Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασχημα παιδικα χρονια δημιουργουν προβληματα .....


georgiamami

Recommended Posts

και παλι γραφω σβηνω

αφηστε το

η αισθηση οτι εχω αποτυχει με τα παιδια μου στην εναρξη της δικης τους ζωης με πνιγει

ευχομαι μονο να γινει καλα το παιδι μου (δεν μπορω να επεκταθω παραπανω σε αυτο το θεμα )αλλα αυτο ειναι που με θλιβει απιστευτα

πως θα μπορεσω να καταφερω να εχει το παιδι μου αυτοελεγχο και αυτοπεποιθηση με τοσα προβληματα που εχει ως" θεμελια "

το σημαντικοτερο ολων ειναι η αυτοπεποιθηση ,να κανεις τα παιδια σου κυριαρχα του εαυτου τους με την καλη εννοια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 536
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω, ως μητερα, ειχα την τακτικη να μη προσποιουμαι (να μη φορω μασκα) και να εκφραζω παντα τα αληθινα μου συναισθηματα σε καθε περιπτωση.

Αν με ρωτησετε τωρα, βλεποντας πλεον τα παιδια μου που ενηλικιωθηκαν, αν επραξα σωστα, θα σας πω με σιγουρια: ΟΧΙ.

georgiamami, μεγάλο θέμα ανοίγεις...

 

φεγγαράκι, σου εύχομαι υγεία και δύναμη. Θα το δεις, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

Πως εισαι feggaraki???

 

Όταν υπάρχει ανάγκη να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτα.

Θ. Ρούζβελτ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

Πως εισαι feggaraki???

 

Όταν υπάρχει ανάγκη να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτα.

Θ. Ρούζβελτ

δεν ειμαι ακομη και πολυ καλα , μαλλον καθολου καλα

 

εξυπνο ,πολυ εξυπνο

πολλες φορες μου γραφετε εκφρασεις που με βοηθανε να σκεφτω

δηλαδη ακομη και το λαθος ειναι καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα

και εχω τοσες τυψεις για τα λαθη μου

τελικα τι θεωρειται λαθος ?μεγαλη συζητηση

ισως οι ανθρωποι σαν και μας ολα τα βλεπουν λαθος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι ακομη και πολυ καλα , μαλλον καθολου καλα

 

εξυπνο ,πολυ εξυπνο

πολλες φορες μου γραφετε εκφρασεις που με βοηθανε να σκεφτω

δηλαδη ακομη και το λαθος ειναι καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα

και εχω τοσες τυψεις για τα λαθη μου

τελικα τι θεωρειται λαθος ?μεγαλη συζητηση

ισως οι ανθρωποι σαν και μας ολα τα βλεπουν λαθος

 

Καλη μου, δεν ειμαι σε θεση ποιο βημα ειναι σωστο και ποιο λαθος ουτε για τις δικες μου επιλογες. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ποσο μαλιστα στη δικη σου που μονο εσυ γνωριζεις οσο πρεπει.

 

Το μηνυμα δεν απευθυνοταν προσωπικα σε σενα αλλα γενικοτερα σε ολους μας που εχοντας επιγνωση των συνεπειων, δυσκολευομαστε και αναβαλλουμε συνεχως τη ληψη ΜΙΑΣ αποφασης. Με αποτελεσμα να μενουμε στασιμοι!!!

 

Και καθε παρομοιο μηνυμα σκοπο εχει να μας προβληματισει και να δουμε το καθε προβλημα μας και απο αλλη οπτικη θεση.....γιατι ...ισως....καπου ... κι εμεις ...... να κανουμε λαθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ακομη και πολυ καλα , μαλλον καθολου καλα

 

εξυπνο ,πολυ εξυπνο

πολλες φορες μου γραφετε εκφρασεις που με βοηθανε να σκεφτω

δηλαδη ακομη και το λαθος ειναι καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα

και εχω τοσες τυψεις για τα λαθη μου

τελικα τι θεωρειται λαθος ?μεγαλη συζητηση

ισως οι ανθρωποι σαν και μας ολα τα βλεπουν λαθος

 

Ψιτ... άσε καμιά ενοχή για κανέναν άλλο...

Δε φταις για όλα εσύ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου, δεν ειμαι σε θεση ποιο βημα ειναι σωστο και ποιο λαθος ουτε για τις δικες μου επιλογες. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Ποσο μαλιστα στη δικη σου που μονο εσυ γνωριζεις οσο πρεπει.

