Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγαλωνοντας δυο αγορια


georgiamami

Recommended Posts

δηλαδη αννα οσο μεγαλωνουν θα μεγαλωνει και η ζηλεια?καηκαμε.σημερα που μιλησα με την παιδιατρο μου ειπε οτι ο μεγαλος με εχει πολυ αναγκη και θα πρεπει να κοιμαμαι στο παιδικο μαζι του.τωρα κοιμομαστε και οι 4 στην κρεββατοκαμαρα και μολις ξυπνησει ο μικρος μεσα στη νυχτα για να θηλασει ξυπναει και τσιριζει...

οταν ο βασιλιας χανει το θρονο του.........!!!!!!

ετσι νοιωθουν τα μικρα μας οταν ερχονται τα δευτερα!!!!

να σου πω την αληθεια ο μεγαλος ζηλεψε τον δευτερο μονο για λιγο .....και αν θυμαμαι καλα στην ηλικια των δικων σου!!!αλλα αγαπαγε τοσο πολυ τα μωρα που σιγα σιγα και με βοηθεια καταφεραμε να το ξεπερασουμε σε γενικες γραμμες.......γιατι μην νομιζεις καπου καπου ακομα και τωρα εχουμε μικρες ζηλιες!!!παντα φροντιζα οταν οι αλλοι πεφταν στο μωρο εγω να προσεχω τον μεγαλο και απαιτουσα απο την οικογενεια πρωτα να δινουν σημασια στο μεγαλο και μετα στο μικρο!!!και μετα τον εβαλα στη διαδικασια του μεγαλου και προστατευτικου αδερφου...με βοηθαγε στο μπανιο στο φαγητο και η αληθεια ειναι οτι ο δευτερος βοηθησε να βαλω τον μεγαλο να πανε στο δωματιο τους για υπνο....τα εβαλα μαζι και του ζητησα να προσεχει αυτος τον μικρο αδερφο του....

οταν ηρθε ο τριτος ειχαν τρελλαθει απο την χαρα τους και οι δυο.....μου ελεγαν:μαμα ξερουμε οτι τωρα πρεπει να δινεις περισσοτερη σημασια στο μωρο και δεν μας πειραζει!!!!καποιες φορες τωρα βεβαια τους σπαει τα νευρα γιατι θελει να χωνεται συνεχεια στα ποδια τους και τους χαλαει τα παιχνιδια!!!!!!και μια αναμνηση :ειχα τον μεγαλο 2 χρονων και προσπαθουσα να κοιμισω το μωρο [καλοκαιρι στο εξοχικο]και ο μπαμπας του τουλεει :κανε επιτελους ησυχια δεν θελω να ακουω τπτ αλλο παρα μονο τα τζιτζικια και μετα απο λιγο ακουει τον μικρο:τζτζτζτζτζτζτζτζ!!!!!!:):):):):)θα μπορουσα να μιλαω για ωρες.......σορυ για την πολυλογια!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

bouboukakia καλωσορισες. Πολύτεκνη μανουλα? Μπραβο κουκλα μου. Πες μας πως τα καταφερνεις για να παρουν κουραγιο καποιες που ζοριζονται?

Ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή:).

Δεν είμαι και από τα καλύτερα πρότυπα, απλώς έχω φιλοσοφήσει κάποιες καταστάσεις και προσπαθούμε να απλοποιήσουμε τη ζωή μας όσο μπορούμε. Επίσης, έχω πολλή βοήθεια από το σύζυγο. Χαίρομαι πολύ με τις ζουζουνιές και με τους ανεπανάληπτους διαλόγους τους.

Προσωπικά, δυσκολεύομαι ακόμη με τα άγρια παιχνίδια που παίζουν και στα οποία συμμετέχει και ο σύζυγος:rolleyes:

Θα πούμε κι άλλα:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή:).

Δεν είμαι και από τα καλύτερα πρότυπα, απλώς έχω φιλοσοφήσει κάποιες καταστάσεις και προσπαθούμε να απλοποιήσουμε τη ζωή μας όσο μπορούμε. Επίσης, έχω πολλή βοήθεια από το σύζυγο. Χαίρομαι πολύ με τις ζουζουνιές και με τους ανεπανάληπτους διαλόγους τους.

