Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα στην κλινικη μου ειχαν δωσει κατι πελωριες σερβιετες μακριες!οπως ηταν πριν 300 χρονια οι σερβιετες αλλα ακομη μεγαλυτερες!και επειδη δεν με βολευαν καθολου!λες και καθομουν σενα μαξιλαρακι στον κω......!!χρησιμοποιουσα τις δικες μου που ειχα παρει απο το σπιτι!ολγουεις νυχτας! για μεγαλη ροη!και ημουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτές μου έδωσαν στην κλινική αλλά είχα πάρει και δικές μου.Προσωπικά με βόλεψαν οι δικές τους όσο περίεργο και αν ακούγεται γιατί με την καισαρική ήταν κάπως περίεργα τα πράγματα παρόλο που δεν είχα ιδιαίτερο αίμα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είμαι πολύ κοντά στον τοκετό και αυτή την φορά θα γεννήσω σε δημόσιο - Ιπποκράτειο ή Παπαγεωργίου, ανάλογα με την εφημερία.

 

έχει καμιά σας πρόσφατες εμπειρίες και πρακτικές συμβουλές? το πρώτο μου το γέννησα στο Διαβαλκανικό και είχα μαζί μου μόνο τα ρούχα μου... τώρα τί πρέπει να έχω?

 

-πχ, αναλώσιμα όπως σερβιέτες και εσώρουχα μιας χρήσης παρέχονται ή τα έχω εγώ από πριν μαζί μου?

 

- για το μωρό αναλώσιμα όπως pampers ή ρουχάκια κουβερτούλες? τα δίνουν ή τα παίρνουμε εμείς?

 

- κάπου διάβασα για σαμπουάν μωρών οτι τα ζητούν από τους γονείς, αληθεύει?

 

- σαν διαδικασία ξεκινάνε με τον γνωστό "ευπρεπισμο" με το κλύσμα και το ξύρισμα? μπαίνει κατευθείαν ο ορός? στις ωδίνες επιτρέπεται να κινούμαστε? αν ξέρει κάποιος και τί θα μπορούσα να κάνω για να έχω επισκληρίδιο, πολύ θα χαιρόμουν να μου πεί!

 

στο τέλος μένεις στην ανάνηψη όπως στα ιδιωτικά, ή πας κατευθείαν στο δωμάτιο? δωμάτιο πως επιλέγεις? ξέρουμε μήπως και χρώσεις για αναβαθμίσεις?

 

τέλος, παυσίπονα για τα ράμματα δίνουν τις πρώτες μέρες? επισκέπτες επιτρέπουν συνέχεια?

 

ξέρω πως ρωτάω πολλά, αλλά καμία γνωστή μου δεν γέννησε εκεί πρόσφατα, και δεν ξέρω τί να πάρω... και κυρίως τί να περιμένω!

 

ευχαριστώ

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!γεννησε τον νοεμβρη η κουμπαρα μου στο ιπποκρατειο γιατι εκει ηταν ο γιατρος της.για επισκληριδιο στο αποκλειω αν δεν εχεις τον γιατρο σου εκει γιατι οσες γεννησαν με φτ κ δεν ειχαν γιατρο απο εκει δεν τις εκαναν :rolleyes:

εμεινε στο θεσις (κλινικη του ιπποκρατειου)στην οποια ειναι ολα τα δωματια 2κλινα και γενικως πιο περιποιημενα απο την μαιευτικη του νοσοκομειου!πληρωνεις επιπλεον 30ε την ημερα.ουτε σαμπουαν ειχε παρει για το μωρο ουτε παμπερς τιποτα ολα τις τα εδιναν εκει κ μαλιστα τα 2 βραδυα ειχε κ το μωρο στο δωματιο κ της εφερναν οτι χρειαζοταν κ για το μωρο κ γι αυτην παυσιπονα κτλ.για σενα χρειαζεσαι πυζαμες ειδη υγειηνης σερβιετες εε κ παρε κ κανενα παναντολ να χεις.η πολιτικη αυτη με την επισκληριδιο νομιζω ισχυει σε ολα τα νοσοκομεια :-(για το παπαγεωργιου παντως εχω ακουσει καλυτερα λογια!ευχομαι να εισαι τυχερη!!!με το καλο το μωρακι σου ;)