 

Το μηνυμα δεν απευθυνοταν προσωπικα σε σενα αλλα γενικοτερα σε ολους μας που εχοντας επιγνωση των συνεπειων, δυσκολευομαστε και αναβαλλουμε συνεχως τη ληψη ΜΙΑΣ αποφασης. Με αποτελεσμα να μενουμε στασιμοι!!!

 

Και καθε παρομοιο μηνυμα σκοπο εχει να μας προβληματισει και να δουμε το καθε προβλημα μας και απο αλλη οπτικη θεση.....γιατι ...ισως....καπου ... κι εμεις ...... να κανουμε λαθος!!!!

εγω το σχολιασα με την καλη εννοια

παντως καποιες φορες καθυστερουμε να παρουμε αποφασεις και αλλες δειλιαζουμε ,αλλα τελικα τις παιρνουμε ,δεν νομιζω να μενουμε στασιμοι

 

το κακο ειναι οτι βλεπουμε πιο πολλα λαθη απο αυτα που κανουμε στην πραγματικοτητα (εγω τουλαχιστον) ,αυτο ισως να οφειλεται στο οτι προσπαθω να μην κανω τα λαθη που εχουν κανει οι αλλοι και εχουν επηρεασει αρνητικα τη ζωη μου ,και ετσι υπερπροσπαθω να ειμαι σωστη για να μην επηρεασω και εγω την ζωη των παιδιων μου και των ανθρωπων που εκτιμω αρνητικα

ετσι ενοχοποιω τον εαυτο μου με το παραμικρο

τα μεγαλα λαθη βεβαια τα δεχομαι πολυ βαρια ,ψυχικα εννοω

 

 

Ψιτ... άσε καμιά ενοχή για κανέναν άλλο...

Δε φταις για όλα εσύ!

παραπομπη στο παραπανω κειμενο:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τα μεγαλα λαθη βεβαια τα δεχομαι πολυ βαρια ,ψυχικα εννοω

 

Οσοι εχουν περασει ......καταστασεις....... στα παιδικα χρονια, ειναι περισσοτερο ευαισθητοι και ευερεθιστοι σε σχεση με αλλους που ειχαν ξενοιαστη παιδικοτητα. Φυσικο ειναι λοιπον το καθετι οχι μονο να σε αγγιζει αλλα να σε ...τρυπαει και να σε θρυματιζει. Ανασυγκροτησου και θα τα πας μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

feggaraki σου εύχομαι να πάρεις τα πάνω σου γιατι τα καλύτερα έρχονται.........απλά πρέπει να βρείς τη δύναμη που έχεις κρύψει καλά μέσα σου

 

όντως georgiamami κάποι ήμαστε περισσότερο ευαίσθητοι ΑΛΛΑ ξέρουμε μέσα μας τον τρόπο (ΑΓΑΠΗ)

 

εγω δεν έχω τολμήσει ακόμα να γράψω τη δική μου ιστορία.

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω το σχολιασα με την καλη εννοια

παντως καποιες φορες καθυστερουμε να παρουμε αποφασεις και αλλες δειλιαζουμε ,αλλα τελικα τις παιρνουμε ,δεν νομιζω να μενουμε στασιμοι

 

το κακο ειναι οτι βλεπουμε πιο πολλα λαθη απο αυτα που κανουμε στην πραγματικοτητα (εγω τουλαχιστον) ,αυτο ισως να οφειλεται στο οτι προσπαθω να μην κανω τα λαθη που εχουν κανει οι αλλοι και εχουν επηρεασει αρνητικα τη ζωη μου ,και ετσι υπερπροσπαθω να ειμαι σωστη για να μην επηρεασω και εγω την ζωη των παιδιων μου και των ανθρωπων που εκτιμω αρνητικα

ετσι ενοχοποιω τον εαυτο μου με το παραμικρο

τα μεγαλα λαθη βεβαια τα δεχομαι πολυ βαρια ,ψυχικα εννοω

 

 

παραπομπη στο παραπανω κειμενο:lol::lol::lol:

 

Χαλαρώνουμε... και "απολαμβάνουμε". ;)

 

ΥΠΕΡ-Προσπαθώντας να αποφύγουμε κάτι, για κάποιο λόγο... μας ρίχνει ακριβώς στα ίδια λάθη. Απλά από άλλο δρόμο. Είναι σα να τρέχουμε σε αγώνα δρόμου κοιτώντας πίσω. Μόνο στο στόχο μας δε θα φτάσουμε.