Προσωπικά, δυσκολεύομαι ακόμη με τα άγρια παιχνίδια που παίζουν και στα οποία συμμετέχει και ο σύζυγος:rolleyes:

Θα πούμε κι άλλα:)

το ιδιο και εγω!!!!μερικες φορες μαλιστα δεν ξερω ποιο ειναι το παιδι και ο ποιος ο μεγαλος!!!!:D:D:D:D

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ 3;;; να σου ζήσουν!!! το βλέπω κι εμένα να μου ρχετε, αφού θέλω και τρίτο. πολύ το μελετάω και δε βλέπω ν αλλάζει χρώμα η μπουγάδα! μπλε βαμμένη φανατικά!!!

 

.

σωπα καλε!!!!!το τριτο αν το θες σου ευχομαι να εναι κοριτσι!!!:):):):)στο φορουμ διαβασα οτι αν κανεις...........:oops::oops::oops:πριν τις γονιμες εχεις πιο πολλες πιθανοτητες για κοριτσι !!!!!!!αλλα και αν δεν βγει η κορη θα εχεις τρεις υπεροχους γιους που θα τους καμαρωνεις οποτε κανε εσυ το τριτο και οτι κληρωθει:):):)!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλες μου καλες πραγματικα ευχαριστω θερμα για το καλωσορισμα...οντως πολλα απο αυτα που με συμβουλευετε προσπαθω να τα κανω αν και δεν μιλαει ακομη ο μεγαλος οποτε εχουμε ενα θεμα με την επικοινωνια.την μια το φιλαει και την αλλη το χτυπαει.παντως αννουλα κι εγω τον μεγαλο τον πηγα στους 3 μηνες στο δωματιο του και δεν ξυπνησε ποτε βραδυ.......μεχρι που γεννηθηκε ο μικρος και ειχε το θρασος να κοιμαται μαζι με την μαμα και τον μπαμπα .....οποτε καθε βραδυ τσιριζε και μας ξυπνουσε ολους.αναγκαστικα τον πηρα μεσα δεν το ηθελα.τωρα που θα ξεπεταχτει και ο μικρος ο οποιος ειναι πολυ ησυχος

(κι εμας απο τον μπαμπα το πηρε!!!!)θα πανε σουμπιντι στο δωματιο τους...

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο μένα, πριν μήνω εγκυος στο πρώτο ελεγα οσα παιδιά και να μου φέρει ο θεος να ειναι κορίτσια τρελενόμουν, χα χα ο πρώτος μου γιος ειναι 3,5 ετών και ο μπεμπινος μου ειναι 7 μηνών και δεν εχω προβλημα αν ο θεος μου δώσει αλλο να ειναι και αυτο αγοράκι τελικα καταλαβα οτι δεν παιζει ρόλο το φύλο του παιδιου ολοι μου λενε τωρα θα πας για κόρη και τους λέω δεν με απασχολεί δεν θα παραγγειλω παιδί οτι θελει ο θεος. Ο μεγαλος μου ερχεται και μου λεει μαμα σ΄αγαπαω με λεει μωρό του, μια μέρα ήμασταν στον παιδοτοπο και του μάθενα τα χρώματα οποτε υπήρχαν το πρασινο το κοκκινο και το μαυρο και του λεω θα μου πεις τι χρωματα βλέπεις λεει ναι μαμα πράσινο, κόκκινο και βώμα (βρώμα) εννοούσε το μάυρο. Μπορω να μηλάω ώρες για αυτα ειμαι μαζί τους συνεχεια δεν δουλευω αφου νιωθω οτι εχω δυο μαγνητάκια συνεχώς πανω μου, ειμαι φοβερα υπερπροστατευτική και πολύ εκδηλωτική πολλες φορες μου λεει δεν θελω αλλα φιλιά, δεν παιρνάει μερα που δεν θα τους πω σ΄αγαπώ. Παίζουμε συνεχεια δεν ξερει να παίζει μονος δεν ξερω αν αυτο το πολύ κοντα θα τους βγει σε καλο αλλα δεν θελω να χασω δευτερόλεπτο απο την ζωή μου με τα παιδιά μου.

Το μονο που θέλω ειναι να βγούν καλοι άνθρωποι τιποτα αλλο, και ειμαι σύγουρη οτι θα γίνω κακια πεθερά χα χα χα !!!!:-D

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ωραία που τα λέμε! χαίρομαι πολύ!!!

η αλήθεια είναι ότι θα θελα πάααααρα πολύ ένα κορίτσι!!!!!!!

