Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

εσεισ τουλαχιστον κανετε ο,τι σασ ειπε ο γιατροσ!!!εγω στουσ 2 μηνεσ ειχα αιμα. ο γιατροσ μου εγραψε τα utrogestan και yutopar. εγω απο τον πανικο μου μπερδεψα τισ δοσεισ και την πρωτη φορα αντι να παρω μισο yutopar το πηρα ολοκληρο. περιττο να σασ πω πωσ ενιωθα. αν με μισο οι σφυγμοι σασ ανεβαινουν στα 120 φανταστειτε τι επαθα εγω με το ολοκληρο. θυμαμαι, ειθχα τρομαξει τοσο πολυ που επεσα για υπνο μονο και μονο για να μην το νιωθω. την αλλη μερα που ξυπνησα ειχαν πεσει, βεβαια, οι σφυγμοι μου , αλλα απο τοτε κουβαλαω και τα κουτια απο τα χαπια παντου !!!

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δυστυχως τα yutopar ειναι τ α μονο γαι τις συσπασειςκαι συνηθως παιρνονται σε συνδυασμο μ εμαγνησιο(trofocard),προκαλουν ταχυκαρδιες,τρεμουλο,συγχιση...αλλα ειναι σωτηρια!εγω επαιρνα μισο ανα 4ωρο,μετα μισο ανα 3ωρο,μετα 1 ανα τετραωρο,μετα μισο ανα τετραωρο παλι,μισο ανα6ωρο και μισο ανα 8 ωρο και τωρα τα εκοψα,τ απαιρνω απο 25η εβδομαδα επειτα απο νοσηλεια μου για συσπασεις...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια τι μου θυμησατε με το παλιοyutopar!!!! Τετοια ταχυκαρδια, τετοιο τρεμουλο αλλα το αποκορυφωμα ηταν οταν το επαιρνα ενδοφλεβια στην κλινικη που νοσηλευτηκα για συσπασεις...Ουτε να μιλησω δεν μπορουσα, ετρεμε ακομη κ το στομα μου.Υπομονη σκεψου οτι ειναι για καλο!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τα yutopar ειναι τ α μονο γαι τις συσπασειςκαι συνηθως παιρνονται σε συνδυασμο μ εμαγνησιο(trofocard),προκαλουν ταχυκαρδιες,τρεμουλο,συγχιση...αλλα ειναι σωτηρια!εγω επαιρνα μισο ανα 4ωρο,μετα μισο ανα 3ωρο,μετα 1 ανα τετραωρο,μετα μισο ανα τετραωρο παλι,μισο ανα6ωρο και μισο ανα 8 ωρο και τωρα τα εκοψα,τ απαιρνω απο 25η εβδομαδα επειτα απο νοσηλεια μου για συσπασεις...

οπως ακριβως τα λες σωτηρια χωρις αυτα μαλλον δεν θα ειχα την κοριτσαρα μου τωρα!καντε υπομονη ειναι ασχημο αλλα και τι να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως τα yutopar ειναι τ α μονο γαι τις συσπασειςκαι συνηθως παιρνονται σε συνδυασμο μ εμαγνησιο(trofocard),προκαλουν ταχυκαρδιες,τρεμουλο,συγχιση...αλλα ειναι σωτηρια!εγω επαιρνα μισο ανα 4ωρο,μετα μισο ανα 3ωρο,μετα 1 ανα τετραωρο,μετα μισο ανα τετραωρο παλι,μισο ανα6ωρο και μισο ανα 8 ωρο και τωρα τα εκοψα,τ απαιρνω απο 25η εβδομαδα επειτα απο νοσηλεια μου για συσπασεις...

 

 

Όπως το γράφεις τα παίρνω σε συνδυασμό με trofocard και με buscopan κάθε έξι ώρες. Χώρια που παίρνω ασβέστιο, σίδηρο και φυλλικό οξύ δυο φορές την ημέρα. Το στομάχι μου είναι λες και του ρίχνω μέσα πέτρες. Άλλες φορές τα βγάζω όλα μαζί, δεν τα αντέχει ο οργανισμός μου......:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ από την Τρίτη παίρνω τα yutopar κι έχω ακριβώς αυτά που αναφέρατε:ταχυπαλμίες, τρέμουλο, κτλ.Βέβαια, με είχε προειδοποιήσει ο γιατρός και μου είπε να προσέξω να μην ανέβουν οι παλμοί μου πάνω από 120.

Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Ενώ Τρίτη και Τετάρτη όλα ΟΚ, χθες άρχισα να έχω πάλι πονάκια. Πετρώματα 1-2 φορές αλλά πόνους πειρόδου και σουβλιές από κάτω πολύ συχνά. Αφού το βράδυ ξύπνησα από τον πόνο. Εσάς σας σταμάτησε κάθε σύσπαση με το χάπι?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαβάζω και πέρνω κουράγιο...Έχω νοσηλευθεί ήδη δυο φορές με ενδοφλέβια yutopar.Παρόλο που ο ορός είχε και το isoptin μέσα έφτανα 140 παλμους.

Τώρα πέρνω 1/4 χάπι κάθε 1 1/2 ώρα και έτσι δεν μου δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα..

Τελικά όσες το πήρατε γεννήσατε στην ώρα σας?Τουλάχιστον να έχουμε αποτέλεσμα..Εγώ είμαι ξάπλα τελείως εδώ και ένα μήνα και είμαι 28 εβδομάδων ακόμα..Θα φτάσω άραγε στον 9ο???

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα φτασεις αρμακι...εγω επερνα 1/2 καθε 6 ωρες.Τα εκοψα εδω και μια εβδομαδα..Στις 19 μπαινω να γεννησω..Τα επερνα σε συνδιασμο με 3 μαγνησιο την ημερα που ειναι επισης για τις συσπασεις.Σταματησα να σηκωνω βαρη φυσικα καιρο τωρα αλλα γενικα δεν αλλαξα πολλα στην καθημερινοτητα μου...:?Την πρωτη εβδομαδα ισως που αρχισα τα χαπια...δεν αντεξα..βλακεια μου αλλα λες και ειχα καρφια στον πωπο:mrgreen:

Πονακια ειχα και ας επερνα τα χαπια, ισως οχι τοσα πολλα με πριν.Τωρα εχω πετρωματα συχνα. Δεν ξερω βεβαια τι σου συμβαινει εμενα μαλακωσε ο τραχηλος μου.Σιγουρα καθε περιπτωση διαφορετικη..Πολυ προσοχη λοιπον:wink:

Καλη συνεχεια!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Χριστινάκι έφτασε η ώρα ε??? Άντε βρε, με το καλό!!!

Εγώ έχω και διαστολή 18 χιλιοστα..:confused: Πρώτα έγινε η διαστολή,(μάλλον με αυτό που είχα πάθει με την δυσκοιλιότητα..) μετά οι πρώτες δυνατές συσπάσεις που νοσηλεύθηκα και μετά από 2 εβδομάδες πάλι στα καλά καθούμενα δυνατές τακτές συσπάσεις που με ξαναέβαλαν στο νοσοκομείο...Γι'αυτό είμαι τελείως ξάπλα, μόνο τουαλέτα. Τρελλό πακέτο αλλά δεν γίνεται αλλιώς..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπομονη κοριτσακι ξαπλα και ολα θα πανε καλα...ο καιρος περναει πολυ γρηγορα θα το δεις...

Σ'ευχαριστω πολυ ανυπομονω εχω κουραστει πολυ!φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
Κι εγω επαιρνα yutopar στον 8ο γιατι εκανα προωρες συσπασεις...οι ταχυκαρδιες ειναι το κυριο συμπτωμα που δε το γλιτωνει καμια γι'αυτο παντα μαζι σου δινουν και isoptin που ειναι για τη ρυθμιση της ταχυκαρδιας.

 

Το καλο ειναι οτι για 10 μερες που τα επαιρνα εχασα 3 κιλα, λογω της εντονης λειτουργιας της καρδιας.

