Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΕΜΒΟΛΙΟ Infanrix hexa


bizoudaki

Recommended Posts

Πωλινα μου και εγω προβληματιστηκα πολυ πανω στο θεμα και εαν συμφωνουσε ο συζηγος θα της εκανα καποια εμβολια επιλεκτικα,οχι ολα αυτα που συστηνονται.Θεωρω οτι ειναι τραγικα νωρις για ενα βρεφος 2 μηνων να ξεκινησει εμβολια(εχω ακουσει να κανουν εμβολιο και σε 40 ημερων το "αθωο" rotarix :evil:,τελοςπαντων).Αυτο που εκανα εγω ειναι να μην επιτρεπω πανω απο ενα εμβολιο τον μηνα και ας πηγαινω καθε μηνα στο ΙΚΑ ,δεν με πειραζει.

 

Και καθυστερησα οσο μπορουσα το mmr που εχουν ακουστει-γραφτει διαφορα.

 

Απο εκει και περα απλα ελπιζεις να μην σου συμβει τιποτα :?

 

εχτές έκανα μια έρευνα για το mmr και δεν θα της το κάνω με την καμιά .. τουλάχιστον όχι τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτά που λέγονται για το MMR, τα περισσότερα τουλάχιστον αν όχι όλα, είναι ανυπόστατα.

 

Το τι είναι αθώο και τι όχι αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος. Θυμάμαι που διάβαζα εδώ στο φόρουμ για μια μαμά η οποία ήταν η ίδια παιδίατρος και δεν είχε κάνει στο γιο της το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς, κόλλησε το παιδί, αρρώστησε, έκανε παρενέργειες και τυφλώθηκε! Κι αυτή για καλό δεν του έκανε το εμβόλιο, για να το προφυλλάξει... αλλά της γύρισε μπούμερανγκ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν και παιδάκια τα οποία είτε έχουν πιο αδύναμο ανοσοποιητικό είτε κάποιο άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι ορατό εξ' αρχής. Αυτά λοιπόν τα μωράκια με το εμβόλιο θα αντιδράσουν άσχημα έως μοιραία. Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να εξετάζεται αυτό το ενδεχόμενο γιατί οταν είσαι εσύ η μία μάνα με το ευαίσθητο παιδί δεν έχει κανένα νόημα να σου λένε πόσο λυπούνται και πόσο δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο σου και το τι τραβάς. Ούτε έχει νόημα να λέμε σε παθόντες ότι εμεις κάναμε το εμβόλιο και δεν παθαμε τίποτα.

Επισης κάτι που δεν καταλαβαίνω στους γιατρούς και σε κάποιες μαμάδες είναι γιατί σνομπάρουν επιδεικτικά το ένστικτο του γονιού που εικάζει ότι το παιδί του έπαθε κάτι από εμβόλιο ή φάρμακο. Όταν ζεις με ένα πλάσμα από την πρώτη μέρα και είσαι μαζί του 24 ώρες το 24ωρο γνωρίζεις καλύτερα τα σημάδια για μια ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς κτλ. Το ίδιο συνέβη και με τον συνάδελφο του άντρα μου που διαγνώστηκε ξαφνικά αυτισμός. Ενα παιδι που εξεταζόταν κανονικά από τον παιδιάτρο, καθόλα φυσιολογική συμπεριφορά μετά εμβόλιο και σε λίγες μέρες μπαμ αλλαγή 180 μοιρών.

Βλέπω και άλλες μαρτυρίες από μανούλες με αντιστοιχο πρόβλημα. Χέστηκα αν δεν βρήκαν στοιχεία για το mmr που να το συνδέουν με αυτισμό ή το infanrix με θανάτους και αλλεργίες για εμένα προσωπικά η άσχημη εμπειρία της κοπέλας παραπάνω και των άλλων γονιών είναι πιο σημαντικές από τα νούμερα που θέλουν να μου δείχνουν.

Γενικά πιστεύω πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με τα πάντα πλέον.

Καλό κουράγιο στις μανούλες που ταλαιπωρούνται, είστε ήρωες πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν και παιδάκια τα οποία είτε έχουν πιο αδύναμο ανοσοποιητικό είτε κάποιο άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι ορατό εξ' αρχής.

