Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μητέρα μόνη..


Recommended Posts

oχι εδω και 1 μηνα εχω γυρισει στη δουλεια και ολα πανε καλα σε σχεση με το μωρο δοξα το Θεο. Η δικη μου ψυχολογια εχει πιασει πατο.. Μεχρι που σημερα τηλεφωνησα τον ακατονομαστο και με ρωτησε τι θελω.. Τι μπορει να θελω ηλιθιε ηθελα να του πω.. μια καλη κουβεντα ενα μην αγχωνεσαι εδω ειμαι.. θα μου πεις δεν εκανε καμια κινηση τοσους μηνες σημερα θα εκανε?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρωτάρα, όλες στην περίπτωσή μας, οι ανύπαντρες μητέρες, βρίσκονται σε άσχημη και περίεργη και κυκλοθυμική κατάσταση... Εγώ είμαι στον 8ο μήνα και άλλες μέρες είμαι χαρούμενη και άλλες τόσο χάλια που δεν μιλάω σε άνθρωπο...

Είναι μια εποχή που έχεις να μάθεις πολλά, να ξεκαθαρίσεις λογαριασμούς με ανθρώπους, να ξεσκαρτάρεις φίλους και γνωστούς...

Σε μένα άλλαξαν πολλά δεδομένα που είχα, άλλοι που νόμιζα ότι θα σταθούν δίπλα μου εξαφανίστηκαν και άλλοι που δεν φανταζόμουνα καν νοιάστηκαν και με βοήθησαν...

Τώρα είμαι στην τελική ευθεία, σε ενάμιση μήνα περιμένω το μωρό μου...

Όπως μου είπε άλλη κοπέλα μέσα από το φόρουμ, εμείς περνάμε την κατάθλιψη στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όχι επιλόχεια...θέλω να πιστεύω ότι όταν αγκαλιάσουμε το μωρό μας, θα τα ξεχάσουμε όλα και θα μας πλημμυρίσει τέτοια ευτυχία και δύναμη που δεν θα μας φαίνεται κανένα εμπόδιο βουνό...

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά, να ξεκουράζεσαι και να σκέφτεσαι όσο το δυνατόν το μωρό σου, πώς θα είστε μαζί, τι θα κάνετε, πόσο όμορφο θα είναι...στα λέω γιατί προσπάθησα να τα κάνω κι εγώ και ακόμα προσπαθώ, άσχετα αν δεν τα καταφέρνω πάντα...φιλιά πολλά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

πρωταρα είσαι πολύ γενναία, εύγε για την απόφασή σου και σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση...

 

χαίρομαι που βλέπω τόση γενναιότητα γύρω μου, αυτό μου δίνει και εμένα κουράγιο... και όπως είπε και η ΒΙΚΥ

 

"Καλύτερα ΕΝΑΣ γονιός και σωστός με ουσιαστική παρουσία!

Είσαι πολύ-πολύ τυχερή που έχεις την συμπαράσταση των γονιών σου, άλλες δεν έχουν ούτε αυτό...."

 

να σου πω κιόλας; εσένα σου έτυχε και το αντιμετώπισες γενναία και υπεύθυνα και θα είσαι πάντοτε περίφανη... εγώ πέρασα από 40 κύμματα για να μείνω έγκυος, είμαι 4 μηνών τώρα και χωρίζω... γιατί απλώς είναι απαράδεκτος... τόσο καιρό τον δικαιολογούσα γιατί στο μυαλό μου "έφταιγα" γιατί δεν έμενα έγκυος... με εκμηδένισε...

 

κουράγιο λοιπόν... να δίνουμε δύναμη η μια στην άλλη, να κοιτάμε μπροστά και πάνω από όλα το μωρό μας... Ανυπομονώ να το κρατήσω αγκαλιά μου... να γεμίσει την ψυχή μου αγάπη... Χθες ένιωσα τα πρώτα φτερουγίσματα... απλά απίστευτο συναίσθημα... πραγματικά υπέροχες στιγμές... προτιμώ που τις ζω μόνη παρά να είχα αυτόν να μου τις χαλάει...

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

oχι εδω και 1 μηνα εχω γυρισει στη δουλεια και ολα πανε καλα σε σχεση με το μωρο δοξα το Θεο. Η δικη μου ψυχολογια εχει πιασει πατο.. Μεχρι που σημερα τηλεφωνησα τον ακατονομαστο και με ρωτησε τι θελω.. Τι μπορει να θελω ηλιθιε ηθελα να του πω.. μια καλη κουβεντα ενα μην αγχωνεσαι εδω ειμαι.. θα μου πεις δεν εκανε καμια κινηση τοσους μηνες σημερα θα εκανε?

