Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα τα μωρακια δεν κρυωνουν περισσότερο Απο εμάς . Ότι αισθανόμαστε εμείς ακριβώς το ίδιο και αυτά. Τα πιο παλιά χρόνια τα εντυναν σαν κρεμμύδια μέσα στο καλοκαίρι, τώρα γνωρίζουμε περισσότερα. Οποτε ανάλογα την εποχή.

Καλή λευτεριά σε όσες θα γίνουν καμπύλες και με ένα πόνο που λένε.

 

Ασε μην μου το θυμιζεις αυτο!Εγω οταν γεννηθηκα ειχε πολυ ζεστη εκεινες τις μερες και οταν βγηκαμε και βλεπω εδω τις φωτο μου που με εχουν κουλουριασει λες και ηταν χειμωνας!Ηταν τοτε η εποχη που τα τυλιγανε ακομα τα μωρα ξες και καλα να μεγαλωσει το σωμα κανονικα....και καποιοι ακομα το κανουν!

Καλα το ειπες το καμπυλες αφου ετσι εχουμε γινει,περιμενουμε τωρα να ξεφουσκοσουμε!:D

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και με το Καλο. Έχω και γω μια απορία. Έχω πητ 18/12. Αν κ είναι νωρίς Έχω αρχίσει να ετοιμαζω τη βαλίτσα μου, γιατί Ειμαι και απο νησί και θέλω να Ειμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Η απορία μου Λοιπόν είναι η εξής. Τι φορμακια να βάλω για την έξοδο απο το μαιευτήριο και για τις πρώτες μέρες;; Μακρυμανικα χοντρά, ή κοντομανικα;; (κοντομανικα ενοοω κοντό μανίκι αλλα τα πόδια καλυμμένα). Επίσης, να πάρω πολυ χοντρή κουβερτουλα ή πικε;; Έχω ακούσει και διαβάσει Ότι Υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και Έχω φοβηθεί λιγάκι. Δώστε μου τα φώτα σας!!!

 

Με το καλό! Επειδή γεννάς χειμώνα, καλό θα ήταν να έχεις μαζί σου ζιπουνάκι με κοντό μανικάκι, ολόσωμο φορμάκι βαμβακερό, ζακετάκι, σκουφάκι και μια κουβερτούλα φλις ή βελουτέ. Δεν είναι ανάγκη να του τα φορέσεις όλα αυτά, αναλόγως τι καιρό θα κάνει όταν βγείτε από το μαιευτήριο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω καποια κοπελα που γεννησε προσφατο στο ΙΑΣΩ τι παρεχει το νοσοκομειο(εννοω σερβιετες,εσωρουχα κτλ) για μενα κ το μωρο κ αν αυτα ειναι τσαμπα η' στα χρεωνουν οπως διαβασα πιο πανω απο καποιες κοπελες(στο λητω γεννησαν νομιζω)...

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ελπίζω το θέμα να ανήκει εδώ. :)

Δηλ. τι χρειαστήκατε (εσείς για τον εαυτό σας, όχι για το μωρό) στην κλινική και για τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα;

Δηλ. νυχτικιά/πυτζάμα, σερβιέτες λοχείας, εσώρουχα μιας χρήσης, επιθέματα, σουτιέν...για να μην αφήνετε αίμα στο κρεβάτι, είχατε κάποια καλλύματα σαν εκείνα στα γιατρεία;

από κρέμες για στήθος τι χρησιμοποιούσατε; και γενικά τα καλλυντικά.

θήλαστρο είχατε πάρει από πριν ή περιμένατε να δείτε αν θα έχετε γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το θέμα να ανήκει εδώ. :)

Δηλ. τι χρειαστήκατε (εσείς για τον εαυτό σας, όχι για το μωρό) στην κλινική και για τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα;

Δηλ. νυχτικιά/πυτζάμα, σερβιέτες λοχείας, εσώρουχα μιας χρήσης, επιθέματα, σουτιέν...για να μην αφήνετε αίμα στο κρεβάτι, είχατε κάποια καλλύματα σαν εκείνα στα γιατρεία;

από κρέμες για στήθος τι χρησιμοποιούσατε; και γενικά τα καλλυντικά.

θήλαστρο είχατε πάρει από πριν ή περιμένατε να δείτε αν θα έχετε γάλα;

λοιπον θα παρεις: 1. 2-3 νυχτικιες και 1 πυντζαμα με κουμπια για τον θηλασμο (για να μην βγαζεις ολη σου την μλπουζα!)

2. 2 σουτιεν θηλασμου

3. σερβιετες λοχειας (εγω που γεννησα με καισαρικη τις χρειαστηκα τις πρωτες 3 μερες μετα εβαζα για λιγο τις απλες, μου περισσεψαν κιολας!)

4. επιθεματα στηθους!!!

