Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!(Παπανδρεου Ευάγγελος)


ivet

Recommended Posts

Οσες μανούλες ειναι παθούσες θα ήθελα αν μπορούν να με βοηθήσουν, οπως εχω ξαναπει ο μικρός μου οταν ήταν εικοσι μηνών χειρουργήθηκε για υποσπαδία η επέμβαση δεν πέτυχε λόγο μικροβίου που πήρε απο το νοσοκομείο τουλάχιστον δεν φανηκε και αν θα πετύχενε γιατι το μικρόβιο του χαλασε την ουρήθρα φτιαξαμε μονο την κύρτωση. Πήγα χθες στο παίδων στον παπανδρεου ευαγγελο το είδε και μας είπε οτι θέλει να περασει κανενας χρόνος ακομα για να ξαναγίνει χειρουργειο, το μικρό μου τώρα είναι τρίων χρόνων και τρίων μηνών, οτι η επέμβαση κρατάει τρεις ώρες περίπου και οτι θα κάτσει στο νοσοκομείο δέκα με δώδεκα μέρες,στο προηγούμενο χειρουργείο που το έκανε άλλος ηταν σαραντα πεντε λεπτά επεμβαση και την τρίτη μέρα βγηκαμε σπίτη με καθετηρα, ο παπανδρέου μου είπε οτι δεν θελει να βγει το παιδι με καθετήρα για να πάνε ολα καλα και οτι δεκα μερες θα είναι στο κρεβατι, μου εμπνεει θετικότητα και μου φάνηκε σοβαρος ανθρωπος και πανω απο όλα γιατρός!!

Το σημαντικότερο είναι οτι μου εκλεισαν ραντεβού 08/09/2011 κουφό? και ομως δεν εχει χειρουργεία ελευθερα, μου ειπε θα κάνει οτι μπορεί. Τα ερωτηματά μου ειναι μηπως το παιδακι μου θα είναι πολύ μεγαλο τοτε κοντα στα 5?? μεσα μου κατι μου λεει να παω σε αυτον αλλα πολυ μακριά ρε παιδιά!!! μηπως εχετε ακουσει τιποτα για τον παπανδρεου καμια γνωμη??

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως εχετε ακουσει τιποτα για τον παπανδρεου καμια γνωμη??

έκλεισα ραντεβού στο συγκεκριμένο γιατρό για να δεί την ομφαλοκήλη της κορούλας μου, τελικά ήταν δύο οι κήλες κ μου είπε να περιμένω κ να κάνουμε επανεξέταση τον Ιούνιο κ αν θα χειρουργηθεί να γινει αυτο όταν πάει 3,5-4. Και εμένα μου ενέπνευσε πολυ εμπιστοσύνη κ μου φάνηκε σίγουρος για τα λεγομενά του. Αν όντως ξέρει κάποια κοπέλα κάτι παραπάνω θα ήταν ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 9 months later...

Ειχα διαβάσει πριν καιρο μαμα να περιμένει να ερθουν οι μέρες για να κάνει χειρουργειο στον παπανδρεου αλλα δεν ξαναφάνηκε και ψάχνω ακομα γνωμη γιατι και το δευτερο χειρουργείο μας απετυχε!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβάσει πριν καιρο μαμα να περιμένει να ερθουν οι μέρες για να κάνει χειρουργειο στον παπανδρεου αλλα δεν ξαναφάνηκε και ψάχνω ακομα γνωμη γιατι και το δευτερο χειρουργείο μας απετυχε!!

 

καλησπερα.λυπαμαι που απετυχε το χειρουργειο παλι!!!!!!λοιπον εμεις που χρειαζομασταν αμεσα παιδοχειρουργο και απευθυνθήκαμε στον παπανδρεου:evil::evil::evil::evil:δεν μειναμε καθολου ευχαριστημένοι απο αυτον,διοτι τρεχαμε απο πισω του μεσα στο αγχος και εκεινος τοσο ψυχρος......και σοβαρος.......ολο κατι εβρησκε για να μας αποφυγει!!!!!!!!!!ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και φυσικα απευθυνθήκαμε σε αλλον ...και οχι μονο μας βοηθησε αλλα μας εσωσε Ο ανθρωπος και ΓΙΑΤΡΟΣ:D:D:Dγι αυτο καλυτερα(γνωμη μου)κοιταξτε και αλλου,παρτε και αλλη γνωμη.αν σε ενδιαφερει το ονομα του αλλου γιατρου ειναι:Νικας και ειναι εξαιρετικος ως γιατρος αλλα και υπεροχος ανθρωπος;)

