Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδίες με τα Yutopar!!!


Recommended Posts

Γέννησα στις 38+6 λόγω διαβήτη κύησης και έπαιρνα 3 χάπια την μέρα από την 29η βδομάδα λόγω πρόωρων συσπάσεων (ως την 37η).Μου έκαναν και εμένα πολλές ταχυκαρδίες αλλά όχι πάντα. Ο ενδοκρινολόγος μου είχε πει να αυξήσω λίγο το αλάτι γιατί λόγω χαμηλής πίεσης ένιωθα έτσι και η αλήθεια είναι πως βοήθησε κάπως. Μου είχανε δώσει και κάτι καρδιολογικά χαπάκια τα ισόπτιν για τις ταχυκαρδίες αλλά δεν με έπιαναν πάντα..Όταν πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου όταν αυτά δεν θα τα θυμάσαι καν:) Και στο λέω εγώ που είχα ένα δύσκολο τρίτο τρίμηνο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω πηρα στην αμνιοκεντηση για 5 μερες και τα χα δει ολα.τωρα εδω και ενα μηνα παιρνω καθε μερα πρωι βραδυ απο μισο,λογω επιχειλιου πλακουντα (φοβομαστε τις συσπασεις) και μπορω να πω οτι το χω συνηθισει.βεβαια πλακα εχει οταν το πρωινό το συνδυαζω με τον καφε μου, οποτε εκει να δεις πατατρακ!Το διασκεδαζω ομως.οταν εισαι τοσο καιρο στο κρεβατι κάνεις ό,τι να ναι προκειμενου να περασει η ωρα...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν 9 μερες ενα κουκλάκι, στις 36 εβδομαδες κυησης....Τα γιουτοπαρ τα επαιρνα τουλάχιστον 3 μηνες.... 3 χαπακια την ημέρα.... αυτη τη στιγμή που σου γρραφω κραταω τον αγγελο μου αγκαλιά.... περα απο τρεμουλο που το αντιμετωπισα ξαπλωνοντας, όλα τ αλλα καλά.....

 

δεν ξερεις ποση δυναμη μου δινεις τωρα... ευχαριστω! σου ευχομαι τα καλυτερα..:P

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα τα yutopar 2 την ημερα λογω συσπασεων μητρας παρολο που παιρνω και μαγνησιο 2 αναβραζον την ημερα. δεν με πειραζει να υποστω τα παντα αρκει το παιδακι μου να ειναι καλα.. ξερετε αν τα yutopar εχουν παρενεργειες στα μικρα μας???? υπαρχει καμια που τα επαιρνε για μεγαλο διαστημα και γεννησε??? ας μας πει αν ολα ειναι καλα με το παιδακι ....:confused::confused:

 

