Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

...........

.

Mόλις ειδα και το δεύτερο σου ποστ προς την aria.

Δεν αξίζει τον κόπο να το συνεχίσουμε μαζί.

 

ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΜΕ !

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧ ΑΧΑΧΑ

 

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχετε μπλεξει διαφορετικες περιπτωσεις μεταξυ τους !

 

γενικα εχετε μπλεχτει

 

υπαρχουν διαφορες κατηγοριες που ειναι παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο και πιστεψτε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα το εαν .. ενα παιδι μεγαλωνει με τον ενα γονιο γιατι ¨

 

1) ο αλλος γονιος εφυγε

2) ο αλλος γονιος πεθανε

3) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι

4) ο αλλος γονιος δεν ξερουμε ποιος ειναι ..εξωσωματικη

 

το παιδι αναλογα με την καθε περιπτωση αντιλαμβανεται αλλιως την καθε περισταση

 

1) ο γονιος μου με παρατησε

2) ο γονιος μου εφυγε απο τον κοσμο

3) μα και αυτη η μανα μου ... δεν ηξερε με ποιον το πρωτοεκανε ?

4) η μητερα μου δεν μπορουσε να συμβιωσει με καποιον ... και ετσι επελεξε αυτον τον τροπο ...λογω συγγυριων ? λογω τυχης ? λογω οτι δεν μπορουσε να τα βρει με τα ρουχα της ?

 

"αν έχει σκεφτεί να αναθεωρήσει την άποψη όποιος δεν βρήκε ταίρι δεν κάνει για γονιός."

 

αυτο ειναι σχετικο και εγω βασικα θυμονω με την εξης κατασταση και μην μου πειτε οτι δεν την εχετε συναντησει στην ζωη σας .....

 

αααα δεν μου κανει αυτος ...αααα δεν μου κανει ο αλλος! και τι ακομα 26/27/28/30/32 ειμαι δεν θελω να μπλεξω σε ενα γαμο .... θελω να ζησω ... θελω να γλεντησω ...

 

και ξαφνικα ...ξυπναει 37 χρονων και λεει θελω να κανω εξωσοματικη γιατι θελω να εχω κατι να αφησω πισω μου !

 

η αποψη μου ειναι ... ναι να την κανεις την εξωσοματικη ... να αποκτησεις ενα παιδακι να το μεγαλωσεις ....και να εισαι ευτυχισμενη αλλα....πρεπει να καταλαβαινουμε ολοι οτι εχουμε κανει λαθοι στις επιλογες μας σε αυτες τις περιπτωσεις !!!!!

 

σου ευχομαι τα καλυτερα

 

περιέγραψες τόσο αναλυτικά τις περιπτώσεις γιατί ένα παιδί μπορεί να έχει μείνει με ένα γονιό αλλά στην περίπτωση γιατί δεν έχει σύντροφο είπες μόνο ένα παράδειγμα.

Πιστεύεις ότι μόνο γιʼ αυτό μένει κάποιος μόνος του?

 

δεν εχω καταλαβει την ερωτηση σου !

Θελεις να σου πω πως ενας γονιος μενει μονος του ?

Link to comment
Share on other sites

H lys είναι 37 χρονών! Δεν την πήραν τα χρόνια.

Αυτό που είπες almak πως ξαφνικά ξύπνησε απ'τα γλέντια της ζωής και είπε να κάνει ένα παιδί δεν την καταδικάζει στο να μην κάνει και δεν ξέρουμε πως της έχουν τύχει τα πράγματα για να την κρίνουμε ......

Μπορεί απλά να μην ήταν τυχερή στις σχέσεις της, να μην ήθελε τον συμβιβασμό, να ήθελε να γνωρίσει τον αληθινό έρωτα και αυτός να μην ήρθε ποτέ!!!!! Να είναι κακάσχημη η γυναίκα και να μην την κοιτάζει ούτε ο χειρότερος άντρας!!!!

Κάνοντας τώρα ένα παιδί μόνη της δεν σημαίνει πως στο παιδί δεν θα περισσεύει η αγάπη.... Η γυναίκα μπορεί να έχει αρκετή οικογένεια που μπορεί να την υποστηρίξει.

Επίσης δεν ξέρει πως θα της έρθουν στη ζωή και να βρει μετά τον άνθρωπο που θα είναι μαζί της και με το παιδί της.

Τώρα για το θέμα της υιοθεσίας τόσο εύκολα την κρίνετε πάλι που δεν θέλει ένα αυτιστικό παιδί ή κάποιο παιδί με προβλήματα. Γιατί???? Ποιός από εσάς με τις "τέλειες διαπροσωπικές σχέσεις " σκέφτηκε "χμμμ , ναι, ας μην κάνουμε δικά μας παιδιά μιας και ο κόσμος είναι γεμάτος με παιδάκια που χρειάζονται οικογένεια. Ας υιοθετήσουμε μπας και βοηθήσουμε αυτά τα άπορα, κακότυχα, πεταμένα από τη ζωή παιδάκια εφόσον εμείς είμαστε ήδη ευτυχισμένοι στη σχέση μας. Βρήκαμε ο ένας στον άλλον την αδερφή του ψυχή".