όχι ότι αλλάζω φυσικά τους γιους μου με τίποτα!!!

οπότε μιλάω για το επόμενο που ίσως να ρθει.

ξέρω καλά ότι αν κάνω κι άλλο μωρό πάλι αυτό που θ ακούω στους υπερήχους και θα με "κλωτσάει" θα θέλω κι ας είναι ό,τι να ναι!!!

είναι ωραία τα αγοράκια!

 

λοιπόν θέτω κι άλλο ερώτημα.

τα αγοράκια σας είναι κολλημένα με τις μαμάδες τους;;;

νομίζω ότι μόνο εγώ είμαι η εξαίρεση! θέλει το μπαμπά του!!! πραγματικά από μωρό είναι έτσι. στο μπαμπά έχει τρελή αδυναμία οπότε αυτό που λένε τ αγόρια θέλουν περισσότερο τη μαμά στη δική μου περίπτωση δεν ισχύει με τίποτα!

μερικές φορές σκέφτομαι ότι αυτό οφείλεται στο ότι το πρώτο χρόνο της ζωής του ο μπαμπάς μας δεν ήταν μαζί μας ένεκα φανταρικού και περάσαμε πάρα πολύ δύσκολα μόνοι τα δυο μας οπότε μετά στους 13 μήνες που ήταν ο δημήτρης όταν ξαναγίναμε τρίο κόλλαγε πάνω στο πατέρα του.

μπορεί να φταίει το ότι κι εγώ δεν ήμουν καθόλου ήρεμη τη περίοδο εκείνη.

ή το ότι αργότερα και ως τώρα ο μπαμπάς δουλεύει αρκετά οπότε του λείπει

ή ακομα περισσότερο το ότι παίζουνε τέλεια μαζί όλα τα αγορίστικα παιχνίδια και μ έχει στην απέξω. ακόμα μου το χτυπάει ο μικρός που πέρυσι το καλοκαίρι δε καθόμουνα να παίζω τουβλάκια στο πάτωμα όπως ο μπαμπάς παρά άραζα στο καναπέ, εγώ και η τεράστια κοιλιά μου!(αύγουστο γέννησα)

 

για να δούμε τις "προτιμήσεις" του μικρού.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

άντε καλέ που θα γίνεις κακιά πεθερά!!!!! :P:p:p

καλωσήρθες!

 

εμείς έχουμε δύσκολα ωράρια, και οι 2 γονείς, ένεκα ιδιαίτερων μαθημάτων που φυσικά είναι όλα απόγευμα και σ/κ.

ένας απ τους 2 είναι πάντα σπίτι, τις περισσότερες φορές εγώ, αλλά δυστυχώς σχεδόν ποτέ μπαμπάς και μαμά μαζί! δουλεύουμε με βάρδιες.

 

λοιπόν πέρυσι ο δημήτρης πήγε πρώτη φορά σταθμό. κι ενώ μέχρι τα χριστούγεννα δε μιλούσε καθόλου μετά λύθηκε η γλώσσα του και το τι έλεγε δε περιγράφεται!

το καλοκαίρι μου λεγε "μαμά θα φύγω, θα πάω στη Μύκονο!"

"γιατί παιδί μου;;;"

"γιατί είμαι τρελό κορμί!"

2,5 χρονών παιδί!

τ ακουγε απ τις δασκάλες του σταθμού σε συνδιασμό με τις ειδήσεις του star!:lol:

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Κι εγώ έχω τρία αγοράκια, 6, 4μιση και 20 μηνών.

τα αγοράκια σας είναι κολλημένα με τις μαμάδες τους;;;

Κολλημένα δεν θα έλεγα, πιο πολύ παίζουν μεταξύ τους κι εγώ απλώς επιβλέπω. Τρελλαίνονται να παίζουν με τον μπαμπά τους (τον βλέπουν πολύ λίγες ώρες την εβδομάδα) ή να κάνουν "αγορίστικες" δουλειές μαζί του, ή να τους γαργαλάει, ή να παίζουν κρυφτό. Όταν παίζουν αυτοκινητάκια, ο άντρας μου συνερίζει σαν τετράχρονο, νομίζω ότι αυτό αρέσει στα παιδιά, οι μπαμπάδες είναι πιο χαλαροί στο παιχνίδι, εγώ είμαι με το ρολόι και έχω τον άχαρο ρόλο να υπενθυμίζω όλα τα βαρετά (ώρα για μπάνιο, ώρα για ύπνο, κλπ). Εγώ πιο πολύ τους διαβάζω ή τους λέω ιστορίες, ή φτιάχνουμε κάτι όταν κάθομαι μαζί τους να παίξω.

