Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

Ο προηγ. γιατρός με φώναζε στο ιατρειο για ψηλαφιση και υπερηχο. Έκανα κ ενα καρδιοτοκογραφημα. Όλα αρνητικά.

 

Ο καινούριος γιατρός μου έδωσε 1/4 prepar και κανόνισε καρδιοτοκογραφημα.

Το πρώτο 20λεπτό δεν είχα τίποτα. Κάποια στιγμή ενω τσεκαρει ο γιατρός το χαρτί και μου λέει τίποτα, παθαίνω μια σύσπαση. Το επόμενο μισάωρο 2-3 ακόμη.

 

 

Το καρδιοτοκογραφημα δεν έχει πάντα αποτελέσματα γιατί τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι θα έχεις συσπάσεις το συγκεκριμένο μισάωρο.

Συμφωνω απολυτα σχετικα με το καρδιοτοκογραφημα γιατι κι εγω οσες φορες εχω κανει ειναι παντα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον...εγω εχω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα:shock::shock:Σχετικα με τις ενεσεις που ρωτας οχι απο οτι ξερω δεν επαναλαμβανονται εγω εκανα μια την ημερα για 4 ημερες.Αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα οπως λες με τον τραχηλο γιατι δεν σου αυξανει προληπτικα τη δοση του yutopar?Εγω παιρνω 1 ανα 2ωρο.Εχω ακομα συσπασεις βεβαια αλλα δεν τις εχω μετρησει λιγες παντως.

 

Ο τράχηλός μου ήταν 2,75 πριν δυο εβδομάδες,όσες φορές έκανα nst βγήκε μια χαρά,αυτό που μου είπε η γιατρός μου είναι ξάπλα,vasclor που βοηθά τον τράχηλο και μισό χάπι ανά 4 ώρες..αν αυξηθούν κι άλλο οι συσπάσεις θα αυξήσουμε το χάπι,δεν υπάρχει λόγος να το κάνουμε προληπτικά γιατί θα αδρανήσει η μήτρα εντελώς..στις εβδομάδες μου είπε είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις,αν είχα λέει μεγαλύτερο τράχηλο μπορεί και να μην μου έδινε χάπι:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η αυξηση του yutopar αδρανοποιει τη μητρα πρωτη φορα το ακουω κι εγω χρησιμοποιω τη vasclor μια φορα την ημερα.Αλλα για να στο λεει κατι παραπανω θα ξερει.Κι εγω οποτε κανω καθαρο βγαινει απλα μπορει να τυχαινει τη συγκεκριμενη στιγμη.Εμενα ειναι 2,3 αλλα ειμαι 34+1.Κανε οτι σου λεει και ολα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια άσχετο....

πότε περίπου κατεβαίνει η κοιλιά???

Το έχω παρατηρήσει αυτές τις μέρες και σκέφτομαι μήπως παίζουν ρόλο οι συσπάσεις...

Οι οποίες συσπάσεις και με το yutopar καλά κρατούν.... πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να μου το αυξήσει...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα λιγο πριν μπεις στο μηνα σου η οταν μπεις πρεπει να κατεβει φανταζομαι δεν ξερω κι εγω γιατι ειναι το πρωτο μου.Εγω ειμαι 34+2 και δεν εχει κατεβει ακομα.Καποια αλλη κοπελα ισως ξερει καλυτερα να σου πει.Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να μην κατεβει μεχρι κα την ωρα που θα γεννησεις γιατι πολυ απλα μπορει να ειναι το παιδι ''ψηλα'' που λεμε και σε εκεινη την περιπτωση νομιζω πας με καισαρικη .Ειναι πολυ νωρις για να εχει κατεβει η δικη σου αλλα αν εχει συμβει κατι τετοιο καλο ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου για να εισαι απολυτα σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ευχαριστώ Μαρία Ευγενία για την απάντηση...

δεν έχει κατέβει όπως όταν είσαι στο μήνα σου αλλά την αισθάνομαι λίγο πιο χαμηλά, αισθάνομαι πιο πολύ βάρος χαμηλά. Ίσως να έχει γυρίσει με το κεφαλάκι προς τα κάτω γι αυτό....

