Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Αν υπάρχει κάποια δύσκολη περίπτωση σύλληψης, εγκυμοσύνης ή και για γυναικολογικά θέματα μπορώ να στείλω τα στοιχεία του με προσωπικό μύνημα στην κοπέλα. Ο συγκενκριμένος ασχολείται και με εξωσωματικές και είναι επίκουρος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αθήνων.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κρατηθείτε: ο γιατρός μου μου πήρε 800 ευρώ το Μάρτιο για καισαρική (!!!), όσα δηλαδή μου είχε πάρει και 4 χρόνια πριν στην πρώτη γέννα! Πλήρωνα τις μισές επισκέψεις με το βιβλιάριο του δημοσίου (δε μιλάμε για τρελλά λεφτά).

 

Δηλαδή μας συμφέρει να ερχόμαστε κάθε μήνα με αεροπλάνο για επίσκεψη στο γιατρό σου. :) Ποιο φτηνά θα μας βγει, άσε που κάνουμε και διακοπές. :)

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

πείτε αν θέλετε που είναι οι γιατροί αυτοί.... έτσι ώστε και αλλες μητερες που ενδεχωμένος ψάχνουν για γιατρό, να βρούν...

 

μπορείτε να βάλετε περιοχή, όνομα & τηλέφωνο.

 

Μιλάω για το Ηράκλειο Κρήτης και δεν νομίζω να ενδιαφέρει και πολλές κοπέλες :)

Αν τώρα κάποια είναι από Κρήτη ευχαρίστως να της δώσω τα στοιχεία του!

 

Εκτός αν:

 

 

Δηλαδή μας συμφέρει να ερχόμαστε κάθε μήνα με αεροπλάνο για επίσκεψη στο γιατρό σου. :) Ποιο φτηνά θα μας βγει, άσε που κάνουμε και διακοπές. :)

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

700 € εδωσα στον γιατρο και οχι απλα εκανε κωλοτουμπες αλλα με κυνηγουσε να μου τα δωσει πίσω..

και 200 στην ανεσθησιολογο που τα κοιτουσε σαν χαζη.. Γεννησα βεβαια σε δημοσιο, χωρις να εχω κανονισει τιποτα για λεφτα γιατι εκει οι γιατροι δεν τα παιρνουν.. Η φιλη μου που γεννησε εκει δεν εδωσε τιποτα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο δικός μου γυναικολόγος που τυγχάνει φίλος μου όταν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο ζήτημη μου είπε το εξής:

Οι ιδιωτικοί γιατροί παίρνουν όσο και το νοσοκομείο γιατί έτσι φορολογούνται. Δηλαδή η εφορία θα του κόψει "κουστούμι" του γιατρού ανεξαρτήτως τι απόδειξη θα κόψει εκείνος. Φυσικά και είναι στο χέρι του να πάρει λιγότερα λεφτά, ασχέτως αν θα φορολογηθεί για περισσότερα.

Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τις ιδιωτικές ασφαλιστικές , αν πάει να πάρει περισσότερα λεφτά απ' ότι χρέωσε το νοσοκομείο. Η ιδιωτική ασφάλεια δεν θα του τα δώσει, θα του δώσει όσα πήρε και το νοσοκομείο γιατί έτσι είναι το "καθεστώς".

Μπορεί να τους τύχει περιστατικό σοβαρό σε 8κλινο που να τους παιδέψει και όμως είναι υποχρεωμένοι να χρεώσουν όσο το 8κλινο ή να τους τύχει μια πανεύκολη γέννα της μιας ώρας σε σουϊτα και να τα πάρουν "εύκολα" τα λεφτά τους.

Εδώ στο ΜΗΤΕΡΑ στηνΑθήνα αλλιώς σε αντιμετωπίζει το προσωπικό όταν είσαι σε 8κλινο και αλλιώς όταν είσαι σε 2κλινο (κι έχω λαμπρά παραδείγματα).

Αθάνατη Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου πηρε ΠΟΛΛΑ και στα 2 παιδια, αλλα κόστισε αρκετα και το λουξ δωματιο στο Ιασω.

Βεβαια, τα πληρωσε ολα η ασφαλιστικη (ημουν απο τις τελευταιες τυχερες με 100% καλυψη τοκετου ανεξαρτητως ποσου) αλλιως δεν υπηρχε περιπτωση να δωσω τοσα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ήμουν οικονομικά ανεξάρτητη απο το 1993 δεν έκανα ασφάλεια για κάλυψη τοκετου γιατί τότε για μένα ήταν κάτι μακρινό σαν το διάστημα ένα πράγμα.. ΠΟΣΟ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ και πιο πολυ ΝΕΥΡΙΑΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΝΟΗΣΑ!!

