Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

γεννησα δεκεμβρη του 11 οπως ειπαμε.πηρα 4900.2000 ειναι το εφαπαξ για το τριτο παιδι.υπολογιζα γυρω στα 5.300 αν ηταν το διμηνο 500 κατι το επιδομα.

 

Ναι πηρες λιγοτερο γιατι ο μηνας πληρωμης μετράει απο τη πρώτη του άλλου μηνα. Δηλ. αν γεννησες 18.12 μετρας απο 1.1.2012.

 

Εγω παντως δε πιστευω να παιζει ρόλο ποτε γεννησαμε, αν ηταν του 11 ή του 12 αλλα ο ΟΓΑ. Σε άλλο φορουμ κοπελα που γεννησε Αυγουστο του 12 τα πήρε, απο τον ΟΓΑ Αθηνας. Οποτε τα δικα μας που πανε Θεσ.νικη καλό Απριλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι να παιζει ρε λογο που εισαι εσυ ή εγω που ειμαι αθηνα? ειναι ξεφτιλες υποτιθεται οτι αυτα ειναι αυτοματοποιημενα. γεννησα στις 19/02 και στις 23 εκανα τα χαρτια μου ετρεχα μετα απο καισσαρικη για να προλαβω και πειρα να μην πω.

mamax4

Link to comment
Share on other sites

γιατι να παιζει ρε λογο που εισαι εσυ ή εγω που ειμαι αθηνα? ειναι ξεφτιλες υποτιθεται οτι αυτα ειναι αυτοματοποιημενα. γεννησα στις 19/02 και στις 23 εκανα τα χαρτια μου ετρεχα μετα απο καισσαρικη για να προλαβω και πειρα να μην πω.

Μα τι να παιζει ρόλο? Εγω γέννησα 2 μέρες πριν απο σενα....η άλλη κοπελα στο άλλο φορουμ γέννησε Αυγουστο κ τα πηρε. Εμένα ο αντρας μου τα κατεθεσε πριν καν βγω εγω απο το νοσοκομειο...τι να λεμε!

 

Απλα ειχα μια συγκρατημενη χαρα...αλλα στο Ελλαδισταν μονο τα ΜΜΕ τους τρομαζουν....αυριο Παπαδακη!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που γεννησα Δεκεμβρη του 11 πηρα....μην πω τωρα!!

blu blu παμε μαζι Παπαδάκη................ειναι εξοργιστικοι...

ογα αθηνας ανηκουμε εμεις....ποια εκανε τα χαρτια απο αυγουστο και πληρωθηκε?????!!!θα φανε καταγγελιααααααα.......

labc81

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποτε ούτε η χρονιά γέννησης μετράει! Ωραια τοτε πιστευω ακολούθησαν την μέθοδο του ανεμιστήρα....οσα εμειναν πάνω πήραν επίδομα ή υπολοιποι τπτ!!!

 

lab σου έστειλα πμ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,ηταν να πληρωθω δεκεμβρη αλλα δεν ειχαν χρηματα μου ειπαν.προφανως εδωσαν σε αυτους που ηταν για πληρωμη το δεκεμβρη κ δεν πηραν(γιατινομιζω καποιοι πηραν)κ τους υπολοιπους τους πανε για το επομενο διμηνο που μαλλον θα εχουν παλι χρηματα.ετσι πιστευω οτι κανουν.ογα αθηνα να γεννησε αυγουστο του 12 κ να τα πηρε χωρις να εχει καποιο που κινησε τα χαρτια απο μεσα.χλωμο το βλεπω.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ολη μερα διαβαζω στα φορουμ και αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν υπαρχουν κριτήρια υπαρχουν ατομα πο εκαναν τα χαρτια τους μεσα στο 12 και πληρωθηκαν και ατομα που εχουν κανει τα χαρτια τους απο το Φλεβαρη και πισω και δεν πειραν τιποτα. ποια καταγγλελια να κανουμε τι θα αλλαξει θα δουμε ονομαστικά ποιοι εινια αυτοι οι τυχεροι και αν εχουν καποιο ατομο μεσα στον ογα? στην ελλαδα δεν ειχε ποτε σημασια αν αξιζεις, τα κριτήρια και γενικοτερα η αξιοκρατία αλλα πιο ξερεις. μια ζωη σε οτι εχω κανει αυτο ειχα εμποδιο δεν ειχα κανεναν γνωστο..

mamax4

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις δεν ανηκουμε στους τυχερους της ημερας....

