποτε ερθει δεν ξερει τι να πρωτοκανει για να με βοηθησει.Και σε μενα και στις αδερφες μου.Ασχετα αν εγω δεν θελω να μου κανει δουλειες.Με βοηθαει με αλλους τροπους.Θα στειλει τον μπαμπακα μου λαϊκη να ψωνισει για ολες μας (ειμαστε και 3 αδερφες ....ζωη να χουμε ), θα κανει οποια εξωτερικη δουλεια της ζητησουμε, θα στειλει φαγακι, μας εκανε ολο το παιδικο (κρεββατακια, κουνιες, καροτσια , προικες κλπ.) Η πεθερα........απλα ανυπαρκτη.......

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

είμαστε κοριστσομάνες και φαινόμαστε rena.

 

αυτό με το ανύπαρκτη, και υπογραμμισμένο με έφτιαξε βραδιάτικα. να μην υπήρχε! όνειρα, όνειρα φθινοπωρινής νυκτός!

 

ρεα αγοράκι περιμενεις;

φιλουδάκι, να τον χαίρεσαι τον Αλέξη. σε λίγες μέρες έχετε γενέθλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μας την κλωνοποιήσεις παρακαλώ!!! Και να την προσέχεις :D

 

αχαχαχα!!!

καλό!

Δε θεωρώ ότι πρέπει να μου κάνει δουλειές, αλίμονο!

ούτε είναι υποχρεωμένη να μου μεγαλώνει τα παιδία γιατί δουλεύω.

αλλά ρε κορίτσια.... να σας πω δύο ιστορίες με τη μάνα μου.

Κάνω μία απότομη κίνηση στη δουλειά και με πιάνει η μέση μου. Γυρίζω σπίτι, με δυσκολία στο περπάτημα κ βρίσω κ τους δύο μπόμπιρες φρέσκους φρέσκους, μόλις είχαν ξυπνήσει.

Η μανούλα μου παίρνει την τσαντούλα της κ μου λέει: "Βάλε φωνή στον Αντώνη (συζυξ) να μην αργήσει, γιατί πώς θα τα βγάλεις πέρα με τα δύο μωρά" και .... φεύγει!!!!

το πώς τα ΄'εβγαλα πέρα κ με τα δύο μωρά μες στην τρελή χαρά, η ψυχούλα μου το ξέρει

 

Δεύτερο σκηνικό, την προηγούμενη εβδομάδα. Κρυολογεί το Ιασονάκι κ περνάμε ένα μαρτυρικό βράδυ. Υπνος το μωρό 9-10.20 και μετά κλάμα και ουρλιαχτά ως τις 6 που ξύονησα το σύζυγο γιατί δνε την πάλευα άλλο. Ξύπνημα για δουλειά στις 7 και επέστρεψα σπίτι στις 5.

Λέει η μανούλα μου: Tι ώρα θα γυρίσει ο Αντώνης, αν είναι να περιμένω, να μη σε αφήσω μόνη έτσι που είσαι κουρασμένη. Της λέω: μια και είσαι εδώ να ξαπλώσω μισή ωρίτσα να στανιάρω?

Αποτέλεσμα: μου ρίχνει μια άγρια ματιά και μετά από 10 λεπτά φεύγει!

 

Ε, ναι αυτές τις δύο φορές, απαιτούσα να με βοηθήσει, αλλά μπααααααααα

Η μανούλα δε χαμπαριάζει από τέτοια.... μόνο ότι τη βολεύει.....

Link to comment
Share on other sites

Έλα κι εσύ από το σχετικό θρεντ για τις μανούλες :D εδώ είναι για τις πεθερές λέμε :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα!!!

καλό!

Δε θεωρώ ότι πρέπει να μου κάνει δουλειές, αλίμονο!

ούτε είναι υποχρεωμένη να μου μεγαλώνει τα παιδία γιατί δουλεύω.

αλλά ρε κορίτσια.... να σας πω δύο ιστορίες με τη μάνα μου.

