Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

yutopar παιρνω μισο ανα εξαωρο δεν μου προκαλουν καμμια παρενεργεια σε αυτη τη δοσολογια.

Για το ασβεστιο εχω την ιδια απορια. Ο γιατρος μου δεν το συνηθιζει να το δινει αν δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος κι ετσι εγω δεν πηρα καθολου, αναρρωτιωμουν αν το αποφευγει λογω συσπασεων.

Κι αν ειναι ετσι τοτε προκαλουν συσπασεις και οι φυσικες πηγες ασβεστιου οπως το γαλα και το γιαουρτι; Γιατι νομιζω οτι κατι εχω παρατηρησει τις μερες που τρωω πολλα γαλακτοκομικα αλλα ισως να ειναι ιδεα μου η να μπερδευομαι με το φυσιολογικο φουσκωμα που προκαλουν.

 

Μήπως σε πειράζει η λακτόζη στο έντερο? Δοκίμασε γάλα χωρίς λακτόζη να δεις εάν θα έχεις και πάλι ενοχλήσεις. Εγώ έχω σπαστική κολίτιδα και ορισμένοι συνδυασμοί τροφών με πειράζουν πολύ...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφου πρεπει να πας στη πολη σου για να γεννησεις δεν νομιζω να σου το απαγορευσει αρκει να μην εχεις καποιο σοβαρο προβλημα και σου πει οχι.Σχετικα με το ασβεστιο,εγω απο το φεβρουαριο που ξεκινησα τα yutopar το εχω κοψει με εντολη του γιατρου φυσικα δεν πανε ποτε και τα 2 μαζι απο οτι ξερω

 

Συνεχίζω να παίρνω κανονικά ασβέστιο. Πιθανώς επειδή ο προηγούμενος γιατρός που με παρακολουθούσε μου είχε πει να παίρνω ένα δισκίο κάθε Δευτέρα και 1 κάθε Πέμπτη, λες και ήταν τα ραντεβού που θα έκλεινα στον οδοντίατρο μετά την γέννα για να μου βάλει καινούρια δόντια :rolleyes:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για το ασβέστιο μάλλον είναι θέμα γιατρού. Σκέφτομαι αύριο να περάσω μια βόλτα να τον ρωτήσω μαζί με αυτό και άλλα πράγματα που θέλω.

 

Έχετε παρατηρήσει διαφορά στις κλωτσιές που δίνει το μωρό???

Εμένα χθες ήταν πολύ ήσυχη, λίγο το βράδυ κάτι μικρές. Σήμερα κάπως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπαινω ως συνηθως αργα και δεν σας προλαβαινω μεσα.. ευχομαι σε ολες τελειομηνη εγκυμοσυνη και υπομονη.. τα yutopar θα μας βοηθησουν πολυ να τα καταφερουμε.. την 36η εβδομαδα δεν πρεπει να εχουμε κλεισει για να λεμε οτι ολα ειναι καλα??? ετσι νομιζω..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Nαι την 36η πρεπει να κλεισουμε δηλ.να μπουμε στο μηνα μας.Αν ομως για καποιο λογο βγει π.χ. στην 34η,ειναι πανω απο 2 κιλα και εχει κανεις τις ενεσεις για τα πνευμονια δεν ειναι τραγικο οχι οτι ειναι καλο αλλα δεν υπαρχει κινδυνος απο οτι ξερω.Τις ενεσεις τις κανουμε οταν υπαρχει λογος!!!!μην παρεξηγηθω δεν τις κανουν ολες οι γυναικες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι την 36η πρεπει να κλεισουμε δηλ.να μπουμε στο μηνα μας.Αν ομως για καποιο λογο βγει π.χ. στην 34η,ειναι πανω απο 2 κιλα και εχει κανεις τις ενεσεις για τα πνευμονια δεν ειναι τραγικο οχι οτι ειναι καλο αλλα δεν υπαρχει κινδυνος απο οτι ξερω.Τις ενεσεις τις κανουμε οταν υπαρχει λογος!!!!μην παρεξηγηθω δεν τις κανουν ολες οι γυναικες!!!!