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι να πανε οοοοοοοοοοοοοοοολα καλα και να γινει καλα το παιδακι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να ειναι καλός χειρουργός και εμπειρος, ειδαμε και τα αποτελεσματα τον γλυκών γιατρών και αυτων που μηλανε πολυ και περιγράφουν τα πάντα αλλα τελικα σκατούλες, μωρε το παιδί μου να κανει καλα και ας ειναι και σκυλομούρης δεν με νοιάζει :eek::eek::-D

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!ειμαι η ματινα και το μωρακι μου ειναι 18 μηνων και μεχρι τωρα ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ απο μια νοσο στο παχυ εντερο που λεγεται συγγενες μεγακολο. Λογω που ειμαστε απο Μακεδονια (Σερρες) το παιδακι μου αναγκαστηκε να χειρουργηθει αρχικα στη θεσσαλονικη..απο την 1η μερα που γεννησα διαγνωστηκε η νοσος και εψαχνα απεγωωσμενα ελλαδα και εξωτερικο για μεγαλο παιδοχειρουργο...μετα απο μεγαλη ερευνα και μαλιστα απο τον χωρο της υγειας ολα με οδηγησαν στον κ.Παπανδρεου......... ο θεος ειναι μεγαλος (γιατι το παιδακι μου τελειωσε απο σειρα μεγαλων χειρουργειων στις 15-9-2009 με πολυωρα χειρουργεια...) που με οδηγησε στην καλυτερη επιλογη...οσες μαμαδες βρισκομασταν με κοινο προβλημα αλλα με αλλους γιατρους και ενω εχουμε ακομα επαφες δεν ειχαν τετοια επιτυχια........... ειανι ο μοναδικος που χειρουργει και λαμπαροσκοπικα... εχει τρομερη φυμη και οχι αδικα...αν θελεις χρησιμοποιησε και το ονομα μου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι η ματινα και το μωρακι μου ειναι 18 μηνων και μεχρι τωρα ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ απο μια νοσο στο παχυ εντερο που λεγεται συγγενες μεγακολο. Λογω που ειμαστε απο Μακεδονια (Σερρες) το παιδακι μου αναγκαστηκε να χειρουργηθει αρχικα στη θεσσαλονικη..απο την 1η μερα που γεννησα διαγνωστηκε η νοσος και εψαχνα απεγωωσμενα ελλαδα και εξωτερικο για μεγαλο παιδοχειρουργο...μετα απο μεγαλη ερευνα και μαλιστα απο τον χωρο της υγειας ολα με οδηγησαν στον κ.Παπανδρεου......... ο θεος ειναι μεγαλος (γιατι το παιδακι μου τελειωσε απο σειρα μεγαλων χειρουργειων στις 15-9-2009 με πολυωρα χειρουργεια...) που με οδηγησε στην καλυτερη επιλογη...οσες μαμαδες βρισκομασταν με κοινο προβλημα αλλα με αλλους γιατρους και ενω εχουμε ακομα επαφες δεν ειχαν τετοια επιτυχια........... ειανι ο μοναδικος που χειρουργει και λαμπαροσκοπικα... εχει τρομερη φυμη και οχι αδικα...αν θελεις χρησιμοποιησε και το ονομα μου....

user_online.gifreputation.gif report.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καλή μου πολυ θετικα αυτα που μου εγραψες αν ξερει κανενας αλλος για τον υποσπαδία οσο αφορά τον συγκεκριμενο γιατρό ας με ενημερώση...