Κάνω μία απότομη κίνηση στη δουλειά και με πιάνει η μέση μου. Γυρίζω σπίτι, με δυσκολία στο περπάτημα κ βρίσω κ τους δύο μπόμπιρες φρέσκους φρέσκους, μόλις είχαν ξυπνήσει.

Η μανούλα μου παίρνει την τσαντούλα της κ μου λέει: "Βάλε φωνή στον Αντώνη (συζυξ) να μην αργήσει, γιατί πώς θα τα βγάλεις πέρα με τα δύο μωρά" και .... φεύγει!!!!

το πώς τα ΄'εβγαλα πέρα κ με τα δύο μωρά μες στην τρελή χαρά, η ψυχούλα μου το ξέρει

 

Δεύτερο σκηνικό, την προηγούμενη εβδομάδα. Κρυολογεί το Ιασονάκι κ περνάμε ένα μαρτυρικό βράδυ. Υπνος το μωρό 9-10.20 και μετά κλάμα και ουρλιαχτά ως τις 6 που ξύονησα το σύζυγο γιατί δνε την πάλευα άλλο. Ξύπνημα για δουλειά στις 7 και επέστρεψα σπίτι στις 5.

Λέει η μανούλα μου: Tι ώρα θα γυρίσει ο Αντώνης, αν είναι να περιμένω, να μη σε αφήσω μόνη έτσι που είσαι κουρασμένη. Της λέω: μια και είσαι εδώ να ξαπλώσω μισή ωρίτσα να στανιάρω?

Αποτέλεσμα: μου ρίχνει μια άγρια ματιά και μετά από 10 λεπτά φεύγει!

 

Ε, ναι αυτές τις δύο φορές, απαιτούσα να με βοηθήσει, αλλά μπααααααααα

Η μανούλα δε χαμπαριάζει από τέτοια.... μόνο ότι τη βολεύει.....

τώρα το κατάλαβα. έπιασα το νόημα της κακιάς πεθεράς.

για σένα είπε ο Θεός με τέτοια μάνα, ας της δώσω μια πεθερά μάλαμα να πάιρνει ανάσα το κορίτσι.

ενώ με εμένα είπε, εσύ καλοπερνάς με τη μανούλα σου, να σε δω και με την όρκα να στανιάρεις, να εκτιμήσεις τη μανούλα σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μητέρα μου είναι γερμανίδα και ίσως εχω μάθει και στην γερμανική νοοτροπία. Επειδή όμως εχω μεγαλώσει στην Ελλάδα, γνωρίζω και την ελληνική. Οπότε μπορώ να κάνω σύγκριση μεταξύ των δυο, και καταλήγω στο ότι μου φαίνεται λογικό να της δίνω μισθό για κάτι σπουδαιότατο που προσφέρει και που οι επαγγελματίες και μη, πληρώνονται αδρά για να το κάνουν. Στο εξωτερικό συνηθίζεται.

Επίσης, αν δεν μου κράταγε το παιδί, θα είχε τον χρόνο να δουλέψει κάπου αλλού, και θα πληρωνόταν βέβαια.

 

Α, καλά, μην το λές, και εμένα λογικό μου φαινόταν αντί να πληρώσω μια ξένη να τα έδινα στη μαμά μου (που εκείνο το διάστημα είχε ανάγκη απο έξτρα χρήματα & εγώ απο βοήθεια) & όταν τόλμησα & το πρότεινα έγινε ο 3ος Παγκόσμιος. Άσε τι άκουσα, πως τόλμησα να τους προσβάλλω, τι είναι η μάνα μου φιλιπιννέζα και άλλα πολλά. Η οποία μαμά μου παρεπιπτόντως εκείνο το διάστημα μου είχε πει οτι σκεφτόταν να βρει να κρατήσει ένα παιδάκι. Και μάλιστα, εγώ δεν σκόπευα γενικά να πάρω γυναίκα να με βοηθά με τα παιδιά (όπως και δεν έχω μέχρι σήμερα) αλλά θα το έκανα μόνο σε αυτήν την περίπτωση, όχι για να της κάνω χάρη αλλά για να εξυπηρετήσει η μία την άλλη! Τεσπα, δεν μου μιλούσαν για κανα μήνα, αλλά όλα καλά ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τώρα το κατάλαβα. έπιασα το νόημα της κακιάς πεθεράς.

