Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa


bizoudaki

Recommended Posts

Χτές κάναμε και εμείς το πρώτο εμβόλιο της μικρής, συγκεκριμένα το πενταβάκ. Σήμερα τα ξημερώματα σήκωσε 38,3 πυρετό, της έδωσα ντεπόν με εντολή παιδιάτρου και μετά από 5 ώρες ο πυρετός έπεσε στα 37. Αλλά πριν λίγο είχε 37.4 που σημαίνει ότι ανεβαίνει ξανά ή είναι τυχαίο? Η παιδίατρος μου είπε να δώσω ξανά ντεπόν από 37.5 και πάνω. Είχε καμία άλλη ανάλογη εμπειρία και πόσο κράτησε? Μου αρέσει πάντως που λένε ότι σπάνια παρουσιάζουν πυρετό αλλά να που είμαστε από τις τυχερές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στερ εμείς κάναμα εάν 24ωρο πυρετό μετά από το 2ο εμβόλιο (εννοώ κάναμε και στο 2ο και στο 3ο όσο σπάαανιο και αν το παρουσιάζουν να είναι!).Προσωπικά στο 2ο που έκανε μέχρι 38 δεν έδωσα ντεπόν αλλά στο 3ο που έκανε 38,3 του έδωσα. Εμάς είχε πει πάνω από 38 να δίνουμε ντεπόν.Θα του περάσει,εφόσον είναι από το εμβόλιο μην ανησυχείς:) Στο 3ο εμβόλιο επίσης μας είχε πρηστεί και το ποδαράκι του (τούμπανο όμως!!!!) την μεθεπόμενη μέρα. Πέρασε και αυτό..Οπότε τώρα στο 4ο καταλαβαίνεις τι έχουμε να περιμένουμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ναι και φοβάμαι τι θα επακολουθήσει! Το ποδαράκι του και εμάς είναι τούμπανο και έχει και γρομπαλάκι. Του βάζω αλιμινόνερο αλλά ακόμη δεν έχει εξαφανιστεί παρ'όλο που έχουν περάσει 4 ημέρες. Εντωμεταξύ χτες έκανε πάλι ένα 37.2 ξαφνικά, από το εμβόλιο πάλι ή τυχαίο? Πόσες μέρες μπορεί να διαρκέσουν οι παρενέργειες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν του έβαλα τίποτα στο ποδαράκι του και ξεπρήστηκε μόνο του τελικά..Κοίτα..εντάξει το 37,2 δεν είναι πυρετός.Αλλά εμάς πχ είχε σίγουρα 3-4 μέρες γκρίνια γενικώς και δεν έτρωγε και πολύ καλά..Κάθε εμβόλιο και χειρότερα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λες το φοβάμαι, δηλαδή το κάθε εμβόλιο και χειρότερα. Σε πόσες μέρες φεύγει αυτό το γρομπαλάκι? Ακόμη και με αλουμινόνερο δεν έχει φύγει.

Γενικά έχω την εντύπωση ότι τα μωρά έχουν αυξημένη θερμοκρασία ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια και απο μένα, είμαι νέα στο site και νεα μαμά και μπορεί να γράφω σε λάθος θέμα, συγχωρεστε με μέχρι να μάθω.

Η μικρή μου είναι 2 μηνών και έκανε πριν 4 μερες αυτά τα 2 εμβόλια. ήταν πολύ ευερέθιστη το πρώτο και το δευτερο βράδυ με πολλά πολλά κλάματα και για πολλές ώρες. Έχει και κολικούς οπότε φαντάζεστε τι γινόταν.

Το πρόβλημά μου είναι όμως άλλο. Απο τότε που έκανε το εμβόλιο έχασε την όρεξή της. Δηλαδή τρώει 2-3 φορές το βράδυ και μετά όλη την ημέρα θηλάσει ελάχιστα (1 λεπτό τη φορά) άλλες 2-3 φορές. Δεν γκρινιάζει και τρώει τα χεράκια της όλη την ώρα. Δεν πιάνει καθόλου μπουκάλι για να την αναγκάσω να φάει λίγο παραπάνω.