 

Σήμερα πήρα το 5ο χάπι yutopar (μισό ανά 8ωρο) και όντως είμαι λες και έχω πάρκινσον και ακούω την καρδιά μου να χτυπάει. Μου το έκανε και χθες το βράδυ αλλά επειδή χθες έκανα και την πρώτη δόση ινσουλίνης σκέφτηκα μήπως ήτανε από αυτό. Μου έδωσε και μένα τα isoptin σε περίπτωση ταχυκαρδίας αλλά δεν θέλω να τα πάρω λόγω τον οδηγιών που γράφουν για περιπτώσεις κύησης..Είναι προτιμότερο λες να μείνω με την ταχυκαρδία ή να ξεκινήσω τα isoptin (1 πρωί-βράδυ)?Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τα πάρω εφόσον με ενοχλούν. Πάντως όντως μετά από 30' από την λήψη του χαπιού με έπιασε..:?:?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το 5ο χάπι yutopar (μισό ανά 8ωρο) και όντως είμαι λες και έχω πάρκινσον και ακούω την καρδιά μου να χτυπάει. Μου το έκανε και χθες το βράδυ αλλά επειδή χθες έκανα και την πρώτη δόση ινσουλίνης σκέφτηκα μήπως ήτανε από αυτό. Μου έδωσε και μένα τα isoptin σε περίπτωση ταχυκαρδίας αλλά δεν θέλω να τα πάρω λόγω τον οδηγιών που γράφουν για περιπτώσεις κύησης..Είναι προτιμότερο λες να μείνω με την ταχυκαρδία ή να ξεκινήσω τα isoptin (1 πρωί-βράδυ)?Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να τα πάρω εφόσον με ενοχλούν. Πάντως όντως μετά από 30' από την λήψη του χαπιού με έπιασε..:?:?

 

καλημερα!εγω με τα πρωτα χαπια μεχρι και 120 παλμους ,και τρεμουλο φυσικα ξεκινουσε κανενα μισαωρο μετα το χαπι και κρατουσε περιπου μια ωρα:(αλλα με τον καιρο σταματησα να ανεβαζω τοσους πολλους.τα παιρνω σε αυξομειωσεις ενα μηνα τωρα και κατι..αν το αντεχεις προσωπικα δεν θα επερνα κατι ισως επιβλαβες για τη μπεμπα μου!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εγω με τα πρωτα χαπια μεχρι και 120 παλμους ,και τρεμουλο φυσικα ξεκινουσε κανενα μισαωρο μετα το χαπι και κρατουσε περιπου μια ωρα:(αλλα με τον καιρο σταματησα να ανεβαζω τοσους πολλους.τα παιρνω σε αυξομειωσεις ενα μηνα τωρα και κατι..αν το αντεχεις προσωπικα δεν θα επερνα κατι ισως επιβλαβες για τη μπεμπα μου!

 

Και εγώ έτσι ακριβώς Χρυσάνθη..Μίση ώρα μετά και κρατάει περίπου μία ώρα..Αυτό σκέφτομαι και εγώ,να μην τα πάρω,αλλά μήπως οι ταχυκαρδίες προκαλούν πρόβλημα στο μωρό??:confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

τα yotopar αν λαμβανονται σε διαρκεια εξακολουθουν να προκαλουν ταχυκαρδια και αισθημα κοπωσης αλλα ειναι πιο υποφερτα απο οτι το πρωτο διαστημα που λαμβανονται..

 

βεβαια πιστευω οτι ο γιατρος πρεπει να λαμβανει υποψη του τον συνδυασμο με αλλα φαρμακα (οχι βιταμινες και λοιπα ενισχυτικα) και βεβαια με το αν η κυοφορουσα εχει θεμα με τη πιεση η τα καρδιολογικα

 

οπως και να χει ενημερωνετε τον γιατρο σας για οτι σας φαινεται δυσκολο και προβληματικο σε συναρτηση με την αγωγη που σας δινει..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι ακριβώς Χρυσάνθη..Μίση ώρα μετά και κρατάει περίπου μία ώρα..Αυτό σκέφτομαι και εγώ,να μην τα πάρω,αλλά μήπως οι ταχυκαρδίες προκαλούν πρόβλημα στο μωρό??:confused::confused:

 

ο γιατρος μου μου ειπε οτι μπορει να εμφανιστει μια ηπια ταχυκαρδια στο μωρο αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα.αν θες ρωτα και τον δικο σου για να σε ηρεμισει!το θεμα ειναι να μεινουν τα παιδακια μας μεσα στις κοιλιτσες μας ιδανικα μεχρι την 37η εβδομαδα για να ειναι απολυτα ασφαλη.αυτο εχω καταλαβει οτι ειναι το πιο συμαντικο.οποτε ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!!;).εμενα αυτη τη στιγμη η αγωγη μου για τις συσπασεις ειναι 6 μανησια 2 γιουτοπαρ που γινονται τρια οταν εχω περισοτερες συσπασεις και ενα τροτζεσταν (προγεστερωνη)ενδοκολπικα τη μερα.αυτα απο φαρμακα.απο συμπληρωματα μου εκοψε το ασβεστιο λεει οτι δεν κανει οταν εχεις συσπ. και παιρνω και φολικο και σιδηρο.