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ bea, αυτο με την επισκληρίδιο πολύ με πονάει (και ψυχολογικά)

 

όσο για τα υπόλοιπα καθώς είσαι η μόνη που μου απάντησε, οκ για το ιπποκράτειο, δεν παίρνω όλη την προίκα, για το παπαγεωργίου έχω ακούσει άλλα, αλλά από πολύ παλιότερη εμπειρία... θα συνεχίσω να το ψάχνω...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι κ εγω τωρα χωρις επισκληριδιο γεννησα γιατι το μωρο κατεβαινε με οπισθια ινιακη προβολη!ενταξει εκαινη την ωρα θα την σκοτωνα την γιατρο αλλα μετα ξεχνιεται ο πονος!!!βεβαια αν δεν μου καναν επισκληριδιο για να με ραψει δεν θα γλιτωνε με τιποτα απο τα χερια μου :evil::D:D:D

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε bea, σχεδόν 4 ήταν η κόρη 38 εβδομάδων, και βγήκε με δυστοκία όμων, δύο ώρες κοπτοραπτική, τώρα είμαι 37 εβδομάδων και πριν 5 μέρες τον μέτρησε 3300 - αν δεν μου κάνουν νάρκωση πως θα αντέξω κάτι ανάλογο?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Σχετικά με την επισκληρίδιο(να σου κάνουν ή όχι) έχω ακούσει πολλά...Από την μια πως ο πόνος είναι μεγάλος χωρίς να σου κάνουν,από την άλλη όμως είναι και επικίνδυνο...

Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες?

(συγνώμη που ρωτάω εδώ,αλλά μιας και αναφέρθηκε γι'αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Σχετικά με την επισκληρίδιο(να σου κάνουν ή όχι) έχω ακούσει πολλά...Από την μια πως ο πόνος είναι μεγάλος χωρίς να σου κάνουν,από την άλλη όμως είναι και επικίνδυνο...

Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες?

(συγνώμη που ρωτάω εδώ,αλλά μιας και αναφέρθηκε γι'αυτό)

εχω κ απο τις δυο εμπειριες!!!με πιο προσφατη την γεννα χωρις επισκληριδιο:mrgreen:τα ειδα ολα!!!και θελω να σου πω οτι δεν μασαω ευκολα!μου δεσαν τα ποδια για να μην φυγω και εκλεισαν την εξωτερικη πορτα των οδυνων γιατι εδινα συναυλια και πιστεψε με παρολη την ηχομονωση παλι με ακουγαν απ εξω :cool:βεβαια οπως ξαναειπα το μωρο κατεβαινε με οπισθια ινιακη προβολη κ εσπρωχνε την σπονδυλικη μου στηλη οποτε καταλαβαινεις!!!δεν θα σου πω οτι ο πονος ξεχνιετε κ μ....ς γιατι για μενα τουλαχιστον ηταν πρωτογνωρος και αποκλειται να το ξεχασω παρολα αυτα το αποτελεσμα μετραει :wink:αφου μου κανε μετα ο γιατρος επισκληριδιο για να με ραψουν ημουν πραγματικα μια χαρα συνηλθα κατευθειαν οποτε ολα μια ιδεα ειναι:Dτι σου λεω τωρα ε?με την επισκληριδιο ημουν τζαααμι!!!δεν καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ μονο την πιεση κ οτι επρεπε να σπρωξω!10 παιδια κανω ετσι!λενε οτι η ναρκωση περναει στο μωρο πονοκεφαλοι αργοτερα και υποταση κατα την διαρκεια!σχετικα με την υποταση ο γιατρος που σε παρακολουθει μπορει να το κρινει αν θα κανεις η οχι!θα σου πω αυτο που μου ειπε η γιατρος μου σχετικα με τον φυσικο (φυσικοτατο) τοκετο "ο πονος αντεχεται για μενα ομως η επισκληριδιος ειναι πολιτισμος"και συμφωνω απολυτα!!!εκτος και αν δεν γινεται διαφορετικα οπως στην δικη μου περιπτωση!δεν γινοταν να κανω δεν το επαιξα ηρωας ;)ολα καλα πανε κ στις 2 περιπτωσεις μην αγχωνεσαι!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.