Δεν αντέχω άλλο, προσπαθώ να την ταίσω με τα πρώτα σημάδια πείνας αλλά αυτή τίποτα. Ενα λεπτάκι και μετά τίποτα. Τωρα την έχω με το μπαμπά της στο άλλο δωμάτιο για να ηρεμησω λίγο. Κλαίω απο τα νεύρα μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι παρενέργεια απο το εμβόλιο; Μήπως γνωρίζει κανείς; Αν ναί πόσο κράτάει; Δεν θα έπρεπε να έχουμε επανέλθει.

Δεν θέλω να διακόψω το θηλασμό αλλά όσο πάει η υπομονή μου εξαντλείται με αυτή την κατάσταση. Εάν δεν είναι παρενέργεια απο το εμβόλιο, τι μπορεί να είναι; Και γιατι εμφανίστηκε αμέσως μετά;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!ειμαι τρομακρατημενη και η παιδιατροσ μου δεν σηκωνει το τηλεφωνο!!ειμαι στο νησι και καναμε το εμβολιο στον αγροτικο ιατρο..το προβλημα μου ειναι το εξης..29 μαρτιου ειχε κανει το εξαπλο το ινφαριξ χεξα..η παιδιατρος μου ειχε γραψει για 29 αυγουστου της ηπατητιδας β και για 29 απριλη το πενταπλο.το θεμα ειναι οτι ο αγροτικος ιατρος της εκανε παλι το χεξα..η διαφορα της 3 δοσης με την τεταρτη ειναι 40 ημερες...λετε να παθει τιποτα η κορη μου ειναι 12 μηνων!!σας παρακαλω ειδα στο βιβλιαριο οτι η αποσταση τριτης με τεταρτης για ηπατιτιδα ειναι 6 μηνες και για τα υποληπα 3 αν θυμαμαι καλα!!αν μπορειτε βοηθειστε με να ανυσηχισω δεν ξερω η παιδιατροσ δεν απαντα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω για να σου πω αλλά αυτός δεν το είδε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια την βοηθεία σας παρακαλώ

Θέλω να μου πείτε αν το παιδί είναι απαραίτητο να κάνει το πρώτο εμβόλιο και γενικά για ποιο λόγο πρέπει απο τόσο νωρίς να κάνει εμβόλια???

έχω ακούσει απίστευτα περιστατικά με τα εμβόλια με πρώτο και καλυτερο τον θάνατο της μικρής μου ανηψούλας απο το πρώτο εμβόλιο που έκανε..

μετά σκέφτομαι ότι για ποιο λόγο ανεβάζουν τα παιδάκια μας πυρετό μετά το εμβόλιο?? άρα για να συμβαίνει κάτι τέτοιο σημαίνει πως τελικά τα εμβόλια είναι επιβλαβή για την υγεία..

μετά ποιος μου εγγυάτε ότι το παιδί μου δεν θα πάθει κάτι με το εμβόλιο ή ποιος μπορεί να μου πει τι περιέχει το εμβόλιο που κάνεις στο παιδί..

απο την βιολόγια θυμάμαι ότι Με τον όρο εμβόλιο νοείται η χορήγηση σε έναν οργανισμό υλικού που περιέχει εξασθενημένους παθογόνους παράγοντες (βακτήρια, ιούς κλπ μικροοργανισμούς). Ως συνέπεια, ο οργανισμός αντιδρά, παράγοντας αντισώματα, τα οποία καταπολεμούν τον παράγοντα νόσου, εφόσον αυτός εισάχθηκε ζωντανός μεν, αλλά εξασθενημένος.

δηλαδή μας ποτίζουν ιούς,... και αν αυτός ο ιός αναπτυχθεί τότε τι γίνεται??? κορίτσια σοσ πείτε μου δικές σας εμπειρίες γιατί θα σκάσω και το κοβω τελικά το παιδί να μην το εμβολιάζω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την βοηθεία σας παρακαλώ

Θέλω να μου πείτε αν το παιδί είναι απαραίτητο να κάνει το πρώτο εμβόλιο και γενικά για ποιο λόγο πρέπει απο τόσο νωρίς να κάνει εμβόλια???

