Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ είχα κάνει πρίν 7 χρόνια ή 8 περίπου, δεν θυμάμει ακριβώς. Την έκανα μετά από αποτελέσματα τέστ Παπ γιατί ο γιατρός μου είχε πει ότι είχα εμφανίσει δυσπλασία τραχήλου. Δεν πόνεσα καθόλου γιατί μου είχε γίνει νάρκωση. Ήμουν ελεύθερη τότε και δεν είχα γεννήσει΄. Από ότι θυμάμαι πάντως (δεν θα μπορούσα να το ξεχάσω αυτό) είχα πανικοβληθεί, γιατί αυτή η "αχλάδω" που μου είχε βγάλει τα αποτελέσματα, όταν της είχα τηλεφωνήσει μου τα είχε παρουσιάσει τραγικά, σε σημείο που νόμιζα ότι είχα κάτι σαν όγκο και έκλαιγα μέχρι να πάω για την κρυοπηξία. Ο γιατρός είχε θυμώσει πολύ μαζί της (λέγοντας μου ότι δεν ήταν δική της δουλειά να μου το πεί και ειδικά από το τηλέφωνο)και με καθυσηχασε αλλά μου είπε βέβαια ότι πρέπει να την κάνουμε. Μετά από τόσα χρόνια, πιστεύω ότι μπορεί και να μην έπρεπε να την είχα κάνει τελικά, γιατί κάποια στιγμή που πήγα για εξέταση, μου βρήκε λίγο ερεθισμένο τον τράχηλο και μου είπε με ευκολία ότι αν δεν περάσει με την θεράπεία ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνουμε κρυοπηξία. Καλά γιατρέ λέω εγώ, ας κάνουμε τη θεράπεία γιατί κρυοπηξία δεν νομίζω να κάνω. Από μέσα μου έλεγα(σιγά μην κάνω)!

Τελικά όντως είναι σημαντικό να πάρεις και δεύτερη γνώμη, ειδικά και στην περιπτωση σου embryoula που είσαι και εγκυος. Αλλά και γενικά όσο και να εμπιστευόμαστε στον γιατρό μας, καλό είναι να παίρνουμε 2η γνώμη.Πάντως μην αγχώνεσαι.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mήπως ήταν άλληη κρυοπηξία τότε κ άλλη τώρα?

Μήπως αυτά περί γονιμότητας αφορούσαν το παρελθόν?

Εμένα μου είπε πάντως ότι θα γίνει χωρίς νάρκωση,δεν πονάει κ ούτε ίχνος αίματος.

Μπορεί βέβαια να μην χρειάζεται κ να θέλει απλά ο γιατρός τα λεφτά.

Δυστυχως εκεί καταλήξαμε,όλα στο βωμό του χρήματος. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια..πήρα το τεστ παπ που έκανα πριν 1 βδομάδα στο γιατρό.

Ο κυτταρολόγος δεν λέει πουθενά για τραχηλίτιδα.Ενώ στα 2 προηγούμενα τεστ εγραφε από κάτω "αλλοιώσεις τραχηλίτιδας",κατηγορία ΙΙ τώρα πήγα πήγα κατηγορία Ι κ κανένα σχόλιο!

Το μόνο κοινο με τα παλιά τεστ είναι κάποια μεταπλαστικά κύτταρα.Τον γιατρό που ρωτησα που είπε ότι είναι ήπια τραχηλίτιδα.

Λετε αυτό περί κρυοπηξίας να ήταν κολπάκι μόνο για τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Κρυοπηξια ειχα κανει και εγω πριν πολλα χρονια (νομιζω το 1998). Πριν την κανω και εμενα μου ειχε πει μια φιλη μου οτι δεν την κανουν σε γυναικες που δεν εχουν γεννησει και πριν παω να την κανω το ειπα στο γιατρο μου. Μου ειπε οτι σε καμια περιπτωση δεν θα μου ελεγε να την κανουμε αν ηταν επικυνδυνη (λεφτα θυμαμαι πηρε πολυ λιγα και αυτα επεμενε να τα παρει σε επομενη επισκεψη μου στο ιατρειο του, αλλα εγω του τα εδωσα στο νοσοκομειο). Παντως θυμαμαι οτι δεν πονεσα, απλα ενιωσα σαν να μου ερχεται περιοδος σε πιο εντονη μορφη.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσαρες μου!

