Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο μωρακι τοσο συντομα...;


Recommended Posts

ευανθια μου, αρχικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σε απασχολει η γνωμη του οποιουδηποτε περαν του συζυγου σου!

Το θεμα "παιδι" αφορα τον δικο σας οικογενιακο προγραμματισμο και ολα τα αλλα περισσευουν. Και θα σε συμβουλευα να μην επιτρεψεις στον εαυτο σου να ακουει την αποψη των αλλων, οταν αυτη δεν τους εχει ζητηθει, γιατι κατι τετοιο θα σε μπερδεψει χειροτερα.

Εγω μετα απο πολλες βδομαδες που παλευα με το αγχος πως θα τα καταφερω κατεληξα στο εξης:

θα παρω μια βαθεια ανασα και καθε φορα που θα λεω "δεν αντεχω" (βεβαια μπορει ολα να ειναι τοσο ιδανικα που να μην το πω!) θα κλεινω τα ματια, θα δινω ενα λεπτο στον εαυτο μου και ηρεμησει και μετα θα σκεφτομαι κατι υπεροχο που εκαναν τα παιδακια μου εντος της ημερας. Εχω ακουσει πως οταν τα παιδια ειναι κοντα σε ηλικεια, ταλαιπωρεισαι για τον πρωτο χρονο μονο, μετα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα. Οποτε, ενας χρονος ειναι, θα περασει!

Οσο για τις δουλειες στο σπιτι... προτεραιοτητα κατα την γνωμη μου εχουν τα μικρα, εσυ (γιατι αν δεν εισαι εσυ καλα δεν θα ειναι ουτε αυτα) και μετα ερχεται το σπιτι. Δεν πειραζει να μαζευτει λιγο παραπανο σκονη, δεν πειραζει να μην ειναι κολλαριστα τα τραπεζομαντηλα, ουτε δεν πειραζει να μην εχετε μουσακα καθε μερα για φαγητο! Θα πρεπει να συζητησεις με τον ανδρα σου οτι πλεον χρειαζεσαι βοηθεια και ειμαι σιγουρη πως ειτε θα προθυμοποιηθει ο ιδιος, ειτε θα συμφωνησει να ερχεται μια γυναικα να σε βοηθαει με τις βαριες δουλειες 1 φορα στις 15 μερες ή τον μηνα..

Ολα γινονται, αρκει να υπαρχει καλη θεληση!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευτυχως που σας βρηκα!!!

μολις χθες εμαθα οτι ειμαι εγκυος στο 2ο!!! ο μεγαλος (πια) ειναι 7,5 μηνων...σε 2 βδομαδες τον βαφτιζουμε...

και φυσικα ολες οι ερωτησεις στο μυαλο μου: θα τα καταφερω? τι θα γινει με τη δουλεια? η κουραση, οι δουλειες στο σπιτι??? τι θα πουν οι δικοι μου? πανω που εχασα τα κιλα(κ ηταν κ καμια 20αρια) αντε παλι απο την αρχη ...

 

Τα μικρά μας θα έχουν ίδια διαφορά ηλικίας, 7 μηνών ήταν και ο δικός μου όταν εμαθα ότι είμαι έγκυος! Ο μικρός είναι 1 μηνού και τελικά είναι καλύτερα από ότι περίμενα!

Με το καλό το μωράκι σου!!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

ευανθια μου, αρχικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να σε απασχολει η γνωμη του οποιουδηποτε περαν του συζυγου σου!

Το θεμα "παιδι" αφορα τον δικο σας οικογενιακο προγραμματισμο και ολα τα αλλα περισσευουν. Και θα σε συμβουλευα να μην επιτρεψεις στον εαυτο σου να ακουει την αποψη των αλλων, οταν αυτη δεν τους εχει ζητηθει, γιατι κατι τετοιο θα σε μπερδεψει χειροτερα.

Εγω μετα απο πολλες βδομαδες που παλευα με το αγχος πως θα τα καταφερω κατεληξα στο εξης:

θα παρω μια βαθεια ανασα και καθε φορα που θα λεω "δεν αντεχω" (βεβαια μπορει ολα να ειναι τοσο ιδανικα που να μην το πω!) θα κλεινω τα ματια, θα δινω ενα λεπτο στον εαυτο μου και ηρεμησει και μετα θα σκεφτομαι κατι υπεροχο που εκαναν τα παιδακια μου εντος της ημερας. Εχω ακουσει πως οταν τα παιδια ειναι κοντα σε ηλικεια, ταλαιπωρεισαι για τον πρωτο χρονο μονο, μετα ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα. Οποτε, ενας χρονος ειναι, θα περασει!

Οσο για τις δουλειες στο σπιτι... προτεραιοτητα κατα την γνωμη μου εχουν τα μικρα, εσυ (γιατι αν δεν εισαι εσυ καλα δεν θα ειναι ουτε αυτα) και μετα ερχεται το σπιτι. Δεν πειραζει να μαζευτει λιγο παραπανο σκονη, δεν πειραζει να μην ειναι κολλαριστα τα τραπεζομαντηλα, ουτε δεν πειραζει να μην εχετε μουσακα καθε μερα για φαγητο! Θα πρεπει να συζητησεις με τον ανδρα σου οτι πλεον χρειαζεσαι βοηθεια και ειμαι σιγουρη πως ειτε θα προθυμοποιηθει ο ιδιος, ειτε θα συμφωνησει να ερχεται μια γυναικα να σε βοηθαει με τις βαριες δουλειες 1 φορα στις 15 μερες ή τον μηνα..

