Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καυστηρας pellet γνωρίζει κανείς ?


gentriana

Recommended Posts

αν γνωριζει καποια κοπελα θα μπορουσε να μου πει αν αυτη η σομπα ειναι κανονικη δηλαδη με πουρι ή ειναι απλα μια σομπα που την βαζεις οπου θελεις?Επειδη το σπιτι ειναι ενοικιαζομενο δεν θελουμε να τρυπησουμε και δεν μπορουμε βασικα γιατι αν ηταν ετσι ολοι θα το κανανε,και σκεφτομαστε μια εναλακτικη το σπιτι ειναι γυρω στα 75 τετραγωνικα και εχει πολυ υγρασια εχουμε απωλειες απο παντου απο κατω πυλωτη απο αριστερα ανοιχτοι μπρος πισω ανοιχτοι,χαλια μαυρ!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μια φιλη μου που εβαλε τον προηγουμενο χειμωνα ειναι πολυ ευχαριστημενη.δεν καψανε καθολου πετρελαιο μονο μαυτη τη σομπα.βεβαια μενει εκτος θεσσαλονικης οποτε δεν ξερω αν επιτρεπεται μεσα στην πολη

.οσο για το καθαρισμα καθε 2-3 μερες βγαζεις ενα συρταρακι με σταχτη

νομιζω ομως πως χρειαζονται χωνια για να βγαινει ο καπνος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα το πελλετ απαγορευεται στις πολεις δεν ξερω γιατι ακριβως (υποθετω οτι προωθουν το φυσικο αεριο κ το πετρελαιο γιατι αν το γυρισουν ολοι στο πελλετ ξερετε που θα τα βαλλον τα αλλα).

Οσον αφορα για το μπουρι καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποιες σομπες χωρις μπουρι απλα βαζεις εναν καταλυτη που καποια στιγμη τον αλλαζεις.

Αυτα προς το παρον κ συνεχιζω να το ψαχνω το θεμα γιατι με καιει αμεσα. Κ να τονισω ακομη μια φορα οτι ψαχνω για ΣΟΜΠΑ πελλετ κ οχι για καυστηρα!

Στο σπιτι εχουμε κ τζακι κ καλοριφερ! Περυσι τα αναβαμε κ τα δυο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου.

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

ειδες καθολου στο ιντερνετ;

απο μαγαζια εχω δει ενα λιγο πιο πανω πανω απο τοjumbo του ωραιοκαστρου και ενα στο δρομο για καβαλα λιγο μετα την στροφη για jumbo αλλα δεν εχω παει ακομα σε καποιο

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εψαξα λιγακι το θεμα για καυστηρα κατεληξα στο πετρελαιο(μια που καναμε καινουργια εγκατασταση και δεν υπηρχε καν καυστηρας).Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....

Τελος παντων για να μην τα πολυλογω με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα για τα επομενα δυο χρονια σαν συνολο με τον καυστηρα το ποσο συνολικα θα μου βγει το ιδιο(καυστηρας πελετ με καυσιμο...ή καυστηρας πετρελαιου με καυσιμο)....οποτε βλεπουμε....ασε που φετος θα δοκιμαστουν περισσοτερο οι καυστηρες πελετ και αλλλες μορφες ενεργειας οπως τα ιοντα και οι καυστηρες ρευματος...οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα λυπηθω να πεταξω τον καυστηρα πετρελεου και να βαλω κατι αλλο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα το πελλετ απαγορευεται στις πολεις δεν ξερω γιατι ακριβως (υποθετω οτι προωθουν το φυσικο αεριο κ το πετρελαιο γιατι αν το γυρισουν ολοι στο πελλετ ξερετε που θα τα βαλλον τα αλλα).

Οσον αφορα για το μπουρι καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποιες σομπες χωρις μπουρι απλα βαζεις εναν καταλυτη που καποια στιγμη τον αλλαζεις.

Στο σπιτι εχουμε κ τζακι κ καλοριφερ! Περυσι τα αναβαμε κ τα δυο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου.

Στις πόλεις απαγορεύεται να καις οτιδήποτε άλλο εκτός από πετρέλαιο και φυσικό αέριο, με άλλα λόγια είναι παράνομο να έχεις τζάκι και να καις ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

.Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....