 

ποτε γινονται αυτες οι ενεσεις ξερεις? σου τις κανουν αν κατι παει στραβα εκεινη την ωρα στο νοσοκομειο πριν γεννησεις ή πρεπει να γινουν προληπτικα?? εγω εχω συσπασεις αλλα ο τραχηλος μου ηταν 3εκ. την περασμενη Πεμπτη που πηγα στο γιατρο. δεν ξερω τιποτα γι αυτες τις ενεσεισ!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

ποτε γινονται αυτες οι ενεσεις ξερεις? σου τις κανουν αν κατι παει στραβα εκεινη την ωρα στο νοσοκομειο πριν γεννησεις ή πρεπει να γινουν προληπτικα?? εγω εχω συσπασεις αλλα ο τραχηλος μου ηταν 3εκ. την περασμενη Πεμπτη που πηγα στο γιατρο. δεν ξερω τιποτα γι αυτες τις ενεσεισ!!! :confused:

 

Αυτές οι ενέσεις δεν είναι υποχρεωτικές. Βοηθάνε στην καλύτερη και ταχύτερη ανάπτυξη των πνευμόνων (τις celestone που έκανα εγώ, τις έκανε και μια φίλη της μητέρας μου που είχε βρογχικό άσθμα). Συνήθως χορηγούνται όταν υπάρχει περίπτωση πρόωρου τοκετού.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω prepar και buscopan από τη προηγούμενη εβδομάδα λόγω πρόωρων συσπάσεων. Μάλλον, όμως, είχα συσπάσεις και πιο πριν αλλά ο προηγούμενος γιατρός με είχε γραμμένη (άλλαξα γιατρό του Λαζάρου).

 

Οπότε, δεν το προλάβαμε αρκετά νωρίς: το μωράκι έχει πλέον εμπεδωθεί, και έχει κατέβει πολύ χαμηλά (σήμερα με κλωτσάει κάτω από τον αφαλό), εξακολουθώ και έχω μερικές συσπάσεις που όμως με χτυπάνε και πίσω χαμηλά, και έχω και μικρή διαστολή ( 1 δάχτυλο).

 

Το τελευταίο μισάωρο είχα 1-2 συσπάσεις, το μωρό είναι πάρα πολύ κινητικό, πονάω πίσω χαμηλά, στο κόκκαλο μπροστά στο εφηβαίο, μου φεύγουν πάλι τσίσα και δεν νιώθω και πολύ ωραία.

 

Γενικά ο γιατρός με έχει προειδοποιήσει ότι προσπαθούμε με νύχια και με δόντια να βγάλουμε την εβδομάδα, αλλά εγώ νομίζω ότι θα γίνει σήμερα. Εσείς τι λέτε?

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπουμπουνίτσα μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Κι εγώ εδώ και μέρες τις περισσότερες κλωτσιές τις αισθάνομαι κάτω από τον αφαλό, υπέθετε ότι έχει γυρίσει γιατί είμαι στην 28η εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να έχει εμπεδωθεί κιόλας ε?

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που πήρε τα yutopar για λίγο καιρό??

Ο γιατρός μου είπε να τα πάρω για μία εβδομάδα και να μιλήσουμε μετά. Αν χρειαστεί να τα κόψουμε πρέπει να γίνει σιγά σιγά μου είπε...

Πάντως με έχει εκνευρίσει γιατί μου τα έδωσε από το τηλ χωρίς καν να μου πει να περάσω να με δει... κι εγώ η χαζή από το φόβο που με είχε πιάσει τα πήρα κατευθείαν χωρίς να πολύσκεφτώ. Και τώρα μου λέει να τον πάρω τηλ σε μια βδομάδα μήπως τα κόψουμε... Δηλαδή να μην πάω να με δει? Το πιο σωστό δεν είναι να μου κάνει καρδιοτοκογράφημα??

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΤΣΑ οτι και να γινει σου ευχομαι να πανε ολα καλα! μπορει ομως και να μη συμβει σημερα.

 

VALENTINAτ ουτε εμενα μου εκανε καρδιοτοκογραφημα, βασιστηκε μονο στα συμπτωματα που του ειπα εγω. Κι εγω θα προτιμουσα να με εβαζε να κανω ενα, αλλα ξερω οτι εκεινη την ωρα μπορει να μην εχειςσυσπασεις κι ετσι το μηχανημα να μη σου δειξει τιποτα αλλα τα χαπια να πρεπει να τα παρεις.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Valentinat και εμενα τηλεφωνικά μου τα είχε δώσει, αφού του είπα ότι πέτρωνε η κοιλιά μου. Ημουν και διακοπές τότε. Οταν γυρισα Αθήνα πήγα για καρδιοτοκογράφημα, το οποίο δεν έδειξε τίποτα. Εκανα καρδιοτοκογράφημα κάθε 2 εβδομάδες και ποτέ δεν έπιασε συσπάσεις, ακόμη και 3 μέρες προτού γεννήσω.Ο λόγος ήταν ότι τα καρδιοτοκογραφήματα τα εκανα πρωί, ενω τις στσπάσεις τις ένιωθα πάντα από το απόγευμα και μετα.