 

Υ.γ. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γυναικολόγος που τυγχάνει φίλος μου όταν τον ρώτησα για το συγκεκριμένο ζήτημη μου είπε το εξής:

Οι ιδιωτικοί γιατροί παίρνουν όσο και το νοσοκομείο γιατί έτσι φορολογούνται. Δηλαδή η εφορία θα του κόψει "κουστούμι" του γιατρού ανεξαρτήτως τι απόδειξη θα κόψει εκείνος. Φυσικά και είναι στο χέρι του να πάρει λιγότερα λεφτά, ασχέτως αν θα φορολογηθεί για περισσότερα.

Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τις ιδιωτικές ασφαλιστικές , αν πάει να πάρει περισσότερα λεφτά απ' ότι χρέωσε το νοσοκομείο. Η ιδιωτική ασφάλεια δεν θα του τα δώσει, θα του δώσει όσα πήρε και το νοσοκομείο γιατί έτσι είναι το "καθεστώς".

Μπορεί να τους τύχει περιστατικό σοβαρό σε 8κλινο που να τους παιδέψει και όμως είναι υποχρεωμένοι να χρεώσουν όσο το 8κλινο ή να τους τύχει μια πανεύκολη γέννα της μιας ώρας σε σουϊτα και να τα πάρουν "εύκολα" τα λεφτά τους.

Εδώ στο ΜΗΤΕΡΑ στηνΑθήνα αλλιώς σε αντιμετωπίζει το προσωπικό όταν είσαι σε 8κλινο και αλλιώς όταν είσαι σε 2κλινο (κι έχω λαμπρά παραδείγματα).

Αθάνατη Ελλάδα.

 

Αυτό για το ΜΗΤΕΡΑ το ξέρω προσωπικά που είχα 4κλινο, αν δεν τους φώναζες τουλάχιστον 4 φορές δεν έρχονταν κανένας, ένα απόγευμα μου έφεραν το παιδί στις 9 και το πήραν στις 11 το βράδυ και αυτό μετά από άπειρες ειδοποίησεις. Ενώ η νύφη μου που ήταν σε 1κλινο μόνο τούμπες δεν της έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω γεννησα πριν 3 μηνες στο Μητερα, καισαρικη με επισκληριδιο σε δικλινο. Το Μητερα πηρε 3.500, η γιατρος 3,000, και η μαια (εντελως αχρηστη) 400.

 

Επισης, σε καθε επισκεψη στο γιατρο εδινα 80. Κοινως, με γδυσε και ειπα και ευχαριστω! :lol:

 

Παντως στην Αθηνα συνηθιζουν οι περισσοτεροι γιατροι να παιρνουν οσα παιρνει το νοσοκομειο, κι ας κανουν παντα την ιδια δουλεια. Απαραδεκτο δεν ειναι? Μπως να καναμε ενα συλλογο διαμαρτυριας? :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΡΟΙΔΟ ΕΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ? ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ? ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΘΗΝΑ.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχουν συννενοηθει και το κανουν ολοι. Υπαρχουν ελαχιστες εξαιρεσεις που παιρνουν συγκεκριμενη αμοιβη.

 

Εγω αν δεν ειχα ιδιωτικη ασφαλιση να με καλυπτει θα πηγαινα στο Ελενα, μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ... Παντως κορίτσια εγω πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού και κατα πόσο είναι άνθρωπος.

Γεννάω σε ένα μήνα στο Μητέρα (δυστυχώς) και ο γιατρός μου θα πάρει 1500 ευρώ, ανεξάρτητα σε ποια θέση θα πάω (και όπως σας έχω ξαναπεί δεν του πληρώνω τίποτα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης, ενώ στο πρώτο μας παιδάκι, πριν 3 χρόνια, πήρε 1200). Μάλιστα το παραδέχεται και ο ίδιος πως αν είσαι σε τετράκλινο σε έχουν "γραμμένη" ενώ σε μονόκλινο κάνουν τούμπες... Συμφωνήσαμε πάντως αν είμαι καλά να φύγω την επόμενη της γέννας, να μην κάτσω υποχρεωτικά τις 4 - 5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marilena αν μπορείς να φύγεις την επόμενη είναι ότι καλύτερο, και εγώ στο Μητέρα γέννησα και είχα ήμουνα σε 4κλινο όντως σε "γράφουνε", γενικώς από το συγκεκριμένο εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γεννησει καμια στο Αττικο;

Χρειαζομαι πληροφοριες και για το ποσο οργανωμενο ειναι αλλα και για συγκεκριμενο γιατρο.Μπορειτε να με βοηθεσετε εστω με πμ;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ρούλα μακαρι να τα καταφερω να φυγω την επόμενη. Βέβαια δεν θα μπορω να παρω το μωρό, αλλα τι να κάνω ? Έχω και την μπουμπουκα μου που θα μου λείπει και θα με ψάχνει, είναι και χάλια εκει μέσα...