Κανένας και καμία. Ούτε και εγώ. Εγώ προσπάθησα και πλήρωσα λεφτά με τον άντρα μου για να κάνουμε παιδί γιατί δεν μπορούμε να συλλάβουμε φυσιολογικά. Ούτε και εμείς σκεφτήκαμε να υιοθετήσουμε. Θα το κάναμε τελευταίο αν δεν υπήρχαν λύσεις άλλες. Δεν σκεφτήκαμε όμως ποτέ πως θα το κάναμε για να βοηθήσουμε ένα άπορο παιδάκι. Ποιός από εσάς το σκέφτηκε??? Δηλαδή ποιός από εσάς έκανε και θα κάνει παιδί για να ζήσει το παιδί τη δική του ζωή κλπ κλπ. Αυτό κάποια στιγμή είναι φυσικό επόμενο. Δεν το κάνετε όμως όλοι για να ολοκληρωθείτε οι ίδιοι στη ζωή σας? Δεν το κάνετε για να αισθανθείτε τη χαρά της μητρότητας και της πατρότητας που έχουν όλοι οι άνθρωποι δικαίωμα????

Η Lys ζει σε μια χώρα στην οποία έχει τη δυνατότητα να το πραγματοποιήσει το όνειρό της.

Εγώ π.χ. έζησα για πολλά χρόνια με τη μητέρα μου και τις θείες στο εξωτερικό (έχω και 2η υπηκοότητα). Ο Πατέρας μου ήταν ναυτικός και τον έβλεπα μια φορά το χρόνο. Μετά από κάποια χρόνια μετακομίσαμε στην Ελλάδα στο σπίτι μας.

Ε λοιπόν, τα καλύτερά μου χρόνια, την περισσότερη αγάπη δέχτηκα όταν ζούσαμε στη Βραζιλία με τη μάνα μου, τις θείες μου, τη γιαγιά μου και όχι όταν έμεινα πια με την οικογένειά μου. Ακόμα και τώρα σκέφτομαι πόσο δύσκολα έζησα εδώ την εφηβεία μου με τον αυταρχικό πατέρα μου....

Είχα τόση περίσσεια αγάπης που δεν μου έλειπε. Ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος που με έκανε να μεγαλώσω μέσα στην ανασφάλεια και το θυμό.

Ακόμα και τώρα που τον βλέπω πολύ λιγότερο δεν είμαι δεμένη μαζί του.

Δυστυχώς.

Δεν είμαι υπέρ μιας γυναίκας να γεννήσει ένα παιδί στα 50 της εκτός και αν έχει εξασφαλίσει από πριν το μέλλον του παιδιού της όσον αφορά την οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

1) Τα λόγια που είπε η VassoP με εκφράζουν απόλυτα.

 

2) Επειδή έλαβα ένα πμ από μία κυρία, το οποίο αμφισβητούσε την

σεξουαλική μου ταυτότητα (υπαινίσονταν ότι είμαι ομοφυλόφιλη),

ενημερώνω, χωρίς διάθεση απολογίας, ότι είμαι ετεροφυλόφιλη.

Αν ήμουν το αντίθετο, δεν θα δίσταζα να το πω από τις πρώτες

κιόλας δημοσιεύσεις μου.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

.Τώρα για το θέμα της υιοθεσίας τόσο εύκολα την κρίνετε πάλι που δεν θέλει ένα αυτιστικό παιδί ή κάποιο παιδί με προβλήματα. Γιατί???? Ποιός από εσάς με τις "τέλειες διαπροσωπικές σχέσεις " σκέφτηκε "χμμμ , ναι, ας μην κάνουμε δικά μας παιδιά μιας και ο κόσμος είναι γεμάτος με παιδάκια που χρειάζονται οικογένεια. Ας υιοθετήσουμε μπας και βοηθήσουμε αυτά τα άπορα, κακότυχα, πεταμένα από τη ζωή παιδάκια εφόσον εμείς είμαστε ήδη ευτυχισμένοι στη σχέση μας. Βρήκαμε ο ένας στον άλλον την αδερφή του ψυχή".

Κανένας και καμία. Ούτε και εγώ.

 

:roll::roll: εδώ γίνεσαι άδικη VassoP,γενικέυεις χωρίς να ξέρεις την κατάσταση όσων γράφουνε εδώ.Και μιλάνε και γονείς με παιδιά που έχουνε αυτισμό ή άλλη ιδιαιτερότητα :?:? Μη γίνεσαι τόσο σκληρή με όλους :):):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.........Τώρα για το θέμα της υιοθεσίας τόσο εύκολα την κρίνετε πάλι που δεν θέλει ένα αυτιστικό παιδί ή κάποιο παιδί με προβλήματα. Γιατί???? Ποιός από εσάς με τις "τέλειες διαπροσωπικές σχέσεις " σκέφτηκε "χμμμ , ναι, ας μην κάνουμε δικά μας παιδιά μιας και ο κόσμος είναι γεμάτος με παιδάκια που χρειάζονται οικογένεια. Ας υιοθετήσουμε μπας και βοηθήσουμε αυτά τα άπορα, κακότυχα, πεταμένα από τη ζωή παιδάκια εφόσον εμείς είμαστε ήδη ευτυχισμένοι στη σχέση μας. Βρήκαμε ο ένας στον άλλον την αδερφή του ψυχή".

