Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε να εισάγω τρίτο γεύμα;


Recommended Posts

Το μωρό μου έγινε 7 μηνών και σε ένα μήνα στερεών έχει ήδη αντικαταστήσει(με μεγάλη όρεξη) δύο γεύματα.Σκοπίμως δεν του δίνω απογευματινό για να θηλάζει.Αναρωτιέμαι μέχρι πότε πρέπει να το κάνω και φυσικά δεν εμπιστεύομαι την παιδίατρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς συνεχίζουμε ακόμη με 2 γεύματα. Φρουτόκρεμα και κρεατο-κοτοπουλο-χορτόσουπα.

Επειδή δουλεύω και όλο το πρωί δε θηλάζει, δε θέλω να του δώσω και απογευματινό, γιατί τώρα θηλάζει 5 γεύματα και δεν θέλω να λιγοστέψουν και για να μην αδιαθετήσω και μήπως κοπεί και το γάλα.

Πάντως εμάς είναι γενικά μεγαλόσωμο το παιδί. Δλδ να καταλάβεις 8 μηνών ήταν 10350 και 75εκ., οπότε η παιδίατρος δε μας πολυζαλίζει...

Τώρα πότε θα βάλουμε 3ο γεύμα; Μάλλον όταν μας πει ότι μπορεί να φάει γιαούρτι ή αυγό. Δεν θέλω να του δώσω κρέμα...

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως απόψεις ανταλλάσουμε,όχι αυτοκρατορικά διατάγματα!Αν είχα εμπιστευτεί δε την παιδίατρό μου πλήρως, θα είχα αποθηλάσει απ΄τον πρώτο μήνα!Καμιά άλλη εμπειρία με την αντικατάσταση τρίτου γεύματος;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το χρόνο, οι στερεές θεωρούνται συμπληρωματικές του θηλασμού. Φαντάζομαι ότι αν δεν θέλεις, δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 3ο γεύμα νωρίτερα, εκτός αν δεις ότι το παιδί το ζητάει.

Επίσης μπορείς να προσφέρεις στήθος και ανάμεσα στα γεύματα. Αν θέλει θα πιεί, έστω λίγο. Και αυτό βοηθάει να μη μειωθεί η παραγωγή σου.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

εγώ πάντως ακόμη δεν έχω "σταθεροποιήσει" το απογευματινό. Αν με βολεύει και είμαστε σπίτι του δίνω, αν όχι θηλάζει. Ούτως ή άλλως δεν είναι βιαστικό να φάει 3 γεύματα, οπότε το αφήνω γι' αργότερα που θα έχουμε περισσότερες επιλογές τροφών και θα μπορώ να τις παίρνω μαζί μου στη βόλτα ;)!

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως απόψεις ανταλλάσουμε,όχι αυτοκρατορικά διατάγματα!Αν είχα εμπιστευτεί δε την παιδίατρό μου πλήρως, θα είχα αποθηλάσει απ΄τον πρώτο μήνα!Καμιά άλλη εμπειρία με την αντικατάσταση τρίτου γεύματος;

 

Εμείς περιμένουμε λίγο καιρό ακόμη και αν το απόγευμα θέλει κάτι να φάει (γιατί μέχρι τώρα δεν θέλει) θα δοκιμάσουμε γιαούρτι. Στην αρχή είχα κι εγώ άγχος για το 3ο γεύμα, αλλά την απάντηση την έδωσε ο μπέμπης. Τον τελευταίο καιρό είναι τρομερά δυσκοίλιος, οπότε κρεμούλα γιοκ...

 

Αν του αρκεί ο θηλασμός, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να προσθέσεις από τώρα το 3ο γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μόλις κλείσει τον ογδοο να του δώσω τρίτο γεύμα? Εχω ενα μηνα ακομα.

 

τί πρέπει να είναι αυτό το γεύμα?

τωρα τρωει ενα γευμα φρουτα και ενα κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικα.

