Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

Μπήκα στο ταχισνετ και μπορουμε να κανουμε τις αιτησεις,εχω μια απορια ομως,εγω στο πιστοποιητικο οικογενειακησ κατ/σης εχω ενδεικτικη εγγραφη στη μεριδα γιατι ψηφιζω στο χωριο μου και δεν μετεφερα τα χαρτια μου .Να γραψω διαφορετικο αριθμο μεριδας απο την αλλη οικογενεια ή να παω δευτερα να μεταφερω και τα δικα μου χαρτια εδω για εχουμε το ιδιο? γνωριζει κανείς?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

την ιδια απορια εχω κ γω.περισσοτερο για τα δικαιολογιτικα τις 10ετους παραμονης στην ελλαδα.

 

μα ρωτησω κατι ? εμεις που καναμε τα χαρτια μας πριν καιρο και εχουμε πληρωθει τοσο το εφαπαξ οσο και καποια διμηνα ( ή τριμηνα δε θυμαμαι) τωρα θα πρεπει να ξανακανουμε χαρτια και να συμπληρωσουμε αυτο το Ε21 που λεει?

 

εχετε κανενα νεο γι αυτο??λεω να παω την αλλη εβδομαδα να ρωτησω κ θα ενημερωσω κ εδω.αν μαθεις κανενας νωριτερα ας το γραψει.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχετε κανενα νεο γι αυτο??λεω να παω την αλλη εβδομαδα να ρωτησω κ θα ενημερωσω κ εδω.αν μαθεις κανενας νωριτερα ας το γραψει.

 

απαραιτητη προυποθεση ειναι η ηλεκτρονικη υποβολη δηλωσης και αμεσως μετα και η συμπληρωση του Α21 μεσω ταχισνετ.οσον αφορα την δεκαετη παραμονη ο ογα θα ενημερωνεται κατευθειαν μεσω ταχισνετ για Ε1 2003-2013 και μονο αν του λειπει καποιο εντυπο θα μας ενημερωσει ταχυδρομικα. Ετσι ειπε ο διοικητησ του ΟΓΑ στον ΣΚΑΙ πριν λιγες μερες.

Εγω εχω απορια τι γινεται οταν οι δυο συζυγοι εχουν διαφορετικο αριθμο μεριδας ,τι γινεται?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΤΟ Α21 ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ........ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ..ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επίδομα τέκνων δίνεται με εισοδηματικά κριτήρια. Ωστόσο, στον καθορισμό του εισοδήματος περιλαμβάνονται όλα τα εισοδήματα από οποιαδήποτε πηγή, δηλαδή το ΕΚΑΣ, το εφάπαξ, οι αποζημιώσεις λόγω απόλυσης, το επίδομα ανεργίας, οι συντάξεις και τα επιδόματα αναπήρων, τα μερίσματα από μετοχές και οι τόκοι των καταθέσεων!

 

Έτσι, το επίδομα θα δοθεί σε πολύ λιγότερους δικαιούχους παρʼότι δίνεται πλέον και σε οικογένειες με ένα μόνο παιδί.

Θα λαμβάνονται υπ' όψιν τα εισοδήματα:

 

- Τόκοι από καταθέσεις τραπεζών, έντοκα γραμμάτια και ομόλογα του Δημοσίου.

 

- Τόκοι από ομολογίες που εκδίδονται από εταιρίες ή επιχειρήσεις που εδρεύουν στην Ελλάδα.

 

- Τόκοι ομολογιακών δανείων που εκδίδονται στην αλλοδαπή.

 

- Αμοιβές και οι μισθοί μελών Δ.Σ. ανώνυμης εταιρίας, στα ποσά των οποίων έγινε παρακράτηση φόρου 35%.

 

- Η ωφέλεια από πώληση εταιρικού μεριδίου.

 

- Τα μερίσματα ανωνύμων εταιρειών.

 

- Τα κέρδη που διανέμουν οι ΕΠΕ και οι συνεταιρισμοί κ.λπ.

 

- Τα μερίσματα από αλλοδαπές ανώνυμες εταιρείες, αλλοδαπές Ε.Π.Ε. κ.λπ.

 

- Τα κέρδη από τη διάθεση παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας προς την εταιρεία Δ.Ε.Η. Α.Ε. ή άλλον προμηθευτή.

 

- Τα εισοδήματα από πράξεις RΕΡΟS.

 

- Το εξωιδρυματικό επίδομα και το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται η σύνταξη τυφλών και προσώπων με απόλυτη αναπηρία

 

- Οι συντάξεις αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή.

 

- Οι συντάξεις και τα επιδόματα που καταβλήθηκαν στις πολύτεκνες μητέρες.

 

- Τα κέρδη από την πώληση μετοχών εισηγμένων και μη εισηγμένων στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών.

 

- Τα ειδικά επιδόματα επικίνδυνης εργασίας.

 

- Τα μερίσματα ναυτιλιακών εταιρειών.

 

- Το ΕΚΑΣ.

