Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια εγω στις πρωτες εξετασεις που καναμε στην αρχη ειχα 54 ζαχαρο πολυ χαμηλο μου ειπε ο γιατρος μου λετε να την γλυτωσω την καμπυλη? και αν οχι ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται?εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω.δηλαδη απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα που για μενα ηταν πολυ ασχημο να περιμενω κατι χειροτερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εγω στις πρωτες εξετασεις που καναμε στην αρχη ειχα 54 ζαχαρο πολυ χαμηλο μου ειπε ο γιατρος μου λετε να την γλυτωσω την καμπυλη? και αν οχι ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται?εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω.δηλαδη απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα που για μενα ηταν πολυ ασχημο να περιμενω κατι χειροτερο?

 

Ιωάννα από την εμπειρία μου θα ήθελα να σου πω πως καλύτερα να μην εύχεσαι να γλιτώσεις την καμπύλη - το αντίθετο θα σου έλεγα. Δυστυχώς πολύ συχνά η απλή εξέταση σακχάρου δίνει παραπλανητικά απότελέσματα. Ίσως να δείχνει χαμηλές τιμές αλλά αυτή είναι μια και μοναδική μέτρηση και δε δίνει μια πλήρη εικόνα του πως ο οργανισμός σου μεταβολίζει τα σάκχαρα. Επίσης καλό είναι να ξέρεις πως και οι χαμηλές τιμές όπως το 54 μπορεί να είναι ένδειξη πως χρειάζεται να γίνει η καμπύλη γλυκόζης.

Καλύτερα να ταλαιπωρηθείς 2-3 ώρες παρά να έχεις διαβήτη κύησης και να μην το γνωρίζεις.

Είναι κι αυτή μια εξέταση που δεν είναι τόσο δύσκολη όσο δυσάρεστη (και αυτό όχι για όλους) αλλά ιδιαίτερα σημαντική!

Άλλωστε μην απελπίζεσαι - δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα...

Ο βαθμός δυσφορίας διαφέρει από άτομο σε άτομο και αυτό θα το διαπιστώσεις διαβάζοντας το θέμα αυτό. Θα διαβάσεις εμπειρίες κοριτσιών που ταλαιπωρήθηκαν από την εξέταση αλλά και εμπειρίες κοριτσιών που τα πήγαν μια χαρά ;) !!! Να σκέφτεσαι θετικά :-D

*

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε ιωάννα μου, εντάξει δεν είναι και το πιο ευχάριστο που έχω πιει στη ζωή μου αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα....και έχω κάνει 2 καμπύλες στην εγκυμοσύνη λόγω διαβήτη κύησης...άλλωστε πρεπει να το πιείς σχεδόν αμεσως....απλά είναι πολύ πολύ γλυκο, τίποτα παραπάνω, κάποιες κοπέλες στίβουν λεμονι και είναι πιο ευχάριστη η γευση της γλυκόζης...και μετά πάρε κανενα περιοδικο να περάσει η ώρα σου μέχρι να γίνουν όλες οι μετρήσεις....καλά αποτελέσματα:-D

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω στις πρωτες εξετασεις που καναμε στην αρχη ειχα 54 ζαχαρο πολυ χαμηλο μου ειπε ο γιατρος μου λετε να την γλυτωσω την καμπυλη? και αν οχι ειναι τοσο ασχημο οσο ακουγεται?εχω τρομαξει με αυτα που διαβαζω.δηλαδη απο την αμνιοπαρακεντηση που εκανα που για μενα ηταν πολυ ασχημο να περιμενω κατι χειροτερο?