ετσι ειναι....αν οταν γεννησα τον πρωτο ηξερα, θα κοιταζα και ποια αλλη εναλλακτικη ειχα. Στον δευτερο ηξερα, αλλα ζυγισα καταστασεις, ειδα που και ο μεγαλος δεν ειχε κανενα θεμα και αφησα τις ελπιδες μου στην κληρονομικοτητα και τον Θεό :P....πηγαινε σχολειο κι ολας ο μεγαλος και φοβομουν για το τι θα φερει. Και μια που οι παρενερεγειες εμβοκλιων ειναι πιο σπανιες απο τις παρενεργειες της αρρωστειας, τα εκανα.

Στην περιπτωση ομως της θεματοθετριας, λογω του συμβαντος που ειχε στην οικογενεια της και λογω του οτι ειναι το πρωτο του εμβολιο, θα το εψαχνα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψη σου ομως οτι οι παρενεργειες των εμβολιων ενδεχομενως να θεωρουνται σπανιες γιατι δεν καταγραφονται η δεν αποδεικνυονται. Οι εταιρειες παρασκευης φαρμακων δεχονται παρενεργειες μεχρι καποιο πολυ συντομο χρονικο διαστημα, πχ ενα 24ωρο. Αν η παρενεργεια εμφανιστηκε μετα απο 28 ωρες δεν δεχεται οτι οφειλεται στο δικο της φαρμακα. Αυτα ειναι νομικιστικα τερτιπια για να ξεμπλεκουν.

 

Επειτα για να καταγραφει ενα συμβαν ως παρενεργεια θα πρεπει καποιος να το ερευνησει. Οταν αυτο δεν συμβαινει (σχεδον παντα δλδ) τοτε απλα δεν καταγραφεται και μιλαμε για τις "σπανιες" παρενεργειες των εμβολιων. Στην πραγματικοτητα λοιπον δεν ειναι σπανιες αρα η στατιτιστικη περισσοτερε-λιγοτερες δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα.

 

Δυο περιστατικα παρενεργειων διαβασα αυτες τις μερες και ποιο απο τα δυο ερευνηθηκε εστω απο τους υπευθυνους? Κανενα.

 

Αρα για ποια εμπιστοσυνη να μιλαμε? Ξερω προσωπικα αρκετους που αντιμετωπισαν σοβαρες παρενεργειες αλλα ουτε μια περιπτωση δεν καταγραφηκε. Ειτε επειδη κανεις γιατρος δεν θελησε να ασχοληθει ειτε επειδη οι γονεις στη στεναχωρια τους δεν το εψαξαν. Στην Ελλαδα ζουμε αλλωστε, δεν υπαρχουν τετοια μεσα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Ελλαδα ζουμε αλλωστε, δεν υπαρχουν τετοια μεσα.

 

Aυτό ξαναπές το... εχω μια αποροία τα παιδιά των αθίγγανων κάνουν εμβόλια??? διότι αν δεν κάνουν εγώ μια χαρά γερούς τους βλέπω

Link to comment
Share on other sites

Το χω ξαναγραψει αλλου. Μια γνωστη μου δουλευει στον ΕΟΦ και μου ελεγε οτι εχουν προβλημα στην Ελλαδα με αυτο το θεμα, ζητανε απο τους γιατρους νσ δηλωνουν τυχον παρενεργειες φαρμακων, εμβολιων κλπ εστω και καθ'υποψια αλλα δεν συνεργαζονται. Προσπαθουν να δρομολογησουν μελετες πανω σε τετοια ζητηματα και δεν μπορουν γιατι δεν υπαρχει το υλικο. Προφανως οι γιατροι δεν θελουν να μπλεξουν με τις εταιρειες που μετα θα ζητησουν στοιχεια, θα ασκησουν πιεσεις κλπ. Ειναι κατανοητο γιατι γνωριζουμε καλα πως λειτουργει η αγορα, δεν προκειται για φιλανθρωπικα ιδρυματα, χρηματα βγαζουν.

 

Φυσικα λοιπον οι οποιες επισημες παρενεργειες να ειναι σπανιες αν οχι ανυπαρκτες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ξαναπές το... εχω μια αποροία τα παιδιά των αθίγγανων κάνουν εμβόλια??? διότι αν δεν κάνουν εγώ μια χαρά γερούς τους βλέπω

 

Ε ολο και κατι θα χουν!

