Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο μωρακι τοσο συντομα...;


Recommended Posts

γεια σας.Εγω μολις εμεινα εγκυος ενω η μικρη μου ειναι 19 μηνων.Ποσο θα πρεπει να προσεχω?...Μου λενε κυριως να μην την σηκωνω( ειναι 13 κιλα).Ειναι ψιλοδυσκολο ομως, ερχεται στα ποδια μου και απλωνει τα χερακια να την παρω αγκαλια, πως να το αρνηθω?Συζυγος και γονεις με μαλωνουν.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να αγκαλιάζεστε, είναι πιο γλυκό και να τραγουδάτε ρυθμικά α-γκα-λίίίί-τσες!! Απόφυγε να την σήκώνεις ή να κάθεσαι και να σου την ανεβάζει κάποιος στα γόνατα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον σηκώνω προς το παρόν κανονικότατα. Κι είναι και βαρούτσικος 11.300. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Μόλις έκλεισε χρόνο. Δεν κάνω υπερβολές, αλλά άλλαγμα, μπανάκι, βάλτον βγάλτον απ' ατην κούνια, καρεκλάκι φαγητού, αν αρχίσει τη διαμαρτυρία τον σηκώνω λίγο να τον ξεγελάσω και μετά πάλι κάτω. Στην αρχή το σκεφτόμουν λίγο, αλλά μετά είδα ότι μπορώ.

Τώρα μπήκα στον 6ο. Ελπίζω να μπορώ να τον σηκώνω μέχρι το τέλος. Δεν θα το αντέξω να εξαρτόμαι συνέχεια από κάποιον άλλο και να αναγκαστώ να έχω μες τα πόδια μου κάποιον συνέχεια.

Πάντως το θεωρώ υπερβολικό να μην το σηκώνω αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πάντα κρίνοντας κι από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, πώς ήταν, πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον σηκώνω προς το παρόν κανονικότατα. Κι είναι και βαρούτσικος 11.300. Τι άλλο μπορώ να κάνω; Μόλις έκλεισε χρόνο. Δεν κάνω υπερβολές, αλλά άλλαγμα, μπανάκι, βάλτον βγάλτον απ' ατην κούνια, καρεκλάκι φαγητού, αν αρχίσει τη διαμαρτυρία τον σηκώνω λίγο να τον ξεγελάσω και μετά πάλι κάτω. Στην αρχή το σκεφτόμουν λίγο, αλλά μετά είδα ότι μπορώ.

Τώρα μπήκα στον 6ο. Ελπίζω να μπορώ να τον σηκώνω μέχρι το τέλος. Δεν θα το αντέξω να εξαρτόμαι συνέχεια από κάποιον άλλο και να αναγκαστώ να έχω μες τα πόδια μου κάποιον συνέχεια.

Πάντως το θεωρώ υπερβολικό να μην το σηκώνω αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πάντα κρίνοντας κι από την προηγούμενη εγκυμοσύνη, πώς ήταν, πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα.

 

N76 ακριβως ετσι σκεφτομαι και γω.Απλα επειδη ακομη εγω ειμαι στην αρχη.Μολις το εμαθα οτι ειμαι εγκυος.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O μπέμπης γεννήθηκε πριν λίγες μέρες συγκεκριμένα στις 17-2 και έχουν με την κόρη μου 22 μήνες και 3 μέρες διαφορά...Εχει πολύ πλάκα μιας και η Νίνα βλέπει τον αδερφό της σας κούκλα και όταμ κλαίει φωνάζει μαμά νινι μαμ...Πάντως κι εγώ μέχρι τελευταία την έπαιρνα αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σε ολες τις μανουλες που περιμενουν το νεο μελος στην οικογενεια τους. Ευχομαι και σε εμενα να ερθει τετοια χαρμοσυνη ειδηση. Λογω καισαρικης ο γιατρος μας ειπε για 2ο παιδακι μετα την ανοιξη. Η μικρουλα μου τοτε θα εχει χρονισει.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειμαστε πολλεσ οι βιαστικεσ ε???ειμαι κι εγω στο κλαμπ!!!

 

κι εγω εμεινα εγκυοσ οταν η μικρη μου ηταν 7 μηνων...τωρα ειναι 9 μηνων και εγω 9 εβδομαδων!!!θα εβαζα και πιο νωρισ μπροστα αλλα ασ οψεται η καισαρικη!!!!

 

Εμενα ο γιατρος λογω καισαρικης μου ειπε για 2ο παιδακι μετα τον χρονο. Εσενα τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μερικά θετικά ακόμα βρε κορίτσια... Μπορεί να μου χρειαστούν... :lol:

 

λοιπόν ακούστε σκηνικό έχθές είχα βάλει τη μικρή (1 χρονού) να κοιμηθεί και αυτή γκρίνιαζε, οπότε μου λεέι ο μεγάλος (2,5 χρονών)...

