Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΝΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ!!!!


rad_mid

Recommended Posts

On 5/3/2019 at 11:43 ΜΜ, pitsides2009 είπε:

Τελικά και ο Παυλάκης απορρίφθηκε για προσωπικούς λόγους (μιας και ήταν η μοναδική λύση στο Έλενα) και στραφήκαμε στο Αλεξάνδρας. Βρήκαμε άλλο γυναικολόγο εκεί και την ερχόμενη Πέμπτη θα κάνουμε το δεύτερο ραντεβού. 

 

Την μικρή εμπειρία Παυλάκης θα την μοιραστούμε όταν με το καλό γεννήσουμε. Δε θέλουμε να προδιαθέσουμε/ προκαταβάλουμε κανέναν (αλλά δυστυχώς για εμάς ήταν αρνητική).

 

Να είστε όλοι καλά.

 

Καλή λευτεριά σε όλες (& όλους ;)

 

Οι Πίτσιδες 

Θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται για την εμπειρία σου με τον Παυλάκη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι 20 εβδομάδων έγκυος και θα ήθελα να γεννήσω στο Ελενα. Έχω κλείσει ραντεβού με τον Κ. Παυλάκη έχει γεννήσει κάποια μαζί του. Αν ναι πια ήταν η εμπειρία σας? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια, 

Θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πάρω έξτρα μαζί που δεν το παρέχει το νοσοκομείο; 

Επίσης με τον κορωνοϊό ποια είναι η διαδικασία νοσηλείας, αφήνουν το μωρό με την μαμά ή το παίρνουν; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thundercats! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πάρω έξτρα μαζί που δεν το παρέχει το νοσοκομείο; 

Επίσης με τον κορωνοϊό ποια είναι η διαδικασία νοσηλείας, αφήνουν το μωρό με την μαμά ή το παίρνουν; 

Με το καλό το μωράκι σου. Τι εννοείς το παίρνουν ; Τελείως ; Εγώ γέννησα στο λητω και όταν είχαμε καραντίνα και είχα κάνει rooming in και το μωρό ήταν από την πρώτη στιγμή μόνο μαζί μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Με το καλό το μωράκι σου. Τι εννοείς το παίρνουν ; Τελείως ; Εγώ γέννησα στο λητω και όταν είχαμε καραντίνα και είχα κάνει rooming in και το μωρό ήταν από την πρώτη στιγμή μόνο μαζί μου. 

Ευχαριστώ πολύ! Ωραία με το που γεννηθεί είναι στο δωμάτιο με την μαμά αυτό θέλω να ξέρω, νόμιζα τα παίρνουν και τα ξαναφέρνουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thundercats! είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Ωραία με το που γεννηθεί είναι στο δωμάτιο με την μαμά αυτό θέλω να ξέρω, νόμιζα τα παίρνουν και τα ξαναφέρνουν. 

Πρέπει να το ζητήσεις. Διαφορετικά θα το παίρνουν κ θα στο φέρνουν. Εγώ το ζήτησα. Στην ουσία αν το ζητήσεις θα σου φέρουν και όλα όσα θα χρειαστείς για να το αλλάζεις εσυ και να το πλένεις. Να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα στον πρώτο μου γιο και δεν το είχα ζητήσει και στον δεύτερο που το έκανα μετάνιωσα που δεν το είχα κάνει και στο πρώτο. Για μένα είναι ανεκτίμητη αξία. Θεωρώ ότι δένεσαι τόσο πολύ με το μωρό και το συνηθίζεις. Όταν πας σπίτι σου νιώθεις πια ότι το γνωρίζεις αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Thundercats! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πάρω έξτρα μαζί που δεν το παρέχει το νοσοκομείο; 

Επίσης με τον κορωνοϊό ποια είναι η διαδικασία νοσηλείας, αφήνουν το μωρό με την μαμά ή το παίρνουν; 

Αν μιλάς για το Έλενα, το μωρό πάντα μένει με τη μαμά από τη πρωτη στιγμή. Δεν υπάρχουν θάλαμοι μωρών όπως στα ιδιωτικά. 

Σχετικά με τα έξτρα, κάνε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία τους και ρώτησε, θα σου πουν επακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Thundercats! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να πάρω έξτρα μαζί που δεν το παρέχει το νοσοκομείο; 

Επίσης με τον κορωνοϊό ποια είναι η διαδικασία νοσηλείας, αφήνουν το μωρό με την μαμά ή το παίρνουν; 

Στο Ελενα δεν παιρνουν τα μωρα εκτος αν υπαρχει προβλημα υγειας και θελουν ειδικη φροντιδα

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αν μιλάς για το Έλενα, το μωρό πάντα μένει με τη μαμά από τη πρωτη στιγμή. Δεν υπάρχουν θάλαμοι μωρών όπως στα ιδιωτικά. 