χρειαζομαι τη βοηθεια σας, την παρασκευη θα παω να κανω κρυοπηξια για μια χρόνια τραχηλιτιδα που με ταλαιπωρει(πιστευω οτι σαυτο οφειλεται το οτι τοσο καιρο προσπαθω και δεν μπορω να κανω παιδακι)

θα ηθελα να ρωτησω, ειχε καμια σας παρομοια εμπειρια?ποναει, ποσο σας κοστισε?

ολα αυτα τα εχω ρωτησει στο γιατρο, αλλα παντα η γνωμη μιας φιλης ειναι αλλιως.

σας φιλω και ευχομαι σε ολες σας καλη μερουδιααααα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ειμαι 20 χρονων και εκανα κρυοπηξια γιατι εχω τραχηλιτιδα..φυσικα δεν εχω εκανει παιδια..μετα απο το τεστ παπ ο γιατρος μου ειπε να το κανω κ εκανα..απλα εχω μεινει απο τις απαντησεις..:-(

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι δεν πρέπει να φοβάστε και τόσο...

εγώ έκανα πριν απο 12 χρόνια λόγω HPV, δεν πόνεσα καθόλου απλά μου έπεσε η πιεση μετά αλλα είμαι γενικά υποτασική και ειχα και πολύ άγχος.

Τα κονδυλώματα δεν μου ξαναεμφανίστηκαν ποτέ ενω σε 2-3 φίλες που για τον ίδιο λόγο κάναν καυτηριασμό επανεμφανίστηκαν.

Παιδάκι έκανα με την δεύτερη απόπειρα οπότε δεν θεωρώ οτι επηρέασε την γονιμότητα μου.

Link to comment
Share on other sites

οταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη κατεληξε σε παλινδρομη, μετα την αποξεση ο γιατρος επεμενε οτι εχω καποιο μικροβιο στον τραχηλο και οτι αυτο εφταιγε για την καταληξη. ακολουθησα αγωγη με δυνατα χαπια και δυο κρυοπηξιες. μολις εκανα εξεταση ξανα για το μικροβιο ειχε εξαφανιστει. στον πρωτο μηνα προσπαθειων εμεινα εγκυος στο αγορακι μου....

 

εγω πονεσα οταν τοποθετησε τον κολποδιαστολεα.... και μετα ειχα καποια υγρα για μια δυο μερες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ο δικος μου γιατρος ειναι πολυ αρνητικος στην κρυοπηξια και ιδιαιτερα σε νεες γυναικες. Ο λογος ειναι οτι οταν κανεις κρυοπηξια και μετα κανεις ΠΑΠ μπορει να σε παραπλανησει.Τωρα πια υπαρχει το LAZER.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα ειμαι 24 κ πηγα σε εναν γυναικολογο..ο οποιος μου εκανε υπερυχο κ τεστ παπ..μου ειχε βρει στον υπερυχο οτι ειχα μεγαλη κυστη...κ πηρα duphaston ..οταν μου ηρθε περιοδος ξαναπηγα οπως μου ειχε πει κ ανακαλιψε οτι ειχε μικρινει η κυστη κ οτι ειναι σπανιο τοσο γρηγορα κ χωρις αντισιλιπτικα..επειτα το τεστ παπ εδειξε τραχιλιτιδα κ μου ειπε για κρυοπηξια κ οτι κοστιζει 200 ευρω!! κ οτι μετα θα πρεπει να πηγαινω κ 2 φορες την εβδομαδα για να μου βαζει αληφη...φοβαμαι να την κανω δν εχω παιδακι...τι να κανω??μηπως με κοροιδευει???του εχω ηδη δωσει 100 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια σημερα εκανα εγγραφη αλλα σας διαβαζω καιρο..ειμαι να πεθανω θελω πραγματικα την βοηθεια σας.......ειμαι 29 ετων αρραβωνιασμενη δεν εχω κανει παιδι και το θελω παρα πολυ..στα 21 μου εκανα και γω κρυοπηξια γιατι ειχα κονδυλωματα,δεν πονεσα και δεν εχω ξαναβγαλει απο τοτε,να πω επισης οτι ο γιατρος που πηγα ειναι ενας απο τους καλυτερους της πολης που ζω η τουλαχιστον ετσι λενε..και ξαφνικα ακουω ολα αυτα περι στειρωτητας αν εχεις κανει κρυοπηξια και τετοια..σας παρακαλω βοηθηστε..ποια ειναι η αληθεια και ποιο το ψεμα ποιο ειναι το λαθος και ποιο το σωστο υπαρχη καποια κοπελα που εκανε κρυοπηξια μικρη και τωρα δεν μπορει να κανει γιαυτο το λογο παιδι?Σας ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια σημερα εκανα εγγραφη αλλα σας διαβαζω καιρο..ειμαι να πεθανω θελω πραγματικα την βοηθεια σας.......ειμαι 29 ετων αρραβωνιασμενη δεν εχω κανει παιδι και το θελω παρα πολυ..στα 21 μου εκανα και γω κρυοπηξια γιατι ειχα κονδυλωματα,δεν πονεσα και δεν εχω ξαναβγαλει απο τοτε,να πω επισης οτι ο γιατρος που πηγα ειναι ενας απο τους καλυτερους της πολης που ζω η τουλαχιστον ετσι λενε..και ξαφνικα ακουω ολα αυτα περι στειρωτητας αν εχεις κανει κρυοπηξια και τετοια..σας παρακαλω βοηθηστε..ποια ειναι η αληθεια και ποιο το ψεμα ποιο ειναι το λαθος και ποιο το σωστο υπαρχη καποια κοπελα που εκανε κρυοπηξια μικρη και τωρα δεν μπορει να κανει γιαυτο το λογο παιδι?Σας ευχαριστω.....

