Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

μηπως αν τα λιωσεις τα φρουτα μεχρι τελικης πτωσης στο μουλτι????εμενα αν δεν ειναι πηχτη η εχει κομματακια δεν μας κανει την τιμη να ανοιξει το στομα της..προσπαθησε να βγαινει σε ιδια υφη με την κρεμα..μπορει κ να πιασει!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nai αυτό που λες εχει βάση , πήρα και καινουργιο μουλτι ...τι ζεστο νερό βάζω ..τι από 2ο μουλτι τα περνάω πάντα κατι έχει ...πως να τα κάνω εντελώς κρεμα ?

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εμενα ο μικρος τρωει σχεδον απο ολα τα φρουτα ειδικα τα πορτοκαλια και τα μανταρινια τα λατρευει,ειναι 11 μηνων το μαναρι μου εκτος ομως απο το μηλο ε λοιπον και εγω πηρα μηλαρακια τα εψησα στο φουρνο με ενα κομματακι μπανανουλα και εγινε μουρλιαααααααα το φαγε και ειπε και ενα τραγουδι,οσο για τις ποσοτητες δεν τις πολυ μετραω πιστευω οτι το καθε παιδακι τρωει διαφορετικα οποτε τι να τα πιεζουμε,επισης κοριτσια περνω διαφορα φρουτακια π.χ. μηλο,αχλαδι,πορτοκαλι, τα κοβω σε μικρα κομματακια, τα βραζω ολα μαζι με νερακι ισα ισα για να βγαλουν το ζουμακι τους και να μαλακωσουν γινετε ενας ωραιοτατος φρεσκοτατος χυμος.Α και μην ξεχασω σε μεγαλητερα παιδακια αν ψησετε τα μηλαρακια μπορειτε στο τελος λιγη κανελιτσα και ειναι νοστιμοτατα....

Link to comment
Share on other sites

nai αυτό που λες εχει βάση , πήρα και καινουργιο μουλτι ...τι ζεστο νερό βάζω ..τι από 2ο μουλτι τα περνάω πάντα κατι έχει ...πως να τα κάνω εντελώς κρεμα ?

 

κοπανα τα αλυπητα!!!!η κρεμα που φιαχνω ειναι πρωτα λιωνω οσο περισσοτερο γινεται το μηλο κ το αχλαδι και μετα βαζω την μπανανα..κ δεν βαζω καθολου νερο...θελει κανα λεπτο περιπου χτυπημα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα προσπαθησω .... σκεφτηκα να της το βαλω στο μπιμπερό ....αυριο θα δοκιμάσω ..

 

μηπως αν της το βαλεις στο μπιμπερο μετα δυσκολευτεις και στην χορτοσουπα:confused::confused::confused:

της τα εδωσες τα φρουτα αρχικα ενα ενα υποθετω,ποιο της αρεσε πιο πολυ??απο αυτο βαλε λιγο παραπανω μηπως και ξεγελαστει..π.χ. της δικιας μου της αρεσε πολυ το αχλαδι,οταν εκανα την πρωτη φτουτοκρεμα mix ειχε μισο αχλαδι εξτρα..

Link to comment
Share on other sites

μηπως αν της το βαλεις στο μπιμπερο μετα δυσκολευτεις και στην χορτοσουπα:confused::confused::confused:

της τα εδωσες τα φρουτα αρχικα ενα ενα υποθετω,ποιο της αρεσε πιο πολυ??απο αυτο βαλε λιγο παραπανω μηπως και ξεγελαστει..π.χ. της δικιας μου της αρεσε πολυ το αχλαδι,οταν εκανα την πρωτη φτουτοκρεμα mix ειχε μισο αχλαδι εξτρα..

o παιδιατρος ειπε να βάλω μήλο+αχλάδι και τα έβαλα μαζί ...

αυτό μου είπε η νύφη μου σήμερα .. να δωσω μόνο ένα ...ααχ και ψιλισταματησε και την βανιλια της ... τωρα απο τα κλαματα κοιμαται 3 ωρες ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

o παιδιατρος ειπε να βάλω μήλο+αχλάδι και τα έβαλα μαζί ...

αυτό μου είπε η νύφη μου σήμερα .. να δωσω μόνο ένα ...ααχ και ψιλισταματησε και την βανιλια της ... τωρα απο τα κλαματα κοιμαται 3 ωρες ..

 

αχ μωρε.....:(υπομονη...θα τα συνηθισει..δεν ειναι κ ευκολο εκει που επινε μονο το γαλατακι της να βομβαρδιζεται συνεχεια με καινουρια...υπομονη!!!!:-):-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

μηπως αν τα λιωσεις τα φρουτα μεχρι τελικης πτωσης στο μουλτι????εμενα αν δεν ειναι πηχτη η εχει κομματακια δεν μας κανει την τιμη να ανοιξει το στομα της..προσπαθησε να βγαινει σε ιδια υφη με την κρεμα..μπορει κ να πιασει!!;)

 

Εμένα πάντως αυτό έφταιγε αρχικά!!! Είναι επιλεκτικό το μικρούλι μου, ήθελε βλέπεις να έχει την ίδια υφή με την κρεμούλα της!

