Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

γεννησα Ιαν 2012 και δεν έχω πάρει τπτ ακόμα. Πως εσεις που γεννήσατε Ιουλ 12 πληρωθήκατε; Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά;

Βαλτε λινκ που πρέπει να στείλουμε εμαιλ στον ΟΓΑ, τουλαχιστόν να μας πουν αν θα μας πληρώσουν ή όχι.

 

 

 

 

 

Τελικά πληρώθηκα 29/4/13: 4629Ε. Δόξα το Θεό!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μα ρωτησω κατι ? εμεις που καναμε τα χαρτια μας πριν καιρο και εχουμε πληρωθει τοσο το εφαπαξ οσο και καποια διμηνα ( ή τριμηνα δε θυμαμαι) τωρα θα πρεπει να ξανακανουμε χαρτια και να συμπληρωσουμε αυτο το Ε21 που λεει?

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα ρωτησω κατι ? εμεις που καναμε τα χαρτια μας πριν καιρο και εχουμε πληρωθει τοσο το εφαπαξ οσο και καποια διμηνα ( ή τριμηνα δε θυμαμαι) τωρα θα πρεπει να ξανακανουμε χαρτια και να συμπληρωσουμε αυτο το Ε21 που λεει?

 

την ιδια απορια εχω κ γω.περισσοτερο για τα δικαιολογιτικα τις 10ετους παραμονης στην ελλαδα.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με την λογιστρια μου κοριτσια. Περιμενουμε να μας ερθει το εκκαθαριστικο μεσα στο Ιουνιο. Με αυτο λοιπον συμπληρωνουμε ηλεκτρονικο το Ε21 ( το οποιο θα αναρτηθει και αυτο μεσα στον Ιουνιο ) (http://forologikanea.gr/news/to-neo-...a-eispraksoun/ ) και το αποστελουμε . Μεσα στον Ιουλιο θα παρουμε τα μισα απο ενα ετησιο εισοδημα που βγαινει αναλογα με το εκκαθαριστικο και στο τελος ή μεχρι το τελος του χρονου τα υπολοιπα. Βγαινει ανα μηνα περιπου 40 ευρω το παιδι το μηνιαιο εισοδημα. Αρα λοιπον πτου κι απ'την αρχη... αλλα τουλαχιστον να τα παρουμε.

__________________

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με την λογιστρια μου κοριτσια. Περιμενουμε να μας ερθει το εκκαθαριστικο μεσα στο Ιουνιο. Με αυτο λοιπον συμπληρωνουμε ηλεκτρονικο το Ε21 ( το οποιο θα αναρτηθει και αυτο μεσα στον Ιουνιο ) (http://forologikanea.gr/news/to-neo-...a-eispraksoun/ ) και το αποστελουμε . Μεσα στον Ιουλιο θα παρουμε τα μισα απο ενα ετησιο εισοδημα που βγαινει αναλογα με το εκκαθαριστικο και στο τελος ή μεχρι το τελος του χρονου τα υπολοιπα. Βγαινει ανα μηνα περιπου 40 ευρω το παιδι το μηνιαιο εισοδημα. Αρα λοιπον πτου κι απ'την αρχη... αλλα τουλαχιστον να τα παρουμε.

__________________

 

 

γεια κι απο μενα.επειδη ειμαι καινουρια στο..κλαμπ των τριτεκνων ,και δεν το εχω πολυψαξει το θεμα,αν καταλαβα καλα,αυτο το επιδομα θα μπει σε 2 δοσεις,και αντιστοιχει σε 40 ευρω το μηνα ανα παιδι.,και το παιρνουμε απο τον ογα.αυτο μονο το επιδομα δικαιουμαστε,ή και κατι απο τον οαεδ?στη θεση του οικογενειακου επιδοματος δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

γεια κι απο μενα.επειδη ειμαι καινουρια στο..κλαμπ των τριτεκνων ,και δεν το εχω πολυψαξει το θεμα,αν καταλαβα καλα,αυτο το επιδομα θα μπει σε 2 δοσεις,και αντιστοιχει σε 40 ευρω το μηνα ανα παιδι.,και το παιρνουμε απο τον ογα.αυτο μονο το επιδομα δικαιουμαστε,ή και κατι απο τον οαεδ?στη θεση του οικογενειακου επιδοματος δηλαδη;

