Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

έχει "ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ" η μητέρα μου: ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ??


soevan07

Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη αλλά επειδή έχω στην οικογένειά μου άνθρωπο που χρόνια αντιμετωπίζει ψ πρόβλημα,είναι πολύ μεγάλο και καταστροφικό (για τον ασθενή) λάθος να κάνουμε διαγνώσεις απο μόνοι μας.

soevan07,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς άμμεσα σε ειδικό.

Μπορείς να μιλήσεις αρχικά εσύ χωρίς να είναι παρούσα η μαμά σου για να εκτιμήσει την κατάσταση και να σου προτείνει εκείνος τρόπους να προσεγγίσεις και να πέισεις τη μαμά σου.

Όταν έχουμε σπασμένο πόδι πάμε αμέσως σ'ενα γιατρό για να το φροντίσει,δεν το αφήνουμε να θεραπευθεί απο μόνο του κι όπως δέσει.

Το ίδιο ισχύει και γι'αυτές τις περιπτώσεις,που "τσακίζεται" η ψυχή μας.

Επίσης κάθε ασθενής χρειάζεται ειδική θεραπεία και μεταχείρηση προσαρμοσμένη σ'εκείνον.Δεν είναι όπως ο πονοκέφαλος που μ'ένα παυσίπονο περνάει.:-(

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά συγνώμη αλλά επειδή έχω στην οικογένειά μου άνθρωπο που χρόνια αντιμετωπίζει ψ πρόβλημα,είναι πολύ μεγάλο και καταστροφικό (για τον ασθενή) λάθος να κάνουμε διαγνώσεις απο μόνοι μας.

soevan07,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς άμμεσα σε ειδικό.

Μπορείς να μιλήσεις αρχικά εσύ χωρίς να είναι παρούσα η μαμά σου για να εκτιμήσει την κατάσταση και να σου προτείνει εκείνος τρόπους να προσεγγίσεις και να πέισεις τη μαμά σου.

Όταν έχουμε σπασμένο πόδι πάμε αμέσως σ'ενα γιατρό για να το φροντίσει,δεν το αφήνουμε να θεραπευθεί απο μόνο του κι όπως δέσει.

Το ίδιο ισχύει και γι'αυτές τις περιπτώσεις,που "τσακίζεται" η ψυχή μας.

Επίσης κάθε ασθενής χρειάζεται ειδική θεραπεία και μεταχείρηση προσαρμοσμένη σ'εκείνον.Δεν είναι όπως ο πονοκέφαλος που μ'ένα παυσίπονο περνάει.:-(

 

Eχεις δίκιο...

απλά θέλω να προσέξω σε ΠΟΙΟΝ γιατρό θα την πάω!

 

Γιαυτό προσπαθώ να το ψάξω το θέμα

και είπα να ξεκινήσω απο εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο...

απλά θέλω να προσέξω σε ΠΟΙΟΝ γιατρό θα την πάω!

 

Γιαυτό προσπαθώ να το ψάξω το θέμα

και είπα να ξεκινήσω απο εδώ....

Καλά έκανες κούκλα μου,απλώς μην επαναπαυτείς μόνο μ'αυτό.Και μη πιστέψεις ότι είναι κάτι που θα περάσει απο μόνο του.

Απ'τη στιγμή που "είδες" ότι υπάρχει πρόβλημα,υπάρχει.Είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτούμε ότι κάτι συμβαίνει με το δικό μας αγαπημένο άνθρωπο και όλοι στην αρχή προσπαθούμε να πέισουμε τον εαυτό μας ότι υπερβάλουμε ή ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μόνο με τη δική μας βοήθεια.Το λέω απο τη δική μου εμπειρία γιατί τα κορίτσια σου κατέθεσαν (και μπράβο τους) την εμπειρία του ανθρώπου που έχει υποφέρει.

Όσο για το ποιον γιατρό,μπορεί να πάς σε κάποιον πολύ καλό γιατρό που όμως η ίδια δε θα μπορεί να συνεργαστεί μαζί του και τότε ο ίδιος ο γιατρός θα σου πέι ότι δε μπορεί να το αναλάβει,οπότε θα πάς σε έναν άλλο.