μαμά πάω να τη κοιμήσω, μπαίνει μέσα στην κούνια και αρχίζει να της τραγουδάει μετά από κανα μισάωρο πάω να δω και είχαν κοιμηθεί και τα δυο μάλιστα ο μεγάλος την είχε αγκαλιά :D

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ακούστε σκηνικό έχθές είχα βάλει τη μικρή (1 χρονού) να κοιμηθεί και αυτή γκρίνιαζε, οπότε μου λεέι ο μεγάλος (2,5 χρονών)...

μαμά πάω να τη κοιμήσω, μπαίνει μέσα στην κούνια και αρχίζει να της τραγουδάει μετά από κανα μισάωρο πάω να δω και είχαν κοιμηθεί και τα δυο μάλιστα ο μεγάλος την είχε αγκαλιά :D

 

ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟΟΟΟ

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, ας μπω κι εγώ στο club! H πρώτη μου κόρη με τη δεύτερη έχουν 15 μήνες διαφορά και το ίδιο θα ισχύει για τη δεύτερη με την τρίτη. Ζούμε στιγμές απείρου κάλλους και έπεται συνέχεια καθώς η δεύτερη μας έχει βγει λίγο ζηλιάρα, λίγο παραπονιάρα, λίγο απαιτητική....!!!!!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις κουκου-τζα και γελάνε και τα δύο. Δεν υπάρχει θέμα παλινδρόμησης σε πάνες, πιπίλες αφού δεν τα έχουν κόψει. Χωράνε και τα δυο στην αγκαλιά σου. Το μεγάλο δεν έχει ξενοστιμέψει και για πολύ καιρό όλοι ασχολούνται ούτως ή άλλως με αυτό...Ορίστε μερικά!

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ! Join the club που λένε. Το μικράκι μας κλείνει αισίως τους 14 μήνες ζωής και είμαι ήδη στην 9η εβδομάδα κύησης!

Όταν, με το καλό, γεννηθεί και το δεύτερο θα έχουν 21 μήνες διαφορά. Αλλά, τόσους είχα και με τον αδερφό μου, και η αλήθεια είναι ότι μεγαλώσαμε υπέροχα και κάναμε εκπληκτική παρέα. Η μάνα βέβαια στην αρχή τα είχε δει όλα, αλλά (φύσει αισιόδοξο άτομο) ελπίζω ότι θα τα καταφέρω.

Καλή τύχη σε όλες τις μανούλες! μόνο χαρές να έχουμε..

rLFup2.png i9eWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα ,εμεθα οτι είμαι εγκυος και μάλιστα σε δίδυμα οταν ο γιος μου ήταν 11,5 μηνων ,κοντεψα να παθω εμφραγμα !!!!!!! .τελικα ολα πηγαν καλα ειμαστε σε φαση προσαρμογης βεβαια και μετανιωνω που στην αρχη εκλαιγα !!!!!!!!!!!! . ολα θα πανε καλα και να ξερεις στη ζωη μας ολα για καποιο λογο γινονται !!!!!!!!!!!!! τον οποιο τον αντιλαμβανομαστε αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ακούστε σκηνικό έχθές είχα βάλει τη μικρή (1 χρονού) να κοιμηθεί και αυτή γκρίνιαζε, οπότε μου λεέι ο μεγάλος (2,5 χρονών)...

μαμά πάω να τη κοιμήσω, μπαίνει μέσα στην κούνια και αρχίζει να της τραγουδάει μετά από κανα μισάωρο πάω να δω και είχαν κοιμηθεί και τα δυο μάλιστα ο μεγάλος την είχε αγκαλιά :D

 

Τι γλυκας !!!!!!!!

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ki egw sto club...oi dikes moumikres exoun 22 mines diafora...prepei na meina egyos xana otan i prwth mou egine enos...twra exw mia mikri 5 minon kai mia 2xr. +kati...

To kalo kai kako einai pos tha exeis 2 mwra...(eytyxws poy ta prwina einai edw i pethera mou kai egw pao sth douleia)...eilikrina sou milao an exeis k ligo voitheia, ola tha einai les kai exeis mono ena! ase pou de zilevoun toso ta megala...emena twra exei arxisei na kanei nera i megali alla mono otan einai kourasmeni i exei polles meres na paei na peksei...thelei kati na kanei na ektonothei kai olo paei konta sth mikri kai thn peirazei! k ayta sto programma einai! me to kalo!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ε, ας μπω κι εγώ στο club! H πρώτη μου κόρη με τη δεύτερη έχουν 15 μήνες διαφορά και το ίδιο θα ισχύει για τη δεύτερη με την τρίτη. Ζούμε στιγμές απείρου κάλλους και έπεται συνέχεια καθώς η δεύτερη μας έχει βγει λίγο ζηλιάρα, λίγο παραπονιάρα, λίγο απαιτητική....!!!!!

