Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο μωρακι τοσο συντομα...;


Recommended Posts

να σαι καλα αννια μου, που μου απαντησες.. στον πρωτο μου επεσε η γεννα μεσα στις σχολικες δια κοπες, οποτε ελειψα μονο 20 μερες.... τωρα απ'οτι ειδα πητ ειναι 25 μαρτιου.. βεβαια τα παιδακια μου ειναι κοντα, κουραστικη δουλεια δεν ειναι, παω με τα ποδια 2 ωριτσες και επιστρεφω.. αλλα εχω τα ιδια παιδακια 4-5 χρονια.. και με το δικιο τους οι γονεις θα αντιδρασουν....

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν νομιζω,αλλα καλο θα ηταν να συζητησεις μαζι τους απο τωρα απο την αρχη δηλαδη..ανθρωποι ειναι και αυτοι και πιστευω θα καταλαβουνμ..ειναι λιγο δυσκολο αλλα τι θα κανουν ετσι ευκολα θα σπασουν την συνεργασια τοσα χρονια??γιατι δυσκολα βρισκεις ανθρωπο καλο να σου κανει ιδιαιτερα και γενικα καλο ανθρωπο..οποτε για να σε εχουν 4-5χρονια ειναι ευχαριστημενοι;)

Link to comment
Share on other sites

τους γονεις του κοριτσιου που δινει πτυχιο θα τους το πω αμεσως μολις με δει ο γιατρος μου, φυσικα και τους αλλους αλλα εχω σκοπο να μη λειψω ολο το σαραντισμο, οποτε τα μικρα μου δεν νομιζω οτι θα επηραστουν απο μια απουσια 20 μερων..απλα κανω 7 χρονια αυτη τη δουλεια και ποτε μα ποτε δεν διεκοψα συνεργασια, παντα τα πηγαινα καλα και με τους γονεις και με τα παιδακια........

αλλα ακουγομαι καπως ηλιθια τωρα... οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια ο θεος γελαει λενε.. οποτε ισως ο,τι γινει ναναι για καλο.. σ'ευχαριστω αννια μου, ειμαι μονη με τον μικρο στο σπιτι τωρα, και εχω φρικαρει λιγο, με βοηθησες πολυ..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

τους γονεις του κοριτσιου που δινει πτυχιο θα τους το πω αμεσως μολις με δει ο γιατρος μου, φυσικα και τους αλλους αλλα εχω σκοπο να μη λειψω ολο το σαραντισμο, οποτε τα μικρα μου δεν νομιζω οτι θα επηραστουν απο μια απουσια 20 μερων..απλα κανω 7 χρονια αυτη τη δουλεια και ποτε μα ποτε δεν διεκοψα συνεργασια, παντα τα πηγαινα καλα και με τους γονεις και με τα παιδακια........

αλλα ακουγομαι καπως ηλιθια τωρα... οταν οι ανθρωποι κανουν σχεδια ο θεος γελαει λενε.. οποτε ισως ο,τι γινει ναναι για καλο.. σ'ευχαριστω αννια μου, ειμαι μονη με τον μικρο στο σπιτι τωρα, και εχω φρικαρει λιγο, με βοηθησες πολυ..

 

Συγχαρητηρια!:D:D:D:D:D

Δεν νομιζω πως πρεπει να ανησυχεις. εχεις μολις μιση ωρίτσα που εχεις μαθει τα αποτελεσματα και ηδη τα εχεις σκεφτει ολα οποτε σιγουρα θα τα καταφερεις!ευχομαι μια τελεια εγκυμοσυνη!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς στο club! Όταν τα δίδυμά μου ήταν 6 μηνών, έμεινα έγκυος στο τρίτο. Όταν το τρίτο έγινε 10 μηνών... έμεινα έγκυος στο 4ο.