 

Συμφωνώ, και ενένα το 2008 στο μητέρα που γέννησα μου χρέωσαν σερβιέτες, πάμπερς τα πάντα!! Ακόμα με χρέωσαν 1 αφρόλουτρο προδερμ του μωρού και μια κρέμα συγκάματος. Το αφρόλουτρο να μου πείτε που το χρησιμοποίησε ολόκληρο μπουκάλι το νεογέννητο που μου το χρέωσαν. Το παιδί δεν έκανε μπάνιο γιατί είχε τον λώρο ακόμα. Όταν δε την δεύτερη μέρα έκανα μπάνιο και τους ζήτησα να μου αλλάξουν την γάζα στην τομή, μου είπαν ότι αν δεν είναι ανάγκη να μην την αλλάξουμε γιατί θα τη χρεωθώ κανονικά και όταν ζήτησα μια κρέμα για τις θηλες μου που ήταν πληγωμένες τις χρεώθηκα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

χιχι αντε με το καλο να μας ερθουνννν :D

 

αχ εχουμε την ιδια ΠΗΤ ..με το καλο να μας ερθουν τα μωρακια μας ....

και εγω ακομα να την ετοιμασω ...νομιζω οτι ακομα ειναι μακρυα ...ή ετσι θελω να νομιζω επειδη φοβαμαι !!χι:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μολις μπηκα στον 8ο.ειμαι στο κρεβατι εδω και 2μιση μηνες γιατι εχω επιχειλιο πλακουντα και ο γιατρος φοβαται προωρο τοκετο.εχω κανει και ενεσεις για τα πνευμονακια του μωρου.λογω της καταστασης ειχα βγαλει τη βαλιτσα και την ειχα αδεια να καθεται κανα μηνα τωρα στο παιδικο δωματιο.δεν ενιωθα ακομα οτι πλησιαζει η ωρα παρολη την επικινδυνοτητα της καταστασης.σημερα ομως το πρωι, με το που σηκωθηκα ειπα:ηρθε η ωρα.και αρχισα να την ετοιμαζω.βεβαια για να ολοκληρωθει χρειαζεται καποιες μερες -μεχρι να κουνησω το ενα ποδι βρωμαει το αλλο-.λετε να ειναι νωρις;παντως στο πρωτο μου παιδι που δεν ειχα τετοια θεματα και ολα κυλησαν φυσιολογικα γεννώντας μια μερα μετα την ΠΗΤ, καπου στον 8ο την ειχα φτιαξει.δεν θυμαμαι ποτε ακριβως αλλα θυμαμαι πεντακαθαρα που ελεγα οτι με το που μπω στο μηνα μου όλα θα ειναι έτοιμα-όπως και ήταν...εσεις τι λέτε;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σε συμβούλευα να την ετοιμάσεις άμεσα.εγώ γέννησα την 35η εβδομάδα,ενώήμουν στον δρόμο για καφέ με τις φίλες μου και κατέληξα να κυκλοφορώ στο μαιευτήριο με μποτάκια και το σεντόνι τυλιγμένο σαν χλαμύδα.ήταν γελοίο το θεάμα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, και ενένα το 2008 στο μητέρα που γέννησα μου χρέωσαν σερβιέτες, πάμπερς τα πάντα!! Ακόμα με χρέωσαν 1 αφρόλουτρο προδερμ του μωρού και μια κρέμα συγκάματος. Το αφρόλουτρο να μου πείτε που το χρησιμοποίησε ολόκληρο μπουκάλι το νεογέννητο που μου το χρέωσαν. Το παιδί δεν έκανε μπάνιο γιατί είχε τον λώρο ακόμα. Όταν δε την δεύτερη μέρα έκανα μπάνιο και τους ζήτησα να μου αλλάξουν την γάζα στην τομή, μου είπαν ότι αν δεν είναι ανάγκη να μην την αλλάξουμε γιατί θα τη χρεωθώ κανονικά και όταν ζήτησα μια κρέμα για τις θηλες μου που ήταν πληγωμένες τις χρεώθηκα κανονικά.[/quote ]

