Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια μην πάρετε φορεματάκια. Θα σας κάνουν δώρα πολλά... Μόνο τα εσωρουχάκια και τα φορμάκια είναι πρακτικά στην αρχή! Η δικιά μου 4ων μηνών είναι και κάθε φορά που της φοράω φορεματάκι το μετανιώνω. Τα φοράω μόνο και μόνο γιατί θα μεγαλώσει και δεν θα τα έχει φορέσει ούτε μία φορά! Σε βάφτιση που πήγα πρόσφατα μόνο η δικιά μου ήταν με φορεματάκι και παπουτσάκια... Μετά από λίγη ώρα τα άλλαξα με ένα φορμάκι που είχα μαζί μου.

 

Επίσης κάντε αποτρίχωση, κατά προτίμηση με κερί... Εγώ την πάτησα γιατί γέννησα 37η + 4 μέρες και ήταν να κάνω αποτρίχωση (και στα πόδια :!::!: ) εκείνες τις μέρες... Τη δεύτερη μέρα πάλευα στο ντους να ξυριστώ γιατί ήμουν αρκουδάκι και είχα μόνο νυχτικιές!!

 

2-3 Σουτιεν, 3 νυχτικιές ή πυτζαμάκια, 2 ρόμπες, παντόφλες και 2 πακέτα σερβιέτες και χαρτομάντηλα χρειάζεστε. Και αφρόλουτρο και σαμπουαν. Και ένα φορμάκι για την έξοδο από το μαιευτήριο. (Για ιδιωτικό μαιευτήριο μιλάω). Η κρέμα πουρελαν εμένα με βοήθησε γιατί στεγνώνει το δέρμα της θηλής τις πρώτες μέρες και ήταν ό,τι έπρεπε.

 

Επίσης χρησίμευσε και το λαδάκι για το περίνεο που είχα πάρει της Welleda από κατάστημα με βιολογικά. Το έβαζε η γυναικολόγος μου στα γάντια όταν εξέταζε την εξάλειψη και διαστολή του τραχήλου. Η χρήση του είναι για μασαζ στο περίνεο προγεννητικά για να γίνει πιο ελαστικό το δέρμα και να μειώσει τις πιθανότητες να σχιστείτε στον φυσιολογικό τοκετό.

 

Να προσθέσω και οτι ένα καλό μαξιλάρι θηλασμού βοηθάει γιατί η μέση ψιλοπονάει. Στην καισαρική πονάει και η κοιλιά και θέλεις να είσαι άνετα. Το χρησιμοποίησα όμως μόνο για ένα μήνα, μετά βολεύτηκα χωρίς. Τώρα το δάνεισα σε μια φίλη και μετά θα το βάλω στο δωμάτιο του μωρού όταν θα παίζει στο πάτωμα. Βοηθάει επίσης στον ύπνο της μαμάς στον 9ο μήνα που δυσκολεύουν τα πράγματα! Εγώ κοιμήθηκα σαν πουλάκι το βράδυ που το αγόρασα και το πρωί σπάσανε τα νερά΄! Ήμουν και ξεκούραστη δηλαδή!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ερώτηση κρίσεως: Καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάμε μέχρι 15/10. Το θέμα μου είναι ο καιρός... :? Θα πρέπει να πάρω κουβερτάκι χοντρό μαζί μου ή ένα πικεδάκι είναι αρκετό (για τη μέρα εξόδου, εννοώ);

greca003 είμαστε πολύ κοντά στις ΠΗΤ και γεννάμε και εμείς στο Λητώ, τι λες δεν κάνουμε ένα δωμάτιο "parents.gr"; :wink:

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάμε μέχρι 15/10. Το θέμα μου είναι ο καιρός... :? Θα πρέπει να πάρω κουβερτάκι χοντρό μαζί μου ή ένα πικεδάκι είναι αρκετό (για τη μέρα εξόδου, εννοώ);

greca003 είμαστε πολύ κοντά στις ΠΗΤ και γεννάμε και εμείς στο Λητώ, τι λες δεν κάνουμε ένα δωμάτιο "parents.gr"; :wink:

 

 

και γω τις ιδιες αποριες εχω... τι κουβερτα να παρω? κορμακο-φορμακια μακρυμανικα η κοντομανικα? σκουφακι χρειαζεται?

