Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Βρε κορίτσια εμένα η μαμά μου επέμενε και πήρα καμιά 8 μακρυμάνικα... λέει τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο και ίσως το βράδυ αν έχει ψύχρα θα τη φοράμε μακρυμάνικα. Όπως έχω ξαναγράψει γεννάω 20 Ιουλίου. Λέμε να πάρουμε και κοντομάνικα, με ποδαράκι έως το γόνατο που είναι....

Θα το σκάσουμε λέτε το μικρό????

Και για κουβέρτα λέω να πάρω μια πικέ και μία φλις λεπτή.

Επίσης μια κοπέλα χθες μου είπε να πάρω και πικέ πάνες... εγώ πήρα μόνο βαμβακερές... Χρειάζονται λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια εμένα η μαμά μου επέμενε και πήρα καμιά 8 μακρυμάνικα... λέει τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο και ίσως το βράδυ αν έχει ψύχρα θα τη φοράμε μακρυμάνικα. Όπως έχω ξαναγράψει γεννάω 20 Ιουλίου. Λέμε να πάρουμε και κοντομάνικα, με ποδαράκι έως το γόνατο που είναι....

Θα το σκάσουμε λέτε το μικρό????

Και για κουβέρτα λέω να πάρω μια πικέ και μία φλις λεπτή.

Επίσης μια κοπέλα χθες μου είπε να πάρω και πικέ πάνες... εγώ πήρα μόνο βαμβακερές... Χρειάζονται λέτε?

20 ΙΟΥλιου πιθανοτατα να εχει και καυσωνα , παρε κοντομανικα μονο, τα παιδακια ζεσταινονται παρα πολυ .Κουβερτα το πολυ πικε και παλι το θεωρω υπερβολη , ενα σεντονακι καλο ειναι . Τι πανες εννοεις ?

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α και σχετικά με το θέμα το τι φοράμε όταν θα γεννήσουμε...

στα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν τίποτα και θα πρέπει να έχουμε δικό μας νυχτικάκι.

Οι συμβουλές που πήρα ήταν να πάρω ένα παλιό ή ένα φτηνό που να μην λυπηθώ να το πετάξω μετά....

Link to comment
Share on other sites

viki35 έτσι λέω κι εγώ... αλλά επιμένουν ότι θα φοράει μακρυμάνικα......

Θα αγοράσω και μερικά κοντομάνικα και θα πάρω μαζί μου και 1-2 μακρυμάνικα.....

Πικέ πάνες δεν έχω δει σε κανένα μαγαζί... δεν ξέρω η κοπέλα αυτή που της είδε...

 

Και κάτι άλλο... την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού στο νοσοκομείο με το γιατρό μου... αν προσπαθήσω να βρω μια μαία δεν θα απαντήσει λέτε στις ερωτήσεις μου σχετικά με τι χρειάζεται να έχω μαζί????

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω πητ αρχες αυγουστοτ αλλα δεν εχω παρει κανενα μακρυμανικο....νομιζω τα νεογεννητα ζεσταινονται παραπανω απο εμας...εχουν αλλον μεταβολισμο κ δεν κανει να ζεσταινονται πολυ....καμια φορα ισως χρειαστει να τα αφησουμε κ με το παμπερς μεσα στο σπιτι αμα εξω εχει τοση ζεστη--δεν ξερω--υποθετω! εγω παντως στο μαιευτηριο θα παρω φορμακι με ραντακι αντε κ με καλοκαιρινο μανικακι,,δεν νομιζω μακριμανικο....α! ισχυει οτι πρεπει η θερμοκρασια δωματιου στο παιδικο δωματιο να ειναι σταθερη 20 βαθμους κελσιου????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα 6/7. τη μερα που βγηκαμε απο το μαιευτηριο ειχα μαζι μου για το μωρο ενα αμανικο φανελακι κι ενα κοντομανικο φορμακι για απο πανω...η μαια μου ειπε οτι το μωρο θα φορεσει ή το ένα ή το αλλο γιατι εξω εχει πολυ ζεστη και εννοειται χωρις καλτσακια....η διαφορα θερμοκρασιας εντος του μαιευτηριου δεν εχει καμια σχεση με το εξω....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νανά εγώ γεννάω μέσα στην επόμενη εβδομάδα, να πάρω μαζί μου μακρυμάνικα στο μαιευτήριο...? Δύσκολο να προβλέψεις τον καιρό πια και τις ανάγκες ενός μικροσκοπικου ανθρώπου που μόλις βγήκε από την κοιλίτσα:P:p:p. Ανυπομονώ να γνωρίσω την κορούλα μου αλλά με έχει φάει το άγχος δε το κρύβω! Ευχαριστώ πολύ!