 

Εγω δεν γέννησα στο Μητέρα γέννησα στο Λητώ τον Ιουνιο του 2011 και δεν τα χρεώθηκα. Αν θες να σου σκανάρω τα τιμ να το δεις. Οχι τίποτα άλλο είπα και πιο πάνω μια ζωή τιμολόγια διαβάζω λες να τα χρεώθηκα και να μην τοκατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

ναι, η πρώτη μου.ήταν πρόωρο,χωρίς λόγο όμως.έτσι αποφάσισε.ευτυχώς βγήκε 2680 και δεν χρειάστηκε ούτε οξυγόνο.η βαλίτσα πάντως,θα ήταν σίγουρα χρήσιμη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια σπρωχτε με!πλησιαζω στο μηνα μου -με τα χιλια ζορια αν διαβασετε και τα ποστ παραπανω- και πρεπει να φτιαξω τη βαλιτσα μου επιτελους!την εχω μισογεμισει και την κοιταζω και ολο λεω αυριο και αυριο....ουτε βιβλιαρια εχω βαλει μεσα,ουτε φακελο εξετασεων και ενα σωρο άλλα!εχω μια αρνηση...σπρωχτε με σας λεω να παρω μπρος γιατι βλεπω να δινω οδηγιες στην πεθερα μου απο το μαιευτηριο:'βαλτε μεσα και αυτο που βρισκεται στο ταδε συρταρι στην αριστερη ντουλαπα οπως κοιτας το κρεβατι, κατω απο τα ραφια κτλ....'

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ιωάννα και εγώ δεν ετοίμαζα αλλά τώρα έπιασα σφιχτά! Σκέψου μόνο πως μετά όποτε και να σε πιάσουν οι πόνοι δεν έχεις το άγχος...

Βοηθήστε λοιπόν αν λείπει κάτι:

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ:

3 Φορμάκια (και εσώρουχα τόσα)

2 Βελέτες(πώς λέγονται? σαν πετσετούλες για τα σαλιάκια)

1 κουβερτούλα και 2 πάνες

καλού κακού και πάνες(αν και λογικά θα μου τον αλλάζουν φαντάζομαι χαχα)

πιπίλες

μωρομάντηλα

μπουρνουζοπετσέτα

 

ΓΙΑ ΜΕΝΑ:

2 σουτιέν θηλασμού

επιθέματα θηλασμού

εσώρουχα μιας χρήσης

2 εσώρουχα κανονικά

σερβιέτες ΤΕΝΑ (τις maxi night πήρα..καλά έκανα?βγήκαν και εκείνα τα καινούρια σαν εσώρουχα-άσχετο αλλά είπα να το αναφέρω)

1 νυχτικό και 1 πυτζάμα

βιβλίο

πετσέτες

κρέμα για τον θηλασμό

 

Ξεχνάω κάτι? (το βιβλιάριο εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

α καλα εσυ το παρακανες!!!!!βρε όπου να ναι γεννας και ακομα το σκεφτεσαι;κι ελεγα οτι εγω εχω αργησει....!εχω στη λιστα μου και επιθεματα, σαμπουαν-μαλακτικο-οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα-τσιμπιδακια-φωτογραφικη-καποια καλλυντικα στυλ λιποζαν, τι αλλο....χτενα....φορτιστη κτλ....

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

α καλα εσυ το παρακανες!!!!!βρε όπου να ναι γεννας και ακομα το σκεφτεσαι;κι ελεγα οτι εγω εχω αργησει....!εχω στη λιστα μου και επιθεματα, σαμπουαν-μαλακτικο-οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα-τσιμπιδακια-φωτογραφικη-καποια καλλυντικα στυλ λιποζαν, τι αλλο....χτενα....φορτιστη κτλ....

 

Είδες? υπάρχουν και χειρότερα :P

Επιθέματα τα έγραψα....

τα υπόλοιπα υγιεινής τα έχω στην άκρη δηλαδή ούτε στην βαλίτσα αλλά ούτε και τελείως στην άλλη άκρη (είναι της τελευταίας στιγμής)

φωτογραφική είναι πάντα στην τσάντα και φορτιστής επίσης τελευταίας στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...