Είναι σημαντικό να υπάρχει συμπάθεια και διάθεση συνεργασίας σ'αυτές τις περιπτώσεις απο την πλευρά του ασθενή.:)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες κούκλα μου,απλώς μην επαναπαυτείς μόνο μ'αυτό.Και μη πιστέψεις ότι είναι κάτι που θα περάσει απο μόνο του.

Απ'τη στιγμή που "είδες" ότι υπάρχει πρόβλημα,υπάρχει.Είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτούμε ότι κάτι συμβαίνει με το δικό μας αγαπημένο άνθρωπο και όλοι στην αρχή προσπαθούμε να πέισουμε τον εαυτό μας ότι υπερβάλουμε ή ότι μπορεί να λυθεί το πρόβλημα μόνο με τη δική μας βοήθεια.

 

To "ευτύχημα" είναι οτι το έχει παραδεχτεί κι εκείνη.

 

Μια μέρα ακούγαμε στην τv για τα συμπτώματα της κατάθλιψης

και μου έλεγε:

"Να!... Αυτά έχω κι εγώ!"

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες το συζήταγα με τον αδερφό μου

και του έλεγα:

 

" Μην την παρεξηγείς βρε παιδάκι μου την μαμά...

...πιστεύω οτι έχει "πρόβλημα" και σκέφτομαι οτι πρέπει να την παραπέμψουμε

σε κάποιον πιό ειδικό για να την βοηθήσει λίγο με κανένα αντικαταθλιπτικό..."

 

και τι μου απάντησε βρε παιδιά ο αδερφός μου?

 

"Ναι, ψάξε να βρεις κάποιον

γιατί σίγουρα θα τον χρειαστώ και εγώ!...."

 

:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρέπει να σου πώ από προσωπική μου εμπειρία (επίσης η μητέρα μου και τον πεθερό μου), αν δεν κάνετε κάτι άμμεσα, η κατάθλιψη είναι το πρώτο στάδιο, έπετε 2ο η μανιοκατάθλιψη και καταλήγει στο 3ο της σχιζοφρένειας...

 

Καρδουλα μου μην λες τετοια πραγματα στην κοπελα. Ειναι αναληθες αυτο και μου επιτρεπεις να το ξερω λογω καποιων σπουδων που εχω κανει (δεν θελω να αναφερθω-τα συζηταμε μεσω πμ παντως), και αν σου εχουν πει κατι τετοιο 'ψυχολογοι' ισως οντως πρεπει να συζυτηθει και με αλλους. Η καταθλιψη ειναι αλλος τομεας της ψυχιατρικης και μανιοκαταθλιψη/σχιζοφρενεια αλλος. Και κανενα δεν προκηπτει απο καποιο αλλο ΧΩΡΙΣ αυτο να αποκλειει οτι μπορει να εχεις δυο μαζι. Οχι ομως οτι η καταθλιψη θα σε φερει στην σχιζοφρενεια. Παντως πολυ λυπαμαι που περνας τοσο δυσκολα με την μητερα σου, αν θες να μιλησουμε στειλε πμ....:-(

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Tο κάνω...

και μπορώ να πω οτι μαζί μου "ανεβαίνει" αρκετά!!

 

Εκεί όμως που την βλέπεις να είναι μια χαρά

μόλις έρθει σε επαφή με τον αδερφό μου

(που βλέπει την κατάστασή του και των παιδιών του)

 

"ισοπεδώνεται" τελείως!!!....

Eκεινη την στιγμη αστην να ξεσπασει και σουρνετε.

Να τα βγαλει απο μεσα της.

 

Οι γονεις σου ειναι ανθρωποι χωρις καθολου προσωπικη ζωη.

Εχεις φιλες που οι μαμαδες σας θα ταιριαζανε?

Σπρωχτο προς τα εκει. :cool:

Να αποκτησει προσωπικη ζωη. Ειναι βασικο.

Καλεσε μια γειτονισα που να ψιλοειχαν σχεση για καφε.

 

 

 

Το "κακό" είναι οτι μένουν απο πάνω μας

οπότε έρχεται στο σπίτι μας με την ρόμπα και την παντόφλα....

Εννοω για εξω.