για σένα είπε ο Θεός με τέτοια μάνα, ας της δώσω μια πεθερά μάλαμα να πάιρνει ανάσα το κορίτσι.

ενώ με εμένα είπε, εσύ καλοπερνάς με τη μανούλα σου, να σε δω και με την όρκα να στανιάρεις, να εκτιμήσεις τη μανούλα σου!

 

δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή!!! :lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. λύσε μου μια απορία, μέρες θέλω να σε ρωτήσω: To Χρύσπα, από ποιαν ονόματα βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου τιποτα και ποτέ.Μάλιστα έχει και την απαίτηση να της κάνουμε εμείς(η αθεόφοβη).

Η πεθερά μου έχει έρθει κάνα δυο φορές όταν είμαι πολύ αρρωστη κυρίως να συμμαζέψει λίγο και να μην έρχομαι πολύ σε επαφή με το παιδί μέχρι να έρθει ο άντρας μου,αλλά εγω νίωθω άσχημα.Αυτή με τα χίλιαδύο προβλήματα μένει μακριά,δεν οδηγάει τσακίζετε χωρίς να της το ζητήσω και η μάνα μου απο πάνω,νεότατη,δεν κουνάει βλέφαρο.

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχα!!!

καλό!

Δε θεωρώ ότι πρέπει να μου κάνει δουλειές, αλίμονο!

ούτε είναι υποχρεωμένη να μου μεγαλώνει τα παιδία γιατί δουλεύω.

αλλά ρε κορίτσια.... να σας πω δύο ιστορίες με τη μάνα μου.

Κάνω μία απότομη κίνηση στη δουλειά και με πιάνει η μέση μου. Γυρίζω σπίτι, με δυσκολία στο περπάτημα κ βρίσω κ τους δύο μπόμπιρες φρέσκους φρέσκους, μόλις είχαν ξυπνήσει.

Η μανούλα μου παίρνει την τσαντούλα της κ μου λέει: "Βάλε φωνή στον Αντώνη (συζυξ) να μην αργήσει, γιατί πώς θα τα βγάλεις πέρα με τα δύο μωρά" και .... φεύγει!!!!

το πώς τα ΄'εβγαλα πέρα κ με τα δύο μωρά μες στην τρελή χαρά, η ψυχούλα μου το ξέρει

 

Δεύτερο σκηνικό, την προηγούμενη εβδομάδα. Κρυολογεί το Ιασονάκι κ περνάμε ένα μαρτυρικό βράδυ. Υπνος το μωρό 9-10.20 και μετά κλάμα και ουρλιαχτά ως τις 6 που ξύονησα το σύζυγο γιατί δνε την πάλευα άλλο. Ξύπνημα για δουλειά στις 7 και επέστρεψα σπίτι στις 5.

Λέει η μανούλα μου: Tι ώρα θα γυρίσει ο Αντώνης, αν είναι να περιμένω, να μη σε αφήσω μόνη έτσι που είσαι κουρασμένη. Της λέω: μια και είσαι εδώ να ξαπλώσω μισή ωρίτσα να στανιάρω?

Αποτέλεσμα: μου ρίχνει μια άγρια ματιά και μετά από 10 λεπτά φεύγει!

 

Ε, ναι αυτές τις δύο φορές, απαιτούσα να με βοηθήσει, αλλά μπααααααααα

Η μανούλα δε χαμπαριάζει από τέτοια.... μόνο ότι τη βολεύει.....