 

Γεγονος ειναι ομως οτι οι ανθρωποι που ζουν μεσα στη βρωμια και σε τετοιες συνθηκες αναπτυσσουν πολυ ισχυρο ανοσοποιητικο. Ο αντρας μου που μεγαλωσε στο χωριο με τους παππουδες ουσιαστικα παρατημενος στους δρομους, χωρις φροντιδα και ζητημα να εκανε κανα εμβολιο στη ζωη του (τις ρομαντικες εκεινες εποχες που καναμε 2-3 ολα κι ολα) δεν αρρωσταινει ΠΟΤΕ!!! Περασαμε οικογενειακως γαστρεντεριτιδα τοσες φορες και δεν κολλησε ουτε μια.

 

Λενε οτι πρεπει να αφηνεις τα παιδια να παιζουν στη φυση με λασπες και βρωμιες αλλα που να βρεις το κουραγιο? :lol: εγω δεν αντεχω!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα VERA , συμβαινουν ολα αυτα. Αλλα δεν μπορω να μην αποδεχτω τα τεραστια οφελη που ειχε η ανθρωποτητα απο τα εμβολια. Βεαια οταν αφορα το παιδι σου, το κοινωνικο συνολο ερχεται μετα!...για ολες μας!

καλο θα ειναι η καθε μια, που ξερει καλυτερα και το παιδι της και το ιστορικο του, να εφαγρυπνει....

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια και ειμαστε σε επιφυλακη Λαιδα. Και ισως ειναι καλυτερα ετσι γιατι ξερεις καμμια φορα κανεις ενα εμβολιο κι αισθανεσαι ασφαλης οτι δεν κινδυνευεις και μπορεις να την πατησεις. Τοσα παιδια αρρωσταινουν παροτι εμβολιασμενα. Προσπαθουμε να κραταμε τα παιδια μας υγιη, οσο μπορουμε καλυτερα :)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ολο και κατι θα χουν!

 

Γεγονος ειναι ομως οτι οι ανθρωποι που ζουν μεσα στη βρωμια και σε τετοιες συνθηκες αναπτυσσουν πολυ ισχυρο ανοσοποιητικο. Ο αντρας μου που μεγαλωσε στο χωριο με τους παππουδες ουσιαστικα παρατημενος στους δρομους, χωρις φροντιδα και ζητημα να εκανε κανα εμβολιο στη ζωη του (τις ρομαντικες εκεινες εποχες που καναμε 2-3 ολα κι ολα) δεν αρρωσταινει ΠΟΤΕ!!! Περασαμε οικογενειακως γαστρεντεριτιδα τοσες φορες και δεν κολλησε ουτε μια.

 

Λενε οτι πρεπει να αφηνεις τα παιδια να παιζουν στη φυση με λασπες και βρωμιες αλλα που να βρεις το κουραγιο? :lol: εγω δεν αντεχω!

 

εγώ πάλι θα την αφήνω να παίζει μέσα στις λάσπες και στα ζώα... διότι εκτός του ότι και εγώ τρελένομαι να παίζω στην λάσπη μιας και μεγάλωσα σε χωριό το σπίτι μου είναι μέσα στα χωράφια με μπόλικη λάσπη γύρω γύρω και στην αυλή έχουμε κοτόπουλα και σκοπευουμε να βάλω και κατσίκια και αγελαδες για να έχω και δικό μου γάλα τυρί κασέρι εκτός απο αυγά, φρούτα και λαχανικά... άρα απο αντισώματα μπόλικα... θυμάμαι όταν ήμουν έγκυος με βρήκαν ότι έχω ανενεργό τοξόπλασμα γάτας στον οργανισμο μου και να αποφεύγω τις γάτες (έχω αλλεργία οπότε τις αποφευγα απο μωρό ούτως η άλλως) και για τα σκυλιά μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάθω και με ρώτησε αν είχα μικρή σκυλιά και του είπα μεγάλωσα με σκυλιά... οπότε παίζουν μεγάλο ρόλο οι συνθήκες που μεγαλώνεις

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν και παιδάκια τα οποία είτε έχουν πιο αδύναμο ανοσοποιητικό είτε κάποιο άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι ορατό εξ' αρχής. Αυτά λοιπόν τα μωράκια με το εμβόλιο θα αντιδράσουν άσχημα έως μοιραία. Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος τρόπος να εξετάζεται αυτό το ενδεχόμενο γιατί οταν είσαι εσύ η μία μάνα με το ευαίσθητο παιδί δεν έχει κανένα νόημα να σου λένε πόσο λυπούνται και πόσο δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο σου και το τι τραβάς.

