Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καυστηρας pellet γνωρίζει κανείς ?


gentriana

Recommended Posts

Ένας τόνος πετρέλαιο 780? = με 2,5 τόνους πελετ Χ250 = 625 ?, και αυτό εφόσον είναι καλής ποιότητας , όχι από Βουλγαρία και με πολύ χαμηλή υγρασία .

 

Μειονεκτήματα ?

Χαμαλίκι

Χώρος αποθήκευσης

Δίκτυο διανομής

Δίκτυο service

Βρομιά

:cool::cool: Αν δεν υπέγραφες ως "ΟΡΥΚΤΟ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΟ natural gas" , θα στοιχημάτιζα ότι είσαι διανομέας πετρελαίου θέρμανσης φίλε μου.

 

Μα πόση λύσσα βγάζουν όλοι (ΙΔΙΩΣ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ) για μία ΕΓΧΩΡΙΑ Ανανεωσιμη πηγή ενέργειας;:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρήκα μια μεγάλη και ενδιαφέρουσα συζήτηση με εκατοντάδες παραθέσεις επαγγελματιών και χρηστων πέλλετς.

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Ήταν πολύ κατατοπιστικό. Το μόνο που με προβληματίζει είναι που θα τα ξεφορτώνουμε, γιατί ο καυστήρας θα είναι στην πίσω πλευρά του σπιτιού. Μπροστά υπάρχει το γκαράζ, που είναι το μόνο που έχει πρόσβαση στον κήπο του σπτιού, που βρίσκεται στο πίσω μέρος. Δεν μπορεί όπως να μπει φορτηγό.

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει αγνοια για το αντικειμενο,να μη γραφει αερολογιες!

Σωρεια μειονεκτηματων!

------------------------------

Ειμαι στην Δραμα.Προσφατα,γειτονας μου σε μονοκατοικια,εγκατεστησε καυστηρα απο Βουλγαρια για χωρους 160 τμ.

Εφοδιαζεται με pelet απ εκει. Καυση και θερμανση ΡΟΛΟΙ!

Και τωρα το πιο ενδιαφερον.

Τιμη καυστηρα συν εγκατασταση : 1800 ευρω

Τιμη pelet ανα τονο : 130 ευρω

Η συσκευασια ειναι συνηθως σε σακκουλα 15 kg.

Στον εναν μηνα,καιει περιπου 2 τονους pelet.

 

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει αγνοια για το αντικειμενο,να μη γραφει αερολογιες!

Σωρεια μειονεκτηματων!

------------------------------

Ειμαι στην Δραμα.Προσφατα,γειτονας μου σε μονοκατοικια,εγκατεστησε καυστηρα απο Βουλγαρια για χωρους 160 τμ.

Εφοδιαζεται με pelet απ εκει. Καυση και θερμανση ΡΟΛΟΙ!

Και τωρα το πιο ενδιαφερον.

Τιμη καυστηρα συν εγκατασταση : 1800 ευρω

Τιμη pelet ανα τονο : 130 ευρω

Η συσκευασια ειναι συνηθως σε σακκουλα 15 kg.

Στον εναν μηνα,καιει περιπου 2 τονους pelet.

 

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.

 

Δηλαδή LAMAR πετρέλαιο έκαιγε ένα τόνο τον μήνα ή λιγότερο ? Και όταν λες ότι τον αγόρασε από εκεί ? Πήγε ο ίδιος ή είχε κάποιον γνωστό ?

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει αγνοια για το αντικειμενο,να μη γραφει αερολογιες!

Σωρεια μειονεκτηματων!

------------------------------

Ειμαι στην Δραμα.Προσφατα,γειτονας μου σε μονοκατοικια,εγκατεστησε καυστηρα απο Βουλγαρια για χωρους 160 τμ.

Εφοδιαζεται με pelet απ εκει. Καυση και θερμανση ΡΟΛΟΙ!

Και τωρα το πιο ενδιαφερον.

Τιμη καυστηρα συν εγκατασταση : 1800 ευρω

Τιμη pelet ανα τονο : 130 ευρω

Η συσκευασια ειναι συνηθως σε σακκουλα 15 kg.

Στον εναν μηνα,καιει περιπου 2 τονους pelet.

 

Θα απαντησω σε οποιαδηποτε ερωτηση,αλλα ισως οχι αμεσα.

Δηλαδή καίει 67 κιλά την ημέρα.:shock::shock: Απαραδεκτο.