 

Μη χάνεις δυνάμεις σε υπερ-προσπάθεια. Άκου την καρδιά σου. Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο και ΟΧΙ... δεν είναι όλες οι ευθύνες δικές σου. Το πρόσθετο βάρος των παραπανίσιων ευθυνών δρα ανασταλτικά στη ζωή μας.

 

Το κεφάλι ψηλά... ανάσα ... και καλή καρδιά! :D

 

 

@μπουρμπουλιθρα

Καλώς ήρθες... :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

feggaraki σου εύχομαι να πάρεις τα πάνω σου γιατι τα καλύτερα έρχονται.........απλά πρέπει να βρείς τη δύναμη που έχεις κρύψει καλά μέσα σου

 

Η

ευχαριστω πολυ

εαν αισθανθεις ποτε την αναγκη να πεις τα δικα σου εδω ειμαστε;)

 

". ;)

 

ΥΠΕΡ-Προσπαθώντας να αποφύγουμε κάτι, για κάποιο λόγο... μας ρίχνει ακριβώς στα ίδια λάθη. Απλά από άλλο δρόμο. Είναι σα να τρέχουμε σε αγώνα δρόμου κοιτώντας πίσω. Μόνο στο στόχο μας δε θα φτάσουμε.

 

για αλλη μια φορα εχεις δικιο

αν οχι παντα στα ιδια λαθη ,αρκετες φορες ομως ναι

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν έχω τολμήσει ακόμα να γράψω τη δική μου ιστορία.

 

Δεν ξερω αν ειναι θεμα τολμης να το κανεις αλλα σιγουρα αν νιωσεις την εσωτερικη αναγκη να το κανεις, αν νιωσεις ετοιμη, να ξερεις οτι εμεις θα ειμαστε εδω να σε ακουσουμε (διαβασουμε).

 

Μιλω συχνα με ανθρωπους που ενω υπαρχει στη ζωη τους καποιο προβλημα, αναβαλλουν συνεχως την αντιμετωπιση του γιατι δεν νιωθουν ετοιμοι να το κοιταξουν καταματα και να το αντιμετωπισουν.

Θεωρω πως η ολη διαδικασια ακολουθει μια σειρα που ξεκιναει να "μας τριβελιζει" το μυαλο, γινεται καποια διεργασια με το "ειναι" μας, σιγα σιγα τολμουμε να παραδεχτουμε την υπαρξη του προβληματος, προσπαθουμε να δουμε τα λαθη, τις αιτιες που το δημιουργησαν, και αφου ριξουμε τελειως τις μασκες και φτασουμε στον πατο, τοτε αρχιζει η αναταση με την κατα μετωπο αντιμετωπιση της ριζας του προβληματος στο βαθμο που εξαρταται απο εμας. Καποιοι καταφερνουν να βαλουν τα πραγματα στη θεση τους και συνεχιζουν τη ζωη τους πιο ηρεμοι και πιο "καθαροι". Καποιοι ακομη παλευουν. Και καποιοι αλλοι ακομη το αναβαλλουν.

Link to comment
Share on other sites

..........................................

Πηγα σε ψυχολογο για να τα βρω με τον εαυτο μου και να αποενοχοποιηθω απο τις τυψεις οτι τους παρατησα.Επισης με βοηθησε να καταλαβω τη συμπεριφορα της μανας μου.

Φυσικα ακομα παλευω με ανασφαλειες και φοβιες αλλα εγινα δυνατη και ειπα οτι ολο αυτο θα το γυρισω υπερ μου.

θελει κοπο και πονο να τα βρεις με το παρελθον σου και να μην εχεις απωθημενα

 

 

Με αφορμη μια κουβεντα που καναμε με την Alcyon, παραθετω τμημα του μηνυματος της ol_ko απο τις πρωτες αναρτησεις του θεματος μας. Νομιζω οτι εδω ειναι ολο το νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πριν καιρό, και τριβελίζει από τότε το μυαλό μου, τα "είδη" δεσμών...

Με λίγα λόγια... πώς η οικογένεια και η φροντίδα και η αγάπη που παίρνει ένα παιδί από αυτήν, επηρεάζει τον τρόπο που συνάπτει δεσμούς με τον κοινωνικό του περίγυρο (φιλικούς, ερωτικούς και γενικά πώς συμπεριφέρεται στους άλλους γύρω του). Και είχα μείνει εντυπωσιασμένη πάνω από τις σελίδες αυτές... γιατί συνειδητοποίησα πόσο "δέσμιοι" είμαστε στο παρεθλόν μας. Πόσο αληθινές ήταν οι γραμμές εκείνες, που δεν έκαναν τίποτα άλλο από απλή περιγραφή.