Εγω αν θυμάμαι καλά πήρα yotopar για ένα μήνα. Μετα μου τα σταμάτησε γιατί μου εκεναν τρελες ταχυπαλμίες, οπότε έπαιρνα μονο μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!βάλτε και εμένα στο κλάμπ συσπάσεις-yutopar..μόνο που εγώ έχω και μικρό τράχηλο και παλεύω με ακινησία να περάσω τουλάχιστον τις 32 εβδομάδες.Την άλλη Τετάρτη θα πάω πάλι στην γιατρό και θα κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια.

Έχω δυο ερωτήσεις:

α)Οι ενέσεις θέλουν επανάληψη μετά από καιρό ή κάνουμε τις δυο και τέλος?

β)Παίρνω μισό χάπι ανά 4 ώρες,αλλά και πάλι έχω 6-7 συσπάσεις την ημέρα και η γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,δεν γίνεται να μην έχω καθόλου.Εσείς έχετε συσπάσεις με το χάπι?Αν ναι πόσες περίπου?

Να σας πώ οτι την 24η εβδομάδα,μπήκα σε κλινική για μια εβδομάδα με συσπάσεις ανά 20 λεπτά,αλλά το προλάβαμε..Η όλη ιστορία με τις συσπάσεις είναι από τον 5ο μήνα και ελπίζω να τα καταφέρω να φτάσω έστω στην 32η..

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!βάλτε και εμένα στο κλάμπ συσπάσεις-yutopar..μόνο που εγώ έχω και μικρό τράχηλο και παλεύω με ακινησία να περάσω τουλάχιστον τις 32 εβδομάδες.Την άλλη Τετάρτη θα πάω πάλι στην γιατρό και θα κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια.

Έχω δυο ερωτήσεις:

α)Οι ενέσεις θέλουν επανάληψη μετά από καιρό ή κάνουμε τις δυο και τέλος?

β)Παίρνω μισό χάπι ανά 4 ώρες,αλλά και πάλι έχω 6-7 συσπάσεις την ημέρα και η γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,δεν γίνεται να μην έχω καθόλου.Εσείς έχετε συσπάσεις με το χάπι?Αν ναι πόσες περίπου?

Να σας πώ οτι την 24η εβδομάδα,μπήκα σε κλινική για μια εβδομάδα με συσπάσεις ανά 20 λεπτά,αλλά το προλάβαμε..Η όλη ιστορία με τις συσπάσεις είναι από τον 5ο μήνα και ελπίζω να τα καταφέρω να φτάσω έστω στην 32η..

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

 

πραγματικα σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι.. το αγχος κανει κακο στις συσπασεις γι αυτο χαμογελασε και ασε τη φυση να αποφασισει.. αφου παιρνεις τα χαπια θα κρατηθεις λιγο ακομα πιστευω!!! ολοψυχα να τα καταφερεισ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι εύχομαι να πάνε όλα καλά και να γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου...

 

Αχ κορίτσια με καθησυχάσατε.... γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι διάφορα για τον γιατρό....

Τώρα που παίρνετε το χάπι νιώθετε συσπάσεις???

Προσπαθώ να τις μετράω αλλά ξεχνιέμαι αφήστε που πολλές φορές μπερδεύομαι και με το μωρό που μεγάλωσε πολύ και σφίγγεται η κοιλιά εκεί που κάθεται....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που παίρνετε το χάπι νιώθετε συσπάσεις???

Προσπαθώ να τις μετράω αλλά ξεχνιέμαι αφήστε που πολλές φορές μπερδεύομαι και με το μωρό που μεγάλωσε πολύ και σφίγγεται η κοιλιά εκεί που κάθεται....

 

Σοφακι υπομονη 3 εβδ σου μεινανε!