Δεν είχα αγόρια αδέλφια και μπορώ να πω ότι μου φαίνεται διασκεδαστικό που μεγαλώνω αγοράκια, όσα αυτοκινητάκια δεν είχα μικρή τα έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το ρολόι είναι κάτι που ζορίζει κι εμένα! οι μπαμπάδες ξανανοιώνουν με τ αγόρια, σα να γυρίζουν πίσω στα δικά τους παιδικά χρόνια και οι μαμάδες έχουν τον άχαρο ρόλο τήρησης των προγραμμάτων και της ρουτίνας μερικές φορές. είναι στιγμές που βαριέμαι κι εγώ τον εαυτό μου όταν τους διακόπτω για φαγητό/μπάνιο/κυρίως ύπνο. αισθάνομαι ενοχλητική.

με παραμύθια και dvd προσπαθώ να έρθω κοντά του και σε λίγο και στους 2 μου φαίνεται.

αυτό που διασκεδάζω είναι οι βόλτες στις κούνιες. εκει πραγματικά τον χαίρομαι.

α τον βάζω και κάνει και δουλειές!!!

βέβαια!!!

ό,τι μπορεί φυσικά. πχ να ξεστρώνει το κρεβάτι του και να βάζει τα ρούχα του και τα σεντόνια στο καλάθι με τ άπλυτα. να μαζεύει τα μπιμπερό του μωρού και τα δικά του απ τα δωμάτια, να μου φέρνει πράγματα πχ μωρομάντηλα κτλ

όοοοοχι δε θα με κατηγορήσουν εμένα οι νύφες μου ότι δεν είναι προκομμενα τ αγόρια μου!!!!:wink::wink::wink:

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα μιλαμε ετοιμα νοικοκυροπαιδα θα δωσουμε στις νυφες μας οχι σαν τους αντρες μας που τους λες μαζεψε παιδακι μου τα ποδια σου απο τη μεση να βαλω σκουπα τιιιιιιποτααα μαζεψε τα νερα απο το μπανιο τιιιιποτα........σηκωσε τα πιατα απο το τραπεζι προσεξτε οχι πλυντα...ττττιιιιιιιιποταα νευριαζουν κιολας οχι τιποτα αλλο.αννουλα μου αυτο ειναι που δεν βλεπει τον μπαμπα του ολη μερα.γιαυτο αντιδρα ετσι...για φυγε εσυ ολη μερα απο το σπιτι και θα δεις....

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

καλα μιλαμε ετοιμα νοικοκυροπαιδα θα δωσουμε στις νυφες μας οχι σαν τους αντρες μας που τους λες μαζεψε παιδακι μου τα ποδια σου απο τη μεση να βαλω σκουπα τιιιιιιποτααα μαζεψε τα νερα απο το μπανιο τιιιιποτα........σηκωσε τα πιατα απο το τραπεζι προσεξτε οχι πλυντα...ττττιιιιιιιιποταα νευριαζουν κιολας οχι τιποτα αλλο.αννουλα μου αυτο ειναι που δεν βλεπει τον μπαμπα του ολη μερα.γιαυτο αντιδρα ετσι...για φυγε εσυ ολη μερα απο το σπιτι και θα δεις....

 

 

:-P:-P:-P:-P

δωσμου κουράγιο!!!

γιατί έτσι όπως πάω στα αζήτητα του αεροδρομίου θα καταντήσω!!!!!!!

που θα πάει θα εκτιμήσουν την αξία μου!!!

α δε σου πα!

κι εμείς κατά το ήμισυ σαλονικείς!!! ο άντρας μου κι ο γιος μου δηλ.

εκεί παντρεύτηκα, γέννησα, ζήσαμε 3 χρόνια. ανεβαίνουμε συχνά.....

ωραία η θεσ.νικη! ίσως κάποτε ξαναγυρίσουμε μόνιμα! αλλά χωρίς παιδιά! όταν τα παντρέψουμε για να ξαναζήσουμε τα φοιτητικά μας!:wink:

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ευτυχως δουλειες κανει.......θα βαλει σκουπα,τα πιατα στο πλυντηριο η' στο ντουλαπι κ.α που ευτυχως με ξαλαφρωνουν λιγο........ετσι βλεπουν και οι μικροι και κανουν και αυτοι οτι μπορουν.......