Την Τετάρτη έχω ραντεβού στο γιατρό οπότε υπομονή μέχρι τότε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Eπαναφέρω το θέμα γιατί τα τρέμω τα yutopar :(

 

Θα κάνω άμνιο την άλλη εβδομάδα (θα είμαι 18w 3d) και η γιατρός μου μού τα έδωσε για 3 μέρες, ένα ανά οκτάωρο.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι εγώ τις ταχυκαρδίες τις έχω εύκολες. Με πιάνουν όταν βρίσκομαι σε περιβάλλον υπερβολικής πίεσης και μάλιστα σε περιόδους πιεστικές και με κακή ψυχολογική κατάσταση έχω εμφανίσει και άσχημα καρδιογραφήματα. Έχω και κληρονομικότητα καρδιοπάθειας από τον πατέρα μου και τα τρέμω. Επίσης οι φυσιολογικοί μου σφυγμοί είναι αρκετά ανεβασμένοι, πάνω από 80 (πίεση όμως έχω καλή).

 

Μετά από συζήτηση με τη γυναικολόγο μου, μού έδωσε και μισό isoptin των 40 λίγη ώρα πριν από κάθε yutopar. Εγώ όμως ακόμη φοβάμαι...

 

Υπάρχει καμμιά κοπέλα που να της συνέβη κάτι πραγματικά κακό από τη λήψη αυτού του φαρμάκου? Μ' έχει πιάσει άρνηση, φοβάμαι!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Eπαναφέρω το θέμα γιατί τα τρέμω τα yutopar :(

 

Θα κάνω άμνιο την άλλη εβδομάδα (θα είμαι 18w 3d) και η γιατρός μου μού τα έδωσε για 3 μέρες, ένα ανά οκτάωρο.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι εγώ τις ταχυκαρδίες τις έχω εύκολες. Με πιάνουν όταν βρίσκομαι σε περιβάλλον υπερβολικής πίεσης και μάλιστα σε περιόδους πιεστικές και με κακή ψυχολογική κατάσταση έχω εμφανίσει και άσχημα καρδιογραφήματα. Έχω και κληρονομικότητα καρδιοπάθειας από τον πατέρα μου και τα τρέμω. Επίσης οι φυσιολογικοί μου σφυγμοί είναι αρκετά ανεβασμένοι, πάνω από 80 (πίεση όμως έχω καλή).

 

Μετά από συζήτηση με τη γυναικολόγο μου, μού έδωσε και μισό isoptin των 40 λίγη ώρα πριν από κάθε yutopar. Εγώ όμως ακόμη φοβάμαι...

 

Υπάρχει καμμιά κοπέλα που να της συνέβη κάτι πραγματικά κακό από τη λήψη αυτού του φαρμάκου? Μ' έχει πιάσει άρνηση, φοβάμαι!

 

Με το καλό η άμνιο και όλα να πάνε καλά.Μην αυθυποβάλλεις τον εαυτό σου..Έπαιρνα εγώ και τα δύο για αρκετό διάστημα.Το isoptin μία με έπιαναν και μία όχι.Επίσης οι 3 μέρες δεν είναι πολλές,μιλάμε συνολικά για 9 χάπια όλα και όλα..Μου είχε πει ο ενδοκρ τότε να τρώω λίγο περισσότερο αλάτι εκείνες τις μέρες γιατί οι ταχυκαρδίες ήτανε και λόγω της χμηλής πίεσης που έχω. Όλα θα πάνε καλά:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό η άμνιο και όλα να πάνε καλά.Μην αυθυποβάλλεις τον εαυτό σου..Έπαιρνα εγώ και τα δύο για αρκετό διάστημα.Το isoptin μία με έπιαναν και μία όχι.Επίσης οι 3 μέρες δεν είναι πολλές,μιλάμε συνολικά για 9 χάπια όλα και όλα..Μου είχε πει ο ενδοκρ τότε να τρώω λίγο περισσότερο αλάτι εκείνες τις μέρες γιατί οι ταχυκαρδίες ήτανε και λόγω της χμηλής πίεσης που έχω. Όλα θα πάνε καλά:)

Σ' ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις κουράγιο. Έχεις δίκιο, δεν είναι πολλά τα χάπια που θα πάρω κι αν πάνε όλα καλά δεν θα πάρω άλλα. Πιο πολύ φοβάμαι τα yutopar παρά την αμνιοπαρακέντηση (σαν διαδικασία εννοώ).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις κουράγιο. Έχεις δίκιο, δεν είναι πολλά τα χάπια που θα πάρω κι αν πάνε όλα καλά δεν θα πάρω άλλα. Πιο πολύ φοβάμαι τα yutopar παρά την αμνιοπαρακέντηση (σαν διαδικασία εννοώ).