 

-Τα ποσά των επιδοτήσεων και των αποζημιώσεων επί της γεωργικής παραγωγής.

 

-Τα επιδόματα ανεργίας, οι παροχές εφάπαξ και οι αποζημιώσεις απολύσεων.

Link to comment
Share on other sites

καναμε τη δηλωση αλλα στο Α21 δεν αφηνε να μπω δικαιουχος εγω αλλα ο αντρας μου.δεν θεωρειται ομως εκεινος τριτεκνος αλλα εγω αφου εχω την επιμελεια του μεγαλου μου απο τον πρωτο γαμο κ αλλα δυο παιδια με τον δευτερο συζυγο.βεβαια την καναμε την αιτηση κανονικα κ βαλαμε κ τα 3 παιδια.μετα ζητησε την επιμελεια του παιδιου κ τα 10 χρονια παραμονης τα οποια εχω καταθεσει.θα παμε απο τον ογα βεβαια αλλα αν εχει καποιος αναλογη εμπειρεια ας μου πει.θα τους κοψει να δουν τα στοιχεια η θα μας τρεχουν?

 

2)ξερεις κανεις αν χρωστας στην εφορια αν σου κρατουν αυτοματα το επιδομα παιδιου??

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το Α21:

Δικαιουχος πλεον του επιδοματος ειναι αυτος που κανει την φορολογικη δηλωση και οχι η μητερα,οπως ισχυε.Οποτε αφου στο 99% των οικογενειων την φορολογικη την κανει ο πατερας,πρεπει αυτος να αποδειξει τωρα την 10ετη συνεχη παραμονη του στην Ελλαδα και στον αριθμο ΙΒΑΝ που θα δωσει για την καταθεση του επιδοματος να ειναι αυτος ο πρωτος δικαιουχος.

Σε περιπτωση που δεν εχει κανει συνεχεις φορολογικες δηλωσεις τα τελευταια 10 ετη και ετσι δεν αποδεικνυεται με αυτο τον τροπο η συνεχη διαμονη του τοτε ο ΟΓΑ θα ζητησει καποια στιγμη συμπληρωματικα εγγραφα.

Κατι που σημαινει πως πρεπει να τα ξανακανουμε ολα απο την αρχη.Δεν φθανει που τρεχαμε 2 χρονια για να κανουμε τα χαρτια ως τριτεκνοι τωρα φτου και απο την αρχη,ετσι για να μας βασανιζουν...

Και σαν να μην εφθαναν ολα αυτα βγαζουν τελευταια στιγμη νεα τροποποιηση για να μειωσουν τους δικαιουχους ή τα ποσα επιδοτησης.

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι κι εγω που δεν το εχω καταλαβει..

ολοι οσοι κανουν αιτηση,χρειαζεται να αποδειξουν τα 10 χρονια παραμονης;

Nαι πρεπει ολοι οι δικαιουχοι να αποδειξουν την 10ετη παραμονη.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγε χθες ο αντρας μου στον ογα.το επιδομα πλεον ονομαζεται οικογενειακο κ αφου κανουν διασταυρωση των στοιχειων σου ζητανε οτι εξτρα χαρτι θελουν.δεν πατε τωρα να καταθεσετε,πρεπει να ζητηθουν πρωτα.οι παλιοι φακελοι με τα αποδεικτικα τριτεκνων εχουν κλεισει οποτε υπαρχει περιπτωση να μας τα ζητησουν απο την αρχη

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

οποτε για να καταλαβω....τι πρεπει να κανουμε?να περιμενουμε απο τον ογα να μας ζητησει να προσκομισουμε χαριτα,να μιλαμε με τον ανταποκριτη του ογα...τι?

τη δηλωση τη κανουμε κανονικα?κ μετα?πρεπει να κανουμε κατι?σας εχει ερθει το χατι του ογα που βαζετε στη δηλωση?εμενα ακομα τπτ

πολλες ερωτησεις ε.....

Link to comment
Share on other sites

κ κατι ακομα...αν εισαι σε διασταση κ κανεις μονη σου δηλωση,τι γινεται με το επιδομα?ποιος το δικαιουται?

λογικα αν ακομα κανεται κοινη φορ δηλωση η αιτηση γινεται στο ονομα του πατερα ....αν κανεται χωριστη ....τοτε τα δηλωνεις εσυ....εκτος και αν τα δηλωσει και ο πατερας οποτε η αιτηση σας μλπκαρει αυτοματα και ο ογα θα σας ζητησει διευκρινησεις......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο Α21 στον αριθμό ΙΒΑΝ εβαλα αυτό που πληρωνουμουν μεχρι προτινος απο το Ταμιευτήριο το πολυτεκνικό και οχι του αντρα μου... μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην πληρωμη???

Link to comment
Share on other sites

στο Α21 στον αριθμό ΙΒΑΝ εβαλα αυτό που πληρωνουμουν μεχρι προτινος απο το Ταμιευτήριο το πολυτεκνικό και οχι του αντρα μου... μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην πληρωμη???