γενικα δεν μπορω να πω οτι ειναι κολλημενα πανω μου......

ο μεγαλος μου πηγαινε σε ολους,ο μεσσαιος σαν μωρο ηθελε να ειναι κοντα μου αλλα μετα και αυτος πηγαινε παντου....με αυτον που τα εχω βρει σκουρα ειναι ο μικρος.....αυτος ειναι η ουριτσα μου!!!!ουτε στο μπανιο δεν μπορω να παω...ψαχνει να με βρει...το ιδιο συμβαινει και με τον μπαμπα του...σε αλλους δεν παει!!!!!

μερικες φορες νοιωθω πρωταρα!!!!λες και δεν εχω εμπειρια....με βγαζει off!!!!!!

οσο για παιχνιδια......παιζω με οτι θελετε .....με αυτοκινητακια γκορμιτι τρανς φορμεξ και τωρα τελευταια γινομαι και μπεν τεν!!!!!χιχχιχιχιχι!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο μια μαμα 3 αγοριων!

ειναι 9.5 ,3.5 και 2 χρονων.απο παιχνιδια- αγαπες -λουλουδια- απασχολησεις ολα καλα.

με το ξυλο τι κανουμε?γιατι πεφτει μεταξυ τους αφθονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

icon4.gifΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣicon4.gif1Μη με παραχαϊδεύεις. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν πρέπει να μου δίνεις πάντα ό,τι σου ζητώ. Σε δοκιμάζω μονάχα για να δω.2Μη διστάζεις να είσαι σταθερή μαζί μου. Το προτιμώ. Με κάνεις να νιώθω περισσότερη σιγουριά.3Μη με κάνεις να νιώθω μικρότερος από ό,τι είμαι. Αυτό με σπρώχνει να κάνω καμιά φορά τον "σπουδαίο".4Μη μου κάνεις παρατηρήσεις μπροστά στον κόσμο, αν μπορείς. Θα προσέξω περισσότερο αυτά που θα μου πεις, αν μου μιλήσεις ήρεμα κάποια στιγμή που θα είμαστε μόνοι.5Μη μου δημιουργείς το αίσθημα πως τα λάθη μου είναι αμαρτήματα. Μπερδεύονται έτσι μέσα μου όλες οι αξίες που έχω μάθει να αναγνωρίζω.6Μην αναστατώνεσαι όταν σου λέω πως "δε σε χωνεύω". Δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά στη δύναμη που έχεις να μου εναντιώνεσαι.7Μη με προστατεύεις πάντα από τις συνέπειες. Χρειάζεται καμιά φορά να πάθω για να μάθω.8Μη δίνεις μεγάλη σημασία στις μικροαδιαθεσίες μου. Καμιά φορά δημιουργούνται για να κερδίσω την προσοχή που ζητούσα.9Μη μου κάνεις συνεχώς παρατηρήσεις γιατί τότε θα χρειαστεί να προστατέψω τον εαυτό μου, παριστάνοντας τον κουφό.10Μη μου δίνεις επιπόλαιες υποσχέσεις. Νιώθω πολύ περιφρονημένος όταν δεν τις κρατάς.11Μην υπερτιμάς την τιμιότητά μου. Συχνά οι απειλές σου με σπρώχνουν στην ψευτιά.12Μην πέφτεις σε αντιφάσεις. Με μπερδεύεις έτσι αφάνταστα και με κάνεις να χάνω την πίστη μου σε σένα.13Μη με αγνοείς όταν σου κάνω ερωτήσεις. Αν κάνεις κάτι τέτοιο, θα ανακαλύψεις πως θ' αρχίσω να παίρνω τις πληροφορίες μου από άλλες πηγές.14Μην προσπαθείς να με κάνεις να πιστέψω πως είσαι τέλεια ή αλάνθαστη. Είναι σοκ για μένα όταν ανακαλύπτω πως δεν είσαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.15Μην διανοηθείς πως θα πέσει η υπόληψή σου, αν μου ζητήσεις "συγνώμη". Μια τίμια αναγνώριση ενός λάθους σου, μου δημιουργεί πολύ θερμά αισθήματα απέναντί σου.16Μην ξεχνάς πως μου αρέσει να πειραματίζομαι. Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ζήσω. Σε παρακαλώ, παραδέξου το.17Μην ξεχνάς πόσο γρήγορα μεγαλώνω. Θα πρέπει να σου είναι δύσκολο να κρατήσεις το ίδιο βήμα με μένα, αλλά προσπάθησε, σε παρακαλώ.18Μην ξεχνάς πως δε θα μπορέσω να αναπτυχθώ χωρίς πολλή κατανόηση και αγάπη. Αυτό όμως δε χρειάζεται να στο πω, έτσι δεν είναι?

