Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2ο μωρακι τοσο συντομα...;


Recommended Posts

Coraline

γεια σου

η αποφαση το τι θα κανεις ειναι δικη σου . αλλα μην στερησεις στον εαυτο σου αυτο το μωρακι να γεννηθει για να στο εστηλε ο θεος τωρα κατι ξερει . μετα παντα θα γυρνας στο παρελθον γιαυτο το μωρακι παντα θα σκεφτεσαι . .

τα μωρα ειναι ευλογια . ελπιζω ν τ κρατησεις και να εχουμε νεα σου συντομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτό το θέμα αλλά μόλις μάθαμε ότι είμαι ξανά έγκυος και η μικρή είναι 11 μηνών. Ο άντρας μου χάρηκε πάρα πολύ ( σε βαθμό που να πιστεύω ότι το είχε "σκηνοθετήσει" ) εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Δεν θέλω καθόλου δεύτερη εγκυμοσύνη σε αυτή την στιγμή, καθόλου μα καθόλου. Δεν ξέρω τι θα κάνω, ο άντρας μου μου είπε να σκεφτώ και άμα δεν νιώθω καλά με την ιδέα να μην το κρατήσω, το σκέφτομαι πραγματικά αυτό αλλά ξέρω ότι θα στεναχωρεθεί και θα απογοητευτεί πάρα πολύ αν δεν το κρατήσω.

 

Coraline συγχαρητήρια!! Να δεις που θα μεγαλώσουν και τα δύο μαζί και ούτε που θα το καταλάβεις. Ίδιες διοαδικασίες και για τα δύο. Αν σου πω ότι καλύτερα να έρχονταν και για μένα έτσι τα πράγματα θα με πίστευες? Όσο μεγαλώνει το παιδί και οι ευθύνες του τόσο δυσκολεύομαι να πάρω απόφαση για 2ο. Αφού και ο άντρας σου το θέλει τόσο μίλα του για τις σκέψεις σου και ζήτα του να σε βοηθάει περισσότερο τώρα και πολύ περισσότερο όταν θα γεννήσεις.

 

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Coraline

 

απλα σκεψου πως αυτο το μωρακι εξαρταται απολυτα απο εσενα, μην του γυρισεις την πλατη. δεν εχει ακομα την δυνατοτητα να υπερασπιστει την ζωουλα του, μην του την στερησεις..

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι καλά είναι όλα τα θεωρητικά, αλλά εγώ πρέπει να περάσω τους φρικιαστικούς και αηδιαστικούς μήνες της εγκυμοσύνης. Άμα μου το φέρναν έτοιμο το μωρό δεν θα το συζητούσα τώρα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Coraline η τελική απόφαση είναι δική σου σίγουρα!

Απλά θεωρώ ότι μία εγκυμοσύνη είναι δώρο Θεού, που σε άλλες γυναίκες το δίνει τόσο απλόχερα και άλλες τις ταλαιπωρεί λίγο παραπάνω.

Στο λέει μία μανούλα, η οποία προκειμένου να κάνει ένα δεύτερο μωράκι πρέπει να μπει πάλι στη διαδικασία της εξωσωματικής περνόντας ένα μεγάλο κόστος ψυχολογικό και οικονομικό και με το ενδεχόμενο να έχει αποτύχει. Εγώ τρελαίνομαι στην ιδέα μιας νέας εγκυμοσύνης και πολύ περισσότερο για την ώρα του τοκετού!!!

Εύχομαι ότι αποφασίσεις να μην το μετανοιώσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Coraline, αυτό είναι δώρο Θεού! Τόσες και τόσες παρακαλούν να ήταν στη θέση σου. Μην στερήσεις σε αυτή την ψυχούλα το δικαίωμα στη ζωή. Αφού σου το έστειλε ο Θεός, θα σου δώσει και τη δύναμη να τα καταφέρεις! Σου εύχομαι κάθε καλό και μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη (δεν είναι όλες οι εγκυμοσύνες το ίδιο).