5.θηλαστρο πηρα επειδη του εκοψα το γαλα για καποιες μερες επειδη ανεβασε ικτερο και επρεπε να αποσυμφοριζω το στηθος ειναι ακριβο,100 ευρω περιπου!!

6. υπαρχουν υποσεντονα ειδικα στα σουπερ μαρκετ ακομα και παιδικα μιας χρησης αλλα εγω δεν τα χρειαστηκα!

7. αν κανεις αγορακι να του φορας ζιμπουνακι ή φανελακι για να μην σου παρουσιασει κολικους! και να του δινεις λιγο χαμομηλι κιντερτε που πουλουν στα φαρμακεια. στο λεω γιατι εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις και ο δικος μου επαθε αφυδατωση! αφυδατωση+ικτερος= δεν επαιρνε βαρος και κοιμοταν συνεχεια! (ασχετο αλλα θελω να σε προειδοποιησω γιατι εγω τον εβλεπα να διψαει και δεν ηξερα τι να του κανω)

8. να κανεις μαλαξεις στο στηθος σου πριν και μετα το θηλασμο με ζεστες πετσετες

9. εσωρουχα μιας χρησης χρειαστηκα μονο μεσα στο μαιευτηριο μετα φορουσα τα δικα μου.

10. ρουχαλακια εξοδου για το μωρο.

11. μια ρομπα για σενα

12. καλλυντικα, σαμπουαν,αφρολουτρο,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη

αν θυμηθω κατι αλλο θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω καποια κοπελα που γεννησε προσφατο στο ΙΑΣΩ τι παρεχει το νοσοκομειο(εννοω σερβιετες,εσωρουχα κτλ) για μενα κ το μωρο κ αν αυτα ειναι τσαμπα η' στα χρεωνουν οπως διαβασα πιο πανω απο καποιες κοπελες(στο λητω γεννησαν νομιζω)...

 

Εγω γεννησα στο ιασω το Φεβρουάριο. Τα πάντα σου παρέχουν, σερβιετες, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουαν, αφρολουτρο, κρέμα σώματος , κοντισιοερ, αντισηπτικο κλπ. Ότι σου τελειώνει , να χτυπάς το κουδουνακι και να το ζητάς. Αν δεν απαντήσουν, ξαναπες τους ( έχει ένα ακουστικό που τους μιλάς) .

Δεν χρεώνουν κάτι επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και απο μένα. Εγώ γέννησα τον Απρίλιο σε δημοσιο νοσοκομείο οπότε καταλαβαίνετε ότι κουβαλούσα τη προίκα μου από πράγματα! Στα ιδιωτικά απόσο ξέρω σου παρέχουν τα πάντα οπότε γλυτώνεις! Αυτό που εγώ χρειάστηκα και έβαλα απο τη δεύτερη μέρα ήταν ζώνη. Γέννησα με καισαρική και με βοήθησε παρα πολύ γιατί μου συγκρατούσε τη κοιλιά και με προστατευε από το να κάνω απότομεσ κινήσεις! Τη φόραγα 40 μέρεσ πρωί βράδυ και με βοήθησε πάρα πολύ. Ειδικά επειδή ο μικρούλης έμεινε δέκα μέρες στη νεογνών και ήμουν συνέχεια σε ένα αυτοκίνητο μπες βγες ήμουν πολύ καλύτερα απότι να μη φόραγα τίποτα! Ρωτήστε και το γιατρό σας αλλά εμένα με ξυπηρέτησε πάρα πολύ!

Το χαμογελό σου μου φτιάχνει τη μέρα!!! Σε λατρεύω μικρέ μου πρίγκιπα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να μην έχει αναφερθεί επάνω και επαναλαμβάνεται αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:) Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στο Ρέα να μου πει τι χρειάστηκε να πάρει μαζί της και τι της παρείχε η κλινική? Είμαι σχεδόν 33 βδομάδων, λέτε να περιμένω να μπω στον μήνα μου για να ξεκινήσω να..πακετάρω?:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγοράζετε θήλαστρο πριν γεννήσετε. Επίσης γάλα έχουν όλες οι μανούλες που θηλάζουν τα μωρά τους όταν το ζητάνε τα μωρά και όχι σύμφωνα με τα ωράρια της κλινικής. Τέλος στα μωρά που θηλάζουν ΔΕΝ δίνουμε τσάγια χαμομήλια τίποτα. Μόνο στήθος όσο και όποτε θέλει.

 

Περάστε βρε κούκλες από το νήμα του θηλασμού να ενημερωθείτε, γιατί τα ελληνικά μαιευτήρια δε στηρίζουν το θηλασμό και είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε κι εσείς και τα μωράκια χωρίς λόγο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο ιασω το Φεβρουάριο. Τα πάντα σου παρέχουν, σερβιετες, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουαν, αφρολουτρο, κρέμα σώματος , κοντισιοερ, αντισηπτικο κλπ. Ότι σου τελειώνει , να χτυπάς το κουδουνακι και να το ζητάς. Αν δεν απαντήσουν, ξαναπες τους ( έχει ένα ακουστικό που τους μιλάς) .