Δεν χρειάζεται να κλείσεις τον καυστήρα, ούτε να περιμένεις να κρυώσει για να πετάξεις την στάχτη, έχουμε καυστήρα πέλετ περίπου μισό χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κλείσεις τον καυστήρα, ούτε να περιμένεις να κρυώσει για να πετάξεις την στάχτη, έχουμε καυστήρα πέλετ περίπου μισό χρόνο.

Ετσι μου ειπαν οι ειδικοι...πως για την σωστη του λειτουργεια ο καυστηρας πρεπει να κρυωνει για τον καθαρισμο του....αλλα και να μην χρειαζεται οπως ειπες να κρυωνει....για μενα ειναι πολυ ζορι....να το εχω στον νου μου....γιατι ολη την ημερα τρεχω σαν την τρελη και με κατι τρελλα ωραρια ειναι και οαντρας μου...που πολυ φοβαμε πως ουτε το γεμισμα δεν θα προλαβαιναμε ...ασε που το λεβητοστασιο το εχουμε στην βεραντα και δεν εχουμε σχεδων καθολου αποθηκευτικο χωρο......

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εψαξα λιγακι το θεμα για καυστηρα κατεληξα στο πετρελαιο(μια που καναμε καινουργια εγκατασταση και δεν υπηρχε καν καυστηρας).Για τα τετραγωνικα που ηθελα ενας καυστηρας πελετ κοστιζε γυρω στα 3000 με 3500 ευρω..συν την σκουπα .....ενω ενας καλος καυστηρας πετρελαιου νεας τεχνολογιας 1200 ευρω....το δευτερο που με εκανε να κανω πισω ηταν οτι επρεπε τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα(κανονικα 2 φορες) να αφηνεις τον καυστηρα να κρυωσεις καλα για να τον καθαρισεις απο τις σταχτες....ασε που επρεπε να βγαινουμε σε τακτα χρονικα διαστηματα και να ριχναμε καυσημα....αλλα και το κουβαλημα που το πας...ασε που δεν υπαρχει και μεγαλος αποθηκευτικος χορος.....

Τελος παντων για να μην τα πολυλογω με εναν προχειρο υπολογισμο που εκανα για τα επομενα δυο χρονια σαν συνολο με τον καυστηρα το ποσο συνολικα θα μου βγει το ιδιο(καυστηρας πελετ με καυσιμο...ή καυστηρας πετρελαιου με καυσιμο)....οποτε βλεπουμε....ασε που φετος θα δοκιμαστουν περισσοτερο οι καυστηρες πελετ και αλλλες μορφες ενεργειας οπως τα ιοντα και οι καυστηρες ρευματος...οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα λυπηθω να πεταξω τον καυστηρα πετρελεου και να βαλω κατι αλλο....

ti ειναι τα ιοντα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμείς έχουμε pellet στο σπίτι απο τον μάρτιο μας βγήκε 2,800ε λέβητας και καυστήρας μαζί.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φιλος στην Εξοχη Θεσσαλονικης με ενοικιαζομενα δωματια εκαψε το 2009 16000Ε πετρελαιο!! το 2010 αλαξε μονο τον καυστηρα του πετρελαιου με καυστηρα πελλετ κρατωντας τον παλιο λεβητα του πετρελαιου με κοστος 1100Ε,αποτελεσμα για το 2010 να πληρωση 8000Ε για πελλετ!!! Το 2009 το πετρελαιο ειχε 60-65 λεπτα το λιτρο. Εχθες εκανα το ιδιο κ εγω δυστηχως στην περιπτωση μου ο λεβητας πετρελαιου που ειχα δεν επερνε τον καυστηρα του πελλετ(δεν τεριαζουν παντου) ετσι αλλαξα λεβητα πετρελαιου κ εβαλα μονο καυστηρα πελλετ τα αποτελεσματα ειναι δεδομενα για μενα,κοστος με τα περαστηκα 2270Ε ο καυστηρας ειναι Βουλγαρικος ΕΡΑΤΟ 20+/25 κ ο λεβητας πετρελαιου Ελληνικος 60 λιτρον!

Link to comment
Share on other sites

Στις πόλεις απαγορεύεται να καις οτιδήποτε άλλο εκτός από πετρέλαιο και φυσικό αέριο, με άλλα λόγια είναι παράνομο να έχεις τζάκι και να καις ξύλα.

 

Αυτό είναι λάθος.