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησαμε 9-2-10 ενα αγορακι με ατρησια οισοφαγου και ατρησια εντερου, χωρις να ξερουμε τιποτα. Το μωρο επρεπε να χειρουργηθει απευθειας. Επειδη εχουμε καποιες γνωριμιες τον ιατρικο χωρο και υστερα από αρκετα τηλεφωνα, ολοι οι δρομοι οδηγησαν στον Παπανδρεου. Χειρουργησε απευθειας τον οισοφαγο, το Σεπτεμβρη εκανε την ενωση του εντερου και σε δυο βδομαδες θα κλεισει τη στομια που ειχε ο ιδιος δημηιουργησει στο πρωτο χειρουργειο. Ειμαστε απόλυτα ευχαριστημενοι, μας ανελυε ακριβως τη διαδικασια του χειρουργειου, καθε φορα που του τηλεφωνω το σηκωνει, εφαρμοζει κι ενα πρωτοκολλο στο παιδι και το βλεπει καθε βδομαδα, σε μας τουλαχιστον ειναι πολυ προσιτος και συζητισημος. Παντως και πιο απομακρος να ηταν, εμεις ψαχναμε για το παιδι μας το καλυτερο νυστερι της Ελλαδας και νομιζω οτι το βρηκαμε, δεν μας ενδιαφερει να μας χαϊδευουν τα αυτια. Μας ενδιαφερει το παιδι να μεγαλωσει χωρις προβληματα, απολυτως φυσιολογιακα.

Κι επειδη ετυχε να τον δω και σε ενα εργαστηριο που συνεργαζομαι να "ψαχνεται", για μενα λεει πολλα για την επιστημονικη του υπόσταση ενας φτασμενος γιατρος να ενδιαφερεται να εξελιχθει.

Stammona νομιζω ημαστε μαζι στο νοσοκομειο στα boxakia (ημουν στο δευτερο ησουν στο τελευταιο???)

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Ακολουθή σεντόνη!!!!

Εχω πολύ καιρό να γραψω εδω μπορει να μην εγραφα αλλα πάντα διάβαζα τα νεα σας ηθελα να μηλήσω αλλα μια φίλη μου απο εδω μου ειπε να μηλήσω αφου περάσει καιρος για να μην εκτεθώ και ειναι η φίλη μου η αγάπη λοιπον τωρα πιστευω οτι ειναι καιρός πια να πω για την δική μας επεμβαση την τρίτη και τελευταία απο οτι φάνηκε, την κάναμε στο παίδων αγία σοφία στον Κύριο Παπανδρεου δεν εχω λόγια να περιγράψω αυτον τον ανθρωπο μερικοί τον λένε παραξενο και δύστροπο ακομα και συναδελφοί του για μας πάντως ειναι εξαίρετος γιατρος που χαραμήζεται στο δημόσιο αυτος ο ανθρωπος χειρουργεί 18 ώρες το 24ωρο και ορισμένες φορες ειναι τοσο πιεσμένος που ουτε καλημερα δεν θα πει, λοιπον ας μπω στο θέμα, καναμε την επεμβαση στης 29/08/11 ηταν να κατσουμε μέσα 2 εβδομάδες αλλα επειδη μας βουλωσε ο καθετήρας για λόγους ασφαλείας μας κράτησε 3 βδομάδες ειναι τοσο λεπτομερής και ψείρας οπως τον αποκαλούν και εκει, ναι ομως εμενα αυτος μου εφτιαξε το παιδι και μηλάμε οτι η δικια μας περιπτωση ηταν δυσκολη αρκετά οταν μια μερα τον χρειασθηκα και ελειπε μου ειπε να φωναξω τον βοηθό του που ηταν εκει, λοιπον ο γιατρος ηρθε τρεχοντας απο το σπίτη του και ο βοηθος του που ηταν εκει δεν ειχε ερθει εφτασε μετα απο τον γιατρο φυσικα του την ειπε, δεν αφηνε ποτε και κανεναν να ασχοληθει με τα παιδια του οπως ελεγε εκτος απο αυτον, μπορω να μηλάω ωρες για αυτον τον ανθρωπο γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωπος οταν του ζητησα καλητερο δωματιο μου ειπε: αν τα κανονιζα εγω αυτα δεν θα χειρουργούσα, στην αρχη μου κακοφάνηκε αλλα μετα ειπα μπράβο του, οταν τελειωσε η επεμβαση μου εξηγησε πως εγινε αλλα επειδη χειρουργούσε ωρες μου ζητησε να μηλησουμε την αλλη μερα μου ειπε ακριβως: σήμερα θα ακους απο αυριο οτι θες ειμαι πτώμα, δεν εχω να πω τιποτα αλλο εγω τον εμπιστευτηκα απο την πρώτη στιγμή, και τα γράφω ολα αυτα γιατι και εγω ημουν ετοιμη να φύγω γερμανια αλλα για καποιους λογους δεν τα καταφερα και οικονομικούς φυσικα και θελω να ξερουν οι μαμαδες που διαβαζουν οτι υπάρχει το ιδιο ικανός και εδω στην ελλαδα πια!!!!!!!!!!