 

σημειωτέον οτι εχουμε αλλεργία στα γαλ/κα οποτε τα γιαουρτια τα ξεχναμε για αρχη καθώς και το ψάρι και αυγο για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ήδη τρωμε τρια γευματα!

το τριτο μεσημεριανο) προστεθηκε πριν καμια 10αρια μερες!!!

το πρωι ενδιαμεσα φρουτοκρεμα μεσημερι, χορτοσουπα, κ απογευμα του δινω κρεμα!!

επειδη κ μεις εχουμε αλλεργια στο αγελαδινο του δινω κρεμα NESTLE sinlac

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κλείσει τον ογδοο να του δώσω τρίτο γεύμα? Εχω ενα μηνα ακομα.

 

τί πρέπει να είναι αυτό το γεύμα?

τωρα τρωει ενα γευμα φρουτα και ενα κοτοπουλο ή μοσχαρι με λαχανικα.

 

σημειωτέον οτι εχουμε αλλεργία στα γαλ/κα οποτε τα γιαουρτια τα ξεχναμε για αρχη καθώς και το ψάρι και αυγο για σιγουριά.

 

Κι εγώ εκεί στον 8ο - 9ο είχα βάλει το τρίτο γεύμα, με τη σύμφωνη γνώμη της γιατρού, γιατί θήλαζα κι εγώ τότε. Εγώ της έδινα για αρχή κατσικίσιο γιαούρτι, γιατί είχε τότε αλλεργία στο αγελαδινό.

 

Αλλά μια καλή εναλλακτική είναι κουάκερ βρασμένο με λίγο νερό αντί για γάλα. Εγώ θα το συνόδευα και με λίγη μπανάνα και/ή κανελίτσα. Επίσης, θα μπορούσες να ξαναδίνεις φρουτάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι που και που τρώμε τρίτο γεύμα κι αυτό συνήθως είναι κεχρί με φρούτο,γλυκοπατάτα με μήλο ή τον τελευταίο καιρό λίγο γιαουρτάκι μιας και δεν της πολυαρέσει.Πάντως έχω παρατηρήσει ότι φάει δεν φάει απογευματινό,οι θηλασμοί είναι το πολύ μέχρι 8.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με ενδιαφέρει να τρωει πραγματα που του προσφέρουν κατι, και απο ο,τι διάβασα στο φορουμ του θηλασμου, οι κρεμες του εμποριου δεν προσφέρουν.

Ο παιδίατρος φυσικα με πρήζει να δωσω απο τον 6ο μήνα ρυζάλευρο! εγω δεν δίνω βεβαια. το αποφεύγω. απο θηλασμό αυτός ο παιδίατρος δεν........

 

η πλακα είναι που μου λεει, ''μα μπορει να τρεφεται μόνο με αυτα''! δλδ με φρουτα και κοτοπουλο και λαχανικά που του δίνω...:shock: ποσο ασχετος ρε παιδί μου είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τρίτο γεύμα εισάγεται όταν το μωρό αρχίζει να μη χορταίνει παρόλο που θηλάζει συνέχεια. Νωρίτερα δεν βρίσκω κάποιο λόγο να το βάλουμε, ενώ, όσο πιο νωρίς μπει, τόσο πιο εύκολα οδηγεί σε μείωση της παραγωγής και πρόωρο αποθηλασμό. Η κόρη μου άρχισε κάπου στους 14-15 μήνες να εκφράζει την προτίμηση της για θηλασμό ή γεύμα τη δεδομένη στιγμή (συγκεκριμένα, έπιανε το στήθος για μια-δυο τζούρες και μετά με τραβούσε στην κουζίνα λέγοντας μαμ) :D

