Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

Kορίτσια, δεν σας προτεινε ο γιατρός και τα isoptin για την ταχυπαλμια ?

Εγω ειμαι τώρα στην 28η εβδομαδα κ παιρνω 1/2 yutopar ανα 4ωρο απο τον 5ο μηνα.... λογω ανεπαρκειας τραχήλου κ συνεχιζω παρόλο που εκανα περιδεση στην 24.... 3 φορες μου ετυχε τρεμουλο και ταχυκαρδια κοντα στους 120 παλμους και πηρα τα isoptin και ηρεμησα.... ρωτηστε και τον γιατρό σας...:wink:

Δήμητρα

 

Μου τα είχε δώσει εμένα,με έπιαναν στην αρχή (2 χαπάκια τη μέρα πρωί βράδυ) αλλά μετά σταμάτησαν να με πιάνουν.Ή καλύτερα με έπιαναν όποτε ήθελαν..Και έτσι τα έκοψα και αυτά,ο γιατρός δηλ μου είπε να τα κόψω εφόσον δεν με πιάνουν. Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει να αυξήσω λίγο το αλάτι για τις ταχυκαρδίες,γινόταν επειδη έχω χαμηλή πίεση.Πάντως τα ισόπτιν γράφουν να μην πάιρνονται σε κύηση αλλά μου είπε ο γιατρός μου ότι τα δίνουν..τώρα..:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μετά απο 2,5 μηνες που παιρνω αυτά τα χαπια.... νομιζω ότι ο οργανισμός μου συνήθησε τελικά και δεν κανω ταχυκαρδίες αλλα σπάνια....

Πηρα isoptin πριν 1 εβδομαδα περιπου και με παραηρέμησε... ξυπνουσα και κοιταζα το ταβανι!!! τελος πάντων έχω αραιώσει και τα yutopar όπως μου είπε ο γιατρός να κάνω οπότε βλέπουμε.... ο καιρός να περνάει....

Το τελευταίο νέο μου είναι πιθανότητα για διαβήτη κύησης... εδώ και 2 μερες.... και αρα το νέο μου μέλημα αυτό! (τι άλλο θα δω)... Θρομβοφιλία, διαβήτης, ανεπάρκεια τραχήλου και συσπάσεις!!! οκ! είμαι όμως καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια ποτε σταματησατε τα yotopar και ποτε γεννησατε????

 

Εγώ 36η βδομάδα (ο γιατρός μου είχε πει 36η αλλά ειλικρινά δεν άντεχα άλλο τις ταχυκαρδίες) και μαζί με τα χάπια κόπηκαν μαχαίρι και οι συσπάσεις!!!:shock::shock::shock:Πήγαμε με κτ 38+6 λόγω διαβήτη.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ταχυκαρδίες δε πρέπει να μου κάνουν ακόμη, πίεση και παλμοί είναι ΟΚ, όμως από τρέμουλο σκίζω!

Σαν ένα εσωτερικό κύμα που καταλήγει στα ακροδάχτυλα. Συχνά μου πέφτουν πράγματα ή και τρέμει το πηρούνι λίγη ώρα μετά τη λήψη του φαρμάκου.

Κάποιες φορές δεν έχω και τίποτε, πχ το βράδυ που ξαπλώνω και το έχω πάρει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρε κοριτσια να ρωτησω κατι αν εχει τυχει σε καμια σας.Παιρνω yutopar 1 ανα 2ωρο.Δηλ. τη νυχτα που μας περασε επρεπε να πιω ενα στις 1:30 ενα στις 3:30 και ενα στις 5:30 και ουτο καθεξης αλλα δεν ξερω πως εγινε και ηπια 4 μεσα σε αυτες τις ωρες αντι για 3 δεν θυμαμαι αν ηπια κανενα διπλο π.χ. στις 1:30 δυο αλλα ειμαι σιγουρη επειδη οτι ηπια 4 γιατι ελειπαν απο τη καρτελα.Λετε να πειραξε το μωρο μου?Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ειμαι 31+3

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Ευγενια δεν νομιζω να παθει τιποτα το μωρο,αλλωστε τοσα χαπια παιρνουμε ενα παραπανω δεν κανει κακο!

αληθεια με τετοια δοση εχεις συσπασεις?εγω παιρνω μισο ανα 6ωρο προληπτικα κ εχω απο καμμια μεσα στην μερα,αλλα η γιατρος μου ειπε οτι αυτες ειναι νορμαλ κ να μην αγχωνομαι!ευτυχως τα χαπια δεν με μου φερνουν κ ταχυπαλμιες,μονο ελαχιστες μια ωρα αφου εχω παρει το χαπι.φανταζομαι οσο περνανε οι βδομαδες κ αυξανονται οι συσπασεις θα μου το ανεβασει κ εμενα,μεχρι ποσα χαπια την ημερα μπορουμε να παρουμε,ξερει καμμια?