Θα δείξει, να είμαστε καλά πρώτα ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πήρα τώρα!

Γέννησα στο Μητέρα τον ΙΟύνιο σε δίκλινο με ασφάλεια ιδιωτική και ο γιατρός μου έκοψε απόδειξη για3.000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! όταν του είπα οτι η ασφάλεια δεν δίνει πάνω από 2.200 για γιατρό μου είπε "τέλοσπάντων" και σε κάθε επίσκεψη πλήρωνα 40€ εκτός του οτι πλήρωσα και τη μαία του άλλα 400€!!! Γέννησα φυσιολογικά! Ταλεφτά δεν του τα έδωσα ακόμα γιατί δεν τα έχω πάρει και εγώ από την ασφάλεια. Μήπως να του δώσω 1.500 και να του πω οτι του είναι και πολλά??????? Και είναι και η 2η γέννα που μου κ΄νει για να μην πω πόσο κόσμο του έχω στείλει.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο στην επαρχία. Άλλοι μας είχαν γραμμένες (είτε γιατροί είτε μαίες) άλλοι έδειχναν περισσότερο ενδιαφέρον! Στον άνθρωπο είναι κατά πόσο σέβεται το λειτούργημα του. Από χρήματα δεν έδωσα τίποτα απολύτως. Την γέννα ( γέννησα με Κ.Τ.)και την παραμονή την καλύπτει το ταμείο (ΟΓΑ). Και εννοείται ότι δεν έδωσα φακελάκι! :evil: Ήμουν εξαρχής κάθετη με τον άντρα μου και τους υπόλοιπους μην τυχόν και δώσουν τίποτα σε κανέναν! Και αν τολμούσα κανείς να ζητήσει θα είχε να κάνει με τα κανάλια...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην Αθηνα συνηθιζουν οι περισσοτεροι γιατροι να παιρνουν οσα παιρνει το νοσοκομειο, κι ας κανουν παντα την ιδια δουλεια. Απαραδεκτο δεν ειναι? Μήπως να καναμε ενα συλλογο διαμαρτυριας? :twisted:

 

Αυτό δεν είναι κακή ιδέα! Για φανταστείτε πόσες γυναίκες γεννάνε κάθε μέρα! Αν μη τι άλλο ο σύλλογος θα είχε πολλά μέλη και άρα μεγαλύτερη δύναμη.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

μέσα στους στόχους του parents είναι σίγουρα και το να βοηθήσει και σε αυτό.

 

το θέμα είναι,

ποιά είναι η νομική κατάσταση, και γιατί επιτρέπεται αυτό,

είναι σύμφωνο με το νόμο?

 

βασικά αν είναι σύμφωνο με το νόμο (που έτσι πιστεύω)

πρέπει απλώς να μπεί σε ένα φυλλάδιο ενημέρωσης μαζί με τα άλλα θέματα που υπάρχουν και είναι φλέγοντα, έτσι ώστε να ξέρουν οι γονείς τι ναζητήσουν?

 

εάν έχει κάποιον νομικές γνώσεις/δικηγόρο στην οικογένεια μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό στο να το ψάξουμε.

 

κυρίως αυτό είναι επείγον το αν είναι νόμιμο.

αλλά λόγω της ελεύθερης αγοράς΄και της παροχής υπηρεσιών που έχουν οι γιατροί νομίζω ότι είναι.

δηλ. σου λένε αν το θέλεις πάρτο. τόσο έχει.

είναι μια αδικία σίγουρα.

πρέπει να μαζέψουμε στοιχεία πάντως. νομικά και χρηματικά,.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω που γεννησα στο Μητερα τελικα εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Πηγα σε τρικλινο (και ο γιατρος μου με ξεχεσε :oops: γι'αυτο) και ολοι γιατροι, νοσοκομες και μαιες ηταν ευγενεστατοι και ταχυτατοι! Οτι κι αν ζητουσα το ειχα αμεσως.

Εκτος βεβαια απο κανα δυο ξινομουρες αλλα δεν με ενοιαξε.

 

Στο μαιευτηριο εδωσα συνολικα 3600 (μαζι με τα βλαστοκυτταρα) :shock: (και βγηκα μια μερα νωριτερα αλλα δεν παιζει ρολο) και ο γιατρος μου πηρε 1500, ηταν διπλα μου απο την πρωτη στιγμη και δεν μου χαλασε χατηρι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...