Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa


bizoudaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμένα μου φάνηκε λίγο κουλό όλο αυτό...γιατι τα αντισώματα της μαμάς δηλ. μπορεί να σε προστατεύσουν από όλα αυτά, για τα οποία κάνεις το εμβόλιο;;; Δεν νομίζω... :?:?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι;;;

Ισχύει ότι μωρά που θηλάζουν αργούν να κάνουν το πρώτο τους εμβόλιο;

Θυμάμαι η συνυφάδα μου δεν είχαν κάνει στην μπέμπα μέχρι που έγινε 10 μηνών...τώρα είναι 13, δεν ξέρω όμως αν έκαναν.

Έτσι λέει της είπε ο παιδιάτρος...επειδή θηλάζει δεν χρειάζεται ακόμη :?

 

με τον αποκλειστηκο θυλασμο επιτυνχανεις την μεταδωση των αντισωματων σου στο βρεθος...αυτο κατ επεκταση συμαινει οτι το παιδι ειναι προστατευμενο οπως εισαι κι εσυ....επισης αν το παιδι κολλησει καποια ιωση πχ, οταν ερθει σε επαφη με τη θυλη την ωρα του θηλάσμου μεσα στις επομενες ωρες με την ανταλλαγη που θα γηνει θα αναπτυξεις τα καταλληλα αντισωματα ο οργανισμος σου και θα τα μεταβιιβασεις στο βρεφος με τον επομενο θηλασμο....

 

κι εγω θηλαζα αποκλειστηκα και εμβολιο το πρωτο το καναμε στους 10 μηνες....

δεν υπηρχε λογος μεχρι εκεινη την στιγμη να βομβαρδισω τον οργανισμο του παιδιου μου εφοσον ητο προστατευμενο...τωρα αν αυτο το προτεινουν καποιοι παιδιατροι ή οχι αυτο δεν τον ξερω....εμεις παντως ειχαμε την εγγρηση και της ομοιπαθητικου και της κλασσικης παιδιατρου που εχω...

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον ισχύει κάτι τέτοιο.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο παιδιατρος μας ειπε να δωσουπε 2,5 ml depon ή panadol ανα 6 ωρες αν κανει πυρετο πανω 38. Επισης να του τηλεφωνησω αν μεσα στις επομενες 48 ωρες με ανησυχησει κατι οπως πχ. υπερβολικη υπνηλια ή υπερβολικη νευρικοτητα, ξαφνικο κλαμα κτλ. Γενικα ομως με προειδοποιησε οτι το μωρακι θα ειναι κακοδιαθετο.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω ένα μωράκι 55 ημερών και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.

Βλέποντας το βιβλιάριο της μικρής, η γιατρός για τις 26 Απριλίου έχει σημειώσει ότι πρέπει να γίνουν τα εξής εμβόλια:

 

τριπλούν (διφθ-τετ-κοκ)

Polio

Hib

και HepB

 

Σαν πολλά δεν είναι για μια φορά?

:shock::shock::shock:

 

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις αυτο καναμε πριν 2 μερες...ο γιος μου ηταν ακριβως 55ημερων...

 

το μονο που μας παρουσιαστηκε ηταν λιγη γκρινια παραπανω....

 

να σου ζησει το μωρακι :D

Link to comment
Share on other sites

Στον γιό μου πριν 10,5 χρόνια ο τότε παιδίατρος δεν τα είχε κάνει όλα μαζί. Πρώτα έκανε το τριπλούν, άλλη ημέρα το Polio και σε άλλες ημέρες αντίστοιχα τα υπόλοιπα δυο.

Εγώ θα την ρωτήσω εάν γίνεται να τα χωρίσει και θα δω τι θα μου πει…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ 2 ΜΗΝΩΝ - ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 35 ΗΜΕΡΩΝ - ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΑΠΛΟ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΠΛΟ;;;

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω την Παρασκευη εκανα τις δευτερες δοσεις απο το τετραβακ και προκομβαξ στο κεντρο μανας και παιδιου.

μεχρι σημερα το π;αμπερς του μυριζει φαρμακιλα σαν νοσοκομειο.Σας εχει τυχει?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε χτες το πρώτο μας εμβόλιο (το 6 σε 1!). Όλα καλά ευτυχώς -είχα αγωνία- αλλά τις πάνες του δεν τις μύρισα!!! Λες Faith;;; :D:D:D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σουζυ το μωρο μυριζε ετσι τελικα για μια ολοκληρη εβδομαδα :shock:

το πηγα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι ετσι μυριζουν τα ουρα και τα κακα γιατι βγαινει η ουσια εξω απο τον οργανισμο αλλα επειδη ειναι δυνατο το φαρμακο κανει καμια εβδομαδα να φυγει...φανταστειτε τι βαζουμε στα μωρα ποσο δυνατα ειναι τα εμβολια...καθολου δεν τα χωνευω :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα, ειμαι νεα στο site και μολις εκανα εγγραφη με αφορμη τα πρωτα εμβολια του μπεμπη μας!

Στις 25/6 ο μικρουλης μας εγινε 2 μηνων και καναμε 2 εμβολια: το prenenar (πνευμονιοκοκκου) και το rotateq (ποσιμο, για γαστεντεριτιδες). Ο μικρουλης πηρε τις apotel ανα 5 ωρες απο τις 12 το πρωι εως και 3 επαναληψεις, και δεν εμφανισε καποια αλλαγη συμπεριφορας ή πυρετο...