πηγα το μεσημερι κ δεν ειχε μπει τιποτα.....

ας ελπισουμε οτι τις επομενες μερες θα πληρωθουμε κι οι υπολοιποι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να σας ηρεμισω λιγάκι. Είμαι από θεσσαλονίκη και μάλλον από τις πιο βαριές περιπτώσεις.

Γεννησαμε Νοέμβριο του 2011 και δεν έχουμε δει φως ως τώρα.

Στο τηλ μου είπαν ότι θα τα πάρουμε όλα τον Απρίλιο του 2013.

Οπότε βλέπετε ότι υπάρχουν και χειρότερα.Χαλαρώωωωστε και περιμέεεεενετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννήσαμε 30 Μαίου 2011.Σήμερα πήραμε τα λεφτά,αλλά εβαλαν μόνο την εφάπαξ παροχή και μας είπαν ότι τα διμηνα που μας χρωστάνε θα τα πάρουμε τον ιούνιο.Πάλι αναμονή αλλά τουλάχιστον κάτι πήραμε.Καλό κουράγιο σε όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω τελικα πληρωθηκα 4600 το ειδα το απογευμα BLUBLU εισαι σιγουρη οτι δεν πληρωθηκες και εσυ?

 

 

Ναι εγώ 0 στο πηλίκο!!!!:lol::lol::lol:

Το ευχάριστο είναι οτι μάλλον θα πάρουμε το ίδιο ποσό και το υπολογιζα πιο κάτω!

Μάλλον για Απρίλη πάμε! Είδε κανείς τπτ στα κανάλια το πρωι για το θέμα γιατι δε πρόλαβα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπολογισε

265 ευρω τον μηνα απο Απριλιο ως και Οκτωβριο 265x7=1855 ευρω

για Νοεμβρη και Δεκεμβρη οπου διακοπτεται το επιδομα τριτου παιδιου

40ευρω/παιδι ανα μηνα = 240 ευρω

εφαπαξ παροχη για την γεννηση 3ου παιδιου 2000 ευρω

ΣΥΝΟΛΟ 4095 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, αυτο με την 10ετη παραμονη αρχισε να κατανταει γελοιο , αφου τους τα δωσαμε ,πρεπει καθε φορα που κανουμε μια καινουρια αιτηση να τα ξαναδινουμε?Αφου στον ογα τα δωσαμε τοσο δυσκολο τους ειναι να εχουν εν αφακελο στο αρχειο τους για τον καθενα μας?Και τι θα γινει δηλαδη καθε χρονο θα τους αποδεικνυουμε και καλα οτι δεν ειμαστε ελεφαντες? Ελλας το μεγαλειο σου!!!

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

εγω γι αυτα τα καινουρια επιδοματα ακομα δεν εχω καταλαβει που σκατα θα κανουμε αυτη τη πολυσυζητημενη αιτηση.....

παλι στον ογα;;;

 

κ κατι αλλο.... αλλο επιδομα θα ειναι αυτο με τα 40 ευρω το μηνα για καθε παιδι κι αλλο αυτο με τα 500 για καθε παιδι το χρονο;;;; ή ειναι το ιδιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

ε και??? το ποτε και πως να δουμε πρωτα....8-)8-):cool:

 

Ρώτησα αν το μάθατε, κατά τα άλλα οι απορίες σου είναι και δικές μου απορίες.:D

 

Ρε παιδια, αυτο με την 10ετη παραμονη αρχισε να κατανταει γελοιο , αφου τους τα δωσαμε ,πρεπει καθε φορα που κανουμε μια καινουρια αιτηση να τα ξαναδινουμε?Αφου στον ογα τα δωσαμε τοσο δυσκολο τους ειναι να εχουν εν αφακελο στο αρχειο τους για τον καθενα μας?Και τι θα γινει δηλαδη καθε χρονο θα τους αποδεικνυουμε και καλα οτι δεν ειμαστε ελεφαντες? Ελλας το μεγαλειο σου!!!

 

Ελα ντε....γελοίο έχει καταντήσει.....

 

εγω γι αυτα τα καινουρια επιδοματα ακομα δεν εχω καταλαβει που σκατα θα κανουμε αυτη τη πολυσυζητημενη αιτηση.....

