Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αβοκάντο / Avocado


mitsi1

Recommended Posts

κοριτσια ηθελα να ρωτησω, οσες βαζετε αβοκαντο στη φρουτοκρεμα δωστε μου τα φωτα σας, ποσο βαζουμε περιπου και πως το συντηρουμε το υπολοιπο που μενει;;; Μου ειπε ο κυριος απο τη λαικη που το πηρα οτι πρεπει να το αφησω εκτος ψυγειου να μαλακωσει πολυ και μετα να το χρησιμοποιησω. Το ξεφλουδιζουμε μετα, οταν ειναι ετοιμο, ή το ανοιγουμε στη μεση;;; Και μετα ψυγειο και για ποσες μερες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά του βάζω μια φέτα απο το αβοκαντο..το υπόλοιπο το βάζω με τη φλούδα και το κουκούτσι στο ψυγείο...Το κουκούτσι βοηθάει στο να μην μαυρίσει...Όσα σημεία έχιυν μαυρίσει τα βγάζω..Το αβοκάντο είναι έτοιμο όταν είναι επαρκώς μαλακό(όταν καθαρίζεις να λιώνει,)αλλιώς δεν τρώγεται...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ηθελα να ρωτησω, οσες βαζετε αβοκαντο στη φρουτοκρεμα δωστε μου τα φωτα σας, ποσο βαζουμε περιπου και πως το συντηρουμε το υπολοιπο που μενει;;; Μου ειπε ο κυριος απο τη λαικη που το πηρα οτι πρεπει να το αφησω εκτος ψυγειου να μαλακωσει πολυ και μετα να το χρησιμοποιησω. Το ξεφλουδιζουμε μετα, οταν ειναι ετοιμο, ή το ανοιγουμε στη μεση;;; Και μετα ψυγειο και για ποσες μερες;;;

το αβοκάντο είναι μάλλον εκτός εποχής. αν το βρήκες στη λαϊκή ίσως ήταν από τα τελευταία. είναι πολύ θρεπτικό και βοηθάει απίστευτα στα κακάκια.

εγώ έκοβα την ποσότητα, λίγο που ήθελα, την ξεφλούδιζα και το υπόλοιπο, το έβαζα ψυγείο σε μεβράνη. όχι για πολλές μέρες, γιατί το φρούτο δεν κρατάει.1-2 ημέρες.

ο κύριος σωστά σου είπε.

η δική μου το έτρωγε ευχάριστα. αλλά είχαμε θέμα με ερεθισμό στο παπάκι. μπορεί να ευθύνονταν και τα δοντάκια. θα το ξαναβάλω όταν θα ξαναείναι στην εποχή τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, κοριτσια. Δεν το ηξερα οτι δεν ειναι η εποχη τους. Ειναι κακο λετε που ειναι εισαγωμενο;;; Πηρα δυο, να βαλω το ενα στο ψυγειο να μην μαλακωσουν και τα δυο και τι θα τα κανω;;; Διατηρουνται στο ψυγειο φανταζομαι αν δεν τα κοψεις ε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διατηρούνται πολλές μέρες στο ψυγείο.Αφήνω ένα εκτός και σε 2-3 μέρες έχει μαλακώσει αρκετά ώστε να το χρησιμοποιήσω.Η μπέμπα μου το προτιμά με μπανάνα!Είμαστε των παχυντικών!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κακο λετε που ειναι εισαγωμενο;;;

να το δώσεις! Σίγουρα είναι καλύτερα να τρώμε ντόπια προϊόντα της εποχής, όμως είναι προτιμότερο να δίνουμε φρέσκες ανεπεξέργαστες τροφές, ακόμα και αν είναι εισαγωμενες, παρά τροφές που βρίσκονται μέσα σε κουτια, όπως οι κρέμες δημητριακών

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και παλι ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας...Θα της το δωσω, σιγουρα προτιμοτερα ειναι ατα ντοπια αλλα...ελπιζω να της αρεσει!!!! Διαβασα οτι ειναι παραπολυ θρεπτικο!!!! Να μην το βαλω με ολα τα φρουτα μαζι;;; Παει ας πουμε μονο με μπανανα που γραφει η σοφι παραπανω;;;

Link to comment
Share on other sites

με όλα πάει! όχι μόνο με μπανάνα. το αβοκάντο δεν είναι και ιδιαίτερα γλυκό. οπότε δοκιμάζεις μέχρι να καταλάβεις πώς θα αρέσει στο μωρό!