Η υπουργική απόφαση μιλάει για

Εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης κτιρίων που χρησιμοποιούνται για κατοικίες, γραφεία καταστήματα, ξενοδοχεία, νοσοκομεία, σχολεία ή άλλους παρεμφερείς σκοπούς

 

Το τζάκι δενείναι εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης, όπως επίσης και η σόμπα.

 

Ολόκληρη η Υπ Απόφαση (σε δόσεις γιατί υπήρχε πρόβλημα στη καταχώρηση):

 

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: οικ. 10315/93

Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού. (ΦΕΚ 369/Β/24-5-93)

 

 

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις των άρθρων 8, 28, 29 και 30 του Ν. 1650/1986 «Για την προστασία του περιβάλλοντος» (ΦΕΚ 160/Α/86), όπως το τελευταίο απ΄ αυτά τροποποιήθηκε με το άρθρο 98 παρ. 12 του Ν. 1892/1990: «Για τον εκσυγχρονισμό και την ανάπτυξη και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ 101/Α/1990)

 

2. Τις διατάξεις της Κοινής Υπουργικής Απόφασης αριθ. 59388/3363/1988 «Τρόπος, όργανα και διαδικασία επιβολής και είσπραξης των διοικητικών προστίμων του άρθρου 30 του Ν. 1650/1986» (ΦΕΚ 638/Β/1988).

 

3. Τις διατάξεις του Ν. 1558/1985 «Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα» (ΦΕΚ 137/Α/1985) και των άρθρων 9 και 13 του Π.Δ. 437/1985 «Καθορισμός και ανακατανομή των αρμοδιοτήτων των Υπουργείων» (ΦΕΚ 157/Α/1985)

 

4. Την ανάγκη μείωσης των εκπομπών ατμοσφαιρικών ρύπων και λήψης των αναγκαίων για το σκοπό αυτό προληπτικών μέτρων.

 

5. Τις διατάξεις της υπ΄ αριθ. Υ.1958/22-12-92 απόφασης του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων: Ανάθεση αρμοδιοτήτων στους Υφυπουργούς Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων Χρήστο Κατσιγιάννη και Γεώργιο Βουλγαράκη» (ΦΕΚ 744/Β/92) αποφασίζουμε:

Άρθρο

1

Επιβάλλεται η εκτέλεση εργασιών συντήρησης-ρύθμισης και τίθενται όροι σωστής λειτουργίας σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 3 και 4 στις ακόλουθες κατηγορίες σταθερών εστιών καύσης:

α. Εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης κτιρίων που χρησιμοποιούνται για κατοικίες, γραφεία καταστήματα, ξενοδοχεία, νοσοκομεία, σχολεία ή άλλους παρεμφερείς σκοπούς.

β. Εγκαταστάσεις θέρμανσης χώρων εργασίας βιομηχανιών ή βιοτεχνικών μονάδων εφόσον όμως πρόκειται για ιδιαίτερες εστίες καύσης, αποκλειστικά για τη θέρμανση των χώρων αυτών.

γ. Εγκαταστάσεις θέρμανσης νερού ή παραγωγής ατμού σε κτίρια ξενοδοχείων, νοσοκομείων, κλινικών, θεραπευτηρίων και λοιπών παρεμφερών χρήσεων σε δημόσια κολυμβητήρια, ιδιωτικές πισίνες και δημόσιες λουτρικές εγκαταστάσεις.

Άρθρο

2

1. Στην περιοχή του ηπειρωτικού τμήματος του νομού Αττικής, στη Σαλαμίνα και στο νομό Θεσσαλονίκης εκτός της περιοχής δυτικά του Γαλλικού ποταμού, για τις εγκαταστάσεις του άρθρου 1 τα μόνα επιτρεπόμενα καύσιμα είναι το ντήζελ θέρμανσης, σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά προδιαγραφές, και αέρια καύσιμα.

 

2. Σε ολόκληρη τη χώρα, στα τζάκια, τις σόμπες και οποιεσδήποτε άλλες εγκαταστάσεις θέρμανσης, απαγορεύεται η χρήση, ως καυσίμων, πλαστικών υλικών, ελαστικών, χρησιμοποιουμένων ορυκτελαίων και απορριμμάτων. Σε περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται για καύση άλλα, πέρα από τα αναφερόμενα στην παράγραφο αυτή υλικά, οι αρμόδιες υπηρεσίες μπορούν, ανάλογο με τη ρύπανση της ατμόσφαιρας που δημιουργούν και τις υφιστάμενες συνθήκες γειτνίασης, να επιβάλλουν μέτρα βελτίωσης ή να τα απαγορεύσουν, με αιτιολογημένη απόφαση.