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτό το θέμα αλλά μόλις μάθαμε ότι είμαι ξανά έγκυος και η μικρή είναι 11 μηνών. Ο άντρας μου χάρηκε πάρα πολύ ( σε βαθμό που να πιστεύω ότι το είχε "σκηνοθετήσει" ) εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Δεν θέλω καθόλου δεύτερη εγκυμοσύνη σε αυτή την στιγμή, καθόλου μα καθόλου. Δεν ξέρω τι θα κάνω, ο άντρας μου μου είπε να σκεφτώ και άμα δεν νιώθω καλά με την ιδέα να μην το κρατήσω, το σκέφτομαι πραγματικά αυτό αλλά ξέρω ότι θα στεναχωρεθεί και θα απογοητευτεί πάρα πολύ αν δεν το κρατήσω.

 

Καλημερα.

πριν 1 βδομαδα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και η μικρη ειναι 11 μηνων.

Κλασσικα ο αντρας μου χαρηκε πιο πολυ και εγω ηδη αρχισα να αγχωνομαι.

οταν διαβασα το παραπανω ηταν σαν να το εγραφα εγω.

αλλα, οπως ειπε μια κοπελα, δυστυχως υπαρχουν παρα πολλες γυναικες που δεν μπορουν να κανουν παιδια. ενω εσυ και εγω ευλογηθηκαμε με αυτο.

Σκεψου μονο μετα απο χρονια, τι θα θυμασαι απο την ζωη σου.

την δουλεια και την καριερα, ή τα πρωτα βηματα, χαμογελα, λεξεις, πρωτες μερες σχολειο, παιχνιδια, αγχος, αγωνιες και ολα αυτα τα ευχαριστα και δυσαρεστα που συνθετουν την οικογενεια.

οταν θα γεννηθει το δευτερο το πρωτο θα εχει μεγαλωσει αρκετα (18-19 μηνων) και μεχρι να γινει 6 μηνων το δευτερο το πρωτο θα εχει ανεξαρτητοποιηθει καπως.

δεν ξερω κατα ποσο μπορω να σου προτεινω κατι παρα μονο να σκεφτεις πολυ καλα τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

caroline η αποφαση ειναι φυσικα δικη σου!!!

να πω την γνωμη μου ομως,εντελως καλοπροαιρετα ε??!!:)

 

ειναι λιγο δυσκολα τους 9 μηνες της εγκυμοσυνης,ξερεις με τις ορμονες να χτυπανε κοκκινο,με τα παραπανω κιλα,με τα σκαμπανεβασματα στην ψυχολογια!! (αν κ εγω ενιωθα υπεροχα οταν ημουν εγκυουλα!!:-D)

δεν ειναι κριμα να παρεις μια αποφαση που θα σε βασανιζει μετα??επειδη δεν αντεχεις τους 9 μηνες???σκεψου μονο οτι 9 μηνες θα νιωθεις μονο ασχημα οπως λες,αλλα μετα θα εχεις τοση ευτυχια μεσα στο σπιτακι σας!!!χαμογελα,αγκαλιτσες,χαδακια!!!κ θα δεις τι ωραια που θα παιζουν μαζι τα μικρουλια σου κ θα τα καμαρωνεις!!!θα το δεις!!!

 

ευχομαι ολοψυχα να παρεις την καλυτερη αποφαση κ να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη!!!

 

κ σε λιγους μηνες εδω θα ειμαστε,πρωτα ο θεος,να μας λες τις χαριτωμενιες τους κ το ποσο ευτυχισμενη εισαι!!!δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο νομιζεις!!!

 

εγω εχω 3 μικρουλακια κ η ευτυχια μου δεν μπορει να περιγραφει με λογια απλα!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Στελλίτσα ευχαριστώ για τις ευχές...

Ευανθία, έχω κι εάν γιο 8 ετών με διαβάσματα, Αγγλικά, κολυμβητήρια κλπ κλπ...

Πίστεψέ με ώρες ώρες απελπίζομαι αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο... Με την κοιλιά δυσκολεύομαι, έχω και πρόβλημα με τη μέση αλλά τα καταφέρνω!!! Από δουλειά επέιδή είμαι δημόσιος υπάλληλος έχω ακόμα την άδεια από την μικρή και θα ξαναπάω Γενάρη του 12! Κατά τα άλλα τρέχω όλη μέρα και κυνηγάω τη μικρή! Ψυχραιμία και όλα γίνονται... Ευχαριστώ για τις ευχές και θα σας ενημερώσω με το καλό όταν γεννήσω...