 

Μην το σκέφτεσαι καν!Αν θυμάμαι και καλά κιόλας εμένα με δεν έπιασαν από το 1ο χάπι οι ταχυκαρδίες!Μέχρι να σε πιάσουν θα τα έχεις τελειώσει.Άσε που είναι όλα & θέμα οργανισμού...Προσωπικά πάντως όταν το ξαναπεράσω (γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το περάσω ξανά) δεν θα πάρω τα isoptin. Οι καρδιολόγοι τα δίνουν αλλά κανονικά δεν κάνει να πάρεις.Άσε που εμένα δεν μου έκαναν και τίποτα,μία με έπιαναν και μία όχι!:rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσι μου καμμιά περίπτωση δεν υπάρχει να σου δίνουν χάπια που δεν κάνει,

άλλωστε έσυ έτσι όπως νιώθεις θα ανεβάσεις μόνη τους παλμούς σου και μόνο που θα σκέφτεσαι αρνητικά.

 

Δεν ξέρω από άμνιο, αυτό πουξέρω είναι πως τα γιουτοπαρ εμένα μου έκαναν τρέμουλο, όχι ταχυκαρδία.

 

Επίσης να πείς σε παρακαλώ του γιατρού σου αναλυτικά το ιστορικό σου, (αν το έχεις πεί ξαναπες το), πες και τις φοβίες σου, πες τα όλα, μετά θα νιώσεις πολύ καλύτερα και αν είναι ανάγκη να πάρεις τα χάπια θα τα δείς και με άλλο μάτι.

 

Το μόνο εύκολο είναι να φοβάσαι, αντιμετωπίζεις μια νέα κατάσταση, μοιράσου το με το γιατρό σου (εκτός από εμάς) πρίξε τον!

άμα τον ρωτήσεις 100 φορές για τα χάπια ίσως και να σε βαρεθεί και να μη στα δώσει :P :P

'ελα χαμογέλα λίγο :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, μου δίνεις κουράγιο. Έχεις δίκιο, δεν είναι πολλά τα χάπια που θα πάρω κι αν πάνε όλα καλά δεν θα πάρω άλλα. Πιο πολύ φοβάμαι τα yutopar παρά την αμνιοπαρακέντηση (σαν διαδικασία εννοώ).

ούτε το ένα να μη φοβάσαι ούτε το άλλο! Εκατομμυρια παίρνουν και το ένα, κάνουν και το άλλο, κι έχει δίκιο το oneiraki, μέχρι να τα αρχίσεις τα τέλειωσες!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως όταν το ξαναπεράσω (γιατί είμαι σίγουρη ότι θα το περάσω ξανά) δεν θα πάρω τα isoptin. Οι καρδιολόγοι τα δίνουν αλλά κανονικά δεν κάνει να πάρεις.

Γιατί???????

 

άλλωστε έσυ έτσι όπως νιώθεις θα ανεβάσεις μόνη τους παλμούς σου και μόνο που θα σκέφτεσαι αρνητικά.

Σ' αυτό ένα δίκιο το έχεις!!! :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί???????

 

 

Σ' αυτό ένα δίκιο το έχεις!!! :)

 

Γιατί δεν κάνει?Το γράφει και στις οδηγίες τους ότι πρέπει να παίρνονται μόνο εφόσον είναι απολύτως απαραίτητο.Για 3 μέρες εγώ σίγουρα δεν θα έπαιρνα αλλά το λέω πάντα με βάση την δική μου εμπειρία και τον δικό μου οργανισμό.Πάντως και εμένα εκτός από ταχυκαρδίες μου έφερναν και τρέμουλο και κάπως σαν άγχος ένα πράγμα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα εκτός από ταχυκαρδίες μου έφερναν και τρέμουλο και κάπως σαν άγχος ένα πράγμα.
ποιά σου έφερναν τρέμουλο? Δεν κατάλαβα.