χωρια που θα ξανπλυνω τα ρουχα της βαλιτσας! εμ βιαστηκα και γω... :lol:

 

και δεν κανουμε? (απλα εμεις σκεφτομασταν για 3κλινο... οποτε θελουμε αλλη μια :lol: αν φυσικα και σεις σκεφτεστε το ιδιο :roll: )

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσεως: Καλώς εχόντων των πραγμάτων γεννάμε μέχρι 15/10. Το θέμα μου είναι ο καιρός... :? Θα πρέπει να πάρω κουβερτάκι χοντρό μαζί μου ή ένα πικεδάκι είναι αρκετό (για τη μέρα εξόδου, εννοώ);

greca003 είμαστε πολύ κοντά στις ΠΗΤ και γεννάμε και εμείς στο Λητώ, τι λες δεν κάνουμε ένα δωμάτιο "parents.gr"; :wink:

 

 

και γω τις ιδιες αποριες εχω... τι κουβερτα να παρω? κορμακο-φορμακια μακρυμανικα η κοντομανικα? σκουφακι χρειαζεται?

χωρια που θα ξανπλυνω τα ρουχα της βαλιτσας! εμ βιαστηκα και γω... :lol:

 

και δεν κανουμε? (απλα εμεις σκεφτομασταν για 3κλινο... οποτε θελουμε αλλη μια :lol: αν φυσικα και σεις σκεφτεστε το ιδιο :roll: )

 

Καλησπέρα κορίτσια με το καλό να δεχτείτε τα μωράκια σας :D:D νομίζω ότι ένα πικεδάκι δεν είναι αρκετό για οκτώβρη, για σεπτέμβρη ίσως! παρτε καλύτερα ενα κουβερτάκι (εγώ έχω φλις από τα jumbo το ροζ για έξω και ναούσης βελουτέ για μέσα στο σπίτι πάντα όμως με ένα σεντονάκι μαζί ) ποιο χοντρό από το πικέ να έίστε σίγουρες :) Οσο τώρα για τα φορμάκια εξαρτάται πως θα τα συνδυαζεις δηλαδή εγώ τα καλοκαιρινά της τα τιραντάκια και τα κοντομάνικα της τα βάζω μέσα απο τις φορμίτσες για το σπίτι. Ενώ τα μακρυμάνικα της τα βάζω κάτω από μια ζακετούλες μαζί με παντελονάκι ή κάτω από λεπτό μπλουζάκι ή στο τέλος την έχω με το μακρυμάνικο ψηλές κάλτσες εώς τα μπουτάκια και κουβερτούλα μέσα στο σπίτι όταν είμαστε χωρίς επισκέψεις

 

Link to comment
Share on other sites

και δεν κανουμε? (απλα εμεις σκεφτομασταν για 3κλινο... οποτε θελουμε αλλη μια :lol: αν φυσικα και σεις σκεφτεστε το ιδιο :roll: )

Κανονίστηκε λοιπόν, ψάχνουμε 3ο άτομο για τρίο :wink: Όσο για τα ρουχαλάκια, θα της πάρω ένα φορμάκι, ένα ζευγάρι καλτσάκια, ένα σκουφάκι και ένα εσώρουχο κορμάκι με κοντό μανίκι. Θα ακολουθήσω, μάλλον, τη συμβουλή της "παλιάς" kalamaraki, θα πάρω και μια κουβερτούλα με σεντονάκι. Καλύτερα να ζεσταίνεται (νομίζω :? ) απ'το να κρυώνει... Ευχαριστώ, kalamaraki!!!!

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τα ρουχαλάκια πιστεύω βγάλατε άκρη :lol::lol: .