Συγουρα δεν ειναι θεος και ο ιδιος μου εχει πει οτι ειχε και εχει αποτυχιες αλλα ειναι τοσο λεπτομερης που τα ποσοστά λιγοστευουν εχει δουλεψει πολυ στον υποσπαδία και εχω μηληση και με μαμα που γεννησε αγοράκι και της ειπαν να σου ζήση κοριτσάκι και ομως μετα απο οχτώ ωρες χειρουργείου το εφτιαξε με μια επεμβαση.

Α και το καλητερο σε ολα αυτα ειναι οτι ο Γιώργος μετα την ναρκωση ηταν ηρεμότατος και ολες της μερες εκει δεν ξερω αν οφείλεται σε διαφορα ναρκωσης η σε φαρμακα αλλα δεν ειχε πονους και ξεσπασματα οπως στις αλλες επεμβασης και καθε μερα επρεπε να εκανε κακα αν δεν εκανε μια μερα την επομενη κλίσμα δεν ηθελε ο γιατρος να πιεσθει καθόλου, οπως επισης να μην γυριση μπρουμητα για δυο μήνες ουτε να παιζει ζωηρα και στο νοσοκομειο του κραταγα τα ποδια το βραδυ να μην τα κλήνει αυτα και αλλα πολλα θεωρουν υπερβολικο τον γιατρο μας αλλα νομιζω οτι τελικα ηταν για καλό!!!!!!!!!!:-)

Οποια κοπελα θελει ας μου στειλει μυνημα θα χαρω πολυ να βοηθήσω οταν εψαχνα και εγω ηθελα καποιος να μου συστήση καποιον και η μονη επιλογή ηταν ο Κυριος χαντίντι τωρα τουλαχιστον εχουμε και μια στην ελλαδα!!!:wink::wink::wink:

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λόγω πολύχρονης ταλαιπωρίας του γιού μου στο Παίδων γνωρίζω και τους δυο επικεφαλής των χειρουργικών κλινικών. Και οι δυο, Παπανδρέου και Νίκας, είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ άνθρωποι και επιστήμονες, συνεργάσιμοι και προσγειωμένοι και οι συνεργάτες τους πολύ καλοί!

Είμαι υπόχρεη και στους δυο...

Πολύ χαίρομαι που έληξε αίσια η ταλαιπωρία του παιδιού σου ivet! Σιδερένιος!!!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ ολες να ειστε καλα ναι ειναι εξαιρετικος γιατρος και σε οτι κανει ειναι αριστος ειδα και εγω εκει τρεις εβδομαδες πολλα αστερία δεν με νευριασε σε τιποτα ο γιατρος μας ηξερα απο πριν οτι ειναι λιγο ιδιοτροπος ως ανθρωπος και ως γιατρος δεν θα σου πει πολλα θα κανει ομως οτι παιρναει απο το χερι του για να σε βοηθηση να μην ταλαιπωρησε οσο για τον Κυριο Νικα δεν τον γνωριζω καθολου μονο οπτικα τον εβλεπα δεν εχω γνωμη αλλα δεν μου αρεσει ενας γιατρος να παιρναει πανω απο το παιδι μου με αλλους δεκα εκπαιδευομενους και να τους μηλαει για το παιδι και το παιδι να ουρλιαζει απο φοβο τουλαχιστον ο δικος μου αυτο δεν το εκανε ισως γιατι ειναι διευθυντής δεν γνωρίζω!!!