εγώ δεν το ξαναπήρα. προτιμώ το ντόπιο στην εποχή του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω κι εγω κατι?πηρα εχθες ενα για να το δοκιμασω μηπως το βαλω στη φρουτοκρεμα αλλα δεν ξερω εαν κανει ακομη...ο μικρος μου ειναι στην κατηγορια των αλλεργικων μωρων και τωρα παει πολυ καλυτερα βεβαια...υπαρχει και περιορισμος στην ηλικια?δηλ.τωρα εμενα ειναι μικρος για να του το δοκιμασω η δεν υπαρχει προβλημα?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι ομως κοριτσια σημερα βρηκα στη λαικη αβοκαντο χανιων ντοπιο καλοκαιρινη ποικιλια, ειναι πιο μικρα λιγο, εχουν σαν εξογκωματακια στο φλουδι και οταν γινωθουν γινονται μαυρα. Αθανατη Κρητη!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τη Δευτέρα έκανα την παρακάτω συνταγή, και η αναπνοή του μοσχομυριστού μωρού μου μύριζε σκορδιλα (πήρε εκδίκηση για το τζατζίκι που τσάκισα το Πάσχα). Το τσάκισε!

Συστατικά

Guacamole

* 3 ώριμα αβοκάντο

* 1-2 ώριμες ντομάτες

* 1 κρεμμύδι

* 1 φρέσκο βασιλικό (περίπου μία γεμάτη κουταλιά όταν το ψιλοκόψουμε)

* 1μισι κ.σ. χυμό λεμονιού ή λάιμ

* 1 σκελίδα σκόρδο

* αλάτι (δεν εβαλα στη μερίδα του μωρού)

* πιπέρι (δεν εβαλα στη μερίδα του μωρού)

 

1. Κόβουμε τα αβοκάντο στη μέση, αφαιρούμε το κουκούτσι και με τη βοή8εια ενός κουταλιού αφαιρούμε από μέσα τη σάρκα του και την βάζουμε σε ένα μπώλ και το λιώνουμε με ένα πιρούνι.

2. Κόβουμε της ντομάτες σε κύβους, λιώνουμε το σκόρδο και ψιλοκόβουμε το κρεμμύδι και το κόλιαντρο και τα προσθέτουμε στο αβοκάντο.

3. Έπειτα προσθέτουμε το χυμό λεμονιού ή λάιμ, λίγο αλάτι (περίπου μισό κουταλάκι) και λίγο πιπέρι και ανακατεύουμε καλα.

4. Αφήνουμε τη σάλτσα στο ψυγείο για 2-3 ώρες πριν τη σερβίρουμε για να παντρευτούν μεταξύ τους οι γευσεις.

 

Εδώ τώρα βρήκα μόνο Αφρικής. Από τη στιγμή που όλο το χρόνο, εκτός από Μάιο-Ιούνιο-Ιούλιο που βρίσκω μπανάνες Ιεράπετρας, τρώει μπανάνες εισαγωγής, αν μια φορά το μήνα φάει αβοκάντο εισαγώμενο δεν πειράζει. Εξάλλου οι βρεφικές κρέμες, δεν θεωρούνται φαγητό εποχής

 

 

Ελίνα, το αβοκάντο σε πολλές χώρες το δίνουν ως την πρώτη τροφή όταν γίνεται η εισαγωγή στις στέρεες τροφές. Όμως επειδή το μωράκι σου είναι αλλεργικό, καλύτερα να δεις το τοπικ για τα αλλεργικά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

τη Δευτέρα έκανα την παρακάτω συνταγή, και η αναπνοή του μοσχομυριστού μωρού μου μύριζε σκορδιλα (πήρε εκδίκηση για το τζατζίκι που τσάκισα το Πάσχα). Το τσάκισε!

Συστατικά

Guacamole

* 3 ώριμα αβοκάντο

* 1-2 ώριμες ντομάτες

* 1 κρεμμύδι

* 1 φρέσκο βασιλικό (περίπου μία γεμάτη κουταλιά όταν το ψιλοκόψουμε)

* 1μισι κ.σ. χυμό λεμονιού ή λάιμ

* 1 σκελίδα σκόρδο

* αλάτι (δεν εβαλα στη μερίδα του μωρού)

* πιπέρι (δεν εβαλα στη μερίδα του μωρού)

 

1. Κόβουμε τα αβοκάντο στη μέση, αφαιρούμε το κουκούτσι και με τη βοή8εια ενός κουταλιού αφαιρούμε από μέσα τη σάρκα του και την βάζουμε σε ένα μπώλ και το λιώνουμε με ένα πιρούνι.