 

Με το καλό και καλά κουράγια!

το σκέφτομαι και εγώ για τρίτο (όπως γράφω παραπάνω οι γιοι μου έχουν 15 μήνες διαφορά) αλλά αργότερα........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Χαίρομαι πολύ για όλα αυτά που ακούω! Έχω μία κορούλα 5 μηνών και θέλω πάρα πολύ να κάνω κι άλλο παιδάκι! Δεν ξέρω αν είναι εύκολο ή δύσκολο να έχεις δύο μικρούλια, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι θέλω κι άλλοοοο!!!! Είναι τόσο γλυκάααα!!! Ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω κι ας έχω τους άλλους να μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολο να είναι και τα δύο μικρά και καλύτερα να περάσουν 2-3 χρόνια για να αποφασίσω για το 2ο. Γιατί δεν με πείθουν; :-) Ευτυχώς με τον άντρα μου συμφωνάμε σε αυτά και αυτό μου φτάνει!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θυμάστε που ρώταγα πριν λίγες μέρες??? Ε λοιπόν βάλτε κι εμένα στο κλαμπ! Αν όλα πάνε καλά ο μικρός μου δε θα έχει κλείσει καλά-καλά τους 15 μήνες όταν θα έρθει ο αδερφάκι του! Ήταν κάτι που το θέλαμε με τον άντρα μου, δεν έτυχε. Το μόνο προβληματάκι...σε αυτή την εγκυμοσύνη δε μου έχουν έρθει όλα όπως τα περίμενα... Έχω μια μικρή αποκόλληση αλλά ευτυχώς δεν έχω κρεβατωθεί... Πίνω χαπάκια και δε σηκώνω τον μπέμπη! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια! Πάω πάνω να ξαναδιαβάσω τα θετικά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θυμάστε που ρώταγα πριν λίγες μέρες??? Ε λοιπόν βάλτε κι εμένα στο κλαμπ! Αν όλα πάνε καλά ο μικρός μου δε θα έχει κλείσει καλά-καλά τους 15 μήνες όταν θα έρθει ο αδερφάκι του! Ήταν κάτι που το θέλαμε με τον άντρα μου, δεν έτυχε. Το μόνο προβληματάκι...σε αυτή την εγκυμοσύνη δε μου έχουν έρθει όλα όπως τα περίμενα... Έχω μια μικρή αποκόλληση αλλά ευτυχώς δεν έχω κρεβατωθεί... Πίνω χαπάκια και δε σηκώνω τον μπέμπη! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια! Πάω πάνω να ξαναδιαβάσω τα θετικά!

 

Νεκταρία μου, γεια σου και από εδώ!

όλα καλάαααααα θα είναι!

τα δικά μου είναι πολύ πολύ αγαπημένα! ΑΠό χτες ο μικρός είναι λίγο αρρωστούλης και γκινιάζει (νομίζω και ελπίζω να είναι από τα δόντια) και ο μεγάλος πάει συνέχεια και τον χαιδεύει και τον φιλάει.... Πολύ όμορφη κια συγκινητική εικόνα....

Link to comment
Share on other sites

Νεκταρία μου, γεια σου και από εδώ!

όλα καλάαααααα θα είναι!

τα δικά μου είναι πολύ πολύ αγαπημένα! ΑΠό χτες ο μικρός είναι λίγο αρρωστούλης και γκινιάζει (νομίζω και ελπίζω να είναι από τα δόντια) και ο μεγάλος πάει συνέχεια και τον χαιδεύει και τον φιλάει.... Πολύ όμορφη κια συγκινητική εικόνα....

 

Περαστικούλια στο μωράκι σου κοπέλα μου! Στο είπα εγώ, ότι εν καιρώ θα μου τα πεις όλα αναλυτικά! :lol: Ετοιμάζω λίστα με ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην παρέα σας. Θα γεννήσω το δεύτερο μωράκι μου όταν ο γιος μου θα είναι 18 μηνών. Για να πω την αλήθεια πανικοβλήθηκα όταν το έμαθα και δεν ήθελα φοβόμουν ότι δεν θα τα καταφέρω και ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην δυσκολευτούμε πολύ

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο οτι βλεπω ολο και περισσοτερεσ γινομαστε!!μπραβο μασ!!!!!!