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙα ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΟΛΥΩΡΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ..ΕΜΑΣ Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ 20 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΧΑΛΙΝΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ..ΕΙΝΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΥΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ,

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γει σας!ειμαι κι εγω μια'' ταλεπωρημενη''μανουλα!το δευτερο αγορακι μας γεννηθηκε, το 2009, με συγγενες μεγακολο.Ειχε τα συμπωματα της νοσου αλλα η πρωτη βιοψια βγηκε αρνητικη.Περιπου εξι μηνων νοσησε απο βρογχιολιτιδα και υποψια εντεροκολιτιδας και νοσηλευτηκαμε στο ''ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ'',οπου μας ανελλαβε ο κυριος Παπανδρεου.Η δευτερη βιοψια βγαινει θετικη.Απο τοτε ακολουθοντας τις συμβουλες και οδηγιες του,δεν εχουμε κανει κανενα αλλο χειρουργειο, εκτος απο αυτο για το οποιο προετοιμαζομαστε αφου γινει τριων ετων.:|Για τον χαρακτηρα του μπορω να πω οτι ειναι ευχαριστος και ευγενικος.Αυτο ομως που εχει μαγαλυτερη σημασια ειναι οτι σαν χειρουργος κερδισε απο την αρχη την εμπιστοσυνη και την εκτιμηση μας!!!Ευχομαι, ελπιζω και παρακαλαω τον Θεο, να πανε ολα καλα για το μωρακι μας, αλλα και για ολα τα παιδακια του κοσμου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προς τα παιδιά με συγγενές μεγάκολο

Γεια σας! Είμαι μια κοπέλα ενήλικη τώρα, αλλά η ιστορία μου άρχισε από την στιγμή που γεννήθηκα και τελείωσε πριν απο τέσσερα χρόνια όταν χειρουργήθηκα. Γεννήθηκα με συγγενές μεγάκολο. Από την πρώτη ημέρα της ζωής μου και μέχρι τα 13 μου έζησα με μια ασθένεια που κανένας γιατρός σε όλη την Ελλάδα (διότι οι γονείς μου με είχαν πάει παντού) δεν μπόρεσε να την διαπιστώσει! Γι'αυτό τον λόγο όλη μου την ζωή την πέρασα μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία (τουλάχιστον μια φορά το δίμηνο). Και τις άλλες μέρες για να ενεργηθώ έπρεπε να υποβληθώ σε υψηλούς υποκλισμούς. Την άνοιξη του 2008,αφού είχα δυο ολόκληρους μήνες να ενεργηθώ και συνεπώς δεν έτρωγα τίποτα αφού δεν χωρούσε τίποτα στην κοιλιά μου,έπαθα αναιμία.Αυτός ήταν και ο λόγος που ξαναμπήκα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λάρισας. Εκεί οι γιατροί μετά από πολλές εξετάσεις κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι είχα συγγενές μεγάκολο, και είπαν στον πατέρα μου να υπογράψει ένα χαρτί για να μου κάνουν κολοστομία (παρά φύση έδρα), χωρίς να μου δίνουν πιθανότητες για μόνιμη θεραπεία της πάθησής μου.Τότε ο πατέρας μου με πήγε στο Παίδων '' Η Αγία Σοφία'' της Αθήνας. Εκεί έμαθα περισσότερα για την πάθησή μου. Έμαθα ότι οι γιατροί δεν εφαρμόζουν στο χειρουργείο τις ίδιες τεχνικές. Μας είπαν ότι κλασικά γίνεται κολοστομία, μετά απο μερικούς μήνες γίνεται η βασική εγχείρηση και στο τρίτο χειρουργείο κλείνουν την κολοστομία δηλαδή τρία χειρουργεία και με άσχημες μετεγχειρητικές ουλές.

Εγώ, μέσα στην ατυχία μου στάθηκα τυχερή. Με ανέλαβε ο παιδοχειρουργός κ. Ευάγγελος Παπανδρέου, μας εξήγησε ότι η χειρουργική αντιμετώπιση θα γινόταν λαπαροσκοπικά σε ένα χειρουργικό χρόνο και χωρίς κολοστομία και χωρίς μετεγχειρητικές ουλές. Την σύγχρονη αυτή τεχνική την έχει εφαρμόσει σε πολλά παιδάκια με άριστα αποτελέσματα. Με χειρούργησε στις 4/2/2009 και από τότε άλλαξε η ζωή μου. Ζω φυσιολογικά και νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσίνη στο γιατρό. Με την επιστολή μου αυτή θα ήθελα να επικοινωνήσω με τα παιδάκια (και τους γονείς τους) που έχουν συγγενές μεγάκολο και να τους ενημερώσω ότι με την λαπαροσκοπική αντιμετώπιση και χωρίς κολοστομία δεν φαίνεται ότι χειρουργήθηκα και ζω μια φυσιολογική ζωή χωρίς σημάδια. Ευχαριστώ τον γιατρό μου κ. Ε. Παπανδρέου και του εύχομαι πάντα επιτυχίες στην νέα θέση στο στο Ιασώ Παίδων Αθηνών.