Άρθρο

3

1. Στις ήδη λειτουργούσες εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που χρησιμοποιούν πετρέλαιο ντήζελ, οι απώλειες θερμότητας με τα καυσαέρια, ή κατ΄ όγκο περιεκτικότητα των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2), η μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης και η θερμοκρασία των καυσαερίων ορίζονται ως εξής:

α. για τα κτίρια που έχουν σταθερές εστίες καύσης με συνολική θερμική ισχύ μεγαλύτερη ή ίση με 400.000 KCAL/H: Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%.

Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2) : 10%.

Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 10%.

Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης: 1 της κλίμακας Bacharach.

Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων:180°C.

β. για τα κτίρια με εγκαταστάσεις που έχουν συνολική θερμική ισχύ μικρότερη από 400.000 KCAL/H:

Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%.

Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 9%.

Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτη αιθάλης: 2 της κλίμακας Bacharach.

Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων: 180°C.

2. Προκειμένου για νέες εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο ντήζελ και τοποθετούνται σε νέα ή παλαιά κτίρια από την έναρξη ισχύος της παρούσας απόφασης και μετά καθορίζονται τα παρακάτω:

Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 15%.

Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή θερμοκρασία καυσαερίων: 280°C

Ελάχιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα καυσαερίων σε CO2: 10%.

Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή δείκτη αιθάλης: 1 της κλίμακας Bacharach.

Σε όσες από τις πιο πάνω εγκαταστάσεις έχουν θερμική ισχύ μεγαλύτερη από 200.000 KCAL/H επιβάλλεται, για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας και προστασίας του περιβάλλοντος, η χρήση διβάθμιων καυστήρων ή άλλων καυστήρων προηγμένης τεχνολογίας.

3. Για τις εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο μαζούτ, των ισχυουσών κάθε φορά προδιαγραφών ποιότητας, καθορίζονται τα παρακάτω:

- Μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή απωλειών θερμότητας με τα καυσαέρια: 20%

- Ελάχιστη επιτρεπόμενη τιμή της περιεκτικότητας των καυσαερίων σε διοξείδιο του άνθρακα (CO2): 9%

- Ανώτατη επιτρεπόμενη τιμή του δείκτης αιθάλης: 4 της κλίμακας Bacharach.

- Ελάχιστη επιτρεπόμενη θερμοκρασία καυσαερίων: 180°C.

4. Oι μετρήσεις που προϋποθέτει η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων παραγράφων γίνονται σύμφωνα με τα πρότυπα αναφοράς ΕΛΟΤ 525-1, 234 και 897, όπως κάθε φορά ισχύουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο

4

1. Για τις εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 ανεξάρτητα από το χρησιμοποιούμενο σ΄ αυτές καύσιμο, με συνολική θερμική ισχύ μεγαλύτερη ή ίση με 400.000 KCAL/H επιβάλλεται η διενέργεια μετρήσεων, τουλάχιστον μια φορά το μήνα και η καταχώρησή τους σε σχετικό βιβλίο.

 

2. Η συντήρηση-ρύθμιση της εγκατάστασης του συστήματος καυστήρα-λέβητα-καπνοδόχου, ανεξαρτήτως ισχύος, γίνεται από τεχνικούς που έχουν σχετική άδεια σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Η παραπάνω συντήρηση, προκειμένου για εγκαταστάσεις στις οποίες χρησιμοποιείται πετρέλαιο ντήζελ, γίνεται τουλάχιστον μια φορά το χρόνο ενώ για τις εγκαταστάσεις στις οποίες χρησιμοποιείται πετρέλαιο μαζούτ, γίνεται δύο τουλάχιστον φορές το χρόνο. Στην τελευταία αυτή περίπτωση γίνεται και καθαρισμός του καπνοσυλλέκτη.

Μετά από κάθε συντήρηση-ρύθμιση, ο συντηρητής συμπληρώνει με επιμέλεια και πληρότητα, και υπογράφει εις διπλούν φύλλο συντήρησης-ρύθμισης, κατά το πρότυπο του συνημμένου στην απόφαση αυτή παραρτήματος και παραδίδει ένα αντίτυπο στον κατά άρθρο 5 υπεύθυνο θέρμανσης του ακινήτου ο οποίος το αρχειοθετεί.