Τη Δευτερα 29/6 του καναμε το 6πλουν Infatrix hexa. Κατα τις 02:30 τα ξημερωματα ο μικρος μας ξυπνησε τσιριζοντας! Τα ποδαρακια του ηταν ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΑ, ΠΡΗΖΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΙΓΑΝ!!! Του βαλαμε θερμομετρο αλλα δεν ειχε πυρετο! δωσαμε αμεσως apotel σταγονες και τον βαλαμε κατω απο χλιαρο νερακι...στην αρχη αντιδρουσε σαν να τον πονουσε ακομα και το νερο αλλα μετα ευτυχως ηρεμησε...(φυσικα ημασταν στα τηλεφωνα με την παιδιατρο η οποια μας ειπε να δουμε ποιο νοσοκομειο εφημερευει!). Κατα τις 07:30 το πρωι του ξαναδωσαμε σταγονιτσες...και πηγαμε στην παιδιατρο η οποια δεν ειχε ξαναδει παρομοιο περιστατικο.

Μπορει καποια να με ενημερωσει για παρομοια αντιδραση στο μωρακι?

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και την υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

ναι, και προφανως γι' αυτο αντεδρασε ετσι ο μικρουλης...Οσο για το γαστεντεριτιδας μου ειπε μια αλλη παιδιατρος (την οποια εμπιστευομαι απολυτα και δεν ειναι Θεσ/νικη που μενουμε εμεις) οτι δεν υπαρχει προβλημα να συνδυαστει με αλλο εμβολιο...αλλα κ εκεινη οταν ακουσε για τα αλλα δυο...τρελαθηκε!!! κ φυσικα δεν ειχε ξανακουσει ή ξαναδει παρομοια αντιδραση σε μωρακι...τωρα ειναι καλα αλλα θα αλλαξουμε τις δοσεις με αποσταση τουλαχιστον 2 εβδομαδων μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μια χαρα ο μικρουλης μας...ευτυχως!στο rotateq εγλυφε τα χειλακια του γιατι ειναι γλυκο το φαρμακο...Η γιατρος μας ειπε οτι σ'αυτο το εμβολιο ο ιος ειναι ζωντανος και μολις θα εκανε τα πρωτα του κακακια να πεταξουμε το pampers αφου το κλεισουμε πολυ καλα και πλυνουμε πολυ καλα επισης τα χερια μας για να μη κολλησουμε κ εχουμε καμια διαρροια...

αυτα...

Link to comment
Share on other sites

xenia78 κατι τέτοια ακούμε που οι παιδιατροι και οι εταιρείες δεν τα λένε και ειμαστε πολυ επιφυλακτικοί μερικοί εδω μεσα με τα εμβόλια :( Κανονικά η γιατρός σας πρεπει να συμπληρωσει μια κιτρινη κάρτα με τις παρενεργειες και να κάνει αναφορά στην εταιρεία...σιγα μην το κάνει....ετσι κι αλλιως τα εισητηριακια της θα τα πάρει για να παει ταξιδάκια :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

xenia78 κατι τέτοια ακούμε που οι παιδιατροι και οι εταιρείες δεν τα λένε και ειμαστε πολυ επιφυλακτικοί μερικοί εδω μεσα με τα εμβόλια :( Κανονικά η γιατρός σας πρεπει να συμπληρωσει μια κιτρινη κάρτα με τις παρενεργειες και να κάνει αναφορά στην εταιρεία...σιγα μην το κάνει....ετσι κι αλλιως τα εισητηριακια της θα τα πάρει για να παει ταξιδάκια :( :( :(

 

Εδώ δε νομίζω ότι φταίνε τόσο οι αναγραφόμενες παρενέργειες του κάθε εμβολίου, όσο ότι έκαναν το παιδί πύραυλο με 8 εμβόλια σε 4 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δε νομίζω ότι φταίνε τόσο οι αναγραφόμενες παρενέργειες του κάθε εμβολίου, όσο ότι έκαναν το παιδί πύραυλο με 8 εμβόλια σε 4 ημέρες.

εκει καταληξαμε κ εμεις...αλλα τι στο καλο, παιδιατρος ειναι δεν ξερει ?ποιον να εμπιστευτεις τελικα...

η ειρωνια ειναι οτι το σκ το σκεφτομουν μηπως ειναι πολυ μικρο το διαστημα για το 6πλουν εμβολιο αλλα δεν της το ειπα...

πιστευα πως οι παιδιατροι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι...:confused:

Link to comment
Share on other sites

εκει καταληξαμε κ εμεις...αλλα τι στο καλο, παιδιατρος ειναι δεν ξερει ?ποιον να εμπιστευτεις τελικα...

η ειρωνια ειναι οτι το σκ το σκεφτομουν μηπως ειναι πολυ μικρο το διαστημα για το 6πλουν εμβολιο αλλα δεν της το ειπα...

πιστευα πως οι παιδιατροι ειναι πιο συνειδητοποιημενοι...:confused:

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Βέβαια, δεν είμαι και γιατρός!

Όμως καλό είναι να τον ρωτήσεις. Το χρονοδιάγραμμα εμβολιασμών δίνει ικανοποιητικά χρονικά περιθώρια, ακόμα και αν το ακολουθήσεις πιστά.

Έχει βγει κάποια οδηγία? Για παράδειγμα, άμεσος εμβολιασμός κατά του πνευμονιόκοκκου λόγω γρίπης των χοίρων ή έγινε λόγω διακοπών Αυγούστου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...