Link to comment
Share on other sites

Προς τα παιδιά με συγγενές μεγάκολο

Γεια σας! Είμαι μια κοπέλα ενήλικη τώρα, αλλά η ιστορία μου άρχισε από την στιγμή που γεννήθηκα και τελείωσε πριν απο τέσσερα χρόνια όταν χειρουργήθηκα. Γεννήθηκα με συγγενές μεγάκολο. Από την πρώτη ημέρα της ζωής μου και μέχρι τα 13 μου έζησα με μια ασθένεια που κανένας γιατρός σε όλη την Ελλάδα (διότι οι γονείς μου με είχαν πάει παντού) δεν μπόρεσε να την διαπιστώσει! Γι'αυτό τον λόγο όλη μου την ζωή την πέρασα μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία (τουλάχιστον μια φορά το δίμηνο). Και τις άλλες μέρες για να ενεργηθώ έπρεπε να υποβληθώ σε υψηλούς υποκλισμούς. Την άνοιξη του 2008,αφού είχα δυο ολόκληρους μήνες να ενεργηθώ και συνεπώς δεν έτρωγα τίποτα αφού δεν χωρούσε τίποτα στην κοιλιά μου,έπαθα αναιμία.Αυτός ήταν και ο λόγος που ξαναμπήκα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λάρισας. Εκεί οι γιατροί μετά από πολλές εξετάσεις κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι είχα συγγενές μεγάκολο, και είπαν στον πατέρα μου να υπογράψει ένα χαρτί για να μου κάνουν κολοστομία (παρά φύση έδρα), χωρίς να μου δίνουν πιθανότητες για μόνιμη θεραπεία της πάθησής μου.Τότε ο πατέρας μου με πήγε στο Παίδων '' Η Αγία Σοφία'' της Αθήνας. Εκεί έμαθα περισσότερα για την πάθησή μου. Έμαθα ότι οι γιατροί δεν εφαρμόζουν στο χειρουργείο τις ίδιες τεχνικές. Μας είπαν ότι κλασικά γίνεται κολοστομία, μετά απο μερικούς μήνες γίνεται η βασική εγχείρηση και στο τρίτο χειρουργείο κλείνουν την κολοστομία δηλαδή τρία χειρουργεία και με άσχημες μετεγχειρητικές ουλές.

Εγώ, μέσα στην ατυχία μου στάθηκα τυχερή. Με ανέλαβε ο παιδοχειρουργός κ. Ευάγγελος Παπανδρέου, μας εξήγησε ότι η χειρουργική αντιμετώπιση θα γινόταν λαπαροσκοπικά σε ένα χειρουργικό χρόνο και χωρίς κολοστομία και χωρίς μετεγχειρητικές ουλές. Την σύγχρονη αυτή τεχνική την έχει εφαρμόσει σε πολλά παιδάκια με άριστα αποτελέσματα. Με χειρούργησε στις 4/2/2009 και από τότε άλλαξε η ζωή μου. Ζω φυσιολογικά και νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσίνη στο γιατρό. Με την επιστολή μου αυτή θα ήθελα να επικοινωνήσω με τα παιδάκια (και τους γονείς τους) που έχουν συγγενές μεγάκολο και να τους ενημερώσω ότι με την λαπαροσκοπική αντιμετώπιση και χωρίς κολοστομία δεν φαίνεται ότι χειρουργήθηκα και ζω μια φυσιολογική ζωή χωρίς σημάδια. Ευχαριστώ τον γιατρό μου κ. Ε. Παπανδρέου και του εύχομαι πάντα επιτυχίες στην νέα θέση στο στο Ιασώ Παίδων Αθηνών.