Κανένας και καμία. Ούτε και εγώ. Εγώ προσπάθησα και πλήρωσα λεφτά με τον άντρα μου για να κάνουμε παιδί γιατί δεν μπορούμε να συλλάβουμε φυσιολογικά. Ούτε και εμείς σκεφτήκαμε να υιοθετήσουμε. Θα το κάναμε τελευταίο αν δεν υπήρχαν λύσεις άλλες. Δεν σκεφτήκαμε όμως ποτέ πως θα το κάναμε για να βοηθήσουμε ένα άπορο παιδάκι. Ποιός από εσάς το σκέφτηκε??? Δηλαδή ποιός από εσάς έκανε και θα κάνει παιδί για να ζήσει το παιδί τη δική του ζωή κλπ κλπ. Αυτό κάποια στιγμή είναι φυσικό επόμενο. Δεν το κάνετε όμως όλοι για να ολοκληρωθείτε οι ίδιοι στη ζωή σας? Δεν το κάνετε για να αισθανθείτε τη χαρά της μητρότητας και της πατρότητας που έχουν όλοι οι άνθρωποι δικαίωμα????

.........

Στην παρακάτω σελίδα απαντώντας στην aglaia

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4086&postdays=0&postorder=asc&start=60

αναφέρω ότι πραγματικά δεν το ενοούσα να υιοθετήσει ,ήταν ένας σαρκασμός στην αποστροφή της στο ενδεχόμενο να έχει προβληματα υγείας το παιδί από υιοθεσία.

Ήταν ένας σαρκασμός στα λεγόμενα ενός ανθρώπου που δείχνει να έχει περίσευμα αγάπης αλλά και περίσευμα ατυχίας στις σχέσεις.

Ο σαρκασμός μου ήθελε να πει...........ενώστε την ατυχία που είχατε στις διαπροσωπικές με την ατυχία ενός παιδιού που χρειάζεται υιοθεσία και από αυτήν την σχέση μόνο καλό έχουμε να περιμένουμε.

Αγάπη θα δώσεις αγάπη θα πάρεις στα σίγουρα.

 

 

Για τα υπόλοπα που έχετε γράψει έχω την εντύπωση πως δεν έχετε διαβάσει προσεκτικά και τις 9 σελίδες .

Σας έχουν μπερδέψει οι αλλεπάληλες παραθέσεις κειμένων που έχουν γίνει και κάπου μεταφέρονται λόγια άλλων στο στόμα μου.

Αν έχετε τον χρόνο ρίχνετε μια καλύτερη ματιά.

 

 

Όσο για το προσωπικό σας παράδειγμα σκέφτομαι πως ίσως δεν έφταιξε η παρουσία του πατέρα σας για την άσχημη εφηβική ηλικία που αναφέρετε.

Μάλλον η απουσία του τα προηγούμενα χρόνια δημιούργησε αγεφύρωτο χάσμα....................το οποίο ακόμα και αυτή η περίσσια αγάπης που λάβατε από μαμά γιαγιά θεία δεν στάθηκε ικανή να γεφυρώση ή να σας προετοιμάσει για το χάσμα.

Link to comment
Share on other sites

(((((περιέγραψες τόσο αναλυτικά τις περιπτώσεις γιατί ένα παιδί μπορεί να έχει μείνει με ένα γονιό αλλά στην περίπτωση γιατί δεν έχει σύντροφο είπες μόνο ένα παράδειγμα.

Πιστεύεις ότι μόνο γιʼ αυτό μένει κάποιος μόνος του?)))))

 

Γεια σου mama2008

Εννοούσα πως μπορούμε να πούμε πολλά παραδείγματα γιατί κάποιος δεν έχει σύντροφο όπως είπες πολλά παραδείγματα γιατί ένα παιδί έχει μόνο ένα γονιό !

 

Πολύ καλό το παράδειγμα της VassoP ότι μια γυναίκα μπορεί βρε αδερφέ να είναι κακάσχημη !!!!

Γέλασα αλλά είναι αλήθεια.

Δύσκολο να βρει σύντροφο καποιος όταν έχει αρνητικές ιδιαιτερότητες στην εμφάνιση.

 

Επίσης μπορεί να είναι πολύ ευαίσθητος/η και να μην μπορεί να αντιμετωπίσει μια άσχημη κατάληξη ενός δεσμού και να μένει κολλημένος.

 

Επίσης μπορεί να έχει περιορισμούς απο το περιβάλλον και να μην μπορεί να έχει μια φυσιολογική κοινωνική ένταξη ώστε να βρει σύντροφο. Έχω φίλη που την είχαν τόσο περιορισμένη μέχρι τα 30 της που ακόμα και τώρα που αποτίναξε τους γονιούς από πάνω της δεν μπορεί να προσαρμοστεί με αξιοπρέπεια σε μια κοινωνική συνάντηση.

 

Επίσης μπορεί κάποιος να έχει σπαταλήσει χρόνια στο να προσέχει γονιούς/αδέρφια με πρόβλημα.

