Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αβοκάντο / Avocado


mitsi1

Recommended Posts

Το αβοκάντο αν δεν είναι μαλακό, το βάζεις σε μια χαρτοσακούλα εκτός ψυγείου και μαλακώνει μόνο του. Χρησιμοποιείς όσο θες και το υπόλοιπο ψυγείο, δεν αντέχει πολύ όμως...μια μέρα!!!Ο μικρός μου δεν έτρωγε με τπτ φρουτόκρεμα από τον 8ο και μετά...σωτήριο αβοκάντο!!!Ακόμα κάποιο φρούτο, 1-2 μπισκοτάκια, μπλέντερ και γίνεται χαμός!!!Θεωρείται σούπερ φρούτο, οι Αμερικάνοι το συστήνουν για ξεκίνημα κρέμας...αντί για σκόνες, θεωρείται υπερτροφή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια εμενα η μικρη τρωει ρυζαλευρο βανιλια καθε απο γευμα..αυριο κλεινει τους 6 μηνες...η αληθεια ομως ειναι οτι θελω να της το σταματησω γιατι δεν νομιζω να προσφερει τιποτα παραπανω απο ζαχαρη κ ηδη την βλεπω που τρελενεται...τι να κανω τι ενναλακτικες μου δινετε για απογευματινο???αβοκαντο???μονο του η με κατι αλλο μαζι για πειτε καμια ιδεα!!!η ηλικια της ειναι καταλληλη για αβοκαντο ετσι?ενα απογευμα της εφτιαξα κ γλυκοπατατα με λιγο καροτακι κ τρελαθηκε!πειτε καμια ιδεα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον γιό μου έδινα κουάκερ (βρώμη) με τριμμένο φρούτο μέσα. Έβαζα 2-3 κουταλιές σε ένα μπρίκι, έτριβα το φρούτο (μήλο, αχλάδι, μπανάνα) και ελάχιστο νερό και το έβραζα για πολύ λίγο μέχρι να χυλώσει. Επίσης του έδινα αβοκάντο, πουρέ γλυκοπατάτας ή κάστανου και αργότερα γιαουρτάκι (κανονικό όχι παιδικό) σκέτο ή με φρούτο μέσα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον γιό μου έδινα κουάκερ (βρώμη) με τριμμένο φρούτο μέσα. Έβαζα 2-3 κουταλιές σε ένα μπρίκι, έτριβα το φρούτο (μήλο, αχλάδι, μπανάνα) και ελάχιστο νερό και το έβραζα για πολύ λίγο μέχρι να χυλώσει. Επίσης του έδινα αβοκάντο, πουρέ γλυκοπατάτας ή κάστανου και αργότερα γιαουρτάκι (κανονικό όχι παιδικό) σκέτο ή με φρούτο μέσα.

 

καλημερα καστανο εεε πολυ ωραια ιδεα εγω εχτες της εδωσα γλυκοπατατα αλλα νομιζω ηθελε κ αλλο γιατι μετα πο μια ωρα αρχισε τη γκρινια για φαι...δεν ξερω ποσο να της φτιαχνω μην το σκασω κιολας το παιδακι μου εχτες παντως που το ζυγισα ητανε 140γρ λιγο ειναι η πολυ???η μικρη ειναι 6 μηνων...ααα ξεχασα το καστανο κ το αβοκαντο κ η βρωμη επιτρεπονται γιαυτη την ηλικια???σκεφτομαι να αρχισω να την δοκιμαζω κ αλλα φρουτα οπως μανγκο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, η βρώμη περιλαμβάνεται και στις έτοιμες κρέμες οπότε σίγουρα επιτρέπεται, το αβοκάντο επιτρέπεται επίσης από όσο ξέρω. Κάστανα δεν ξέρω αν θα βρείς αυτή την εποχή. Εγώ όλα αυτά τα έδινα από τον έβδομο γιατί τότε ξεκινήσαμε απογευματινό. Γενικά όταν εισάγεις νέα τροφή δίνεις πολύ μικρή ποσότητα για να τσεκάρεις για αλλεργίες και αν είναι όλα οκ ξαναδίνεις. Τώρα για τα ml δεν ξέρω να σου πω εγώ δεν ζύγιζα ποτέ έφτιαχνα ένα πιατάκι και έτρωγε όσο ήθελε αλλά εμείς θηλάζαμε ελεύθερα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πεινάει.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η βρώμη περιλαμβάνεται και στις έτοιμες κρέμες οπότε σίγουρα επιτρέπεται, το αβοκάντο επιτρέπεται επίσης από όσο ξέρω. Κάστανα δεν ξέρω αν θα βρείς αυτή την εποχή. Εγώ όλα αυτά τα έδινα από τον έβδομο γιατί τότε ξεκινήσαμε απογευματινό. Γενικά όταν εισάγεις νέα τροφή δίνεις πολύ μικρή ποσότητα για να τσεκάρεις για αλλεργίες και αν είναι όλα οκ ξαναδίνεις. Τώρα για τα ml δεν ξέρω να σου πω εγώ δεν ζύγιζα ποτέ έφτιαχνα ένα πιατάκι και έτρωγε όσο ήθελε αλλά εμείς θηλάζαμε ελεύθερα οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πεινάει.

