Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

Με λίγα λόγια:

Όσες ασφαλισμένες στο ΙΚΑ έχουν γεννήσει από 3/4/2008 και μετά, δικαιούνται επιστροφή του 50% των εισφορών της Κύριας Σύνταξης για 12 μήνες μετά την επιστροφή τους στην εργασία (λήξη από της επιδότησης λοχείας).

 

Διαβάστε το σχετικό link:

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_15_2010.pdf

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑ.

Η ΕΓΓΥΚΛΙΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τι ωραια που τα πηρες.μπραβο και εγω θα παω αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζονται.

μπορεις να μας πεις τα χρηματα για να χαρουμε λιγο...:-P

εγω πηρα και το εξαμηνο.παιζει ρολο τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Gavraki καλησπέρα.

Θα πάω αύριο για την αίτηση. Από περιέργεια, μήπως μπορείς να μου πεις πόσο καιρό μετά την αίτηση, πήρες εσύ τα χρήματα;

Ευχαριστώ!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ.

ΣΕ ΑΛΛΑ ΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ

ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΜΙΚΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις τα χρηματα για να χαρουμε λιγο...:-P

εγω πηρα και το εξαμηνο.παιζει ρολο τελικα;

 

Αν ο εργοδότης με την καταβολή της μισθοδοσίας σου δίνει και κάποιο χαρτί που γράφει τι σου έχει καταθέσει, δες από εκεί το ποσό της κύριας Σύνταξης. Θα σου επιστραφεί το 50% της δικής σου εισφοράς, για όσο διάστημα εργάστηκες (αφού πήρες το 6μηνο τότε θα είναι για περίπου 6 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι???

Εγω τωρα εκανα τα χαρτια μου για να παρω το εξαμηνο απο τον Ο.Α.Ε.Δ

Δικαιουμαι και γω αυτο με την επιστροφη που λετε?Και αν ναι ποτε και τι πρεπει να κανω???

Ευχαριστω

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο εργοδότης με την καταβολή της μισθοδοσίας σου δίνει και κάποιο χαρτί που γράφει τι σου έχει καταθέσει, δες από εκεί το ποσό της κύριας Σύνταξης. Θα σου επιστραφεί το 50% της δικής σου εισφοράς, για όσο διάστημα εργάστηκες (αφού πήρες το 6μηνο τότε θα είναι για περίπου 6 μήνες)

EINAI O MIKTOS MISTHOS SOY EPI 3.34%

TO POSO POY BGAINEI EPI TOYS MHNES POY DOYLEPSES.

Link to comment
Share on other sites

EINAI O MIKTOS MISTHOS SOY EPI 3.34%

TO POSO POY BGAINEI EPI TOYS MHNES POY DOYLEPSES.

 

kalhspera tha hthela thn bohtheia soy an einai eykolo egv genna gyrv stis 8-4-2010 meta th loxeia tha pav gia doyleia mono vs ton oktvbrio egv dikaioyme ayths tis eisforas???

se eyxaristv poly gia thn apanthsh soy.

Link to comment
Share on other sites

:(:(

kalhspera tha hthela thn bohtheia soy an einai eykolo egv genna gyrv stis 8-4-2010 meta th loxeia tha pav gia doyleia mono vs ton oktvbrio egv dikaioyme ayths tis eisforas???

se eyxaristv poly gia thn apanthsh soy.

 

xexasa epishs na sas grapsv oti hmoyna me annarvtikh enamish mhna prin to epidoma kyoforias kai h afentikina den me plrvne para kolloyse mono ta enshma... kai eipe meta th genna otan ennoeitai oti tha gyrisv 40 meres meta tha moy kolaei mono ta enshma kai oxi plhrvmh vs ton oktvbrio poy ha prepei na stamathsv.... asta na pane...