 

 

έχεις το μωρό σου, έχεις τους γονείς σου και έχεις και τη δουλειά σου δεν έχεις κανέναν ανόητο ανάγκη... έχεις όλα όσα χρειάζεσαι...

lox6p3.png
Link to comment
Share on other sites

μπράβο για την απόφαση σου !!!!!

 

θα σου μιλήσω για τον ευατό μου που γεννηκά στην δουλεια που ήμουν και γενικα σαν ατομο ειναι ο ειρηνοποιός εννοώ ότι δεν μπορώ τους τσακωμούς και θελω όλοι να ειναι ευχαριστημένοι , στην δουλειά δεν τσακωνόμουν πότε και πάντα προσπέρναγα τις οποιες ίντριγκες είχαμε....

όταν όμως έμεινα έγκυος και μετα ....ΜΟΥ ΈΦΤΑΙΓΑΝ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ .... την έλεγα σε άτομα και είχα απίστευτα νεύρα !!!!!!

άλλο άτομο από αυτό που ήμουν ....

έκοβα κάθε μήνα τα μαλλάκια μου γιατί δεν μου άρεσαν ....είναι το μοναδικό διάστημα στην ζωή μου που έκοβα τοοοοοσο το μαλλί μου , με ενοχλούσαν όλα και δεν ήθελα να παω για ψώνια με τίποτε .

που εγώ τρελαίνομαι να ψωνίζω !!!!

θέλω να σου πω μέσα σε όλα ότι κανε υπομονή και να σκέφτεσαι τα μωρουδιακά και τα του μωρού για να περνάν ευχάριστα οι μήνες .

πήγαινε να παρακολουθήσεις σεμινάρια για τον θηλασμό (είναι κάτι ευχάριστο και πολύ πολύ χρήσιμο )

ενημερώσου για τον ερχομό του μωρού στο σπίτι πως θα το κρατάς πως θα το αλλάζεις ....

διάβαζε βιβλία για την εγκυμοσύνη αλλά και για μετά ΚΥΡΙΩΣ για μετά γιατί εγώ διάβαζα μόνο για την εγκυμοσύνη και τον θηλασμό και μετά λιγάκι πελάγωσα !!!!

 

και όλα θα είναι πιο ευχάριστα όταν κρατάς το μυαλουδάκι σου απασχολημένο !!!!!

θα δεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Eiναι πολυ κακο που ο ακατονομαστος μου λειπει? Δεν σας κρυβω οτι βαθια μεσα μου πιστευα οτι θα λυγιζε με τον καιρο αλλο αυτος παραμενει πιστος στο "δεν με ενδιαφερει" και εχει κοψει οποιαδηποτε διοδο επικοινωνιας μαζι μου. Δεν μετανιωνω στιγμη για την αποφαση μου ανυπομονω να παρω αγκαλια το μωρακι μου αλλα ειναι κακο που θα ηθελα κ λιγη στοργη απο μερια του... Ειναι δυνατον να ειναι απο πετρα?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου λείπει πού και πού και καταλαβαίνω πως νιώθεις. Είναι λογικό να τον σκέφτεσαι αφού τον κουβαλάς μέσα σου. Δεν είναι κακό που σου λείπει!

Όσο σκληρό κι αν σου φαίνεται μην ασχοληθείς μαζί του μέχρι να γεννηθεί το μωρό σου. Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις! Δεν αξίζει να στεναχωριέσαι με την αδιαφορία του.

Εμένα ο δικός μου έχει πει σε όλους τους κοινούς μας φίλους πως είμαι ψεύτρα και το λέω για να με λυπηθούν. Η καινούρια του κοπέλα με έπιασε και μου μίλησε και μου ζητούσε αποδείξεις, το ίδιο και η μάνα του. Γιατί να πρέπει να αποδείξω κάτι; Όποιος θέλει με πιστεύει. Όταν με 'δουν με την κοιλιά ΝΑ ή με το μωρό στην αγκαλιά, να δω τι θα πουν... Αυτός φοβάται να μου μιλήσει γιατί όσες φορές μιλήσαμε ήταν αυτός που μου 'λεγε ψέματα πως άμα το ρίξω θα είναι ξανά μαζί μου ενώ είχε και την άλλη και την μια μέρα έλεγε κάτι και την άλλη μέρα έλεγε το αντίθετο.

