Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Νομίζω οτι η στάνταρ ταρίφα στην Αθήνα ειναι 50€ η επίσκεψη και μινιμουμ 1500€ ο τοκετός (στα δημόσια τουλάχιστον). Αυτοί που παίρνουν λιγότερα να'ναι καλά οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πληρώνω 40 την επίσκεψη χωρίς απόδειξη, (κ κάποιες φορές δεν μου έχει πάρει κ λεφτα),

 

για το τέλος μου ζήτησε 1000Ευρώ, θα γεννήσω στο Αρεταίειο αλλά είναι κ στο Λητώ ο γιατρός!

 

Νομίζω είναι καλά. Να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε? Τα έξοδα του δημόσιου νοσοκομείου όσον αφορά το δωμάτιο, στα καλύπτει το ΙΚΑ?

tMGVp2.png bg1132613.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις μια διαφορά εαν ζητήσεις δίκλινο ή μονόκλινο γύρω στα 400-450 ευρώ πρέπει να είναι. Πάντως ξέρω ότι δεν έχει και πάρα πολλά δωμάτια στο Αρεταίειο και εγω ευελπιστώ όταν θα γεννήσω να μην γίνεται ο χαμός :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς ή ευτηχώς το Αρεταίειο έχει 70 κλίνες!!

 

Χαμός δεν γίνεται δεδομένου ότι το νοσοκομείο δεν εφημερεύει κ για να πας να γεννήσεις πρέπει ο γιατρός σου να είναι πανεστημιακός!

 

Όσον για τα μονόκλινα είναι μόνο 2, και δεν κλείνεις δωμάτιο παρά ότι υπάρχει εκείνη τη στιγμη διαθέσιμο!

tMGVp2.png bg1132613.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ γεννησα στο αλεξάνδρα

ο γιατρος μου εχει ψηλη θέση εκεί και δική του πτερυγα

ημουν σε μονοκλινο οπου πληρωνα 130 ευρω τη μερα

ο γιατρος πηρε 2500

η επισκεψη 100 ευρω

οι υπερηχοι στο κεντρο που μου συστησε 100-150 ευρω

πολλα τα λεφτα αλλα ειχα το μωρο μαζί μου(μονο στα δημοσια γινεται αυτο, αλεξανδρα και ελενα οχι στο αρεταιειο) και το δωματιο ηταν πολυ ευπαρουσιαστο. με βολεψε το μονοκλινο γιατι ειχα υπερβολικο αιμα τις πρωτες δυο μερες και συνεχεια κυκλοφορουσα ημιγυμνη στο δωματιο. ειχα και ραγαδες και κυκλοφορουσα με το στηθος εξω γιατι δεν αντεχα υφασμα πανω στο στηθος. επισης καθόταν και η πεθερα μου τη νυχτα μαζι μου οταν ηθελα. ενιωθα σα να ημουν σπιτι μου. και δε σιχαινομουν και την τουαλετα αφου τη χρησιμοποιουσα μονο εγω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xamogelaki, 100 η επίσκεψη και 2.500 ο τοκετός σε δημόσιο νοσοκομείο πολλά τα λεφτά βρε παιδί μου τι να πώ. Δεν είναι παράνομο να απαιτούν ταρίφα οι γιατροί του δημοσίου? Καταλαβαίνω το να δώσεις εσύ κάτι στο γιατρό αν θες αλλά να απαιτούν αυτά τα ποσά ενώ τους πληρώνει το κράτος το θεωρώ απαράδεκτο.

NVZ0p3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΓΕΝΝΕΙΣ.. ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ, ΓΙΑΤΡΟΣ , ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ, ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ 4600 ΕΥΡΩ.... ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ

 

Και γιατί βρε Rachel δεν πας σε δίκλινο ή τρίκλινο όπως εγώ να σου βγει 2500 ευρώ? Τους τα χρωστάς τα 4600?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα χρήματα που δε θα τσιγουνευτώ και στο άλλο μου παιδί όταν - με το καλό και πρώτα ο Θεός - θα έρθει , θα είναι το μονόκλινο στο Ιασώ...