3. Στα κτίρια με εγκαταστάσεις θέρμανσης του άρθρου 1 που λειτουργούν με πετρέλαιο ντήζελ απαγορεύεται η εγκατάσταση και η χρήση καπνοσυλλεκτών.

Άρθρο

5

1. Υπεύθυνοι για τη φροντίδα συντήρησης και τη σωστή λειτουργία του συστήματος καυστήρα-λέβητα-καπνοδόχου των εγκαταστάσεων του άρθρου 1, είναι κατά περίπτωση:

α. Οι ιδιοκτήτες αυτών ή οι νόμιμοι αντιπρόσωποί τους ή αυτοί που έχουν τη χρήση της ιδιοκτησίας.

β. Στο σύστημα της οριζόντιας ιδιοκτησίας υπεύθυνος ως εκπρόσωπος όλων των υποχρέων, είναι ο διαχειριστής.

γ. Προκειμένου για κτίρια όπου στεγάζονται αποκλειστικά υπηρεσίες Νομικών Προσώπων ιδιωτικού Δικαίου, ο τυχόν ορισθείς για το σκοπό αυτό από το καταστατικό ή τον οργανισμό ή τη διοίκηση του νομικού προσώπου υπάλληλος, διαφορετικά ο διευθυντής της στεγαζόμενης μονάδας.

δ. Προκειμένου για κτίρια όπου στεγάζονται αποκλειστικά Υπηρεσίες του Δημοσίου, Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή άλλων Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, υπεύθυνοι είναι οι αρμόδιοι για το θέμα αυτό υπάλληλοι, σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις που διέπουν την οργάνωση και τη λειτουργία της στεγαζόμενης υπηρεσίας, ή εκείνοι που ορίζονται ειδικά για το σκοπό αυτό, διαφορετικά υπεύθυνος είναι οι προϊστάμενος της στεγαζόμενης υπηρεσίας.

2. Οι κατά την προηγούμενη παράγραφο υπεύθυνοι έχουν τις ακόλουθες υποχρεώσεις:

α. Φροντίζουν για τη λήψη των αναγκαίων μέτρων και την εκτέλεση των απαιτουμένων εργασιών ώστε να εξασφαλίζεται η καλή λειτουργία της εγκατάστασης.

β. Κρατούν αντίγραφο του κατά το άρθρο 4 παρ. 2 φύλλου συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης και

γ. Παρέχουν κάθε διευκόλυνση στις αρμόδιες υπηρεσίες ελέγχου.

Άρθρο

6

Ο έλεγχος για την τήρηση των όρων και μέτρων της απόφασης αυτής γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 παρ. 1,2 και 3 του Ν. 1650/1986.

Άρθρο

7

1. Οι παραβάτες των διατάξεων της απόφασης αυτής υπόκεινται στις κυρώσεις των άρθρων 28, 29 και 30 και Ν. 1650/1986 όπως το τελευταίο απ΄ αυτά τροποποιήθηκες με το άρθρο 98 παρ. 12 του Ν. 1892/1990.

 

2. Η διαδικασία επιβολής κυρώσεων δεν ακολουθείται κατ΄ αρχήν, εφόσον ο κατά το άρθρο 5 υπεύθυνος προσκομίσει φύλλο συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης, με τα στοιχεία που καθορίζονται στο συνημμένο στην παρούσα απόφαση Παράρτημα, για τη συγκεκριμένη εκάστοτε θερμαντική περίοδο. Στην περίπτωση αυτή διατυπώνονται υποδείξεις και παρέχεται προθεσμία συμμόρφωσης ανάλογη προς τις απαιτούμενες εργασίες. Εάν μετά την πάροδο της παραπάνω προθεσμίας, με νεώτερο έλεγχο διαπιστωθεί ότι δεν υπήρξε συμμόρφωση, ακολουθείται η διαδικασία επιβολής των νομίμων κυρώσεων.

 

3. Σε περίπτωση που διαπιστώνεται και βεβαιώνεται εγγράφως από τα κατά το άρθρο 6 αρμόδια όργανα ελέγχου, ότι η υπέρβαση των ορίων του άρθρου 3 οφείλεται σε ανεπάρκεια ή ακαταλληλότητα των εργασιών συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης θέρμανσης, οι κυρώσεις της παραγράφου 1 επιβάλλονται στο συντηρητή.