Εμένα ο γιόκας μου παρουσίασε ταχυπαλμία κι αυτός. Τον παρακολουθούσαμε και ο γιατρός είχε πει ότι θα κόβαμε τα χάπια στην 36η εβδομάδα και θα γεννούσα με πρόκληση 36+5 λόγω της ταχυπαλμίας του μωρου. Τελικά ο μπεμπούλης αποφάσισε να βγει μόνος του στις 36+2 και ήδη αφού είχα κόψει δυο μέρες τα γιοτοπαρ είχαν πέσει και οι παλμοί του στα φυσ/κα. Δεν υπήρξε και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ειμαστε πολλες τελικα στην ιδια κατασταση!!!! Εγω σημερα ειμαι 31 εβδ κ παιρνω yutopar απο την 22η εβδ (απο τοτε ειμαι κ ξαπλα)...Ακομη μου προκαλουν ταχυκαρδια! Παιρνω μισο ανα 4ωρο. Σες σχεση με την 1η εβδ που ξεκινησα να τα παιρνω τωρα ειμαι πολυ καλυτερα.Συνηθισα μαλλον.Και στο 1ο μου παιδακι επαιρνα κ χαπι κ ενδοφλεβια στην κλινικη.Ειναι χαζο συναισθημα αυτη η ταχυκαρδια αλλα καλα που υπαρχουν κ αυτα κ κρατιουνται τα μωρα στις κοιλιτσες μας παραπανω.Προσευχη κ υπομονη!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια ειμαστε πολλες τελικα στην ιδια κατασταση!!!! Εγω σημερα ειμαι 31 εβδ κ παιρνω yutopar απο την 22η εβδ (απο τοτε ειμαι κ ξαπλα)...Ακομη μου προκαλουν ταχυκαρδια! Παιρνω μισο ανα 4ωρο. Σες σχεση με την 1η εβδ που ξεκινησα να τα παιρνω τωρα ειμαι πολυ καλυτερα.Συνηθισα μαλλον.Και στο 1ο μου παιδακι επαιρνα κ χαπι κ ενδοφλεβια στην κλινικη.Ειναι χαζο συναισθημα αυτη η ταχυκαρδια αλλα καλα που υπαρχουν κ αυτα κ κρατιουνται τα μωρα στις κοιλιτσες μας παραπανω.Προσευχη κ υπομονη!!!

 

ελπιζω με το καλο το παιδακι σου.. με την πρωτη σου γεννα δεν υπηρξε κανενα προβλημα ετσι? ουτε με το μωρακι και την καρδουλα του που την επιβαρυνουμε με ταχυκαρδια!!! σορρυ αν ρωταω χαζα αλλα ανησυχω!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απολυτως προβλημα με την κορη μου.Χαιρει ακρας υγειας παρα τις 32 εβδ που γεννηθηκε.Μην ανησυχεις το εμβρυο δεν επηρεαζεται! Ολα να σου πανε καλα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό αλλα τωρα ξεκίνησα να γράφω.Είμαι και εγω ομοιοπαθούσα στο θέμα συσπάσεων!Είμαι στην 29-30 εβδομάδα και εδω και ενα μήνα είμαι σε γιοτοπαρ 1/2 ανα 4ωρο ενω πήρα και ενδοφλέβιο γιοτοπαρ στις αρχες για μερικές ώρες στην κλινική.Την τελευταία εβδομάδα γίνονται πιο συχνές και η γιατρος μου έδωσε και υπόθετα ρευμασιντ αλλα δεν τα μπορω μου δημιουργουν ζαλη και νιώθω χαλια ακόμη και ώρες αφου το πάρω!Είχε και κάποια αλλη κοπέλα παρόμοια περίπτωση?Φοβάμαι πως με τοσα φάρμακα θα βλάψω το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera...sygnwmh gia ta greekenglish de ta paw katholoy alla de vrhkw na allaksw th glwssa se ayto to pc(einai kainoyrgio).egw eimai 25ebd kai twra teleytaia petrwnei para poly h koilia moy kai eidika apo th deksia pleyra,to eipa sth giatro mou kai mou edwse ta yotopar miso prwi-meshmeri-vradi,apo xtes poy ta pairnw shmera eixa dyspnoia kai h kardoula moy anevhke 5xtypous pio panw de me enoxlse toso oso h duspnia pou pistevw prwta to katalave to mwraki mou kai meta egw .ekei pou hmoun ksaplwmenh (giati mou eipe h giatros na ksekourazw polu)kai enw eixa parei 20l prin to xapi arxise to mwraki mas na klwtsaei na xtypaei kai tromaksa anarwtiomoun ti exei kai amesws meta me epiase h duspnia,opote katalava ti synebaine de pairne arketo oksygono..anoiksa portes parathura trellathika kai telika meta apo ligo hremhsa.

ta petrwmata de exoun stamathsei ok kserw einai nwris alla pote mporw na to pw ayto???