 

Και ο τρόπος που συνάπτουμε δεσμούς με τον περίγυρό μας, σαφώς καθορίζει σε κάποιο βαθμό και τις επιλογές μας, άρα τη ζωή μας, άρα το παρόν και το μέλλον μας.

 

Πόσο πολύ έχει "ποτίσει" τη ζωή μας...! Μοιάζει να έχει γίνει ένα ... με την αναπνοή μας!

 

Και αναρωτιέμαι... να αλλάζει άραγε αυτό; Και δε ρωτάω για "ευχολόγια". Αν πραγματικά μπορεί να αλλάξει. Αν ναι... κάτω από ποιες προϋποθέσεις... άραγε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αφορμη μια κουβεντα που καναμε με την Alcyon, παραθετω τμημα του μηνυματος της ol_ko απο τις πρωτες αναρτησεις του θεματος μας. Νομιζω οτι εδω ειναι ολο το νοημα.

εχω κανει χρονια ψυχοθεραπεια ,τωρα προσπαθω να καταλαβω ποσο τελικα με βοηθησε

η ψυχιατρος παντα θεωρουσε οτι το προβλημα μου ηταν οι γονεις μου ,αλλα κυριως οτι η μητερα μου ειναι αυτη που δεν προσπαθησε ,οτι αυτη οφειλε να δημιουργησει καλη ατμοσφαιρα στο σπιτι

 

πιστευει οτι η γυναικα ειναι αυτη που κραταει το σπιτι ,οτι αυτη εχει τη δυναμη να φτιαχνει και να "χαλαει" το σπιτι,οτι οι αντρες απλα ακολουθουν,οτι οι αντρες ειναι πολυ ανωριμοι απο την φυση τους και επιφανειακοι ,οποτε καλο ειναι να μην περιμενουμε πολλα απο αυτους

 

και τοτε αλλα και τωρα αυτα που ελεγε μου φαινονται καπως ,εσεις τι λετε?

 

Διάβαζα πριν καιρό, και τριβελίζει από τότε το μυαλό μου, τα "είδη" δεσμών...

Με λίγα λόγια... πώς η οικογένεια και η φροντίδα και η αγάπη που παίρνει ένα παιδί από αυτήν, επηρεάζει τον τρόπο που συνάπτει δεσμούς με τον κοινωνικό του περίγυρο (φιλικούς, ερωτικούς και γενικά πώς συμπεριφέρεται στους άλλους γύρω του)

το μονο σιγουρο

για αυτο εχω πολυ αγχος ,για μενα ειναι καθοριστικο το τι εισπραττουν τα παιδια μου τωρα απο ολη την κατασταση

το πως συμπεριφερομαι εγω ,το πως συμπεριφερεται και συμπεριφερθηκε ο πρωην μου ,ολα εχουν βαθιες ριζες στο παρελθον και στον τροπο που μεγαλωσαμε

μπορεις να εισαι πιο αναλυτικη σε παρακαλω ?

ποια ειναι τα ειδη δεσμων?

 

 

Και αναρωτιέμαι... να αλλάζει άραγε αυτό; Και δε ρωτάω για "ευχολόγια". Αν πραγματικά μπορεί να αλλάξει. Αν ναι... κάτω από ποιες προϋποθέσεις... άραγε.
αυτο ψαχνουμε και αυτο θελουμε ,εμεις τουλαχιστον
Link to comment
Share on other sites

....

πιστευει οτι η γυναικα ειναι αυτη που κραταει το σπιτι ,οτι αυτη εχει τη δυναμη να φτιαχνει και να "χαλαει" το σπιτι,οτι οι αντρες απλα ακολουθουν,οτι οι αντρες ειναι πολυ ανωριμοι απο την φυση τους και επιφανειακοι ,οποτε καλο ειναι να μην περιμενουμε πολλα απο αυτους ....

 

Μα αν είναι έτσι τα πράγματα τότε δεν έχει νόημα η επιλογή συζήγου. Όποιον και να πάρουμε το ίδιο θα είναι. Και όλες οι αποτυχίες του σπιτιού θα βαραίνουν εμάς, αφού εμείς είμαστε ή δεν είμαστε ικανές να κρατήσουμε σπίτι αλλά και σύζυγο.