όοοοοχι βρε κοριτσάκι μου καμία σχέση!!!!και καταρχήν μην τη συγκρίνεις με την αμνιοπαρακέντηση γιατί δεν έχουν καμία σχέση ,μην ανησυχεις.η αμνιοπαρακέντηση (όπως και ο τροφοβλαστης που έχω κάνει κι εγω )είναι όντως δυσάρεστη εξέταση, η καμπύλη ζαχάρου όχι.σου δίνουν απλά ένα πολύ γλυκό υγρό(εγώ θα το περιέγραφα σαν μεγάλη ποσότητα άχνης ζάχαρης διαλυμένη σε νερό ) και σου παίρνουν αίμα(εμένα μου πήραν 4φορές αν θυμάμαι καλά). τι να σου πω, εγώ που είμαι πολύ γλυκατζού ξετρελλαθηκα με το υγρό, γούστα είναι αυτα!το κατέβασα μπαμ μπαμ κι αν μου δίναν κι άλλο ευχαρίστως θα το πινα!!μην ανησυχεις, ακόμα κι αν δε σ'αρέσει θα το πιείς θα σου πάρουν το αίμα κι αυτό είναι όλο. κι εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο αλλά ο γιατρός μου με έστειλε για καμπύλη, είναι σημαντική. μην αγχώνεσαι. θα δεις, που όταν την κάνεις, θα ξαναμπεις εδώ και θα γράψεις οτι δεν ήταν και τίποτα!!όλα να σου πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα κοριτσια ειχατε δικιο σημερα εκανα την εξεταση δεν ηταν τελικα και τοσο δυσκολο εχω περασει πολυ δυσκολοτερα στη ζωη μου. το υγρο βεβαια ηταν ασχημο μιας και δεν μαρεσουν τα γλυκα ιδιαιτερα.αυτο που λιγο με χαλασε ηταν η αναμονη και το οτι τωρα με πονανε λιγο οι φλεβες μου γιατι πρηστηκαν απο τα τσιμπηματα.αλλα ενταξει ολα καλα δεν χρειαζεται πανικος .ελπιζω και τα αποτελεσματα να ειναι οκ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα κοριτσια ειχατε δικιο σημερα εκανα την εξεταση δεν ηταν τελικα και τοσο δυσκολο εχω περασει πολυ δυσκολοτερα στη ζωη μου. το υγρο βεβαια ηταν ασχημο μιας και δεν μαρεσουν τα γλυκα ιδιαιτερα.αυτο που λιγο με χαλασε ηταν η αναμονη και το οτι τωρα με πονανε λιγο οι φλεβες μου γιατι πρηστηκαν απο τα τσιμπηματα.αλλα ενταξει ολα καλα δεν χρειαζεται πανικος .ελπιζω και τα αποτελεσματα να ειναι οκ!!!

 

Είδες που τελικά δεν ήταν και τόσο δύσκολο όσο φανταζόσουν;

Καλά αποτελέσματα να έχεις :)

*

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια χθές έγινα μέλος και δεν γνώριζω και πολλά.Είμαι στην 27 προς 28 εβδομάδα και χθές εκανα καμπυλη ζαχαρο καλα το υγρο ηταν απαισιο μου βγηκε πως αν και λιγο παραπανω εχω ζαχαρο και εχω ανχωθει αυριο ειναι να παω σε ενδοκρινολογο μαλλον και για διατροφη ειχατε αναλογη εμπειρια να μου πειτε ευχαριστω:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια χθές έγινα μέλος και δεν γνώριζω και πολλά.Είμαι στην 27 προς 28 εβδομάδα και χθές εκανα καμπυλη ζαχαρο καλα το υγρο ηταν απαισιο μου βγηκε πως αν και λιγο παραπανω εχω ζαχαρο και εχω ανχωθει αυριο ειναι να παω σε ενδοκρινολογο μαλλον και για διατροφη ειχατε αναλογη εμπειρια να μου πειτε ευχαριστω:D

γράψε μας τα αποτελέσματα....δεν υπάρχει λόγος άγχους πάντως, απλά θα ακολουθήσεις τη διατροφή που θα σου πει ο γιατρός και όλα μαι χαρά θα πάνε.

