Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,η καμπυλη ζακχαρου ειναι απαραιτητη να γινει?εγω δεν ειχα ποτε ζακχαρο και στην εγκυμοσυνη δεν ετρωγα καθολου γλυκα,πατατες κλπ (και να ηθελα δε μπορουσα γιατι μου προκαλουσαν εμετο)..με τρυπησαν 5 φορες στο ιδιο σημειο γιατι ηταν η μονη φλεβα που ειχε αιμα και αλλες 3 σε αλλα σημεια που δεν ειχαν αρκετο αιμα(εκανα 2 φορες εμετο γιατι δεν αντεχα τη γλυκοζη)και ολα αυτα για το τιποτα..δεν ηταν απλα τελειες..αλλα πιο πεσμενες κι απο τα φυσιολογικα..ηταν τοσο αναγκαιο να το περασω αυτο χωρις λογο?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρεις τι? Ο διαβήτης κυήσεως είναι πολύ ύπουλος και μπορεί να κρύβεται πολύ καλά πίσω από τις απλές εξετάσεις αίματος που κάνουμε κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη. Πολλές κοπέλες εμφανίζουν φυσιολογικές τιμές σακχάρου στις απλές και στην καμπύλη δίχνει να έχουν τελικά ανεβασμένο σάκχαρο. Μπορεί να είναι σκέτο μπλιάχ, αλλά είμαι της γνώμης ότι καλό είναι να γίνεται. Στο κάτω-κάτω, καλύτερα 3 ώρες μπλιαχ και 4-5 τρυπήματα, παρά να φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα που θα μπορούσαμε να τα είχαμε αποφύγει, έτσι δεν είναι?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια,η καμπυλη ζακχαρου ειναι απαραιτητη να γινει?εγω δεν ειχα ποτε ζακχαρο και στην εγκυμοσυνη δεν ετρωγα καθολου γλυκα,πατατες κλπ (και να ηθελα δε μπορουσα γιατι μου προκαλουσαν εμετο)..με τρυπησαν 5 φορες στο ιδιο σημειο γιατι ηταν η μονη φλεβα που ειχε αιμα και αλλες 3 σε αλλα σημεια που δεν ειχαν αρκετο αιμα(εκανα 2 φορες εμετο γιατι δεν αντεχα τη γλυκοζη)και ολα αυτα για το τιποτα..δεν ηταν απλα τελειες..αλλα πιο πεσμενες κι απο τα φυσιολογικα..ηταν τοσο αναγκαιο να το περασω αυτο χωρις λογο?

 

Καλυτερα που το εκανες γιατι πολυ απλα ο διαβητης κυησης οπως και ο κανονικος διαβητης ειναι ενας πολυ σιωπηλος δολοφονος. και οταν κουβαλας μωρο πρεπει να προσεχεις τα παντα. Αφου μπορεις να διαγνωσεις κατι που θα μπορουσε να σκοτωσει το παιδι γιατι να μην το κανεις. Παλιοτερα δεν το εκαναν θα μου πεις. Και κανεις δεν ηξερε τοσοι θανατοι κυησης (των μωρων) απο που συνεβαιναν. Και οσο για την φλεβα πως το βλεπω εγω? Γεννησα με καισαρικη κοινως με σφαξανε σαν το αρνι. Μου τρυπησαν τις φλεβες τοσες πολλες φορες και για τοσους ορους (ειχα και θεμα με το σηκωτι) που ειχαν μπλοκαρει οι φλεβες μου σε ενα σημειο και παλευαν επει 40 λεπτα να μου βρουν φλεβα απο την απεξω πλευρα. Μου εβαζαν και εβγαζαν την συρριγγα του ορου κατα συρροή. Δεν ειπα κουβεντα. Περιμενα μονο ποτε θα μου φερουν ξανα το παιδι μου να το δω......δεν νομιζω οτι για την ασφαλεια του μωρου μας μπορουμε να ασχολιομαστε με 4 τρυπηματα στις φλεβες μας.....ε? και ΕΙΔΙΚΑ για κατι ΤΟΣΟ σοβαρο οσο ο διαβητης κυησης τον οποιο φυσικα και ειχα και περασα με διαιτα και γυμναστικη.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα που το εκανες γιατι πολυ απλα ο διαβητης κυησης οπως και ο κανονικος διαβητης ειναι ενας πολυ σιωπηλος δολοφονος. και οταν κουβαλας μωρο πρεπει να προσεχεις τα παντα. Αφου μπορεις να διαγνωσεις κατι που θα μπορουσε να σκοτωσει το παιδι γιατι να μην το κανεις. Παλιοτερα δεν το εκαναν θα μου πεις. Και κανεις δεν ηξερε τοσοι θανατοι κυησης (των μωρων) απο που συνεβαιναν. Και οσο για την φλεβα πως το βλεπω εγω? Γεννησα με καισαρικη κοινως με σφαξανε σαν το αρνι. Μου τρυπησαν τις φλεβες τοσες πολλες φορες και για τοσους ορους (ειχα και θεμα με το σηκωτι) που ειχαν μπλοκαρει οι φλεβες μου σε ενα σημειο και παλευαν επει 40 λεπτα να μου βρουν φλεβα απο την απεξω πλευρα. Μου εβαζαν και εβγαζαν την συρριγγα του ορου κατα συρροή. Δεν ειπα κουβεντα. Περιμενα μονο ποτε θα μου φερουν ξανα το παιδι μου να το δω......δεν νομιζω οτι για την ασφαλεια του μωρου μας μπορουμε να ασχολιομαστε με 4 τρυπηματα στις φλεβες μας.....ε? και ΕΙΔΙΚΑ για κατι ΤΟΣΟ σοβαρο οσο ο διαβητης κυησης τον οποιο φυσικα και ειχα και περασα με διαιτα και γυμναστικη.