Δεν χρεώνουν κάτι επιπλέον

σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση..διαβαζω διαφορα βλεπεις κ λεω αν ειναι να μας τα χρεωνουν ολα αυτα καλυτερα να τα κουβαλησω εγω..μην με πιασουν κοτσο αλλα αφου λες οτι ολα ειναι μεσα οκ!!!!!!!! κ παλι ευχαριστω:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχει αναφερθεί επάνω και επαναλαμβάνεται αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:) Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στο Ρέα να μου πει τι χρειάστηκε να πάρει μαζί της και τι της παρείχε η κλινική? Είμαι σχεδόν 33 βδομάδων, λέτε να περιμένω να μπω στον μήνα μου για να ξεκινήσω να..πακετάρω?:)

ετοιμασε την βαλιτσουλα σου γιατι εγω γεννησα στις 35 εβδομαδες και 4 ημερες!

στο ρεα δε σου παρεχουν αφρολουτρο, σαμπουαν και

επιθεματα στηθους που θα τα χρειαστεις!!

θα σου δωσουν σερβιεττες αν και οχι αρκετες, παρε ενα πακετο απο αυτες της ακρατειας ,

εσωρουχα μιας χρησης σου δινουν 4-5. εγω χρειαστηκα μονο τα δυο.

θα παρεις 2 νυχτικα και μια ρομπα( τα νυχτικα να εχουν κουμπια για να θηλαζεις)

κατα τα αλλα κομπλε!

με το καλο να δεις το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

7. αν κανεις αγορακι να του φορας ζιμπουνακι ή φανελακι για να μην σου παρουσιασει κολικους! και να του δινεις λιγο χαμομηλι κιντερτε που πουλουν στα φαρμακεια. στο λεω γιατι εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις και ο δικος μου επαθε αφυδατωση! αφυδατωση+ικτερος= δεν επαιρνε βαρος και κοιμοταν συνεχεια! (ασχετο αλλα θελω να σε προειδοποιησω γιατι εγω τον εβλεπα να διψαει και δεν ηξερα τι να του κανω)

Αυτό έχει κάποια σχέση με το φύλλο του παιδιού;Δεν το έχω ξανακούσει:|Απλά επειδή είμαι άσχετη και περιμένω και αγοράκι και κοριτσάκι με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετοιμασε την βαλιτσουλα σου γιατι εγω γεννησα στις 35 εβδομαδες και 4 ημερες!

στο ρεα δε σου παρεχουν αφρολουτρο, σαμπουαν και

επιθεματα στηθους που θα τα χρειαστεις!!

θα σου δωσουν σερβιεττες αν και οχι αρκετες, παρε ενα πακετο απο αυτες της ακρατειας ,

εσωρουχα μιας χρησης σου δινουν 4-5. εγω χρειαστηκα μονο τα δυο.

θα παρεις 2 νυχτικα και μια ρομπα( τα νυχτικα να εχουν κουμπια για να θηλαζεις)

κατα τα αλλα κομπλε!

με το καλο να δεις το μωρακι σου!!!!

 

35+4????:shock::shock::shock::shock:Ωχ μη μου λες τέτοια!!!Δεν έχω προετοιμαστεί ακόμη ψυχολογικά...:?:-?:?:-?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω το forum που έως σήμερα με έχει βοηθήσει πολύ στην πορεία της εγκυμοσύνης μου. Τώρα πια στο τελευταίο τρίμηνο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάμποσα από τις... έμπειρες και κυρίως "τι θα μου χρειαστεί να έχω μαζί μου στο μαιευτήριο". Θα γεννήσω στο Έλενας και δεν ξέρω τι είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου για το μωρό...

Σεντονάκια;

Φορμάκια;

Φανελάκια;

Κουβερτούλα;

Κρέμουλα για άλλαγμα;

Σαπουνάκι;

Πάνες;

Σελτεδάκια;

έχω χαθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω το forum που έως σήμερα με έχει βοηθήσει πολύ στην πορεία της εγκυμοσύνης μου. Τώρα πια στο τελευταίο τρίμηνο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάμποσα από τις... έμπειρες και κυρίως "τι θα μου χρειαστεί να έχω μαζί μου στο μαιευτήριο". Θα γεννήσω στο Έλενας και δεν ξέρω τι είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου για το μωρό...

Σεντονάκια;

Φορμάκια;

Φανελάκια;

Κουβερτούλα;

Κρέμουλα για άλλαγμα;

Σαπουνάκι;

Πάνες;

Σελτεδάκια;

έχω χαθεί...