 

Πολύ χρήσιμο είναι να πάρετε ένα τετράδιο και ένα στυλό για να γράφετε, τις σκέψεις σας, τα συναισθήματά σας, πώς θήλασε πώς έκλ...ε :lol: κτλ. το μωράκι σας. Είναι ανεπανάληπτες οι στιγμές αυτές και είναι υπέροχο να τα έχετε φρέσκα φρέσκα!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και δεν κανουμε? (απλα εμεις σκεφτομασταν για 3κλινο... οποτε θελουμε αλλη μια :lol: αν φυσικα και σεις σκεφτεστε το ιδιο :roll: )

Κανονίστηκε λοιπόν, ψάχνουμε 3ο άτομο για τρίο :wink: Όσο για τα ρουχαλάκια, θα της πάρω ένα φορμάκι, ένα ζευγάρι καλτσάκια, ένα σκουφάκι και ένα εσώρουχο κορμάκι με κοντό μανίκι. Θα ακολουθήσω, μάλλον, τη συμβουλή της "παλιάς" kalamaraki, θα πάρω και μια κουβερτούλα με σεντονάκι. Καλύτερα να ζεσταίνεται (νομίζω :? ) απ'το να κρυώνει... Ευχαριστώ, kalamaraki!!!!

 

Αχ μου άρεσε αυτο περί παλιάς χε χε!! :D:D Όσο να ναι γίναμε χθες 2 μηνών!! Να σαι καλα και με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι σου και δεν θέλει αγχος θα την βρεις την άκρη, όχι σαν εμένα που αγχονώμουν με το οτιδήποτε πχ "Μαμά τώρα γιατί γελάει? έχει κάτι το μωρό? " Έχω περίπου 2 βδομάδες που ήρθα στην ρέγουλά μου και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω σχεδόν!!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αχ μου άρεσε αυτο περί παλιάς χε χε!! :D:D Όσο να ναι γίναμε χθες 2 μηνών!! Να σαι καλα και με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι σου και δεν θέλει αγχος θα την βρεις την άκρη, όχι σαν εμένα που αγχονώμουν με το οτιδήποτε πχ "Μαμά τώρα γιατί γελάει? έχει κάτι το μωρό? " Έχω περίπου 2 βδομάδες που ήρθα στην ρέγουλά μου και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω σχεδόν!!

 

 

εμ ο νεος είναι "γενναιος" (ου τι να σου πω!!!!) :P ο παλιος ειναι αλλιως...

 

να σας ζησει η φραουλιτσα kalamaraki!

 

natexo και γω εκει κατεληξα... και μη σου πω οτι θα παω σημερα στα mothercare να δω τι θα μου γυαλισει!!! :lol:

 

τεσπα προσπερνω τα " 2 βδομάδες που ήρθα στην ρέγουλά μου και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνω σχεδόν!!"κανω οτι δεν τα βλεπω γιατι με βλεπω με κατι ματια :shock::shock::shock: απο την αυπνια λογω αγχους "αναπνεει", "δυσκολευεται", " να τη γυρισω"..κλπ :oops:

 

χαιρετω για την ωρα!!

 

καμια εθελοντρια για το τρικλινο???????????? :lol::lol::lol:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν είπα ήρθα σε ρέγουλα εννούσα φυσικά εμένα όχι την μικρή... Την αυπνία δεν την έχω κόψει ακόμα... Ακόμα ξυπνάει στις 1+30 μια φορά και την επόμενη στις 6 το πρωί, δεν πειράζει βλέπει τον μπαμπάκα της στις 6+30 που φεύγει για την δουλειά :D:D Σε περιμένει αυπνία αλλά μετά τον πρώτο μήνα θα την συνιθίσεις .. σου μιλάει ατομο που κοιμόταν ως τις 10 και του αρέσει ο ύπνος πάαααααααααρα πολυ :D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εχθές έφτιαξα κι εγώ τι βαλίτσα μου. Σας παραθέτω τη λίστα με τα πράγματα που έβαλα μέσα (να ληφθεί υπόψιν ότι το μωρό θα το ντύσουν με ρούχα του μαιευτηρίου)

 

Έχουμε και λέμε:

 

Για το μωρό πήρα:

2 πάνες αγκαλιάς

γαντάκια

2 πανάκια

3 σαλιάρες

χτενούλα, βούρτσα, ψαλιδάκι

πάμπερς (θα μου δώσουν και στο μαιευτήριο)

1 μικρό μπιμπερό, θηλές σιλικόνης και πιπίλα (θα χρησιμοποιηθούν αν υπάρξει πρόβλημα με το θηλασμό)

 

Για εμένα:

3 νυχτικές, 1 πυτζαμούλα, 1 ρόμπα (όλα για θηλασμό)