έχω ακούσει απίστευτα περιστατικά με τα εμβόλια με πρώτο και καλυτερο τον θάνατο της μικρής μου ανηψούλας απο το πρώτο εμβόλιο που έκανε..

μετά σκέφτομαι ότι για ποιο λόγο ανεβάζουν τα παιδάκια μας πυρετό μετά το εμβόλιο?? άρα για να συμβαίνει κάτι τέτοιο σημαίνει πως τελικά τα εμβόλια είναι επιβλαβή για την υγεία..

μετά ποιος μου εγγυάτε ότι το παιδί μου δεν θα πάθει κάτι με το εμβόλιο ή ποιος μπορεί να μου πει τι περιέχει το εμβόλιο που κάνεις στο παιδί..

απο την βιολόγια θυμάμαι ότι Με τον όρο εμβόλιο νοείται η χορήγηση σε έναν οργανισμό υλικού που περιέχει εξασθενημένους παθογόνους παράγοντες (βακτήρια, ιούς κλπ μικροοργανισμούς). Ως συνέπεια, ο οργανισμός αντιδρά, παράγοντας αντισώματα, τα οποία καταπολεμούν τον παράγοντα νόσου, εφόσον αυτός εισάχθηκε ζωντανός μεν, αλλά εξασθενημένος.

δηλαδή μας ποτίζουν ιούς,... και αν αυτός ο ιός αναπτυχθεί τότε τι γίνεται??? κορίτσια σοσ πείτε μου δικές σας εμπειρίες γιατί θα σκάσω και το κοβω τελικά το παιδί να μην το εμβολιάζω

για αυτο κανει και πυρετο.

Ηρεμησε...εγω εχω δυο παιδακια και εχω κανει κανονικα τα εμβολια τους. Δεν εχω κανει και δεν θα κανω της γριπης, τα ετησια....Δεν εχουν κανει καποια σοβαρη παρενεργεια, σε μερικα καποια δεκατα η ενα ελαφρυ πρηξιμο.

Στην δικη σου περιπτωση ομως, που ειχατε τετοια μεγαλη απωλεια θα το εψαχνα παραπανω...εχει σημασια που το ανηψακι (κοντινη συγγενεια) επαθε τετοιο πραγμα.

Το εχεις συζητησει με τον παιδιατρο σου? Τι σου ειπε? Οπως και να εχει , στη θεση σου θα το συζηταγα και με καποιον γιατρο που δεν ειναι 'οπαδος' του κλασικου σχηματος εμβολιασμων.

Ο ιος δεν αναπτυσσεται αλλα παρενεργειες σοβαρες μπορει να συμβουν (σπανιοτατα). Τωρα θα μου πεις , γιατι τα εμβολιαζουμε? Προσωπικα γιατι θεωρω οτι το ρισκο ειναι μεγαλυτερο αν νοσησουν απο το ρισκο της σοβαρης παρενεργειας.

Αλλα λογω του συγκεκριμενου γεγονοτος στην οικογενεια σου θα το εψαχνα περισσοτερο.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετά ποιος μου εγγυάτε ότι το παιδί μου δεν θα πάθει κάτι με το εμβόλιο ή ποιος μπορεί να μου πει τι περιέχει το εμβόλιο που κάνεις στο παιδί..

 

Εννοείτε ότι κανένας δεν θα σου διαβεβαιώσει ότι το παιδί σου δεν θα πάθει τίποτε, ακόμα και σκέτο depon να πάρει.

 

Αντιγράφω από αλλού που έχω ποστάρει για τις αναλυτικές πληροφορίες που ζητάς για το εμβόλιο

 

Η πλήρης λίστα με όοοοοοοοολες τι καταγεγραμένες παρενέργειες ενός εμβολίου υπάρχει μόνο στην κατασκευάστρια φαρμακευτική εταιρεία, βάσει νομοθεσίας. Ακόμα κι αυτές του ενός εκατομμυριοστού.

Ξέρω ότι μπορείς να ζητήσεις από την εταιρεία και να την πάρεις αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να το κάνει δικηγόρος.