 

Aντε και την εκαναν την εξεταση και βρηκαν οτι το παιδι εχει προβλημα στο ανοσοποιητικο. Θα σου πουν νομιζεις οι γιατροι "μη το εμβολιαζεις γιατι κινδυνευει απο παρενεργειες?"

Οχι δε θα στο πουν. Αντιθετα θα σου πουν εμβολιασε το γιατι λογω εξασθενημενου ανοσοποιητικου θα κινδυνευει να πεθανει απο ασθενειες. Ετσι οχι μονο θα κανουν ολα οσα προβλεπονται αλλα κι οτι αλλο υπαρχει προχειρο. Κι αν παθει κατι, τοτε μονο θα πουν " Ειχε εξασθενημενο ανοσοποιητικο και δεν επρεπε να ειχε εμβολιαστει". Εμενα που με απετρεψαν καποιοι γιατροι απο οποιοδηποτε εμβολιο ηταν επειδη πρωτον ειχαμε φιλικες σχεσεις και δευτερον επειδη εγω το εψαχνα και το εκανα θεμα. Οταν πηγαιναμε για εξετασεις στο Παιδων με ρωτησε μια διευθυντρια εκει αν εχει κανει ολα τα εμβολια ο γιος μου και της ειπα οχι, κανενα. Με ρωτησε γιατι. Της απαντω ¨Αν ηταν δικο σας παιδι και ειχε ολα αυτα τα προβληματα, θα το εμβολιαζατε?" Δεν πηρα καμμια απολυτως απαντηση.

 

 

 

Επισης κάτι που δεν καταλαβαίνω στους γιατρούς και σε κάποιες μαμάδες είναι γιατί σνομπάρουν επιδεικτικά το ένστικτο του γονιού που εικάζει ότι το παιδί του έπαθε κάτι από εμβόλιο ή φάρμακο. Όταν ζεις με ένα πλάσμα από την πρώτη μέρα και είσαι μαζί του 24 ώρες το 24ωρο γνωρίζεις καλύτερα τα σημάδια για μια ξαφνική αλλαγή συμπεριφοράς κτλ. Το ίδιο συνέβη και με τον συνάδελφο του άντρα μου που διαγνώστηκε ξαφνικά αυτισμός. Ενα παιδι που εξεταζόταν κανονικά από τον παιδιάτρο, καθόλα φυσιολογική συμπεριφορά μετά εμβόλιο και σε λίγες μέρες μπαμ αλλαγή 180 μοιρών.

Βλέπω και άλλες μαρτυρίες από μανούλες με αντιστοιχο πρόβλημα. Χέστηκα αν δεν βρήκαν στοιχεία για το mmr που να το συνδέουν με αυτισμό ή το infanrix με θανάτους και αλλεργίες για εμένα προσωπικά η άσχημη εμπειρία της κοπέλας παραπάνω και των άλλων γονιών είναι πιο σημαντικές από τα νούμερα που θέλουν να μου δείχνουν.

Γενικά πιστεύω πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με τα πάντα πλέον.

Καλό κουράγιο στις μανούλες που ταλαιπωρούνται, είστε ήρωες πραγματικά.