 

Να πω πόσο διαφωνώ ή φαίνεται; :?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι έτσι τα πράγματα τότε δεν έχει νόημα η επιλογή συζήγου. Όποιον και να πάρουμε το ίδιο θα είναι. Και όλες οι αποτυχίες του σπιτιού θα βαραίνουν εμάς, αφού εμείς είμαστε ή δεν είμαστε ικανές να κρατήσουμε σπίτι αλλά και σύζυγο.

 

Να πω πόσο διαφωνώ ή φαίνεται; :?

 

ακριβως

δεν ειναι καλο να γενικευουμε ,και εαν μας διαβαζουν καποιοι αντρες -πατερες θα τους κακοφανει

δεν ειναι ολιοι οι αντρες ιδιοι

 

συχνα λενε οτι ο αντρας ειναι το πρωτο παιδι μιας γυναικας :shock::shock::shock:,οταν το διαπιστωνεις αυτο πρεπει να χωριζεις

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει χρονια ψυχοθεραπεια ,τωρα προσπαθω να καταλαβω ποσο τελικα με βοηθησε

η ψυχιατρος παντα θεωρουσε οτι το προβλημα μου ηταν οι γονεις μου ,αλλα κυριως οτι η μητερα μου ειναι αυτη που δεν προσπαθησε ,οτι αυτη οφειλε να δημιουργησει καλη ατμοσφαιρα στο σπιτι

 

πιστευει οτι η γυναικα ειναι αυτη που κραταει το σπιτι ,οτι αυτη εχει τη δυναμη να φτιαχνει και να "χαλαει" το σπιτι,οτι οι αντρες απλα ακολουθουν,οτι οι αντρες ειναι πολυ ανωριμοι απο την φυση τους και επιφανειακοι ,οποτε καλο ειναι να μην περιμενουμε πολλα απο αυτους

 

και τοτε αλλα και τωρα αυτα που ελεγε μου φαινονται καπως ,εσεις τι λετε?

 

Ενοειται πως διαφωνω ριζικα. Πως ειναι να δεχτω οτι ολα ειναι στο χερι της γυναικας???? Και αρνουμαι να απενοχοποιησω τους αντρες.

Ομολογω πως ειναι στο χερι του καθε ανθρωπου να βρει τον τροπο να διαχειριστει αυτα τα θεματα ειτε ξεκινουν απο τον ιδιο ειτε απο τον/την συντροφο του και να προχωρησουν σε μια κοινη ζωη με καλη προοπτικη.

Ομως σε καμια περιπτωση δε θα χρεωθω αρνητικα βιωματα του συζυγου μου, απαλλασσοντας τον απο την ευθυνη και την εργασια που πρεπει να κανει ο ιδιος με τον εαυτο του και τα προβληματα του που τελικα εξωτερικευονται και καταληγουν σε μενα και το περιβαλλον του γενικοτερα.

Δεχομαι οτι η γυναικα απο τη φυση της εχει πολυμορφο τροπο σκεψης και συνεπως καταληγει ευκολοτερα στην ανευρεση λυσεων, διεξοδων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται πως διαφωνω ριζικα. Πως ειναι να δεχτω οτι ολα ειναι στο χερι της γυναικας???? Και αρνουμαι να απενοχοποιησω τους αντρες.

Ομολογω πως ειναι στο χερι του καθε ανθρωπου να βρει τον τροπο να διαχειριστει αυτα τα θεματα ειτε ξεκινουν απο τον ιδιο ειτε απο τον/την συντροφο του και να προχωρησουν σε μια κοινη ζωη με καλη προοπτικη.

Ομως σε καμια περιπτωση δε θα χρεωθω αρνητικα βιωματα του συζυγου μου, απαλλασσοντας τον απο την ευθυνη και την εργασια που πρεπει να κανει ο ιδιος με τον εαυτο του και τα προβληματα του που τελικα εξωτερικευονται και καταληγουν σε μενα και το περιβαλλον του γενικοτερα.