 

τίποτα από όλα αυτά! το μόνο που θα χρειαστείς είναι το φορμάκι εξόδου του μωρού από το μαιευτήριο, όλα τα άλλα σου τα παρέχει το Έλενα!

Μόνο για σένα πάρε πράγματα, στο μωρό παρέχουν τα πάντα. Σου απαντώ και μεμονωμένα:

 

Σεντονάκια; δίνουν αυτοί και σου φέρνουν ό,τι λερώνεται για να το αλλάξεις

Φορμάκια; του βάζουν ένα φορμάκι πολύ απλό σαν ρομπάκι. Εμένα με είχε βολέψει πολύ, το αλλάζουν κάθε μέρα μετά το μπάνιο.

Φανελάκια; δεν χρειάζονται, κάνει πολύ ζέστη μέσα στα δωμάτια

Κουβερτούλα; έχουν ωραιότατα παπλωματάκια σιελ/ροζ

Κρέμουλα για άλλαγμα; παρέχουν άφθονη στο σημείο που έχουν τις αλλαξιέρες για τα μωρά

Σαπουνάκι; Το πλένουν εκείνες, άρα δεν θα χρειαστείς.

Πάνες; Δίνουν αρκετές (καμιά 10ριά τη μέρα) και μάλιστα καλή μάρκα (επώνυμη)

Σελτεδάκια; Δεν θα χρειαστείς στο μαιευτήριο, γιατί έχουν αδιάβροχες αλλαξιέρες

Link to comment
Share on other sites

sorry marbi, σήμερα το είδα!Η βαλίτσα μου είχε

δύο ζευγάρια πυτζάμες

ένα ζευγάρι παντόφλες

ένα ζευγάρι σαγιονάρες για το ντους

ένα ρομπάκι (αν και δεν μου χρειάστηκε, είχε πολλή ζέστη στο μαιευτήριο)τρία σουτιέν θηλασμού

εσώρουχο για κάθε μέρα

πετσέτα προσώπου

πετσέτα σώματος

νεσεσέρ με καλλυντικά (κρέμα υδατική, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, αποσμητικό, σαμπουάν-αφρόλουτρο κλπ)

επιθέματα στήθους

σερβιέτες (μου έδωσαν και από το νοσοκομείο, αλλά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και μετά από δυο μέρες που δεν είχα πολύ αίμα ήταν απλώς άβολες και αντιαισθητικές, οπότε χρησιμοποίησα τις δικές μου που ήταν πολύ πιο λεπτές και καλύφθηκα πλήρως χωρίς να φουσκώνει η πυτζάμα!)

 

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα σου πω, νομίζω ότι αυτά ήταν και ούτε περίσσεψαν, ούτε έλειψαν!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!!!

με το καλό και με έναν πόνο στις μέλλουσες μανούλες και να σας ζήσει το μωράκι σε όσες γέννησαν!

 

να ρωτήσω... πρόκειται να γεννήσω στο γένεσις τον επόμενο μήνα..

χρειάζεται να πάρω μαζί μου, ρούχα για το μωρό και pampers?

τα pampers που θα αλλάζουν το μωρό θα μου τα χρεώνουν;;;;

 

αν έχει γεννήσει κάποια στο γένεσις, μπορεί να μου πει;;

σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα :D

σε λίγο καιρό μπαίνω στον 7ο μήνα. Είναι νωρίς να κάνω το βαλιτσάκι? αν ναι, πότε να το κάνω?

επίσης επειδή θα γεννήσω φλεβάρη(με φυσιολογικό τοκετό) τι πρέπει να έχει το βαλιτσάκι?

παρακαλώ απαντήστε μου.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα κι εγω σε 4 μερες μπαινω στον 7ο κ εχω την ιδια απορια!Η ΠΗΤ μου ειναι στις 7 Φεβρουαριου, η δικη σου??

Και κατι ακομα, πως γνωριζεις οτι θα εχεις φυσιολογικο τοκετο, ειναι κατι που φαινεται απο τωρα? Γιατι η γιατρος μου δν μου ειπε τπτ ακομα, παρα μονο οτι ειναι νωρις να μιλησουμε για προβολη (αυτο μου το ειπε τον 20 Οκτωβριου που ειχαμε ραντεβου)

vs2up3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν χρεώνουν κάτι από αυτά στο Λητώ?

Eμένα στο λητώ που γέννησα τον Ιουνιο δεν μου χρέωσαν - σερβιέτες - εσώρουχα μιας χρήσης - αντισηπτικό σαπούνι αφρόλουτρο ( το πήρα σπίτι μετά ) - ψηφιακό θερμόμετρο ( και αυτό το πάιρναμε μετά ) - γαζες για την αλλαγή της τομής ( καισαρική ) που μου έδωσαν για το σπίτι - πάνες του μωρού

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...