 

Αμέτρητες περιπτώσεις μπορώ να πω. Δεν σημαίνει πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι ικανοί να γίνουν γονείς.....

 

Η αλήθεια είναι πως η κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη, ΜΟΝΑΔΙΚΗ όπως ο κάθε άνθρωπος από εμάς και δεν μπορείς να τα βάλεις όλα σε μια κατηγορία ούτε να τοποθετείς τόσο εύκολα ετικέττες.

 

Είναι ΑΔΙΚΟ για όλους! Και όταν βλέπεις ότι στεναχωριούνται άνθρωποι από μια τέτοια συζήτηση... Ε ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

 

Almak δεν ήθελα να σε προσβάλω με κανέναν τρόπο.

Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστεύω πως όλοι μας είμαστε Οποιοιδήποτε εδώ μέσα και γράφουμε ότι μας έρθει στο κεφάλι γιατί απλά μπορούμε. Internet ............

Link to comment
Share on other sites

θυμωνω :x με αυτα που διαβαζω....

 

πραγματικα θυμωνω.....

 

υπηρξα ανυπαντρη μητερα απο τα 19 μου χρονια....ηταν επιλογη μου να ειμαι ανυπαντρη.......

δεν ηταν επιλογη μου να μεινω εγκυος-το επεδιωξε ο τοτε συντροφος μου για να μην με χασει-

 

ομως επρεπε να προφυλαξω το παιδι μου απο εναν ανθρωπο που ηταν εξαιρετικα βιαιος....

 

προτιμησα λοιπον να το γεννησω και να το μεγαλωσω μονη , παρα με εναν πατερα που θα το ξυλοφορτωνε ολη μερα και που ξερεις ισως γινομασταν και θεμα στις ειδησεις......

 

και μεχρι στιγμης τα εχω καταφερει μια χαρα....η κορη μου ειναι 14 χρονων και ειναι ενα υγειεστατο σε ολα του παιδι....ισως να κουβαλαει μεσα της το απωθημενο του πατερα , αλλα καλυτερα αυτο , παρα πληγες πιο σοβαρες στο σωμα και στη ψυχη....

 

 

η αποψη μου ειναι οτι ενα παιδι προτιμαει ενα σταθερο,ηρεμο,υγειες περιβαλλον με εναν γονεα , παρα ενα σπιτι μουρλοκομειο και με τους 2....

το εζησα κι εγω σαν παιδι και πιστεψτε με οι πιο ευτυχισμενες στιγμες της ζωης μου ηταν μετα το διαζυγιο των γονιων μου. και αυτο γιατι εζησα σε πιο ηρεμο περιβαλλον......

 

σιγουρα το ιδανικο ειναι να υπαρχουν και οι 2.....αλλα οταν οι συνθηκες ειναι ακαταλληλες και ο ενας οταν εχει αγαπη τα καταφερνει μια χαρα!

 

τωρα αν καποιοι κατακρινουν το γεγονος οτι επελεξα να το μεγαλωσω μονη....η απαντηση τους πραγματικα με αφηνει αδιαφορη...

αλλωστε τα μπραβο , αν θα τα παρω θα τα παρω απο το παιδι μου....

 

των αλλων η αποψη-θετικη ή αρνητικη-μου περισσευει.....

Link to comment
Share on other sites

@ταση

συμφωνω μαζι σε ολα οσα λες

 

αλλα σκεψου ...οτι οοοολα μα οοολα αυτα που ειπες ειναι βαση επιλογων !

 

δηλαδη δεν πιστευω οτι υπαρχουν κακασχημες γυναικες που δεν μπορουν να βρουν ταιρι γιατι πολυ απλα υπαρχουν και κακασχημοι αντρες !

Για την καθεμια απο εμας υπαρχει ταιρι αρκει να υπαρχουν ματια ανοιχτα για να το δεις !

 

Αυτες που εχουν κολληματα περιορισμου απο γονεις και αυτες εχουν κανει αυτην την επιλογη ...στο λεω γιατι και εγω ειχα κολλημα με τους γονεις μου !! και ημουν υπερπροστατευτικη αλλα βρεθηκε καποιος να με ξυπνησει για να αντιλιφθω οτι ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ

 

Τους αγαπαω και με αγαπανε και αυτο ειναι αλλο απο το να περιπλεκονται στην ζωη μου και εγω στην δικη τους !

 

εχουμε ξεφηγει απο το θεμα ... το ξερω ...

 

αλλα ειναι πολυ συμαντικο να καταλαβουμε ολοι οτι εχουμε την δικη μας ζωη και θα πρεπει να την φτιαξουμε οπως εμεις θελουμε !

Link to comment
Share on other sites

θυμωνω :x με αυτα που διαβαζω....

 

πραγματικα θυμωνω.....

 

υπηρξα ανυπαντρη μητερα απο τα 19 μου χρονια....ηταν επιλογη μου να ειμαι ανυπαντρη.......

δεν ηταν επιλογη μου να μεινω εγκυος-το επεδιωξε ο τοτε συντροφος μου για να μην με χασει-

 

ομως επρεπε να προφυλαξω το παιδι μου απο εναν ανθρωπο που ηταν εξαιρετικα βιαιος....