 

φτου φτου! χαρας στο κουραγιο σου!

τουλαχιστον εισαι δημοσιο κ καθεσαι παραπανω...εμεις του ιδιωτικου αστα κ βραστα, μαλιστα εγω δε δικαιουμαι ουτε το 6μηνο...

παντως οσο περνα ο καιρος κ εγω απελπιζομαι, αλλα τελικα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.

 

Καλημέρα, δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα σε αυτό το θέμα αλλά μόλις μάθαμε ότι είμαι ξανά έγκυος και η μικρή είναι 11 μηνών. Ο άντρας μου χάρηκε πάρα πολύ ( σε βαθμό που να πιστεύω ότι το είχε "σκηνοθετήσει" ) εγώ τα έχω βάψει μαύρα. Δεν θέλω καθόλου δεύτερη εγκυμοσύνη σε αυτή την στιγμή, καθόλου μα καθόλου. Δεν ξέρω τι θα κάνω, ο άντρας μου μου είπε να σκεφτώ και άμα δεν νιώθω καλά με την ιδέα να μην το κρατήσω, το σκέφτομαι πραγματικά αυτό αλλά ξέρω ότι θα στεναχωρεθεί και θα απογοητευτεί πάρα πολύ αν δεν το κρατήσω.

 

Μωρέ ναι καλά είναι όλα τα θεωρητικά, αλλά εγώ πρέπει να περάσω τους φρικιαστικούς και αηδιαστικούς μήνες της εγκυμοσύνης. Άμα μου το φέρναν έτοιμο το μωρό δεν θα το συζητούσα τώρα.

 

caroline, σε νιωθω απολυτα! ετσι ειμαι κ εγω, κ ουτε μου αρεσε ιδιαιτερα η περιοδος της εγκυμοσυνης, η λοχεια μου δε, δραμα. απορω πως με αντεξαν οι δικοι μου! ακομα κ τωρα περνα συνεχεια απο το μυαλο μου πως θα αντεξω, πως θα τα καταφερω, ομως σκεψου οτι ετσι κι αλλιως δυσκολα θα περναμε την αποφαση για 2ο παιδακι, οποτε ο Θεος κ η φυση μας εβγαλε απο τη δυσκολη θεση! σιγουρα θα ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολα τα επομενα 2-3 χρονια, ισως να "χασουμε" κ τον εαυτο μας στην πορεια, αλλα πιστευω οτι αξιζει! φανταζομαι τα παιδακια μου σε 2 χρονια να καθονται κ να παιζουν κ λιωνω...

οπως κ να'χει θα αποφασισεις ΕΣΥ κ ο ΑΝΤΡΑΣ σου τι ειναι καλυτερο για εσας.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ομως σκεψου οτι ετσι κι αλλιως δυσκολα θα περναμε την αποφαση για 2ο παιδακι, οποτε ο Θεος κ η φυση μας εβγαλε απο τη δυσκολη θεση! σιγουρα θα ειναι πολυ μα παρα πολυ δυσκολα τα επομενα 2-3 χρονια, ισως να "χασουμε" κ τον εαυτο μας στην πορεια, αλλα πιστευω οτι αξιζει! φανταζομαι τα παιδακια μου σε 2 χρονια να καθονται κ να παιζουν κ λιωνω...

οπως κ να'χει θα αποφασισεις ΕΣΥ κ ο ΑΝΤΡΑΣ σου τι ειναι καλυτερο για εσας.

 

Εννοείται ότι ποτέ δεν το αποφάσιζα, ούτε το πρώτο το αποφάσισα και το προγραμμάτισα ούτε τώρα. Αλλά δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να χάσω τον εαυτό μου, ούτε την σχέση με τον άντρα μου, κατά την γνώμη μου το να έχεις παιδιά είναι τρομερά υπερτιμημένο. Δεν είναι δα και ο παράδεισος, εντάξει γλυκά είναι, τα αγαπάμε κτλ αλλά μην το παρακάνουμε.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω τα εχω σκεφτει ολα αυτα πολλες φορες και μαλιστα εχω σκεφτει οτι ισως δε κανω για μανα...ουτε ειχα ποτε αυτα τα τρομερα συναισθηματα που περιγραφουν αλλες μανουλες μολις πρωτοαντικρησαν τα παιδια τους στο μαιευτηριο, ζαβλακωμενη ημουν κ ποναγα κ δε θυμαμαι κ πολλα πολλα....