Τώρα που έχω μείνει μόνη για πάνω από ένα μήνα, ξεκαθάρισα κάποια πράγματα μέσα μου. Η μοναξιά (με την καλή έννοια) κάνει καλό. Βλέπεις τα πράγματα αλλιώς, πιο ξεκάθαρα. Εξαφανίσου για λίγο καιρό έτσι ώστε να μην μαθαίνει νέα σου και όταν γεννήσεις απλά ενημέρωσε τον πως έγινε πατέρας. Αν και τότε κρατήσει ίδια στάση τότε ξέγραψε τον, κοίτα το μωράκι σου και κάποια στιγμή θα γνωρίσεις αυτόν που σου αξίζει... ;)

EfDvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, είναι λογικό να σας λείπει...και σε μένα συμβαίνει και είμαι στις μέρες μου πια...

Μην ξεχνάμε ότι είναι μια περίοδος που χρειαζόμαστε αγάπη και φροντίδα και εμείς είμαστε μόνες μας...

Αλλά πιστεύω πως όταν γεννηθούν τα μωράκια μας, θα επικεντρωθούμε εκεί και θα τα ξεχάσουμε όλα...

Εξάλλου όσο περνάει ο καιρός, δεν βλέπετε πιο καθαρά ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν άξιζαν να είναι δίπλα σας;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω γιατί παρόλο που όταν εγώ έμεινα έγκυος ήμασταν μαζί με τον πατέρα του παιδιού, επειδή δεν ήμασταν καθόλου καλά μεταξύ μας, ένιωθα τρομερή μοναξιά,γιατί δεν είχα καθόλου τρυφερότητα και αγάπη από τη μεριά του. Όμως θα πρέπει να σου πω ότι όσο είναι δικό σου δικαίωμα να θέλεις να αποκτήσεις ένα παιδί, άλλο τόσο δικαίωμά του είναι να μη θέλει να γίνει πατέρας. Από τη στιγμή που ήσασταν και οι δυο ξεκάθαροι από την αρχή πάνω στο θέμα, πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του. Εσύ να συνεχίσεις μόνη σου και αυτός να μη χαρεί το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωταρα καλημερα. ειμαι και εγω μια μανουλα που χωρισα μολις εγινε το αντρακι μου 3 μηνων αφου ο γαμος ειχε ληξει προ πολλου. σου ευχομαι να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη και να σκεφτεσαι πως μολις γεννησεις αλλαζουν ολα! ξερω πως ισως ακουγεται κοινοτοπο ομως πιστεψε με οταν θα εχεις το μωρο σου στην αγκαλια σου δεν θα σε νοιαζει τιποτα. σιγουρα θα σκεφτεσαι τα πως και τα γιατι εφτασα ως εδω ομως δεν αρκουν για να σου μαυρισουν καμμια στιγμη με το παιδακι σου. να εισαι υγιης να προσεχεις τον εαυτο σου και την ψυχουλα που κουβαλας τωρα μεσα σου.:wink:

μεσα απο την καρδια μου σε σενα και σε ολες τις κοπελες να σας πανε ολα καλα.

υ.γ. που πηγαμε και βρηκαμε ολες μας αυτα τα καραγκιοζακια που δηλωνουν αντρες . . .:rolleyes:

εδω μεσα ολο θελω να πω και εγω τον πονο μου για αυτα που περασα και πεφτω σε χειροτερα . . . και οποτε κλεινω τον υπολογιστη μια φραση λεω χαμογελωντας παντα . . . ρε τι τραβαμε οι γυναικες!:P

Link to comment
Share on other sites

πως θα αντιμετωπίσω τον κοινωνικό στηγματισμό κτλ

 

 

 

Καλημέρα κατ'αρχήν και σου έυχομαι όλα τα καλά του κόσμου να έχεις εσύ και το μωράκι σου.

Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο για σένα να είσαι χωρίς τον μπαμπά του μωρού όμως απο τη στάση του αποδικνύεται οτι είναι καλύτερα έτσι.

Αλλά βρε κουκλίτσα μου.....ποιον κοινωνικό στηγματισμό???? Στο 2010 ζούμε. Ξέρεις πόσες ανύπαντρες μητέρες υπαρχουν??? Καθώς αυτός θα έπρεπε να υποστεί το στηγματισμό και την κριτική όλων για την ανευθυνότητα του.