 

προτιμησα λοιπον να το γεννησω και να το μεγαλωσω μονη , παρα με εναν πατερα που θα το ξυλοφορτωνε ολη μερα και που ξερεις ισως γινομασταν και θεμα στις ειδησεις......

 

και μεχρι στιγμης τα εχω καταφερει μια χαρα....η κορη μου ειναι 14 χρονων και ειναι ενα υγειεστατο σε ολα του παιδι....ισως να κουβαλαει μεσα της το απωθημενο του πατερα , αλλα καλυτερα αυτο , παρα πληγες πιο σοβαρες στο σωμα και στη ψυχη....

 

 

η αποψη μου ειναι οτι ενα παιδι προτιμαει ενα σταθερο,ηρεμο,υγειες περιβαλλον με εναν γονεα , παρα ενα σπιτι μουρλοκομειο και με τους 2....

το εζησα κι εγω σαν παιδι και πιστεψτε με οι πιο ευτυχισμενες στιγμες της ζωης μου ηταν μετα το διαζυγιο των γονιων μου. και αυτο γιατι εζησα σε πιο ηρεμο περιβαλλον......

 

σιγουρα το ιδανικο ειναι να υπαρχουν και οι 2.....αλλα οταν οι συνθηκες ειναι ακαταλληλες και ο ενας οταν εχει αγαπη τα καταφερνει μια χαρα!

 

τωρα αν καποιοι κατακρινουν το γεγονος οτι επελεξα να το μεγαλωσω μονη....η απαντηση τους πραγματικα με αφηνει αδιαφορη...

αλλωστε τα μπραβο , αν θα τα παρω θα τα παρω απο το παιδι μου....

 

των αλλων η αποψη-θετικη ή αρνητικη-μου περισσευει.....

 

κακος που θυμωνεις ... δεν ειπε κανεις το αντιθετο απο οτι λες εσυ ...

Σκεψου ομως οτι ολο αυτο ειναι και δικη σου επιλογη .....σωστη ή λαθος δεν μπορει να το κρινει κανενας ... αλλα ηταν δικη σου επιλογη ...

 

και εγω ισως να εκανα το ιδιο με σενα ... αλλα ποτε δεν θα ελεγα οτι η τυχη και η μοιρα ... με αφησαν ανυπαντρη μητερα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.........τωρα αν καποιοι κατακρινουν το γεγονος οτι επελεξα να το μεγαλωσω μονη....η απαντηση τους πραγματικα με αφηνει αδιαφορη...

αλλωστε τα μπραβο , αν θα τα παρω θα τα παρω απο το παιδι μου....

 

των αλλων η αποψη-θετικη ή αρνητικη-μου περισσευει.....

Μα αγαπητή μου γι αυτο το "μπράβο" συζητάμε , αυτό που θα πάρουμε ή όχι από τα παιδιά μας.

Το "μπράβο" του almak ενδεχομένος να σου φτιάξει την μέρα....αλλά έως εκεί .

Και εν τέλη αφού αναγνωρίζεις από που θα λάβεις το πραγματικό μπράβο ( και συμφωνώ μαζί σου) και αφού αδιαφορείς για το γεγονός ότι κάποιοι κατακρίνουν τον τρόπο που επέλεξες να μεγαλώσεις το παιδί σου , πές μας ποιός ο λόγος που συμμετέχεις στην κουβέντα????

Link to comment
Share on other sites

μα ουτε κι εγω ειπα αυτο....

 

απο επιλογη μου εμεινα ανυπαντρη μητερα!

δεν ηταν επιλογη μου να μεινω εγκυος(ο τροπος ειναι δυσαρεστος και αφορα μονο εμενα)

καμια τυχη και καμια μοιρα δεν με εκαναν ανυπαντρη μητερα και μητερα γενικοτερα....

η τυχη(και η ατυχια θα ελεγα) και η μοιρα μου εφεραν τον πρωτο μου συντροφο στα 18 και η τυχη και η μοιρα μου εφεραν και τον τωρινο μου συζυγο.....

επειδη ατυχησα με τον πρωτο δεν σημαινει οτι ειμαι και αναξια μητερα(γιατι κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα και μου σηκωθηκε η τριχα)...αργοτερα σταθηκα πιο τυχερη κι εκανα ισως και πιο σωστες επιλογες στους ανθρωπους που ΕΤΥΧΕ να μπουν στη ζωη μου....

 

 

υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν ακριβως το αντιθετα απο αυτα που λεω...

φυσικα ο καθενας με τις αποψεις του,τα θελο του και τις επιλογες του....

υπαρχουν και τροποι να τις εκφραζεις... ο καλος και ο ασχημος....

καποιοι επιλεγουν να εκφραζουν τις αποψεις τους με ασχημο τροπο και να πληγωνουν καποιους αλλους....

ε,αυτο με θυμωσε...γιατι κατα τ'αλλα..ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ (που λεει κι ενας σταρ της Τv)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Δεν έχει δικαίωμα εκείνη που ζει την περίπτωση που συζητάμε να πει την άποψή της !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ !!!!!!!!

ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,για τον ιδιο λογο που συμμετεχεις κι εσυ....κουβεντα να γινεται....

 

ειλικρινα με αφηνει παγερα αδιαφορη η αποψη σου...ομως δυστυχως δεν αφηνει καποιους αλλους....

Link to comment
Share on other sites

Aπλά σκέφτηκα πως όταν συμμετέχεις σε έναν διάλογο δεν συμμετέχεις μόνο για να πεις αλλά και για να ακούσεις.

Το να μας λες πως σε αφήνει αδιάφορη η γνώμη κάποιον από μας που γράφουμε , το ότι γνωρίζεις

από που θα πάρεις το μπράβο , σου ξανα λέω με έφεραν στο σημείο να κάνω αυτές τις σκέψεις :wink:

Η άποψη μου είναι αυτή που είναι , σε κάποιους βαράει καμπανάκι , κάποιους άλλους τους αφήνει παγερά αδιάφορους , για κάποιους είναι μια ακόμα άποψη.

 

 

Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει τι κάνουμε εδώ πέρα γράφοντας.

 

Το να βγει ο οποισδήποτε και να πει εγώ τα κατάφερα μόνος μου με αυτόν και εκείνο τον τρόπο , αυτό δεν μας λέει τίποτα άλλο πέρα από το γεγονός ότι το συγκεκριμένο άτομο βλέπει πως τα έχει καταφέρει μια χαρά.

Το να βγαίνει από την άλλη ο οποιοσδήποτε άλλος και να κάνει τον συνήγορο του διαόλου αναπτύσοντας μιαν άλλη πλευρά του θέματος επέτρεψέ μου να σου πω πως είναι και αυτό χρήσιμο.

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά και τις δέκα σελίδες θα δεις πως κανείς δεν κατηγορεί κανέναν για τις επιλογές του .

Νομίζω πως πολύ βιαστικά ξεχωρίζεται φράσεις μέσα από κείμενα τις οποίες θεωρείτε αδιανόητες ή προσβλητικές για την προσωπική σας ζωή.

Όποιος νιώθει πως τα έχει κάνει μια χαρά δεν έχει και λόγους τουλάχιστον να εξοργίζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα ουτε κι εγω ειπα αυτο....

 

απο επιλογη μου εμεινα ανυπαντρη μητερα!

δεν ηταν επιλογη μου να μεινω εγκυος(ο τροπος ειναι δυσαρεστος και αφορα μονο εμενα)

καμια τυχη και καμια μοιρα δεν με εκαναν ανυπαντρη μητερα και μητερα γενικοτερα....

η τυχη(και η ατυχια θα ελεγα) και η μοιρα μου εφεραν τον πρωτο μου συντροφο στα 18 και η τυχη και η μοιρα μου εφεραν και τον τωρινο μου συζυγο.....

επειδη ατυχησα με τον πρωτο δεν σημαινει οτι ειμαι και αναξια μητερα(γιατι κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα και μου σηκωθηκε η τριχα)...αργοτερα σταθηκα πιο τυχερη κι εκανα ισως και πιο σωστες επιλογες στους ανθρωπους που ΕΤΥΧΕ να μπουν στη ζωη μου....

 

 

υπαρχουν καποιοι που υποστηριζουν ακριβως το αντιθετα απο αυτα που λεω...

φυσικα ο καθενας με τις αποψεις του,τα θελο του και τις επιλογες του....

υπαρχουν και τροποι να τις εκφραζεις... ο καλος και ο ασχημος....

καποιοι επιλεγουν να εκφραζουν τις αποψεις τους με ασχημο τροπο και να πληγωνουν καποιους αλλους....

ε,αυτο με θυμωσε...γιατι κατα τ'αλλα..ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ (που λεει κι ενας σταρ της Τv)

 

 

διαφωνω μαζι σου στο εξης ....δεν ΕΤΥΧΕ να μπει στην ζωη σου .....η τον διαλεξες ...η σε διαλεξε η διαλεχτηκατε !!!!!

 

α) στην πρωτη περιπτωση ειναι επιλογη σου που τον διαλεξες

β) στην δευτερη περιπτωση ηταν επιλογη σου που του ανοιξες την "πορτα"

γ) στην τριτη περιπτωση ηταν επιλογη και των δυο

 

 

η αποψη μου ειναι οτι δεν Ετυχε ηταν επιλογη !!! μπορει να την θεωρεις λαθος την επιλογη αυτη ...και αυτο σε καμια περιπτωση δεν σε κανει αναξια μητερα !!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι γινεται?

γραφεις ενα σωρο πραγματα και τελικα χανω το νοημα....ισως ειμαι χαζη.....

 

σκεφτομαι οτι ισως εσυ δεν θελεις να διαβαζεις αντιθετες αποψεις απο τις δικες σου.....

 

ειπα οτι με αφηνει αδιαφορη η αποψη σου για τις επιλογες μου ή τις επιλογες που κανει η καθεμια απο μας εδω....δεν γραφω ουτε για να δειξω , ουτε για να πεισω κανεναν αν τα καταφερνω ή οχι...απ ΄αυτην τη μερια μενω αδιαφορη...κατα τ'αλλα μου αρεσει να διαβαζω αλλες αποψεις...μεχρι εκει ομως...αλλωστε μπορω να γραφω οτι μπαρουφες θελω,μηπως με ξερετε?