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρος μου μου ειπε οτι μπορει να εμφανιστει μια ηπια ταχυκαρδια στο μωρο αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα.αν θες ρωτα και τον δικο σου για να σε ηρεμισει!το θεμα ειναι να μεινουν τα παιδακια μας μεσα στις κοιλιτσες μας ιδανικα μεχρι την 37η εβδομαδα για να ειναι απολυτα ασφαλη.αυτο εχω καταλαβει οτι ειναι το πιο συμαντικο.οποτε ο σκοπος αγιαζει τα μεσα!!;).εμενα αυτη τη στιγμη η αγωγη μου για τις συσπασεις ειναι 6 μανησια 2 γιουτοπαρ που γινονται τρια οταν εχω περισοτερες συσπασεις και ενα τροτζεσταν (προγεστερωνη)ενδοκολπικα τη μερα.αυτα απο φαρμακα.απο συμπληρωματα μου εκοψε το ασβεστιο λεει οτι δεν κανει οταν εχεις συσπ. και παιρνω και φολικο και σιδηρο.

 

Εγώ προς το παρόν παίρνω σίδηρο και φολικό - το ασβέστιο το σταμάτησα μόνη μου εδώ και καιρό λόγω του ότι ένιωθα πως με έκανε χάλια μόλις το έπαιρνα αλλά δεν το ανέφερα καν στον γιατρό:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:.κατά τα άλλα παίρνω τα μαγικά χαπάκια σύν αμοξίλ γιατί μου είπε πως οι συσπάσεις καμία φορά προκαλούνται από κάποια φλεγμονή που δεν κάνει συμπτώματα..Δεν ήξερα πάντως ότι ο ασβέστιο δεν κάνει στις συσπάσεις..:confused::confused::confused:Τα ισοπτιν μου τα έδωσε προληπτικά μάλλον για να μην τρέχω ξανά να μου τα γράφει αν τα χρειαζόμουν αλλά λέω να μην τα πάρω..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki και μενα μου φανηκε πολυ παραξενο για το ασβεστιο..οχι οτι τις προκαλει αλλα οτι αν εχεις δεν κανει να παιρνεις.μου το ειπε αρχικα μια μαια οταν την μερα που μπηκα στον 7ο μετα απο συνεχομενες συσπασεις πηγα νοσοκομειο γιατι τρομαξα και μου δωσαν τα γιουτοπαρ ο γιατρος μου μου τα συνεχισε και συμφωνησε για το ασβεστιο.

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου, από τον 5ο μήνα μέχρι που μπήκα στον 9ο, έπαιρνα τα prepar που είναι τα ίδια με τα yutopar, επειδή είχα συνέχεια συσπάσεις και πετρώματα. Μόλις τα ξεκίνησα έκανα φοβερές ταχυκαρδίες, νόμιζα ότι η καρδιά μου θα βγει έξω, το είπα στον γιατρό και μου μείωσε την δόση σε μισό χαπάκι. Οι ταχυκαρδίες δεν σταμάτησαν, συνεχίστηκαν μέχρι που μπήκα στο μήνα μου και το έκοψα. Υπομονή.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου, από τον 5ο μήνα μέχρι που μπήκα στον 9ο, έπαιρνα τα prepar που είναι τα ίδια με τα yutopar, επειδή είχα συνέχεια συσπάσεις και πετρώματα. Μόλις τα ξεκίνησα έκανα φοβερές ταχυκαρδίες, νόμιζα ότι η καρδιά μου θα βγει έξω, το είπα στον γιατρό και μου μείωσε την δόση σε μισό χαπάκι. Οι ταχυκαρδίες δεν σταμάτησαν, συνεχίστηκαν μέχρι που μπήκα στο μήνα μου και το έκοψα. Υπομονή.