 

Το τι θα κάνεις με το σώμα σου και τη ζωή που μεγαλώνει μέσα σου δεν μπορεί να στο υποδείξει κανένα δικαστήριο. Και αν κάνεις την κίνηση να κινηθείς δικαστικά ή αν αυτός κάνει κάτι που δεν το πιστεύω μιας και δεν τον συμφέρει, αυτός θα βρεθεί μπλεγμένος. Το πολύ πολύ να σου πληρώνει και ένα ποσό για το παιδί. Αλλά εσύ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Ολοι οι νόμοι είναι με τη μεριά της μανούλας.

 

Και σου αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την απόφαση σου να το κρατήσεις!!!

 

Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε, αν και αφού οι γονείς σου είναι μαζί σου....τα έχεις όλα κούκλα μου!!! Δεν υπάρχει καλύτερο εφόδιο για σένα και το μωράκι σου απο την αγάπη των ανθρώπων που σας αγαπάνε.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eiναι πολυ κακο που ο ακατονομαστος μου λειπει? Δεν σας κρυβω οτι βαθια μεσα μου πιστευα οτι θα λυγιζε με τον καιρο αλλο αυτος παραμενει πιστος στο "δεν με ενδιαφερει" και εχει κοψει οποιαδηποτε διοδο επικοινωνιας μαζι μου. Δεν μετανιωνω στιγμη για την αποφαση μου ανυπομονω να παρω αγκαλια το μωρακι μου αλλα ειναι κακο που θα ηθελα κ λιγη στοργη απο μερια του... Ειναι δυνατον να ειναι απο πετρα?

 

Μόλις διάβασα την ιστορία σου και με συγκίνησες. Εύχομαι με το καλό να γεννήσεις και να δεις που μόλις κρατήσεις στην αγκαλιά σου το παιδάκι σου όλα τα υπόλοιπα θα χαθούν !

Άσε τον ακατανόμαστο εκεί που είναι, προσπάθησε να κόψεις κάθε επικοινωνία μαζί του. Μίλα στην κοιλίτσα σου τις ώρες που αισθάνεσαι μοναξιά και έλλειψη στοργής. Το μωρό σου είναι εκεί και αντιλαμβάνεται τα πάντα !

Μπράβο στους γονείς σου που στηρίζουν την απόφασή σου !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπηκα για να περασει η ωρα μου αλλα κολησα.εχω και μωρο και τον πατερα του παιδιου μου.σας διαβαζω και ηθελα να σας πω οτι σας θαυμαζω.ενα μεγαλο μπραβο σε ολες.οσο για αυτο το κουλο που ακουσα...τι θα πει κοινωνικος στιγματισμος?ενα παιδακι με η χωρις μπαμπα ειναι παντα ενα παιδακι.προσωπικα κοινωνικα στιγματισμενο και απροσαρμοστο αισθανομαι τον πατερα και οχι το παιδι.ειστε ηρωες.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα για να περασει η ωρα μου αλλα κολησα.εχω και μωρο και τον πατερα του παιδιου μου.σας διαβαζω και ηθελα να σας πω οτι σας θαυμαζω.ενα μεγαλο μπραβο σε ολες.οσο για αυτο το κουλο που ακουσα...τι θα πει κοινωνικος στιγματισμος?ενα παιδακι με η χωρις μπαμπα ειναι παντα ενα παιδακι.προσωπικα κοινωνικα στιγματισμενο και απροσαρμοστο αισθανομαι τον πατερα και οχι το παιδι.ειστε ηρωες.

 

 

Oταν μένεις στη επαρχία υπάρχουν άτομα με αντιλήψεις του 1821 δυστηχως... Γι αυτό και το αναφερα.

Ευτυχως βεβαια που το κοντινο μου περιβαλλον δεν αποτελειται απο τέτοια ατομα πιστευω. Αυτο τουλαχιστον εισπράτω μεχρι στιγμής.

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν μένεις στη επαρχία υπάρχουν άτομα με αντιλήψεις του 1821 δυστηχως... Γι αυτό και το αναφερα.

Ευτυχως βεβαια που το κοντινο μου περιβαλλον δεν αποτελειται απο τέτοια ατομα πιστευω. Αυτο τουλαχιστον εισπράτω μεχρι στιγμής.

 

Καλησπέρα !