 

Εχω μια ντουζινα πρωτα ξαδερφια που ζουνε στο εξωτερικο αλλα δεν ειχαμε ποτε επαφες. Ενας με βρηκε προσφατα μεσω φεις και μου λεγε για την οικογενεια του. Εμαθα λοιπον οτι ο μεγαλος του γιος παρουσιασε αυτισμο αμεσως μετα το συγκεκριμενο εμβολιο. Ηταν ενα απολυτα φυσιολογικο πανεξυπνο παιδι που σε μια μερα αλλαξε η ζωη του. Αλλη μια σατανικη συμπτωση!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, αυτό το εμβόλιο πότε το κάνουν κανονικά? Σε ποιό μήνα? Υπάρχει κάποιο άλλο που το αντικαθιστά? Γιατί εμείς εμείς ακόμη 6 μηνών δεν το κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ρε κορίτσια απορώ πως κάποιοι αποφασίζουν να μην κάνουν εμβολιο στο παιδί τους; Είμαστε γιατροί; Ξερουμε περισσοτερα από τους γιατρούςς;; Ή μήπως όλοι οι γιατροι έχουν κάνει μια παγκόσμια συνομοσια για να κάνουν κακό στα παιδιά μας;; Λετε για τις παρενέργειες των εμβολιων και δεν λέτε για τις παρενεργειες των μη εμβολιασμων. Καποτε η πολυομυελιτιδα άφηνε αναπηρα παιδια, η φυματιωση εξαφάνιζε οικογενειες, και αντί να είμαστε ευτυχισμενοι με της ανακαλύψεις της επιστήμεις θεωρουμε πως ξερουμε τα πάντα και όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν τίποτα και θέλουν το κακό μας.

Στην αφρική υποφερουν παιδιά απο ελονοσία και παρακαλάν για ένα εμβολιο. Τα παιδια μας ζούνε στον αναπτυγμένο κόσμο και δεν κινδυνεύουν τόσο πολύ ακριβώς επειδή οι περισσότεροι είναι εμβολιασμένοι, αν κάποτε μεγαλώσουν και πάνε να ζήσουν ή να δουλεψουν σε ένα υπο ανάπτυξη κράτος, θα είναι ασφαλή; ή παρθένοι οργανισμοι σε πολλες ασθένειες;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι ρε κορίτσια απορώ πως κάποιοι αποφασίζουν να μην κάνουν εμβολιο στο παιδί τους; Είμαστε γιατροί; Ξερουμε περισσοτερα από τους γιατρούςς;; Ή μήπως όλοι οι γιατροι έχουν κάνει μια παγκόσμια συνομοσια για να κάνουν κακό στα παιδιά μας;; Λετε για τις παρενέργειες των εμβολιων και δεν λέτε για τις παρενεργειες των μη εμβολιασμων. Καποτε η πολυομυελιτιδα άφηνε αναπηρα παιδια, η φυματιωση εξαφάνιζε οικογενειες, και αντί να είμαστε ευτυχισμενοι με της ανακαλύψεις της επιστήμεις θεωρουμε πως ξερουμε τα πάντα και όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν τίποτα και θέλουν το κακό μας.

Στην αφρική υποφερουν παιδιά απο ελονοσία και παρακαλάν για ένα εμβολιο. Τα παιδια μας ζούνε στον αναπτυγμένο κόσμο και δεν κινδυνεύουν τόσο πολύ ακριβώς επειδή οι περισσότεροι είναι εμβολιασμένοι, αν κάποτε μεγαλώσουν και πάνε να ζήσουν ή να δουλεψουν σε ένα υπο ανάπτυξη κράτος, θα είναι ασφαλή; ή παρθένοι οργανισμοι σε πολλες ασθένειες;

 

 

Το αντιθετο,γι'αυτο και μπαινεις σε σκεψεις οταν ακους οτι παιδιατρος δεν εμβολιαζει τα παιδια του.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Δύο φορές για δύο διαφορετικές αιτίες έχουμε καθυστερήσει τα πρώτα εμβόλια (infarix και το νέο της γαστρεντερίτιδας). Πείτε με χαζή αλλά το θεωρώ "σημάδι" και το ένστικτό μου με οδηγεί στο να μην τα κάνω. Τουλάχιστον, όχι ακόμα.

Με τρελαίνει που επειδή είπα εγώ στην παιδίατρο ότι το παιδί μου είναι γενικώς καλά τα γράψαμε χωρίς να το ψάξουμε περαιτέρω. Την επόμενη που θα πάω θα της μιλήσω για όλους μου τους προβληματισμούς και κακώς δεν το έκανα ήδη!

Όπως επίσης θα μιλήσω και με οποιοπαθητικό παιδίατρο και θα δω τι θα κάνω.