 

Κουράγιο... και όλα θα πάνε καλά! ;):D

 

 

wow σου βγαζω το καπελο!!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

οταν το "μεγαλο" μας ζουζουνι εγινε 12 μηνων, για την ακριβεια σχεδον στα γενεθλια του, εμεινα εγκυος με το δευτερο αγορακι μας! χαρηκα τρομερα, ηξερα βεβαια οτι θα ζοριστω λιγο καθοτι ειμαστε μονοι μας χωρις βοηθεια (λογω αποστασεων) και οικονομικα δεν αντεχαμε να παρουμε μια κοπελα εστω για που και που, αλλα τελικα σημερα που σας γραφω χαιρομαι που ηρθαν τα πραγματα οπως ηρθαν διοτι πραγματικα αξιζει!!! δεν κρυβω οτι και τα κλαμματα εχω βαλει απειρες φορες απο κουραση και βαριες κουβεντες εχω πει δυστυχως γιατι πιστευα οτι δεν θα τα καταφερω, τοσο στην εγκυμοσυνη (φαντασου 8 μηνων εγκυος να πρεπει να φορεσω "μεγαλο" παπουτσια για τον παω παιδικη χαρα....) οσο και τους πρωτους μηνες διοτι υπεφερε το μωρο απο κολικους....αλλα ειναι τοσο υπεροχα που τους εχουμε που ανετα το ξανακανα...αφου σκεφτομαι και για τριτο....χα χα

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια πως καταλαβαινω πολυ καλά το αγχος σου coraline αν και εγω ειμαι στην απέναντι οχθη...

 

Καταρχας πιστευω οτι λεγοντας πως θεωρει τα παιδια υπερτιμημενα ισως να δειχνει την κουραση που σου δινει η ανατροφή ενός μωρου... Και πραγματι οσες ειστε νέες μαμάδες θα δείτε οτι το τρελό δεσιμο με τα παιδακια σας θα ερθει αργότερα οταν αρχίσουν τα πρωτα τους λογακια, οι πρώτες αγκαλιτσες τους, οταν αρχίζουν να ξεδιπλώνουν την προσωπικοτητα τους μπροστα σας.

 

Εγω προσωπικα οταν ημουν εγκυος στην κορη μου, εκανα τα πάντα για το καλο του παιδιου ομως ποτε δεν καταλαβα τις εγκυμονουσες που εκδηλωνουν αγάπη για το εμβρυο πριν καν το δουν... Την μητροτητα την ενιωσα για πρωτη φορά στο πετσι μου οταν πρωτοανέβασε η κορη μου πυρετο, περιπου 3 μηνων. Βεβαια πια ειμαι ερωτευμενη τρελα μαζι της...

 

Στο θεμα μας: Οταν με το καλο ερθει το μωρακι μου, σε δυο μήνες η κόρη μου θα ειναι ακριβώς 7 χρονων. Και αυτο συνεβη συνειδητα γιατι και μεις δεν ειχαμε καμια βοηθεια. Αλλά η προφύλαξη πήγε σύννεφο!!!

Απο τη μια χαιρομαι πολυ για αυτό γιατι εζησα καθε στιγμη της κορης μου στο έπακρο, καθε μερα ακομη και σήμερα την ανακαλυπτω και εντυπωσιάζομαι. Λυπάμαι όμως πραγματικά που θα μεγαλώνω ουσιαστικά δυο μοναχοπαίδια: μεταξυ τους η διαφορα ηλικίας θα ειναι τετοια που δεν θα εχει ποτε ουσιαστική παρέα το ένα με το άλλο, ειναι και αντλιθετου φυλου. Μακάρι τα παιδια μου να μπορούσαν να απεχουν μεταξύ τους το πολυ τρια χρόνια, θα ήταν καλο για τα ίδια.

 

Coraline μου και λοιπες συμπασχουσες εγκυούλες, το τι θα κανει ο καθενας ειναι δική του υπόθεση οποτε δεν θα πω τη γνώμη μου. Συνήθως ομως αν εξαιρέσεις τους πρώτους μηνες τα παιδια που μεγαλωνουν μαζι, εχουν παρέα το ένα το άλλο, και δεν γκρινιαζουν συνεχως πανω απο το κεφαλι σου οπως τα μοναχοπαιδια... Ουτε εναγκαζεσαι καθε μερα ανεξαιρετως να τα τρέχεις απο δω και απο κει για να βρουν παρέα... Εχουν το ένα το άλλο. Μακάρι να γυρνουσα το χρόνο λιγα χρόνια πίσω... Σας ευχομαι ο,τι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κανα κοριτσια και ΕΙΜΑΙ!!!

 

Kαλησπέρα. Χτες ειδαμε σακο. Καρδουλα την αλλη Παρασκευη.

 

γεια σας κι απο μενα!το κοριτσακι μου μολις μπηκε στον 9ο μηνα και ειμαι παλι εγκυος.ελπιζω να πανε ολα καλα!πολυ γρηγορα αλλα καλοδεχουμενο!