Κ γω που δεν μένω σε έπαρχια κ γω με τις ίδιες αντιλληψεις είχα να παλεψω κ υποχωρησα κ παντρευτηκα 7 μίση μήνων έγκυος .Και ξές τι κάταλαβα?

ΤΙΠΟΤΑ απολυτως απλως έκανα την ήδη δύσκολη ζωη μου άκομη πιο δύσκολη!

Γι αυτο μην άκους κανενα ξέρω είναι πολυ δύσκολο αλλα θα γίνει πολυ πιο εύκολο όταν έρθει το μωρακι σου, τουλαχιστον έγω ησυχασα κ το μόνο που με ένδιαφερει ειναι να ειναι καλα το μωρο κ γω για να μπορω να του προσφερω το καλυτερο δυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτάρα συγχαρητήρια για την απόφασή σου να κρατήσεις το μωράκι. Η γέννηση του παιδιού θα είναι η πιο σημαντική στιγμή της ζωής σου όσα άλλα πράγματα κι αν έχεις καταφέρει ως τώρα, να το θυμάσαι. Εμείς οι γυναίκες μέσα από τη μητρότητα ολοκληρωνόμαστε - αυτή είναι η φύση μας. Τώρα, όσον αφορά στον πατέρα, ασ' τον να τραβήξει το δρόμο του: "ου γαρ οίδε τί ποιεί". Είναι φυσικό να σου λείπει αλλά εσύ πρέπει να είσαι προετοιμασμένη να συνεχίσεις και χωρίς αυτόν κι αν γυρίσει από μονος του, έχει καλώς. Αν όχι, θα έχει συνειδητά βλάψει ένα παιδί και τίποτα καλό δε θα μπορέσει να βγει απ'αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κορίτσια...κι εγώ δυο γιους μεγαλώνω και τρέμω στην ιδέα μη μου γίνουν τέτοια τομάρια! Συγχύστηκα βραδιάτικα! Πάντως, ένα έχω να πω: ΜΠΡΑΒΟ, ΜΠΡΑΒΟ, ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΡΑΒΟ που πάτε κόντρα στη λογική του αίσχους "αφού δεν μου έκατσε ο γάμος, γιατί να χαλάσω τη ζωή μου με ένα παιδι?" Κι άλλα χίλια μπράβο στους γονείς που στηρίζουν μια τέτοια απόφαση. Κακά τα ψέματα, είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώνει ένα παιδί ένας άνθρωπος ολομόναχος. Χρειάζεται υποστήριξη, ψυχολογική το περισσότερο.

 

Και πού είστε κορίτσια, ακούστε και τις παντρεμένες...η μοναξιά μέσα στο γάμο είναι πολύ πιο αβάσταχτη...κι ακόμη περισσότερο οι τύψεις όταν είσαι ΕΣΥ που πρέπει να πάρεις το βάρος της απόφασης να διαλύσεις τη σχέση και να στερήσεις το παιδί από τον πατέρα του, ή αλλιώς να βιώνεις καθημερινά την πραγματικότητα ενός αποτυχημένου γάμου και να έχεις τον μακάκα και όλο του το σόι να δηλητηριάζουν τις ωραιότερες στιγμές σου: τη βάφτιση, τα γενέθλια κλπ. Εγώ ειλικρινά το πιστεύω σε τέτοιες καταστάσεις, πως κάθε εμπόδιο για καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε ολες συγκινήθηκα διαβάζοντας τα μνμ σας και πηρα την αποφαση να μοιραστώ μαζι σας τον προβληματισμό μου.Πριν απο 3 μέρες έμαθα πως είμαι εγκυος..ειναι ενα γεγονός τοσο ευχάριστω και εγω το βιώνω με στεναχώρια.Ειχα μια σχέση 2 χρ οταν του ειπα πως ειμαι εγκυος η θεση του ηταν ξεκάθαρη απο την αρχή δεν θέλει να το κρατήσουμε δεν συμφώνει παρολα αυτα οποια και να είναι η αποφασή μου θα είναι διπλα μου οσον αφορά το παιδί και τίποτα παραπάνω.Είμαι χαμένη-προβληματισμένη δεν ξέρω πιο ειναι το σωστό κυρίως για το παιδι που θα γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;;;ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ.ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΕΣ ΚΑΙ