 

Αντε & νόμιζα ήμουν μόνο εγώ με "πρόθυμη" μαμά! Ήμουν έγκυος στο 2ο, τάβλα στο κρεβάτι με ατελείωτους εμετούς & με τον μεγάλο στα καλύτερά του, να μη σταματάει ποτέ! Θυμάμαι μια φορά μιλούσαμε στο τηλ & την παρακαλούσα να έρχεται να με βοηθάει & μου είπε την αμίμητη ατάκα: Έλα, μην κάνεις έτσι (ουπς, λέω, λύγισε, θα έρθει, θα έρθει) κάνε 2-3 μήνες υπομονή & θα περάσουν οι εμετοί! Ντοινγκκκκκ!

Και όσο ακούω για φίλες μου τι βοήθεια έχουν απο τις μαμάδες τους, με πιάνει στεναχωρια. Σήμερα μια φιλενάδα μου μου είπε πως η μητέρα της, μεγάλη γυναίκα (όχι 57 σαν τη δικιά μου) με προβλήματα υγείας αλλάζει 2 συγκοινωνίες για να πάει να της κρατήσει το παιδί. Φυσικά δεν είναι κανείς παππούς-γιαγιά υποχρεωμένος να μεγαλώσει τα δικά μου τα παιδιά, αλλά με 1 φορά την εβδομάδα κάνεις επίσκεψη δεν βοηθάς. Τεσπα, καλή καρδιά!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή!!! :lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. λύσε μου μια απορία, μέρες θέλω να σε ρωτήσω: To Χρύσπα, από ποιαν ονόματα βγαίνει?

Παναγιώτα-Χρυσοβαλάντω.

είναι θέμα ισορροπιών όλα. άργησα, αλλά το έπιασα.;)

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου τιποτα και ποτέ.Μάλιστα έχει και την απαίτηση να της κάνουμε εμείς(η αθεόφοβη).

Η πεθερά μου έχει έρθει κάνα δυο φορές όταν είμαι πολύ αρρωστη κυρίως να συμμαζέψει λίγο και να μην έρχομαι πολύ σε επαφή με το παιδί μέχρι να έρθει ο άντρας μου,αλλά εγω νίωθω άσχημα.Αυτή με τα χίλιαδύο προβλήματα μένει μακριά,δεν οδηγάει τσακίζετε χωρίς να της το ζητήσω και η μάνα μου απο πάνω,νεότατη,δεν κουνάει βλέφαρο.

ό,τι είπα στην maria eva ισχύει και για σένα καλή μου! πάλι καλά να λέτε!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε & νόμιζα ήμουν μόνο εγώ με "πρόθυμη" μαμά! Ήμουν έγκυος στο 2ο, τάβλα στο κρεβάτι με ατελείωτους εμετούς & με τον μεγάλο στα καλύτερά του, να μη σταματάει ποτέ! Θυμάμαι μια φορά μιλούσαμε στο τηλ & την παρακαλούσα να έρχεται να με βοηθάει & μου είπε την αμίμητη ατάκα: Έλα, μην κάνεις έτσι (ουπς, λέω, λύγισε, θα έρθει, θα έρθει) κάνε 2-3 μήνες υπομονή & θα περάσουν οι εμετοί! Ντοινγκκκκκ!

Και όσο ακούω για φίλες μου τι βοήθεια έχουν απο τις μαμάδες τους, με πιάνει στεναχωρια. Σήμερα μια φιλενάδα μου μου είπε πως η μητέρα της, μεγάλη γυναίκα (όχι 57 σαν τη δικιά μου) με προβλήματα υγείας αλλάζει 2 συγκοινωνίες για να πάει να της κρατήσει το παιδί. Φυσικά δεν είναι κανείς παππούς-γιαγιά υποχρεωμένος να μεγαλώσει τα δικά μου τα παιδιά, αλλά με 1 φορά την εβδομάδα κάνεις επίσκεψη δεν βοηθάς. Τεσπα, καλή καρδιά!