 

καλε μεγαλωνει το παρεακι!!!

συγχαρητηρια κοριτσια!

εμεις σημερα θα παμε για την αυχενικη, ουφ μακαρι να ειναι ολα καλα!

ultraviolet, μην αγχωνεσαι καθολου. το επαγγελμα σου ειναι πολυ ευελικτο. μπορεις οπως λες να κατσεις 20 μερες, κ μετα μια ιδεα θα ηταν να ερχονται οι μαθητες σου στο σπιτι σου τις ωρες που θα κοιμαται το μωρο.

 

bre koritsakia h 2h kaisarikh ponaei pio polu apo thn 1h??an den exei perasei k megalo xroniko diasthma??

 

μμμμ, καλη ερωτηση. ξερει καμια?

 

Ειναι αληθεια πως καταλαβαινω πολυ καλά το αγχος σου coraline αν και εγω ειμαι στην απέναντι οχθη...

 

Καταρχας πιστευω οτι λεγοντας πως θεωρει τα παιδια υπερτιμημενα ισως να δειχνει την κουραση που σου δινει η ανατροφή ενός μωρου... Και πραγματι οσες ειστε νέες μαμάδες θα δείτε οτι το τρελό δεσιμο με τα παιδακια σας θα ερθει αργότερα οταν αρχίσουν τα πρωτα τους λογακια, οι πρώτες αγκαλιτσες τους, οταν αρχίζουν να ξεδιπλώνουν την προσωπικοτητα τους μπροστα σας.

 

Εγω προσωπικα οταν ημουν εγκυος στην κορη μου, εκανα τα πάντα για το καλο του παιδιου ομως ποτε δεν καταλαβα τις εγκυμονουσες που εκδηλωνουν αγάπη για το εμβρυο πριν καν το δουν... Την μητροτητα την ενιωσα για πρωτη φορά στο πετσι μου οταν πρωτοανέβασε η κορη μου πυρετο, περιπου 3 μηνων. Βεβαια πια ειμαι ερωτευμενη τρελα μαζι της...

 

Στο θεμα μας: Οταν με το καλο ερθει το μωρακι μου, σε δυο μήνες η κόρη μου θα ειναι ακριβώς 7 χρονων. Και αυτο συνεβη συνειδητα γιατι και μεις δεν ειχαμε καμια βοηθεια. Αλλά η προφύλαξη πήγε σύννεφο!!!

Απο τη μια χαιρομαι πολυ για αυτό γιατι εζησα καθε στιγμη της κορης μου στο έπακρο, καθε μερα ακομη και σήμερα την ανακαλυπτω και εντυπωσιάζομαι. Λυπάμαι όμως πραγματικά που θα μεγαλώνω ουσιαστικά δυο μοναχοπαίδια: μεταξυ τους η διαφορα ηλικίας θα ειναι τετοια που δεν θα εχει ποτε ουσιαστική παρέα το ένα με το άλλο, ειναι και αντλιθετου φυλου. Μακάρι τα παιδια μου να μπορούσαν να απεχουν μεταξύ τους το πολυ τρια χρόνια, θα ήταν καλο για τα ίδια.

 

Coraline μου και λοιπες συμπασχουσες εγκυούλες, το τι θα κανει ο καθενας ειναι δική του υπόθεση οποτε δεν θα πω τη γνώμη μου. Συνήθως ομως αν εξαιρέσεις τους πρώτους μηνες τα παιδια που μεγαλωνουν μαζι, εχουν παρέα το ένα το άλλο, και δεν γκρινιαζουν συνεχως πανω απο το κεφαλι σου οπως τα μοναχοπαιδια... Ουτε εναγκαζεσαι καθε μερα ανεξαιρετως να τα τρέχεις απο δω και απο κει για να βρουν παρέα... Εχουν το ένα το άλλο. Μακάρι να γυρνουσα το χρόνο λιγα χρόνια πίσω... Σας ευχομαι ο,τι καλύτερο

 

δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!

κ εγω με την αδερφη μου τη μικρη εχουμε 8 χρονια διαφορα. κ μονο οταν μεγαλωσε κ εκεινη αρκετα μπορεσαμε να επικοινωνησουμε κ να γινουμε φιλες.