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χαπια μπορουμε να παιρνουμε δεν ξερω αλλα φανταζομαι αυτα τα ξερουνε καλυτερα οι γιατροι μας.Εγω για παραδειγμα παιρνω συνολο μαζι με τα υπολοιπα 20 μεσα στο 24ωρο.Το yutopar κι εμενα μου το ξεκινησε στην αρχη(περιπου απο τον φεβρουαριο)μισο ανα 4ωρο,μετα μου το εκανε 1 ανα 3ωρο και τωρα απο χτες μου το πηγε 1 ανα 2ωρο.Και φυσικα παιρνω και 6 μαγνησιο την ημερα!!!Αυτο το παιδι θα βγει και θα μου ζηταει χαπια και οχι γαλα!!!!Μου τα αυξησε γιατι συνεχιζω να εχω συσπασεις με αποτελεσμα να μικρυνει ο τραχηλος μου αλλα μου εδωσε και μια αλοιφη και ειναι ενταξει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χαπια μπορουμε να παιρνουμε δεν ξερω αλλα φανταζομαι αυτα τα ξερουνε καλυτερα οι γιατροι μας.Εγω για παραδειγμα παιρνω συνολο μαζι με τα υπολοιπα 20 μεσα στο 24ωρο.Το yutopar κι εμενα μου το ξεκινησε στην αρχη(περιπου απο τον φεβρουαριο)μισο ανα 4ωρο,μετα μου το εκανε 1 ανα 3ωρο και τωρα απο χτες μου το πηγε 1 ανα 2ωρο.Και φυσικα παιρνω και 6 μαγνησιο την ημερα!!!Αυτο το παιδι θα βγει και θα μου ζηταει χαπια και οχι γαλα!!!!Μου τα αυξησε γιατι συνεχιζω να εχω συσπασεις με αποτελεσμα να μικρυνει ο τραχηλος μου αλλα μου εδωσε και μια αλοιφη και ειναι ενταξει τωρα.

 

χαχαχαχαχα τα ιδια λεω κ εγω,ασε που απο τα τοσα χαπια που παιρνω(γιουτοπαρ,ουτραγκεσταν,μαγνησιο,φολικο,σιδηρο,ηπαρινη.......) θα βγει τουρμπο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ολα καλα να πανε κ θα κανω να παρω χαπι χρονια :P

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις ενώ παίρνεις τα yutopar?Εγώ είμαι στην 37η εβδομαδα και παίρνω 1 χάπι ανά 6 ώρες γιατί πρέπει να κρατήσουμε το μπεμπη μας καμια 10αριά μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια Ευγενια δεν νομιζω να παθει τιποτα το μωρο,αλλωστε τοσα χαπια παιρνουμε ενα παραπανω δεν κανει κακο!

αληθεια με τετοια δοση εχεις συσπασεις?εγω παιρνω μισο ανα 6ωρο προληπτικα κ εχω απο καμμια μεσα στην μερα,αλλα η γιατρος μου ειπε οτι αυτες ειναι νορμαλ κ να μην αγχωνομαι!ευτυχως τα χαπια δεν με μου φερνουν κ ταχυπαλμιες,μονο ελαχιστες μια ωρα αφου εχω παρει το χαπι.φανταζομαι οσο περνανε οι βδομαδες κ αυξανονται οι συσπασεις θα μου το ανεβασει κ εμενα,μεχρι ποσα χαπια την ημερα μπορουμε να παρουμε,ξερει καμμια?

 

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι δεν επηρεαζουν το μικρο αλλα ουτε και τη μαμα αρκει να μην παραγινει το κακο με τις ταχυκαρδιες!! μεχρι και 8 ολοκληρα χορηγουν την ημερα σε καποιες περιπτωσεις..

 

Οχι,δεν ρωτησα γιατι τα πινω εδώ και λίγες μέρες μόνο.Θα μιλήσω μαζί της τη Δευτέρα και θα ρωτήσω οπωσδήποτε!Ευχαριστώ για την απάντηση !!!:D

 

και γω την ιδια απορια εχω κοριτσια. ξερει καμια αν γινεται να παει κατι στραβα ενω παιρνουμε yutopar?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με αυτο που λεει η κοπελα παραπανω για τα 8 χαπια την ημερα εγω παιρνω συνολο 20 χαπια ολο το 24ωρο και συγκεκριμενα τα 12 ειναι yutopar!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα κι εγώ από χθες τα yutopar αφού πέτρωνε συνεχώς η κοιλιά μου. Έτσι πήρα τηλ το γιατρό και ξεκίνησα μισό χάπι κάθε έξι ώρες. Το πρώτο μισό που πήρα που έφερε τρομερές ταχυκαρδίες τρέμουλο στα χέρια και ενόχληση στο κεφάλι... γενικώς αισθανόμουν λιγάκι στα χαμένα. Έχω την εντύπωση πως ανεβάζουν την πίεση, γενικότερα είμαι υποτασική αλλά δεν ξέρω εκείνη την ώρα σε τι σημείο φτάνει η πίεση μου...