εγώ δεν έπαιρνα ισοπτιν μόνο γιουτοπαρ. Για καιρό. Μου έφερναν τρέμουλο μόνο όχι ταχυκαρδία.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποιά σου έφερναν τρέμουλο? Δεν κατάλαβα.

εγώ δεν έπαιρνα ισοπτιν μόνο γιουτοπαρ. Για καιρό. Μου έφερναν τρέμουλο μόνο όχι ταχυκαρδία.

 

Τα γιουτοπάρ μου έφερνα τρέμουλο,ταχυκαρδίες & άγχος!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνει?Το γράφει και στις οδηγίες τους ότι πρέπει να παίρνονται μόνο εφόσον είναι απολύτως απαραίτητο.Για 3 μέρες εγώ σίγουρα δεν θα έπαιρνα αλλά το λέω πάντα με βάση την δική μου εμπειρία και τον δικό μου οργανισμό.Πάντως και εμένα εκτός από ταχυκαρδίες μου έφερναν και τρέμουλο και κάπως σαν άγχος ένα πράγμα.

Ναι, τo διάβασα κι εγώ ότι πρέπει να τα παίρνεις μόνο όταν είναι απόλυτη ανάγκη. Εμένα όμως με πιάνουν ταχυκαρδίες εύκολα ούτως ή άλλως κι οι σφυγμοί μου είναι εκ γενετής πάνω απ΄το κανονικό. :( Δεν ξέρω, ίσως πάρω μαζί με το πρώτο yutopar πριν την άμνιο και μετά αν δω ότι μπορώ να το κάνω υπομονή να μην πάρω...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τα γιουτοπάρ μου έφερνα τρέμουλο,ταχυκαρδίες & άγχος!

Σε κρίση πανικού μου κάνει αυτό, που και σ' αυτό είμαι επιρρεπής. Αχ!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κρίση πανικού μου κάνει αυτό, που και σ' αυτό είμαι επιρρεπής. Αχ!

 

κι εγω του κλαμπ ειμαι, ευχομαι να μην χρειαστω να τα παρω ποτε!

παντως εξω οταν βιωσα την φοβερη επιοσοδοακη εγκυμοσυνη μου αυτα δεν τα δινουν καθολου ευκολα

εδω τα δινουν ευκολα?

μου εκαναν ενεσεις ουτροτζεσταν και επαιρνα ανταλατ απο το στομα, αυτα ειναι για την υψηλη πιεση, δεν ειχα πιεση αλλα βοηθανε λεει στις συσπασεις

αυτα σε συνδυασμο μπολικο μαγνησιο με βοηθησαν

 

εδω αυτα τα χαπια ποτε τα δινουν?

Link to comment
Share on other sites

εδω αυτα τα χαπια ποτε τα δινουν?

Eδώ τα δίνουν σε συσπάσεις που βλέπουν ότι θα καταλήξουν σε πρόωρο τοκετό, ανεξαρτήτως εβδομάδας/μήνα. Εμένα μου τα δίνει για 3 μέρες μετά την αμνιοπαρακέντηση για να αποφύγουμε τις συσπάσεις. Πιστεύω ότι τα δίνουν εύκολα, δυστυχώς. Το χειρότερο είναι όταν τα δίνουν ενδοφλέβια σε περιπτώσεις νοσηλείας λόγω έντονων συσπάσεων με μικρή χρονική περιοδικότητα. Έχω διαβάσει περιγραφές από κορίτσια... άστα να πάνε!

 

Δυστυχώς φοβάμαι να μην τα πάρω. Αν ήμουν νεότερη και δεν είχα ινομυώματα (που αυξάνουν τις πιθανότητες αποβολής στην άμνιο) ίσως να μην τα έπαιρνα, ή να έπαιρνα, ας πούμε, μισό ανά 8ωρο αντί για ένα ολόκληρο. Εξάλλου για εκείνες τις ημέρες μου δίνει και 3 utrogestan καθώς και μαγνήσιο (που υποτίθεται ότι κάνει παρόμοια δουλειά).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο εμένα κορίτσια!