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ,ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΕΝ ΛΕΩ ...ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ... ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ..ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολες συγκινήθηκα διαβάζοντας τα μνμ σας και πηρα την αποφαση να μοιραστώ μαζι σας τον προβληματισμό μου.Πριν απο 3 μέρες έμαθα πως είμαι εγκυος..ειναι ενα γεγονός τοσο ευχάριστω και εγω το βιώνω με στεναχώρια.Ειχα μια σχέση 2 χρ οταν του ειπα πως ειμαι εγκυος η θεση του ηταν ξεκάθαρη απο την αρχή δεν θέλει να το κρατήσουμε δεν συμφώνει παρολα αυτα οποια και να είναι η αποφασή μου θα είναι διπλα μου οσον αφορά το παιδί και τίποτα παραπάνω.Είμαι χαμένη-προβληματισμένη δεν ξέρω πιο ειναι το σωστό κυρίως για το παιδι που θα γεννηθεί.

 

 

Σ αυτη την περιπτωση δεν υπαρχει σωστο και λαθος και κανεις δεν μπορει να σου πει τι να κανεις. Οτι κ αν αποφασισεις μην παρεις μια αποφαση βιαστικη η βασιζομενη στον ανδρα. Κανε οτι σου λεει η καρδουλα σου... Εγω τις πρωτες μερες ημουν να με κλαις.. ψυχολογια στα ταρταρα δεν ηθελα να σηκωθω απο το κρεβατι μου ελεγα γιατι να συμβει αυτο σε μενα... Ενας Αγιος πραγματικα ανθρωπος καταφερε και μου εδωσε κουραγιο. Αυτη την στιγμη βρισκομαι λιγο πριν τον 8ο μηνα ο κουκλος μου κλωτσαει σαν αγριοκατσικο κ ανυπομονω να ερθει η μερα να τον παρω αγκαλια... Βρες ανθρωπους που μπορουν να ειναι διπλα σου να σε βοηθησουν στα δυσκολα και ολα θα πανε καλα. Στο χερι σου ειναι να δωσεις ζωη σε μια ψυχουλα που θα προσφερεις και θα σου προσφερει πραγματικη αγαπη για μια ολοκληρη ζωη...

Οσο αφορα το συντροφο σου αν θελει να ειναι διπλα στο παιδι η γνωμη μου ειναι να το δεχτεις, αρκει να μην ειναι ενας πατερας φαντασμα που μια θα εμφανιζεται μια θα εξαφανιζεται.. Σιγουρα για ενα παιδι η παρουσια και η αποδοχη του και απο τους 2 γονεις ειναι σημαντικη στην ψυχικη του ισσοροπια.. Μακαρι και ο "ακατονομαστος" να μου ελεγε το ιδιο και να θελησει να ειναι διπλα στο μωρο αλλα δεν το βλεπω γιατι ακομη και τωρα λεει οτι θα σκεφτει ακομη και αν το αναγνωρισει (χωρις να εχει την παραμικρη αμφιβολια οτι ειναι ο πατερας του).

Mari σου ευχομαι οτι το καλυτερο και θα δεις οτι το μωρο αυτο θα ειναι οτι καλυτερο σου εχει συμβει. Για οτιδηποτε θελησεις ειμαστε εδω...

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολες συγκινήθηκα διαβάζοντας τα μνμ σας και πηρα την αποφαση να μοιραστώ μαζι σας τον προβληματισμό μου.Πριν απο 3 μέρες έμαθα πως είμαι εγκυος..ειναι ενα γεγονός τοσο ευχάριστω και εγω το βιώνω με στεναχώρια.Ειχα μια σχέση 2 χρ οταν του ειπα πως ειμαι εγκυος η θεση του ηταν ξεκάθαρη απο την αρχή δεν θέλει να το κρατήσουμε δεν συμφώνει παρολα αυτα οποια και να είναι η αποφασή μου θα είναι διπλα μου οσον αφορά το παιδί και τίποτα παραπάνω.Είμαι χαμένη-προβληματισμένη δεν ξέρω πιο ειναι το σωστό κυρίως για το παιδι που θα γεννηθεί.