Σκέφτομαι να τα πάρω μια εβδομάδα και να πάω να με δει, μήπως τελικά τα κόψουμε. Αν και από ότι κατάλαβα αν τα ξεκινήσεις τα συνεχίζεις μέχρι τέλους.

Αγχώνομαι και για το ταξίδι που έχω να κάνω σε 3 περίπου εβδομάδες. Λέτε να μου απαγορεύσει να ταξιδέψω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικα με το ταξιδι δεν ξερω να σου πω αλλα σχετικα με το yutopar μην ανησυχεις ειναι συνηθισμενα συμπτωματα αυτα εγω παιρνω οπως εχω γραψει παραπανω 1 ανα 2ωρο μετα απο λιγο καιρο συνηθιζεις και την ταχυπαλμια και το τρεμουλο και ολα.Στο κεφαλι δεν ειχα ενοχληση.Αφου πρεπει να τα παιρνεις δεν νομιζω να σου τα κοψει ισως να σου τα αντικαταστησει αλλα και παλι δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα κι εγώ από χθες τα yutopar αφού πέτρωνε συνεχώς η κοιλιά μου. Έτσι πήρα τηλ το γιατρό και ξεκίνησα μισό χάπι κάθε έξι ώρες. Το πρώτο μισό που πήρα που έφερε τρομερές ταχυκαρδίες τρέμουλο στα χέρια και ενόχληση στο κεφάλι... γενικώς αισθανόμουν λιγάκι στα χαμένα. Έχω την εντύπωση πως ανεβάζουν την πίεση, γενικότερα είμαι υποτασική αλλά δεν ξέρω εκείνη την ώρα σε τι σημείο φτάνει η πίεση μου...

Σκέφτομαι να τα πάρω μια εβδομάδα και να πάω να με δει, μήπως τελικά τα κόψουμε. Αν και από ότι κατάλαβα αν τα ξεκινήσεις τα συνεχίζεις μέχρι τέλους.

Αγχώνομαι και για το ταξίδι που έχω να κάνω σε 3 περίπου εβδομάδες. Λέτε να μου απαγορεύσει να ταξιδέψω?

 

Και εμένα τα yutopar μου προκαλουσαν τρελλες ταχυκαρδιες -περισσότερο τρέμουλο θα έλεγα- και γι'αυτο ο γιατρος μου είπε να παίρνω και μισό isoptin. Η αλήθεια είναι οτι έκανε δουλειά..Ρώτα το γιατρό σου..

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ξαναρωτησα αλλα συνεχιζω να ανησυχω... υπαρχει περιπτωση ενω παιρνουμε yutopar να μας πιασουν πονοι γεννας ή γενικα να γεννησουμε?

Μπορεί να γίνει μου είχε πει ο γιατρός όταν τα έπαιρνα αλλά δεν συμβαίνει συχνά. Πρέπει να έχεις μεγάλο πρόβλημα για να μπεις στη διαδιακασία αυτή κια να φοβάσαι. Ρώτα τον γιατρό σου και θα δεις τι θα σου πει. Όλα να σου πάνε καλά, με μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Έχω παρατηρήσει ότι κάπως τα συνηθίζω... αν και χθες βράδυ είχα για αρκετή ώρα έντονη ταχυκαρδία. Αλλά σήμερα είναι ουσιαστικά η δεύτερη μέρα που τα παίρνω...

Αγχώνομαι για το ταξίδι γιατί δεν είναι αναψυχής αλλά φεύγω για την πόλη μου όπου και θα γεννήσω. Δεν θέλω να σκεφτώ πως υπάρχει περίπτωση να γεννήσω εδώ.... είμαι σε νησί με αρκετά χάλια νοσοκομείο...

 

Κορίτσια συνεχίζετε να παίρνετε ασβέστιο? Κάπου διάβασα πως δεν κάνει καλό στις συσπάσεις και όταν παίρνεις yutopar στο κόβει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

yutopar παιρνω μισο ανα εξαωρο δεν μου προκαλουν καμμια παρενεργεια σε αυτη τη δοσολογια.