 

Εγώ πάντως 25/5 που γέννησα με κοντομάνικο την έβγαλα μια χαρά. Απλώς έχετε μαζί σας ένα κουβερτάκι γιατί στο Ιασώ πχ εκεί που περιμέναμε τον μπαμπά να φέρει το αυτοκίνητο είχε δυνατό air condition και της το έβαλα για λίγο. μετά όμως στο αυτοκίνητο μέχρι να πάμε σπίτι (10') ίδρωσε το παιδί. Να υπολογίζετε κι αυτό. Πόσο θα εκτεθεί έξω το παιδί έτσι κι αλλιώς? πολύ λίγο. Μετά θα βράσει μέσα στο αυτοκίνητο, ειδικά αν είναι εκτεθιμένο στον ήλιο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

α, να διευκρινίσω ότι εγώ μιλάω για το ντύσιμο του παιδιού κατά την έξοδο απ το μαιευτήριο. Αν γεννάτε σε δημόσιο και πρέπει να έχετε μαζί σας ρούχα για τις μέρες που θα είναι εκεί το μωρό δεν ξέρω, ρωτήστε γιατί και της δικής μου μακρυμάνικο της φορούσαν όσο ήμασταν εκεί, αλλά είχε νορμάλ θερμοκρασία στο δωμάτιο, όχι ιδιαίτερη ζέστη. φαντάζομαι ότι εξαρτάται απ το πώς είναι ρυθμισμένη η θερμοκρασία στο κάθε μαιευτήριο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα γεννησω καπου στο πρωτο 10ημερο του αυγουστου.Εχω αγορασει τα ρουλαχαλακια του μωρου. Μου ειπαν οτι το νεογεννητο τον πρωτο καιρο φοραει μακρυμανικα-ολοσωμα φορμακια, Η απορια μου ειναι...για ποσο καιρο αραγε θα του φοραω μακρυμανικα φορμακια αραγε μεσα στη μεση του καλοκαιριου και τι ρουχαλακια θα πρεπει να βαλω στο βαλιτσακι για να εχω στο μαιευτηριο??

Εχω αγορασει παρα πολλα κοντομανικα και με χοντρη τιραντα, αλλα μακρυμανικα μονο 3-4, λετε οτι πρεπει να αγορασω κι αλλα απο αυτα?

:confused::confused:

 

ME TO KAΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!!!ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ!!!Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΟ....ΠΩΣ ΟΤΙ ΝΙΩΘΩ ΕΓΩ ΣΑΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ,ΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΤΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ!!!

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες που ειπαν οτι τα μακρυμανικα δεν συνιστανται για τετοιες εποχες. Εγω δεν εχω παρει κανενα. Η μαια ειπε οτι θα σκασει οπωσδηποτε! Καυσωνα θα εχει καλε οταν θα γενναμε! :lol:;)

εγω εν τω μεταξυ επλυνα ολα τα ρουχακια και σεντονακια κλπ. γιατι δεν ηθελα να τα αφησω αργοτερα λογο του οτι η ζεστη θα με ταλαιπωρουσε στο απλωμα σιδερωμα κλπ. (οχι οτι τωρα δεν με ταλαιπωρησε αλλα φανταστειτε μετα)...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά σε ευχαριστώ πολύ,εκεί πρόκεται να γεννήσω κ εγώ και περνάνε από το μυαλό μου όλες οι μικρές σημαντικές και ασήμαντες λεπτομέρειες...Τον άντρα μας που τον αφήνουμε..? Εκεί που λέει παραλαβή επίτοκων στο ισόγειο......? και που τον ξαναβλέπουμε...?