Κι εγω απο νωρις ειχα συσπασεις. Παιρνω μισο ανα εξαωρο και εχω δει μεγαλη διαφορα αλλα ακομα εχω καποιες μεσα στην μερα.Δεν ξερω αν με μεγαλυτερη δοση εξαλειφονται τελειως η παντα νιωθεις μερικες.Αφου ομως δεν ειναι πολλες και τακτικες δεν ανησυχω.

valentinat με εκφραζεις απολυτα! ακριβως ετσι!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!βάλτε και εμένα στο κλάμπ συσπάσεις-yutopar..μόνο που εγώ έχω και μικρό τράχηλο και παλεύω με ακινησία να περάσω τουλάχιστον τις 32 εβδομάδες.Την άλλη Τετάρτη θα πάω πάλι στην γιατρό και θα κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια.

Έχω δυο ερωτήσεις:

α)Οι ενέσεις θέλουν επανάληψη μετά από καιρό ή κάνουμε τις δυο και τέλος?

β)Παίρνω μισό χάπι ανά 4 ώρες,αλλά και πάλι έχω 6-7 συσπάσεις την ημέρα και η γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,δεν γίνεται να μην έχω καθόλου.Εσείς έχετε συσπάσεις με το χάπι?Αν ναι πόσες περίπου?

Να σας πώ οτι την 24η εβδομάδα,μπήκα σε κλινική για μια εβδομάδα με συσπάσεις ανά 20 λεπτά,αλλά το προλάβαμε..Η όλη ιστορία με τις συσπάσεις είναι από τον 5ο μήνα και ελπίζω να τα καταφέρω να φτάσω έστω στην 32η..

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Neraidoula αν μπορώ να σε καθησυχάσω για τις συσπάσεις, να σου πω ότι εγώ έπαιρνα ένα ολοκληρο χάπι ανά 4ωρο και πάλι είχα συσπάσεις, απλά ήταν πιο αραιές. έτσι κατόρθωσα να φτάσω απο τις 27 + 5 στις 36+2 εβδ. και γέννησα όχι λόγω των συσπάσεων αλλά το μωρό δεν έπαιρνε άλλο βάρος. Όσο για τις ενεσεις, ναι θα τις ξανακάνεις αν δεν έχεις γεννήσει μέχρι τότε (εγώ τις ξανάκανα σε διαστημα 5 εβδομάδων).

Να πάνε όλα καλά!

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

ποτε γινονται αυτες οι ενεσεις ξερεις? σου τις κανουν αν κατι παει στραβα εκεινη την ωρα στο νοσοκομειο πριν γεννησεις ή πρεπει να γινουν προληπτικα?? εγω εχω συσπασεις αλλα ο τραχηλος μου ηταν 3εκ. την περασμενη Πεμπτη που πηγα στο γιατρο. δεν ξερω τιποτα γι αυτες τις ενεσεισ!!! :confused:

Εγω τις εκανα προληπτικα οταν ειδαμε την πρωτη φορα οτι μικρυνε ο τραχηλος(πρι κανα μηνα) και μου τις εκανε για να μην εχουμε προβλημα σε περιπτωση που εχουμε πρωορο τοκετο.Μονο οταν υπαρχει λογος γινονται!!!!Την ωρα που θα εισαι στο νοσοκομειο νομιζω δεν γινονται γιατι θελουν και καποια ωρα για να δρασουνΕμενα ο τραχηλος μου ηταν 33 και πηγε 28 και για αυτο τις εκανα και τωρα ειναι 23.Ποσο μηνων εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Μπουμπουνίτσα μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Κι εγώ εδώ και μέρες τις περισσότερες κλωτσιές τις αισθάνομαι κάτω από τον αφαλό, υπέθετε ότι έχει γυρίσει γιατί είμαι στην 28η εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να έχει εμπεδωθεί κιόλας ε?

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που πήρε τα yutopar για λίγο καιρό??

Ο γιατρός μου είπε να τα πάρω για μία εβδομάδα και να μιλήσουμε μετά. Αν χρειαστεί να τα κόψουμε πρέπει να γίνει σιγά σιγά μου είπε...

Πάντως με έχει εκνευρίσει γιατί μου τα έδωσε από το τηλ χωρίς καν να μου πει να περάσω να με δει... κι εγώ η χαζή από το φόβο που με είχε πιάσει τα πήρα κατευθείαν χωρίς να πολύσκεφτώ. Και τώρα μου λέει να τον πάρω τηλ σε μια βδομάδα μήπως τα κόψουμε... Δηλαδή να μην πάω να με δει? Το πιο σωστό δεν είναι να μου κάνει καρδιοτοκογράφημα??