Κορίτσια προσοχή σε αυτό,το έχω ακούσει αρκετές φορές και αυτό...Ίσως και λίγη βανίλια μέσα για αρχή να είναι καλή ιδέα!;):D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια εμεις δεν τρωμε φρεσκια φρουτοκρεμα μαλλων δεν μας αρεσει δεν θελω να του δωσω τις σκονες που κυκλοφορουν αλλα τι μπορω να κανω.εχω δοκιμασει αχλαδι,αχλαδι μηλο,μηλο,αχλαδι μηλο μπανανα τιποτα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχει ξεκινησει φαριν λακτε ισως αν την αραιωνα με γαλα? μηπως το θεμα του ειναι οτι δεν ειναι ζεστη οπως το γαλα η το ρυζαλευρο η οτι την θελει πιο αραιωμενη δεν ξερω και τι κακο και αυτο να μην σου λεει τι θελει?

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο εχετε ξεκινησει φρουτα??μην περιμενεις μεσα σε δεκα μερες το μωρο να μαθει τις νεες γευσεις και δη,των φουτων...η λυση του μπισκοτου στην φρουτοκρεμα ειναι κατι,οπως και η προσθηκη κρεμας...αλλα πρεπει να εχεις το οκ του παιδιατρου σου...δοκιμασε να αγοραζεις φρουτα πχ μηλο αχλαδι μπανανα και να τα αφηνεις να ωριμαζουν ωστε να ειναι πιο γλυκα και βελουδινα στην γευση...μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα απο την αντιδραση του μωρου σου

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα τα'τρωγε και της έβραζα το μήλο και το αχλάδι με λίγο νερό και καθόλου ζάχαρη, κομπόστα δηλαδή. Μετά πρόσθετα τη μπανάνα ωμή. Είδα μεγάλη διαφορά. Έφαγε αμέσως πολύ μεγαλύτερη ποσότητα. Στην αρχή με ωμά έτρωγε μόνο 2 κουταλάκια. Μετά από δυόμιση βδομάδες δεν τις τα βράζω πια, τα τρώει έτσι. Κάνει καλό και στο νέο στομαχάκι η κομπόστα. Γιατί να της δώσεις του εμπορείου ή με μπισκότο ανακατεμένη ή με ρυζάλευρο; Έτσι είναι πιο αγνή

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι φαγανουλης οτι και να του δωσεις το τρωει ευχαριστα και σε 5"λεπτα μονο στη φρουτοκρεμα εχει θεμα ..χορτοσουπες και οτι αλλο μια χαρα..του παιρνω ωριμα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμείς έχουμε θέμα με τη φρουτόκρεμα, πολλές φορές το σφραγίζει το στόμα του. Η παιδίατρος πάντως μας είπε οχι μπισκότο ακόμα (miranda) γιατί περιέχει γλουτένη και δεν κάνει για τόσο μωρα. Δοκίμασα και βερίκοκο ώριμο και την έφαγε σχετικά πιο ευχάριστα. Σκέφτομαι να βάλω και αβοκάντο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
Και εμείς έχουμε θέμα με τη φρουτόκρεμα, πολλές φορές το σφραγίζει το στόμα του. Η παιδίατρος πάντως μας είπε οχι μπισκότο ακόμα (miranda) γιατί περιέχει γλουτένη και δεν κάνει για τόσο μωρα. Δοκίμασα και βερίκοκο ώριμο και την έφαγε σχετικά πιο ευχάριστα. Σκέφτομαι να βάλω και αβοκάντο.

 

Καλησπέρα κορίτσια και αγόρια.Εγώ είμαι νέο μέλος στην παρέα ,αλλά θα ήθελα να σας πω κι εγώ το πρόβλημά μου με την 8,5 μηνών κορούλα μου. Κατ'αρχήν δεν θηλάζω από 40 ημερών και μετά και έτσι αρχίσαμε τα φρούτα και τα λαχανικά από τον 4ο σχεδόν μήνα.Στην αρχή δυσκολευτήκαμε αλλά στην πορεία έτρωγε τα πάντα μια χαρά.Εδώ και ένα περίπου μήνα και αφού βγάλαμε τα πρώτα μας δοντάκια, σταμάτησε να τρώει και έπινε μόνο γάλα με αποτέλεσμα να πάρει σε ένα μήνα μόνο 60 γρ. Δεν απογοητέυτηκα, το πάλεψα και σιγά σιγά ξαναρχίζουμε να τρώμε φαγητό.Φρουτόκρεμα όμως, ούτε που να τη δούμε. Έχω καταλάβει πως αν και είναι παράδοξο για μωρό, δεν της αρέσει οτιδήποτε γλυκο! Όταν φτιάχνω την φρουτόκρεμα με σχετικά γλυκά φρούτα, όπως να έχει μέσα και μπανάνα, δεν την ακουμπαει.Αφού δοκίμασα τα πάντα, έβρασα μισό μήλο και ένα αχλάδι, έβαλα και λίγο γαλατάκι μέσα, ( τελείως άγλυκη η κρέμα) και σχεδόν την έφαγε,Τί να κάνω για να φάει φρέσκα φρούτα που όλα είναι λίγο πολύ γλυκά? Συγνώμη που μακρηγόρησα αλλά δεν ξέρω πια τί να κάνω.Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...