Δεχομαι οτι η γυναικα απο τη φυση της εχει πολυμορφο τροπο σκεψης και συνεπως καταληγει ευκολοτερα στην ανευρεση λυσεων, διεξοδων κλπ

το θεμα ειναι οταν ο συζυγος δεν εχει ασχημα βιωματα

 

οταν ολα στη ζωη τα βλεπει ως παιχνιδι

 

γιατι καποιοι που ειχαν κατα τα αλλα φυσιολογικη ζωη κανουν πραγματα που προκαλουν πονο χωρις να το αντιλαμβανονται

δεν θελω να το γενικευσω ,αλλα μηπως γιατι δεν ξερουν τι ειναι η στεναχωρια και ο πονος ?

μπορει να ειναι πολυ απλοικος ο τροπος που σκεφτομαι αλλα σιγουρα καποια ερμηνεια θα εχει

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οταν ο συζυγος δεν εχει ασχημα βιωματα

 

οταν ολα στη ζωη τα βλεπει ως παιχνιδι

 

γιατι καποιοι που ειχαν κατα τα αλλα φυσιολογικη ζωη κανουν πραγματα που προκαλουν πονο χωρις να το αντιλαμβανονται

δεν θελω να το γενικευσω ,αλλα μηπως γιατι δεν ξερουν τι ειναι η στεναχωρια και ο πονος ?

μπορει να ειναι πολυ απλοικος ο τροπος που σκεφτομαι αλλα σιγουρα καποια ερμηνεια θα εχει

 

Αν ο συζυγος ΔΕΝ εχει ασχημα βιωματα που σημαινει οτι μεγαλωσε σε ενα υγιες περιβαλλον με αγαπη και ευχαριστες στιγμες, σημαινει οτι εχει αποθεματα να δωσει και στην συντροφο του ωστε να απαλυνει τις παιδικες πληγες της.

Ουτοπια????

Link to comment
Share on other sites

Αν ο συζυγος ΔΕΝ εχει ασχημα βιωματα που σημαινει οτι μεγαλωσε σε ενα υγιες περιβαλλον με αγαπη και ευχαριστες στιγμες, σημαινει οτι εχει αποθεματα να δωσει και στην συντροφο του ωστε να απαλυνει τις παιδικες πληγες της.

Ουτοπια????

το εκανε (και τον ευχαριστω για αυτο) μεχρι που εμεινα εγκυος

 

 

γενικα το προηγουμενο μηνυμα μου ειναι τελειως αστοχο οσο αναφορα το δευτερο σκελος του

Link to comment
Share on other sites

το εκανε (και τον ευχαριστω για αυτο) μεχρι που εμεινα εγκυος

 

:confused::confused::confused::confused:

 

Τρομαξε απο την εγκυμοσυνη?????? Και πηρε αλλη ...ροτα????

 

(Σχολιο που δεν περιμενει απαντηση!!!)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα...εχω διαβασει αρκετα ποστ σας...δεν εχω καταλαβει ακριβως το προβλημα,σορυ δεν τα διαβασα απο την αρχη ολα....θελω μονο να πω οτι συμφωνω με πολλα,κ απο καποια που εχετε γραψει προσπαθω να βρω κ γω,να ξεκινησω να μπω σε ενα τροπο σκεψης που ισως με βοηθησει κ μενα να καταλαβω τον εαυτο μου κ τον ανθρωπο που ειμαι παντρεμενη....απο την αλλη λεω κ στον εαυτο μου,μηπως προσπαθω πολυ να καταλαβω,κατανοησω πραγματα που με στεναχωρουν,ενω θα επρεπε για να ειμαι εγω πιο ηρεμη να γινω πιο γαιδουρα κ να τα περναω ολα,η τα περισσοτερα στο ντουκου?...οχι οτι διορθωνεις τπτ ετσι,αλλα δε ζεις πιο απλα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πρόβλημα σαν τις "μαγικές εικόνες". (Αλήθεια το θυμάστε αυτό το παιχνιδάκι; )

 

Το αναγνωρίζεις όταν το έχεις βιώσει. Αλλιώς φαίνεται παράξενο. Σα να κοιτάς κάτι που δεν υπάρχει.

 

Τη σωματική κακοποίηση όλοι την αναγνωρίζουν γιατί αφήνει σημάδια στο σώμα. Ενώ η συναισθηματική διακρίνεται πιο δύσκολα, αλλά υπάρχει, και αφήνει γερά σημάδια μέσα μας.

 

Αν δεν έχεις "καταλάβει πιο είναι το πρόβλημα"... μάλλον είσαι τυχερή.. γιατί θα πέρασες σχετικά όμορφα παιδικά χρόνια! :D

 

Το ενδιαφέρον σου προκύπτει από κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή έτσι γενικά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...