Να σου πω οτι δεν εχεις δικιο?Ψεματα θα πω..Απλα εμενα η διατροφη στην εγκυμοσυνη ηταν τοσο περιοριορισμενη,τοσο λιγα τα πραγματα που ετρωγα..και για μενα ηταν σκετη ταλαιπωρια γιατι δεν ειχα και την καλυτερη εγκυμοσυνη..Και μενα τα ιδια με την καισαρικη και με τις τρυπες απο ορους κ.α.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!εμενα κοριτσια η καμπυλη που ειχα κανει με 100γρ.γλυκοζης βγηκε:

νηστειας 85

1ωρα 143

2η ωρα 105

3η ωρα 104

ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε πως ειναι αριστες,ομως εμενα με απασχολει ενα θεμα με τη συνυφαδα μου..μειναμε σχεδον μαζι εγκυες (με μια εβδομαδα διαφορα), και εκεινης ο γιατρος δεν την εβαλε να κανει καμπυλη γιατι-λεει-το σακχαρο της στις απλες εξετασεις ηταν 80!!και αφου περασε ο καιρος πηγαμε να κανουμε τον καθιερωμενο μας υπερηχο και ενω εμενα η μικρη μου ηταν 2100 (μεσος ορος για εκεινη την εβδομαδα) εκεινης το μωρακι ήταν 2850 και της ειπαν οτι αν δεν γεννησει με καισαρικη στις 38 εβδομαδες θα εχει προβλημα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλο το μωρο..

τωρα πως εγω να μη σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα ισως ειχε κ διαβητη κυησης (εξου κ το μεγαλο μωρο) και ο γιατρος περα βρεχει...:?::?:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!εμενα κοριτσια η καμπυλη που ειχα κανει με 100γρ.γλυκοζης βγηκε:

νηστειας 85

1ωρα 143

2η ωρα 105

3η ωρα 104

ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε πως ειναι αριστες,ομως εμενα με απασχολει ενα θεμα με τη συνυφαδα μου..μειναμε σχεδον μαζι εγκυες (με μια εβδομαδα διαφορα), και εκεινης ο γιατρος δεν την εβαλε να κανει καμπυλη γιατι-λεει-το σακχαρο της στις απλες εξετασεις ηταν 80!!και αφου περασε ο καιρος πηγαμε να κανουμε τον καθιερωμενο μας υπερηχο και ενω εμενα η μικρη μου ηταν 2100 (μεσος ορος για εκεινη την εβδομαδα) εκεινης το μωρακι ήταν 2850 και της ειπαν οτι αν δεν γεννησει με καισαρικη στις 38 εβδομαδες θα εχει προβλημα γιατι θα ειναι πολυ μεγαλο το μωρο..