με ενοχλει ομως ο τροπος σου σε καποια σημεια.

αυτο ειναι ολο!

Link to comment
Share on other sites

Με στενοχωρει πολυ να διαβαζω αυτη τη σελιδα τις τελευταιες μερες. Ολοι οι ανθρωποι δεν υπηρξαν το ιδιο τυχεροι στη ζωή τους. Αλλα προσπαθουν, αγωνιζονται, μεγαλωνουν μονοι τους παιδια, διεκδικουν το μεριδιο της ευτυχιας που τους αναλογει. Μην εκλογικευετε τα παντα, μην τα αναλυετε τοσο πολυ. Μην κρινετε με βαση το μοντελο της οικογενειας που εχετε στο μυαλο σας. Μεγαλωνουμε ολοι μας παιδια και δεν ξερουμε τι μας περιμενει. Τι ειδους σχεσεις θα κανουν στη ζωή τους, τι ειδους οικογενειες και ποσο θα συμφωνουμε με τις επιλογες τους. Ας κρατησουμε λιγο τους τονους χαμηλους κι ας ευχηθουμε για τον καθενα μας να βρει αυτο που ψαχνει.

 

"Κι αν δεν μπορεσεις να κανεις τη ζωή σου οπως θελεις

μην την εξευτελιζεις μεσα στων σχεσεων και των συναναστροφων

την καθημερινή ανοησια

μεχρι να γινει μια ξενη, φορτική..."

Link to comment
Share on other sites

(και ενω ειχα πει δεν θα ξαναγραψω το ξανακανα....ειμαι ζαβο τελικα...)

 

αγπητε αλμακ...εσυ πριν καμποσες σελιδες ευχαριστησες την yls που δεν σε ελουσε σωστα? ηταν ομως αναμενωμενο να γηνει απο καποιες αλλες , αποτελεσμα των ισωπεδοτηκων τοποθετησεων σου (εξακολουθω και το πιστευω οτι εισαι ισωπεδοτικος, συγνωμη ....) επισης ειχες πει και η αδερφη σου βαδιζει στονι ιδιο δρομο και της ειπες κανε οτι σε φωτησει ο θεος και θα την στυρηξεις οσο μπορεις...τωρα ερωτω ...επιδη δεν την βλεπεις την yls σου δηνει αυτο το γεγονος το δικαιωμα να γηνεις τοσο μα τοσο σκληρος...η αδερφη σου ειναι αδερφη σου και την αγαπας αρα μια αγνωστη που δεν την ξερεις δεν την βλεπεις μπορεις να ξερασεις πανω της οτι δεν εχεις πει αλου?ή υποκρηνεσε στις διαπροσωπικες σου σχεσεις (στην παρουσα με την αδερφη σου ) και λες ψεματα κι εδω θελεις να λαμψει η αληθεια...

γιατι σε αυτην την γυναικα να μην αξιζει ενας καλος λογος παντων?

 

δεν με στεναχωρησαν αυτα που ειπες, ηταν απλα ακραια, και μου θυμησαν παλιοτερες εποχες οπου εμεις οι ανυπαντρες μητερες κατηγορουμασταν για διαφορα...

 

επισης εχω να σου πω οτι εχω παρακολουθησει το θεμα απο την αρχη του.

 

επισης εχω να σου πω οτι εχω τοποθετηθει (αν κι εσυ προσεξεις) το

λιγοτερο με ευγενεια....πραγμα που δεν πιστευω οτι εχεις κανει εσυ...

 

 

επισης εχω να σου πω οτι εχω συμφωνησει με την ΝΤΙΝΑΤ αρα και κατεπεκταση με εσενα.

 

επισης εχω να σου πω οτι εχω συμφωνησει και με την yls σε αλλα θεματα...και μαλιστα την εχω προειδοπηησει ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ....εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται...

 

επισης εχω να πω οτι καλο θα ηταν να ημασταν πιο προσεκτηκοι οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα για το εξης....πες πχ η κοπελα ειναι κουασιμοδος (που δεν το πιστευω) ή η κοπελα ειχε τυχει θυμα ομαδικου βιασμου με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει σχεσεις...πες πες πες...και 3000000000 αλλοι λογοι που μπορουν να την εχουν οδηγησει στην μοναξια αυτο δεν την κανει λιγη ως μανα...

και τελος για λλη μια φορα

ΜΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ (ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!)

Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΟΛΥΤΟ

ΟΙ ΕΠΟΧΕς ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΟΡΦΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

 

 

( σας φιλω και συγνωμη αν στεναχωρησα τον καλο μπαμπα αλμακ , αν και δεν νομιζω να στεναχωριεται ευκολα... :):):) )

Link to comment
Share on other sites

τελος εχω να πω οσον αφορα τοπαρδειγμα σου με το ποδοσφαιρο , θα συμφωνησω μαζι σου ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟς ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ....( :lol::lol::lol::lol::lol::lol: )

ποιος ειδε τωρα τον gergon και δεν τον φοβηθηκε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

....ειπα οτι με αφηνει αδιαφορη η αποψη σου για τις επιλογες μου .....!
Το ότι σε αφήνει παγερά αδιάφορη η αποψή μου δεν το σχολίασα καν........για ξανακοίτα το!!!!!!
ξερεις τι γινεται?

