Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Eμένα στο λητώ που γέννησα τον Ιουνιο δεν μου χρέωσαν - σερβιέτες - εσώρουχα μιας χρήσης - αντισηπτικό σαπούνι αφρόλουτρο ( το πήρα σπίτι μετά ) - ψηφιακό θερμόμετρο ( και αυτό το πάιρναμε μετά ) - γαζες για την αλλαγή της τομής ( καισαρική ) που μου έδωσαν για το σπίτι - πάνες του μωρού

Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.

Οχι αυτα δεν τα πληρώσαμε και εμένα μου έκανε εντύπωση και τσεκαρα και ξανατσέκαρα τα τιμολόγια ( και δεν κάνω λάθος μια ζωή τιμολόγια βλέπω). Βέβαια μας χρέωσαν εχτρα φάρμακα , αν είναι δυνατόν να γίνει καισαρική και να χρεώνουν εχτρα αντιβιώσεισ και παυσίπονα. Εδω ενα ντεπον έδωσαν μια μέρα στον αντρα μου που είχε πονοκέφαλο το χρέωσαν και αυτό. Ασε την πάτησα με τα φάρμακα σαν χαζή γιατι δεν έδωσα εκείνη την ώρα σημασία μες την χαρά μου. Μου χρέωσαν και τα υπόθετα γλυκερίνης που είχε πει ο γιατρος ότι θα έπαιρνα αν χρειαζόταν αλλά δεν πήρα ποτέ. Το είδα σπίτι και φρίκαρα αλλά τι να πεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα κι εγω σε 4 μερες μπαινω στον 7ο κ εχω την ιδια απορια!Η ΠΗΤ μου ειναι στις 7 Φεβρουαριου, η δικη σου??

Και κατι ακομα, πως γνωριζεις οτι θα εχεις φυσιολογικο τοκετο, ειναι κατι που φαινεται απο τωρα? Γιατι η γιατρος μου δν μου ειπε τπτ ακομα, παρα μονο οτι ειναι νωρις να μιλησουμε για προβολη (αυτο μου το ειπε τον 20 Οκτωβριου που ειχαμε ραντεβου)

 

Foulaki καλησπέρα.... και εγώ ΠΗΤ έχω 7 φλεβάρη :D :D

δεν γνωρίζω σίγουρα σίγουρα αλλά φυσιολογικό θέλω και το έχω ξεκαθαρίσει με τον γιατρό. Καισαρική θα πάμε αν κριθεί αναγκαίο για αυτό το λέω. :D

τώρα πότε ξαναέχεις ραντεβού με τον γιατρό? εγώ με τον εξωτερικό έχω 14 νοέμβρη και με του νοσοκομείου 28. τώρα θα μου πεις γιατί έχω 2 γιατρούς.Είναι μεγάλη ιστορία. Σου στέλνω πμ να τα λέμε :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα. και εγω εχω πητ 07/02! Αλλα λογω καισαρικης θα γεννησω γυρω στις 25/01 το δευτερο κοριτσακι μας. να σας ρωτησω.... οσες γεννησατε χειμωνα τι πιτζαμες πηρατε μαζι σας μακρυμανικες η κοντομανικες? το πρωτο μου το γεννησα σεπτεμβριο οποτε ειχα παρει καλοκαιρινες!τωρα για το δευτερο δεν ξερω τι να κανω...

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα!! λέω και εγω να ξεκινησω την βαλιτσουλα μου! γιατι φοβαμαι για απροωπτα..... εχω μπερδευτει λιγο! διαβαζω τοοοοσααα πολλα!!!

θα γεννησω στην βιοκλινικη θεσσαλονικης. γνωριζει καμια κοπελα τι χρεαζεται για εκει??

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμενα.Γεια σου Αναστασακι τα εχουμε ξαναπει εμεις.Πωπω περναει ο καιρος και εφτασε η ωρα να ετοιμασουμε και βαλιτσες ε?Τελεια...

 

Κι εγω μεσα στην εβδομαδα θα την ετοιμασω.

Οσο για την βιοκλινικη δεν μπορω να βοηθησω εγω δεν γενναω εκει,αλλα πανω κατω ολες οι κλινικες τα ιδια παρεχουν και σε εσενα και στο μωρο.