2. Κόβουμε της ντομάτες σε κύβους, λιώνουμε το σκόρδο και ψιλοκόβουμε το κρεμμύδι και το κόλιαντρο και τα προσθέτουμε στο αβοκάντο.

3. Έπειτα προσθέτουμε το χυμό λεμονιού ή λάιμ, λίγο αλάτι (περίπου μισό κουταλάκι) και λίγο πιπέρι και ανακατεύουμε καλα.

4. Αφήνουμε τη σάλτσα στο ψυγείο για 2-3 ώρες πριν τη σερβίρουμε για να παντρευτούν μεταξύ τους οι γευσεις.

 

Εδώ τώρα βρήκα μόνο Αφρικής. Από τη στιγμή που όλο το χρόνο, εκτός από Μάιο-Ιούνιο-Ιούλιο που βρίσκω μπανάνες Ιεράπετρας, τρώει μπανάνες εισαγωγής, αν μια φορά το μήνα φάει αβοκάντο εισαγώμενο δεν πειράζει. Εξάλλου οι βρεφικές κρέμες, δεν θεωρούνται φαγητό εποχής

 

 

Ελίνα, το αβοκάντο σε πολλές χώρες το δίνουν ως την πρώτη τροφή όταν γίνεται η εισαγωγή στις στέρεες τροφές. Όμως επειδή το μωράκι σου είναι αλλεργικό, καλύτερα να δεις το τοπικ για τα αλλεργικά μωράκια.

 

τελεια συνταγη...θα τη δοκιμασω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η μικρή το λατρεύει το αβοκάντο, μπορεί να το φάει και σκέτο τελείως. Συνήθως βάζουμε το μισό στην φρουτόκρεμα και το υπόλοιπο με το κουκούτσι στο ψυγείο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η μικρή το λατρεύει το αβοκάντο, μπορεί να το φάει και σκέτο τελείως. Συνήθως βάζουμε το μισό στην φρουτόκρεμα και το υπόλοιπο με το κουκούτσι στο ψυγείο.

 

και γω το μισο βαζω και το αλλο ψυγειο και την αλλη μερα το τρωμε μαι χαρα...παντως εχω δει μεγαλη διαφορα στη φρουτοκρεμα απο τοτε που εβαλα αβοκαντο...και σημερα που βρηκα και ντοπια πηρα μια τσαντα...2 κιλα 2 ευρω και ενα δωρο για τη μικρη απο τον κυριο που τα πουλουσε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Όχι τόοοοοσο μαλακό. Άμα το πατάς με πηρούνι και γίνεται νιανιά είναι παραγινομένο. Αλλά δεν πρέπει να κάνει και κρατσ κρατσ. Εγώ το έδινα με κουταλάκι κατευθείαν μέσα από το φρούτο, δηλαδή έκοβα το αβοκάντο στη μέση και μετά με ένα κουταλάκι έξυνα το φρούτο και τάιζα το μωρό.

 

Κάπως έτσι, για να καταλάβεις:

 

avocado.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΛΑΚΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Κ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΡΕΜΑ Η ΥΦΗ ΤΟΥ,ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΜΟΥΛΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ......ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το βάζω μόνο στο μεσημεριανό του (ο μπέμπης είναι 9,5 μηνών και το ξεκινήσαμε από 6,5 μηνών). Κάπου διάβασα στο φόρουμ να μην το δοκιμάσουμε στα φρούτα, γιατί δεν τα τρώει μετά το μωρό. Αλλά θα το δοκιμάσω..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Πολύ καλή τροφή γενικότερα. Εγώ το βάζω στο mutli και δε γίνεται κομματάκια, αλλά κρέμα. Προσθέτω λίγο τυρί κρέμα και λεμόνι και αν το θέλω για "μεγαλύτερα παιδιά" προσθέτω μπαχαρικά και γίνεται το καλύτερο ντιπ.

 

Παραθέτω μία φωτογραφία για να διαλέξετε το σωστό αβοκάντο και όχι κάποιο παραγινομένο ή άγουρο.

 

Simple-trick-to-buying-perfectly-ripe-avocados.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι κορίτσια, μόνο ωμό το έχω δοκιμάσει. Σκέφτηκα ότι ίσως να χαλάσει η γεύση αν ζεσταθεί-μαγειρευτεί. Γενικότερα το έχω συνδυάσει μέ κάτι δροσερό, αλλά τώρα που μου βάλατε την ιδέα, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...