Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Οι περισσοτεροι γυναικολόγοι ειναι ελευθεροι επαγγελματίες και μονοι τους "κοστολογουν" τον εαυτο τους. Απο τη στιγμή που καποιος γιατρός χρεωνει 100 ευρώ την επίσκεψη και εχει πελατεία ..μπράβο του. Αν ήμουν γιατρός το ίδιο θα έκανα. Για εμένα απαράδεκτο είναι ενας γιατρός να μην κόβει αποδείξεις, να μην ειναι ξεκάθαρος στο θεμα της τιμής τοκετού και να τη μαθαίνεις λιγο πριν γεννησεις οταν πλεον δεν εχεις περιθώρια αλλαγής γιατρού, απαράδεκτο είναι να προτείνει μεγαλο αριθμό φαρμάκων εαν δεν συντρεχει λόγος, απαράδεκτο είναι να παραπλαναται η εγκυος και να οδηγειται σε καισαρική με μοναδικό σκοπό ο γιατρός να "προλάβει" τα απογευματινά του ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραιότατα,

λοιπόν και εγώ που έκανα το PAPP-A και την αυχενική στο Μητέρα Κρήτης, πλήρωσα σαν την σκασμένη 195€ είπα και ευχαριστώ και όταν πήγα στο Κ#@&*- ΤΕΒΕ εκτός το ότι μου είπαν ότι αυτά είναι πολύ εξειδικευμένες εξετάσεις , ( γιατί τους ρώτησα να σας κρατάω τις αποδείξεις για το τέλος??) μου είπαν ότι θα μου δώσουν στο τέλος το αστρονομικό ποσό των 800€ αν και εφόσον τους πάω το ποιστοποιητικό ( έτσι γραφεται?? :?: ) γέννησης.... Το ότι καθε δίμηνο τους πληρώνω 600€ και δεν παίρνω τίποτα το λογαριάζει κανείς επιτέλους? ΟΥΦ τα είπα και ηρέμησα λίγο...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω ΤΕΒΕ εχω...τα χρηματα ειναι λιγα...λιγοτερα απο ολα τα ταμεια....

 

παντως εμενα οσες εξετασεις μου χει γραψει ο γυναικολογος τις κανω μεσω ΤΕΒΕ,ωστε τουλαχιστον να γλιτωνω καποια χρηματα απο κει

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η εγκυμοσύνη ο γιατρός μου έπαιρνε σε κάθε επίσκεψη (μια φορά το μήνα και στον 9ο κάθε 15) το ποσό των 40 ευρώ με απόδειξη φυσικά.

Kαι κατά τον 4ο τον ρώτησα για τη αμοιβή του στη γέννα και μου είχε πει 1800 ευρώ είτε φυσιολογικός είτε καισαρική, για 4κλινο δωμάτιο.

Σχεδόν κάθε μήνα με έστελνε για εξετάσεις αίματος-ούρων (πολλές από αυτές εξειδικευμένες) τις οποίες έκανα στο IAΣΩ καθαρά για λόγους δικής μου ευκολίας (έμενα απέναντι!). Συγκρίνοντας με άλλες έγκυες που έκαναν τις ίδιες εξετάσεις σε άλλα διαγνωστικά κέντρα, οι τιμές του IAΣΩ ήταν πολύ καλύτερες.

Όσο για το IKA, ο γιατρός μου ήταν κάθετα αρνητικός!

Για τους μεγάλους υπερήχους με έστελνε αποκλειστικά στο EMBPYO, και μετά κατάλαβα ότι συνεργάζεται μαζί τους. Γι'αυτό και είχα πάντα άμεση εξυπηρέτηση, χωρίς αναμονή. Aλλά οι τιμές, τσουχτερές. Όμως είμαι ήσυχη γιατί ξέρω ότι το EMBPYO είναι μέσα στα 2-3 καλύτερα διαγνωστικά της Aθήνας.

 

Tώρα στη 2η εγκυμοσύνη, οι τιμές του είναι ίδιες. 40 ευρώ η επίσκεψη (κάθε μήνα προς το παρόν) και 1800 ευρώ η γέννα σε 4κλινο. Φυσικά με αποδείξεις.

H διαφορά με την 1η εγκυμοσύνη, είναι ότι εξετάσεις αίματος-ούρων έχω κάνει MIA μόνο φορά! Kαι κάθε φορά που τον ρωτάω αν πρέπει να κάνω, μου λέει "αφού όλα πάνε καλά, γιατί να κάνεις;". Oύτε για προγεννητικό με έστειλε, όυτε για καμπύλη ζαχάρου.

Ίσως επειδή η 1η εγκυμοσύνη πήγε πολύ καλά (νοκ-νοκ, χτυπάω ξύλο!), είναι πολύ πιο ήσυχος και θεωρεί ότι δεν υπάρχει λόγος.

Πάλι για τους μεγάλους υπερήχους με στέλνει στο EMBPYO.