Γενικα οποια διαγνωση γινεται απο το τηλεφωνο ειναι τεραστιο λαθος!!!!!!!!!:evil::evil:Φυσικα και να πας να σε δει και ν ακανεις και καρδιοτοκογραφημα!!! Εγω παιρνω yutopar απο το φεβρουαριο περιπου,9 μαιου μπαινω στο μηνα μου και στις 10 μου ειπε ο γιατρος να τα κοψω αρα δεν ισχυει προφανως οτι πρεπει να κοπουν σιγα-σιγα και ποσο μαλλον για σενα που τα παιρνεις μονο μια εβδομαδα!!!!!!!!!!Δεν νομιζω να εχει εμπεδωθει γιατι ειναι πααααααααααααααρα πολυ νωρις και δεν πρεπει να γινει κατι τετοιο απο τωρα.Εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα ειναι με το κεφαλι κατω αλλα δεν θελουμε ακομα να εμπεδωθει ποσο μαλλον σε σενα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!βάλτε και εμένα στο κλάμπ συσπάσεις-yutopar..μόνο που εγώ έχω και μικρό τράχηλο και παλεύω με ακινησία να περάσω τουλάχιστον τις 32 εβδομάδες.Την άλλη Τετάρτη θα πάω πάλι στην γιατρό και θα κάνω και τις ενέσεις για τα πνευμόνια.

Έχω δυο ερωτήσεις:

α)Οι ενέσεις θέλουν επανάληψη μετά από καιρό ή κάνουμε τις δυο και τέλος?

β)Παίρνω μισό χάπι ανά 4 ώρες,αλλά και πάλι έχω 6-7 συσπάσεις την ημέρα και η γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ,δεν γίνεται να μην έχω καθόλου.Εσείς έχετε συσπάσεις με το χάπι?Αν ναι πόσες περίπου?

Να σας πώ οτι την 24η εβδομάδα,μπήκα σε κλινική για μια εβδομάδα με συσπάσεις ανά 20 λεπτά,αλλά το προλάβαμε..Η όλη ιστορία με τις συσπάσεις είναι από τον 5ο μήνα και ελπίζω να τα καταφέρω να φτάσω έστω στην 32η..

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Λοιπον...εγω εχω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα:shock::shock:Σχετικα με τις ενεσεις που ρωτας οχι απο οτι ξερω δεν επαναλαμβανονται εγω εκανα μια την ημερα για 4 ημερες.Αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα οπως λες με τον τραχηλο γιατι δεν σου αυξανει προληπτικα τη δοση του yutopar?Εγω παιρνω 1 ανα 2ωρο.Εχω ακομα συσπασεις βεβαια αλλα δεν τις εχω μετρησει λιγες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις εκανα προληπτικα οταν ειδαμε την πρωτη φορα οτι μικρυνε ο τραχηλος(πρι κανα μηνα) και μου τις εκανε για να μην εχουμε προβλημα σε περιπτωση που εχουμε πρωορο τοκετο.Μονο οταν υπαρχει λογος γινονται!!!!Την ωρα που θα εισαι στο νοσοκομειο νομιζω δεν γινονται γιατι θελουν και καποια ωρα για να δρασουνΕμενα ο τραχηλος μου ηταν 33 και πηγε 28 και για αυτο τις εκανα και τωρα ειναι 23.Ποσο μηνων εισαι?

 

ειμαι στην 34η εβδομαδα και την προηγουμενη ηταν γυρω στα 3 εκ. ο τραχηλος μου. παιρνω και γιουτοπαρ περιπου 5-6 μισα την μερα αλλα δεν σταματανε οι συσπασεις παντα.. προς το παρον παντως δεν μου ειπε τιποτα ο γιατρος για ενεσεις.. τι να πω

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 34η εβδομαδα και την προηγουμενη ηταν γυρω στα 3 εκ. ο τραχηλος μου. παιρνω και γιουτοπαρ περιπου 5-6 μισα την μερα αλλα δεν σταματανε οι συσπασεις παντα.. προς το παρον παντως δεν μου ειπε τιποτα ο γιατρος για ενεσεις.. τι να πω

Μαζι ειμαστε στις εβδομαδες!!!Πιστευω οτι δεν σου εχει πει κατι για τις ενεσεις γιατι ο τραχηλος σου ειναι παααααρα πολυ καλος.Εμενα οταν ηταν 28 μου ειχε πει οτι τοσο πρεπει να ειναι κανονικα στην 37η η 38η εβδομαδα δεν θυμαμαι καλα οποτε εσυ εισαι μια χαρα.Μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευτυχώς δεν γέννησα ακόμη!