 

Τον αντρουλη σου τον αφήνεις όντως εκεί στο ισόγειο και μετά σε ανεβάζουν εσένα από το εσωτερικό ασανσέρ κατευθείαν μέσα στην αίθουσα τοκετων ενώ εκείνος ανεβαίνει και περιμένει απ΄ έξω. Δυστυχώς, τουλάχιστον μέχρι το 2008 δεν επέτρεπαν να μπει καθόλου μέσα. Περίμενε απ΄έξω , ενημερωνόταν από τη γιατρό, έπιασε παρέα με 2-3 συμπάσχοντες που περίμεναν και αυτοί και μόλις βγήκε ο μικρός του τον έδειξαν. Εμενα με ειδε μετα την ώρα που με μετέφεραν στο δωμάτιο, απο εκεί κ πέρα είστε κ οι 2 όλοι δικοί του! :) αχ τι μου θυμίσες , με το καλο σου εύχομαι, με έναν πόνο και ένα γερό μωρό! Όλα θα πανε καλά!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις κοπελες που ειπαν οτι τα μακρυμανικα δεν συνιστανται για τετοιες εποχες. Εγω δεν εχω παρει κανενα. Η μαια ειπε οτι θα σκασει οπωσδηποτε! Καυσωνα θα εχει καλε οταν θα γενναμε! :lol:;)

εγω εν τω μεταξυ επλυνα ολα τα ρουχακια και σεντονακια κλπ. γιατι δεν ηθελα να τα αφησω αργοτερα λογο του οτι η ζεστη θα με ταλαιπωρουσε στο απλωμα σιδερωμα κλπ. (οχι οτι τωρα δεν με ταλαιπωρησε αλλα φανταστειτε μετα)...

 

Matildaki κι εγώ είμαι σε φάση να τα πλύνω να τα ετοίμασω όλα αλλά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς ακόμα, βέβαια αυτό με τη ζέστη ισχύει άρα μου φαίνεται ότι απο εβδομάδα ίσως ξεκινήσω κι γω, το περιμένω πως κ πως, είναι πολυ όμορφη διαδικασία! Επισης κι εγω αγχωθηκα με τα μακρυμανικα αλλα εχω 1-2 απο το γιο μου, κατα τα αλλα μονο κοντομανικα κι εγω πηρα κ μου εδωσαν.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Που γεννησα Ιουλη πριν 3 χρονια στην Κυπρο, ολα τα βρεφη στο μαιευτηριο φορουσαν απο μεσα κοντομανικο κορμακι και απο πανω μακρυμανικο ολοσωμο. Την πρωτη μερα τους φορουσαν και καλτσες. Υπαρχει συνεχως κλιματισμος στο δωματιο των βρεφων και δεν ειναι ζεστη. αρα πριν να αποφασισετε οτι δεν θα παρετε καθολου μακρυμανικα, καλο ειναι να επικοινωνησετε τηλεφωνικως με τον θαλαμο και να ρωτησετε τις μαιες. εγω αυτο εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Που γεννησα Ιουλη πριν 3 χρονια στην Κυπρο, ολα τα βρεφη στο μαιευτηριο φορουσαν απο μεσα κοντομανικο κορμακι και απο πανω μακρυμανικο ολοσωμο. Την πρωτη μερα τους φορουσαν και καλτσες. Υπαρχει συνεχως κλιματισμος στο δωματιο των βρεφων και δεν ειναι ζεστη. αρα πριν να αποφασισετε οτι δεν θα παρετε καθολου μακρυμανικα, καλο ειναι να επικοινωνησετε τηλεφωνικως με τον θαλαμο και να ρωτησετε τις μαιες. εγω αυτο εκανα.

 

Κι εμένα αυτό μου είπαν ότι τις πρώτες μέρες τα φοράμε μακρυμάνικα γιατί ακόμη δεν μπορούν να ελέγξουν την θερμοκρασία τους. Μετά τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε κι εμείς.

Άλλωστε μέσα στο θάλαμο δεν έχει τη ζέστη που έχει έξω.... και καύσωνα να έχει έξω μέσα θα δουλεύουν τα κλιματιστικά για να έχει τη σωστή θερμοκρασία.

 

Κι εγώ τα έχω πλύνει και σιδερώσει όλα. Έχω ετοιμάσει και τη βαλίτσα αν και λείπουν αρκετά πράγματα ακόμη από μέσα....