Έχω δει τέτοιο Βουλγάρικο ξυλοκάζανο με καυστήρα πέλλετ φορεμένο πάνω.

Θερμοκρασία καυσαερίων 220 βαθμούς. Την στιγμή που το δικό μου βγάζει 105-120, ενω κάποια Αυστριακά πανακριβα βγάζουν 90.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσοι ενδιαφερονται για το αντικειμενο,να ψαξουν καλα την αγορα και να μην επιρεαστουν απο ...καλοθελητες που κυκλοφορουν μεσα εδω!

Μειλιχιος,στο προηγουμενο μου post κατι εγραψα(οποιος εχει αγνοια...).

Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ!

Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω.

Ανακεφαλαιωση με δυο λεξεις:

ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ

Link to comment
Share on other sites

οσοι ενδιαφερονται για το αντικειμενο,να ψαξουν καλα την αγορα και να μην επιρεαστουν απο ...καλοθελητες που κυκλοφορουν μεσα εδω!

Μειλιχιος,στο προηγουμενο μου post κατι εγραψα(οποιος εχει αγνοια...).

Ο ογκος της παραγωγης καυστηρων pelet απο την Βουλγαρια,πηγαινει στην ΙΤΑΛΙΑ! ...ΕΡΑΤΟ καυστήρα (leader της Βουλγαρικής αγοράς) στην Ιταλία δεν έχω δει τόσα χρόνια. Ενώ στην ιστοσελίδα της έχει ένα σωρό Ιταλικές φιρμες που τα εργοστάσια είναι στην Ιταλία.

Αν τυχόν εννοείς ότι τα Ferroli κατασκευάζονται στην Βουλγαρία, αυτό πιθανόν να αληθεύει. Πες μας.

Τυχαινει απο το 1991 με δυο δικες μου εταιρειες να ειμαι και στην Βουλγαρια και ....κατι γνωριζω.

Ανακεφαλαιωση με δυο λεξεις:

ΨΑΞΤΕ ΚΑΛΑ

...πόσο πιο καλά θα ήταν ...

να ήσουν πιο συγκεκριμένος....

Προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα.

Αν κατάλαβε κάποιος άλλος, ας μας πει.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πιστευω οτι ο λεβητας pellet είναι μονόδρομος για τις μονοκατοικίες.

Και για την ωρα οι σομπες για τις πολυκατοικιες.

Μετά απο 2 μήνες χρήση ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Εχω αγοράσει τον ADGREEN και ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με το πετρελαιο.

Οσο αφορα την επιπλεον εργασια που επιβαλει ο λεβητας νομιζω πως μπροστα στην οικονομία που προσφερει δεν ειναι τιποτα.

Προσοχη μεγάλη στην τεχνικη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά, όσοι βάλατε πελετ.... πωωωωςςς πήγε ο χειμώνας;;

Κατανάλωση: Ήταν τελικά πράγματι οικονομικότερο για την "ίδια ζέστη";

Λειτουργικότητα: Σας κούρασε το φόρτωμα και το καθάρισμα;

Συντήρηση: Χρειάζεται συχνά; Κόστος;

 

Γενικότερες εντυπώσεις... από τη σεζον...

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον...! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιά ενημερώνομαι εδω.

Όπου έχουν μαζευτεί πολλοί επαγγελματίες του χώρου και υπάρχει ζωντανή συζήτηση (180 σελίδες) με φωτο και βίντεο

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=56&t=177808&p=3541742#p3541742

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω άποψη για τα pellets.

Θεωρώ ότι το ενεργειακό τζάκι μπορεί να βοηθήσει μόνο ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης και αυτό κυρίως σε ένα μεγάλο εννιαίο χώρο. Αν το σπίτι έχει πολλούς μικρούς χώρους τότε το ενεργειακό τζάκι δεν θα βοηθήσει.

 

Θεωρώ ότι το καλύτερο σύστημα είναι Φυσικό Αέριο αν μπορείς να βάλεις, με υποστήριξη από τον ήλιο. Τοι σύστημα θερμαίνει το νερό του καλοριφέρ τόσο από τον λέβητα όσο και από τον ήλιο. Φυσικά το σύστημα περιλαμβάνει και ηλιακό θερμόσύφωνα. Μάλιστα το βέλτιστο είναι στις κρύες μέρες που έχουν συνεφιά, οπότε δεν έχεις παραγωγή από τον ήλιο, να χρησιμοποιείς το Φυσικό Αέριο για θέρμανση του νερού χρήσης, και όχι ηλεκτρικό θερμοσύφωνα.