Ανεπάρκεια ή ακαταλληλότητα των εργασιών συντήρησης-ρύθμισης της εγκατάστασης θέρμανσης υπάρχει όταν διαπιστώνεται ότι οι καθοριζόμενες στο άρθρο 3 προδιαγραφές-εκπομπών καυσαερίων και απωλειών θερμότητας δεν τηρούνται παρ΄ ότι έγιναν, για τη συγκεκριμένη θερμαντική περίοδο οι εργασίες συντήρησης-ρύθμισης.

Άρθρο

8

Από της ισχύος της παρούσας απόφασης η υπ΄αριθ.54678/1985 κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων και Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τις σταθερές εστίες καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού» (ΦΕΚ 938/β/86), καθώς και κάθε άλλη διάταξη που έρχεται σε αντίθεση ή ρυθμίζει διαφορετικά θέματα που ρυθμίζονται με την παρούσα απόφαση, καταργούνται.

Άρθρο

9

Προσαρτάται στην παρούσα απόφαση και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος αυτής το Παράρτημα που ακολουθεί.

Άρθρο

10

Από τις διατάξεις της παρούσας δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.

Άρθρο

11

Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα

, 22 Μαρτίου 1993

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΗΜ

.ΕΡΓΩΝ

Γ

. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ

ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Β

. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εμείς τώρα ξεκινάμε έρευνα για την εγκ/ση στο σπίτι που φτιάχνουμε Επειδή για διάφορους λόγους έχουμε κταλήξει στην ενδοδαπέδια θέρμανση με προβληματίζει πολύ αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με τους καυστήρες pellet, ότι θα πρέπει να κρυώσει πλήρως για να καθαριστεί. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για την ενδοδαπέδια λόγω της μεγάλης αδράνειας των υλικών που συμετέχουν στη θέρμανση.

 

ΤΕΣΠΑ την άλλη εβδομάδα εχουμε ραντεβού με ειδικό μηχανικό οπότε θα γράψω τι ειπώθηκε.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσοι ενδιαφερονται για το αντικειμενο,να ψαξουν καλα την αγορα και να μην επιρεαστουν απο ...καλοθελητες που κυκλοφορουν μεσα εδω!

Μειλιχιος,στο προηγουμενο μου post κατι εγραψα(οποιος εχει αγνοια...).

Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ!

Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω.

Ανακεφαλαιωση με δυο λεξεις:

ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ

καλησπερα θα ηθελα πληροφοριεσ για σομπα πελετ που να συνδεετε με τα καλοριφερ μου ευχαριστω σου στελνω κ πμ

.....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα 2τ πελλετ προς 215Ε/Τονο απο alfawood και βλεπουμε.. θα σασ ενημερωνω συνεχεια!![/quote

 

καλησπερα μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες; εμεις που ρωτησαμε μας ειπανε οτι εχει 250Ε ο τονος απο alfawood. μη μου πεις μαγαζι μονο περιοχη. τον λεβητα τον βαλαμε τον φεβρουαριο και καψαμε πελλετ βουλγαρικο και δεν μειναμε ευχαριστημενοι τωρα ψαχνουμε για κατι αλλο.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα! Οπως εχουν γινει τα πραγματα με την τιμη του πετρελαιου και τη θηλεια στο λαιμο μας για τα οικονομικα, ψαχνομαι να βρω καποια λυση για θερμανση. Εχω καλοριφερ (ενδοδαπεδια θερμανση λεβητα και καυστηρα πετρελαιου) και διαβασα στο ιντερνετ οτι μπορεις να αλλαξεις τον καυστηρα με αντιστοιχο που να καιει pellet. Ηθελα να ρωτησω αν το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα, αν αποδιδει την ιδια θερμανση, τι κοστος εχει και τι καταναλωση? Σιγουρα θα ειναι πιο οικονομικο απο το πετρελαιο αλλα θελω να σιγουρευτω πριν κανω οποιαδηποτε κινηση.

Link to comment
Share on other sites

εμείς τώρα ξεκινάμε έρευνα για την εγκ/ση στο σπίτι που φτιάχνουμε Επειδή για διάφορους λόγους έχουμε κταλήξει στην ενδοδαπέδια θέρμανση με προβληματίζει πολύ αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με τους καυστήρες pellet, ότι θα πρέπει να κρυώσει πλήρως για να καθαριστεί. Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για την ενδοδαπέδια λόγω της μεγάλης αδράνειας των υλικών που συμετέχουν στη θέρμανση.