οπως επισης πιστευω παρα πολυ οτι τα παιδακια μας θα μεγαλωσουν μαζι, κ ετσι θα περνανε πολυ χρονο παιζοντας, μαλωνοντας, ενω τωρα ο μικρος πχ θελει αποκλειστικοτητα.

με το καλο καλη μου!

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λίγο μετά τα πρώτα γενέθλια της κόρης μου έμεινα έγκυος στο δεύτερο μωρό μας. Τα συναισθήματά μου ήταν ανάμεικτα... Χαρά, ενθουσιασμός αλλά και άγχος για να πάνε όλα καλά.

Τώρα σε λίγες μέρες μπαίνω στην "τελική ευθεία" και η κόρη μου κλείνοντας τους 21 μήνες θα γίνει μεγάλη αδελφή. Νιώθω μέσα μου πως η απόφαση μας να κάνουμε δεύτερο παιδί σύντομα είναι η σωστή γιατί θα μεγαλώσουν μαζί, θα έχουν η μια την άλλη και θα μοιράζονται πράγματα.

Φοβάμαι βέβαια μήπως η "μεγάλη μικρή" μου νιώσει ζήλια ή στεναχώρια καθώς θα χρειαστεί να μοιραστεί με κάποιον άλλο αυτά που μέχρι τώρα ήταν αποκλειστικά δικά της. Ελπίζω όμως πως θα τα καταφέρουμε να διαχειριστούμε σωστά την κατάσταση και πως θα πάνε όλα καλά...

Όσο για την κουράση και το τρέξιμο προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι από τώρα και να αγχώνομαι. Νομίζω πως έχω αρκετό καιρό να αγχωθώ ενώ θα ξενυχτάω, θα αποστειρώνω,πλένω, αλλάζω, καθαρίζω, σιδερώνω κ.λπ.

 

Σε τελική ανάλυση για πόσο καιρό θα κρατήσει όλο αυτό; Κάποια στιγμή τα παιδιά θα ανεξαρτητοποιηθούν κι εγώ θα νοσταλγώ τις μέρες που έτρεχα για χάρη τους...

*

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκέφτεστε να πάρετε καρότσι για διδυμα?

 

μπααα, οχι. μαλιστα το πρωτο που ειχαμε παρει μας βγηκε πολυ βαρυ κ πηγαμε τωρα κ του πηραμε ενα μπαστουνακι ελαφρυ, μια χαρα!

 

αννα, με το καλο να υποδεχθειτε κ το τεταρτο μελος της οικογενειας σας!

παντως κοριτσια βλεπω τον αποστολη που ειναι 9 μηνων τωρα , ποσο γρηγορα μεγαλωνει,αλλαζει, ανεξαρτητοποιειται, κ τελικα σκεφτομαι οτι η ζωη περνα τοσο γρηγορα κ μπαινουμε κ εμεις στον αυτοματο πιλοτο κ στο τελος μας μενει μονο μια γλυκια αναμνηση κ οχι η κουραση. βεβαια αν κοιταχτω στο καθρεφτη, δεν ειμαι οπως ημουν παλια η κουραση ειναι εμφανης πανω μου κ τα κιλα κ πολλα αλλα, αλλα εχω υποσχεθει στον εαυτο μου τωρα που εκλεισα τα 30 η επομενη δεκαετια να ειναι η καλυτερη της ζωης μου! να ρουφηξω καθε στιγμη απο τα παιδια μου και να βρω τον παλιο μου εαυτο! ευχομαι να τα καταφερω...

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.

Οταν η κορη μου ηταν 13 μηνων εμεινα κι εγω εγκυος στο δευτερο μωρακι μου. Ο αντρας μου στην αρχη στεναχωρηθηκε γιατι ειναι χωρις δουλεια και φοβαται πως δεν θα μπορεσουμε να τα βγαλουμε περα μονο με τη δικια μου δουλεια. Αλλα εγω το μονο που σκεφτηκα ηταν πως ο Θεος για να μας το εστειλε ξερει. Χθες ακουσα την καρδουλα του για πρωτη φορα και ειμαι πολυ χαρουμενη. Δεν μετανιωσα ουτε μια φορα που αποφασισα να κανω δευτερο παιδι τοσο συντομα. Μπορει να ζοριστω λιγο αλλα θα παλαιψω να ειναι παντα καλα και ευτυχισμενα τα παιδακια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μωράκι μου είναι 4 μηνών και σε κανένα δίμηνο λέω να ξεκινήσουμε προσπάθειες για το 2ο. Το θέμα είναι τι θέλει η κάθε μια και πόσο έτοιμη είναι. Εγώ θέλω ήδη ένα δεύτερο μωράκι..το ξέρω πως θα δυσκολευτώ, αλλά θέλω να τα βλέπω να μεγαλώνουν μαζί, να παίζουν..βέβαια έχω σκοπό να κάνω πάνω από δυο και για αυτο ψιλοβιάζομαι.:))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκέφτεστε να πάρετε καρότσι για διδυμα?