 

Σκέψου ότι εγώ παίρνω ήδη μισό χαπάκι!Πόσο να πιω πια??:?:-?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το είχε ξεκινήσει με ολόκληρο χάπι και οι ταχυπαλμίες ήταν απίστευτες. Και πάλι όταν μου το μείωσε σε μισό χάπι την μέρα, έκανα ταχυκαρδίες και νόμιζα ότι θα μου πεταχτεί η καρδιά μου από το στήθος. Δυστυχως δε μπορείς να κάνεις τίποτα, παρά υπομονή μέχρι να σου πει να το κόψεις. Εγώ το έκοψα μόλις μπήκα στον ένατο.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις..Γενικώς δεν είναι τόσο πολύ γιατί όταν μετρήθηκα οι παλμοί ήτανε περίποθ στο 95-100.Αλλά αν σκεφτείς πως λειτουργούνε τώρα στην εγκυμοσύνη ένιωθα λες και είχα πιει 3 φραπέ!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ξεκινησα τα yutopar 2 την ημερα λογω συσπασεων μητρας παρολο που παιρνω και μαγνησιο 2 αναβραζον την ημερα. δεν με πειραζει να υποστω τα παντα αρκει το παιδακι μου να ειναι καλα.. ξερετε αν τα yutopar εχουν παρενεργειες στα μικρα μας???? υπαρχει καμια που τα επαιρνε για μεγαλο διαστημα και γεννησε??? ας μας πει αν ολα ειναι καλα με το παιδακι ....:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!!

Μετά από συσπάσεις και εισαγωγή σε κλινική 5 ημέρες για συσπάσεις, ο γιατρός μού είπε να παίρνω yutopar μισό κάθε 4 ώρες! Δεν λέω άγιο αυτό το χάπι!!! Αλλά οι ταχυπαλμίες του, δεν αντέχονται... Και πριν την εγκυμοσύνη μου οι παλμοί μου ήτανε 80 - 90. Τώρα είναι 95-105, και σήμερα το μεσημέρι για λίγο βέβαια για πρώτη φορά μετά το φαϊ πήγανε 120!!! Τρελάθηκα αμέσως ξάπλωσα και ευτυχώς πέσανε. Πήρα το γιατρό μου και μου είπε να το παρακολουθώ και ότι αν κρατάει για λίγο (δηλαδή για κάνα 5λεπτο) δεν πειράζει. Είχε κάμια άλλη τέτοιο πρόβλημα? Γενικά διάβασα ότι οι παλμοί στην εγκυμοσύνη ανεβαίνουν, αλλά τόσο πολύ? Το ένοιωσε καμία????:confused::confused::confused:

αχ κ εγω πειρα λογω αμνοιοπαρακεντησεις κ χτυπησα κοκκινο ευτηχως για 4 μερες καθε 12 ωρες ενα χαπακι,απο 85 ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ 108 αφου ξαπλωμενη δεν μπορουσα να καθησω με επιανε δισποια οχ παναγια μου το θυμαμε κ τρεμω...μολις με επιανε ετρεμα ολοκληρη λες κ ειμουν σε παγωνια κ κουνιομουν ιδρωνα ειπα θα πεθανω ποπο να εχεις προβλημα καρδιας κ να μν το ξερεις σε στελνει στον αλλο κοσμο

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα τα yutopar 2 την ημερα λογω συσπασεων μητρας παρολο που παιρνω και μαγνησιο 2 αναβραζον την ημερα. δεν με πειραζει να υποστω τα παντα αρκει το παιδακι μου να ειναι καλα.. ξερετε αν τα yutopar εχουν παρενεργειες στα μικρα μας???? υπαρχει καμια που τα επαιρνε για μεγαλο διαστημα και γεννησε??? ας μας πει αν ολα ειναι καλα με το παιδακι ....:confused::confused:

 

γεννησα πριν 9 μερες ενα κουκλάκι, στις 36 εβδομαδες κυησης....Τα γιουτοπαρ τα επαιρνα τουλάχιστον 3 μηνες.... 3 χαπακια την ημέρα.... αυτη τη στιγμή που σου γρραφω κραταω τον αγγελο μου αγκαλιά.... περα απο τρεμουλο που το αντιμετωπισα ξαπλωνοντας, όλα τ αλλα καλά.....


 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...