Πόσα μπιμπερό και πιπίλες θα πάρετε????

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αυτό μου είπαν ότι τις πρώτες μέρες τα φοράμε μακρυμάνικα γιατί ακόμη δεν μπορούν να ελέγξουν την θερμοκρασία τους. Μετά τα ντύνουμε όπως ντυνόμαστε κι εμείς.

Άλλωστε μέσα στο θάλαμο δεν έχει τη ζέστη που έχει έξω.... και καύσωνα να έχει έξω μέσα θα δουλεύουν τα κλιματιστικά για να έχει τη σωστή θερμοκρασία.

 

Κι εγώ τα έχω πλύνει και σιδερώσει όλα. Έχω ετοιμάσει και τη βαλίτσα αν και λείπουν αρκετά πράγματα ακόμη από μέσα....

Πόσα μπιμπερό και πιπίλες θα πάρετε????

 

Σωστό αυτό με τα κλιματιστικά που αναφέρεις, αλλά τα μπιμπερό και οι πιπίλες γιατί σε απασχολούνε;

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια εμένα η μαμά μου επέμενε και πήρα καμιά 8 μακρυμάνικα... λέει τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο και ίσως το βράδυ αν έχει ψύχρα θα τη φοράμε μακρυμάνικα. Όπως έχω ξαναγράψει γεννάω 20 Ιουλίου. Λέμε να πάρουμε και κοντομάνικα, με ποδαράκι έως το γόνατο που είναι....

Θα το σκάσουμε λέτε το μικρό????

Και για κουβέρτα λέω να πάρω μια πικέ και μία φλις λεπτή.

Επίσης μια κοπέλα χθες μου είπε να πάρω και πικέ πάνες... εγώ πήρα μόνο βαμβακερές... Χρειάζονται λέτε?

 

Στο νοσοκομείο όντως τους φοράνε μακρυμάνικο, αλλά είναι επειδή στο θάλαμο νεογνών έχουν ελεγχόμενη θερμοκρασία. Όταν το πάρεις σπίτι, καλύτερα κοντομάνικο ή και αμάνικο ακόμα, χωρίς ποδαράκια, τα μπουτάκια έξω. Κατακαλόκαιρο θα είναι. Αν ανοίγεις τον κλιματισμό, καλύτερα σκέπαζέ το μ' ένα σεντονάκι.

 

Πόσα μπιμπερό και πιπίλες θα πάρετε????

 

Πιπίλα δε χρειάζεται τόσο νωρίς. Και τα μπιμπερό αχρείαστα να΄ναι, καλύτερα να θηλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο δεν δίνουν τίποτα, πρέπει να φροντίσεις να τα έχεις όλα μαζί σου.

Συμφωνώ και θέλω να είναι αχρείαστο το μπιμπερό αλλά αν τυχόν χρειαστεί να μην έχω μαζί μου? Θα πάρω και αποστειρωτή και βραστήρα..... αν και έχει το νοσοκομείο αλλά δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πολλές φίλες μου που γέννησαν στο εν λόγω νοσοκομείο μου είπαν να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο στο οποίο δεν δίνουν τίποτα, πρέπει να φροντίσεις να τα έχεις όλα μαζί σου.

Συμφωνώ και θέλω να είναι αχρείαστο το μπιμπερό αλλά αν τυχόν χρειαστεί να μην έχω μαζί μου? Θα πάρω και αποστειρωτή και βραστήρα..... αν και έχει το νοσοκομείο αλλά δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πολλές φίλες μου που γέννησαν στο εν λόγω νοσοκομείο μου είπαν να πάρω...

 

Καλημέρα! Αν χρειαστεί πραγματικά να δώσεις ξένο γάλα, τότε για αρχή 2-3 μπιμπερό είναι αρκετά, δεν γνωρίζω για το πόσο φιλικό προς τον θηλασμό είναι το δημόσιο νοσοκομείο που θα γεννήσεις, ούτε και πόσο ενημερωμένη είσαι εσύ γι΄ αυτό valentinat, αλλά αν θέλεις πραγματικά να θηλάσεις, πίστεψέ με, χρειάζεται και υπομονή και επιμονή, ειδικά αν οι γύρω σου είναι αποφασισμένοι να σε αποτρέψουν από κάτι τέτοιο.