:( kai den mporv na klanv kai tipota giati otan eixa anagh thn doyleia moy thn edvse bleepis eimai egyos sto trito tvra ki ayto thn xalase...:(:(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω κατι,δουλευα 2 χρονια μεχρι το νοεμβριο του 07,μετα εμεινα εγκυος και σταματησα γενησα 5/9/08.δικαιουμαι να παρω τα χρηματα?απο τοτε δεν εργαστηκα ειχα βγει στο ταμειο,αν μπορει και ξερει καποια ας μου πει,σας ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω κατι,δουλευα 2 χρονια μεχρι το νοεμβριο του 07,μετα εμεινα εγκυος και σταματησα γενησα 5/9/08.δικαιουμαι να παρω τα χρηματα?απο τοτε δεν εργαστηκα ειχα βγει στο ταμειο,αν μπορει και ξερει καποια ας μου πει,σας ευχαριστω:)

 

Όχι - δεν δικαιούσαι

Link to comment
Share on other sites

:(:(

 

xexasa epishs na sas grapsv oti hmoyna me annarvtikh enamish mhna prin to epidoma kyoforias kai h afentikina den me plrvne para kolloyse mono ta enshma... kai eipe meta th genna otan ennoeitai oti tha gyrisv 40 meres meta tha moy kolaei mono ta enshma kai oxi plhrvmh vs ton oktvbrio poy ha prepei na stamathsv.... asta na pane...

:( kai den mporv na klanv kai tipota giati otan eixa anagh thn doyleia moy thn edvse bleepis eimai egyos sto trito tvra ki ayto thn xalase...:(:(

 

Με το καλό να γεννήσεις.

Από τη στιγμή που θα γυρίσεις στην εργασία σου (περίπου 12 μήνες μετά τη γέννα), ο εργοδότης πρέπει να σου καταβάλει τον μισθό με τη μειωμένη παρακράτηση.

Θεωρητικά το ξέρουν αλλά για να είσαι σίγουρη πήγαινέ τους ένα αντίγραφό από την εγκύκλιο του ΙΚΑ.

Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις…. Ελπίζω να τα βρείτε μεταξύ σας και να μη σε «ρίξουν».

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι???

Εγω τωρα εκανα τα χαρτια μου για να παρω το εξαμηνο απο τον Ο.Α.Ε.Δ

Δικαιουμαι και γω αυτο με την επιστροφη που λετε?Και αν ναι ποτε και τι πρεπει να κανω???

Ευχαριστω

 

Όχι δεν δικαιούσαι – όταν γυρίσεις στην εργασία σου να τσεκάρεις με τον εργοδότη ότι σου παρακρατούν τις σωστές εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΣΟ!!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ!!!

 

 

 

πότε γεννησες ? αξιζει να κανω και αιτηση ή δεν με πιανει εμενα ??? εγω γεννησα 12/6/2007 δεν υπηρχε εξαμμηνο τοτε και πήρα 1 μηνα την κανονικη μου αδεια και 2 μηνες ανευ αποδοχων

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το ξαναδιαβαζω μαλλον οχι ..

για πειτε μου αν καταλαβα σωστα...

οσες εχουν γεννησει μετα τις 3/ 4/08

και δεν πάρουν το 6μηνο δικαιουντε 50 % μειωση στις εισφορες του Ικα σωστα ??? αλλιως τι γινετε ???? γιατι εγω ξερω οτι για να πάρεις το 6 μηνο πρεπει να πάρεις την κανονικη σου αδεια , μετα το μειωμενο σε μήνες και μετα να ξεκινησει το 6 μηνο

 

τα λέω σωστα ????

 

ευχαριστω

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα επιστρεψεις στην εργασία σου και έως την ημερομηνία που αντιστοιχεί σε ένα χρόνο από την ημερομηνία λήξεως της άδειας λοχείας....

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα επιστρεψεις στην εργασία σου και έως την ημερομηνία που αντιστοιχεί σε ένα χρόνο από την ημερομηνία λήξεως της άδειας λοχείας....

 

οκ το καταλαβα εγω που γεννησα το 2007 δικαιουμε ? αυτο ρωταω :)

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ναι. Από την ημερομηνία που γύρισες στη δουλειά (με την προυπόθεση ότι είναι μετά την 03.04.2008) και έως τον Ιούλιο του 2008 (τότε λήγει η άδεια λοχείας σου;)

 

κατσε καλε γιατι εχει αδειασει το μυαλλο μου ..... πως μου λες ναι αφου

 

γεννησα 12/6/2007 και επεστρεψα τον δεκεμβριο του 2007 ???

 

 

 

μαλλον για το 2008 ισχυει οχι το 2007

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

μερσααααααααααααααα απαντησε μου γιατι αν δικαιουμε λεφτα θα την στησω απο σημερα εξω απο το Ικα χαχαχαχαχαχαχαχ

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...