ομως τωρα δε θα μπορουσα να διαννοηθω τη ζωη μου χωρις τον αποστολη μου...τρελλενομαι στην ιδεα οτι μπορει να παθει κατι, να τον χασω κ ευχαριστω καθε μερα το Θεο που μου τον εχει καλα...κι ας γκρινιαζω οτι δε κοιμαμαι, που συνεχεια κολαει ιωσεις απο το σταθμο, που δε με αφηνει να κανω τιποτα αλλο οσο ειναι ξυπνιος, που που που...

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται, την πρώτη φορά ήμουν πολύ προσεκτική στην εγκυμοσύνη, τι θα φάω, τι θα πιώ, τι θα κάνω, που θα πάω κτλ. Μετά με το μωρό το ίδιο, να το θηλάσω, και γενικά να ψάχνω τι είναι το καλύτερο να κάνω για αυτό. Και τώρα νίωθω τόσο βαριεστημένη με όλα αυτά που δεν με νοιάζει να ασχοληθώ καθόλου. Για παράδειγμα ενώ την κόρη μου την θηλάζω ακόμα και θα συνεχίσουμε όσο θέλει νιώθω ότι δεν έχω καμία διάθεση να θηλάσω 2ο δεύτερο παιδί. Είμαι γενικά πολύ αρνητική με την ιδέα του 2ου.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται, την πρώτη φορά ήμουν πολύ προσεκτική στην εγκυμοσύνη, τι θα φάω, τι θα πιώ, τι θα κάνω, που θα πάω κτλ. Μετά με το μωρό το ίδιο, να το θηλάσω, και γενικά να ψάχνω τι είναι το καλύτερο να κάνω για αυτό. Και τώρα νίωθω τόσο βαριεστημένη με όλα αυτά που δεν με νοιάζει να ασχοληθώ καθόλου. Για παράδειγμα ενώ την κόρη μου την θηλάζω ακόμα και θα συνεχίσουμε όσο θέλει νιώθω ότι δεν έχω καμία διάθεση να θηλάσω 2ο δεύτερο παιδί. Είμαι γενικά πολύ αρνητική με την ιδέα του 2ου.

 

 

Αχ καλη μου ισως φταινε οι ορμονες που εισαι ετσι τωρα. Θα δεις οσο θα μεγαλωνει η κοιλιτσα κ θα αρχισεις να το νιωθεις θα αλλαξεις..θα το αγαπησεις!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ποτέ δεν το αποφάσιζα, ούτε το πρώτο το αποφάσισα και το προγραμμάτισα ούτε τώρα. Αλλά δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να χάσω τον εαυτό μου, ούτε την σχέση με τον άντρα μου, κατά την γνώμη μου το να έχεις παιδιά είναι τρομερά υπερτιμημένο. Δεν είναι δα και ο παράδεισος, εντάξει γλυκά είναι, τα αγαπάμε κτλ αλλά μην το παρακάνουμε.

 

 

Κοπέλα μου 1ον χρειαζεσαι οπωσδηποτε ψυχολόγο γιατι δεν εχεις περασει ακομα την επιλοχεια καταθλιψη.

2ον μπες και στο site της εξωσωματικής να διαβασεις μερικα πραγματα να δεις μετα πως θα τα εκτιμησεις και τα παιδακια και την "ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη"

3ον να προσεχεις τι γραφεις μεσα σε ενα φορουμ που εχει να κανει με τη μητροτητα και την αποκτηση παιδιων

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε Coraline μου αλλά αν ήσουν τόσο αρνητική στο να αποκτήσεις 2ο παιδί να προσέχατε και να παίρνατε τα μέτρα σας με τον άντρα σου, δεν ζούμε πια στο μεσαίωνα να μη γνωρίζουμε για την αντισύλληψη.....