 

τελικα ειμαστε πολλεσ οι βιαστικεσ ε???ειμαι κι εγω στο κλαμπ!!!

 

κι εγω εμεινα εγκυοσ οταν η μικρη μου ηταν 7 μηνων...τωρα ειναι 9 μηνων και εγω 9 εβδομαδων!!!θα εβαζα και πιο νωρισ μπροστα αλλα ασ οψεται η καισαρικη!!!!

 

Εμενα ο γιατρος λογω καισαρικης μου ειπε για 2ο παιδακι μετα τον χρονο. Εσενα τι σου ειπε?

 

γαριδουλα εμενα μου ειπε λογω καισαρικησ γυρω στουσ 6-8 μηνεσ να βαλω μπροστα ,πραγμα και που εκανα!μην σου πω οτι ο προηγουμενοσ γιατροσ μου (που με ξεγεννησε)μου ειχε πει μετα τουσ 2-3!!!!!!!!

 

λοιπόν ακούστε σκηνικό έχθές είχα βάλει τη μικρή (1 χρονού) να κοιμηθεί και αυτή γκρίνιαζε, οπότε μου λεέι ο μεγάλος (2,5 χρονών)...

μαμά πάω να τη κοιμήσω, μπαίνει μέσα στην κούνια και αρχίζει να της τραγουδάει μετά από κανα μισάωρο πάω να δω και είχαν κοιμηθεί και τα δυο μάλιστα ο μεγάλος την είχε αγκαλιά :D

 

τελεια εικονα!!να τα χαιρεσαι τα ζουζουνια σου!!!!!

 

Λοιπόν θυμάστε που ρώταγα πριν λίγες μέρες??? Ε λοιπόν βάλτε κι εμένα στο κλαμπ! Αν όλα πάνε καλά ο μικρός μου δε θα έχει κλείσει καλά-καλά τους 15 μήνες όταν θα έρθει ο αδερφάκι του! Ήταν κάτι που το θέλαμε με τον άντρα μου, δεν έτυχε. Το μόνο προβληματάκι...σε αυτή την εγκυμοσύνη δε μου έχουν έρθει όλα όπως τα περίμενα... Έχω μια μικρή αποκόλληση αλλά ευτυχώς δεν έχω κρεβατωθεί... Πίνω χαπάκια και δε σηκώνω τον μπέμπη! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!! Καλή δύναμη σε όλα τα κορίτσια! Πάω πάνω να ξαναδιαβάσω τα θετικά!

 

με το καλο!!!!κι εμεισ 15 μηνεσ διαφορα θα εχουμε ,θα ειναι η αγγελικουλα μου 15 οταν γεννηθει η αδελφουλα τησ!!

λιγο προσοχη θελει μονο (σηκωματα,βαρη κτλ )και η αποκολλησει θα επουλωθει συντομα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα...και εγω εγκυος στον 4ο μηνα με τη μικρη μου (τη μεγαλη μου μαλλον!!) 15 μηνων...και μονη και ερμη με τον αντρα μου χωρις καμια βοηθεια απο πεθερικα...θα πω την εμπειρια μου αν και λιγο ασχημη για να δεις για ποτε αλλαζει ο τροπος που σκεφτομαστε...

εμεινα εγκυος κατα λαθος..κλαματα και παλι κλαματα...ειναι πολυ νωρις, πως θα τα βγαλω περα, θελω να γυρισω στη δουλεια και ολα τα συναφη...τεσπα, ξεκιναμε παλι και ομολογω πως δεν προσεχα καθολου μεχρι σημερα...σαν να μην ημουν εγκυος...και καπνιζα, και σηκωνα βαρη και ολα...

και ερχεται η μερα της αυχενικης και εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι κοριτσι..και μου βγαινει η αυχενικη 1:30 για down...η γιατρος φοβερα απαισιοδοξη οτι το παιδι εχει προβλημα και ξεκιναμε να μιλαμε για αποξεση...

κανω ληψη τροφοβλαστη την αλλη μερα αν και δεν περιμεναμε τιποτα καλο...

περιττο να σου πω πως κοντεψα να πεθανω...ο αντρας μου να μου λεει μην ανησυχεις θα κανουμε αλλο μωρακι...και εγω?? δεν ηθελα αλλο μωρο..ηθελα αυτο το μωρο...αυτο...

και βγαινουν τα αποτελεσματα...και εχω ενα υγιεστατο αγορακι!! και περιμενω πως και πως να γεννηθει...και θελω και τριτο στο καπακι μα το θεο!!!

Link to comment
Share on other sites

despina100 σου εύχομαι κάθε χαρά και με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι σας!! Και άμα θες και τρίτο, σου το εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...