 

Αυτος ο πινακας επεσε στα χερια μου πριν 14 χρονια. Τον εκανα αφισα στο παιδικο δωματιο και τον διαβαζα συχνα. Για οποια μαμα θελει να τον λαβει υποψη.

Link to comment
Share on other sites

icon4.gifΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣicon4.gif1Μη με παραχαϊδεύεις. Ξέρω πολύ καλά ότι δεν πρέπει να μου δίνεις πάντα ό,τι σου ζητώ. Σε δοκιμάζω μονάχα για να δω.2Μη διστάζεις να είσαι σταθερή μαζί μου. Το προτιμώ. Με κάνεις να νιώθω περισσότερη σιγουριά.3Μη με κάνεις να νιώθω μικρότερος από ό,τι είμαι. Αυτό με σπρώχνει να κάνω καμιά φορά τον "σπουδαίο".4Μη μου κάνεις παρατηρήσεις μπροστά στον κόσμο, αν μπορείς. Θα προσέξω περισσότερο αυτά που θα μου πεις, αν μου μιλήσεις ήρεμα κάποια στιγμή που θα είμαστε μόνοι.5Μη μου δημιουργείς το αίσθημα πως τα λάθη μου είναι αμαρτήματα. Μπερδεύονται έτσι μέσα μου όλες οι αξίες που έχω μάθει να αναγνωρίζω.6Μην αναστατώνεσαι όταν σου λέω πως "δε σε χωνεύω". Δεν απευθύνομαι σε σένα αλλά στη δύναμη που έχεις να μου εναντιώνεσαι.7Μη με προστατεύεις πάντα από τις συνέπειες. Χρειάζεται καμιά φορά να πάθω για να μάθω.8Μη δίνεις μεγάλη σημασία στις μικροαδιαθεσίες μου. Καμιά φορά δημιουργούνται για να κερδίσω την προσοχή που ζητούσα.9Μη μου κάνεις συνεχώς παρατηρήσεις γιατί τότε θα χρειαστεί να προστατέψω τον εαυτό μου, παριστάνοντας τον κουφό.10Μη μου δίνεις επιπόλαιες υποσχέσεις. Νιώθω πολύ περιφρονημένος όταν δεν τις κρατάς.11Μην υπερτιμάς την τιμιότητά μου. Συχνά οι απειλές σου με σπρώχνουν στην ψευτιά.12Μην πέφτεις σε αντιφάσεις. Με μπερδεύεις έτσι αφάνταστα και με κάνεις να χάνω την πίστη μου σε σένα.13Μη με αγνοείς όταν σου κάνω ερωτήσεις. Αν κάνεις κάτι τέτοιο, θα ανακαλύψεις πως θ' αρχίσω να παίρνω τις πληροφορίες μου από άλλες πηγές.14Μην προσπαθείς να με κάνεις να πιστέψω πως είσαι τέλεια ή αλάνθαστη. Είναι σοκ για μένα όταν ανακαλύπτω πως δεν είσαι ούτε το ένα ούτε το άλλο.15Μην διανοηθείς πως θα πέσει η υπόληψή σου, αν μου ζητήσεις "συγνώμη". Μια τίμια αναγνώριση ενός λάθους σου, μου δημιουργεί πολύ θερμά αισθήματα απέναντί σου.16Μην ξεχνάς πως μου αρέσει να πειραματίζομαι. Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ζήσω. Σε παρακαλώ, παραδέξου το.17Μην ξεχνάς πόσο γρήγορα μεγαλώνω. Θα πρέπει να σου είναι δύσκολο να κρατήσεις το ίδιο βήμα με μένα, αλλά προσπάθησε, σε παρακαλώ.18Μην ξεχνάς πως δε θα μπορέσω να αναπτυχθώ χωρίς πολλή κατανόηση και αγάπη. Αυτό όμως δε χρειάζεται να στο πω, έτσι δεν είναι?