Επίσης το ότι χαρακτηρίζεις το να έχεις παιδιά "τρομερά υπερτιμημένο" και δεν ειναι "ο παράδεισος" το αφήνω απλώς ασχολίαστο...:(

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνησω: τα παιδια ειναι η κληρονομια μας, η παρακαταθηκη μας στον κοσμο αυτο.

 

οσο για το ποσο πολυ προσεχες στην πρωτη εγκυμοσυνη, μηπως ησουν υπερβολικη και γι'αυτο εχεις κουραστει τωρα;; μηπως θα μπορουσες να εισαι πιο χαλαρη ακι ναμην εχεις τοσα ΜΗ και ΟΧΙ για να απολαυσεις λιγο την περιοδο αυτη; μηπως να δεις την 2η εγκυμοσυνη ευκαιρια για να απολαυσεις οσα δεν απολαυσες στην 1η; μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, και στις 2 εγκυμοσυνες περασα υπεροχα γιατι το επελεξα: και ταξιδεψα πολυ - εσωτερικο και εξωτερικο - και εφαγα οτι ηθελα, και αγορασα ωραια ρουχα, και βαφομουν και περιποιουμουν την Μαρινα (εμενα), και απολαυσα τον ερωτα με τον ανδρα μου, και αφησα την μικρη μου να κανει χαδια και φιλια στην κοιλιτσα, στο αδελφακι της!

 

ΟΛΑ μα ΟΛΑ εξαρτωνται απο το πως θα το δεις. Αν εισαι μιζερη στην ψυχολογια σου, μιζερη θα ειναι και η εγκυμοσυνη σου.

 

Οσον αφορα τον κινδυνο να χαλασει η σχεση σου με τον ανδρα σου, ειναι αποκλειστικα στο χερι σας. Μια σχεση μπορει να χαλασει απο πολλα: απο την δουλεια (δηλ θα σταματησετε να δουλευετε;;), απο τους φιλους (δηλ θα σταματησετε να εχετε φιλους;;), απο τα πεθερικα κ τους γονεις (δηλ θα τους εξοντωσετε;;), ΔΕΝ μπορει ομως να χαλασει απο τα παιδια αν εσεις φροντισετε να ξοδευετε λιγο χρονο μονοι, περνωντας καλα.

 

Αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη Coraline. Ευχομαι να παρεις την σωστη αποφαση.

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσι μου... Σε καταλαβαίνω όσον αφορά τις απόψεις σου για την περίοδο της εγκυμοσύνης! Κι εγώ πραγματικά δεν απόλαυσα ούτε απολαμβάνω τους μήνες που είμαι εγκυος και καταπιέζομαι πολύ... Έχω και τους εμετούς(ακόμα), έχω και ακράτεια(φτάρνισμα και άλλαγμα βρακιού κατευθείαν:oops:), καπνίζω και΄νιώθω τύψεις, η μεση μου κοντεύει να παραλύσει από τους πόνους, και πολλά άλλα... Άσε που ποτέ δεν ήμουν τρελαμένη με τα παιδιά! (περισσότερο χαιρόμουν να χαιδεύω σκυλάκια παρά μωράκια). Το θέμα όμως είναι ότι και τις δυο φορές που αντίκρισα για πρώτη φορά τα μωράκια μου... ΈΖΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!!!!!!!! Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή από αυτή... Και στο λέω εγώ που κάποτε έλεγα στους φίλους μου που έχουν παιδιά να μην τα φέρνουν σπίτι μου γιατί μου το ανακατώνουν και το λερώνουν!!!!!!!!!! (Τώρα το σαλόνι μου είναι πια παιχνιδότοπος!!!!!!!) Μην ανησυχείς για τη σχέση με τον άντρα σου ούτε αν χάσεις τον εαυτο σου... Εγώ με δυο παιδιά και το τρίτο στην κοιλιά, χωρίς καμία βοήθεια πέραν του αντρούλη μου και τα καταφέρνω! Και κομμωτήριο πάω κάθε εβδομάδα, και μανικιούρ-πεντικιούρ κάθε μήνα και αποτρίχωση και για καφεδάκι βγαίνω και όλα τα έχω σε τάξη! Ένα θα σου πω... Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται! Αν δεν υπάρχει τα πάντα είναι γολγοθάς! Η απόφαση είναι δική σου....