Πχ να πατε καπου για φαγητο και να το παιξεις οτι δεν θα τα καταφερεις και με τα 2 και την θες μαζι :cool:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Της ξαναμίλησα για τον ψυχολόγο...

 

...δεν την βλέπω όμως και πολύ ζεστή!! :(

 

Τι να πω...

 

Δεν θα σταματήσω όμως την προσπάθειά μου....

ίσως να την καταφέρω σε κάποιο μεγάλο ξέσπασμά της....

...όταν καταλάβει κι εκείνη οτι δεν πάει άλλο!

 

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοω για εξω.

Πχ να πατε καπου για φαγητο και να το παιξεις οτι δεν θα τα καταφερεις και με τα 2 και την θες μαζι :cool:

 

Ναι, μόνο αυτό θα μπορούσα να κάνω...

με έμμεσο τρόπο να την αναγκάσω.

 

Δεν θα πιάνει πάντα όμως -το ξέρω!!

Είναι σαν να την ακούω:

θα μου πει έχεις άντρα για να σε βοηθήσει ή

θα μου πει θα έρθει ο πατέρας σου για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό θα μπορούσα να κάνω...

με έμμεσο τρόπο να την αναγκάσω.

 

Δεν θα πιάνει πάντα όμως -το ξέρω!!

Είναι σαν να την ακούω:

θα μου πει έχεις άντρα για να σε βοηθήσει ή

θα μου πει θα έρθει ο πατέρας σου για βοήθεια.

 

Ε θα συνεννοηθείς με πατέρα και σύζυγο να βρουν κάποια δικαιολογία οτι έχουν να κάνουν κατι άλλο εκείνη τη μέρα, ώστε να καταλάβει ότι ειναι η μόνη σου επιλογή. Πρεπει σιγά σιγά να αρχίσει να βγαίνει έξω. Ισως να το βάλεις σαν πρόγραμμα, να πηγαίνετε καθε μερα μια συγκεκριμένη βολτα, που να αισθάνεται κι εκείνη άνετα. Το λεω γιατί έχω στην οικογένεια καταθλιπτικό άτομο που κάθε απόγευμα θέλει να πηγαίνει στον Πειραιά να βλέπει τα πλοία, αυτό της αρέσει, αυτό κάνουμε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε θα συνεννοηθείς με πατέρα και σύζυγο να βρουν κάποια δικαιολογία οτι έχουν να κάνουν κατι άλλο εκείνη τη μέρα, ώστε να καταλάβει ότι ειναι η μόνη σου επιλογή.

 

Προσπαθώ επίσης να κρατήσω τις ισορροπίες και στην δική μου οικογένεια....

 

...ο άντρας μου, ναι μεν έχει κατανόηση

(δεν μπορώ να πω!!!!)

 

αλλά μπορεί κι αυτός κάποια στιγμή να γυρίσει να μου πει οτι

ΟΚ όλα όμως έχουν και τα όριά τους !....

 

Δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο!....

 

Δύσκολα τα πράγματα....

...τουλάχιστον εγώ αυτό το διάστημα τα βλέπω ΒΟΥΝΟ!

 

Το λεω γιατί έχω στην οικογένεια καταθλιπτικό άτομο που κάθε απόγευμα θέλει να πηγαίνει στον Πειραιά να βλέπει τα πλοία, αυτό της αρέσει, αυτό κάνουμε.

 

Πάλι καλά που βρήκατε και κάτι να της αρέσει!

 

πλοία??...πλοία!! τι να κάνετε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο αυτό θα μπορούσα να κάνω...

με έμμεσο τρόπο να την αναγκάσω.

 

Δεν θα πιάνει πάντα όμως -το ξέρω!!

Είναι σαν να την ακούω:

θα μου πει έχεις άντρα για να σε βοηθήσει ή

θα μου πει θα έρθει ο πατέρας σου για βοήθεια.