 

το θεμα για εμενα ειναι ποσο κουραγιο εχεις εσυ να μεγαλωσεις ενα παιδι μονη σου. το κενο πατερα - μητερας δεν μπορει να το καλυψη ο ενας.οταν ερθει η ωρα που θα καταλαβαινει θα πρεπει να του δωσεις εξηγησεις. οκ ο ανθρωπος δε θελει ομως θα σου σταθει πως θα σου φανει αυτος να εχει κανει και μια αλλη οικογενεια στο μελλον?για εσενα θα ειναι ευκολο να μεγαλωσεις ενα παιδι ειναι μεγαλη δεσμευση.η κοινωνια που ζουμε μας αρεσει δε μας αρεσει εχει καποια κολληματα.δηλ αν θα μπορεσεις αργοτερα να μπεις σε καποια σχεση και να αποδεχθει ενα παιδι,για τους ανδρες υπαρχει και εγωισμος

οποια και να ειναι η αποφαση σου καλο κουραγιο.εγω στη θεση σου θα σκεφτομουν με βαση τη λογικη και οχι το συναισθημα.στα λεω εγω μανα δυο παιδιων με το συζυγο μου διπλα.αν ημουν μονη με ενα παιδι θα ηταν γολγοθας

Link to comment
Share on other sites

.η κοινωνια που ζουμε μας αρεσει δε μας αρεσει εχει καποια κολληματα.δηλ αν θα μπορεσεις αργοτερα να μπεις σε καποια σχεση και να αποδεχθει ενα παιδι,για τους ανδρες υπαρχει και εγωισμος

εγω στη θεση σου θα σκεφτομουν με βαση τη λογικη και οχι το συναισθημα.στα λεω εγω μανα δυο παιδιων με το συζυγο μου διπλα.αν ημουν μονη με ενα παιδι θα ηταν γολγοθας

 

Κολληματα υπαρχουν οχι μονο σε μονογονεικες οικογενειες αλλα σε παρα πολλα ζητηματα. Πρεπει να παιρνουμε τις αποφασεις βαση στο τι αρεσει ή τι ειναι αποδεχτο απο τους γυρω μας? Αυτοι που πραγματικα νιαζονται για μας να εισαι σιγουρη οτι θα ειναι διπλα μας οι υπολοιποι απλα ειναι αδιαφορο το τι πιστευουν. Και στο ζητημα ενος παιδιου πιστεψε με η αποδοχη και συμπαρασταση ειναι πολυ μεγαλυτερη απ οσο πιστευεις.

Οσο για το αν αργοτερα η μελλοντικη σχεση οπως λεει δεν αποδεχτει το παιδι το οποιο μεγαλωνεις τοτε δεν αξιζει να ειναι διπλα σου. Αληθεια βαση αυτης της λογικης το ιδιο δεν θα εχει να αντιμετωπισει και μια διαζευμενη μητερα? [Αν δηλαδη καποια στιγμη Δεσποινα χωρισεις (που δεν το ευχομαι σε καμια περιτωση) βαση αυτης της λογικης τι θα κανεις?]

Πολλες φορες εκ του ασφαλους και εξω απο το χορό μπορουμε να λεμε διαφορα. Και επειδη το συγκεκριμενο ζητημα ειναι παρα πολυ λεπτο καλο θα ηταν να ειμαστε λιγο προσεχτικοι στο τι συμβουλευουμε.

Marie στην ενοτητα αυτη υπαρχουν παρα πολλες κοπελες που εχουν περασει αυτο που περνας και μπορουν να σου πουν τα θετικα και τα αρνητικα αλλα η αποφαση θα ειναι δική σου. Προσωπικα μπορω να σου πω μεχρι στιγμης οτι ειναι η πιο συνειδητοποιημενη αποφαση που πηρα και που δεν προκειται να μετανιωσω ποτε. Αν διαβασεις απο την αρχη το θεμα αυτο θα καταλαβεις ποσο απελπισμενη ημουν στην αρχη αλλα πιστεψε με καθε αρχη και δυσκολη και μεσα μας εχουμε πολυ περισσοτερη δυναμη απ οσο πιστευουμε.. Οτι κ αν αποφασισεις σκεψου το καλα γιατι ειτε το ενα ειτε το αλλο αποφασισεις θα ειναι μια αποφαση ζωης

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

Κολληματα υπαρχουν οχι μονο σε μονογονεικες οικογενειες αλλα σε παρα πολλα ζητηματα. Πρεπει να παιρνουμε τις αποφασεις βαση στο τι αρεσει ή τι ειναι αποδεχτο απο τους γυρω μας? Αυτοι που πραγματικα νιαζονται για μας να εισαι σιγουρη οτι θα ειναι διπλα μας οι υπολοιποι απλα ειναι αδιαφορο το τι πιστευουν. Και στο ζητημα ενος παιδιου πιστεψε με η αποδοχη και συμπαρασταση ειναι πολυ μεγαλυτερη απ οσο πιστευεις.