 

Είναι καθαρά δική σου απόφαση.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

polina26 to φορουμ ειναι γεματο θεματα για τα εμβολια, αρθρα για παρενενργειες και οτι αλλο θες. Ψαξε και διαβασε γιατι αξιζει τον κοπο. Δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεις το πρωτο εμβολιο νωρις, μπορεις να καθυστερησεις οσο θελεις. Η ενημερωση ειναι πολυ σημαντικη και μην εμπιστευεσαι την υγεια του παιδιου σου σε κανενα αν δεν εισαι απολυτα σιγουρη για την αποφαση σου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

kalispera..

o gios mou einai 5,5 minon exoume kanei 3embolia alla eimai poli provlimatismeni an kano to sosto ti lete na kano k ta ypoloipa h oxi exeis kaneis kapoia selida pou na leei na yper k ta kata exo diavasi polla alla den ksero ti na kano...

ειμαι ερωτευμενη με τον γιο μου ειναι η ζωη μου!!!

Link to comment
Share on other sites

'οντως θα το ψάξω θα το συζητήσω και με την γιατρό και θα δω.. θα την ρωτήσω και ποιο εμβόλιο σκοπεύει να μου κάνει για να ψάξω παρενέργειες και σίγουρα θα το κάνω σε μεγαλύτερη ηλικία.. ρώτησα την μαμά μου πότε έκανε σε εμάς τα πρώτα εμβόλια και μου είπε 8-9 μηνών.. ρωτησα την αδερφή μου μου είπε 6 και αφού μου λέτε και εσείς πως γίνεται αργότερα θα την αφήσω να μεγαλώσει λίγο ακόμα... και φυσικά λόγω του περιστατικού που είχαμε στην οικογενειά μας θα της κάνω εξετάσεις για αλλεργίες λείαν συντόμως

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πιστευω οτι το κακο μπορει να σε βρει απο παντου οσο κι αν προσεχεις. Αν δεν κανεις εμβολιο μπορει να αρρωστησεις και οι συνεπειες να ειναι χειροτερες εκτος του οτι θα ξαναβγουν αρρωστιες του παρελθοντος ειδικα ετσι οπως εχει καταντησει η ελλαδα με τους τοσους αλλοδαπους και ηδη εχουν εμφανιστει αρρωστιες που υπηρχαν πριν πολλες δεκαετιες. Αν το σκεφτομαστε ετσι δεν πρεπει ουτε ασπιρινη να πιουμε γιατι και το πιο αθωο φαρμακο μπορει να σου στοιχισει τη ζωη. Και απο γριπη μπορει να πεθανεις και απο αμυγδαλες και απο ατυχημα, ειναι να μη σου τυχει, οτι κανουμε στη ζωη ρισκο ειναι, θεωρω μεγαλυτερο ρισκο να μεινεις απροστατευτος απο τοσες αρρωστιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

polina26 to φορουμ ειναι γεματο θεματα για τα εμβολια, αρθρα για παρενενργειες και οτι αλλο θες. Ψαξε και διαβασε γιατι αξιζει τον κοπο. Δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεις το πρωτο εμβολιο νωρις, μπορεις να καθυστερησεις οσο θελεις. Η ενημερωση ειναι πολυ σημαντικη και μην εμπιστευεσαι την υγεια του παιδιου σου σε κανενα αν δεν εισαι απολυτα σιγουρη για την αποφαση σου.

 

αχ βέρα μου το έψαξα πριν κάνω το ποστ και πραγματικά τρομοκρατήθηκα γιατί υπήρχαν περιπτώσεις με εγγεφαλίτιδες .... υψηλούς πυρετούς κλπ..χώρια που μπερδεύτηκα περρισότερο.. :confused: αλλά λίγο εσείς με ξεμπερδέψατε

Link to comment
Share on other sites

polina

 

Αν έχεις κουράγιο διάβασε, θα βρεις πολλές πληροφορίες και ακόμα πιο πολλές διαμάχες.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%EF+%E1%ED%F4%E9%F3%FE%EC%E1%F4%E1

 

οι εξετάσεις αλλεργίας δεν δείχνουν σαφή αποτελέσματα σε μικρά παιδιά (αν θυμάμαι καλά).