τωρα πως εγω να μη σκεφτομαι οτι αυτη η κοπελα ισως ειχε κ διαβητη κυησης (εξου κ το μεγαλο μωρο) και ο γιατρος περα βρεχει...:?::?:

 

Αν με ρωτήσεις, είμαι της γνώμης ότι οι γυναικολόγοι πολλές φορές υπερβάλλουν της ειδικότητάς τους και μπαίνουν σε χωράφια που κανονικά δεν τους ανήκουν. Ένα από αυτά τα παραδείγματα είναι και το σάκχαρο. Δεν είναι δουλειά του γυναικολόγου. Είναι δουλειά του ενδοκρινολόγου. Γι'αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν κοπέλες που γεννάνε με διαβήτη κύησης και δεν το αντιλαμβάνονται, γιατί υπάρχουν γυναικολόγοι που είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να τις κατευθύνουν σωστά. Αλλά μην ανησυχείς για τη συνυφάδα σου. Ούτως ή άλλως τώρα έφτασε σχεδόν στο τέλος. Και ο μόνος τρόπος για να αποδείξει κανείς ότι το μωρό της είναι μεγάλο λόγω διαβήτη κυήσεως που διέφυγε του γιατρού είναι με εξετάσεις αίματος. Όμως είναι μια ανάσα πριν το τέλος, και το μωράκι της φαντάζομαι ότι είναι καλά, οπότε μην ανησυχείς. Εσύ, πάντως, πολύ καλά έκανες και έκανες την καμπύλη σακχάρου. Όπως είπε και η Ellemphriem, αφού μπορείς να διαγνώσεις κάτι που θα μπορούσε να σκοτώσει το μωρό σου, γιατί να μην το κάνεις?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια .

την παρακσευη θα παω για εξεταση καμπυλη ζαχαρου

θελω ν μου πειτε σε τι χρησιμευει αυτη η εξεταση ???

και για πιο λογο την κανουμε ?

ειναι κατι το ανησυχητικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έκανα και εγώ την καμπύλη και μετά από λήψη 100ml γλυκόζης έδειξε 160....Τώρα περιμένω να δω τί θα μου πει ο γιατρός τη Δευτέρα......Έχω ανησυχήσει λιγάκι.....Υπάρχει και κληρονομικότητα...Εντομεταξύ έχω κανονίσει να φύγουμε για διακοπές την άλλη εβδομάδα και φοβάμαι μήπως μας χαλάσει τα σχέδια.....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ

Μια ιδιαίτερη μορφή σακχαρώδους διαβήτη είναι αυτή που εμφανίζεται κατά τη διάρκεια μιας εκγυμοσυνης. Η διάγνωση αυτή δίνεται ακόμη κι αν ο σακχαρώδης διαβήτης παραμείνει και μετά τον τοκετό, και δεν αποκλείει την πιθανότητα να προυπήρχε της εκγυμοσύνης χωρίς να έχει διαγνωστεί. Τα κριτίρια για τη διάγνωση του σακχαρώδους διαβήτη κύησης είναι διαφορετικά:

- Σάκχαρο νηστείας > 126 mg/dL

- Τυχαία μέτρηση σακχάρου > 200 mg/dL

Αυτές οι τιμές πρέπει να επιβεβαιωθούν με επανάληψη.

Αν δεν γίνει η διάγνωση με αυτόν τον τρόπο, τότε πρέπει να γίνει δοκιμασία με γλυκόζη. Τα κριτήρια για τη διάγνωση με αυτόν τον τρόπο αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα.

mg/dL

Mmol/L

100 g Γλυκόζης

Σάκχαρο Νηστείας

95

5.3

1 ώρα

180

10.0

2 ώρες

155

8.6

3 ώρες

140

7.8

75 g Γλυκόζης

Σάκχαρο Νηστείας

95

5.3

1 ώρα

180

10.0

2 ώρες

155

8.6

Η καλύτερα μελετημένη μέθοδος είναι αυτή με τα 100 γραμμάρια γλυκόζης.

Αν δεν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος με βάση το ιστορικό κάθε εκγύου γυναίκας στην αρχή της κύησης για σακχαρώδη διαβήτη, ο παραπάνω έλεγχος γίνεται μεταξύ της 24ης και της 28ης εβδομάδας της κύησης.

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι καλησπέρα!Το 160 ήταν στις 2 ώρες....Δεν έκανα λήψη στις 3 ώρες...

Τέλος πάντων το είπα στον γιατρό μου και σήμερα έκανα επαναληπτική....θα δείξει...αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα...θα σας πω....

Παντελίνο μου σε ευχαριστώ πολύ!Από ότι βλέπω είμαι πάνω από το όριο.....Για να δούμε τί θα πει ο γιατρός.....Ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό....

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια τη πεμπτη παω για καμπυλη.........