Κορίτσια, ξέρετε αν μπορώ να τρώω ηλιόσπορους; Μου αρέσουν πάρα πολύ......αλλά δε ρώτησα το γιατρό μου.

ούτε κι εγώ τον είχα ρωτήσει αλλά έτρωγα:mrgreen:, ανάλατους όμως...μην ανεβάσω και πίεση εκτός απο σάκχαρο...

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι.......... θα προσέξω τους ηλιόσπορους λίγο.

Εν τω μεταξύ τώρα έτυχαν όλα τα γενέθλια και όλες οι υποχρεώσεις...........μου την έχει δώσει τελείως.............

Αλλά από χτες κατέβασα ρολά.........Το πήρα πολύ ψύχραιμα και είπα ότι μετά τη γέννα θα είμαι κουκλάρα, για να πάω για ψώνια και να πάρω καινούργια ρουχάκια.............

Σκασίλα μου...............θα το εκμεταλλευτώ δεόντως..........Το ίδιο συνιστώ να κάνετε και οι υπόλοιπες στο κλαμπ............

Link to comment
Share on other sites

koritsia oi metriseis mou itan nistiki 84 alla meta apo ayto poy eipia tin aidia itan 180 1 ora,2 ora 160,kai 3 ora epefte sta fysiologika 110 thelane stin 3 ora kato apo 125 kano diatrofi kai ola ok metrao 3 fores tin mera kai einai panta poli kalo!ante mexri telos noembri to poli gennao ligo emeine akoma tha perasei.......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και έχω:

1η μέτρηση 79

2η " " 142

3η " " 145

Το απόγευμα θα πάω στον γιατρό.

Ξέρει καμιά να μου πεί ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?

ζητάω συγνώμη αν το γράφει κάπου παραπάνω αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα ποστ και έχω αγχωθεί.

Ξέρω ότι δεν είναι τραγικό να έχω διαβήτη κύησης αλλά ήδη έχω πολλά στο κεφάλι μου.

Μου ρχεται να βάλω τα κλάματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι στην 26w+2 ημέρες και έκανα την καμπύλη σακχάρου 100gr. Χθες το βράδυ πήρα τα αποτελέσματα:

Χρόνοι:

0: 68 (έγινε 2 φορές)

60: 195

120: 159

180: 82

Μέχρι να πάω στο γιατρό, μπορεί κάποια να μου πει πως είναι;

Σας ευχαριστώ!

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα της καμπύλης και έχω:

1η μέτρηση 79

2η " " 142

3η " " 145

Το απόγευμα θα πάω στον γιατρό.

Ξέρει καμιά να μου πεί ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμές?

ζητάω συγνώμη αν το γράφει κάπου παραπάνω αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα ποστ και έχω αγχωθεί.

Ξέρω ότι δεν είναι τραγικό να έχω διαβήτη κύησης αλλά ήδη έχω πολλά στο κεφάλι μου.

Μου ρχεται να βάλω τα κλάματα

Μαρουλίτα, η 1η και 2η μέτρηση είναι καλές, το κακό είναι οτι δεν πέφτει καθόλου η τιμή στην 3η μέτρηση....το πιο πιθανό είναι να σου δώσει διατροφή.

Καλημέρα κορίτσια!

Είμαι στην 26w+2 ημέρες και έκανα την καμπύλη σακχάρου 100gr. Χθες το βράδυ πήρα τα αποτελέσματα:

Χρόνοι:

0: 68 (έγινε 2 φορές)

60: 195

120: 159

180: 82

Μέχρι να πάω στο γιατρό, μπορεί κάποια να μου πει πως είναι;

Σας ευχαριστώ!

garouf καλημέρα, είναι λίγο τσιμπημένες η 2η και 3η....τώρα τι να σου πω, είναι αναλογα με το γιατρό, εγω π.χ. ξεκίνησα ινσουλίνη με τιμές χαμηλότερες απο τις δικές σου αλλά ξέρω και κοπέλες που απλα οι γιατροί τους τους συνέστησαν διατροφή.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Και η διάγνωση του γυναικολόγου, Διαβήτης Κύησης.