Ολα γινονται, αρκει να υπαρχει καλη θεληση!

 

Κατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο...και ναι ετσι ειναι οπως τα λες. το ανακοινωσα στους κοντινους μου ανθρωπους, ε, η μαμα επαθε ενα σοκ, γιατι αργει ακομα να παρει συνταξη κ στεναχωριεται που δεν θα μπορει να βοηθησει, αλλα κατα τ'αλλα ο.τι ακριβως μου εγραψες και εσυ μου ειπε... ο συζυγος λογω της φυσης της δουλειας του δεν μπορει να βοηθησει και πολυ, αλλα ενταξει πιστευω θα τα καταφερουμε. ουτε η πρωτη ειμαι ουτε η τελευταια. χθες καναμε τον πρωτο υπερηχο και ειδαμε το σπορακι μας! τρελλαθηκα!!! πεταω στα ουρανια!!! την κυριακη βαφτισαμε τον αποστολη μας!!! δεν εκλαψε το καμαρι μου καθολου!!!αλλη χαρα και συγκινηση!!!! τελικα μονο οι χαρες μας μενουν!!!!

 

Τα μικρά μας θα έχουν ίδια διαφορά ηλικίας, 7 μηνών ήταν και ο δικός μου όταν εμαθα ότι είμαι έγκυος! Ο μικρός είναι 1 μηνού και τελικά είναι καλύτερα από ότι περίμενα!

Με το καλό το μωράκι σου!!

σ'ευχαριστω πολυ!!!

να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!!!!

ειναι οντως τοσο καλα? μπραβο!!!!!

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω λοιπον ευανθια σου ευχομαι με την σειρα μου να βγει το νεο μωρουλι σας με πολυ ευκολια και κανενα πονο (ει δυνατον!) και ειμαι σιγουρη πως και εσυ και εγω θα τα καταφερουμε με 2 μωρα στο σπιτι!! μια ανασα ειπαμε ειναι ολα!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να έρθει και το νέο μέλος στην οικογένειά σου και να χίρεσαι τον νεοφώτιστο γιο σου! Και εγώ έχω 2 παιδάκια με διαφορά μικρότερη απο αυτή που θα έχουν τα δικά σου, 14 μήνες. Τώρα η μικρή είναι 5 μηνών. Υπάρχουν δυσκολίες αλλά όχι αξεπέραστες!βασικά χαίρομαι που έχω δυο παιδάκια και η κούραση είναι σε λογικά πλαίσια, με δεδομένο οτι κάνω μόνο όσα και όπως μπορώ! και επίσης μένω στην επαρχία και έχω μόνο την βοήθεια του άνδρα μου! Ο Θεός να τα φυλάει και να είναι γερά και μην αγχώνεσαι. Φαντάζεσαι να είχες δίδυμα ή τρίδυμα; ακόμα πιο δύσκολα. Ο μεγάλος σου θα περπατάει οταν έρθει το μωρό και αυτό είναι πολύ καλό! Και πάλι πολλές ευχές και μην ανησυχείς!

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το 2ο περιμενω και πλεον ειμαι πολυ πιο αισιοδοξη πως ολα θα πανε καλα!! :) Μονο που δεν μπορω να εκμεταλλευτω τις φετινες εκπτωσεις μιας κ τι να παρω΄ρουχα που θα μου ειναι τεραστια του χρονου;;,

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ, εμενα το ονειρο μου ειναι να μεινω στην επαρχια και να μη δουλευω, μετα κανω οχι ενα οχι δυο αλλα οσα αντεχει η ψυχη μου!!!!!!

 

μαρινα, αυτο με τα ρουχα ειναι μια πονεμενη ιστορια....ποσο μηνων εισαι?

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στον 6ο και δεν εχω παρει πολυ βαρος, προς το παρον 4 κιλα, αλλα ρε παιδι μου... καλοκαιρι ειναι, πως θα βγεις με την κοιλια στην παραλια;;;;

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

μονο 4??? μια χαρα σε βρισκω!!!!!

εγω στον αποστολη ειχα παρει καμια 20αρια!!!!

τωρα ομως εχω κ ανακατωσουρες κ ελπιζω να μη ξεφυγω τοσο πολυ....

ειμαι κ δουλεια τωρα κ εχω μια νυστα αλλο πραγμα...

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα. Εχω εναν παιδαρο 8,5 μηνων και εκανα χοριακη κα βγήκε θετικη. Αυριο θα ξέρω σίγουρα, που θα κανω την επαναληπτικη. Αν όλα πάνε καλά τα μωρά μου θα έχουν 17 μηνες διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula, με το καλο! αντε και κοντευεις εσυ! θα εισαι απο τις πρωτες που θα μας δωσει εντυπωσεις πως ειναι με τα δυο μωρα!