Επίσης, η χρήση πιπίλας και μπιμπερό μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση θηλών και να μποϊκοτάρει τον θηλασμό σου

 

σ.σ. Υπ' όψιν, η καισαρική δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για τον θηλασμό.

 

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεται καμία μανούλα αν πάρει κάτι παραπάνω στην βαλίτσα της, στο κάτω κάτω όλο και κάποιος σύζυγος, αδερφός μητέρα πατέρας θα υπάρχει που θα την κουβαλήσει στο πήγαινε και στο έλα.

 

(Προσοχή μόνο στα βιβλία, ως γνωστόν είτε νιτρογλυκερίνη κουβαλάς είτε βιβλίο ένα και το αυτό, η ιδιαίτερη ατμόσφαιρα του νοσοκομείου η της κλινικής μπορεί να δημιουργήσει εκρηκτικές καταστάσεις , χαχαχα φυσικά αστειεύομαι) :lol:

 

 

newbie G Να σου ζήσει το μωράκι!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν χρειαστεί πραγματικά να δώσεις ξένο γάλα' date=' τότε για αρχή 2-3 μπιμπερό είναι αρκετά, δεν γνωρίζω για το πόσο φιλικό προς τον θηλασμό είναι το δημόσιο νοσοκομείο που θα γεννήσεις, ούτε και πόσο ενημερωμένη είσαι εσύ γι΄ αυτό valentinat, αλλά αν θέλεις πραγματικά να θηλάσεις, πίστεψέ με, χρειάζεται και υπομονή και επιμονή, ειδικά αν οι γύρω σου είναι αποφασισμένοι να σε αποτρέψουν από κάτι τέτοιο.

Επίσης, η χρήση πιπίλας και μπιμπερό μπορεί να δημιουργήσει σύγχυση θηλών και να μποϊκοτάρει τον θηλασμό σου

 

σ.σ. Υπ' όψιν, η καισαρική δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας για τον θηλασμό.

 

 

Δεν χρειάζεται να αγχώνεται καμία μανούλα αν πάρει κάτι παραπάνω στην βαλίτσα της, στο κάτω κάτω όλο και κάποιος σύζυγος, αδερφός μητέρα πατέρας θα υπάρχει που θα την κουβαλήσει στο πήγαινε και στο έλα.

 

(Προσοχή μόνο στα βιβλία, ως γνωστόν είτε νιτρογλυκερίνη κουβαλάς είτε βιβλίο ένα και το αυτό, η ιδιαίτερη ατμόσφαιρα του νοσοκομείου η της κλινικής μπορεί να δημιουργήσει εκρηκτικές καταστάσεις , χαχαχα φυσικά αστειεύομαι) :lol:

 

 

newbie G Να σου ζήσει το μωράκι!:)[/quote']

 

Mommy μου εχω ενημερωθεί αρκετά και φυσικά θέλω πολύ να θηλάσω είτε γεννήσω με καισαρική είτε φυσιολογικά. Ποια κοπέλα άλλωστε στις μέρες μας δεν γνωρίζει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος?

Και για τη σύγχυση θηλών που προκαλούν οι πιπίλες έχω διαβάσει....

Απλά θέλω να έχω τα πάντα στη βαλίτσα μου, δεν θέλω να αισθάνομαι ότι κάτι που μπορεί να το χρειαστώ θα μου λείπει. Αν και το πατρικό μου από το νοσοκομείο δεν είναι μακριά αλλά έτσι είμαι σαν άνθρωπος..... δυστυχώς αγχώδης!!!

Link to comment
Share on other sites

Mommy μου εχω ενημερωθεί αρκετά και φυσικά θέλω πολύ να θηλάσω είτε γεννήσω με καισαρική είτε φυσιολογικά. Ποια κοπέλα άλλωστε στις μέρες μας δεν γνωρίζει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος?

Και για τη σύγχυση θηλών που προκαλούν οι πιπίλες έχω διαβάσει....

Απλά θέλω να έχω τα πάντα στη βαλίτσα μου, δεν θέλω να αισθάνομαι ότι κάτι που μπορεί να το χρειαστώ θα μου λείπει. Αν και το πατρικό μου από το νοσοκομείο δεν είναι μακριά αλλά έτσι είμαι σαν άνθρωπος..... δυστυχώς αγχώδης!!!