 

Βρες μια γιορτη , τιποτα γεννεθλια σας και πες οτι θελεις να βγειτε ολοι εξω. Ριξτο οτι πνιγεσαι παλι μεσα :cool:

 

Και οπωσδηποτε συζητησε με καποιον γιατρο οπως ειπε και η gavrias. Θα σε βοηθησει και πιστευω οτι θα ξερει να σου πει 5-10 πραγματα ωστε να σας καθοδηγησει στο πως θα το χειριστειτε να την πεισετε να παει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες το συζήταγα με τον αδερφό μου

και του έλεγα:

 

" Μην την παρεξηγείς βρε παιδάκι μου την μαμά...

...πιστεύω οτι έχει "πρόβλημα" και σκέφτομαι οτι πρέπει να την παραπέμψουμε

σε κάποιον πιό ειδικό για να την βοηθήσει λίγο με κανένα αντικαταθλιπτικό..."

 

και τι μου απάντησε βρε παιδιά ο αδερφός μου?

 

"Ναι, ψάξε να βρεις κάποιον

γιατί σίγουρα θα τον χρειαστώ και εγώ!...."

 

:|

 

Ε πες του να παει εκεινος πρωτα μπας και λυσει τα δικα του και κατ επεκταση ηρεμησεις η μανα σου :evil: . Ακους εκει απαντηση...:evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ε πες του να παει εκεινος πρωτα μπας και λυσει τα δικα του και κατ επεκταση ηρεμησεις η μανα σου :evil: . Ακους εκει απαντηση...:evil:

 

Aχ elenikακι μου

πονεμένη ιστορία και αυτός ο φουκαράς!!......

 

Έχω γράψει εδώ και γιαυτόν

(στα 2 αυτά posts είναι όλη του η ιστορία)

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1536159&postcount=43

 

και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1536217&postcount=50

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την θυμαμαι αλλα το να αδιαφορει μου καθετε καπως....

 

Είναι πιστεύω λεπτές και ευαίσθητες οι καταστάσεις......

 

και αυτός θέλει να "πιαστεί" απο κάπου...

 

Η "αδιαφορία" ίσως να του βγαίνει ασυναίσθητα...

 

...εγώ προσωπικά

δεν ξέρω ποιόν να πιάσω και ποιόν να αφήσω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω διαβάσει όλα (συγνώμη ) απλα να καταθέσω την αποψη μου αν επιτρεπεται !

 

η καταθλιψη είναι μαι ΣΟΒΑΟΤΗΤΑ ασθένεια όπως όλες οι ασθαινεις και δύσκολα αντιμετοποίησημη

θα πρπει να βρεις εναν καλο γιατρο που θα την ¨ανοίξει ¨ και θα μιλήσει και ίσως να χρειαστεί να παρει καποια φαρμακα !

θα προτεινα να βρεί εναν συστημικό ψυχολόγο

είναι επίπονη και μακρόχρόνια διαδηκασία αλλα σκεψου το σαν το καφεδακι της Τεταρτης με εναν ανθρωπο που θα την ακούει !

εκει να προσανατολιστείς και να μην κοιτάξεις να την ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ εσυ

και αν θες δνε μπορείς ... (με την καλή εννοια το λέω όχι οτι δνε μπορείς ..μπορείς ...αλλα μπορέις πχ να συνατγογραφήσεις φαρμακα για ασθμα? όχι ...! με αυτήν την ενοια το λεω)

καλή συνεχεια !

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω διαβάσει όλα (συγνώμη ) απλα να καταθέσω την αποψη μου αν επιτρεπεται !

 

η καταθλιψη είναι μαι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ ασθένεια όπως όλες οι ασθενειες και δύσκολα αντιμετοποίησημη

θα πρπει να βρεις εναν καλο γιατρο που θα την ¨ανοίξει ¨ και θα μιλήσει και ίσως να χρειαστεί να παρει καποια φαρμακα !

θα προτεινα να βρεί εναν συστημικό ψυχολόγο

είναι επίπονη και μακρόχρόνια διαδηκασία αλλα σκεψου το σαν το καφεδακι της Τεταρτης με εναν ανθρωπο που θα την ακούει !

εκει να προσανατολιστείς και να μην κοιτάξεις να την ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ εσυ

και αν θες δνε μπορείς ... (με την καλή εννοια το λέω όχι οτι δνε μπορείς ..μπορείς ...αλλα μπορέις πχ να συνατγογραφήσεις φαρμακα για ασθμα? όχι ...! με αυτήν την ενοια το λεω)

καλή συνεχεια !