στη πρωτη εγκυμοσυνη δεν εχω να θυμαμαι και τα καλυτερα απο τη καμπυλη....

εχετε να προτεινετε τιποτα;;;;;;; να μη το πιω σκετο αυτο το πραμα;;;;

εχω ακουσει κατι για λεμονι μαζι με τη γλυκοζη.... ισχυει;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

eri μου όντως είναι ανεβασμένη η τιμή για 2 ώρες μετά...μην αγχώνεσαι, πες μας και τα αποτελεσματα της επαναληπτικης....είπαμε, εμείς οι γλυκές θα κάνουμε και γλυκά μωρά....και για μένα δεν ήταν ευχάριστο, στενοχωρήθηκα στην αρχή αλλά μετά συνήθισα...το βαρετό είναι με τις καθημερινες μετρήσεις και τα τρυπήματα.

bounitsa αυτό το έχω ακουσει με το χυμό λεμονιού και μου το είπε και η μικροβιολόγος στην 2η καμπύλη που έκανα αλλά είχα ξεχάσει να πάρω λεμονακι....οπότε εσυ πάρε ένα για καλό και για κακό.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

στο μικροβιολογικο που πηγα εγω για την καμπυλη ειχε γλυκοζη με γευσεις,πορτοκαλι και λεμονι!αν δεν εχει εκει που πατε για την καμπυλη μηπως πουλανε στα φαρμακεια για να το προμηθευτειτε απο εκει?:roll::roll:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα της καμπύλης...Για να δούμε....

Bounitsa λεμονόκουπα και οινόπνευμα για εισπνοές....Θα βοηθήσουν πολύ!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στο μικροβιολογικο που παω ειχα με γευση λεμονι και πορτοκαλι μου ειπαν οτι το λεμονι κατεβαινει πιο ευκολα,αλλα και παλι αηδια ηταν!!να παρετε μαζι σας ενα μπουκαλακι νερο με στημενο λεμονι μεσα,επιτρεπετε να πιειετε λιγο,ισα ισα για να μην αναγουλιαζεται,φυσικα μπορει και να μην αναγουλισεται καθολου!εγω το ειχα ετοιμασει το μπουκαλακι και το ξεχασα ο βλακας!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι' εγώ την καμπύλη ζαχάρου! Ο αντρούλης μου ήταν μαζί μου, γιατί ανησυχούσε μήπως ζαλίζομαι ή δεν αισθάνομαι καλά και δεν θα μπορούσα να οδηγήσω. Τελικά, δεν ήταν τόσο χάλια όσο περίμενα. Πήρα με γεύση λεμόνι, μιας και μ' αρέσει η φυσική λεμονάδα! Ήταν, βέβαια λίγο παραπάνω γλυκιά απ' ότι πίνω την λεμονάδα, αλλά όλα καλά! Τα πρώτα, μόνο, 5 λεπτά μου δημιούργησε λίγο ρέψιμο, με αποτέλεσμα να μου ανεβαίνουν γουλιές της γλυκόζης στο στόμα και να με πιάσει λίγος βήχας από την γλυκύτητα, αλλά ο άντρας μου, μου είπε να παίρνω βαθιές ανάσες και να μην το σκέφτομαι και το ξεπέρασα!

Πήρα 75γρ. γλυκόζη και με τρύπησαν 3 φορές (0', 60', 120')! Ευτυχώς που είχα για παρέα τον άντρα μου, πέρασε πιο ευχάριστα και πιο γρήγορα η ώρα!

Αύριο θα βγουν τα αποτελέσματα και θα πάω στον γιατρό να τα δει! Εύχομαι να μάθω επιτέλους και το φύλο του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites

την εκανα κι εγω για δευτερη φορα.....

τελικα δε προλαβα να μπω να δω τις απαντησεις σας σχετικα με το λεμονι... ειχα το γιο μου με πυρετο.... αλλα ενταξει... αυτη τη φορα το "ροφημα¨" ηταν υποφερτο.... ουτε ζαλιστηκα, ουτε αναγουλιασα, ουτε τιποτα....

 

αλλα η καμπυλη δεν ηταν καλη....

και τωρα παλι διατροφη και τρυπημε 4 φορες τη μερα....

δε πειραζει ομως..... ας πανε ολα καλα......