Αυτό το γεύμα μπορεί να είναι ό,τι θέλετε και ό,τι προτιμάει το μωρό, μπορεί να είναι πάλι φρούτα, λίγο από το μεσημεριανό του, κάποιο ιδιαίτερο σνακ που φυλάτε για εκείνη την ώρα (εννοείται, όλα στο πλαίσιο της υγιεινής διατροφής που ενδείκνυται για μωρά στην αντίστοιχη ηλικία)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αμμαρετο μια απορια μια που σε πετυχα...πως ξερουμε οτι δε χορταινει ανκαι θηλαζει ανεμποδιστα και χωρις ωραριο??? δηλ θα πρεπει να κραταμε καποια ωρα ασφαλειας?γιατι πχ σου λεω τωρα η μικρη τρωει φρουτα κατα τις εντεκα και μετα δωδεκαμιση θελει γαλα και μιαμιση θελει φαγητο παλι καιπαμε λεγοτνας....τις τελευταιες μερες ολο ανα μιαμιση ωρα αντε δυωρο να κραταει....πως ξεχωριζουμε εαν ειναι αλμα ανπτυξης ή απλα δε χορταινει?δε ξερω αν γινομαι κατανοητη...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι άλμα ανάπτυξης, θα περάσει σε λίγες μέρες με περισσότερους θηλασμούς. Δεν υπάρχει "ώρα ασφαλείας", όταν ένα μεγάλο μωρό πεινάει, το δείχνει - δε νομίζω ότι πέφτει σε λήθαργο όπως ένα νεογέννητο, το μεγάλο μωρό θα χαλάσει τον κόσμο. Αν πονάει από δόντια ή κάτι άλλο, πάλι η μαμά καταλαβαίνει.

Εσύ συνεχίζεις να προσφέρεις συχνά (το μωρό σε οδηγεί πόσο συχνά, κάποιες σταθερές ώρες μπορεί να μην ενδιαφέρεται), γιατί ένα μεγάλο μωρό έχει και δουλειές, θέλει να εξερευνήσει τον κόσμο του και να δει αν μπορεί να βάλει το δάχτυλο του ποδιού στο στόμα, οπότε η μαματέας του πρέπει να του θυμήσει να θηλάσει :)

Χαλαρώνεις λίγο, όταν το μωρό μπορεί να έρθει να σε βρει μόνο του. Χαλαρώνεις περισσότερο, όταν το μωρό σου δείχνει πότε προτιμάει φαγητό, νερό ή στήθος. Χαλαρώνεις εντελώς, όταν σου πει "άσε με ήσυχο ρε μάνα, θα πάω να φάω στη Λέσχη" :lol:

 

Πάντως, αν κρατάει ένα δίωρο για μένα είναι ΟΚ. Εξαρτάται λίγο και από τις δικές σου αντοχές, πώς θα δεις το δίωρο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια εμεισ ειμαστε 6 μιση μηνων και κανουμε 2 γευματα φρουτοκρεμα και ρυζαλευρο ετσι μου πε η γιατροσ ειναι λαθος?το μωρο τα τρωει με ευχαριστηση τισ περισσ φορες ,αυριο που θα παμε θα μας βαλει και χορτοσουπα υποθετω...απ οτι διαβαζω ειναι νωρισ για 3 γευματα τι να κανω να κρατησω τα 2 φρουτοκρ και σουπα και να βγαλω το ρυζαλευρο ωστε να μην μοιωθει η παραγωγη?η να δινω το τριτο με φρουτα η χορτοσουπα παλι? υπαρχει κατι αλλο εκτοσ του ρυζαλευρου γι αυτη την ηλικια?