Οσο για το αν αργοτερα η μελλοντικη σχεση οπως λεει δεν αποδεχτει το παιδι το οποιο μεγαλωνεις τοτε δεν αξιζει να ειναι διπλα σου. Αληθεια βαση αυτης της λογικης το ιδιο δεν θα εχει να αντιμετωπισει και μια διαζευμενη μητερα? [Αν δηλαδη καποια στιγμη Δεσποινα χωρισεις (που δεν το ευχομαι σε καμια περιτωση) βαση αυτης της λογικης τι θα κανεις?]

δε βασιζεσαι στους γυρω οταν κανεις παιδι μα εισαι εσυ και ο ανθρωπος σου.δεν κανεις παιδι για την οικογενεια σου.και αν παρεις μια τετοια αποφαση καλο ειναι να εισαι εσυ και το παιδι σου μονη σε ενα σπιτι.αλλο να το επισκεπτονται και αλλο να στο μεγαλωσουν.κανεις παιδι για να κανεις οικογενεια.δεν ειναι μονο δικο σου μα και του αλλου.μην το κοιταμε εγωιστηκα.οσο για τους γυρω βλεπεις υπαρχουν γονεις που εχουν διωξει τα παιδια τους επειδη δεν παντρευτηκαν αυτον που ηθελαν οι γονεις,ολοι εχουμε ακουσει ιστοριες. στις κοινωνιες μας το βλεπουμε κακως βεβαια ενα παιδι εκτος γαμου δεν ειναι ευκολα αποδεκτο, και το παιδι αυτο θα παει σχολειο οταν θα ρωτησει που ειναι ή γιατι δεν εχω μπαμπα ποιες οι απαντήσεις? .τα αλλα παιδια γιατι εχουν?θα τον κατηγορησετε το μπαμπα?να ξερεται οτι μετα μπορει το παιδι να κατηγορησει εσας .ερχεται η εφηβεια και εκει ειναι πολύ δυσκολα .καλο κουραγιο εχω να σας ευχηθω.ειναι μεγαλη αποφαση

Link to comment
Share on other sites

υπολοιποι απλα ειναι αδιαφορο το τι πιστευουν.

μηλας πολυ εγωιστηκα.δεν εισαι μονη σου σε αυτο τον κοσμο ζησεις σε καποιο συνολο.εσενα δε σε ενοχλει τωρα σκεψου το παιδι.

 

Οσο για το αν αργοτερα η μελλοντικη σχεση οπως λεει δεν αποδεχτει το παιδι το οποιο μεγαλωνεις τοτε δεν αξιζει να ειναι διπλα σου.

η μοναξια ειναι πολυ δυσκολο πραγμα μια ζωη θα εχουμε μονο τους γονεις μας?η κοπελα αυτη αν καταλαβα ειναι 28 ετων, ειναι πολυ νωρις να κανει ενα παιδι χωρις οικογενεια-το μπαμπα του.στα 35 οι γυρω τις θα εχουν κανει οικογενεια και θα εχουν τη συντροφικοτητα,ενω αυτη θα μπορεσει να ξαναφτυαξει τη ζωωη της

Αληθεια βαση αυτης της λογικης το ιδιο δεν θα εχει να αντιμετωπισει και μια διαζευμενη μητερα? [Αν δηλαδη καποια στιγμη Δεσποινα χωρισεις (που δεν το ευχομαι σε καμια περιτωση) βαση αυτης της λογικης τι θα κανεις?]

αλλο χωρισμενη με αναγνωρισμενα παιδια και αλλο ενα παιδι που ο πατερας δε το θελει.εχει φαει μια απορριψη πριν καν γεννηθει και το παιδι και η μαμα του.καλα τωρα το προχωρησα σε πολυ βαθεια νερα

 

καλο κουραγιο σε ολες σας

μην παρεξηγηθω δεν ειμαι υπερ της εκτρωσεις απλα να μην ειμαστε χαλαρες στις σχεσεις.δηλ προφυλλαξη και να ξερουμε τι θελει ο αλλος.να σεβαστουμε την αποψη του μπορει να μην ειμαστε η γυναικα της ζωης του ή να μη θελει να γινουμε η μανα των παιδιων του.απλα σε οποιον πνευματικο πατε θα σας μιλησει για τον εγωισμο.μην εχετε εγωισμο σε τετοιες αποφασεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...