Για το ασβεστιο εχω την ιδια απορια. Ο γιατρος μου δεν το συνηθιζει να το δινει αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος κι ετσι εγω δεν πηρα καθολου, αναρρωτιωμουν αν το αποφευγει λογω συσπασεων.

Κι αν ειναι ετσι τοτε προκαλουν συσπασεις και οι φυσικες πηγες ασβεστιου οπως το γαλα και το γιαουρτι; Γιατι νομιζω οτι κατι εχω παρατηρησει τις μερες που τρωω πολλα γαλακτοκομικα αλλα ισως να ειναι ιδεα μου η να μπερδευομαι με το φυσιολογικο φουσκωμα που προκαλουν.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, είμαι στη 34 εβδομάδα και παίρνω yutopar από την28η, 3 φορές την ημέρα μαζί με μαγνησιο! Έχω παρατηρήσει ότι πλέον οι ταχυκαρδιες με πιάνουν όταν είμαι όρθια και κάνω καμία δουλειά, όταν είμαι ξαπλωμενη δεν καταλαβαίνω τπτ. Στην αρχή είχα κανά 20λεπτο ταχυκαρδιες και τρεμουλο χέρια πόδια!αλλά τώρα μάλλον το συνηθισε λίγο ο οργανισμός. Επίσης και εμένα ο γιατρός δεν μου είπε να κόψω το ασβέστιο, δεν το ανέφερε καν..

Υπομονή κορίτσια! Σκεφτειτε ότι πίνετε 10 redbull!:)

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Παίρνω prepar, που ουσιαστικά είναι το ίδιο με τα yutopar, απλά άλλης εταιρίας, από την Τετάρτη. Ξεκίνησα με 1/4 χάπι ανά 8 ώρες και αυξάνουμε την δοσολογία σταδιακά για να δούμε πόσο μπορώ να πάρω χωρίς να έχω ταχυκαρδία. Τώρα παίρνω μισο-ένα-μισό ανά 8ωρο χωρίς πρόβλημα.

 

Οι συσπάσεις δεν έχουν σταματήσει ακόμη εντελώς, αλλά έχουν μειωθεί αρκετά.

Γιατί δεν μιλάς με τον γιατρό σου να σου μειώσει την δόση και μετά να αρχίσει να την αυξάνει σταδιακά;

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Έχω παρατηρήσει ότι κάπως τα συνηθίζω... αν και χθες βράδυ είχα για αρκετή ώρα έντονη ταχυκαρδία. Αλλά σήμερα είναι ουσιαστικά η δεύτερη μέρα που τα παίρνω...

Αγχώνομαι για το ταξίδι γιατί δεν είναι αναψυχής αλλά φεύγω για την πόλη μου όπου και θα γεννήσω. Δεν θέλω να σκεφτώ πως υπάρχει περίπτωση να γεννήσω εδώ.... είμαι σε νησί με αρκετά χάλια νοσοκομείο...

 

Κορίτσια συνεχίζετε να παίρνετε ασβέστιο? Κάπου διάβασα πως δεν κάνει καλό στις συσπάσεις και όταν παίρνεις yutopar στο κόβει ο γιατρός.

Αφου πρεπει να πας στη πολη σου για να γεννησεις δεν νομιζω να σου το απαγορευσει αρκει να μην εχεις καποιο σοβαρο προβλημα και σου πει οχι.Σχετικα με το ασβεστιο,εγω απο το φεβρουαριο που ξεκινησα τα yutopar το εχω κοψει με εντολη του γιατρου φυσικα δεν πανε ποτε και τα 2 μαζι απο οτι ξερω

Link to comment
Share on other sites

yutopar παιρνω μισο ανα εξαωρο δεν μου προκαλουν καμμια παρενεργεια σε αυτη τη δοσολογια.

Για το ασβεστιο εχω την ιδια απορια. Ο γιατρος μου δεν το συνηθιζει να το δινει αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος κι ετσι εγω δεν πηρα καθολου, αναρρωτιωμουν αν το αποφευγει λογω συσπασεων.

Κι αν ειναι ετσι τοτε προκαλουν συσπασεις και οι φυσικες πηγες ασβεστιου οπως το γαλα και το γιαουρτι; Γιατι νομιζω οτι κατι εχω παρατηρησει τις μερες που τρωω πολλα γαλακτοκομικα αλλα ισως να ειναι ιδεα μου η να μπερδευομαι με το φυσιολογικο φουσκωμα που προκαλουν.

Δεν νομιζω να προκαλουν συσπασεις οι φυσικες πηγες ασβεστιου γιατι αν ηταν ετσι θα σου το ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...