Έχω, όμως, αποφασίσει ήδη το εμβόλιο MMR να μην της το κάνω ποτέ. Έχω διαβάσει τόσα πολλά για το συγκεκριμένο που δέχομαι να πάρω την ευθύνη πάνω μου για τον μη εμβολιασμό του παιδιού μου.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση. Δύο φορές για δύο διαφορετικές αιτίες έχουμε καθυστερήσει τα πρώτα εμβόλια (infarix και το νέο της γαστρεντερίτιδας). Πείτε με χαζή αλλά το θεωρώ "σημάδι" και το ένστικτό μου με οδηγεί στο να μην τα κάνω. Τουλάχιστον, όχι ακόμα.

Με τρελαίνει που επειδή είπα εγώ στην παιδίατρο ότι το παιδί μου είναι γενικώς καλά τα γράψαμε χωρίς να το ψάξουμε περαιτέρω. Την επόμενη που θα πάω θα της μιλήσω για όλους μου τους προβληματισμούς και κακώς δεν το έκανα ήδη!

Όπως επίσης θα μιλήσω και με οποιοπαθητικό παιδίατρο και θα δω τι θα κάνω.

Έχω, όμως, αποφασίσει ήδη το εμβόλιο MMR να μην της το κάνω ποτέ. Έχω διαβάσει τόσα πολλά για το συγκεκριμένο που δέχομαι να πάρω την ευθύνη πάνω μου για τον μη εμβολιασμό του παιδιού μου.

 

 

Της γαστρεντεριτιδας δεν ανηκει στα υποχρεωτικα εμβολια.Εκτος και αν αλλαξε κατι και δεν το πηρα χαμπαρι.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://el.apocalisselaica.net/varie/scienza-ed-evoluzione/pericolo-esavalente-vaccino-ritirato

 

Moy steilan αυτο το αρθρο μεταφρασμενο απο τα ιταλικα (και ειναι κουλουβαχατα μεταφραση οπως βλεπετε, θα προτιμουσα να διαβασω το αρχικο κειμενο). Απο οτι λεει καποιες χωρες κανουν αποσυρση του infarix hexa λογω μικροβιακης μολυνσης που βρεθηκε σε καποιες παρτιδες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα φοβαμαι τα εμβολια βασικα το μμρ με τοσα που ακουσα....

 

Εμεις κανουμε 2 εμβολια τον μηνα

οποτε οπως καταλαβαινετε ηδη εχουμε κανει πολλα....Τον αλλον μηνα τελειωνουμε την τελευταια δοση του πνευμονιοκοκκου και μετα θα αφησουμε 5 μηνες τον οργανισμο να ''ξεκουραστει''!!

 

Διαβαζω πολλα και εγω και ψιλοεπηρεαζομαι αλλα επιδης φοβαμαι και να αφησω το παιδι χωρις εμβολια καλα ο αντρας μου ανενδοτος δνε το συζητω!!

 

Μακαρι ολα τα παιδακια να ναι καλα.... κανενα να μην εχει παρενεργειες αλλα ουτε και να αρρωσταινει ας τα φυλαει ο Θεος!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.... Τι λέτε τελικά για το infarix? Είναι να το κάνουμε μετά τις 6 Γενάρη και είμαι πολύ προβληματισμένη με όλα αυτά, που ακούω και διαβάζω....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.... Τι λέτε τελικά για το infarix? Είναι να το κάνουμε μετά τις 6 Γενάρη και είμαι πολύ προβληματισμένη με όλα αυτά, που ακούω και διαβάζω....

 

εμεις το κάναμε προς το παρόν όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Eλενακι μου μην φοβασαι καθολου.Το καθε μωρακι αντιδραει διαφορετικα σε καθε εμβολιο.

Κι εμας το πρωτο ηταν το infarix και δεν ειχαμε κανενα απολυτως προβλημα.Ουτε με εκεινο,αλλα ουτε με κανενα αλλο ευτυχως.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και 'μεις το έχουμε κάνει και μαλιστα 2 δόσεις και φτου φτου όλα καλά. Παρ'ότι τα φοβάμαι αφάνταστα θεωρώ τα εμβόλια τεράστια ανακάλυψη. το mmr το ετρεμα επίσης αλλά τη γλιτώσαμε με λίγο πυρετούλη την 8η μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...