 

Τέτοια συστήματα έχει η buderus, ο Μαλτέζος και άλλοι. Νομίζω ότι το κόστος είναι περίπου 3-4 χιλιάδες επιπλέον από ένα κλασσικό σύστημα κεντρικής θέρμανσης, στο οποίο όμως θα έβαζες ξεχωριστά με άλλα 1500 έναν ηλιακό τριπλής ενέργειας.

 

Πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι μέγιστη επίδραση στην απόδοση ενός συστήματος θέρμανσης έχουν:

1. Η θερμομόνωση του κτιρίου. Ακόμη και αν οι τοίχοι δεν έοχυν καλή θερμόνωση, και μόνο η αντικατάσταση των κουφωμάτων με θερμοδιακοπτώμενα (ή αντίστοιχα PVC), δίνει εντυπωσιακά αποτελέσματα. Αντίστοιχα μέγιστο ρόλο παίζει η θερμομόνωση της οροφής. Ο ζεστός αέρας πάει προς τα πάνω. Αν λοιπόν η οροφή είναι αμόνωτη, τότε ο θερμός αέρας πηγαίνοντας πάνω (όπως είναι η φυσική του ροή) θα ψύχεται από το ταβάνι, και όχι από την φυσική κυκλοφορία του αέρα εντός του σπιτιού.

2. Η θέση των σωμάτων. Η βέλτιστη θέση είναι κάτω από τα κουφώματα (αν μιλάμε για παράθυρα) ή διπλα (αν μιλάμε για μπαλκονόπορτα) ώστε να δημιουργεί ένα θερμικό τείχος και να μην αφήνει τον αέρα να κρυώσει τόσο πολύ από την "θερμική τρύπα" του κουφώματος.

 

Εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς παραβλέπουμε την σχεδίαση και θερμομόνωση των κτιρίων και ψάχνουμε για οικονομία μόνο ώς προς το καύσιμο που χρησιμοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενεργειακο τζακι .......η αληθεια ειναι οτι μας εσωσε εχω να βαλω πετρελαιο 2 χρονια ...ουτε περιση ουτε φετος εβαλα .......το σπιτι ειναι μαζονετα

οταν το ανεβαζα στο 100 και δουλευε ολο το βραδυ η ζεστη ανεβαινε στον πανω οροφο και το δωματιο της μικρης που ειναι στην ευθεια της σκαλα ζεστενοταν ,οταν εκλεινα πορτα μπανου και του υπνοδωματιου μου....

ολο ο οροφος και τα δωματια των παιδιων των μεγαλων δεν βραζανε αλλα εσπαγε ο παγος .....και αυτα ληπουν σχεδον ολοι μερα αρα καλα ηταν ......

Πρεπει ομως να εχεις ξυλα διοτι τρωι πολλα ...............τωρα σαυτο το θεμα δεν ξερω αν θα σε συμφερει ....εγω οι ελιες που ειχα,ειχαν καει πριν 3 χρονια και ετσι ειχα πολλα ξυλα ....του χρονου θα εχω πιο λιγα αλλα μενω κρητη κατι θα βρω χωρις να αγορασω ...................κατα ταλλα δεν θα το αλαζα με τιποτα και ταλεφτα που εδωσα χαλαλι τα εβγαλα φετος

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου σε ολους.θα θελα να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου αποψη καθως στο σπιτι που μενουμε ειμαστε μολις δυο χρονια και καναμε απιστευτη ερευνα σχετικα με την θερμανση του.θεωρουμε την καλυτερη επενδυση αρχικα τα κουφωματα καθως αυτα θα πρεπει να ναι σε θεση να συντηρουν την θερμανση μεσα στο χωρο.μενουμε στον τριτο οροφο χωρις να εχουμε επανω αλλο διαμερισμα.στην συνεχεια τοποθετησουμε ενεργειακο τζακι το οποιο κανει απιστευτη οικονομια καθως το καιμε απο νωρις το απογευμα μεχρι αργα το βραδυ και για κεντρικη θερμανση επιλεξαμε το φυσικο αεριο με δικο μας ατομικο καυστηρα.φετος πληρωσαμε σε συνολο 700 ευρω με ζεστο νερο απεριοριστο και τα σωματα αναμμενα στους 22 βαθμους απο το πρωι μεχρι το απογευμα.