τωρα με τη κοιλια πως τα καταφερνεις? δουλευεις?

ρωταω για να περνω θαρρος...

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι θα σου πρότεινα κανονικό κρεβάτι. επίσης υπάρχουν προστατευτικά για να μην πεφτει το παιδί κάτω από το κρεβάτι που τα βρίσκεις ακόμα και στα JUMBO και δεν στοιχίζουν ακριβά.

Έχω αρκετή πείρα πάνω στα μωρά με μικρή διαφορά ηλικίας. Οι μικρές μου έχουν διαφορά 12 μήνες.

Δεν είναι εύκολο... κυρίως όταν βγάζουν και οι δύο μαζί τα δόντάκια τους.

 

"Ξεπαιδιαζεις" γρήγορα όμως. Τώρα πλέον εμείς έχουμε χαλαρώσει καθώς ασχολούνται η μια με την άλλη. Είναι πολύ όμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κοπέλα μου. Το ειχα απορία. Θα πάρουμε διόροφο. Θα κοιμάται κάτω το μεγάλο με προστατευτικά όσο ειναι το μωρό στην κούνια. Θα έχουν 17 μήνες διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Ειπα να γραψω γιατι έχω πελαγωσει...Εχω καθυστερηση...Εχω το πρωτο μου παιδακι που ειναι 15 μηνων και δεν το σκεφτομουν καθολου για δευτερο παιδι. Επειδη θηλαζω ακομα τη μικρη, ελεγα οτι θα κοψω πρωτα το θηλασμο και μετα θα κανω προσπαθειες για δευτερο. Επεσα ομως απ'οτι φαινεται εξω....Το μεγαλο μου αγχος ειναι το πως θα κοψουμε το θηλασμο....Η μικρη κοιμαται στο στηθος και αυτη την εποχη βγαζει και τους τραπεζιτες. Φρίκη....Τι θα κανω, πελαγωσα. Η μικρη θα ζοριστει πολυ ,την λυπαμαι, δεν μπορω.....

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα εδω θα γραψω τον πονο μου, ε?

η μικρη μας σε λιγο χρονιζει και το τεστ βγηκε θετικο!

αυριο εχω το ραντεβου με τον γιατρο.

σημερα χρειαστηκε να κρατησω την μικρη αγκαλια για 10 λεπτα χωρις να μπορω να την βαλω σε μαρσιπο και το μεσημερι ειχα καφε υγρα.

πως θα το παλεψω με τοσο συντομη εγκυμοσυνη.

ναι μεν το θελαμε αλλα τωρα νομιζω οτι δεν θα καταφερω ...

εχουν ξεκινησει και οι αναγουλες της πρωτης εγκυμοσυνης.

και τα δεκατα...

ειναι και η ζεστη και ειμαι χαλια....

Link to comment
Share on other sites

effi, elisabeth, με το καλο!!!

απ'οσα λενε κ τα κοριτσια δεν ειναι κ τοσο τρομερα τα πραγματα!

 

κρεβατακι κ εγω δυωροφο λεω να παρω κ να τον βαλω κατευθειαν τον μεγαλο

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula, με το καλο! αντε και κοντευεις εσυ! θα εισαι απο τις πρωτες που θα μας δωσει εντυπωσεις πως ειναι με τα δυο μωρα!

τωρα με τη κοιλια πως τα καταφερνεις? δουλευεις?

ρωταω για να περνω θαρρος...

 

 

Στελλίτσα ευχαριστώ για τις ευχές...

Ευανθία, έχω κι εάν γιο 8 ετών με διαβάσματα, Αγγλικά, κολυμβητήρια κλπ κλπ...

Πίστεψέ με ώρες ώρες απελπίζομαι αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο... Με την κοιλιά δυσκολεύομαι, έχω και πρόβλημα με τη μέση αλλά τα καταφέρνω!!! Από δουλειά επέιδή είμαι δημόσιος υπάλληλος έχω ακόμα την άδεια από την μικρή και θα ξαναπάω Γενάρη του 12! Κατά τα άλλα τρέχω όλη μέρα και κυνηγάω τη μικρή! Ψυχραιμία και όλα γίνονται... Ευχαριστώ για τις ευχές και θα σας ενημερώσω με το καλό όταν γεννήσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτό το θέμα αλλά μόλις μάθαμε ότι είμαι ξανά έγκυος και η μικρή είναι 11 μηνών. Ο άντρας μου χάρηκε πάρα πολύ ( σε βαθμό που να πιστεύω ότι το είχε "σκηνοθετήσει" ) εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Δεν θέλω καθόλου δεύτερη εγκυμοσύνη σε αυτή την στιγμή, καθόλου μα καθόλου. Δεν ξέρω τι θα κάνω, ο άντρας μου μου είπε να σκεφτώ και άμα δεν νιώθω καλά με την ιδέα να μην το κρατήσω, το σκέφτομαι πραγματικά αυτό αλλά ξέρω ότι θα στεναχωρεθεί και θα απογοητευτεί πάρα πολύ αν δεν το κρατήσω.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...