Σχετικά με τα έξτρα, κάνε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία τους και ρώτησε, θα σου πουν επακριβώς. 

Α σοβαρά ; Τότε εγώ θα κατάλαβα λάθος .. πριν 2 χρόνια κατάλαβα από γνωστή που γέννησε εκεί ότι το μωρό το πηγαινοφέρναν 

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Στο Ελενα δεν παιρνουν τα μωρα εκτος αν υπαρχει προβλημα υγειας και θελουν ειδικη φροντιδα

Πολύ καλό αυτό ! Μπράβο ! Δηλαδή κ με καισαρικη στο αφήνουν από την πρώτη στιγμή ; 

Just now, Super.mum είπε:

Α σοβαρά ; Τότε εγώ θα κατάλαβα λάθος .. πριν 2 χρόνια κατάλαβα από γνωστή που γέννησε εκεί ότι το μωρό το πηγαινοφέρναν 

Πολύ καλό αυτό ! Μπράβο ! Δηλαδή κ με καισαρικη στο αφήνουν από την πρώτη στιγμή ; 

Εννοώ με αλλαξιερα κ όλα από την πρώτη μέρα ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Super.mum είπε:

Α σοβαρά ; Τότε εγώ θα κατάλαβα λάθος .. πριν 2 χρόνια κατάλαβα από γνωστή που γέννησε εκεί ότι το μωρό το πηγαινοφέρναν 

Πολύ καλό αυτό ! Μπράβο ! Δηλαδή κ με καισαρικη στο αφήνουν από την πρώτη στιγμή ; 

Εννοώ με αλλαξιερα κ όλα από την πρώτη μέρα ; 

 

Είσαι σίγουρη για τη φίλη σου, ότι γέννησε στο Έλενα εννοώ; 

Το συγκεκριμένο δημόσιο μαιευτήριο ποτέ δεν κρατούσε μωρά σε θαλάμους. Τόσο πριν 6 χρόνια που γέννησα εγώ, όσο και παλαιότερα αλλά και πρόσφατα. Είναι η φιλοσοφία τους αυτή. καθώς το μωρό χρειάζεται να είναι δίπλα στη μαμά συνέχεια και η μαμά να μάθει τις ανάγκες του από την πρώτη στιγμή. Επίσης είναι βασικό για την εδραίωση του θηλασμού.  Κατ'εξαίρεση να κρατήσουν μωρό, μόνο αν η λεχώνα δεν έχει απολύτως καμία βοήθεια και αντιμετωπίζει πρόβλημα η ίδια. Δεν έχει να κάνει με το πως γέννησες, το μωρό σου είναι πάντα δίπλα σου, στο σκαφάκι του. Δεν υπάρχουν ατομικές αλλαξιέρες, το πας μόνη σου στο θάλαμο που μπορείς να το αλλάξεις και να το πλύνεις. Το παίρνουν μόνο το πρωί για λίγο, για μετρήσεις από παιδίατρο. Το μπανάκι του και το άλλαγμα καλείσαι να το κάνεις μόνη σου (σαφώς και σου δείχνουν οι μαίες και είναι δίπλα σου για βοήθεια ανά πάσα στιγμή). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Είσαι σίγουρη για τη φίλη σου, ότι γέννησε στο Έλενα εννοώ; 

Το συγκεκριμένο δημόσιο μαιευτήριο ποτέ δεν κρατούσε μωρά σε θαλάμους. Τόσο πριν 6 χρόνια που γέννησα εγώ, όσο και παλαιότερα αλλά και πρόσφατα. Είναι η φιλοσοφία τους αυτή. καθώς το μωρό χρειάζεται να είναι δίπλα στη μαμά συνέχεια και η μαμά να μάθει τις ανάγκες του από την πρώτη στιγμή. Επίσης είναι βασικό για την εδραίωση του θηλασμού.  Κατ'εξαίρεση να κρατήσουν μωρό, μόνο αν η λεχώνα δεν έχει απολύτως καμία βοήθεια και αντιμετωπίζει πρόβλημα η ίδια. Δεν έχει να κάνει με το πως γέννησες, το μωρό σου είναι πάντα δίπλα σου, στο σκαφάκι του. Δεν υπάρχουν ατομικές αλλαξιέρες, το πας μόνη σου στο θάλαμο που μπορείς να το αλλάξεις και να το πλύνεις. Το παίρνουν μόνο το πρωί για λίγο, για μετρήσεις από παιδίατρο. Το μπανάκι του και το άλλαγμα καλείσαι να το κάνεις μόνη σου (σαφώς και σου δείχνουν οι μαίες και είναι δίπλα σου για βοήθεια ανά πάσα στιγμή). 