Εξέταση αντισωμάτων νομίζω πρέπει να κάνεις, σε περίπτωση που έχει τα αντισώματα το παιδί σου (ή γενικότερα τα παιδιά).

Σε περίπτωση που υπάρχουν τα αντισώματα στον οργανισμό τότε δεν πρέπει να γίνεται το εμβόλιο.

Αλλά ποιος ξέρει αυτή τη μικρή λεπτομέρεια?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

polina

 

Αν έχεις κουράγιο διάβασε, θα βρεις πολλές πληροφορίες και ακόμα πιο πολλές διαμάχες.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648&highlight=%E5%EC%E2%FC%EB%E9%EF+%E1%ED%F4%E9%F3%FE%EC%E1%F4%E1

 

οι εξετάσεις αλλεργίας δεν δείχνουν σαφή αποτελέσματα σε μικρά παιδιά (αν θυμάμαι καλά).

Εξέταση αντισωμάτων νομίζω πρέπει να κάνεις, σε περίπτωση που έχει τα αντισώματα το παιδί σου (ή γενικότερα τα παιδιά).

Σε περίπτωση που υπάρχουν τα αντισώματα στον οργανισμό τότε δεν πρέπει να γίνεται το εμβόλιο.

Αλλά ποιος ξέρει αυτή τη μικρή λεπτομέρεια?

 

πολύ χρήσιμη η πληροφοριά σου ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πωλινα εδω μια κοπελα υποπτευεται οτι εχασε το μωρο της μετα απο τη δευτερη δοση αυτου του εμβολιου http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=122309

 

Στο πρωτο μου γιο εκανα κανονικα ολα τα εμβολια μεχρι 18 μηνων. Τοσο μου πηρε μεχρι να ενημερωθω και να ξεαγχωθω απο το φοβο για τις αρρωστιες. Τον δευτερο δεν τον εμβολιασα καν και μου βγηκε σε καλο γιατι ηταν 5 μηνων οταν εμαθα οτι εχει προβλημα το ανοσοποιητικο του. Θα ηταν υποψηφιο θυμα για παρενεργειες σοβαροτατες.

 

Δυστυχως δεν υπαρχει ευκολη αποφαση ουτε κατι που θα σε διαβεβαιωσει οτι εισαι ασφαλης. Μετα απο καιρο ενημερωσης και μπαινοντας στην αρνικα, οπου μας εχουν μιλησει γιατροι για τα εμβολια αλλα και για τις ασθενειες εχω παψει να ανησυχω. Θεωρω δλδ οτι και να κολλησει καποια παιδικη ασθενεια δεν κινδυνευει αντιθετα θα αποκτησει δια βιου ανοσοποιηση κατι που δεν προσφερει κανενα εμβολιο. Αλλωστε και τα εμβολιασμενα παιδια δεν ειναι εξασφαλισμενα απεναντι στις αρρωστιες. Ξερω πολλα παιδακια που περασαν ασθενειες για τις οποιες ηταν εμβολιασμενα. Γιατι να ρισκαρω την υγεια των παιδιων μου λοιπον? Προτιμω να τονωσω το ανοσοποιητικο τους και να ασχοληθω με τροπους αντιμετωπισης των ασθενειων αν τυχον τις συναντησουμε.

 

Επειτα θεωρω οτι μας εχουν τρομοκρατησει σε τετοιο βαθμο που κανουμε σαν υστερικοι για ασθενειες οπως η ερυθρα και η ιλαρα οταν υπαρχουν πολυ χειροτερες απο τις οποιες κινδυνευει η ζωη μας και οχι μονο δεν υπαρχουν εμβολια γι αυτες αλλα ουτε και θεραπειες.

 

Ηρεμησε και ενημερωσου οσο καλυτερα μπορεις. Αλλωστε οσο πιο μεγαλο το παιδι τοσο λιγοτερες δοσεις εμβολιου θα χρειαστει αν το αποφασισεις!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μηνων μωρο ομως, τι αντισωματα να υπαρχουν?