παλι στον ογα;;;

 

κ κατι αλλο.... αλλο επιδομα θα ειναι αυτο με τα 40 ευρω το μηνα για καθε παιδι κι αλλο αυτο με τα 500 για καθε παιδι το χρονο;;;; ή ειναι το ιδιο;;;;

 

κάτι άκουσα ότι θα γίνει ηλεκτρονικά στην πρόνοια η αίτηση αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πατριωτακια,ηθελα να σας ρωτησω αν γνωριζετε αυτο το επιδομα των 1500 ευρω (500 για καθε παιδι ) την αιτηση πότε την κανουμε? τωρα ή οταν κανουμε φορολογικη δηλωση? Στον ΟΓΑ μου λενε να ρωτησω στον ανταποκριτη και αυτος εχει αδεια ως τη Πεμπτη .ΑΝ γνωριζετε περιμενω απαντηση, ευχαριστω προκαταβολικα.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ 31-7-2012 ΚΑΝΑΜΕ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΠΟΥ ΤΕΛΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ 2000 ΕΥΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΔΙΟΤΙ ΒΑΣΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ 46000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΔΙΚΑΟΥΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ 2012......ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΟΠΩς ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ AITΗΣΕΙΣ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 2013.....ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΑΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΥΝΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2014 ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ........ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΕΔΩ:

 

Άλλο ένα νομοθετικό γεφύρι της Άρτας. Ενώ το επίδομα των 500 ευρώ για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους, είχε ψηφιστεί κανονικά με τον τελευταίο φορολογικό νόμο, η κυβέρνηση αποφάσισε να καταργήσει την υφιστάμενη ρύθμιση και να ψηφίσει καινούργια. Με τη νέα …βερσιόν, προβλέπεται ότι το επίδομα θα καταβάλλεται σε τρεις δόσεις. Άγνωστο υο πότε θα πληρωθεί η πρώτη δόση καθώς πρέπει να ψηφιστεί ο νόμος, να περάσει ακόμη ένας μήνας για να εκδοθεί σχετική υπουργική απόφαση και άγνωστο χρονικό διάστημα για να φτιαχτεί ο μηχανισμός. Προς το τέλος του καλοκαιριού αναμένεται να μπει χρήμα στις τσέπες των τουλάχιστον 200.000 δικαιούχων.

 

Υπενθυμίζεται ότι οι οικογένειες με παιδιά, κάνει να εισπράττουν δύο επιδόματα. Ένα μηνιαίο (40 ευρώ τον μήνα ανά παιδί) και ένα ετήσιο που είναι 500 ευρώ τον μήνα ανά παιδί και το οποίο καταβάλλεται μόνο στους τρίτεκνους και στους πολύτεκνους. Αν συνδυαστούν τα δύο επιδόματα, τότε οι γονείς με τρία και τέσσερα παιδιά, κάνει να εισπράττουν τα ακόλουθα ποσά (ανάλογα με το εισόδημά τους):

 

 

 

 

Το επίδομα για τρία και τέσσερα παιδιά

 

 

Εισόδημα

 

 

3 παιδιά

 

 

4 παιδιά

 

 

Έως 9000 ευρώ

 

 

2910

 

 

3960

 

 

Έως 18.000 ευρώ

 

 

2390

 

 

3240

 

 

Έως 27.000 ευρώ

 

 

2390

 

 

3240

 

 

Έως 30.000 ευρώ

 

 

1870

 

 

2520

 

 

Έως 45.000 ευρώ

 

 

1500

 

 

2000

 

 

Έως 48.000 ευρώ

 

 

0

 

 

2000

 

 

Άνω των 48.000 ευρώ

 

 

0

 

 

0

 

 

Για το μηνιαίο επίδομα των 40 ευρώ, δεν επήλθε αλλαγή. Για το ετήσιο των 500 ευρώ, η νέα νομοθετική διάταξη αναφέρει:

 

 

 

1. Καταβάλλεται ειδικά στις οικογένειες με τρία και άνω εξαρτώμενα τέκνα ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων, το οποίο ορίζεται σε πεντακόσια (500) ευρώ κατʼ έτος για κάθε τέκνο, εφόσον το οικογενειακό φορολογητέο εισόδημα είναι μέχρι σαράντα πέντε χιλιάδες (45.000) ευρώ για τις τρίτεκνες οικογένειες. Το ως άνω όριο οικογενειακού εισοδήματος προσαυξάνεται κατά τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ για τις τετράτεκνες οικογένειες και κατά τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ για κάθε επιπλέον τέκνο για τις οικογένειες με περισσότερα των τεσσάρων τέκνα.