ευχαριστω ναι το ξερω καστανο δεν παιζει θα ρωτησω κ τη γιατρο σημερα που θα παμε για εμβολιο οποτε αν παρω το οκ θα της δινω για απογευματινο βρωμη με κανα φρουτακι μεσα κ την γλυκοπατατα που τρελενεται κ θα κοψω εντελως το ρυζαλευρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια! μήπως μπορείτε να μου δώσετε ιδέες πως να δώσω αβοκάντο στον μικρό 13 μηνών?? του έδωσα μαζί εμ τα φρούτα δεν τα θέλει..  του έκανα χθες σαν τηγανίτες Ούτε πάλι το έφαγε..  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tzeni tzeni είπε:

Καλημέρα κορίτσια! μήπως μπορείτε να μου δώσετε ιδέες πως να δώσω αβοκάντο στον μικρό 13 μηνών?? του έδωσα μαζί εμ τα φρούτα δεν τα θέλει..  του έκανα χθες σαν τηγανίτες Ούτε πάλι το έφαγε..  

Το αβοκάντο είναι πολύ ωφέλιμο και μπαίνει σε διάφορες παρασκευές. Εγώ θα πρότεινα:

 

Πολτοποιημένο, με γιαούρτι, λαδάκι, λεμονάκι λίγες σταγόνες ή βαλσάμικο 1-2 σταγονίτσες, μυρωδικά (πχ άνιθο), λίγα μπαχαρικά (πχ ένα τσικ που λέμε σκορδάκι σε σκόνη ή/και λίγο πάπρικα γλυκιά), λίγο μέλι στην άκρη του κουταλιού (ότι θες από αυτά προσθέτεις ή κάτι άλλο που χρησιμοποιείς στις συνταγές του παιδιού). Και αυτό σαν ντιπ για λαχανικά, κοτόπουλο, κριτσινάκι, κλπ.

 

Σε κομματάκια με ντομάτα, αγγούρι, βραστό καρότο-πατάτα (λαχανικά της επιλογής σου) λεμονάκι-λαδάκι, ανακάτεμα σε ένα μπολ - σαν κρύα σαλάτα.

 

Επίσης πολτοποιημένο μαζί με αυγό βραστό (λαδάκι-λεμονάκι-μυρωδικά), σαν spread σε ψωμί. Κι αργότερα σε τοστ με γαλοπουλα-τυρί.

 

Βέβαια διατροφικά δεν γνωρίζω αν οι συνδυασμοί αυτοί είναι οι καλύτεροι δυνατοί, αλλά πιστεύω είναι θρεπτικοί και νόστιμοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , samsympan είπε:

Το αβοκάντο είναι πολύ ωφέλιμο και μπαίνει σε διάφορες παρασκευές. Εγώ θα πρότεινα:

 

Πολτοποιημένο, με γιαούρτι, λαδάκι, λεμονάκι λίγες σταγόνες ή βαλσάμικο 1-2 σταγονίτσες, μυρωδικά (πχ άνιθο), λίγα μπαχαρικά (πχ ένα τσικ που λέμε σκορδάκι σε σκόνη ή/και λίγο πάπρικα γλυκιά), λίγο μέλι στην άκρη του κουταλιού (ότι θες από αυτά προσθέτεις ή κάτι άλλο που χρησιμοποιείς στις συνταγές του παιδιού). Και αυτό σαν ντιπ για λαχανικά, κοτόπουλο, κριτσινάκι, κλπ.

 

Σε κομματάκια με ντομάτα, αγγούρι, βραστό καρότο-πατάτα (λαχανικά της επιλογής σου) λεμονάκι-λαδάκι, ανακάτεμα σε ένα μπολ - σαν κρύα σαλάτα.

 

Επίσης πολτοποιημένο μαζί με αυγό βραστό (λαδάκι-λεμονάκι-μυρωδικά), σαν spread σε ψωμί. Κι αργότερα σε τοστ με γαλοπουλα-τυρί.

 

Βέβαια διατροφικά δεν γνωρίζω αν οι συνδυασμοί αυτοί είναι οι καλύτεροι δυνατοί, αλλά πιστεύω είναι θρεπτικοί και νόστιμοι.