Τη Δευτέρα ραντεβού με Διαβητολόγο για διατροφή.

 

Είμαι 26w2d και έχω πάρει σύνολο 4 κιλά.

Δεν ήμουν ποτέ φίλος του γλυκού. Έτσι όταν ο γυναικολόγος μου στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είπε προληπτικά ΟΧΙ γλυκά, δεν μου κακοφάνηκε καθόλου. Δεν τα αγκίζω! Δεν τρώω τηγανιτά ούτε πίτσες. Σουβλάκι, μόνο κοτόπουλου καλαμάκι.

Μια τυπική εργάσιμη μέρα μου απο άποψη διατροφής:

6:30 πρωινό: 1 αβγό (από κότες ελ. Βοσκής του κουνιάδου μου), 1 μικρή φέτα ψωμί, 2 δαμάσκηνα και 2 σύκα (για να ενεργηθώ). Αν δεν έχω, σταφύλι.

10:30: δεκατιανό, 350gr σταφύλι.

12:30: ελαφρύ γεύμα από ένα πουρέ λαχανικών (πατάτες, καρότο, κολοκύθι, ντομάτα) και κοτόπουλου (συνολικά 250gr)

Τρώω και 1 μήλο γύρω στις 14:00

17:30 το κυρίως γεύμα μου. Ποτέ τηγανιτό. Μαγειρεύω χωρίς λάδι (μόνο ελάχιστο στη σαλάτα). Αλλά τρώω ποσότητα: δηλ. αν έχω μια τσιπούρα 450gr θα τη φάω όλη. Ή μια γαβάθα μπρόκολο με κρέας στεγνό. Ή 1 γεμάτο πιάτο φασολάκια κλπ κλλ. Επειδή λόγω μωρού φουσκώνω εύκολα δεν τρώω σχεδόν καθόλου συνοδευτικό. Ποτέ δεν έτρωγα ψωμί με το φαγητό μου, ούτε και τώρα.

17:30 φρούτο.

Αν στα ενδιάμεσα έχω λιγούρες, πάλι φρούτο ή σαλατικό.

 

Περπατάω με γρήγορο ρυθμό 3km 4 φορές τη βδομάδα. Από δω και πέρα θα το κάνω κάθε μέρα . Και θα αυξήσω τα km.

Στις διακοπές 20 μέρες του Αυγούστου έκανα πάνω από 1 ώρα μπάνιο (διαδρομές).

 

Και η μεγάλη μου απορία: Πως γ@#$&ο απέκτησα ΔΚ;;;;; Εντάξει, διάβασα ότι ο οργανισμός δεν παράγει αρκετή ινσουλίνη για να ρυθμίσει τα αυξημένα επίπεδα γλυκόζης λόγω κύησης. Προβλέπω να πέφτει πίνα…….

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω τέτοια θα είναι και η διατροφή που θα σου δώσει, ίσως λιγότερα φρούτα.....οι παράγοντες για να εμφανιστεί διαβήτης κύησης είναι πολλοί, η ηλικία της μητέρας (ανω των 30), κληρονομικότητα, παχυσαρκία και άλλοι που μου διαφεύγουν...κι εμένα η διατροφή μου και πριν και απο την αρχή της εγκυμοσύνης ήταν άψογη αλλά δεν τη "γλύτωσα"....δεν έιναι τίποτα πάντως, μην ανησυχείς, απλα θα ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου....αυτά απο μένα...αύριο μπαίνω να γεννήσω:)....με το καλό και το δικό σου μωράκι:)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος του μηνα ο γιατρος μου ζητησε να κανω την εξεταση αυτή. Μεχρι τωρα στις εξετασεις αιματος που κανω το ζαχαρο ειναι κατω του επιτρεπτου ευρους. Ειναι δυνατο να εχω ζαχαρο κυησης?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...