 

Αν μάλιστα σκεφτεί κανείς την επιστροφή από το ταμείο μου, το επίδομα γέννας από την Ιδιωτική Ασφάλεια της γυναικούλας μου , την επιστροφή από την Εφορία σε όσα δεν δικαιολογηθούν και τα υποβάλλω στο Ε1 κλπ κλπ, μάλλον κερδισμένοι θα βγουμε ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου μαιευτήρας δεν πληρωνόταν τις επισκέψεις στο ιατρείο του, έξτρα πλήρωσα τους 3 "μεγάλους" υπερήχους (αυχενική, κλπ) & στον τοκετό πήρε 1500Ε. Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο σε 4κλινο δωμάτιο, έχω την εντύπωση όμως πως ο γιατρός δουλεύει για το χαβαλέ του...Θα μπορούσε να βγάλει ακόμη πιο τρελά λεφτά αν έπαιρνε κανονικά τις επισκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσάκια γέννησα στο Αρεταιιο τον Περασμενο Ιουλιο και πλήρωσα 350€ το νοσοκομειο (4κλινο), 300€ τον αναισθησιολογο, 1200€ τον γιατρό μου καθως και 80€ περιπου καθε επισκεψη (μαζι με τους υπερύχους)!!!Βεβαια ειχα απολυτη εμπιστοσυνη στο γιατρο μου και οσα να μου ζητουσε δεν θα αλλαζα γιατρο.Βέβαι συνεργάζεται και με ιδιωτικο αλλα δεν με κατευθυνε καθολου προς εκει και τις ημερες που βρισκομουσ στο νοσοκομειο περνουσε απο το δωματιο σε αντιθεση με αλλους γιατρους οι οποιοι δεν γνωριζαν τους ασθενεις(αυ5το κι αν ειναι απαραδεκτο) οχι να περασουν να τις δουν!! :P:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου μαιευτήρας δεν πληρωνόταν τις επισκέψεις στο ιατρείο του, έξτρα πλήρωσα τους 3 "μεγάλους" υπερήχους (αυχενική, κλπ) & στον τοκετό πήρε 1500Ε. Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο σε 4κλινο δωμάτιο, έχω την εντύπωση όμως πως ο γιατρός δουλεύει για το χαβαλέ του...Θα μπορούσε να βγάλει ακόμη πιο τρελά λεφτά αν έπαιρνε κανονικά τις επισκέψεις!

 

μια απο τα ιδια.. δεν εχω γεννησει ακομα , υπολογιζω καπο εκει να παρει και η δικια μου γιατρος... εγω θα ειμαι σε δικλινο, αλλα εχω ασφαλεια που καλυπτει τα περισσοτερα (ελπιζω δηλαδη, γιατι μ αυτες τις ασφαλειες ποτε δε ξερεις!!!!)

Link to comment
Share on other sites

το ξερω βρε παιδια οτι ηταν πολλα τα λεφτα αλλα σε ιδιωτικο θα μου ερχονταν ακομα πιο ακριβο και το σημαντικοτερο δε θα ειχα το μωρο διπλα μου οποτε ειναι χειροτερη κοροιδια, θελω να πω στο ιδιωτικο και θα πληρωνα περισσοτερα και μονοκλινο δε θα ειχα και το μωρο μου δε θα ειχα και θα το ειχαν τρελανει στο ζαχαρονερο και το μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

Xamogelaki, 100 η επίσκεψη και 2.500 ο τοκετός σε δημόσιο νοσοκομείο πολλά τα λεφτά βρε παιδί μου τι να πώ. Δεν είναι παράνομο να απαιτούν ταρίφα οι γιατροί του δημοσίου?

 

Παρανομο ειναι, βεβαιως, αλλά βλεπεις ειχε την ισχυ να της εξασφαλισει μονοκλινο, οπότε σιγα και μη δεν τα ζηταγε! Αν θυμαμαι καλα, το Αλεξανδρα εχει μονο 3 μονοκλινα, τα οποια ειναι αναρπαστα. Συνηθως παντως, οι γιατροι στα δημοσια δε ζητανε πανω απο 1500. Το κακο ειναι οτι αυτα τα λεφτα που βγαζουν ειναι αφορολογητα.