 

Σε καθε εναν φορεα εχουν γινει πολλες αλλαγες. Τιποτε ιδιο με παλια δεν ισχυει. Το μονο νεο ειναι αυτο με τον ΟΓΑ και το επιδομα παιδιου το οποιο ειχε παγωσει τα Χριστουγενα και τωρα ξαναρχιζει και στην ουσια αντισταθμιζει περιπου το ποσο που μας φορολογουν για καθε παιδι και αρα τι ειχαμε τι χασαμε καμια ουσιαστικη βοηθεια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Νομιζω και το εφαπαξ που εδινε στην αρχη ( 2000 ευρω ) ο ΟΓΑ τωρα κοπηκε . Ομως υπαρχει και το οικογενειακο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ το οποιο εχει μειωθει πααααρα πολυ.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από εμένα..!

πάλι πιστοποιητικά ζητάνε για να παίρνουμε το επίδομα??

υποτίθεται ότι έχει γίνει απογραφή ήδη μέσω τραπεζών στους τρίτεκνους

εδώ και καιρό!!!

τσάμπα το κάναμε και αυτό?!?!?:(

το αστεράκι μου (3/5/2007)

τα αγοράκια μου (23/12/2009)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καθε εναν φορεα εχουν γινει πολλες αλλαγες. Τιποτε ιδιο με παλια δεν ισχυει. Το μονο νεο ειναι αυτο με τον ΟΓΑ και το επιδομα παιδιου το οποιο ειχε παγωσει τα Χριστουγενα και τωρα ξαναρχιζει και στην ουσια αντισταθμιζει περιπου το ποσο που μας φορολογουν για καθε παιδι και αρα τι ειχαμε τι χασαμε καμια ουσιαστικη βοηθεια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Νομιζω και το εφαπαξ που εδινε στην αρχη ( 2000 ευρω ) ο ΟΓΑ τωρα κοπηκε . Ομως υπαρχει και το οικογενειακο επιδομα απο τον ΟΑΕΔ το οποιο εχει μειωθει πααααρα πολυ.

 

 

καταλαβα!αυτο παντως για τα 2000 ευρω εφαπαξ,κοπηκε, αυτο μονο ηξερα σιγουρα.

τα αλλα με μπερδευαν αν ειναι ενα ή δυο διαφορετικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα φιλοι τρίτεκνοι, τα φωτα σας παρακαλώ ,σήμερα άκουσα στον παπαδακη ότι για να μας κάνει ο λογιστής την αίτηση στον Ογα το Ε21, θέλει και ΑΦΜ στα παιδιά ξεχωριστά ισχύει? είναι δυνατον να μας υποχρεωνουν να τρεχουμε να βγάλουμε αφμ σε μωρά μηνών για 40 ευρώ το μήνα ? ΑΚΟΎΣΑΤΕ ΤΊΠΟΤΑ?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από όσα διάβασα εδώ στο ίντερνετ τα ανήλικα θα καλύπτονται μάλλον μόνο από το άμκα τους αλλά δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα

Ισχυει μονο για παιδια ανω των 18 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταθεσει τα χαρτια και δεν χρειαστηκε ο ΑΦΜ για τα ανηλικα...

 

Στέλιο έκανες την αίτηση μόνο στο λογιστή ή κατέθεσες και χαρτιάστον ΟΓΑ ? και αν ναι στον ΟΓΑ εκεί τι χαρτιά έδωσες.Εγώ ρώτησα τον αντ/τη εδώ και μου είπε οτι θέλει μονο εκκθ΄13 όταν ερθει. Ισχύει?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

γεννησα το τριτο μου παιδακι 18-6-2012 χαρτια για ογα εσταλθηκαν γρηγορα πριν 2 μηνεσ πηγα στα κεντρικα του ογα κ μου ειπαν ιουνιο πληρωνομαι αλλα ποσο ιουνιου?????? προσπαθβ=ω επανηλημενα να εποικινωνισω αλλα εννοειτε "ολοι οι υπαλληλοι ειναι απασχολημενοι ......καλεστε αργοτερα" γνοριζει κανεισ ποσο του μηνα γινοντε οι πληρωμεσ ειναι στανταρ ημ\νια καθε φορα η οχι??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...