Το μωρακι το ντυνουν εκει οποτε εσυ θα παρεις ρουχα και πραγματα μονο για την εξοδο του,και για εσενα δινουν σερβιετες,κ εσωρουχα μιας χρησης αλλα εαν θελεις εσυ παρε επιπλεον σερβιετες(εγω θα παρω και δικες μου)και εσωρουχα δικα σου(εγω θα παρω δικα μου)...

 

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. και εγω εχω πητ 07/02! Αλλα λογω καισαρικης θα γεννησω γυρω στις 25/01 το δευτερο κοριτσακι μας. να σας ρωτησω.... οσες γεννησατε χειμωνα τι πιτζαμες πηρατε μαζι σας μακρυμανικες η κοντομανικες? το πρωτο μου το γεννησα σεπτεμβριο οποτε ειχα παρει καλοκαιρινες!τωρα για το δευτερο δεν ξερω τι να κανω...

μην παρεις πολυ χοντρες γιατι γενικα ζεσταινεσαι μετα που γεννας. γεννησα 14 φεβρουαριου την κορη μου και ειχα σκασει!!!! παρε κατι μακρυμανικο αλλα λεπτο, θα εισαι σιγουρα ενταξει γιατι εχει και καλη θερμαση για τα μωρα. με το καλο:D

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα γεννησα στην βιοκλινικη στις 25/11 εναν παιδαρο!ηταν super!και οι μαιες και το 2κλινο που ημουν!μην παρεισ μαζι σου πολυ ζεστα ρουχα οντως θα σκασεις!σερβιετες μην ξεχασεις γιατι σε ρωτανε αν εχεις φερει μαζι σου μαλλον για να μην σε χρεωσουν!κατα τ αλλα σαμπουαν αφρολουτρα πετσετες γιατι δεν ειχε η εγω δεν τις ειδα.εγω ειχα παρει κ μια πανα για το μωρο για να μην ακουμπαει στα νοσοκομειακα σεντονια.με το καλο!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμενα.Γεια σου Αναστασακι τα εχουμε ξαναπει εμεις.Πωπω περναει ο καιρος και εφτασε η ωρα να ετοιμασουμε και βαλιτσες ε?Τελεια...

 

Κι εγω μεσα στην εβδομαδα θα την ετοιμασω.

Οσο για την βιοκλινικη δεν μπορω να βοηθησω εγω δεν γενναω εκει,αλλα πανω κατω ολες οι κλινικες τα ιδια παρεχουν και σε εσενα και στο μωρο.

Το μωρακι το ντυνουν εκει οποτε εσυ θα παρεις ρουχα και πραγματα μονο για την εξοδο του,και για εσενα δινουν σερβιετες,κ εσωρουχα μιας χρησης αλλα εαν θελεις εσυ παρε επιπλεον σερβιετες(εγω θα παρω και δικες μου)και εσωρουχα δικα σου(εγω θα παρω δικα μου)...

 

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....

γεια σας κοριτσια με το καλο να ερθουν τα μωρα σας!εγω γενναω τον μαρτιο 25,εχω μια απορια τα εσωρουχα μια χρυσης που τα βρισκεις κ ειναι απαρετητο να παρεις αυτα,ας πουμε αν παρω τα δικα μου τα κανονικα κ σερβιετες δεν κανουν..οταν θα ερθει η ωρα μου θα ρωτησω παλι ευχαριστω καλο βραδυ κ με το καλο σε ολες
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσωρουχα μιασ χρησης στην βιοκλινικη δεν μου δωσαν η διπλανη μου που ειχε τα πηρε απο μεγαλο φαρμακειο.μην σκασ και οι σερβιετες την ιδια δουλεια κανουν!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Nεραιδουλα μου γεια σου με το καλο και το δικο σου μωρακι.

Εσωρουχα μιας χρησης βρισκεις σε μαγαζια που πουλανε βρεφικα και ειδη εγκυμοσυνης οπως τα καταστηματα Λητω και τα mothercare.