Και παλι νομιζω το τεστ αλλεργιας δεν μπορει να δειξει σαφη αποτελεσματα για αυτο το θεμα τουλαχιστον.....

Link to comment
Share on other sites

Αλλεργια μπορει καποιος να εχει σε χιλιαδες πραγματα, πρεπει αν εξεταστει για το καθενα χωριστα. Αυτο ειναι πρακτικα αδυνατον. Και φυσικα οπως λετε τα αποτελεσματα μπορουν να βγουν ψευδη σε παιδια κατω των 16 μηνων.

 

Λαιδα το μωρο παιρνει αντισωματα απο την μαμα του και καλυπτεται απο αυτα οσο θηλαζει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λαιδα το μωρο παιρνει αντισωματα απο την μαμα του και καλυπτεται απο αυτα οσο θηλαζει.

ναι βεβαια!!. Απλα δεν γνωριζω κατα ποσο παιρνει αντισωματα για αρρωστειες 'σοβαρες'...αυτες που καλυπτει (εστω που λεγεται οτι καλυπτει) το συγκεκριμενο εμβολιο.

Γιατι εφόσον οποιος εμβολιαζεται δεν εχει ανοσια δια βιου (σωστο!) , τοτε ουτε και η μαμα εχει τα αντισωματα αυτα....ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν η μαμα περασε φυσικα τις ασθενειες τοτε εχει αντισωματα για ολη της τη ζωη.

 

Μεγαλη κουβεντα τα εμβολια που δεν εξαντλειται ευκολα (η ποτε!)

 

Αυτο που διαπιστωσα διαβαζοντας το τοπικ ειναι οτι μεσα στο εξαπλο εμβολιο που λετε περιλαμβανεται πλεον και εμβολιο για την ηπατιτιδα β. Αυτο ειναι ανησυχητικο γιατι ειναι απο τα αμφιλεγομενα εμβολια (σχετικα με την πραγματικη του χρησιμοτητα αλλα και την επικινδυνοτητα). Θεωρω πολυ βαρυ το εμβολιο αυτο για να γινεται μαζι με αλλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ναι, το ξερω για την ηπατιτιδα.....Ξερεις τι γινεται? καλυπτει και αρρωστειες που δυσκολα η μαμα εχει περασει.....τελος παντων....

Ας πραξει το καλυτερο για το μωρο της η κοπελα....

Link to comment
Share on other sites

'οντως θα το ψάξω θα το συζητήσω και με την γιατρό και θα δω.. θα την ρωτήσω και ποιο εμβόλιο σκοπεύει να μου κάνει για να ψάξω παρενέργειες και σίγουρα θα το κάνω σε μεγαλύτερη ηλικία.. ρώτησα την μαμά μου πότε έκανε σε εμάς τα πρώτα εμβόλια και μου είπε 8-9 μηνών.. ρωτησα την αδερφή μου μου είπε 6 και αφού μου λέτε και εσείς πως γίνεται αργότερα θα την αφήσω να μεγαλώσει λίγο ακόμα... και φυσικά λόγω του περιστατικού που είχαμε στην οικογενειά μας θα της κάνω εξετάσεις για αλλεργίες λείαν συντόμως

 

 

 

Πωλινα μου και εγω προβληματιστηκα πολυ πανω στο θεμα και εαν συμφωνουσε ο συζηγος θα της εκανα καποια εμβολια επιλεκτικα,οχι ολα αυτα που συστηνονται.Θεωρω οτι ειναι τραγικα νωρις για ενα βρεφος 2 μηνων να ξεκινησει εμβολια(εχω ακουσει να κανουν εμβολιο και σε 40 ημερων το "αθωο" rotarix :evil:,τελοςπαντων).Αυτο που εκανα εγω ειναι να μην επιτρεπω πανω απο ενα εμβολιο τον μηνα και ας πηγαινω καθε μηνα στο ΙΚΑ ,δεν με πειραζει.

 

Και καθυστερησα οσο μπορουσα το mmr που εχουν ακουστει-γραφτει διαφορα.

 

Απο εκει και περα απλα ελπιζεις να μην σου συμβει τιποτα :?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...