 

Τα ιδια ισχυουν και για μενα! πιπιλα ομως δεν θα παρω για να μην μπω στον πειρασμο να την δωσω. Πηρα δυο μπιμπερο ενα μικρο, ενα μεγαλο αλλα οχι αποστειρωτη. Αν χρειαστει ας τα αποστειρωσουν εκεινη την ωρα οι μαιες. (Στο σπιτι αν χρειαστει αποστειρωση σε κατσαρολακι, γιατι παρολο που τα πηρα καλου κακου να υπαρχουν, δεν σκοπευω να τα χρησιμοποιω...)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

newbie G να σου ζησει το μωρακι.

αντε να περνουμε κι εμεις σειρα σιγασιγα.σημερα μπηκαμε στις 34 εβδομαδες!!

κοριτσια εγω παλι δεν πηρα τιποτα παρα μονο τα ρουχαλακια εξοδου λογω ιδιωτικου μαιευτηριου.αλλα φιλη μου που γεννησε στο ελενα πριν λιγους μηνες και δεν ηθελε να θηλασει μπιμπερο και μαλιστα αποστειρωμενα της εδιναν εκει.καλο θα ηταν να παρετε τηλ.να ρωτησετε στο εκαστοτε μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites

Mommu μου εχω ενημερωθεί αρκετά και φυσικά θέλω πολύ να θηλάσω είτε γεννήσω με καισαρική είτε φυσιολογικά. Ποια κοπέλα άλλωστε στις μέρες μας δεν γνωρίζει τα οφέλη του μητρικού γάλακτος?

Και για τη σύγχυση θηλών που προκαλούν οι πιπίλες έχω διαβάσει....

Απλά θέλω να έχω τα πάντα στη βαλίτσα μου, δεν θέλω να αισθάνομαι ότι κάτι που μπορεί να το χρειαστώ θα μου λείπει. Αν και το πατρικό μου από το νοσοκομείο δεν είναι μακριά αλλά έτσι είμαι σαν άνθρωπος..... δυστυχώς αγχώδης!!!

 

Το ό,τι το επιθυμείς valentinat μου είναι η το ήμισυ του παντός, ο επονομαζόμενος και λευκός χρυσός που είναι το μητρικό γάλα είναι ό,τι πιο πολύτιμο για τα αγγελούδια μας!

Δυστυχώς οι στατιστικές στην χώρα μας σχετικά με τον μητρικό θηλασμό βρίσκονται ακόμη στα χαμηλότερα σημεία, και λέω ακόμη γιατί αισιοδοξώ πως κάποια στιγμή θα αλλάξει αυτό.

Από την άλλη, όπως έχω ξαναγράψει, για να μην νιώθουν άσχημα και οι μανούλες που πραγματικά δεν μπόρεσαν να θηλάσουν, η αγάπη και η φροντίδα που προσφέρουν στα μωράκια τους είναι το παν!

 

Και για να παραμείνουμε στο θέμα, μην ανησυχείς αφού είναι και το σπίτι σου κοντά, ό,τι ξεχάσεις θα σου το φέρουν οι δικοί σου με το επισκεπτήριο , και αν υπάρχει και φαρμακείο η ανάλογο κατάστημα εκεί κοντά, ίσως να μπορείς να περιμένεις και για την αγορά των μπιμπερό μέχρι να σου πούνε αν όντως χρειάζεται και τι.

 

Σου εύχομαι με έναν πόνο και όλα να πάνε καλά!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mommu και εσύ με το καλό....

Ναι ευτυχώς είναι το σπίτι κοντά και κάποιος θα πηγαινοέρχεται κάθε μέρα κι ετσι καθησυχάζομαι λιγάκι......

 

Newbie να σου ζήσει το μωράκι σου... να είναι γερό και καλότυχο.

 

Σήμερα έχω ραντεβού με το γιατρό μου, ανυπομονώ να δω τη μπουρμπουλήθρα μου...... και αν βρω κάποια μαία λέω να τη ρωτήσω για τα βασικά της βαλίτσας. Οπότε ελπίζω να σας έχω νεότερα το απόγευμα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...