αρκετά εσώρουχα μιας χρήσης και 5 κανονικά

σουτιέν θηλασμού

παντόφλες

μπουρνούζι με τις παντοφλίτσες του, μια πετσετούλα (θα μου δώσουν, αλλά προτιμώ και τα δικά μου)

επιθέματα θηλασμού, κρέμα λασινόη

σερβιέτες λογχείας (που λογικά θα μου δώσουν κι εκεί)

προσωπικά είδη υγιεινής (σαπούνι, σαμπουάν, αφρός για μαλλιά, κρέμα σώματος, βούρτσα, ξυραφάκι, τσιμπιδάκια, πιάστρες, χαρτομάντηλα, υγρά μαντηλάκια, κρέμα προσώπου, λοσιον καθαρισμού, βαμβάκι, οδοντόβουρτσα-οδοντόκρεμα, ρουζάκι και κραγιόν για να καλύψουμε τη χλωμάδα, καθρεφτάκι)

υγρό αποστείρωσης (sterilium)

τσαντούλα για τα άπλυτα

τα φυλλάδια της LLL

 

Λίστα τελευταίας στιγμής (πράγματα που θα πάρουμε φεύγοντας για το μαιευτήριο)

 

κινητό-φορτιστής

φωτογραφική μηχανή

βιντεκάμερα

εξετάσεις εγκυμοσύνης - βιβλιάρια

αστυνομική ταυτότητα

υποσέντονα για το αυτοκίνητο (αν σπάσουν τα νερά)

 

Και φυσικά τα διάφορα που θα κεράσουμε και θα τα πάρει η μαμά μου την επόμενη μέρα (κουφέτα, γλυκάκια, νερά , πορτοκαλάδες, χαρτοπετσέτες, πλαστικά ποτήρια)

 

Ε και την τελευταία μέρα, πρίν βγούμε, θα φέρει ο άντρας μου τα ρουχαλάκια εξόδου του μωρού..

Αυτά... Πείτε μου παρακαλώ αν ξέχασα κάτι...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές έφτιαξα κι εγώ τι βαλίτσα μου. Σας παραθέτω τη λίστα με τα πράγματα που έβαλα μέσα (να ληφθεί υπόψιν ότι το μωρό θα το ντύσουν με ρούχα του μαιευτηρίου)

 

Έχουμε και λέμε:

 

Για το μωρό πήρα:

2 πάνες αγκαλιάς

γαντάκια

2 πανάκια

3 σαλιάρες

χτενούλα, βούρτσα, ψαλιδάκι

πάμπερς (θα μου δώσουν και στο μαιευτήριο)

1 μικρό μπιμπερό, θηλές σιλικόνης και πιπίλα (θα χρησιμοποιηθούν αν υπάρξει πρόβλημα με το θηλασμό)

 

Για εμένα:

3 νυχτικές, 1 πυτζαμούλα, 1 ρόμπα (όλα για θηλασμό)

αρκετά εσώρουχα μιας χρήσης και 5 κανονικά

σουτιέν θηλασμού

παντόφλες

μπουρνούζι με τις παντοφλίτσες του, μια πετσετούλα (θα μου δώσουν, αλλά προτιμώ και τα δικά μου)

επιθέματα θηλασμού, κρέμα λασινόη

σερβιέτες λογχείας (που λογικά θα μου δώσουν κι εκεί)

προσωπικά είδη υγιεινής (σαπούνι, σαμπουάν, αφρός για μαλλιά, κρέμα σώματος, βούρτσα, ξυραφάκι, τσιμπιδάκια, πιάστρες, χαρτομάντηλα, υγρά μαντηλάκια, κρέμα προσώπου, λοσιον καθαρισμού, βαμβάκι, οδοντόβουρτσα-οδοντόκρεμα, ρουζάκι και κραγιόν για να καλύψουμε τη χλωμάδα, καθρεφτάκι)

υγρό αποστείρωσης (sterilium)

τσαντούλα για τα άπλυτα

τα φυλλάδια της LLL

 

Λίστα τελευταίας στιγμής (πράγματα που θα πάρουμε φεύγοντας για το μαιευτήριο)

 

κινητό-φορτιστής

φωτογραφική μηχανή

βιντεκάμερα

εξετάσεις εγκυμοσύνης - βιβλιάρια

αστυνομική ταυτότητα

υποσέντονα για το αυτοκίνητο (αν σπάσουν τα νερά)

 

Και φυσικά τα διάφορα που θα κεράσουμε και θα τα πάρει η μαμά μου την επόμενη μέρα (κουφέτα, γλυκάκια, νερά , πορτοκαλάδες, χαρτοπετσέτες, πλαστικά ποτήρια)

 

Ε και την τελευταία μέρα, πρίν βγούμε, θα φέρει ο άντρας μου τα ρουχαλάκια εξόδου του μωρού..