η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που μπηκε το ρυζαλευρο το μωρο κοιματε περισσοτερεσ συνεχομενεσ ωρεσ το βραδυ μπορει και 9 κ 10!καλα οχι καθε βραδυ αλλα το λιγοτερο6ωρες ειναι τυχαιο?η χωρτενει ππερισσοτερο και γι αυτο ....:?ειμαστε και μεγαλοσωμοι κοντευουμε τα 9 κιλα

τι με συμβουλευετε?

c0oqp3?r=1275426121

Link to comment
Share on other sites

θα σε καθοδηγησει το μωρακι δσου

εμενα η μικρη μου δεν θελει για κανενα λογο 3ο γευμα

κανει 2 και αυτα με το ζορι

απο κιλα φυσιολογικοι ειστε οποτε δεν βλεπω λογο να βαλεις τριτο γευμα πριν τον 10 μηνα μη σου πω χρονο!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος (πάλι). Σήμερα του έδωσα το "μεσημεριανό" του στις 7 το απόγευμα λόγω ανατροπής στο πρόγραμμα. Είναι το πρώτο βράδυ εδω και τρεις μήνες που κοιμάται σερί τετράωρο!!!! :shock:

 

Μήπως τελικά να του βάλω και τρίτο γεύμα (λίγο από το μεσημεριανό του π.χ.) Ρε μπας και πεινούσε το μωρό κι εγώ έλεγα τα δικά μου;

 

Τελικά δεν ήταν τετράωρο. Πεντάωρο ήταν.

Είναι 7μ3ε, ζυγίζει γύρω στα 9200 και παρότι κάνουμε 2 γεύματα στερεών τους αντίστοιχους θηλασμούς δεν τους έχουμε αντικαταστήσει.

Επεξεργάστηκαν by miriki
ακόμη καλύτερα
FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί μάλλον κάτι κάνω λάθος (πάλι). Σήμερα του έδωσα το "μεσημεριανό" του στις 7 το απόγευμα λόγω ανατροπής στο πρόγραμμα. Είναι το πρώτο βράδυ εδω και τρεις μήνες που κοιμάται σερί τετράωρο!!!! :shock:

 

Μήπως τελικά να του βάλω και τρίτο γεύμα (λίγο από το μεσημεριανό του π.χ.) Ρε μπας και πεινούσε το μωρό κι εγώ έλεγα τα δικά μου;

 

Τελικά δεν ήταν τετράωρο. Πεντάωρο ήταν.

Είναι 7μ3ε, ζυγίζει γύρω στα 9200 και παρότι κάνουμε 2 γεύματα στερεών τους αντίστοιχους θηλασμούς δεν τους έχουμε αντικαταστήσει.

 

Με την ίδια λογική, μια μαμά μπορεί να δίνει στο μικρό μωρό της ένα ξένο γεύμα γάλακτος το βράδυ, ώστε το μωρό να κοιμάται περισσότερο, την ώρα που χωνεύει τη δύσπεπτη τροφή :roll:

 

Πέρα από το ότι μπορεί να ήταν και τυχαίο (λόγω τς ανατροπής του προγράμματος να έτυχε να κουράστηκε περισσότερο) συνήθως το τρίτο γεύμα μειώνει τους θηλασμούς. Πιθανώς να φύγει ένας θηλασμός, όσο το μωρό θα είναι ξύπνιο, και αφού κοιμάται περισσότερες ώρες συνεχόμενα, πιθανώς θα χάσει και 1-2 θηλασμούς ακόμη. Η αποφυγή 2-3 θηλασμών την ημέρα πολύ σύντομα θα φέρει μείωση στην παραγωγή και το μωρό μπορεί να μην θέλει πια να κάθεται στο στήθος. Σου γράφω το χειρότερο σενάριο.

 

Όταν λέμε ότι το μητρικό γάλα πρέπει να είναι η κύρια τροφή στο δεύτερο εξάμηνο, εννοείται ότι πρέπει να γίνονται τα αντίστοιχα γεύματα, για να παίρνει το μωρό όσο γάλα χρειάζεται. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι μπορεί να ξυπνά κάθε δίωρο. Οι θηλασμοί δεν αντικαθίστανται, συμπληρώνονται από τις στερεές τροφές. Δηλαδή, σταθερή ποσότητα στα στερεά γεύματα, που δεν υπερβαίνει τα αντίστοιχα γεύματα που τρώνε και τα μη θηλάζοντα, και ανεμπόδιστος και συχνός θηλασμός.