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο λεβητας pellet είναι μονόδρομος για τις μονοκατοικίες.

Και για την ωρα οι σομπες για τις πολυκατοικιες.

Μετά απο 2 μήνες χρήση ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Εχω αγοράσει τον ADGREEN και ειδα μεγαλες διαφορες σε σχεση με το πετρελαιο.

Οσο αφορα την επιπλεον εργασια που επιβαλει ο λεβητας νομιζω πως μπροστα στην οικονομία που προσφερει δεν ειναι τιποτα.

Προσοχη μεγάλη στην τεχνικη υποστήριξη.

 

Μπορεις να μιλήσεις λίγο με νούμερα;

Πόσο σου κόστιζε πριν, πόσο τώρα, πόσο το καις, κάθε πότε χρειάζεσαι ανεφοδιασμό, κάθε πότε συντήρηση, τυχων αρνητικα σημεια, τι κέρδισες, τι έχασες... και ό,τι άλλο μπορείς και έχεις τη διάθεση να σχολιάσεις θα ήταν χρήσιμο! :D

 

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μιλήσεις λίγο με νούμερα;

Πόσο σου κόστιζε πριν, πόσο τώρα, πόσο το καις, κάθε πότε χρειάζεσαι ανεφοδιασμό, κάθε πότε συντήρηση, τυχων αρνητικα σημεια, τι κέρδισες, τι έχασες... και ό,τι άλλο μπορείς και έχεις τη διάθεση να σχολιάσεις θα ήταν χρήσιμο! :D

 

Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον! :D

 

αμειωτο το ενδιαφερον κι απο εδώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα να ρωτήσω όσους έχουν πελετ σομπα ή καυστηρα, αν ειναι θορυβώδες. Θέλουμε να το βαλουμε στην κρεβατοκάμαρα και ο τεχνικος μας απετρεψε, λέγοντας οτι δεν θα μπορούμε να κοιμηθούμε. Το σαλόνι λέει ειναι ηχογενής περιοχή και δεν θα ενοχλεί. Εμεις όμως που δεν παρακολουθούμε τηλεόραση και που στην κρεβατοκάμαρα πάμε μόνο για ύπνο θεωρούμε οτι είναι προτιμότερο να το ακούσουμε 2-3 φορές που θα δουλέψει το βράδυ πα΄ρα όλη μέρα στο σαλόνι. Ποια είναι η γνώμη σας?

εχουμε καταλήξει στην edilkamin, ξέρετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τοποθετήσει καυστήρα πέλλετ και κάνει λιγότερο θόρυβο από ότι ο καυστήρας πετρελαίου. Οσον αφορά αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να διαλέξετε τον κατάλληλο καυστήρα για τα τμ του σπιτιού σας. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που γνωρίζουν το θέμα και έχουν τοποθετήσει αρκετούς τέτοιου τύπου καυστήρες. Ολοι το παίζουν ειδήμονες, αλλά οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Στα μείον μπορώ να αναφέρω ότι πρέπει να πληρώσεις εφάπαξ πολλά λεφτά και ότι μία φορά τη βδομάδα πρέπει κάποιος να κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο να γεμίζει το χωνί με πέλλετ και να αφαιρεί τη στάχτη καθώς και ότι η αποθήκευση των πέλλετ καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της αποθήκης (εννοείται ότι δεν θα παραγγέλνεις κάθε βδομάδα 20 σακιά), ενώ στα συν ότι γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα ειδικά αν ζεις σε κρύα περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε τοποθετήσει καυστήρα πέλλετ και κάνει λιγότερο θόρυβο από ότι ο καυστήρας πετρελαίου. Οσον αφορά αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι να διαλέξετε τον κατάλληλο καυστήρα για τα τμ του σπιτιού σας. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που γνωρίζουν το θέμα και έχουν τοποθετήσει αρκετούς τέτοιου τύπου καυστήρες. Ολοι το παίζουν ειδήμονες, αλλά οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα. Στα μείον μπορώ να αναφέρω ότι πρέπει να πληρώσεις εφάπαξ πολλά λεφτά και ότι μία φορά τη βδομάδα πρέπει κάποιος να κατεβαίνει στο λεβητοστάσιο να γεμίζει το χωνί με πέλλετ και να αφαιρεί τη στάχτη καθώς και ότι η αποθήκευση των πέλλετ καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της αποθήκης (εννοείται ότι δεν θα παραγγέλνεις κάθε βδομάδα 20 σακιά), ενώ στα συν ότι γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα ειδικά αν ζεις σε κρύα περιοχή.