και ψυχή βαθειά μη σου πώ!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Joela και Νόβη.... να γνωρίσουμε τις μαμάδες μας! θα γίνουν κολλητές!!!! :lol: :lol:

Και εγώ όταν τα συζητάω με φίλες μου, δεν το πιστεύουν!

Μάλιστα, δύο από τις θείες μου (αδερφές της μανούλας) , που δυστυχώς μένουν και οι δύο μακριά, έχουν σαστίσει με τη συμπεριφορά της κ όλο μου λένε ότι αν μέναμε κοντά, θα μου τα κρατούσαν να πηγαίνουμε για κανά ποτάκι.

Αυτές στις κόρες τους τις "πιέζουν" να βγούνε, παρότι η μία τα κρατάει εδώ και 14 χρόνια τα εγγόνια (και μαγειρέυει, καθαρίζει, σιδερώνει στην κόρη της κ το καλοκαίρι παίρνει τα παιδιά 2 μήνες στο εξοχικό - χρόνια τώρα) και η άλλη δουλεύει κυριολεκτικά από το πρωί ως το βράδυ!

Μα να μη μοιάσει καθόλου στις αδερφές της? απαπαπα

Link to comment
Share on other sites

Sevoula συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό μαζί σου, πως κάποιοι επειδή δεν συμφωνούν με τα γραφόμενα των άλλων, είναι αρκετά επικριτικοί, όταν λένε την γνώμη τους ή όταν διαφωνούν με κάποιον.

Αυτό δεν μας χρειάζεται!!!

 

Το έχω παρατηρήσει έντονα σε αυτό το φόρουμ, εδώ μπαίνουμε για να ανταλλάζουμε γνώμες και όχι για να μας την λένε.

 

ακριβως!δε θα μπορουσα να το διατυπωσω καλυτερα και εχω καιρο που το σκεφτομαι!

 

 

Επίσης πιστεύω πολύ και αυτό που λένε "παν μέτρον άριστον", η βοήθεια να είναι πραγματική ανάγκη και όχι εκμετάλλευση της καλής μου καρδιάς!!!

αυτο το περι μετρου το πιστευω κι εγω!απληρωτη νταντα πληρους απασχολησης (και με χρεη καθαριστριας:confused: ) δε θα ηθελα να καταντησω ουτε τη μαμα μου ,ουτε καν την πεθερα μου,παρολο που και οι δυο ειναι νεες ,υγιεις και μη εργαζομενες!

θεωρω οτι ο ανθρωπος στη συνταξη εχει δικαιωμα να χαλαρωσει και να ευχαριστηθει στη ζωη του!

απο την αλλη οταν αγαπας το παιδι σου δεν υπαρχει νομιζω περιπτωση αν εισαι ψυχικα ισορροπημενος να το βλεπεις να περναει την απαιτητικη φαση της εργαζομενης μωρομανας κι εσυ να εισαι στον κοσμο σου!βοηθα τοσο, οσο θελεις και μπορεις αλλα μην αδιαφορεις!Και να μην ξεχναμε οτι μιλαμε

για την ελλαδα εν καιρω κρισης και να μην κανουμε ατυχεις συγκρισεις με χωρες της ευρωπης οπου οι δημοσιοι παιδικοι σταθμοι ειναι δεδομενοι και τα επιδοματα για τις νεες μητερες επισης!αλλα και τα εισοδηματα των ανθρωπων ειναι διαφορετικα...

 

στην περιπτωση μου τωρα

εχω τρια παιδια

κανεις ποτε δε μου φυλαξε παιδια σε καθημερινη βαση και ουτε λογος για δουλειες σπιτιου γιατι απο μονη μου δε θελω να ανακατευονται στη σειρα μου και να ακουω μακρια και κοντα.

ωστοσο με το να παω καπου μια φορα το χρονο ενα ταξιδακι με τον αντρα μου και να αφησω τα παιδια δε θεωρω οτι ξεπερνω το μετρο.