 

Βέβαια υπάρχουν και παιδιά που μπορεί να τρώνε 2-3 γεύματα και να μην μειώνουν καθόλου τους θηλασμούς αλλά δεν είναι ο κανόνας και θα πρέπει η μαμά να ελέγχει την κατάσταση, αν δεν θέλει να απογαλακτίσει παρά τη θέληση της.

 

Αν πιστεύεις ότι θα σε βόλευε ένα τέτοιο πρόγραμμα, έχεις τη δυνατότητα να βάλεις το ένα από τα δυο γεύματα αργά το απόγευμα, ώστε να εξασφαλίζεις κάποιες ώρες ύπνου και να θηλάζεις περισσότερο τις άλλες ώρες. Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ένα τόσο μικρό παιδί να τρώει το γεύμα του σε συγκεκριμένες ώρες.

 

Έχεις τα δεδομένα, οπότε η απόφαση είναι δική σου.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασχετα με το θεμα των θηλασμων 7 μηνων ειναι μικρουλι ακομη για 3 γευμα στεραιων..

Εδω η γιατρος στον μεγαλο μας αφησε μετα το χρονο να του δινουμε κατι για βραδινο. Στον μικρο επιδη ειναι πολλες ωρες ξυπνιος αρχισα οταν εγινε 9 μηνων να του δινω βραδινο. Ποτε γαλακτοκομικα (γιαουρτι ή κρεμα χωρις ζαχαρη ή τραχανα) και ποτε λαχανικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ βρε κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι εξάωρο είχε πετύχει και στις αρχές του τέταρτου μήνα αλλά μας το κατέστρεψε ένα μακράς διαρκείας μπούκωμα (2 μηνών παρακαλώ το οποίο αντίμετώπισα με το γνωστό κόλπο της αποχής των γαλακτομικών). Εκτοτε ανά δύο ώρες το πολύ μέρα νύχτα. Με στερεές (από τις αρχές του έβδομου) και χωρίς.

 

Νομίζω ότι θα δοκιμάσω να του δίνω το δεύτερο γεύμα αργότερα. Αυτό που με παρηγορεί ως προς την παραγωγή μου και με δελεάζει τολμώ να πω είναι ότι δεν έχει κόψει γεύματα. Ίσα ίσα επειδή σφίξαν οι ζέστες και διψάει ζητάει και πιο συχνά. Επίσης σκεπτόμουν μήπως κάνω και καμιά άντληση πια, να φτιάξω σιγά σιγά μια τράπεζα γάλακτος, τώρα που κάθεται και με άλλους για να φεύγω και λίγο μόνη μου. Αν μη τι άλλο μέχρι το Πανεπιστήμιο για δουλειά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα είναι ότι κι εχτές το βράδυ χτύπησε ένα τετραωράκι σχεδόν να του βρίσκεται. Τα καλύτερα νέα είναι ότι δεν είχα αλλάξει τίποτε στα γεύματα. Τα κακά νέα είναι ότι δεν το περίμενα και δεν κοιμήθηκα εγκαίρως (γκρρρρρ!)

 

Αρα όντως είναι πιθανό να μην σχετίζεται με πείνα το ξύπνημα αλλά με μαμακίαση οιδιποδίαση, οπότε απλά περιμένουμε να το ξεπεράσει και δίνουμε αγκαλιές και στήθος αβέρτα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική, μια μαμά μπορεί να δίνει στο μικρό μωρό της ένα ξένο γεύμα γάλακτος το βράδυ, ώστε το μωρό να κοιμάται περισσότερο, την ώρα που χωνεύει τη δύσπεπτη τροφή :roll:

Πολλές φορές έχω σκεφτεί αυτό το σενάριο ως λύση για να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, αλλά ποτε δεν το έκανα. Ενιωθα τύψεις και μόνο στην σκέψη!