Αυτά... Πείτε μου παρακαλώ αν ξέχασα κάτι...

 

 

pampers δε νομιζω να χρειαστεις, αν γεννας σε ιδιωτικο τουλαχιστον, οπως γεννησα κι εγω (ιασω) στο φερνουν παντα αλλαγμενο και καθαρο. Δε προκειται να το αλλαξεις εσυ εκει. Επισης μαντηλακια με οινοπνευμα, σερβιετες τενα, σαπουνι για την ευιασθητη περιοχη , χαρτομαντηλα στα παρεχει το μαιευτηριο και σε χρεωνουν αναγκαστικα. Οπως και μπιμπερο δε θα σου χρειαστει. Αν πειναει το μωρο εχουν ετοιμο μπιμπερο με γαλατακι σε ετοιμη θερμοκρασια οποτε δε χρειαζεται να κανεις τιποτα. Γενικα μην ανησυχεις, οτι χρειαζεσαι στο παρεχει το μαιευτηριο, για τα υπολοιπα εισαι μια χαρα!! αντε και με κανενα πονο!! :P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ πιστεύω πως αρκετά από τα πράγματα θα μου τα δώσουν αναγκαστικά θέλω δε θέλω για να με χρεώσουν.. Γεννάω σε ιδιωτικό και θα είμαι σε μονόκλινο. Οπότε αν χρειαστεί, μπορεί να το αλλάξω κι εγώ, γι'αυτό θέλω τις δικές μου πάνες. Επίσης ελπίζω να το έχω συνέχεια μαζί μου και να μη χρειαστεί ούτε γάλα να του δώσουν.. Θέλω πολύ να το θηλάσω... Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου. Κι έχεις δίκιο για τις ταυτότητες και τη ληξιαρχική πράξη. Θα πάω από Δευτέρα στα ΚΕΠ να ζητήσω τα απαραίτητα χαρτιά..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω που ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο πιστευω οτι σιγουρα το ταιζαν πριν μου το φερουν.

 

τωρα για τις ωρες που θα στο φερνουν νομιζω ειναι στανταρ, δε στο αφηνουν ολη τη μερα κοντα σου, ισως να κερδισεις λιγο χρονο παραπανω αν τους πεις οτι ακομα τρωει αλλα και παλι μετα απο λιγο θα ερθουν να το παρουν.

 

καλο ειναι αυτο ομως, γιατι απο τη γεννα χρειαζεσαι ξεκουραση και υπνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αφού θα είμαι σε μονόκλινο, γιατί να μου παίρνουν το παιδί? (εκτός από παιδίατρο, μπάνιο, ζύγισμα που θα ήθελα να πηγαίνω κι εγώ μαζί) Χωρίς λόγο δεν πρόκειται να τους δίνω το μωράκι μου... Ξέρω πως αν το πάνε στο θάλαμο με τα νεογνά σαφώς και θα το ταίσουν..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού θα είμαι σε μονόκλινο, γιατί να μου παίρνουν το παιδί? (εκτός από παιδίατρο, μπάνιο, ζύγισμα που θα ήθελα να πηγαίνω κι εγώ μαζί) Χωρίς λόγο δεν πρόκειται να τους δίνω το μωράκι μου... Ξέρω πως αν το πάνε στο θάλαμο με τα νεογνά σαφώς και θα το ταίσουν..

 

Smaroula, εγώ αυτό που γνωρίζω πάνω στο θέμα είναι ότι αν είσαι σε μονόκλινο και το ζητήσεις το έχεις μαζί σου το παιδί :wink:

Γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου ή το μαιευτήριο για σίγουριά?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να σας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου..

η πραξη προσδιορισμου επωνυμων τεκνων βγαινει απο που?