Εγω προσωπικα θα παρω δικα μου εσωρουχα που θα αισθανομαι και πιο ανετα δεν νομιζω να τα χρησιμοποιησω εαν μου δωσουνε.

Και σερβιετες δινουν αλλα οπως ειπε και η κοπελα παραπανω σε ρωτανε εαν εχεις δικες σου γιατι σε καποιες κλινικες τις χρεωνουν.Εγω θα παρω δικες μου.Εννοω σερβιετες λοχειας ετσι?Οχι περιοδου...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμενα.Γεια σου Αναστασακι τα εχουμε ξαναπει εμεις.Πωπω περναει ο καιρος και εφτασε η ωρα να ετοιμασουμε και βαλιτσες ε?Τελεια...

 

Κι εγω μεσα στην εβδομαδα θα την ετοιμασω.

Οσο για την βιοκλινικη δεν μπορω να βοηθησω εγω δεν γενναω εκει,αλλα πανω κατω ολες οι κλινικες τα ιδια παρεχουν και σε εσενα και στο μωρο.

Το μωρακι το ντυνουν εκει οποτε εσυ θα παρεις ρουχα και πραγματα μονο για την εξοδο του,και για εσενα δινουν σερβιετες,κ εσωρουχα μιας χρησης αλλα εαν θελεις εσυ παρε επιπλεον σερβιετες(εγω θα παρω και δικες μου)και εσωρουχα δικα σου(εγω θα παρω δικα μου)...

 

καλημερα λενακι!! οντως πως περασε ο καιρος!! σ ευχαριστω πολύ με το καλο σε ολες μας!!!

 

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....

 

καλησπερα κ απο μενα γεννησα στην βιοκλινικη στις 25/11 εναν παιδαρο!ηταν super!και οι μαιες και το 2κλινο που ημουν!μην παρεισ μαζι σου πολυ ζεστα ρουχα οντως θα σκασεις!σερβιετες μην ξεχασεις γιατι σε ρωτανε αν εχεις φερει μαζι σου μαλλον για να μην σε χρεωσουν!κατα τ αλλα σαμπουαν αφρολουτρα πετσετες γιατι δεν ειχε η εγω δεν τις ειδα.εγω ειχα παρει κ μια πανα για το μωρο για να μην ακουμπαει στα νοσοκομειακα σεντονια.με το καλο!!!

 

να σου ζησει το αγγελουδι σου! χαιρομαι που ολα τ αβρηκες καλα! πετσετες εχω γραψει ηδη να παρω μαζι και πανα για το μωρο!;)

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτες που ειναι για την ακρατεια ;) εγω πηρα τις σουπερ για τις 2 πρωτες μερες και μετα τις πιο light :D δεν ξερω αν μπορω να σου γραψω ονομα,θα καταλαβεις αμεσως!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σερβιέτες Λοχείας?

Μια εξήγηση υπάρχει παρακαλώ? (δηλαδή τι είναι,που τις βρίσκουμε κλπ)

 

Τις βρίσκεις σε όλα τα super market! Είναι εκεί που βρίσκονται σερβιέτες-πάνες ακράτειας κτλ. Π.χ. μια μάρκα που βρήκα είναι η sani lady. Απλά είναι τεράστια η συσκευασία σε σχέση με τις κανονικές, γιατί είναι περίπου τριπλές σε μέγεθος. Γράφουν πάντως πάνω ότι είναι για ειδικές χρήσεις (π.χ. μετεγχειρητικά, λοχεία κτλ.). Δηλ. για πολύ αίμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σερβιέτες Λοχείας?

Μια εξήγηση υπάρχει παρακαλώ? (δηλαδή τι είναι,που τις βρίσκουμε κλπ)