 

stellitsa1978 εμεισ πηραμε ενα σουπερ καροτσι που μας βολεψε αψογα!!!! οταν γεννηθηκε ο μικρουλης μας ο μεγαλος ηταν 21μηνων

 

Phil & Teds Sport Double

 

http://philandteds.com/products/push/sport

http://www.youtube.com/watch?v=l5swx9QQf2s

 

 

το αγορασαμε στα Mothercare, δεν ξερω αν το εχουν ακομα, σιγουρα μπορεις ομως να το βρεις ονλινε.

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα και αλλο ωραιο βιντεακι χα χα που θυμισε τις πρωτες μας μερες

 

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

το καροτσι (Phil & Teds Sport's Double) κοστιζει γυρω στα 600ευρω αλλα εμεις το ειχαμε βρει σε προσφορα στα Mothercare με 300ευρω.

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

αννα, με το καλο να υποδεχθειτε κ το τεταρτο μελος της οικογενειας σας!

παντως κοριτσια βλεπω τον αποστολη που ειναι 9 μηνων τωρα , ποσο γρηγορα μεγαλωνει,αλλαζει, ανεξαρτητοποιειται, κ τελικα σκεφτομαι οτι η ζωη περνα τοσο γρηγορα κ μπαινουμε κ εμεις στον αυτοματο πιλοτο κ στο τελος μας μενει μονο μια γλυκια αναμνηση κ οχι η κουραση.

 

Eυανθία μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχή! Με το καλό κι εσείς να γίνετε 4...

Αυτό που λες κι εσύ το σκέφτομαι κι εγώ. Στο τέλος μόνο μένουν οι όμορφες στιγμές και όχι η κούραση.

Μπορεί κάθε βράδυ να είμαι χώμα αλλά όταν σκύβω πάνω από την κόρη μου που κοιμάται γλυκά, όταν κοιτάζω τον άντρα μου και όταν σκέφτομαι τη μέρα μου κλείνω τα μάτια μου χαμογελώντας...

Να είμαστε όλες καλά να έχουμε δύναμη και να χαιρόμαστε τις οικογένειες μας.

*

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σκέφτεστε να πάρετε καρότσι για διδυμα?

 

Εγώ σκέφτομαι να μην πάρω καρότσι για δίδυμα. Φυσικά δεν το αποκλείω ως ενδεχόμενο αν "δω τα σκούρα" με τις βόλτες των παιδιών.

Για την ώρα σκέφτομαι να βάζω το μωρό σε sling και τη "μεγάλη - μικρή" μου στο καρότσι και να παίρνω τους δρόμους.

Μετά όταν θα χειμωνιάσει θα τις πηγαίνω με το αυτοκίνητο οπότε δε θα έχω άμεση ανάγκη από καρότσι κι αν έχω θα παίρνω ενισχύσεις για να τσουλάνε το δεύτερο καρότσi (που ήδη έχουμε) .

Για την επόμενη άνοιξη που θα αρχίσουμε πάλι τις βόλτες με το καρότσι σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το σκαλάκι - προέκταση που μπαίνει στο πίσω μέρος του καροτσιού για τη "μεγάλη - μικρή" μου.

Φυσικά όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο...για να δούμε αν θα λειτουργήσουν και στην πράξη :cool:

*

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου είναι δέκα μήνες μεγαλύτερος απο τον αδερφό του! Δηλαδη η πεθερά μου ενα μηνα μετά τη γέννα ξαναέμεινε έγκυος! δεν ειναι απίστευτο!!!! ???

μεγάλωσαν σαν δίδυμοι βέβαια και πηγαιναν και στην ίδια τάξη...

ειναι πολυ δεμένοι!

αυτάαα

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...