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τα φώτα σας: Σήμερα ο γιατρός μου με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο και μου είπε ότι όλα είναι ΟΚ. Δεν έχω συσπάσεις ακόμα, αλλά επειδή θα γεννήσω την 1η Φεβρουαρίου με καισαρική για να μην έχω κανένα απρόοπτο νωρίτερα, μου είπε να ξεκινήσω τα Yutopar, ένα ανά 6ωρο. Με τόσα βέβαια που έχω διαβάσει, ότι φέρνει ταχυκαρδίες, τρέμουλο, αίσθημα τρόμου κτλ, έχω τρομοκρατηθεί και δεν θέλω να το πάρω. Είπα στο γιατρό να μου δώσει κάτι ανάλογο χωρίς τέτοιες παρενέργειες αλλά ήταν δυστυχώς, ακάθεκτος. Πραγματικά φοβάμαι να το πάρω..

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας: Σήμερα ο γιατρός μου με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο και μου είπε ότι όλα είναι ΟΚ. Δεν έχω συσπάσεις ακόμα, αλλά επειδή θα γεννήσω την 1η Φεβρουαρίου με καισαρική για να μην έχω κανένα απρόοπτο νωρίτερα, μου είπε να ξεκινήσω τα Yutopar, ένα ανά 6ωρο. Με τόσα βέβαια που έχω διαβάσει, ότι φέρνει ταχυκαρδίες, τρέμουλο, αίσθημα τρόμου κτλ, έχω τρομοκρατηθεί και δεν θέλω να το πάρω. Είπα στο γιατρό να μου δώσει κάτι ανάλογο χωρίς τέτοιες παρενέργειες αλλά ήταν δυστυχώς, ακάθεκτος. Πραγματικά φοβάμαι να το πάρω..

 

Γιατί να σου ξεκινήσει χάπια ενώ δεν έχεις συσπάσεις?Θα γεννήσεις λόγω κάποιου προβλήματος και δεν πρέπει να γεννήσεις πρόωρα?Πάντως να μην ανησυχείς,δεν κάνουν σε όλους παρενέργειες!Και έπειτα τι είναι μία βδομάδα?Ούτε θα το καταλάβεις!Εδώ εμείς τα παίρναμε μήνες ολόκληρους!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε μην το σκεφτεσαι!ειναι σωτήρια χαπάκια.ο,τι και να νιώσεις (που μπορει να μην αισθανθεις και τιποτα τρομερο) συνηθιζεται αρκει να μην το σκεφτεσαι.αλλωστε μόνο μια εβδομάδα ειναι!αληθεια,μην κανεις καμια κουταμαρα και παρακουσεις το γιατρο.καμια μας δεν επαθε τιποτα!μπορει να ειναι λιγο ενοχλητικο αλλα διασκέδασέ το!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο περίεργο να πάρεις yotopar στην 36η εβδομάδα. Εγω που τα έπαιρνα από τον 6 σχεδόν μήνα, όταν μπήκα στο μήνα μου μου τα έκοψε. Σιγουρα ο γιατρός σου θα έχει καποιο λόγο, αλλά πλεον έχεις μπει στην τελική ευθεία, οπότε οι μέρες θα περάσουν γρήγορα. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να σου προκαλέσουν καποια περενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω βρε κορίτσια και σας ευχαριστώ για την εμψύχωση!! Θα τα ξεκινήσω από το απόγευμα και ελπίζω να μην με πειράξουν. Ονειράκι, απ'ότι μου είπε ο γιατρός για να αποτρέψουμε το ενδεχόμενο να γεννήσω νωρίτερα μιας και ο μπεμπάκος μου είναι λιγάκι ελαφρύτερος απ'όσο θα έπρεπε, και καλό θα ήταν να μείνει ακόμα κάμποσες μέρες στην κοιλίτσα μου.