 

Nα σαι καλά Ariaνούλα μου,

 

Είναι όντως μια "ασθένεια" η οποία

(απο τα διάφορα που ακούω γύρω μου)

μπορεί να εξελιχθεί και σε χρόνια.

 

Το σίγουρο βέβαια είναι οτι αντιμετωπίζεται

αρκεί να έχει την θέληση ο ίδιος ο ασθενής......

 

...πράγμα που η μητέρα μου δείχνει προς το παρόν

να MHN την έχει!

 

Πρέπει να το "δουλέψω" πολύ το θέμα...

Ελπίζω στο μέλλον με το λέγε-λέγε κάτι ίσως να καταφέρω...

 

Τι να πω ...

δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Θα δείξει η πορεία....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω χρονο να διαβασω όλα τα ποστ μονο λιγα στην αρχη ...

 

πιστευω οτι το εγγονι της δινει ζωη και ισως περναει καλα μαζι του μπορεις να τσεκαρεις πώς ειναι η συμπεριφορα της μαζι του ??? να την γραψεις με κρυφη καμερα για να δεις αν περναει καλα ?

 

Πιστευω οτι αν της παρεις το παιδι ίσως να ειναι χειροτερα ...

 

 

επίσης να σου πω οτι στην καταθλιψη θα εχει φαρμακευτικη αγωγη εκτος αν ειναι ελαφριας μορφης που για να ξεπεραστει θα θελει πολλες επισκεψεις και πολύ δουλεια λιγο δυσκολο στην ηλικια της ...

 

η φαρμακευτικη αγωγη ειναι ηρεμιστικα χαπια που για μενα χωρις να ειμαι γιατρος αλλα εχωντας δει ατομα που πασχουν απο καταθλιψη σε κανουν ενα ρακος , κοιμασαι συνεχεια και οχι παιδι δεν μπορεις να κρατησεις αλλα ουτε να σηκωθεις απο το κρεβατι , και όταν η γνωστη μου πήγε να κοψει τα χαπια της μανας της τοτε τα αποτελέσματα ηταν πραγματικα ασχημα και οι γιατροι φωναξαν οτι δεν επρεπε να τα σταματησει ..

 

Τι να σου πω ίσως μια κουβεντα με μια ψυχολογο αλλα να την παρουσιασεις σαν φιλη σου να της εκανε καλο

 

περαστικα και κουραγιο

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Φιλίτσα....

 

Είμαι απόλυτα σίγουρη

οτι στο παιδί δεν θα έκανε ποτέ κακό!!

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οτι μερικές φορές είναι μπροστά το παιδί

στα ξεσπάσματά της

(προς τον αδερφό μου και τον πατέρα μου)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Φιλίτσα....

 

Είμαι απόλυτα σίγουρη

οτι στο παιδί δεν θα έκανε ποτέ κακό!!

 

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι οτι μερικές φορές είναι μπροστά το παιδί

στα ξεσπάσματά της

(προς τον αδερφό μου και τον πατέρα μου)

 

δεν μιλαω να την καταγραψεις για να δεις αν κανει κακο στο παιδι ....

 

για να δεις αν όντως περναει καλα με το παιδι ή την κουραζει ...

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

η φαρμακευτικη αγωγη ειναι ηρεμιστικα χαπια που για μενα χωρις να ειμαι γιατρος αλλα εχωντας δει ατομα που πασχουν απο καταθλιψη σε κανουν ενα ρακος , κοιμασαι συνεχεια και οχι παιδι δεν μπορεις να κρατησεις αλλα ουτε να σηκωθεις απο το κρεβατι , και όταν η γνωστη μου πήγε να κοψει τα χαπια της μανας της τοτε τα αποτελέσματα ηταν πραγματικα ασχημα και οι γιατροι φωναξαν οτι δεν επρεπε να τα σταματησει ..