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω οτι οι ορμονες δε μας κανουν να βλεπουμε καθαρα...ομως τιποτα δεν ειναι ευκολο σ'αυτη τη ζωη...

εγω το πηρα αποφαση οτι μεχρι να γεννησω κ μεχρι να παει 6-7 μηνων το μωρακι μου θα πρεπει να κανω υπομονη, θα ειναι δυσκολα, αλλα μετα θα ξαναμπουμε σε μια ρεγουλα.

επισης ειχα κ εγω πολυ αγχος στη πρωτη εγκυμοσυνη, κ δε την απολαυσα οσο θα επρεπε. τωρα ειμαι πιο χαλαρη, θα εχω κ τους γονεις μου κοντα κ ολα θα πανε καλα.

 

μπουμπουλα, αυτο που εγραψες "Και στο λέω εγώ που κάποτε έλεγα στους φίλους μου που έχουν παιδιά να μην τα φέρνουν σπίτι μου γιατί μου το ανακατώνουν και το λερώνουν!!!!!!!!!! (Τώρα το σαλόνι μου είναι πια παιχνιδότοπος!!!!!!!)" με εκανε και γελασα πολυ! πως αλλαζουμε ομως , ε? κ εγω ετσι ημουν.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω οτι οι ορμονες δε μας κανουν να βλεπουμε καθαρα...ομως τιποτα δεν ειναι ευκολο σ'αυτη τη ζωη...

εγω το πηρα αποφαση οτι μεχρι να γεννησω κ μεχρι να παει 6-7 μηνων το μωρακι μου θα πρεπει να κανω υπομονη, θα ειναι δυσκολα, αλλα μετα θα ξαναμπουμε σε μια ρεγουλα.

επισης ειχα κ εγω πολυ αγχος στη πρωτη εγκυμοσυνη, κ δε την απολαυσα οσο θα επρεπε. τωρα ειμαι πιο χαλαρη, θα εχω κ τους γονεις μου κοντα κ ολα θα πανε καλα.

 

μπουμπουλα, αυτο που εγραψες "Και στο λέω εγώ που κάποτε έλεγα στους φίλους μου που έχουν παιδιά να μην τα φέρνουν σπίτι μου γιατί μου το ανακατώνουν και το λερώνουν!!!!!!!!!! (Τώρα το σαλόνι μου είναι πια παιχνιδότοπος!!!!!!!)" με εκανε και γελασα πολυ! πως αλλαζουμε ομως , ε? κ εγω ετσι ημουν.

 

χαχαχα! Είδες;;;; Εγώ ακόμα τρώω πολύ καζούρα από φίλους! Μέχρι και ο γυναικολόγος μου λέει ότι το μοναδικό άτομο που δεν περίμενε ποτέ ότι θα κάνει τρία παιδιά είμαι εγώ!!!!!!!! ΌΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΡΕ ΣΥ ΕΥΑΝΘΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Είδες;;;; Εγώ ακόμα τρώω πολύ καζούρα από φίλους! Μέχρι και ο γυναικολόγος μου λέει ότι το μοναδικό άτομο που δεν περίμενε ποτέ ότι θα κάνει τρία παιδιά είμαι εγώ!!!!!!!! ΌΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΡΕ ΣΥ ΕΥΑΝΘΙΑ....

:D:D:D

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου 1ον χρειαζεσαι οπωσδηποτε ψυχολόγο γιατι δεν εχεις περασει ακομα την επιλοχεια καταθλιψη.

2ον μπες και στο site της εξωσωματικής να διαβασεις μερικα πραγματα να δεις μετα πως θα τα εκτιμησεις και τα παιδακια και την "ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη"

3ον να προσεχεις τι γραφεις μεσα σε ενα φορουμ που εχει να κανει με τη μητροτητα και την αποκτηση παιδιων

 

το πρωτο κ το δευτερο, δεκτο και σεβαστο αλλα το 3ο αν κ δεν απευθυνεται σε εμενα με πληγωσε και θα ηθελα να παραθεσω το παρακατω κανονα του φορουμ...