θυμαμαι οταν παντρευτηκα στην εκκλησια ειχαμε υπογραψει ενα σχετικο εντυπο περι της επωνυμιας των τεκνων αλλα τωρα μετα την γεννα που θα πρεπει να δηλωσω το μωρο πλην της ληξ. παρξης γαμου και του πιστοπ.οικογ. καταστασης, αυτη τη πραξη προσδιορισμου επωνυμου που τη ζηταμε?

επισης να ενημερωσω οτι το ληξιαρχειο βγαζει πλεον 3 μηνες σε διαρκεια πραξεις αντι 6 μηνες και αυτο γιατι μου ειπαν οτι πολλα ζευγαρια χωριζουν συντομα και ετσι δεν υπαρχει λογος να ισχυει τοσο πολυ (ακουστε τι ειπε το ατομο στο ληξιαρχειο Αθηνων!!)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατι με τα γραφειοκρατικά είμαι παντελώς άσχετη!!Εμείς ζούμε Πάτρα αλλά θα γεννήσω Αθήνα σε ιδιωτικό μαιευτήριο.Θα πρέπει να δηλώσουμε εκεί το μωρό ή θα πρέπει να γίνει στο τόπο κατοικίας?Θα τα χρειαστούμε δηλαδή τα χαρτιά που λέτε ούτος ή άλλως?

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω και εγω με τη σειρα μου..

η πραξη προσδιορισμου επωνυμων τεκνων βγαινει απο που?

θυμαμαι οταν παντρευτηκα στην εκκλησια ειχαμε υπογραψει ενα σχετικο εντυπο περι της επωνυμιας των τεκνων αλλα τωρα μετα την γεννα που θα πρεπει να δηλωσω το μωρο πλην της ληξ. παρξης γαμου και του πιστοπ.οικογ. καταστασης, αυτη τη πραξη προσδιορισμου επωνυμου που τη ζηταμε?

επισης να ενημερωσω οτι το ληξιαρχειο βγαζει πλεον 3 μηνες σε διαρκεια πραξεις αντι 6 μηνες και αυτο γιατι μου ειπαν οτι πολλα ζευγαρια χωριζουν συντομα και ετσι δεν υπαρχει λογος να ισχυει τοσο πολυ (ακουστε τι ειπε το ατομο στο ληξιαρχειο Αθηνων!!)

 

να σου πω τι εκανα εγω..πηγα στα κεπ ζητησα ληξιαρχιακη πραξη γαμου, οπου δεξια κατωφαινεται τι επωνυμο ειχαμε διαλεξει να εχουν τα παιδια.. κατι αλλο ιδιαιτερο δεν εκανα (και δε νομιζω οτι χρειαζεται).. α και ζητησα και μια βεβαιωση οικογενειακης καταστασης (να βρισκεται) παλι απο τα κεπ.. αα και 2 φωτοτυπιες των αστυνομικων μας ταυτοτητων... :) αυτα!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατι με τα γραφειοκρατικά είμαι παντελώς άσχετη!!Εμείς ζούμε Πάτρα αλλά θα γεννήσω Αθήνα σε ιδιωτικό μαιευτήριο.Θα πρέπει να δηλώσουμε εκεί το μωρό ή θα πρέπει να γίνει στο τόπο κατοικίας?Θα τα χρειαστούμε δηλαδή τα χαρτιά που λέτε ούτος ή άλλως?

 

 

κοιτα απο οσα ξερω το παιδι το δηλωνεις αρχικα στον τοπο γεννησεως του.. τα λητω και ιασω (νομιζω και το μητερα) εχουν μεσα το ειδικο γραφειο ληξιαρχειου για να το δηλωσεις... μετα αν καταλαβα απο οσα μου ειπαν μπορεις να το "παρεις" στον τοπο κατοικιας σου (εκτος αν ειναι αγορι που στρατολογικα θα ανηκει στο αρχικο ληξιαρχειο, αλλα μονο στρατολογικα ναι?) αρχικα ομως με τα χαρτια που προαναφερθηκαν το δηλωνεις στο ληξιαρχειο μεσα στο μαιευτηριο...