 

Αυτος ο πινακας επεσε στα χερια μου πριν 14 χρονια. Τον εκανα αφισα στο παιδικο δωματιο και τον διαβαζα συχνα. Για οποια μαμα θελει να τον λαβει υποψη.

 

 

Πολύ ωραίο σε ευχαριστούμε!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα στο WORD, σ'εναν πολυ ομορφο χρωματιστο πινακα, αλλα οταν μετεφερα στον κειμενογραφο του phoroum, αλλαξε μορφη.Λυπαμαι γιατι το πρωτοτυπο ηταν πραγματικα πανεμορφο.Επεξεργαστειτε το εσεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω δυο αγορακια...δυο κουκλους....Και δεν θα το πιστεψετε αλλα με πηραν τα δακρυα στην πρωη προταση που εγραψα!

Ο μεγαλος θα γινει τεσσαρων χρονων τον Ιουλιο. Ο μικρος ειναι τεσσαρων μηνων....Παντα ηθελα αγορια, τα λατρευω...Και τα βαφτιστηρια μου αγορακια ειναι...όχι ότι δεν μου αρεσουν τα κοριτσακια αλλα επειδη ημασταν τρεις κορες στο πατρικο μου, παντα ειχα αδυναμια σε αυτα.

Ο μεγαλος μου πρωτα εγινε Μπομπ ο Μαστορας, μετα ο Σπόρτακους και τωρα ειναι ο Μπεν Τεν (ενδιαμεσα περασαμε αποο τον Κυριο γατο, τον μικυ και κανα δυο αλλους). Σε εμενα ερχεται μονο για φαι υπνο και χαδια...για τα παιχνιδια τρεχει στον πατερα του.

Ο μικρουλης μου ειναι όλο γελακια...καλο μωρο...

Σιγουρα θα τα κακομαθω ...το νιωθω. Μου αρκει όμως να τα μαθω κι όλας ότι αυτο γινεται λόγω της αδυναμιας που τους εχω και όχι επειδη ειναι κατι σημαντικοτερο απο τους αλλους ανθρωπους.

Πεθερα δε νομιζω να γινω κακη....όμως ποτε δεν ξερεις χαχα...

Και επειδη τριτο παιδακι δεν προβλεπεται, μονο στη σκεψη ότι σε δεκαπεντε χρονια πρωτα ο Θεος, θα περπαταω με δυο αντρακλες διπλα μου....μου ερχεται να ξαναβαλω τα κλαμματα!

Link to comment
Share on other sites

μονο στη σκεψη ότι σε δεκαπεντε χρονια πρωτα ο Θεος, θα περπαταω με δυο αντρακλες διπλα μου....μου ερχεται να ξαναβαλω τα κλαμματα!

Φυσικα σου ευχομαι να περπατας διπλα τους σε 15 χρονια αλλα και να περπατουν κι εκεινοι διπλα σου μετα απο 50-60-70-80 χρονια (δεν ξερω την ηλικια σου).

Εγω, οταν συνοδευομαι απο ....τους άντρες μου, ΛΑΜΠΩ και ειναι λιγο αυτο που λεω. Εχουν ολοι τους υψος πανω απο 1,80 και εγω 1,65. Καταλαβαινεις. Βεβαια περασαν και καποια φαση (ηλικιακα) που δεν ηθελαν να στεκονται διπλα μου για να μην τους σνομπαρουν οι φιλοι-γνωστοι τους (για τη συνοδεια της μαμας). Περιπου απο 12-16. Αλλα τωρα ολα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα σου ευχομαι να περπατας διπλα τους σε 15 χρονια αλλα και να περπατουν κι εκεινοι διπλα σου μετα απο 50-60-70-80 χρονια (δεν ξερω την ηλικια σου).

Εγω, οταν συνοδευομαι απο ....τους άντρες μου, ΛΑΜΠΩ και ειναι λιγο αυτο που λεω. Εχουν ολοι τους υψος πανω απο 1,80 και εγω 1,65. Καταλαβαινεις. Βεβαια περασαν και καποια φαση (ηλικιακα) που δεν ηθελαν να στεκονται διπλα μου για να μην τους σνομπαρουν οι φιλοι-γνωστοι τους (για τη συνοδεια της μαμας). Περιπου απο 12-16. Αλλα τωρα ολα ΟΚ.