 

Η αποφυγή 2-3 θηλασμών την ημέρα πολύ σύντομα θα φέρει μείωση στην παραγωγή και το μωρό μπορεί να μην θέλει πια να κάθεται στο στήθος. Σου γράφω το χειρότερο σενάριο.

Εμείς κάναμε γύρω στους 8 με 9 την ημερα, και τώρα με τα 2 γεύματα στερεών κανουμε απο 5 εως 7. Ο ακριβής αριθμός εξαρτάται απο το αν δουλευω την μερα ή όχι. 2 φορες την εβδομαδα δεν δουλεύω και είμαι σπιτι, και 3 δουλευω και λείπω απο τη μια μεχρι τις δεκα το βράδυ περίπου. Ο μικρός οταν λείπω τρώει τα γεύματά του και αφήνω και κανενα γαλα δικό μου αν χρειαστεί. Το θεμα είναι, υπαρχει κίνδυνος για την παραγωγή μου, αν αρχίσει να κοιμάται το βράδυ πχ 5 ωρες σερι΄και αρα δεν θηλαζει?Εγώ προσπαθω να κανουμε το 24ωρο τουλάχιστον 5 θηλασμους. Είναι αρκετοι?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε γύρω στους 8 με 9 την ημερα, και τώρα με τα 2 γεύματα στερεών κανουμε απο 5 εως 7. Ο ακριβής αριθμός εξαρτάται απο το αν δουλευω την μερα ή όχι. 2 φορες την εβδομαδα δεν δουλεύω και είμαι σπιτι, και 3 δουλευω και λείπω απο τη μια μεχρι τις δεκα το βράδυ περίπου. Ο μικρός οταν λείπω τρώει τα γεύματά του και αφήνω και κανενα γαλα δικό μου αν χρειαστεί. Το θεμα είναι, υπαρχει κίνδυνος για την παραγωγή μου, αν αρχίσει να κοιμάται το βράδυ πχ 5 ωρες σερι΄και αρα δεν θηλαζει?Εγώ προσπαθω να κανουμε το 24ωρο τουλάχιστον 5 θηλασμους. Είναι αρκετοι?

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια σε αυτό! Κάθε μωρό θηλάζει διαφορετικά και για διαφορετική ώρα και τρώει και διαφορετικές ποσότητες στερεών και τις μεταβολίζει με το δικό του ρυθμό. Πώς μπορείς να το υπολογίσεις;

Θα σου πω όμως τι ισχύει. Είναι πολύ εύκολο να θηλάζεις ΛΙΓΟ. Δεν μπορείς να θηλάσεις ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ.

Το μωρό που του προσφέρεται το στήθος και θηλάζει, προφανώς το έχει ανάγκη, δεν καταπιέζεται να φάει, ούτε ξεγελιέται, όπως πχ μπορεί να πιεστεί και να ξεγελαστεί με το μπιμπερό ή με το κουτάλι. Δεν θα θηλάσει, αν δεν θέλει. Δεν θα θηλάσει, για να σου κάνει το χατήρι. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Στην καθημερινότητα όμως τι κάνουμε; Προσφέρουμε συχνά και το μωρό μας οδηγεί. Το δικό μου μωρό είχε καθιερώσει δικό του "πρόγραμμα" και αρνιόταν να θηλάσει σε συγκεκριμένες ώρες. Πρόσφερα όσο συχνά πρόσφερα και μέχρι τον 7ο. Μετά από λίγες εβδομάδες, σταμάτησα κι εγώ να προσφέρω εκείνες τις ώρες, γιατί πάντα έτρωγα πόρτα.

Τώρα, αν το μωρό σου αρχίσει να κοιμάται 5ωρα, απόλαυσε το και απλά πρόσφερε πιο συχνά μέσα στη μέρα. Το μωρό θα σε οδηγήσει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...