Πάντως να ξέρεις ότι αυτές τις ακράτειας-τουλάχιστον εμένα- μου φάνηκαν εντελώς άβολες, για να μην πώ χάλια. Ανάμεσα στα πόδια ήταν πολύ φαρδιές με αποτέλεσμα να κάνουν- πώς να το πώ- βουναλάκια, να μαζεύονται δηλαδή. Και επειδή είναι και σκληρές ήταν ότι χειρότερο για τα ράμματα. Αυτές τις sani lady δεν τις χρησιμοποίησα αλλά τις είδα και έγω- κοντά είμαστε βλέπεις- και τουλάχιστον από την συσκευασία φαίνονται μαλακές. Που θα γεννήσεις? Μήπως σου δίνει το μαιευτήριο? Γιατί εγώ στο πρώτο που γέννησα σε ιδιωτική είχανε στο δωμάτιο και ήταν άψογες. Και μεγάλες και απορροφητικές και μαλακές πάνω από όλα. Με το καλό να δεχθείς το μωράκι σου.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γτ της απαντησεις σας!δηλ εχουμε πολη αιμα οταν γεννάμε!παντως κ εγω τα δικα μου θα παρω δεν θα νιώθω καλα με αυτες της μια χρυσης,να πανε ολα καλα κ μετα βλεπουμε !!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.

 

Δεν χρεώνουν επιπλέον στο ΛΗΤΩ, που γέννησα πρόσφατα. Σερβιέτες, θερμόμετροι, σαπούνι, εσώρουχα και γάλατα μωρού. Ούτε φάρματα χρέωσαν εχτρα.Είναι στο πακέτο.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις σερβιετες λοχειας εμενα μου ειπανε ολες μου οι φιλες οτι οι ιδανικες ειναι οι ΤΕΝΑ maxi.Ιδιως οσες γεννανε φυσιολογικα εχουν ενα μαλακο στρωμα για να μπορουν να καθονται πιο ανετα και να μην πονανε απο τα ραμματα...απο εκει και περα παιζει ρολο η ροη που εχει η καθε γυναικα και η ανεση που νιωθουν με αυτες.

Εγω αυτες θα παρω να δοκιμασω τουλαχιστον για τις μερες στο μαιευτηριο που η ροη θα ειναι περισσοτερη τουλαχιστον τις πρωτες 2 μερες και ενα πακετο τις κλασσικες σερβιετες νυκτος που επαιρνα στην περιοδο μου και βλεποντας και κανοντας....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας κορίτσια...

Τώρα σημειώθηκε στην λίστα για την βαλίτσα:)

 

Στο νοσοκομείο θα γεννήσω και απ'ότι ενημερώθηκα δεν υπάρχουν,οπότε θ'αγοράσω και θα μπει βαλίτσα.

 

Βαλίτσα εφόσον ΠΗΤ έχω 7/2 να την κάνω αρχές του 2012...ε? τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

 

Εγώ την βαλίτσα του μαιευτηρίου την έφτιαξα με το που μπήκα στο μήνα μου

γιατί ήμουν σίγουρη πως ο μπεμπάκος μου θα βγει γρήγορα. Και είχα δίκιο.

Για μένα καλύτερα να την έχεις έτοιμη σε μια ακρούλα να μην τρέχεις εκείνη την ώρα

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. τελικα ψωνισα λεπτες μακριμανικες πιτζαμες και θα παρω μαζι μου και 2-3 φανελακι χρωματιστα σε περιπτωση που ζεσταθω πολυ! εγω ειμαι τωρα 31 εβδομαδων και σιγα-σιγα θα φτιαξω βαλιτσα για να μην εχω και αυτο το αγχος αντε με το καλο σε ολες μας!

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τις σερβιετες λοχειας εμενα μου ειπανε ολες μου οι φιλες οτι οι ιδανικες ειναι οι ΤΕΝΑ maxi.Ιδιως οσες γεννανε φυσιολογικα εχουν ενα μαλακο στρωμα για να μπορουν να καθονται πιο ανετα και να μην πονανε απο τα ραμματα...απο εκει και περα παιζει ρολο η ροη που εχει η καθε γυναικα και η ανεση που νιωθουν με αυτες.

Εγω αυτες θα παρω να δοκιμασω τουλαχιστον για τις μερες στο μαιευτηριο που η ροη θα ειναι περισσοτερη τουλαχιστον τις πρωτες 2 μερες και ενα πακετο τις κλασσικες σερβιετες νυκτος που επαιρνα στην περιοδο μου και βλεποντας και κανοντας....

 

λενακι αυτες που λες , ειναι σαν βρακακι ε?

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...