 

Θεωρείται μεγαλογιατρός και πρέπει να είναι και μεγαλομέτοχος στο IAΣΩ γιατί στην γέννα μου, μόλις οι νοσοκόμες ακούγαν το όνομά του, έτρεχαν σαν παλαβές. Όποτε χρησιμοποίησα το όνομά του για κάποιο λόγο, σούζα όλοι.

Tο βασικό είναι ότι τον εμπιστεύομαι. Tον εμπιστευόμουν και πριν τη γέννα γιατί τον έχω 13 χρόνια. Aλλά και στη γέννα ήταν άψογος και με βοήθησε να αποκτήσω ένα υγιέστατο παιδάκι.

Aκόμα και να μην είχα την ασφάλεια, δεν θα τον άλλαζα με τίποτα. Στην 1η γέννα που η ασφάλεια δεν μου κάλυψε σχεδόν τίποτα, ούτε που πέρασε απ΄το μυαλό μου να πάω σε άλλον.

Eίναι πολύ αυστηρός με το προσωπικό του, πολύ απότομος στους τρόπους του μαζί τους, τα ραντεβού του έχουν πάντα καθηστέρηση τουλάχιστον μισής ώρας (αν και τον τελευταίο καιρό αυτό έχει αλλάξει) αλλά σε μένα πάντα ήταν άψογος. Kαι αυτό είναι που μετράει.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πας στα πρωινά ιατρεία η επίσκεψη κοστίζει 3,00 € αν δεν την έχεις γράψει στο βιβλιάριο.Εγώ δεν μπαίνω στον κόπο για αυτό το ποσό..Τώρα αν πας σε απογευματινό ιατρείο η επίσκεψη είναι πράγματι 50-60€.

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ακούσει ότι ο Αγιος Λουκάς έχει και μαιευτικό τμήμα!

Τον έχει αγοράσει η Euromedica?

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια sorry που επεμβαίνω αλλά θέλω να απαντήσω σε κάποιες απορίες σας λόγω του ότι εργάζομαι σε ένα από τα ανωτέρω μαιευτήρια και ξέρω περίπου τι παίζει!

1ον ο κάθε γιατρός χρεώνει ότι νομίζει και όσο κοστολογεί τον εαυτό του δηλ. αν πας σε μεγαλογιατρό δεν θα σου πάρει τα ίδια με ένα γιατρό "κατώτερης" σειράς

2ον οι μεγαλογιατροί δεν είναι απαραίτητα και καλύτεροι γιατροί γιατί παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα για να ανέβει κάποιος (πχ δημόσιες σχέσεις)

3ον (αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό -δεν ισχύει πάντα) όσο περισσότερο πελατεία έχει κάποιος τόσο περισσότερο σε αντιμετωπίζει σαν μάζα και δεν πολυασχολείται

4ον αν κάποια πάει σε σουϊτα εννοείται ότι δεν έχει την ίδια οικονομική άνεση με κάποια που θα πάρει 6κλινο, οπότε και ο γιατρός βρίσκει την ευκαιρία να τα πάρει από όπου υπάρχει έδαφος...

5ον προσωπική συμβουλή: χωρίς να ξέρω τον γιατρό της κάθε κοπέλας, για τα U/S καλύτερα να μην βασίζεστε μόνο στην κρίση του γιατί οι περισσότεροι δεν ξέρουν να "διαβάζουν" υπέρηχο. Μπορείτε να πάτε και στο τμήμα U/S του μαιευτηρίου σας όπου οι γιατροί είναι εξειδικευμένοι και βλέπουν πολλά. Ελπίζω για το τελευταίο να μη σας άγχωσα! (και το κυριώτερο ελπίζω να μην τα διαβάσει κάνένας γιατρός αυτά !!!!!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. ξέχασα να ευχηθώ σε όλες σας με το καλό να γεννήσετε και να είναι όλα υγιέστατα και ζουμπουρλούδικα μωράκια!!!!!!!

Εγώ έκανα το πρώτο μου παιδάκι τον Αύγουστο που μας πέρασε και ψάχνομαι για την βάφτιση τώρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα ακούσει ότι ο Αγιος Λουκάς έχει και μαιευτικό τμήμα!

Τον έχει αγοράσει η Euromedica?

 

Nαι, έχει και μαιευτικό τμήμα, και μάλιστα λειτουργεί και σε νέες εγκαταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

εμας ο γιατρος μας επαιρνε 40 ευρω την καθε επισκεψη μεχρι τον 7ο μηνα,μετα τιποτα και μετα που γεννησα και με ειδε 2-3 φορες παλι τπτ.μας ζητησε και τις 2 φορες 1700 ευρω στο καθε παιδι και του δωσαμε 2000 την φορα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ 45 ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ.ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΘΕΛΕΙ 900 ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ Η ΜΕΑ 350.ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΞΤΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια.