 

Εγώ κατάφερα να τα αποφύγω μέχρι και τώρα αλλα δυστυχώς ήρθε η ωρα να τα πάρω.... Στην προγραμματισμένη εξέτασή μας χτες ολα πήγανε μια χαρούλα, ο γιατρος ανετος καθώς ολα τα έβλεπε καλα. Λίγο πριν φύγουμε λοιπόν απο το ιατρείο και καθώς τον βομβάρδιζα με ενα σωρο ερωτήσεις για το τι να περιμένω απο εδώ και πέρα μου λέει: "δεν πετάγεσαι να κάνεις ενα καρδιοτοκογράφημα να δούμε τις κινήσεις της μητρα σου? " λέω και εγω ας παμε...

Εδειξε οτι κάνω κάποιες συσπάσεις τις οποίες εγώ δεν καταλαβαινω απο άποψη πόνου ή ενόχλησης αλλα το νιώθω απλά σαν να κάνει στροφούλα το παιδι και καπως κουλουριαζεται..

 

Ε μου έδωσε yutopar μισο κάθε τετράωρο... Εγώ έχοντας ακούσει όλα αυτα που κυκλοφορουν σχετικά με τις ταχυκαρδίες έιχα τοσο πολύ άνχος και φόβο.. Εννοειται οτι όλο το βραδυ δεν έκλεισα μάτι( ισως απο το χαπι ισως και όχι) αλλα απο ταχυκαρδίες προς το παρόν δεν μπορω να πω οτι έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Πιο πολύ ειναι η στεναχώρια μου που τωρα στα καλα καθούμενα πρεπει να παίρνω ενα επιπλέον χάπι παρά οι ταχυκαρδίες....

 

Ειχε καμμια αλλη απο εσάς τέτοιου είδους συσπάσεις που δεν τις αντιλαμβανόταν???

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ... ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ.. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΟΦΟΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΙΑΡΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ... ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ... :cry: ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΟΧΙ ΑΣΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ YUTOPAR 1/2 ΤΟΠΡΩΙ, 1/2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ 1 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΑΠΙ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΨΙΑ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!! ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ??? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΑ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ... ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ.. ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 23 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΚΥΟΦΟΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΙΑΡΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ... ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ... :cry: ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ, ΟΧΙ ΑΣΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ YUTOPAR 1/2 ΤΟΠΡΩΙ, 1/2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ 1 ΤΟ ΒΡΑΔΥ.. ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΑΠΙ.. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΥΠΟΨΙΑ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!! ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ??? ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΑ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.... :confused:

 

 

Καλησπερα.....οχι κοριτσι μου δεν ισχυει κατι τετοιο.....το χαπι το δινουν καθαρα για τις προωρες συσπασεις και οχι για προωρο τοκετο....πηρα και εγω στην εγκυμοσυνη....δεν μπορουσα να σταθω απο την ταχυκαρδια αλλα μεσα σε 2 24ωρα ολα επανηλθαν εκει που επρεπε.....ολα κυλησαν ομαλα και γεννησα στις 37+5 ενα κοριτσακι που τωρα ειναι 10μηνων......

 

Με το καλο σου ευχομαι και μην ανησυχεις!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και ξεχασα να συμπληρωσωτο εξης....στην εβδομαδα που γεννησα πρωτον δεν θεωρειται το μωρο προωρο γιατι ειχα μπει στο μηνα μου καιειχα περασει την 37η εβδομαδα και δευτερον ειχε 4πλη περιτυληξη το μωρακι μου γιαυτο μου εσπασε τα νερα καπως "νωρις" αλλα οχι προωρα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε μην πιστευεις οτι διαβαζεις. υπαρχουν κοπελες που το παιρνουν αρχη της εγκυμοσυνης.ειναι χαλαρωτικο της μητρας :-) ολα καλα θα πανε με το κοριτσακι σου. το επαιρνα και εγω απο περιπου 30η βδομαδα το εκοψα στην 36η και δεν γεννησα προωρα αλλα 38+6

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...