Link to comment
Share on other sites

ξερει καμια σας να μου πειποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες διαβητη με τις μετρησεις που κανουμε μονες μας στο σπιτι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Εννοείς, την μέτρηση του ζαχάρου με το μηχανηματάκι στο σπίτι;

Αν ναι, εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε, ότι η 1η μέτρηση που γίνεται όταν είσαι τελείως νηστική πρέπει να είναι κάτω από 90, και η δεύτερη μέτρηση, που γίνεται 2 ώρες αφού έχεις φάει, πρέπει να είναι τουλάχιστον κάτω από 140 και ακόμα καλύτερα κάτω από 120!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς, την μέτρηση του ζαχάρου με το μηχανηματάκι στο σπίτι;

Αν ναι, εμένα η ενδοκρινολόγος μου είπε, ότι η 1η μέτρηση που γίνεται όταν είσαι τελείως νηστική πρέπει να είναι κάτω από 90, και η δεύτερη μέτρηση, που γίνεται 2 ώρες αφού έχεις φάει, πρέπει να είναι τουλάχιστον κάτω από 140 και ακόμα καλύτερα κάτω από 120!

 

ναι, ναι αυτη τη μετρηση εννοω.........

για το νηστικο το θυμομουν.....

αλλα εμενα μου εχουν πει να το μετραω μια ωρα αφου φαω κι εκει δε θυμαμαι τι παιζει........ εχω την εντυπωση 120.....

 

σε ευχαριστω πολυ.........

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα θα κάνω την εξέταση. Θα πάω με τα στημένα λεμονάκια μου....

 

Απελθέτω απ'εμού το ποτήριον τούτο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο προσδιορισμός της γλυκόζης στο αίμα ζητείται για να μετρηθεί η ποσότητα της γλυκόζης στο αίμα τη στιγμή ακριβώς της συλλογής του αίματος. Χρησιμοποιείται για να εντοπίσει την υπεργλυκαιμία (hyperglycemia) και την υπογλυκαιμία (hypoglycemia) και για να συμβάλλει στη διάγνωση του διαβήτη (diabetes). Η γλυκόζη του αίματος μπορεί να μετρηθεί μετά από νηστεία (το δείγμα συλλέγεται μετά από νηστεία 8 έως 10 ωρών), τυχαία (οποτεδήποτε), μετά από γεύμα, και/ή στα πλαίσια μίας καμπύλης ζαχάρου. Μία καμπύλη ζαχάρου είναι μία σειρά προσδιορισμών γλυκόζης αίματος. Συλλέγεται δείγμα γλυκόζης μετά από νηστεία. Στη συνέχεια ο ασθενής πίνει ένα διάλυμα που περιέχει μία σταθερή ποσότητα γλυκόζης ώστε να "ενεργοποιήσει" τον μηχανισμό μεταβολισμού της γλυκόζης στον οργανισμό του. Ακολουθούν ένας ή περισσότεροι επί πλέον προσδιορισμοί γλυκόζης που πραγματοποιούνται σε σταθερά χρονικά διαστήματα ώστε να ανιχνευτούν τα επίπεδα γλυκόζης του αίματος με την πάροδο του χρόνου. Η καμπύλη ζαχάρου ζητείται για τη διάγνωση του διαβήτη και για την παρακολούθηση ενός υψηλού ζαχάρου στο αίμα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα τα αποτ/τα. Με ΦΤ 55-115

Φάση 0: 84

Λήψη 100γρ γλυκόζης

1 ώρα μετά: 165

2 ώρες μετά: 131

3 ώρες μετά: 73

 

Τα έστειλα με email στον γιατρό μου γιατί θα σκάσω μέχρι την άλλη Πέμπτη που είναι το ραντεβού...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν άντεξες γιατί??? Πείνασες?? Πάντως από το πρωί μέχρι το βραδύ μιλάμε για πολύ- πολύ:):):):):):):):) φαγητό.

 

Ξεκινάω το πρωί με γάλα δημητριακά και φρούτο ή φρυγανιές με βούτυρο, συνεχίζω δεκατιανό με κριτσινακι γαλοπούλα ή τυρί και φρούτο, μεσημεριανό μια γαβάθα σαλάτα ή χόρτα +λίγο κρέας ή όσπρια ή ψάρι + φρούτο απογευματινό γάλα ή γιαούρτη και φρούτο βραδινό πάλι μια γαβάθα σαλάτα + λιγότερο από το μεσημεριανό και προ ύπνου 1 ποτήρι γάλα.

 

Σπάνια θα πεινάσω και αυτό αν έχει πχ ψάρι.

 

θα μπορουσες να μου στειλεις με πμ τα στοιχεια του γιατρου γιατι ενδιαφερομαι καιγω

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...