ή το αλλο.οταν ημουν εγγυος στο δευτερο οι γονεις μου επελεξαν να μετακομισουν σε προαστιο 40 χμ μακρια μας. το θεμα να ειναι κοντα για να με βοηθησουν δεν το ελαβαν υποψιν.ο.κ! πραγματοποιησαν ομως ενα ονειρο τους.Και δεν επετρεψα στον εαυτο μου να σκεφτω κατι ασχημο ουτε οταν κουβαλουσα μες στο χειμωνα ενα νεογεννητο κι ενα μωρο

1.5 ετους στις εξωτερικες δουλειες και για να παμε σχολειο τον μεγαλο.Ουτε οταν διαβαζα για ασεπ και ταυτοχρονα ειχα το μικρο αγκαλια και μαγειρευα ενω περιμενα να ρθει ο αντρας μου για να φυγω γιατη δουλεια τρεχοντας σαν την παλαβη για να προλαβω!

ωστοσο της ειπα ''μαμα καθε σαββατο απογευμα θα σου φερνω τους μικρους(3 και 4.5 τωρα) και θα ρχομαι να τους παιρνω κυριακη μεσημερι.δεκτο?''

λιγο να ξελαμπικαρω εγω κι αυτοι να παρουν λιγο αερα γιατι ζουμε κεντρο ενω οι γονεις μου στην εξοχη.δε θεωρω οτι ζητησα κατι υπερβολικο για τις δικες μας συνθηκες!στην αρχη με επαιρνε τηλεφωνο και γκρινιαζε κι εγω στεναχωριομουν και δημιουργουνταν ενταση μεταξυ μας. Μετα της το ειπα ξεκαθαρα πως αυτο το λιγο που ζηταω ειναι σημαντικο για μενα και θα απογοητευτω αν αρνηθει! τι να πω ..ισως να εχω αδικο αλλα πιστευω πως οχι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Ειναι πολυ παλιο το θεμα αλλα το διαβασα ολο, ολες τις σελίδες και ειδα πως πολλες κοπελες δεν εχουν βοηθεια απο γονεις η πεθερικά,

Δοξάζω το θεο που εχω μια μανουλα μάλαμα στα 70 της πρωην καθαριστρια και ΝΥΝ συνταξιούχος μια φορα την εβδομαδα ερχεται και κανει λαμπικο το σπιτι και οχι μονο τωρα που ειμαι 3 μηνων εγκυος αλλα και πριν, μας μαγειρευει μας καθαριζει τα παντα χωρις να της το ζητησω μου λεει αντε να γεννήσεις να προσεχω το δυο φορες παιδι μου! Α ρε μανα σου φιλώ τα ποδια σαν εσενα ποτε κανεις.

Τωρα η πεθερα ειναι πεντακάθαρη ως νοικοκυρα αλλα δεν πολυ ερχεται μενει σε χωριο οποτε ερχεται θα μου κανει καμια δουλεια εξαλλου για τον γιο της κιολας προσπαθεί να ειναι ενταξει εχει και αυτη υποχρεωση!

Οσο ειστε εγκυος να μην ντρέπεστε να ζητάτε βοηθεια εαν δεν υπαρχει φιλότιμο δεν ειναι κακο ειναι ανθρωπινο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δε μιλάω τώρα αλλά για πριν...ΣΟυ έκανε δουλειές η μαμά σου ετών 70 κι εσύ το δεχόσουν? Άφωνη όμως...Κανονικά εσύ θα έπρεπε να τη φροντίζεις..Επίσης σας μαγειρεύει? Κι εσύ πότε θα μεγαλώσεις? Σόρυ αλλα κάποια πράγματα μου φαίνονται τόσο ακραία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δε μιλάω τώρα αλλά για πριν...ΣΟυ έκανε δουλειές η μαμά σου ετών 70 κι εσύ το δεχόσουν? Άφωνη όμως...Κανονικά εσύ θα έπρεπε να τη φροντίζεις..Επίσης σας μαγειρεύει? Κι εσύ πότε θα μεγαλώσεις? Σόρυ αλλα κάποια πράγματα μου φαίνονται τόσο ακραία.