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατι με τα γραφειοκρατικά είμαι παντελώς άσχετη!!Εμείς ζούμε Πάτρα αλλά θα γεννήσω Αθήνα σε ιδιωτικό μαιευτήριο.Θα πρέπει να δηλώσουμε εκεί το μωρό ή θα πρέπει να γίνει στο τόπο κατοικίας?Θα τα χρειαστούμε δηλαδή τα χαρτιά που λέτε ούτος ή άλλως?

 

Με το καλο το μωρακι σου!

Οταν γεννηθει θα γραφτει αυτοματα στο δημοτολογιο του τοπου γεννησης του (δηλ. στην Αθηνα). Μετα θα το μεταφερετε στη δικια σας οικογενειακη μεριδα, στο δημο που ανηκετε (δηλ. στην Πατρα). Οποτε τα χαρτια χρειαζονται στο μαιευτηριο.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κάνει τίποτα και κακώς μπήκα σ'αυτό το θέμα γιατί αγχώθηκα!!!!!!!!!!

Απο Δευτερα βάζω μπουγάδες τα ρούχα του μωρού!

Ουτε πιτζάμες εχω πάρει!

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

By the way η Purelan ειναι ίδια με την Lansinoh????

Link to comment
Share on other sites

Yogini μπορείς να πας απλά με το βρακί σου :lol::lol::lol: και ΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΑΑΑΑ τα άλλα να στα φέρουν οι αγαπημένοι σου.....Αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι πρέπει να είναι "ΤΟ" βρακί..... :wink::wink:

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

 

2 πάνες αγκαλιάς - μία

γαντάκια - μάλλον περιττό

2 πανάκια - ναι τα μικρά πετσετάκια, σιδερωμένα για τις θηλές σου κυρίως

3 σαλιάρες - μπα

χτενούλα, βούρτσα, ψαλιδάκι- μπα

πάμπερς (θα μου δώσουν και στο μαιευτήριο) -ένα δύο μόνο

1 μικρό μπιμπερό, θηλές σιλικόνης και πιπίλα (θα χρησιμοποιηθούν αν υπάρξει πρόβλημα με το θηλασμό)- πιπίλα όχι σίγουρα στην αρχή

 

Για εμένα:

3 νυχτικές, 1 πυτζαμούλα, 1 ρόμπα (όλα για θηλασμό) - ναι

αρκετά εσώρουχα μιας χρήσης και 5 κανονικά - ναι αλλά να 'ναι πολύ μεγάλα.

σουτιέν θηλασμού - 3

παντόφλες

μπουρνούζι με τις παντοφλίτσες του, μια πετσετούλα (θα μου δώσουν, αλλά προτιμώ και τα δικά μου) - μάλλον περιττά

επιθέματα θηλασμού, κρέμα λασινόη - ναι

σερβιέτες λογχείας (που λογικά θα μου δώσουν κι εκεί) - θα σου δώσουν αλλά πάρε κανονικές νυχτός για την 3η 4η μέρα

προσωπικά είδη υγιεινής (σαπούνι, σαμπουάν, αφρός για μαλλιά, κρέμα σώματος, βούρτσα, ξυραφάκι, τσιμπιδάκια, πιάστρες, χαρτομάντηλα, υγρά μαντηλάκια, κρέμα προσώπου, λοσιον καθαρισμού, βαμβάκι, οδοντόβουρτσα-οδοντόκρεμα, ρουζάκι και κραγιόν για να καλύψουμε τη χλωμάδα, καθρεφτάκι)

υγρό αποστείρωσης (sterilium) - δεν ξέρω τί είναι

τσαντούλα για τα άπλυτα - ναι

τα φυλλάδια της LLL

 

Λίστα τελευταίας στιγμής (πράγματα που θα πάρουμε φεύγοντας για το μαιευτήριο)

 

κινητό-φορτιστής

φωτογραφική μηχανή

βιντεκάμερα

εξετάσεις εγκυμοσύνης - βιβλιάρια - δεν νομίζω οτι χρειάζονται αλλά πάρε τα

αστυνομική ταυτότητα

υποσέντονα για το αυτοκίνητο (αν σπάσουν τα νερά) - ναι! πολύ χρήσιμα τα σελτεδάκια

 

ρουχαλάκια εξόδου του μωρού..

quote]

 

Σου έγραψα στο πλάι τη γνώμη μου.. Με το καλό!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...