Θα υπαρξει σιγουρα προβλημα.Πρωτος δικαιουχος πρεπει να ειναι ο αντρας σου εαν αυτος κανει την φορολογικη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρξει σιγουρα προβλημα.Πρωτος δικαιουχος πρεπει να ειναι ο αντρας σου εαν αυτος κανει την φορολογικη δηλωση.

δεν νομιζω....εμεις χρησιμοποιησαμε τον ιδιο ΙΒΑΝ που δηλωναμε τοσα χρονια στην φορολογικη μας δηλωση ωστε να περνουμε τα επιστρεφομενα και ειναι με πρωτο ονομα το δικο μου και οχι του συζυγου........αλλωστε δεν το δειυκρινιζει πουθενα.......

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω....εμεις χρησιμοποιησαμε τον ιδιο ΙΒΑΝ που δηλωναμε τοσα χρονια στην φορολογικη μας δηλωση ωστε να περνουμε τα επιστρεφομενα και ειναι με πρωτο ονομα το δικο μου και οχι του συζυγου........αλλωστε δεν το δειυκρινιζει πουθενα.......
Δεν θελω να σε προβληματισω αλλα σε σχετικη ενημερωση που εγινε σε υπαλληλους τους ΚΕΠ για το Α21 τους ειπαν να ενημερωνουν πως πρωτο ονομα πρεπει να ειναι του δικαιουχου(κατι που ισχυει για ολους τους τυπους επιδοματων).Για να μην σου ζητουν συμπληρωματικα χαρτια μετα καλυτερα να ανοιξεις ενα καινουριο βιβλιαριο με πρωτο δικαιουχο τον συζυγο σου.
Link to comment
Share on other sites

Απο εσας που πήρατε 1η φορα χρήματα μέσα στο 2013 καταφέρατε να εκτυπώσετε απο τη σελίδα οτυ ΟΓΑ Βεβαίωση Οικογενειακών Επιδομάτων για Φορολογική Χρήση Οικ. Έτους 2013;;;

 

Εγώ πάντως όχι...Πήρα και στον αναταποκριτή ΟΓΑ και μου είπε πως δεν μπορώ γιατί τα χρήματα τα πηραμε 2013 ενώ το πρόγραμμα του ΟΓΑ εκτυπώνει για χρηματα που πηρε κανεις το 2012. Αυτό πρακτικά σημαινει πως του χρόνου (2014) θα εκτυπώσει τα χρήματα που πήραμε για το 2012 οπότε θα πρέπει να κανουμε συμπληρωματική δήλωση.

 

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός αλλά 3 πουλακια καθοταν...γ@μ0 τη μου

Link to comment
Share on other sites

Απο εσας που πήρατε 1η φορα χρήματα μέσα στο 2013 καταφέρατε να εκτυπώσετε απο τη σελίδα οτυ ΟΓΑ Βεβαίωση Οικογενειακών Επιδομάτων για Φορολογική Χρήση Οικ. Έτους 2013;;;

 

Εγώ πάντως όχι...Πήρα και στον αναταποκριτή ΟΓΑ και μου είπε πως δεν μπορώ γιατί τα χρήματα τα πηραμε 2013 ενώ το πρόγραμμα του ΟΓΑ εκτυπώνει για χρηματα που πηρε κανεις το 2012. Αυτό πρακτικά σημαινει πως του χρόνου (2014) θα εκτυπώσει τα χρήματα που πήραμε για το 2012 οπότε θα πρέπει να κανουμε συμπληρωματική δήλωση.

 

Δεν ξέρω αν εγινα κατανοητός αλλά 3 πουλακια καθοταν...γ@μ0 τη μου

 

εμεις παντως με το λογιστη μου βγάλαμε φωτοτυπια το βιβλιαριο του ογα και βαλαμε στη φορολογικη το ποσο που πηρα με υπευθυνη δήλωση ακριβως γι αυτο το λογο που λες για να μην κανω του χρονου τροποιητικη ή για να μην αναγκαστουμε να δηλωσουμε του χρονου κοντα στα 9000 συνολικα τα δυο χρονια απο επιδοματα.ελπιζω να σου ελεισα την απορια

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μας λογιστης ζητησε να βγαλουμε ΑΦΜ για τα παιδια.......αλλα δεν ρωτησα γιατι.......για το επιδομα ειναι?

 

ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ Α21, ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 18 ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ Τ0 ΑΦΜ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απαντηση. Δεν κάνετε ηλεκτρονικά τη δήλωση; Πού καταθέσατε την υπευθυνη δηλωση κ φωτοτυπία;

 

εννοειται οτι εγινε ηλεκτρονικα,τωρα που τα κατεθεσε δεν το γνωριζω, φανταζομαι οτι εκανε αυτο που παντα κανουν με τισ δηλωσεις και ολα τα εγγραφα που συνοδευουν , μαλλον τα φυλαει στο αρχειο του και μονο οταν τα ζηταει η εφορια τοτε τα δειχνει ως αποδεικτικα στοιχεια αυτων που δηλωνουμε

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...