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ηταν και η μητερα μου.......και μετα.....πεθανε......:| Ρε Σοφακι τα καλυτερα σου ευχομαι και να πανε ολα καλα. Ολα καλα......τι να πω......:cry:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μητέρα μου είχε κατάθλιψη.. Εχει χρόνια που είναι σε αγωγή και είναι άλλος άνθρωπος! Βγαίνει ΚΑΘΕ απόγευμα, γελάει... Καμία σχέση με την μαμά που ήξερα.. και χαίρομαι γι'αυτό..

 

Οσο για τον αδερφό σου, τον "καταλαβαίνω".. κι εγώ στην εφηβεία μου και μετεφηβικά τα ίδια της έλεγα.. δεν άντεχα να την βλέπω έτσι και όταν μου έλεγε "πρέπει να πάρω ηρεμηστικά(το είχε συνειδητοποιήσει τουλάχιστον)" πληγωνόμουν και της απαντούσα "Εγώ να δεις"... Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να την στηρίξω γι'αυτό ένα μεγάλο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σ'εσένα soevan που είσαι ένα τόσο γλυκό παιδί και στέκεσαι στην μανούλα σου..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
...γι'αυτό ένα μεγάλο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σ'εσένα soevan που είσαι ένα τόσο γλυκό παιδί και στέκεσαι στην μανούλα σου..

 

Δυστυχώς υπάρχουν στιγμές που η υπομονή μου δεν είναι και τόσο μεγάλη!

 

Άνθρωπος είμαι κι εγώ....

 

Προσπαθώ βέβαια πάάάάρα πολύ....

...αλλά πιστέψτε με δεν είναι εύκολο καθόλου!!

 

Εργάζομαι, τρέχω, θέλω να τα προλάβω όλα για το παιδί μου,

να τα κάνω τέλεια....

είμαι κι εγώ ένας ευαίσθητος άνθρωπος....

 

....και νιώθω οτι απο την μια

ναι-μεν ευτυχώς που έχει κι εμένα στη ζωή της να την "ανεβάζω" λίγο

 

αλλά κι απο την άλλη

υπάρχουν στιγμές που λυγίζω κι εγώ και εξαντλείται η υπομονή μου

και της φωνάζω!!

 

Ιδίως όταν της φταίνε ΟΛΑ!!...:roll:

Όταν της φταίει ακόμα και η μύγα που πετάει!!! :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Το ξέρω οτι όλα αυτά είναι συμπτώματα κατάθλιψης.....

 

...μετά όταν τα ξανασκέφτομαι

έχω τύψεις

και τότε είναι που λέω οτι εκείνη τη στιγμή δεν έκανα το "καλύτερο" που μπορούσα για εκείνη!....:-(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν στιγμές που η υπομονή μου δεν είναι και τόσο μεγάλη!

 

Άνθρωπος είμαι κι εγώ....

 

.....:-(

καλο μου παιδι ξερεις τι σκευτικα ?

επειδη κι εγω ειμαι βαθεια καταθληπτικό ατομο (το κρυβω όσο μπορω)

κρατα την συμβουλη που σου ειπα

ειναι μαι σοβαροτατη ασθαινεια σαν ολες τις αλλες τις αλλε ςκαλο μου παιδι

οτνα κι εγω ειμαι στα σκοταδια μου κανεις δεν μπορει να με βγαλει απο εκει ...μπες στην θεση της , δηλωσε την παρουσια σου αλλα οτι κανεις απο εκει και περα .. προσεξε να μην ειναι ΥΠΕΡ προσπαθεια ... \

κατανοω την αγαπας

δεν θες να ειναι εκει ...

αλλα ειναι επιλογης της

και να ξερεις κατι : δεν εχει να κανει με σενα

ειναι δικο της θεμα ... αν καταλαβει οτι ειναι οκ να ειναι εκει αλλα καλο θα ηταν να μην ηταν ... θα φυγει απο εκει ...

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙς ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ....

δεν κενεις κατι ΛΙΓΟ ....

ΕΙΣΑΙ μια χαρα !!!! μην το ξεχνας και μην οικοποιηθεις την κατασταση , εχεις παιδι οικογενεια δικη σου να φροντησεις ...και το θεμα ειναι δικο της ... ειναι one step away from freedom !

αλλα κανεις μας δνε μπορει να πει στον αλλον ποιο βημα να παρει ετσι δεν ειναι ? ...

σας σκευτομαι

!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...