γραφεις ενα σωρο πραγματα και τελικα χανω το νοημα....ισως ειμαι χαζη.....

 

!

Ξέρεις κάτι , τα ίδια γράφω κάθε φορά , μα κάθε φορά απευθύνονται και σε κάποιον άλλο ο οποίος ή δεν κατάλαβε καλά ή δεν διάβασε καλά ή μπερδεύτηκε με τις παραθέσεις.........

 

...σκεφτομαι οτι ισως εσυ δεν θελεις να διαβαζεις αντιθετες αποψεις απο τις δικες σου.....

!

Έχω καταλάβει τι σκέφτεσαι-εννοείς για μένα.......έτσι νιώθω τουλάχιστον αλλά δεν το κάνω και θέμα :wink:

 

....με ενοχλει ομως ο τροπος σου σε καποια σημεια.

αυτο ειναι ολο!

Βέβαια αν είχα μήνει σε ευχές και σε μπράβο .......δεν θα συζητούσαμε τώρα , απλά θα με ευχαριστούσατε για τα καλά μου λόγια και για την συμπαράσταση.
Link to comment
Share on other sites

Με στενοχωρει πολυ να διαβαζω αυτη τη σελιδα τις τελευταιες μερες. Ολοι οι ανθρωποι δεν υπηρξαν το ιδιο τυχεροι στη ζωή τους. Αλλα προσπαθουν, αγωνιζονται, μεγαλωνουν μονοι τους παιδια, διεκδικουν το μεριδιο της ευτυχιας που τους αναλογει. Μην εκλογικευετε τα παντα, μην τα αναλυετε τοσο πολυ. Μην κρινετε με βαση το μοντελο της οικογενειας που εχετε στο μυαλο σας. Μεγαλωνουμε ολοι μας παιδια και δεν ξερουμε τι μας περιμενει. Τι ειδους σχεσεις θα κανουν στη ζωή τους, τι ειδους οικογενειες και ποσο θα συμφωνουμε με τις επιλογες τους. Ας κρατησουμε λιγο τους τονους χαμηλους κι ας ευχηθουμε για τον καθενα μας να βρει αυτο που ψαχνει.

 

"Κι αν δεν μπορεσεις να κανεις τη ζωή σου οπως θελεις

μην την εξευτελιζεις μεσα στων σχεσεων και των συναναστροφων

την καθημερινή ανοησια

μεχρι να γινει μια ξενη, φορτική..."

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ΠαλιοΑρια τωρα που σε πετυχα...Μου κανεις παρατηρηση οτι δεν μπαινω στο τσαι κι εσυ ειναι εξαφανισμενη 2 βραδυα τωρα!! Που εισαι βρε χαμενοοοοο;;;

 

ΟΕΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Με στενοχωρει πολυ να διαβαζω αυτη τη σελιδα τις τελευταιες μερες. Ολοι οι ανθρωποι δεν υπηρξαν το ιδιο τυχεροι στη ζωή τους. Αλλα προσπαθουν, αγωνιζονται, μεγαλωνουν μονοι τους παιδια, διεκδικουν το μεριδιο της ευτυχιας που τους αναλογει. Μην εκλογικευετε τα παντα, μην τα αναλυετε τοσο πολυ. Μην κρινετε με βαση το μοντελο της οικογενειας που εχετε στο μυαλο σας. Μεγαλωνουμε ολοι μας παιδια και δεν ξερουμε τι μας περιμενει. Τι ειδους σχεσεις θα κανουν στη ζωή τους, τι ειδους οικογενειες και ποσο θα συμφωνουμε με τις επιλογες τους. Ας κρατησουμε λιγο τους τονους χαμηλους κι ας ευχηθουμε για τον καθενα μας να βρει αυτο που ψαχνει.

 

"Κι αν δεν μπορεσεις να κανεις τη ζωή σου οπως θελεις

μην την εξευτελιζεις μεσα στων σχεσεων και των συναναστροφων

την καθημερινή ανοησια

μεχρι να γινει μια ξενη, φορτική..."

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!!!

 

Σ' ευχαριστω για το κομπλιμαν αλλα προτιμω την πλατινα!!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΠαλιοΑρια τωρα που σε πετυχα...Μου κανεις παρατηρηση οτι δεν μπαινω στο τσαι κι εσυ ειναι εξαφανισμενη 2 βραδυα τωρα!! Που εισαι βρε χαμενοοοοο;;;

 

ΟΕΟ!!!

 

αειντααααααααααααααααα....να ηρθε η ωρα λετε να χαλασουμε κι αυτο το ωραιοτατο ποστ???/τσ τσ τσ τσ...

ειναι αρωστη η μικρη και τραβαω κουπι ...εχω διασχισει ατλαντικο.... ασε λεμε!!!!!!

θα σε πετυχω που θα μου παει ομως.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...