Όχι δεν είμαι απόλυτα σίγουρη θα την ξανά ρωτήσω. Πάντως πολύ καλό αυτό μπράβο τους! Εγώ στο λητω που γέννησα αν λέει θες να κανείς rooming in δεν πρέπει να έχεις κ σύνοδο μαζί σου. Πρέπει να είσαι δηλαδή τελείως μόνη. Εγώ μόνη ήμουν ούτως η άλλως όποτε δεν με ένοιαζε αυτό. Αλλά περίεργο δεν είναι ; 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Πρέπει να το ζητήσεις. Διαφορετικά θα το παίρνουν κ θα στο φέρνουν. Εγώ το ζήτησα. Στην ουσία αν το ζητήσεις θα σου φέρουν και όλα όσα θα χρειαστείς για να το αλλάζεις εσυ και να το πλένεις. Να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα στον πρώτο μου γιο και δεν το είχα ζητήσει και στον δεύτερο που το έκανα μετάνιωσα που δεν το είχα κάνει και στο πρώτο. Για μένα είναι ανεκτίμητη αξία. Θεωρώ ότι δένεσαι τόσο πολύ με το μωρό και το συνηθίζεις. Όταν πας σπίτι σου νιώθεις πια ότι το γνωρίζεις αρκετά. 

Πουλάκια μου εννοείται ανεκτίμητη η αξία το μωρό να είναι με την μητέρα του, να νιώθει ασφάλεια και όχι μόνο. Το πρώτο μου παιδί γεννήθηκε πρόωρα και ηταν μόνο του για καιρό, ένιωθα ένα μεγάλο κενό και έκλαιγα συνέχεια οταν το άφηνα, έτρεμε και έκλαιγε το καημένο ερχόμουν και μόλις άκουγε την φωνή μου ηρεμούσε.

Ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες. Πολύ ωραία θα είμαι συνέχεια με το μωρό!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες!

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, κατά τον τοκετό, μετά την εισαγωγή δεν πας κατευθείαν στο δωμάτιο τοκετού, καθως οι ωδίνες διαρκούν συχνα πάρα πολλές ώρες. Κατα την διάρκεια των ωδινών σε τι δωμάτιο θα βρισκόμαστε; Επίσης με έχουν ενημερώσει ότι δεν μπορεί πια να μπει στην αίθουσα τοκετού. Στην αίθουσα που βρίσκεσαι πριν σε πάνε στην αίθουσα τοκετού μπορεί να είναι; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2022 at 7:25 ΜΜ, linik1 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

 

Αν έχω καταλάβει σωστά, κατά τον τοκετό, μετά την εισαγωγή δεν πας κατευθείαν στο δωμάτιο τοκετού, καθως οι ωδίνες διαρκούν συχνα πάρα πολλές ώρες. Κατα την διάρκεια των ωδινών σε τι δωμάτιο θα βρισκόμαστε; Επίσης με έχουν ενημερώσει ότι δεν μπορεί πια να μπει στην αίθουσα τοκετού. Στην αίθουσα που βρίσκεσαι πριν σε πάνε στην αίθουσα τοκετού μπορεί να είναι; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Από όσο ξέρω από γνωστή μου που γέννησε πρόσφατα ήταν σε άλλο δωμάτιο όταν είχε τις ωδίνες και ήταν μαζί με τον άντρα της. Όταν ήρθε πια η ώρα να γεννήσει και την μεταφέρανε στην αίθουσα τοκετού δεν τον άφησαν να μπει μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Από όσο ξέρω από γνωστή μου που γέννησε πρόσφατα ήταν σε άλλο δωμάτιο όταν είχε τις ωδίνες και ήταν μαζί με τον άντρα της. Όταν ήρθε πια η ώρα να γεννήσει και την μεταφέρανε στην αίθουσα τοκετού δεν τον άφησαν να μπει μαζί. 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις αν για να είναι στο πρώτο δωμάτιο (των ωδινών) ο άντρας της έπρεπε να έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα ανώδινου τοκετού;;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/10/2022 at 2:42 ΜΜ, linik1 είπε:

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις αν για να είναι στο πρώτο δωμάτιο (των ωδινών) ο άντρας της έπρεπε να έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα ανώδινου τοκετού;;

 

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα , όχι τίποτα δεν είχε παρακολουθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...