 

Εμένα ο γιατρός μου παίρνει 90 ευρώ την επίσκεψη και η αμοιβή του για τη γέννα είναι αντίστοιχη με το κόστος του δωματίου (ΙΑΣΩ). Επίσης μας είπε ότι πρέπει να δώσουμε και 250 ευρώ στη μαία (χωρίς απόδειξη, αλλιώς με απόδειξη 350), το οποίο μας χάλασε και κυρίως μας απογοήτευσε γιατί το θεωρήσαμε ψιλικατζίδικο. Αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς γιατί πώς να αλλάξω γιατρό τελευταία στιγμή (είμαι στον έβδομο); Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου συνεργάζεται σταθερά με τη δική του μαία η οποία είναι και σε όλες τις εξετάσεις στο γραφείο του και στο ΙΑΣΩ. Είχε ή ξέρει καμιά σας αντίστοιχη περίπτωση όπου έπρεπε να πληρώσει και τη μαία;

Link to comment
Share on other sites

Angel74 εγω στη γεννα μου ειχα μεσα το γιατρο μου , ο οποιος μου χρεωνε 50 ευρω το μηνα,ασχετα με τη συχνοτητα των επισκεψεων συν 1200 για την γεννα, τη μαια που ειχε εκεινη την ωρα που πηγα βαρδια στην κλινικη(την οποια κανονικα δε πληρωνεισ αλλα για το καλο της δωσαμε 150 ευρω.) αλλη μια μαια την οποια ειχα εγω,οπως λες εσυ εξτρα,αλλα την ειχα ζητησει εγω γιατι μαζι καναμε τα μαθηματα του ανωδυνου κ ενιωθα "ασφαλεια" η οποια μας χρεωσε 150 ευρω + 90 ευρω τα μαθηματα. την νεογνολογο (200ευρω) κ τον αναιστησιολογο για την επισκλιριδιο (270 ευρω) κ κλινικη ειχε fix τιμη για οσες μερες κατσεις 1100 ευρω στο ολοκληρο δυκλινο που ζητησα εγω για να κοιμαται μαζι μου ο αντρας μου.αρα νομιζω πως τα 250 η 350 ευρω που σου λεει ο γιατρος σου και μαλιστα σε υποχρεωνει να εχεις κ τη μαια του ειναι πολλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου παίρνει 90 ευρώ την επίσκεψη ....

 

 

Τι λες βρε κορίτσι μου ! Αν είναι δυνατόν !!! :?

 

Εξαρταται τι χρεωνει σ αυτα τα 90 ευρω.

Εμενα ας πουμε η τυπικη ετησια γυναικολογικη εξεταση ειναι 100 ευρω αλλα κανει υπερηχο κολπικο και στηθος , ψηλαφιση στηθους ,, γυναικολογικη εξεταση και τεστ παπ με αποδειξη ολα :wink:

Θεωρω πολυ πιο ακριβο εναν γιατρο που ειχα παλια που μου επαιρνε 30 ευρω (αυτος που εχω τοτε επαιρνε 70) αλλα δεν μου εκανε τιποτα αλλο περα απο μια γυναικολογικη εξεταση και δεν μου εδινε και αποδειξη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ! Μου φαίνεται πολύ ακριβό για μηνιαία εξέταση εγκυμοσύνης ! Άλλο η ετήσια ! :?

 

Για μηνιαα...ναι ειναι πολλα φανταζομαι..εγω νομιζα για ετησια :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και πολλά τα λεφτά για μιά μηνιαία εξέταση εγκυμοσύνης...ο Χριστός κι η Παναγία.

 

Εγώ δίνω 30? τον μήνα στον γιατρό μου...που είναι πολύ καλός γιατρός κι άριστος επιστήμονας.

Επειδή πολύ λένε ότι όταν παίρνει τόσα λίγα ο γιατρός θα είναι κανένας της πλάκας, αλλά εγώ δεν είμαι αυτής της άποψης.

Δεν τα πιστεύω αυτά...νομίζω πως είναι στην κρίση του γιατρού κατά πόσο θα εκμεταλλευτεί τον ασθενή του.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Στα 90 ευρώ που μου παίρνει συμπεριλαμβάνεται ο μηνιαίος υπέρηχος. Δηλαδή πάω εκεί, κάνουμε τον υπέρηχο όπου μας εξηγεί διάφορα κατά τη διαδικασία και μετά πάμε στο γραφείο του και μιλάμε για την εξέλιξη του τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ακριβό τον βρίσκω...πω πω πολλά λεφτά βρε συ :shock:

εγώ πληρώνω 30? με τον υπέρηχο κτλ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και πάλι ακριβό τον βρίσκω...πω πω πολλά λεφτά βρε συ :shock:

εγώ πληρώνω 30? με τον υπέρηχο κτλ.

 

 

Συμφωνώ.

Για τα ίδια εμείς δίνουμε 40 το μήνα.Και η συζήτηση κρατάει τουλάχιστον μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

σωστά γερακίνα...

κι έχω μείνει και περισσότερο από μισή ώρα μέσα.

Οπότε κι εδώ πάλι λέω πως είναι στην κρίση του γιατρού...αλλά τα 90? για μένα είναι εκμετάλλευση...και γενικά ότι είναι πάνω από 50? έτσι το βλέπω.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...