ε βεβαια...τα περιμενω και αυτα!!!! 33 ειμαι αλλα θεωρω ότι μετρα τα 17 - 18 τους θα γινονται αντρακια τα καμαρια μου...

Link to comment
Share on other sites

, μονο στη σκεψη ότι σε δεκαπεντε χρονια πρωτα ο Θεος, θα περπαταω με δυο αντρακλες διπλα μου....μου ερχεται να ξαναβαλω τα κλαμματα!

αχ!!!!!και εγω ετσι νοιωθω για τους αντρες μου.......ο μεγαλος μου ειναι πολυ καλος μαθητης και ο δασκαλος λεβεντη τον φωναζει ........και οταν βγανει σε παραστασεις [ελληνικους χορους]και χορευει ....με πιανουν τα ζουμια!!!!!:):)ασε που αρχιζουν και τα καρδιοκτυπια!!!!τι τραβαμε δεν λεγεται!!!

ασε στους αγωνες μπασκετ......τον φανταζομαι μεγαλο αθλητη και τρελλαινομαι!!!!:-D

και μετα ερχεται ο δευτερος που ειναι γλυκος σαν μελι......!!!!!

περασαμε μια ταλαιπωρια αυτες τις μερες [επεμβαση ανασπωμενου ορχι]και ο μικρος μου ηταν τοσο καλος!!!!και προσπαθει πολυ για το σχολειο ......!!!

και μετα ερχεται το ζουζουνακι μου που μπορει να μου βγηκε λιγο γκρινιαρης αλλα δεν τον αλλαζω με τπτ!!!οταν μ'αγκαλιαζει και μου λεει σ'αγαπαω ........λιωνω!!!!!τρελλαινομαι.......θελω κι'αλλο!!!!!

σας επριξα ε;;!!!!!σορυ!!!!

αλλα νοιωθω ευλογημενη απο το θεο με ολους τους αντρες που μου εστειλε!!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ!!!!!και εγω ετσι νοιωθω για τους αντρες μου.......

ΒΙΚΥ, και τους δικούς μου έτσι τους έχω ψυχολογήσει :D. Ο μεγάλος ωραίος και σοβαρός, ο μεσαίος πολύ γλυκός και ζωηρός και ο μικρός γκρινιαρόγατο και πονηρόφατσα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο μια μαμα 3 αγοριων!

ειναι 9.5 ,3.5 και 2 χρονων.απο παιχνιδια- αγαπες -λουλουδια- απασχολησεις ολα καλα.

με το ξυλο τι κανουμε?γιατι πεφτει μεταξυ τους αφθονο!

η αληθεια ειναι οτι τ'αγορια πιανονται ευκολα στα χερια!!!για το παραμικρο!!ακομα και για πλακα!!!και το απιστευτο καμια φορα στο παιχνιδι συμμετεχει και ο μπαμπας!!!:confused::confused:

τωρα νασου πω ....τι κανω;;......ε!!!!φωναζω λιγο .....προσπαθω να τα χωρισω......και αν με γραφουν αρχιζουν οι τιμωριες!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ καπως έτσι το χειριζομαι αλλα καμια φορα ιδίως οταν αρπαζονται για τα παιχνιδια

και δε συμβιβαζονται με τιποτε, μου ρχεται να τους τα πεταξω όλα στα σκουπιδια!

επισης προσπαθω -οσο γινεται- να περιορισω τα παιδικα με σουπερηρωες που βλεπουν

γιατι έχω παρατηρησει πως καθως μετα παριστανουν τους σουπερμαν πεφτουν και οι σχετικες μπουφλες! αλλα ειχαμε παει προχτες στο βιντεο κλαμπ με το μεσαιο -3,5 χρονων σκατουλης - και προσπαθουσα να τον πεισω να παρουμε τον τομας το τρενακι και αυτος μου απανταει ''αυτο ειναι για μπεμπε'' εγω "θελω θπαιντερμαν με αγλικα"(εννοουσε πως δε χρειαζεται μεταγλωτιση γιατι ετσι εχει ακουσει να λεει ο αδερφος του)

ε ,οταν ακουσε τα "αγλικα'' το παιδι στο ταμειο ψοφησε στο γελιο!

αλλα περνάμε καλα δεν έχω παραπονο! τοσο καλα που τωρα τελευταια έχουν αρχισει να μου μπαινουν και κατι παραξενες ιδεες για μωρακια ... χμ, κατι θα 'φαγα και με πειραξε μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...