 

Έχω κάνει κι εγώ κρυοπηξία λόγω κονδυλωμάτων στο παρελθόν αλλά δε νομίζω να ισχύει αυτό που γράφεις. Ο γιατρός μου τουλάχιστον δεν μου έχει πει κάτι. Παιδί δεν έχουμε κάνει ακόμα αλλά δε νομίζω ότι φταίει αυτό.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο.Εγώ δεν έχω κάνει κρυοπηξία αλλά δυο φιλες που έκαναν μια χαρά έμειναν έγκυες και όχι μόνο μια φορά.

 

Οκ τότε. Ευχαριστούμε για την πληροφορία γιατί αγχώθηκα λιγάκι.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Ευχαριστούμε για την πληροφορία γιατί αγχώθηκα λιγάκι.

Και εγώ είχα αγχωθεί αλλά μετά το ξεπέρασα με τον καιρό.Αλλα λεει ο ένας γιατρός άλλα ο άλλος, δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για την αμεση απαντηση..(δεν εχω ιδεα απο φορουμ και νομιζα οτι θα αργησουν πολυ να απαντησουν)μακαρι να ναι ετσι οπως τα λετε..τι να πω..εχω ανχωθει πολυ με το θεμα..αν μαθετε και κατι αλλο στειλτε το..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ειστε πολυ καλες μου δωσετε δυναμη!!!!!σε λιγο καιρο παντρευομαι εχουμε κανει ελευθερη επαφη με τον συντροφο μου 4-5 φορες αλλα δθστηχος δεν εγινε τιποτα και μετα ακουω και αυτα περι κρυοπηξιας και επαθα σοκ!αχ..θελω τοσο πολυ ενα παιδακι..

Link to comment
Share on other sites

εγω οπως εγραψα πιο πανω εκανα δυο φορες στο καπακι κρυοπηξια και μετα εμεινα αμεσως εγκυος. οποτε δεν νομιζω να παιζει ρολο στην γονιμοτητα...

 

η ωρα η καλη και βγαλε τους φοβους και το αγχος απο το κεφαλι σου. θα ερθει γρηγορα το μπεμπε σου, μην ανησυχεις.

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ειστε πολυ καλες μου δωσετε δυναμη!!!!!σε λιγο καιρο παντρευομαι εχουμε κανει ελευθερη επαφη με τον συντροφο μου 4-5 φορες αλλα δθστηχος δεν εγινε τιποτα και μετα ακουω και αυτα περι κρυοπηξιας και επαθα σοκ!αχ..θελω τοσο πολυ ενα παιδακι..

 

Η ώρα η καλή μάτια μου. Απόλαυσέ το γάμο σου και μην σκέφτεσαι το παιδί τώρα. Έχεις καιρό. Πίστεψέ με είναι από τις ομορφότερες στιγμές στη ζωή μιας κοπέλας. Νυφικό, ετοιμασίες. Τι μου θυμίζεις. Και τι δεν θα δινα να ξαναζούσα τον γάμο μου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...