 

Εγω ημουν σε δικλινο, αλλά επειδη δεν ηταν ελευθερο απο την αρχη, την πρωτη μερα με εβαλαν σε πεντακλινο. Δε μ'ενοιαξε, ομως, γιατι το μωρο το ειχα διπλα μου ουτως ή αλλως! Ηταν υπεροχη εμπειρια ν'ανταλλασσουμε τις ιστοριες μας ολες οι μαμαδες με τα νεογεννητα πλαϊ μας, να θηλαζουμε μαζι, να τα ντυνουμε με τα δικα μας ρουχαλακια (γιατι δεν τους φορανε ρουχα του νοσοκομειου), κι εκεινη την πρωτη μερα τη θυμαμαι με τα ζεστοτερα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xamogelaki, 100 η επίσκεψη και 2.500 ο τοκετός σε δημόσιο νοσοκομείο πολλά τα λεφτά βρε παιδί μου τι να πώ. Δεν είναι παράνομο να απαιτούν ταρίφα οι γιατροί του δημοσίου?

 

Παρανομο ειναι, βεβαιως, αλλά βλεπεις ειχε την ισχυ να της εξασφαλισει μονοκλινο, οπότε σιγα και μη δεν τα ζηταγε! Αν θυμαμαι καλα, το Αλεξανδρα εχει μονο 3 μονοκλινα, τα οποια ειναι αναρπαστα. Συνηθως παντως, οι γιατροι στα δημοσια δε ζητανε πανω απο 1500. Το κακο ειναι οτι αυτα τα λεφτα που βγαζουν ειναι αφορολογητα.

 

Εγω ημουν σε δικλινο, αλλά επειδη δεν ηταν ελευθερο απο την αρχη, την πρωτη μερα με εβαλαν σε πεντακλινο. Δε μ'ενοιαξε, ομως, γιατι το μωρο το ειχα διπλα μου ουτως ή αλλως! Ηταν υπεροχη εμπειρια ν'ανταλλασσουμε τις ιστοριες μας ολες οι μαμαδες με τα νεογεννητα πλαϊ μας, να θηλαζουμε μαζι, να τα ντυνουμε με τα δικα μας ρουχαλακια (γιατι δεν τους φορανε ρουχα του νοσοκομειου), κι εκεινη την πρωτη μερα τη θυμαμαι με τα ζεστοτερα χρωματα.

 

Συμφωνώ οτι η ανταλλαγή εμπειριών είναι πολύ όμορφη... :D Αλλά ο προβληματισμός μου εμένα ξέρεις ποιος είναι; 5κλινο= 5 λεχώνες +5 μωρά+ 5μπαμπάδες+... όσοι πιστοί συγγένεις προσέρθουν... δηλ το λιγότερο από 15 άτομα στο δωμάτιο και άνω. Έγώ προσωπικά έχω εξέδρα... (2 γόνεις+ 3 αδέρφια+ 2 πεθερικά+ 2 +2κουνάδια με τους συζύγους τους=11 άτομα το λιγότερο) Απλά θεωρώ οτι είναι άδικο για τα μωράκια. Θέλω πολύ να γεννήσω στο Αρρεταίειο αλλά και σ'ένα θάλαμο με 50 άτομα..; Ειδικά τον Οκτώβρη που'ναι σε έξαρση οι ιώσεις. Ομολογώ είμαι πολύ μπερδεμένη. :?:?:? Ελπίζω όταν με το καλό φτάσει αυτή η ώρα να βρούμε ένα 2κλινο- μονόκλινο δωμάτιο, αν και ξέρω οτι είναι σχεδόν αδύνατον...

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

στα ιδιωτικα τους φορανε δικα τους ρουχα? να μη παρω δηλαδη ρουχαλακια για το μαιευτηριο?

τουλάχιστον στης Θεσ/νίκης τα ιδιωτικά μαιευτήρια τα φοράνε δικά τους ρουχαλάκια/φορμάκια αλλά την ημέρα που θα βγείτε θα του φορέσεις κάτι δικό σου.

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

στα ιδιωτικα τους φορανε δικα τους ρουχα? να μη παρω δηλαδη ρουχαλακια για το μαιευτηριο?