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ελπίζω βρε κορίτσια και σας ευχαριστώ για την εμψύχωση!! Θα τα ξεκινήσω από το απόγευμα και ελπίζω να μην με πειράξουν. Ονειράκι, απ'ότι μου είπε ο γιατρός για να αποτρέψουμε το ενδεχόμενο να γεννήσω νωρίτερα μιας και ο μπεμπάκος μου είναι λιγάκι ελαφρύτερος απ'όσο θα έπρεπε, και καλό θα ήταν να μείνει ακόμα κάμποσες μέρες στην κοιλίτσα μου.

 

Ναι κατάλαβα..Όντως είναι περιέργο όμως εφόσον δεν έχεις καν συσπάσεις. Εγώ έκανα πρόωρες συσπάσεις γέννας (χτυπούσα 100άρια στα νστ) από τον 7ο μήνα και κάθε φορά που πήγαινα για νστ έτρωγα και ενέσεις κορτιζόνης σε περίπτωση που γεννούσα τόσο νωρίς. Μόλις έκοψα τα χάπια σταμάτησαν εντελώς και οι συσπάσεις!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά όπως τα περίμενα. Έχω μια ελαφριά ταχυκαρδία και ένα ελάχιστο τρέμουλο στα χέρια, σαν να κρυώνω λίγο. Όλα καλά δηλ ευτυχώς. Πάλι καλά όμως που είναι για μια βδομάδα μόνο

nM5sp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια να σας ρωτησω κατι αν ξερετε....παιρνω καθε 4 ωρες μισο yutopar αλλα σημερα τα ξημερωματα στις 6:30 μαλλον μπερδευτηκα και πηρα 2.Δεν θυμαμαι.Το ενα το πηρα μαλλον στις 6:30(οπως επρεπε) και το αλλο 10 λεπτα αργοτερα.Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε αν θα πρεπει να ανησυχω για το μωρο.Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγω επαιρνα σε ολο τον 8ο. Και ημουν ξαπλα!Επαιρνα μισο καθε 6 ωρες.. Ειχα ταχυκαρδιες αλλα οχι παντα, και ενα τρεμουλο ελαφρυ...Προσπαθουσα να μηνν αγχωνομαι...

Εκαναν δουλεια ομως γιατι θα γεννουσα τον μπομπιρα μου στην 34η...

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν θα πρεπει να ανησυχω σε περιπτωση που πηρα και τα δυο ενω δεν επρεπε!Ταχυκαρδιες και τρεμουλο εχω κι εγω, οχι παντα αλλα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω αν θα πρεπει να ανησυχω σε περιπτωση που πηρα και τα δυο ενω δεν επρεπε!Ταχυκαρδιες και τρεμουλο εχω κι εγω, οχι παντα αλλα εχω.

 

Μα γιατί δεν διαβάζεις τις οδηγίες τι λένε σε περίπτωση υπερδοσολογίας?Λογικά πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά σίγουρα δεν είμαστε γιατροί εδώ για να σου πούμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι μπορω να διαβασω τις οδηγιες απλα ρωτησα μηπως εχει τυχει και σε καμια αλλη!!!!!!!Αλλα ενταξει δεν χρειαζεται μιλησα με το γιατρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς είναι. Κι εγώ έπαιρνα κάθε 3 ώρες. Φοβερές ταχυκαρδίες και νομίζω και κούραση. Τελικά εκανα και περιδεση. Ομως οπως τα περιγράφεις είναι!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, δεν σας προτεινε ο γιατρός και τα isoptin για την ταχυπαλμια ?

Εγω ειμαι τώρα στην 28η εβδομαδα κ παιρνω 1/2 yutopar ανα 4ωρο απο τον 5ο μηνα.... λογω ανεπαρκειας τραχήλου κ συνεχιζω παρόλο που εκανα περιδεση στην 24.... 3 φορες μου ετυχε τρεμουλο και ταχυκαρδια κοντα στους 120 παλμους και πηρα τα isoptin και ηρεμησα.... ρωτηστε και τον γιατρό σας...:wink:

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...