 

"Απαγορεύονται παρατηρήσεις, τα σχόλια και συστάσεις προς άλλα μέλη σχετικά με την συμπεριφορά και συμμετοχή τους στο forum.

Υπεύθυνοι για αυτό είναι αποκλειστικά και μόνο οι Διαχειριστές "

 

ισως θα ηταν καλυτερα να μην ειμαστε τοσο σκληροι, εστω και εαν πρεπει ορισμενες φορες, γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τις πραγματικες καταστασεις που περνα ο καθενας μας. εδω απλα αναφερουμε τις εμπειριες μας, τις ανυσυχιες μας,λεμε τη γνωμη μας και εαν θελουμε στηριζουμε ο ενας τον αλλον...απλα και φιλικα μονο το αναφερω, δε θα ηθελα να παρεξηγηθω...

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ποτέ δεν το αποφάσιζα, ούτε το πρώτο το αποφάσισα και το προγραμμάτισα ούτε τώρα. Αλλά δεν έχω καμία πρόθεση ούτε να χάσω τον εαυτό μου, ούτε την σχέση με τον άντρα μου, κατά την γνώμη μου το να έχεις παιδιά είναι τρομερά υπερτιμημένο. Δεν είναι δα και ο παράδεισος, εντάξει γλυκά είναι, τα αγαπάμε κτλ αλλά μην το παρακάνουμε.

 

(coraline σου ευχομαι ο,τι καλυτερο, αλλα ομολογω πως κι εμενα μου κακοφανηκε πολυ....)

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για όσες γυναίκες ταλαιπωρούνται και δυσκολεύονται να αποκτήσουν αυτό που θέλουν αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μην εκφράσω την άποψη μου, η οποία, σε ένα ελεύθερο περιβάλλον όπως πρέπει να λειτουργεί ένα δημόσιο φόρουμ, δεν ταυτίζεται απαραίτητα με κάποιων άλλων.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

πριν που εγραφα για το σχολιο της coraline, πηγα να γραψω το εξης " κοριτσια σε λιγο θα κανω τεστ και ειμαι πανικοβλημενη".. αλλα το σβησα γιατι σκεφτηκα, ελα βρε σιγα μην εισαι εγκυος...........

 

το κανα κοριτσια και ΕΙΜΑΙ!!! και εξακολουθω να ειμαι τρομοκρατημενη... κλαιω τωρα και απο χαρα και απο φοβο... ο μικρος μου κοιμαται ευτυχως... φοβαμαι πολυ.. οχι τοσο τα ζορια τα δικα μου, ουτε την εγκυμοσυνη, η παναγια με ευλογησε με μια αψογη εγκυμοσυνη στον πριγκιπα μου και ελπιζω να με ευλογησει παλι.. αλλα ρε παιδια δυσκολοι καιροι... εγω κανω ιδιατερα και αντε στο πρωτο μου παιδακι οι γονεις με περιμεναν, τωρα θα με περιμενουν παλι η θα με ξαποστειλουν και με το δικιο τους? η μια μου η μαθητρια δινει πτυχιο φετος κι οπως τα υπολογισα θα γεννησω πρωτα ο θεος μαρτη, στα παρατριχα δηλαδη.. τι θα κανω? ολοι με μακαριζουν που εφιαξα ενα τοσο καλο κυκλο μαθηματων και τωρα, θα τα χασω ολα.... τι λεω ρε γ$%#$το? το μωρο μου τωρα καταλαβαινει οτι στεναχωριεμαι εξαιτιας του.. γραψτε μου κατι σας παρακαλω...

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου μην ανησυχεις...απο οτι καταλαβα εισαι καθηγητρια ε??ενταξει θα κανουν καπια υπομονη αλλα με πολυ κουβεντα κανονιστε τα καπως ωστε να μπορεσεις και εσυ να μην χασεις την δουλεια σου και να μπορεσουν και οι μαθητες σου να τελειωσουν τα μαθηματα τους..με το καλο σου ευχομαι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...