 

Στο Ιασώ που γέννησα τους φορούσαν τα δικά τους ζιπουνάκια, δε χρειάστηκε να πάρω τίποτα του μωρού μαζι, γιατί το ντύνουν, το αλλάζουν, το μπανιάρουν και στο φέρνουν μοσχομυριστο και πεντακαθαρο, το μόνο που έφερα από το σπίτι ήταν μια αλλαξια για τη μέρα που φύγαμε (κι αυτό μου το έφερε ο άντρας μου εκείνη τη μέρα)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

5κλινο= 5 λεχώνες +5 μωρά+ 5μπαμπάδες+... όσοι πιστοί συγγένεις προσέρθουν... δηλ το λιγότερο από 15 άτομα στο δωμάτιο και άνω.

 

Πρωτον, οι ωρες του επισκεπτηριου (που οντως γινεται χαμος) ειναι συγκεκριμενες. Την υπολοιπη μερα ειναι μονο οι λεχωνες με τα μωρα τους.

 

Δευτερον, ειναι ευκολο να βρεις δικλινο. (εγω δεν το ειχα ζητησει απο πριν, γι'αυτο δεν ειχαν ελευθερο την πρωτη μερα) Το δυσκολο ειναι το μονοκλινο, οπου πρεπει να εχεις ισχυρο γιατρο για να το κανονισει.

 

Υποψιν οτι στο Αρεταιειο δεν εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου οπως στο Ελενα και στο Αλεξανδρα, οπότε αν θελεις δημοσιο νοσοκομειο που να ΜΗΝ εχεις το μωρο, τοτε διαλεξε αυτο.

 

Στο Ιασώ που γέννησα τους φορούσαν τα δικά τους ζιπουνάκια, δε χρειάστηκε να πάρω τίποτα του μωρού μαζι, γιατί το ντύνουν

 

Τα ρουχαλακια των νοσοκομειων προσωπικα τα θεωρω απεχθη - εννοειται οτι τα πλενουν καλα, αλλά και μονο η γνωση οτι τα εχουν φορεσει τοσα μωρα πριν απο το δικο μου... μπλιαχ. Εδω στο σπιτι μας φυλαμε ξεχωριστα τα απλυτα του νεογεννητου απο τα δικα μας, τα πλενουμε ξεχωριστα... Το κακο ειναι οτι στα ιδιωτικα δε δεχονται να τους πας εσυ ρουχαλακια να ντυσουν το μωρο σου, για να μην τα μπερδεψουν και τα χασουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμενα η γιατρος μου που ειναι στο Λητω παιρνει περιπου 2.000 ειτε γεννησω φυσιολογικα ειτε με καισαρικη.Στις επισκεψεις δεν μου παιρνει χρηματα,και με βλεπει καθε 2 εβδομαδες απο την αρχη της εγκυμοσυνης.. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το Λητω ο γιατρος μου μου ζητησε 2000 χωρ.αποδειξη και 3000 με αποδειξη.. και δεν ξερω αν αξιζουν τον κοπο τα 1000 παραπανω απλα για την εφορια...

 

και σε καθε επισκεψη παιρνει 50 ευρω... :shock:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο Τζάννειο ο γιατρός μου δεν ζήτησε φράγκο, εγώ του έδωσα ?300 και μου είπε ότι δεν χρειάζεται εκτός αν το κάνω από καρδιάς. Εννοείται ότι τα έδωσα, ολόκληρο μωρό μου έβγαλε, υγιέστατο, μου το έδωσαν πεντακάθαρο, με τα δικά μου ρούχα (το ήθελα πολύ αυτό αλλά έτσι αλλιώς στα δημόσια τα δικά σου φοράς).

 

Δεν ήθελα να πληρώσω το νοσοκομείο για ξενοδοχείο, γι'αυτό πήγα σε δημόσιο, ήταν και ο γιατρός εκεί. Άλλωστε, αν κάτι χρειαστούν τα μωρά στο δημόσιο θα πάνε, όχι στο ιδιωτικό.

Ευτυχία είναι το κλάμα του τη στιγμή της γέννησής του!

628b95974e.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για το Λητω ο γιατρος μου μου ζητησε 2000 χωρ.αποδειξη και 3000 με αποδειξη.. και δεν ξερω αν αξιζουν τον κοπο τα 1000 παραπανω απλα για την εφορια...

 

και σε καθε επισκεψη παιρνει 50 ευρω... :shock:

Εγω θα γεννησω τον απριλιο και δεν ξερω ποσαθα μου παρει ο γιατρος στο λητω στην επισκεψη μου περνει 120Ε
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...