Δεν χρειαζεται να ειστε επιθετικές στις απαντησεις σας! Εδω παραθέτουμε απόψεις δικες μας η καθε μια, προφανως ειμαι μεγαλη γυναικα δεν της ζηταω να ερχεται αλλα το κανει, ζουσα μαζι τους μεχρι πριν 2 χρονια που παντρευτηκα και εννοειται εκανα ολες τις δουλειες σπιτι μαζι της, τωρα ομως που παντρευτηκα δουλευω απο τις 8 μεχρι τις 8 σε δυσκολες συνθηκες και με βοηθαει απο την καρδια της μια φορα την εβδομαδα, δεν ειναι κακο, την λατρευω γι αυτο και ξεσκιζόμαστε επισης σε οτι θελήσει εκεινη αντιστοιχα.

Και η πεθερα το ιδιο.

ο καθενας εχει την αποψη του και καταλαβαινω πολλες γυναικες θελουν και δεν εχουν βοηθεια και αλλες απλα δεν δεχονται, παντως να ζητανε ειδικα οταν ειναι εγκυες. Ειναι κριμα. Δικη μου γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

αν το κανει απο μονη της γιατι ετσι θελει και της αρεσει τοτε σαφως και κανενα προβλημα...(με μετρο μεγαλη γυναικα ειναι)αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενη ουτε η μαμα αλλα ουτε και η πεθερα...τωρα αν εσυ λογω εγκυμοσυνης και δουλειας(8 με 8 σε δυσκολες συνθηκες και εγκυος ειναι too much για μενα)δεν κανεις τιποτα ολη την εβδομαδα και περιμενεις απο τη μαμα να τα κανει ολα ειτε προ εγκυμοσυνης ειτε τωρα ασχετα αν της αρεσει ή οχι εγω θα ενιωθα λιγο εως πολυ ασχημα....το πολυ πολυ να της ελεγα ασε ρε μαμα ξεκουρασου φτιαξε ενα φαγακι μονο αν θελεις..και αυτο θα το κανα για να τα εχω καλα με την συνειδηση μου..γενικως ομως φροντισε να εχεις εσυ τα του σπιτιου σου και οταν με το καλο θα ερθει το μωρακι ζητα την βοηθεια της μαμας σου διακριτικα και οχι απαιτητικα.τα λεω ολα αυτα γιατι και εγω ειχα βοηθεια απο τη μαμα μου οταν γεννησα και το θεωρω πολυτιμο......αλλα κουμαντο στο σπιτι στο μωρο και στον συζυξ εκανα παντα εγω;)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι πεθερά και μαμά όσο χρυσές και άγιες να είναι πρέπει να έρχονται σαν επισκεπτριες και μόνο στο σπίτι μας. Ούτε δουλειές ούτε ταπερακια με φαγητά ούτε τίποτα. Σιγά σιγά θα αποκτήσουν δικαιώματα που εμείς τους τα έχουμε δώσει και στο τέλος θα μπουκάρουν με το δικό τους κλειδί!!!!! Και τι πάει να πει είμαι έγκυος και θέλω βοήθεια? Μονο αν έχω σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να μείνω ξάπλα. Διαφορετικά μια χαρά ικανές είμαστε. Δεν είμαστε άρρωστες!!!!!! Και το λέω αυτό έχοντας στο πρώτο παιδί την πεθερά να με βοηθάει αλλά να μου το κοπανάει μετά. Στο δεύτερο παιδί τα έβγαλα πέρα μόνη μου ΜΙΑ ΧΑΡΆ και έφτιαχνα το καθημερινό μου πρόγραμμα σύμφωνα με τις ανάγκες και τις προτεραιότητες τις ΔΙΚΉΣ μου οικογένειας. Κορίτσια απογαλακτιστειτε και κόψτε επιτέλους το ομφάλιο λώρο με τη μαμά σας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...