 

πρίν από 18 λεπτά , martha85 είπε:

Δοκιμάστε το και με αυγό... Κάνει φανταστικη πεντανοστιμη κρέμα!!!!! 

Ωραίοι συνδυασμοί, ευχαριστούμε! Προς το παρόν μόνο με άλλα φρούτα το δίνω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Πολτοποιημένο, με γιαούρτι, 

εννοείς να το πολτοποίηση μόνο του και να το βάλω μέσα στο γιαούρτι???

 

Ναι επειδή έχει πολλά θρεπτικά για αυτό θέλω να το εντάξω στην διατροφή του 

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο με λεμόνι και λίγο αλάτι;

Μου αρέσει πολύ το αβοκάντο, αλλά σαν σαλατικό, όλα τα άλλα που εχω δοκιμάσει κατά καιρούς, μου προκαλούν απόλυτη αηδία :( 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το απλώνω σε ψωμι/φρυγανιά κ βάζω κ μέλι. Αντί για βούτυρο. Ή και σκέτο σε ψωμάκι. 

 

Πρεπει να είναι πολύ ώριμο κ μαλακό. Επίσης μια ποικιλία που είναι πράσινο γυαλιστερό, δεν είναι τόσο ωραία κατά τη γνώμη μου όσο μια σκούρα κ τραχιά. Δυστυχώς όμως φέτος δεν έχω βρει την ωραία ποικιλία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον μικρούλη μου το έδινα με αβγό πολτοποιημένο ή σκέτο. Εγώ το τρώω σε τοστακι σκέτο ή με ντομάτα γαλοπουλα. Όντως τα μικρά είναι πιο νόστιμα από τα μεγάλα και γυαλιστερά που συνήθως εμένα μου τυχαίνουν άγουρα ή πίκρα. Μια φίλη χορτοφάγος το χρησιμοποιούσε στα γλυκά συνήθως με κακάο και ξηρούς καρπούς.

Επίσης μου αρέσει πολύ να φτιάχνω μπωλακια με ρύζι και από πάνω αβοκάντο, σουσάμι, λεμόνι, ρεβύθι και γενικά ο, τι υπάρχει σε όσπριο και λαχανικό στο σπιτι.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Εγώ από σήμερα ξεκίνησα αβοκάντο, το βάζω μαζί με το αυγό που ξεκίνησα από χθες, σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου. Σκέφτηκα να το αναμιγνύω με αβοκάντο, γιατί προς το παρόν τρώμε μόνο τον κρόκο, οπότε σκέφτηκα να το αναμίξω με κάτι. Το αβοκάντο, το έβρασα αρκετή ώρα, γιατί δεν προνόησα να το βγάλω από χθες από το ψυγείο, και ήταν σκληρό και μετά το έβαλα στην συσκευή που έχω, το έβρασα και εκεί, και μετά το έλιωσα, το ανακάτεψα μαζί με τον κρόκο, με λίγο λαδάκι, και του άρεσε. Το αβοκάντο έχει και Ω, και νομίζω ότι είναι ωραίος συνδυασμός μαζί με το αυγό. Κάποιες μανούλες δίνουν το αυγό μαζί με μπανάνα, αλλά σκέφτηκα ότι εμένα θα μου φαινόταν κάπως ως γεύση αυτό, γιατί να αρέσει στον μπεμπάκο μου; Συν ότι εγώ δεν έφαγα ποτέ ως μωρό αυγό, το σιχαινόμουν, σε σημείο που όπως μου λέει η μαμά μου μία μέρα που με τάιζε το κρατούσα μέσα στο στόμα μου και το έφτυσα πάνω στο πρόσωπό της, και μέχρι σήμερα δηλαδή, δεν είμαι πολύ fun του αυγού και σκέφτηκα ότι μπορεί ο μπεμπάκος μου να μη το θέλει ούτε αυτός, οπότε σκέφτηκα να το βάλω στο αβοκάντο. Έχει λίγο βάσανο μέχρι να καθαριστεί, ειδικά αν είναι σκληρό, θα το βάζω από το προηγούμενο βράδυ στο καλοριφέρ για να γίνεται μαλακό και να μη μου βγαίνει το χέρι με το καθάρισμα, και να μην χρειάζεται και τόσο βράσιμο γιατί χάνει και όλες τις ουσίες του, αλλά σήμερα πρώτη φορά δικαιολογούμαι στο ένα λαθάκι...8)... Δεν είναι πολύ fun του φαγητού ο μπεμπάκος μου και πρέπει να εφευρίσκω διάφορους συνδυασμούς για να μη βαριέται το φαγητό. Μπεμπάκια, τι να κάνουμε; Και με εμάς, οι μανούλες μας τα ίδια τράβηξαν...:)... Καλή δύναμη σε όλες μας!

Επεξεργάστηκαν by sotris25
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...