 

 

 

2. Ως εξαρτώμενα νοούνται τέκνα προερχόμενα από γάμο, φυσικά, θετά ή αναγνωρισθέντα, εφόσον είναι άγαμα και δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας του ή το 19ο έτος, εφόσον φοιτούν στη μέση εκπαίδευση. Ειδικά, για τα τέκνα που φοιτούν στην ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση καθώς και σε Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), το επίδομα καταβάλλεται μόνο κατά το χρόνο φοίτησής τους που προβλέπεται από τον οργανισμό της κάθε σχολής και σε καμία περίπτωση πέρα από τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας τους. Επιπλέον, ως εξαρτώμενα τέκνα για θεμελίωση του δικαιώματος λήψης του επιδόματος, λαμβάνονται υπόψη τα τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω καθώς και το απορφανισθέν τέκνο ή τα απορφανισθέντα τέκνα που αποτελούν ιδία οικογένεια και επήλθε θάνατος και των δύο γονέων.

 

 

 

3. Σε περίπτωση θανάτου του δικαιούχου ή υπαίτιας εγκατάλειψης των τέκνων του και οριστικής διακοπής της συγκατοίκησης ή διαζυγίου, το επίδομα καταβάλλεται σε όποιον έχει την κύρια ή αποκλειστική ευθύνη διατροφής των τέκνων. Το επίδομα καταβάλλεται με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις και στον πατέρα, ο οποίος έχει ένα ή περισσότερα ζώντα τέκνα από διαφορετικούς γάμους, καθώς και τα νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετηθέντα από τον ίδιο, εφόσον όμως έχει την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους και η μητέρα δεν επιδοτείται για τα παιδιά της αυτά.

 

 

 

4. Το επίδομα της παραγράφου 1 χορηγείται κατόπιν αίτησης και καταβάλλεται σε τρεις δόσεις. Για τη διακοπή του επιδόματος, λόγω συμπλήρωσης των οριζομένων στην παράγραφο 2, κατά περίπτωση, ορίων, ως ημέρα γέννησης των τέκνων θεωρείται η 31η Δεκεμβρίου τους έτους γέννησής τους και, προκειμένου περί φοιτητών ή σπουδαστών, η λήξη του ακαδημαϊκού ή σπουδαστικού έτους. Ειδικά για την πρώτη εφαρμογή δικαιούχοι είναι όλα τα εξαρτώμενα τέκνα που έχουν γεννηθεί μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και το δικαίωμα αναγνωρίζεται αναδρομικά α) από 1.1.2013 για τέκνα γεννημένα μέχρι 31.12.2012 και β) από την 1η του επόμενου μήνα της γέννησής τους για τέκνα γεννημένα εντός του 2013.

 

 

 

5. Το επίδομα χορηγείται στις ακόλουθες κατηγορίες προσώπων, εφόσον έχουν μόνιμη και συνεχή δεκαετή κατοικία ή διαμονή στην Ελλάδα, φορολογούνται στην Ελλάδα και τα εξαρτώμενα τέκνα τους ευρίσκονται στην Ελλάδα:

 

α) Έλληνες πολίτες,

 

β) ομογενείς αλλοδαπούς και διαθέτουν δελτίο ομογενούς,

 

γ) πολίτες κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης ,

 

δ) πολίτες των χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (Νορβηγία, Ισλανδία και Λιχτενστάιν) και Ελβετούς πολίτες,

 

ε) αναγνωρισμένους πρόσφυγες των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1951 για το Καθεστώς των Προσφύγων (ν.δ. 3989/1959, Α΄201), όπως τροποποιήθηκε από το Πρωτόκολλο της Νέας Υόρκης του 1967 για το Καθεστώς των Προσφύγων (α.ν. 389/1968, Α΄125)

 

στ) ανιθαγενείς, των οποίων το καθεστώς παραμονής στην Ελλάδα διέπεται από τις διατάξεις της Σύμβασης του 1954 για το Καθεστώς των Ανιθαγενών (ν. 139/1975, Α΄176),

 

ζ) δικαιούχους του ανθρωπιστικού καθεστώτος,

 

η) πολίτες άλλων κρατών που διαμένουν νόμιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...