 

ΤΕΣΠΑ την άλλη εβδομάδα εχουμε ραντεβού με ειδικό μηχανικό οπότε θα γράψω τι ειπώθηκε.

 

Σιγουρα αυτό ότι πρέπει να κλείνεις τον καυστήρα δεν ισχύει. Εξάλλου φαντάζεσαι σε χώρες που έχει πραγματικά κρύο να πρέπει να κλείνεις τον καυστήρα μία φορά την εβδομάδα, εκεί δεν θα χρησιμοποιούσε κάνεις αυτό τον τρόπο θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοκαθαριζόμενοι καυστήρες και άλλοι που χρειάζονται καθαρισμό με το χέρι.

Η διαφορά είναι στην τιμή. Μια πρόταση που είχαμε για αυτοκαθαριζόμενο ήταν στα 5500 ευρώ, ενώ μη αυτοκαθαριζόμενοι μπορούν να είναι στα 2500-3000. (Αναφέρομαι μόνο στις εστίες και όχι στο κόστος εγκατάστασης).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα 2τ πελλετ προς 215Ε/Τονο απο alfawood και βλεπουμε.. θα σασ ενημερωνω συνεχεια!![/quote

 

καλησπερα μπορεις να μου πεις απο που το αγορασες; εμεις που ρωτησαμε μας ειπανε οτι εχει 250Ε ο τονος απο alfawood. μη μου πεις μαγαζι μονο περιοχη. τον λεβητα τον βαλαμε τον φεβρουαριο και καψαμε πελλετ βουλγαρικο και δεν μειναμε ευχαριστημενοι τωρα ψαχνουμε για κατι αλλο.

 

Καλημερα δυστηχως ο αντιπρωσοπος της alfawood μας κοροιδεψε ενω ειχαμε προσυμφωνησει 13τονους στα 215Ε/Τ(καναμε παραγγελια 5 φιλοι μαζι) και εχτες που του ειπαμε να μας τα φερει μας τα αλλαξε και μας ζητησε 250/Τ φυσικα την ακυρωσαμε και απο δευτερα θα αναφερουμε το γεγονος στο εργοστασιο! Ειπαμε να μεινουν τα χρηματα μας στην Ελλαδα αλλα καποιοι δεν λενε να βαλουν μυαλο, ετσι θα δοκιμασω το Βουλγαρικο, μου το δινουν μετα απο τα σχετικα παζαρια στα 210/Τ Α¨ ποιοτητα πιστοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο εμενα.Στην οικοδομη μας δεν εχουμε καμια συννενοηση με το πετρελαιο και ετσι σκεφτηκαμε να παρουμε σομπα πελλετ εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια αλλα δεν ξερω αν απο μονη της μια σομπα θα μου ζεστανει ενα ολοκληρο σπιτι 80τμ.Επειδη νοικιαζουμε και καποια στιγμη θα φυγουμε απο εδω θα ηθελα να την περνω μαζι μου οποτε να την συνδεσω με τα καλοριφερ δεν γινετε.Ενδιαφερομαι να παρω απο αυτες που βγαζουν θερμο αερα.Εχετε καποιο γνωστο που να την εχει παρει και να εχει μεινει ευχαριστημενος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.Στην οικοδομη μας δεν εχουμε καμια συννενοηση με το πετρελαιο και ετσι σκεφτηκαμε να παρουμε σομπα πελλετ εχω διαβασει πολλα θετικα σχολια αλλα δεν ξερω αν απο μονη της μια σομπα θα μου ζεστανει ενα ολοκληρο σπιτι 80τμ.Επειδη νοικιαζουμε και καποια στιγμη θα φυγουμε απο εδω θα ηθελα να την περνω μαζι μου οποτε να την συνδεσω με τα καλοριφερ δεν γινετε.Ενδιαφερομαι να παρω απο αυτες που βγαζουν θερμο αερα.Εχετε καποιο γνωστο που να την εχει παρει και να εχει μεινει ευχαριστημενος;

 

Ένας φύλος μου πήρε ξυλόσομπα palazzetti, έδωσε 1000 ευρώ και είναι πολύ ευχαριστημένος. Έχει σπίτι 80 τ.μ. Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει και σόμπες πέλλετ. Μπορείς όμως να κοιτάξεις, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, ιταλικές, βουλγάρικες, κλπ. 80 τ.μ. είναι εύκολο να ζεσταθούν με μια σόμπα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...