 

Ειμαι πολυ συγκηνημένη μπραβο πολύ ευχαριστω που σου πηγαν ολα καλα τελικα ο γιατρος μας ειναι σε αρκετα αστερι μπραβο του καλητερα να γραψεις καπου μονο για αυτο ισως βοηθησεις μαμαδες που ψάχνονται:shock::P

 

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αγαπητη kleak, σου ευχομαι τα καλητερα και να εισαι παντα υγειης και χαρουμενη! Το δικο μου αγορακι, χειρουργηθηκε τον Οκτωμβρη απο συγγενες μεγακολο που δεν ειχε διαπιστωθει απο τη γεννηση του, αν και ειχε τα συμπτωματα της νοσου, σε ηλικια τριων ετων. εγινε αφαιρεση του ''κακου'' εντερου και θα εχει για εναν περιπου χρονο κολοστομια.Η διαπιστωση οτι τελικα πασχει απο τη νοσο,εγινε απο κορυφαιο χειρουργο στο Αγια Σοφια το 2009, οπου εκρινε οτι δεν θα επρεπε να χειρουργηθει αμεσως, αλλα οταν γινει τριων ετων και αν οχι λαπαροσκοπικα,σιγουρα σε ενα και μονο χειρουργειο!εν τω μεταξυ ο εν λογο χειρουργος, μετευει στον ιδιοτικο τομεα.Καταλαβαινετε τους προβληματισμους μας, υπερογκα ποσα για αμοιβες, νοσηλεια...αλλα το πιο δυσκολο για μας ηταν οτι αρνουμασταν να ακουσουμε και μονο για αλλο γιατρο, επειδη οι αλλοι χειρουργοι μας ελεγαν οτι στο δικο μας παιδακι, θα επρεπε να γινει κολοστομια, γιατι ζωντας τρια χρονια με την νοσο ειχε μειωμενη αναπτυξη και λογικα το εντερο,ηταν κουρασμενο απο τους υποκλισμους. Τελικα ομως, εκεινο που μας εκανε να επιστρεψουμε στο Αγια Σοφια και να βρουμε αλλο χειρουργο, ηταν οτι και ο μεχρι τοτε δικος μας, αρχισε κι εκεινος να μας λεει για επιπλοκες, κολοστομια. σοβαρο προβλημα...κλπ.....κλπ... Τελος παντων, θελω απλα να σας πω, οτι..το συγγενες μεγακολο ειναι μια νοσος, αλλα με διαφορες περιπτωσεις, που εξαρτονται απο την ηλικια διαγνωσης, απο το μεγεθος του εντερου που εχει προσβληθει και απο την κατασταση του ασθενους.Συγχατητηρια που καταφερες να απαλλαγεις απο το προβλημα χωρις κολοστομια και ουλες, ομως δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.Αν το μωρο μας ειχε χειρουργηθει αμεσως μολις διαγνωστηκε το προβλημακαι δεχομασταν να το χειρουργησει γιατρος, θετικος στη κολοστομια, τωρα το παιδακι μας, θα ειχε ξεμπερδεψει εντελως απο το προβλημα του, απο επτα μηνων!!!! τωρα, χασαμε επιπλεων 5% απο το εντερο και εχει και κολοστομια, που τελικα ηταν απαραιτητη. Ενα μεγαλο ευχαριστω απο καρδιας, στο κυριο Νικα, που τελικα ηταν αυτος που απαλλαξε το αγγελουδι μας απο την ασθενεια και ο μικρος μου, τον εχει αγαπησει πραγματικα, γιατι δεν αισθανθηκε ουτε στιγμη οτι ηταν γιατρος αλλα ενας καινουγιος φιλος του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! Είμαι πατέρας μιας μικρούλας εννέα μηνών και έχουμε υποψία για μεγάκολο. Είμαστε από Σέρρες και θα επισκεφτούμε παιδοχειρούργο στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης για να κάνουμε βιοψία ώστε να επιβεβαιωθεί ή όχι το μεγάκολο. Θα ήθελα όσοι γνωρίζετε και μπορείτε να με ενημερώσετε για τη διαδικασία της επέμβασης σε περίπτωση που χρειαστεί καθώς και για μετεγχειρητικά τι γίνεται ,τι χρειάζεται και αν υπάρχουν επιπλοκές ή αν το πρόβλημα συνεχίζεται. Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για τους παιδοχειρούργους στο Ιπποκράτειο αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε. Αλλά και πληροφορίες για τον κ. Παπανδρέου που αναφέρεται στο φόρουμ. Δουλεύει σε δημόσιο; Πώς μπορώ να τον βρω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια! Καλή υγεία σε όλους!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...