Βέβαια είμαστε στο ανά πάσα στιγμή γιατί ο τραχηλος μειώθηκε από 3,7 που ήταν στις 12/4 σε 2,0 , οι συστάσεις συνεχίζουν , το μωρό έχει εμπεδωθεί, σήμερα ειχα λίγο ροζ και εχω ανοίξει λίγο. :?

 

Συνεχίζουμε την ξαπλα και τα prepar και ελπίζουμε να βγάλουμε την εβδομάδα.

 

Όταν εγώ λέω ότι αυτό το μωρό έχει προσωπικότητα δεν με ακούει κανείς ...:rolleyes:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι με το καλο και μ'ενα γερο μωρακι.Μακαρι να βγαλεις την εβδομαδα αλλα πιστευω οτι μεσα στις επομενες 2 ημερες θα γεννησειςαν εχει κανει τις ενεσεις και εχει καλο βαρος το παιδι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Ο γιατρος σου τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οποια διαγνωση γινεται απο το τηλεφωνο ειναι τεραστιο λαθος!!!!!!!!!:evil::evil:Φυσικα και να πας να σε δει και ν ακανεις και καρδιοτοκογραφημα!!! Εγω παιρνω yutopar απο το φεβρουαριο περιπου,9 μαιου μπαινω στο μηνα μου και στις 10 μου ειπε ο γιατρος να τα κοψω αρα δεν ισχυει προφανως οτι πρεπει να κοπουν σιγα-σιγα και ποσο μαλλον για σενα που τα παιρνεις μονο μια εβδομαδα!!!!!!!!!!Δεν νομιζω να εχει εμπεδωθει γιατι ειναι πααααααααααααααρα πολυ νωρις και δεν πρεπει να γινει κατι τετοιο απο τωρα.Εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα ειναι με το κεφαλι κατω αλλα δεν θελουμε ακομα να εμπεδωθει ποσο μαλλον σε σενα!!!!!

 

Ο προηγ. γιατρός με φώναζε στο ιατρειο για ψηλαφιση και υπερηχο. Έκανα κ ενα καρδιοτοκογραφημα. Όλα αρνητικά.

 

Ο καινούριος γιατρός μου έδωσε 1/4 prepar και κανόνισε καρδιοτοκογραφημα.

Το πρώτο 20λεπτό δεν είχα τίποτα. Κάποια στιγμή ενω τσεκαρει ο γιατρός το χαρτί και μου λέει τίποτα, παθαίνω μια σύσπαση. Το επόμενο μισάωρο 2-3 ακόμη.

 

 

Το καρδιοτοκογραφημα δεν έχει πάντα αποτελέσματα γιατί τίποτα δεν σου εξασφαλίζει ότι θα έχεις συσπάσεις το συγκεκριμένο μισάωρο.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οποια διαγνωση γινεται απο το τηλεφωνο ειναι τεραστιο λαθος!!!!!!!!!:evil::evil:Φυσικα και να πας να σε δει και ν ακανεις και καρδιοτοκογραφημα!!! Εγω παιρνω yutopar απο το φεβρουαριο περιπου,9 μαιου μπαινω στο μηνα μου και στις 10 μου ειπε ο γιατρος να τα κοψω αρα δεν ισχυει προφανως οτι πρεπει να κοπουν σιγα-σιγα και ποσο μαλλον για σενα που τα παιρνεις μονο μια εβδομαδα!!!!!!!!!!Δεν νομιζω να εχει εμπεδωθει γιατι ειναι πααααααααααααααρα πολυ νωρις και δεν πρεπει να γινει κατι τετοιο απο τωρα.Εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα ειναι με το κεφαλι κατω αλλα δεν θελουμε ακομα να εμπεδωθει ποσο μαλλον σε σενα!!!!!

 

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν... διάγνωση από το τηλ????

Την επόμενη εβδομάδα θα πάω να με δει...

Μου είπαν πως μπορεί εκείνη τη στιγμή που θα μου κάνει καρδιοτοκογράφημα να μην κάνω συσπάσεις οπότε δεν είναι και τόσο έγκυρο...

Δεν ξέρω τι να πω.....

Ξέρετε μέχρι πόσες συσπάσεις την ημέρα είναι φυσιολογικό?

Είμαι στον 7ο μήνα, 28η εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...