 

εκεί που εχει φτασει το πετρελαιο πλεον κ σε μέρος που δε κανει πολυ κρυο να 'σαι.... δε συμφερει..............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

Ψαχνω αμεσα για σομπα πελλετ για το σπιτι γιατι ερχεται χειμωνας κ το πετρελαιο θα παει στα υψη! Περυσι καψαμε τρελλο πετρελαιο κ δεν ζεσταθηκαμε καθολου κ τωρα με το παιδι δεν ειναι να τραβηξουμε τα ιδια.

Το σπιτι ειναι 150 τμ παραθαλασσιο.

Οσοι εχετε βαλει ειστε ευχαριστημενοι? Γνωριζετε καποιον στη θεσσαλονικη η περιχωρα που να τις εχει οικονομικα? Οσο γινεται δλδ! Ποσο κοστιζει μια σομπα πελλετ που να καλυπτει τον χωρο μου?

Α κ κατι αλλο. Υπαρχει σομπα πελλετ χωρις μπουρι? Κ γενικως τι συντηρηση χρειαζονται?

Πιο πολυ ενδιαφερομαι για την σομπα κ το κοστος της το καυσιμο ειναι πλεον ευκολο να το βρεις!

Οποιος ξερει κατι/καποιον να μου πει θα με βοηθησει ιδιαιτερα!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε βρε παιδια ολοι πετρελαιο κ φυσικο αεριο θα καψετε? Μακαρι να τα εχετε τα λεφτα ευχη μου εγω παντως δεν εχω γιαυτο ψαχνω πελλετ.

Αλλα απο οτι φαινεται τζιφος στο φορουμ!

Ευχομαι να παθεις οτι σκεφτεσαι εσυ για μενα !!!

 

Link to comment
Share on other sites

mag279 ,

εισαι απο Θεσσαλονικη απ οτι βλεπω. Κανε μια βολτα μεχρι την Βουλγαρια και θα βρεις αυτο που θελεις με τα μισα χρηματα. Τα καυσιμα(πελετ) και αυτα θα τα βρεις πολυ πιο φθηνα.

Αρκει να σου πω καυστηρας πελετ 32 kw , 2.000 ευρω (Ιταλικος).

Υπαρχουν και παρα πολλες θερμαστρες για πελετ. Δεν θυμαμαι τιμες γιατι δεν με ενδιεφερε Θα παρω αυτες τις μερες τον καυστηρα, Οτι θελησεις ,οταν μπω ξανα εδω, θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη λυση φαινεται η θερμανση με pellet αλλα πολυ ακριβοι οι καυστηρες και οι εποχες δυσκολες

βεβαια κανεις αποσβεση σχετικα συντομα αλλα ξαφνικα να δωσεις 3500ε για νεο καυστηρα δεν ειναι και λιγα

Link to comment
Share on other sites

το pellet είναι πεπιεσμένο πριονίδι ξύλου...στο μαγαζί που δούλευα εγω στην Αττική είχαμε αλλά δεν ξέρω για σόμπα...θα σε συμβούλευα καυστήρα πετρελαίου pellet ή αν έχεις να διαθέσεις ενεργειακό τζάκι-είναι αυτά που καίνε ξύλο και κλείνουν με πόρτα τζαμένια-που έχουν φοβερή απόδοση (δούλευα εγω στο μαγαζί 90 τ.μ. τα ζέσταινε για πλάκα στο τέταρτο με 3 κούτσουρα)..στη Θεσσαλονίκη έχετε αρκετά καλά μαγαζιά να κάνεις την έρευνα αγοράς σου!!θα περιμένω να μας πεις εντυπώσεις και κόστος το χειμώνα

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και εγω..

θελουμε να βαλουμε μια σομπα στο κεντρο του σπιτιου για να τη δουλευουμε επικουρικα..εχουμε καλοριφερ..αλλα θα προσπαθησουμε να μειωσουμε λιγο την καταναλωση πετρελαιου...

 

εχω ακουσει ομως οτι ειναι παρανομο σε αττικη και θεσσαλονικη..γνωριζει κανεις κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...